Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. geheel gereed. De cokesfabrieken zijn nog niet geheel gereed, maar de bouw daarvan vordert voorspoedig. Deze week wordt het eerste zeeschip voor de kade van het bedrijf verwacht, nl. de Oosterland van de Scheepvaart- en Steenkolen-Maatschappij die een lading steenkolen van Engeland zal aanbrengen, Welke lading echler voor doorvoer bestemd is. Voorts zijn contracten voor de levering van erts afgesloten en in de tweede helft van Augus tus Worden de eerste ertsladingen verwacht. Een honderdtal arbeiderswoningen zijn zoo goed als gereed, terwijl drie villa's in aanbouw zijn voor de hoofdingenieurs Van het bedrijf. Naar men ons mededeelt, heeft het proef draaien met gunstig resultaat plaats. Als straks de ertsladingen komen, kan het bedrijf in wor king gesteld worden. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gister zijn de Staten bijeengekomen onder leiding van den commissaris der Koningin, baron Sweerts de Landas Wyborch. De voorstellen van Ged. Staten zijn allen aangenomen. De terugkeer van de Koninklijke familie. De Koningin en de Prinses keeren Dinsdag met de gewone mailboot op Vlissingen uit Engeland terug. De Prins komt reeds Zondag. Bouwpatroons. In de gisteren te Utrecht gehouden jaarlijk- sche vergadering van den Neclerl. R. K. Bond van bouwpatroons is de tweede secretaris de heer P. B. M. Hendrix in het bondsbestuur herkozen en is besloten tot de vorming van een steunfonds. Ontduiking van de waarborg wet. Op de vragen van den heer Staalman be treffende het invoeren van gouden en zilveren Werken uit het buitenland, voorzien van valsche merken en gehalteteekens en inzake detoepassing van de Wet omtrent den waarborg en de belasting op gouden en zilveren werken heeft Minister De Geer geantwoord, dat, hoewel de mogelijkheid niet kan worden tegengesproken, dat gouden en zilveren werken uit het buitenland hier Worden ingevoerd, voorzien van valsche merken en ge halteteekens hem tot dusvet geen feiten van dien aard bekend geworden zijn. Naast andere omstandigheden, zooals het te behalen voordeel van ontduiking der invoer rechten en der waarborgbelasting, nog vergroot door het valutaverschil, kan de juistere toepas sing der Waarborgwet in den laatsten tijd mede oorzaak zijn van de hierboven bedoelde fraude, zoo die wordt bedreven. De Minister verwijst naar het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den waar borg en de belasting der gouden en zilveren wer ken. De Memorie van Antwoord is in voorbe reiding. Een toepassing, die zou toelaten buiten- landsche gouden en zilveren werken met Ned. gehalteteekenen te voorzien, in strijd met de wet, zou een vooruitloopen zijn op maatregelen, die nog niet door de Staten-Generaal zijn goed gekeurd De Schoenenindustrie. De Minister van Arbeid heeft, beschikkende op een verzoek van den Ned. R. K. Bond van Schoen winkeliers- en Schoenmakerspatroonsvereenigin- gen, den Ned. R. K. Lederbewerkersbond, den Ned. Bond van Ghr. Fabrieks- en Transport arbeiders en den Ned. Neutralen Schoen- en Lederbewerkersbond, daartoe strekkende, dat in de ondernemingen van de bij deze vereenigingen aangesloten werkgevers arbeid mag worden verricht in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet de gevraagde vergunning tot en met 31 Juli 1924 verleend o.a. onder de vol gende voorwaarden le. dat op de eerste vijf werkdagen der week niet langer cfan 10 uren per dag en op Zaterdag niet langer dan 51/2 uur arbeid Wordt verricht 2e. dat een jeugdig persoon beneden 16 jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uren per Week en dat de overige arbeiders niet langer dan 50 uren per Week arbeid verrichten 3e. dat de Werktijd der betrokken arbeiders in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voor middags en 7 uur des namiddags 4e. dat in het tijdvak van 1 Augustus 1923 tot en met 31 Juli 1924 een arbeider van 16 jaren of ouder niet langer arbeid verricht dan 2500 uren 5 dat, indien in een week door een arbeider langer dan 48 uren arbeid wordt verricht, het loon met zooveel maal 1/48 van het in artikel 2 van het collectief contract genoemde vaste Week loon wordt verhoogd, als er meer uren dan 48 in de betreffende week door dien arbeider wordt gewerkt. De (lrankwetherziening. Op de vraag van mei, Groeneweg betreffende de intrekking van het bij de Eerste Kamc-r aan hangige wetsontwerp tot wijziging der artt. 1, 34, 39 en 50 der Drankwet hebben de Ministers Aalberse en Heemskerk geantwoord dat dit is geschied, daar dit ontwerp ten gevolge van de laatste ontbinding der Staten-Generaal door de Eerste Kamer niet meer behandeld kon worden. Gezien de wijzigingen, tijdens de behandeling in de Tweede Kamer aangebracht en de op handen zijnde geen herziening, hebben zij het Wetsont- werp niet. opnieuw bij de Staten-Generaal aan hangig gemaakt. De Ned. Handel op Duilschlaud. De Nederlandschc Kamer van Koophandel voor Duiischland deelt mede, dat haar een reeks van klachten heeft bereikt, dat Nederlandschc kooplieden schade ondervinden doordat hun Duitsche afnemers, door de rantsocncering der deviezen, niet in staat zijn aan hun verplichtin gen te voldoen. De Kamer meent, dat ten gemeenschappelijke actie eventueel hulp kan brengen en is bereid deze actie in handen te nemen. Zij verzoekt dus de Nederlandsche firma's, Welke hiervoor in aanmerking komen, zich te wanden tot haar kantoor te Frankfort a. M.. Hans Offenbach, Platz der Republiek. De burgemeester van Rotterdam. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de „Tel.", dat de benoeming van Mr. Dr. J. Wytema, thans burgemeester van Dordrecht, tot burgemeester van Rotterdafh vast staat cn dat het Dagelijksch Bestuur der Maasstad hiervan door de regcering reeds is verwittigd. Van andere zijde kwam haar ter oore, dat de heer Wytema de benoeming inmiddels in begin sel heeft aangenomen. Mr. dr. Wytema, is liberaal. Vóór zijn benoeming als burgemeester van Dordrecht was de heer Wytema eenige jaren gemeente secretaris van onze gemeente en ook eenige jaren als zoodanig te Haarlem werkzaam. Opmerkelijk is het, dat ook mr. Zimmerman, de onlangs afgetreden hoogste magistraat van Rotterdam, vóór die benoeming het burgemees tersambt te Dordrecht, vervulde. De Jubileumfeesten. B. en W. schrijven aan den Raad In verband met de feestelijkheden, die wor den georganiseerd bij de viering van het 25- jarig Regeeringsjuhileum van II. M. de Koningin, ontvingen wij van den Directeur van Gemeente werken eenige voorstellen voor het aanbrengen van versieringen aan openbare gebouwen en inrichtingen bij die feesten. Deze voorstellen betreffen a. het aanbrengen van een versiering van de twee voornaamste gevels van het Stadhuis, waar van cle kosten geraamd worden op 900.te verlioogen met 300.-voor avondverlichting met vetpotjes b. een vetpotjesverlichting om de plantsoenen aan het Emmaplein en de Broersvest, waarvan de kosten kunnen worden aangenomen op 300.- c. de electrische verlichting van het boven ste deel van den kerktoren, wat, op 1500,-is te ramen. Met de voorstellen genoemd onder a. en b. kunnen wij ons wel vereenigen echter ontmoet het onder c. genoemde hij ons eenige bedenkin gen met. het oog op de tijdsomstandigheden, zoo dat wij U dit voorstel niet durven aanbevelen. In de plaats hiervan zouden wij u willen advi- seeren 500.beschikbaar te stellen voor de verlichting van een of meer bruggen. Resumeerende stellen wij u voor een crediet beschikbaar le stellen van 2000.voor het aanbrengen van de versiering en verlichting als bovenbedoeld eventueel te verhoogen tot 3000 wanneer Uw Raad meent, dat in de plaats van de verlichting van de bruggen de uitgave voor de electrische verlichting van den grooten toren gewettigd is. Wij maken van deze gelegenheid gebruik U te adviseeren boven het hiervoor genoemde be schikbaar gestelde crediet, nog een bedrag van 200.toe te staan voor het toekennen van een billijke bijdrage aan Buurteommissies door dc versiering van aan door die Commissies te ver sieren straten gelegen Gemeentegebouwen. Ambachtsschool. Het bestuur der Vereeniging ,,De|Ambachts- school voor Schiedam en Omstreken" heeft burgemeester en wethouders van Rotterdam ver zocht te willen bevorderen, dat het bedrag van het van gemeentewege aan deze vereeniging toegekende subsidie met ingang van 1923 worde bepaald naar den maatstaf van 30 pet. per netto-kosten voor iederen Rotterdamschen leer ling, welke de ambachtsschool Schiedam bezoekt. De Rotterdamsche ambachtsschool is n.l. niet bij machte allen adspirant-lecrlingen een plaats te bieden. Onder opmerking, dat daarmede voor het. jaar 1923 een vermeerdering van de uitgaven van ongeveer 7500 gemoeid zal zijn, stellen burge meester en wethouders van Rotterdam aan hun gemeenteraad voor .a. de regeling van het aan de Vereeniging „De Ambachtsschool voor Schie dam en Omstreken" toegekende subsidie voor- loopig voor 1923 zoodanig te wijzigen, dat voor iederen te Rotterdam Woonachtigen leerling, welke hare school bezoekt, 30 pet. der netto-koe ten per leerling Wordt vergoed, zulks onder be paling, dat over handhaving van deze wijziging van jaar tot jaar bij de behandeling van de gemeentebcgrooting zal worden beslist b. in verband met hot sub a gestelde, voor 1923 een crediet beschikbaar te stellen van 7500. Spelen mcl vuur. De Vereeniging van Nederlandsche Brand- verzekeraars te Arnhem, richtte het volgende schrijven aan B. en W. van de Nederlandsche Gemeenten Het, is een zeer verklaarbaar doch tevens zeer te betreuren verschijnsel, dat. door de jeugd op allerlei gebied veel onheil wordt gesticht. In zijne naïeve onwetendheid en onbezonnen voortva rendheid houdt de Hollandsche jongen veelal experimenten, waarin hij niet het minste kwaad of gevaar ziet, doch waarvan de gevolgen vaak niet te overzien zijn. Wordt, hij achteraf over een onbezonnen daad onderhouden, en wordt hem bij die gelegenheid liet rockelopze daarvan onder het oog gebracht, dan hoort men steeds „ja, daar heb ik niet aan gedacht daarin had ik geen erg." Tor, een van dc meest geliefde attributen voor een Woensdag- of Zaterdagmiddagspel behoort ongetwijfeld een doosje lucifers of wat vuurwerk. Wat is het niet een genot, ergens in een hoekje van den tuin of op een afgelegen plokje in het bogch een „reuze" vuur aan te leggen en zich Le voelen als „indianen." Wat is het niet „fijn" om met „voetzoekers" op straat de menschen aan het schrikken tc maken en wat mooie lichteffecten zijn t egen den avond niet te scheppen met een „bengaalsche lucifer." De jeugd ziet slechts het schijnbaar onschuldi ge genot en weet van geen gevaar. Men behoeft slechts de courant op te nemen om te ervaren, hoe verbazend veel onheil er wordt gesticht door het met vuur spelen door liet opkomende geslacht. En is het nu niet de plicht van de volwassenen, de jeugd op die gevaren te wijzen Opdat, men niet achteraf hoore „ja, daar heb ik niet aan gedacht daarin had ik geen erg" In vele staten van Amerika moet op de scholen les gegeven Worden tegen het roekeloos om springen met vuur, en worden van staatswege handleidingen voor dat onderwijs uitgegeven. Waar er in Holland aan zooiets nog niet valt te denken, werd er uit het midden onzer vereeniging het plan ontworpen, onzerzijds eene ernstige waarschuwing te richten tot -Jong- Ncderland en wij vragen hiervoor thans Uwe medewerking. Door ons Werd ontworpen een tweetal schilden, waarvan modellen hierbij zijn ingesloten. Door middel van korte zinnen, geïllustreerd door den bekenden teekenaar Daan Hoeksema wordt de jeugd op bovenomschreven gevaren gewezen. Zooals U zult opmerken is elke reclame met opzet vermeden deze actie moet blijven zuiver in het Algemeen Belang. Door Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dien wij onze plannen blootlegden, werden wij naar verwezen cn gaf Zijne Excellentie ons te kennen, dat wij naar Zijne meening Wel op Uwe mede werking zouden kunnen rekenen. Hetgeen wij thans van U vragen is dit voor eerst ons op te geven, hoeveel lagere scholen, (openbare en bijzondere) er zich in Uwe gemeente bevinden. Daarop zenden wij U het benoodigdc aantalschilden,welke netjes opcartonzijn geplakt, toe. Zij worden twee aan twee, (van elke soort, één) met een circulaire aan het schoolhoofd, door ons in een enveloppe gestoken. Wij twijfelen niet; of U zult dan Wel zoo welwillend zijn, zorg te dragen, dat deze enveloppen aan de scholen worden bezorgd. Op de openbare scholen zoudt U het ophangen van de schilden kunnen gelasten, terwijl, zooals zijne Excellentie de Minister ons verklaarde, U bij de best uren van de bijzondere scholen ten Uwent een goeden invloed zoudt kunntn doen gelden. Het zal moeilijk vallen, tastbare resultaten van de boven uiteengezette organisatie aan te toonen, doch vast staart, dat een gunstige invloed cr van zal uitgaan ook hier zal het spreekwoord „Aanzien doet gedenken" bewaarheid worden Onze vereeniging maakt, hier groote kosten voor een zaak, waarbij zij slechts indirect belang heeft. Met, ons zult'U beseffen, dat de vruchten door de Gemeenschap zullen geplukt, worden en het is daarom dat wij er van overtuigd zijn, dat U ons de gevraagde medewerking niet zult onthouden. Eergisteravond, trokken ver scheidene menschen naar den Vlaardingerdijk,om te kijken naar een feilen brand, die aan den horizon duidelijk zichtbaar was en de lucht over een groot gedeelte in gloed zette. Algemeen was men in de veronderstelling, dat er te Vlaardingen of in den naasten omtrek brand was uitgebroken, nu is echter gebleken, dat deze op het eiland Putten heeft gewoed en de kapitale hoeve, bewoond door A. B. op de Weiplaat te Spijkenisse in de asch heeft gelegd. De brand is ontstaan in het hooi de vlammen sloegen over op een groote schuur en vandaar .naar den koeienstal. De groote dorschmachine met locomobielen is verbrand ook het groote koetshuis ging verloren. De woning is behouden. De gebouwen waren eigendom van de R. K. Radboutsstichting. Gealarmeerd door de vlammenzee, waren uit alle plaatsen op Putten belangstellenden op komen dagen Naar Kcvelaer. Blijkens achterstaande annonce bestaat er nog tot en met morgen gelegenheid, om zich bij den broedermeester H. A. v.d. Meer, van kaarten voor deelname aan de processie te voorzien. Nogmaals zij er tot geruststelling der pelgrims bijgevoegd, dat de voorgenomen 4 daagsche reis geen enkel bezwaar in den weg zal worden gelegd. Ieder, die dus nog wil, kan met gerust hart, mee gaan. Gisteravond tegen e 1 1 uur werd de geheele Markt-buurt in beroering ge bracht door een groote vechtpartij, welke eerst plaats had in 't café van R., op den hoek der Ooievaarsteeg en later daar buiten nog werd voortgezet. Een groep Rotterdamsche „heeren en dames", die met vier auto's waren gearri veerd, hadden om een of andere reden „ernstig" verschil van meening gekregen, waarop een klop partij volgde, waarin van beide zijden geduchte klappen werden uitgedeeld. Op het alarm en geschreeuw kwamen verschil lende omwonende naderbij en ook eenige agenten van het bureau op de Markt waren spoedig ter plaatse. Met flink optreden, waarbij de sabel nog dienst moest doen, gelukte het de politie, de vechtenden uit, elkaar te krijgen en keerde de rust. in het late avonduur terug. Een voor een vertrokken de aulo's weer naar Rotterdam, met achterlating echter van een der belhamels, die vannacht zijn roes op het bureau der politie a.d. Markt kon uitslapen. UIT ROTTERDAM. Geknoei met rentezegels. In bewaring is gesteld, als verdacht van ver duistering van rentezegcls van den Raad van Arbeid, de bediende van dien Raad A. T. M. T. Hij zou op verschillende tijdstippen zich aan hot wegnemen van rentezegels van verschillende waarde hebben schuldig gemaakt. Bovendien ontdeed hij de reeds gebruikte en afgestempelde zegels van het stempel en verkocht ze dan weer. Een aantal zegels zijn te zijnen huize in beslag genomen. De 34-jarige H. L. uit de Oranjeboomstraat, die in den nacht van Maandag op Dinsdag door zijn vrouw met een mes tusschen de ribben werd gestoken, nadat hij haar eerst een messteek in de borst had toegebracht, is in het ziekenhuis overleden. De 16-jarige jongen P. v. W. uit de Hoog landstraat, die Maandagavond op den Ouden dijk door een hijwagen van lijn 5 werd overreden, is in het ziekenhuis aan den Bergweg gestorven. De seinwachter II.II. wilde gister in een loodsje bij een volkstuintje aan de Ceintuurbaan zijn 15-jarige zoon met een flobertbuks naar een schijf laten schieten. Hij gaf de buks aan den jongen over, maar plotsciing ging het schot a f en trof dezen in het lichaam, ter hoogte van het hart. In ernstigen toestand is do jongen naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. UIT DELFT. Werkeloosheid. Te Delft valt in het werkeloozencijfer een flinke daling te constateeren, het ging deze week van 807 op 765 terug. De sterkste daling valt te constateeren hij de fabrieksarbeiders; hier daalde het cijfer van 168 op 146. De roofmoord t c Hoensbroek. De roofmoord te Hoensbroek is des te brutaler, als men weet, dat hij geschiedde in de onmiddel lijke nabijheid van de mijn „Emma". De politie arresteerde B. en v.d.B., die des nachts niet in hun kosthuis waren geweest. Het onderzoek met politiehonden leidde tot geen resultaat, ont vreemd zijn vermoedelijk 5 ;i 600 gulden, een geweer, enkele portemonnaies met huishoud geld. Enkele dagen geleden had de vermoorde wedu we IlaertmansKuslers een koe verkocht. Het geld was in blikken doozen in het lied verborgen. De leege doozen lagen door hc-t huis verspreid. Door een klein venster aan den achterkant dor woning zijn de moordenaars in huis gekomen op den zolder, de trap afgedaald en zoo kwamen ze in het slaapvertrek. Moeder en dochter werd de keel dichtgeknepen. Een onderrok der weduwe hingen de bandieten voor het venster. De doch ter Betje, 50 jaar oud, werd bewusteloos. Later bleken haar handen gebonden. Zondag is de weduwe onder groote blijken van belangstelling begraven. De-justitie nam in heslffg een handschoen, een beitel, een gummi- zool en den riem, waarmede Befje was vastge bonden. Hoe h ij over d e grens kwam De heer P. Remans, die uit zijn gevangenschap in het Roergebied te Dordrecht is teruggekeerd, heeft aan de ,,D. Ct." het een en ander verteld over zijn invrijheidsstelling, hoe belachelijk het overdreven bureaucratisch gedoe geweest was. Cm elf uur werd hij vrijgelaten cn had men hem toen langs den kortsten weg over de grenzen ge bracht (hij is uitgewezen) dan was hij vóór twaalf uur nog in Nederland geweest. Doch de heeren hadden dit anders beschikt. Hij werd tegelijker tijd met een uitgewezen Duitscher weggebracht. Na eenigen tijd op den auto, die hen vervoeren zou, gewacht te hebben, ging het eerst naar Krefeld, waar de Duitscher op onbezet gebied achtergelaten werd. In Krefeld wilde men hem zijn pas afnemen, waarlegen hij hevig protesteer de, wat toen gevolg had, dat men schijnbaar zelf niet wist hoe te handelen. Toen ging het naar Kaldenkirchen, waar, volgens orders van hooger hand R. over de grenzen gezet moest worden. Doch Kaldenkirchen, noch iets dat er op leek, was te vinden. Men kwam over Geldern enKeve- laer, doch Kaldenkirchen bleef zoek. Daarna belandde men te Kleef waar men R.' over de grenzen had kunnen zetten, doqh dit was in strijd met, de opdracht en dus ging het weer terug over Geldern.. naar Kaldenkirchen, dat toch ergens moest liggen. Flet bleek echter on vindbaar en ten slotte belandde men toevalliger wijze op den anderen weg naar Venlo. Toen vroeg R. of het nu toch niet al te gek werd. Reeds zeven uur had men met hem langs de grenzen gevlogen, steeds op zoek naar Kaldenkirchen en als het zoo door moest gaan, kwamen er nog wel zeven uur hij. Zou men hem nu maar niet langs den koristen weg in Nederland brengen Eerst wilde de begeleidende officier daar niets van weten in Kaldenkirchen moest hij afgezet worden, zoo luidde de order. 1 Ten slotte echter kwam ook bij dezen militair het gezond verstand boven en zoo werd R. ten laatste ergens midden in de hei achtergelaten. Nog anderhalf uur moest hij daarna loopen en toen eindelijk was hij in Nederland, 's avonds 10 uur, terwijl hij daar 's middags voor twaalf al had kunnen zijn De lieer R. heeft den indruk, dat onze regee ring voor hem gedaan had, wat mogelijk was. On ze consuls in Duisburg, Aken en Brussel hebben hem naar hun krachten terzijde gestaan. Het geheimzinnig smokkel- s c li i p. De directie van Solleveld, Van der Meer en T. H. van Tatuums Stoomvaartmij. deelt mede Naar aanleiding van de in de bladen ver schijnende berichten omtrent het aangehouden Nederlandsche stoomschip verzoeken wij u te berichten dat hiermede zeer waarschijnlijk bedoeld is ons stoomschip „Ellewoutsdijk". Dit stoomschip op reis van Poti met erts naar Rotterdam vertrok 18 Juli van Oran, al waar bunkerkolen werden bijgeladen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2