Ravotten. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EK 46sle Jaargang. Woensdag 25 Juli 1923. No. 13701 IA, Bureaus KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. ^IsSsèT Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke ^nummers 3 cent. &dvertentiën 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk aaverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachlens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. SCHROBVERBOD OPGEHEVEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kermis dat het algemeen schrobverbod met ingang van Donderdag den 26en dezer is opgeheven. De ingezetenen worden er met nadruk op ge- Wezen, dat hoewel algemeen verbod is opgeheven, bij het gebruik van Water uit de Waterleiding DE GROOTST MOGELIJKE ZUINIGHEID moet worden in acht genomen. Indien blijken mocht, dat er te veel Water wordt verbruikt, zal Wederom tot invoering van een algemeen schrobverbod moeten worden over gegaan. S c h i e d a m, 25 Juli 1923. Ingevolge het bepaalde in artikel 3 der ver ordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de .gemeente Schiedam (Ge meenteblad no. 12) is de 2e lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1923 vanaf heden voor een ieder gedurende acht. dagen ter Gemeente- Secretarie (afdeeling Belastingen) ter inzage ne- dergelegd. Gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijdstip, kunnen schrifte lijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemees ter en Wethouders worden ingebracht, ZULLEN DE OP LATER INGEBRACHTE BEZWAREN GEEN VERANDERING VAN AANSLAG WORDEN VERLEEND. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2ten Juli 1923. Buitenlandsch Nieuws. DE VREDE VAN LAUSANNE. Gister is dan eindelijk in de aula der universi teit te Lausanne de belangrijke zitting gehouden, waarop de vrede van het Nabije Oosten is ge- teekend. Even na twee uur traden de Zwitsersche Bondspresident Scheurer, en bondsraad Schult- hess, die ter vervanging van Motta kwam, als mede vice-president Chuard, de aula binnen, be geleid door de in de Zwitsersche nationale kleuren gekleede boden. Enkele dames der gedelegeerden en de uitgenoodigden, Waren aanwezig. Dank zij een strenge kaarten uitgifte was de zaal niet, zooals gewoonlijk bij plechtige gelegen heden, tot den nok toe gevuld. Rondom de groote, roode tafel, waarop het te onderteekenen vredes-verdrag, alsmede de overi ge te teekenen documenten in volgorde waren gereed gelegd, hadden de gedelegeerden plaats genomen. De leiders der delegaties begaven zich op uitnoodiging van Scheurer, die vijf minuten over drie de zitting opende, in de navolgende volgorde naar de tafel, waar de secretaris der conferentie, Massigli, hun de documenten ter onderteekening voorlegde. Eerst de Turksche delegatie, waarvan alle drie leden, Ismet Pasja, Hasson-Bey en Riza-Noeri- Bey, het verdrag en het protocol onderteekenden. Toen Engeland, Italië, Japan, Griekenland, Roemenië; Bulgarije, België en Portugal. Nadat de laatste gedelegeerde zijn vulpen houder had opgeborgen stond de president, Scheurer van zijn zetel op en hield een slotrede, waarin hij ongeveer het volgende zeide Na maandenlangen, ingespannen arbeid kon dan de conferentie van Lausanne aan de wereld mede deelen, dat de vrede verzekerd is. Daar de conferentie ons land tot zetel heeft gekozen en den Bondsraad vereerd heeft met de uitnoodiging deze conferentie to openen en te sluiten, heeft zij ons in de gelegenheid gesteld, deel te nemen aan een Werk, dat zeer zeker in overeenstemming is met de ligging van ons land, temidden der volken Wij zijn er trotsch op de eersten te zijn, dié onze gelukWenschen met het behaalde resultaat kunnen overbrengen. Wij, Zwitsers, weten te goed, welke gevaren het Verschil van ras, spraak en geloof, met zich brengt, doch evenzeer Weten wij, welke kracht gevonden kan worden in vrede en vriendschappelijke samenwerking. Geen volk der aarde moet zijn macht mogen Worden beroofd, evenmin als het zich mag ont trekken aan de plicht mede te werken aan hét heil der geheele menschheid. De geschiedenis leert ons, Welken dank wij verschuldigd zijn aan de volken van het Nabije Oosten, voor het ge weldige aandeel dat zij hebben gehad in de ont wikkeling van onze beschaving. Thans hebben zij, na een strijd van vele jaren, de wapenen laten rusten. Wij wenschcn, dat zij thans deel zullen hebben aan de Weldaden, die zij eertijds zoo rijkelijk over de geheele wereld hebben ver spreid. Wij hopen, dat deze ontwikkeling zich over de geheele wereld zal uitbreiden en ons eindelijk zal verlossen van den zwaar op ons drukkende last. Moge deze dag den volken een begin van geluk en zegen zijn. De redevoering van den president werd met levendige toejuichingen begroet. In minder dan een uur was alles afgeloopen. De Engelsche delegatie vertrok gisteravond uit Lausanne, evenals een deel der Fransche delegatie, waarvan het andere deel heden naar Parijs vertrekken zal. De Turksche delegatie blijft waarschijnlijk nog tot Vrijdag te Lausanne, teneinde zpo mogelijk de onderhandelingen met de Amerikanen ten einde te brengen. HET HERSTEL. De gedachtenwisseling tusschen Parijs en Brussel over het Britschc ontwerp-antwoord wordt voorgezet. Naar verluidt, zou JPoincaré's antwoord aan Baldwin reeds gereed zijn. Einde dezer week zal vermoedelijk het Fransch-Bel- gische antwoord naar Londen verzonden worden. IN HET BEZETTE GEBIED. De Franschcn hebben het heele telegraaf- bedrijf te Essen stopgezet. Daar de telegraaf het laatste middel van verkeer van Essen met de buitenwereld was, beteekent deze nieuwe maat regel een nieuw gevaar voor de voedselvoor ziening van de stad. DE ONTVLUCHTING VAN E1IRHARDT. De „Dessauer Zeitung" meldt, dat te Generode reeds geruimen tijd een zekere Freiherr von dein Bussehe Woont, die met een Engelsche dame, geboren Carper, is getrouwd. De man werd als planter uit Zuid-Afrika uitgewezen. De beide echtelieden Werden gisteren door de Berlijnsche recherche gearresteerd. Men heeft bij hen een volledig uitgewerkt plan voor de ontvluchting van Ehrliardt gevonden. Ook hield de man een register bij, waarin alle namen der medeplichti gen waren opgeteekend. Op dit document kon beslag worden gelegd. Het andere document Werd door de vrouw aan de handen der politie onttrokken, doordat zij liet inslikte. De echte lieden werden per auto naar Leipzig gebracht en aldaar in verzekerde bewaring gehouden. De man bood bij zijn arrestatie tegenstand. HET HOHENLOHE-PROCES. Uit Leipzig wordt aan den Ullstein-dienst over het verloop van het proces tegen prinses von Hohenlohe het volgende gemeld Nadat gisterochtend de zitting van het Staats gerechtshof tot bescherming der republiek was heropend, hield de Oberreichsanwalt Ebermhyer zijn requisitoir, aan het slot waarvan hij 8 maan den tuchthuisstraf of l jaar gevangenisstraf eischte. De Oberreichsanwalt begon zijn requisitoir met het citaat„Die Berge kreissen und ein lacher- liches Mauslein wird geboren." Zooals men heeft gezien, bezaten de mannen, die deden alsof zij „helden" waren, echter niet voldoende burger zin, zich ter beschikking van de justitie te stellen. Vervolgens betoogde de Oberreichsanwalt, dat prinses von Hohenlohe, zooals uit de feiten blijkt, volkomen bewust meineed heeft gepleegd. De bij wijze van verdediging aangevoerde be wering, dat de prinses eerlijk zou hebben ge loofd, dat kapitein Ehrhardt dood en nog slechts von Eschwege in leven was, is al zeer dom. Immers, de prinses was niet „weltfremd" zij was gedurende vijf jaar verpleegster en heeft indertijd ook een handelscursus gevolgd. De herroeping van haar meineedig afgelegde ver klaringen mag echter volgens de wet als ver zachtende omstandigheid gelden. Het staatsgerechtshof heeft, vonnis wij zende tenslotte de beklaagde tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het begun stigen van hoogverraad samengaande met mein eed. De beklaagde moet de kosten van het geding betalen. AMERIKA EN RUSLAND. Hughes heeft in zijn reeds vermelde briefwis seling met Gompors nog verklaard, dat zelfs wanneer er geen twijfel meer bestond omtrent de stabiliteit der Russische regeering en haar volkomen macht over het Russische volk, dan nog haar voortdurende verloochening van inter nationale verplichtingen een beletsel zou vormen voor haar erkenning door de Vereenigde Staten. IERLAND. De Valera heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat zijn tegenstanders zich vergissen, indien zij ineenen, dat de republikei nen den strijd zullen staken. De Valera beweert o.a. Wij zijn voornemens openlijk te strijden voor de volledige bevrijding van ons land. BRITSCII-INDIE. Er is strijd uitgebroken tusschen stammen onder leiding van nawabs, genaamd Mab en|An- gocl in de Noordwestelijke grensprovincie. Vluch telingen zijn reeds in grooten getale aan gekomen. Kinderen zullen dit altijd blijven doen. Met het grootste genoegen maken zij zich van onder tot boven vuil. Nu RINSO er is behoeft de huismoeder niet meer bang te zijn voor vuil goed. Boenen en wrijven, wat vroeger noodzakelijk was om het vuil er af te krijgen, doch het goed verwoest, is thans overbodig. Alleen maar laten weeken in RINSO sop en uitspoelen. ANDERS NIET. CHINA. Dr. V. K. Wellington Koo, de vroegere Chinee!* sche gezant in de Vereenigde Staten, heeft de portefeuille van minister van Buitenlandsehe Zaken in het Chineesche kabinet aangenomen. ALLERLEI. Uit Canton Vóór de jongste gevangenneming van Foetsjo door constitutionalisten, werd nabij Dosing op de Amerikaan sche kanonneerboot „Pampanga", terwijl deze op patrouille was, door troepen van Kwangsi, bestaande uil artille rie en infanterie geschoten. De „Pampanga" be antwoordde het vuur. Er zijn geen verliezen te Betreuren, ofschoon de actie tien minuten duur de. Uit Berlijn Met het oog op de in den laatst en tijd veelvuldig voorkomende botsingen, heeft volgens mededeelingen van den ofl'icieelen Pruisischen persdienst, de Pruissische minister van Binnenlandsche Zaken den Oberpresident een verordening doen toekomen houdende op dracht tot het tot nader orde verbieden van alle vergaderingen in de openlucht, met inbegrip van optochten. Uit I-Tsjang Een Britsch en een Amevi- kaansch stoomschip, die geëscorteerd door een Amerikaansche kanonneerboot de rivier de Jangste opvoeren, zijn van een der oevers scherp onder vuur genomen. De kanonneerboot be antwoordde dit vuur en bracht den aanvallers gevoelige verliezen toe. Uit NeW-York De Ottomaan American Development Company, houdster van de Ches- ter-concessics, kondigt aan, dat zij een contract heeft aangegaan met de Turksche regeering, voor de levering van Amerikaansche landbouw machines aan Turkije. In dit contract, dat voor zes jaar zal gelden, Wordt ook de oprichting van landbouwscholen overwogen. Uit Londen Volgens berichten uit Huil hebben een aantal dokwerkers daar den arbeid hervat. Het schijnt, dat aan den Humber de staking uiteenvalt. Te Tilbury zijn 400 van de 870 dok werkers, clie gisteren op aandringen van de be- toogers uit Londen den arbeid hadden neergelegd, weder aan het Werk gegaan. De andere zijn voor het meerendecl losse Werklieden en vermoed wordt, dat zij spoedig den arbeid weer zullen opnemen. Uit Moskou: Het Russisch Ielegraaf- agentschep deelt mede, dat Jardansky met ge- loofsbrieven naar Rome is gezonden. Hij zal naar Conslantinopel vertrekken, ten einde de zeeëngt.cn-conventie te onderteekenen. Volgens een te Berlijn ontvangen bericld van het Vaticaan heeft mgr. Testa een nieuwe op dracht naar het Roergebied gekregen. Testa is reeds vertrokken met bestemming naar Neder land. Uit Londen In liet Lagerhuis deelde Bald win mede, dat het reces op 2 Augustus zal be ginnen en tot 13 November zal duren. Binnenland. Dc R. K. Universiteit. Men seint nader uit Rome aan de „Msb. De tekst van het decreet van de II. Congre- palie voor de Seminaries en dc Universiteiten aan LI.LI. D.D. H.H. de Bisschoppen van Neder land nopens de theologische faculteit aan de R. K. Universiteit te Nijmegen luidt als volgt Om aan de wenschcn van geestelijken en geloovigen, die den LI. Apostolischen Stoel vroegen om de Universiteit van Nijmegen, die uit drie faculteiten bestaat, met het hoogste gezag te bevestigen en ook de theologische faciliteit met haar drie secties te bekrachtigen, zoodat de academische graden verleend kunnen Worden aan hen, die volgens canon 136o op liet seminarie den cursus in de wijsbegeerte en de theologie met de onderafdeelingen er van met succes hebben doorgemaakt, tegemoet te komen, hebben de kardinalen dezer II. Congregatie in idenumzitting dit alleredelste plan goedgekeurd en tevens hun toestemming tot het verleenen van academische graden gegeven mits de eerste twee jaar de theologische vakken voor allen dezelfde "zijn. terwijl liet derde jaar die speciale vakken moeten gevolgd worden, waarvoor de Studenten aan een of andere sectie zijn ingeschreven. Z. H. de Paus heeft na ontvangst van liet ver slag van den Congregatie-prefect dit besluit bekrachtigd, vertrouwend, dat de universiteit, aan dc waakzaamheid der bisschoppen toe vertrouwd, de meest overvloedige vruchten zal afwerpen van trouw aan den Apostolischen Stoel en in ijver voor de Katholieke waarheden zal uitschitteren. Dc II. Congregatie voor de Seminaries en de universiteiten heeft daarop dit besluit „jure servandis" bekrachtigd. De vlofitplanncn. Bij informatie te bevoegd er plaatse is gebleken, dat het bericht van de „Telegraaf" als zouden er tusschen den gouvt rm ur-generaal, rar. Fock, en den Minister van Koloniën inzake de Vloot- plannen, ernstige moeilijkheden zijn gerezen, slechts op fantasie berust. A J..1 «nnnlo 4 1 7I5» ollro rooro! rif Oplossen in kokend waker vol sens gebruiksaanwijzing ''yjfcsfe-ff7 Overgieten in <fe ku«R- DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEN. 01

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1