Het gebeimzioDige raadsel JSf FEUILLETON. 111 f! maakt tafels, deuren en kasten als nieuw. Wfm 46ste jaargang. Woensdag 1 Augustus 1923. 13707. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. mrnSÊimÊm Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere oföcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le de N.V. RAFFINADERIJ VAN DONGEN ZONEN om definitieve vergunning tot op richting van een inrichting tot het verwerken van verzeep bare oliën en vetten in het benedenge deelte van het pand Buitenhavenweg 118/120, kadaster Sectie L no. 2475, met een stoomketel van 24 M2 verwarmingsoppervlak voor het voe den van een stoommachine van 15 P.K., en 3 electromotoren van resp. 2, 5 en 7 P.K., drijven de diverse persen, pompen en roerwerktuigen 2e. „PLANTUS" om Vergunning tot oprich ting van een fabriek ter bereiding van planten- haar voor de borstel- en bezemfabriek in het pand Korte Haven 18, kadaster Sectie C no. 696, met een stoommachine van 10 P.K., drij vende 1 snij-, 1 verf- en 1 kam- en hekelmachine Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 15 Augustus 1923, des v.m. ten 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid Wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hier- bovi n g( noemdjkan op de secretarie der gemeente van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet vtot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 1 Augustus 1923. Buitenlandscli Nieuws. HET HERSTEL. Volgens gister tegenover persvertegenwoordi" gers in Downing Street afgelegde verklaringen is door de Fransche nola, welke het antwoord op de jongste Brit.sche nota bevat, een ongunstige indruk teweeg gebracht. De liberale oud-premier Asquith vroeg gister in het Lagerhuis, of met het oog op den kritieken toestand in Europa de regeering, het parlement, wanneer dit op recés is, gelegenheid zal geven om bijeen te komen, wanneer dit noodig zou 1)1 ij ken. De premier Baldwin antwoordde, dat hiertoe zal worden overgegaan, wanneer het noodza kelijk mocht zijn. De vraag van Asquith doelde natuurlijk op de ontvangen antwoorden an Frankrijk en België op de Bi itsche ontwerp-nota aan Duitsch- land. Algemeen beweert men, dat die antwoorden onbevredigend worden gevonden, maar van of- ficieele zijde wordt het stilzwijgen over den in houd stipt gehandhaafd. Heden zou wederom een kabinetsraad wor den gehouden, welke vrij zeker de antwoorden der geallieerden zal behandelen, en men ver- Wacht, dat de regeering morgen in het parlement de een of andere verklaring zal afleggen. Naar verluidt, geven beide nota's te kennen, dat er geen sprake kan zijn van terugtrekking der Roerbezetting, voordat Duitschland de gelijke waarborgen heeft gegeven voor een ge regelde betaling der schadevergoeding. Dit is een groote moeilijkheid en het wordt lang niet Dan, wel wacht verder de gebeurtenissen af, tracht geen rol te spelen in deze treurige zaak, Waarvan gij niets begrijpt, niets begrijpen kunt. De spreker zag, dat de ander nog aarzelde, Welk besluit te nemen. Maar mijn hemel, man, riep de ander ongedul dig, wat meent ge dan, dat ge doen kunt. Wilt Sc alarm maken, wilt ge mij als inbreker doen ^rresteeren. Als je dat liever is, wel ga dan je S^ng. Maar nog eens, ik zou 't je niet aanraden, doe het niet, om uw eigen belang. Er klonk zoo dreigende toon in zijn stem, dat VaTI Gielen onwillekeurig huiverde. Dat was nu twee keeren al, dat de ander hem bedreigde, hem in z'n eigen belang aanried, heen te gaan. Moest hij het doen Maar indien hij dat niet ^dde, wat dan wel Het was toch te dol, dat hij en. zoon van den professor zou laten arresteeren. Giens gedrag was allervreemdst en gaf tot de ^''eemdste veronderstellingen aanleiding. Maar daarom was hij nog niet de moordenaar van zijn ader, neen, zoo iets monsterachtigs ware niet le gelooven. Mijnheer Evan, zeide van Gielen ten slotte. zeker geacht, of een gemeenschappelijk ant woord op de Duitsche nota zal kunnen worden gegeven. DUITSCHLAND. De Rijksdag zal, volgens de door den president Locbc, vastgestelde agenda, zich in zijn eerste zitting op 8 Augustus niet direct bezig houden met de nieuwe belastingwetten. In de eerste plaats zal worden beraadslaagd over de wet toL heffing van een offer voor „Rliein und Ruhr" dat voor de gegoeden een iiooge belasting met zich mede brengt. Do regeering zal dit voorstel molive'ëron en de minister van Financiën, dr. Hermes, zal in een uitvoerige rede het ontwerp verdedigen. De ontevredenheid van de oppositie-partijen gaat, zooals gemeld, niet tegen de buitenland- sche politiek van het kabinet-Cuno, doch in net bijzonder tegen de economische politiek gedurende de Roerbezetting en de daardoor ontstane waardevermindering van het Duitsche geld. Men verwacht een scherpe critiek van de verschillende partijen op de gestie in deze van het kabinet Curio. Advertentiën: 15 regel* 1.75 j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE HAVENSTAKING TE LONDEN. Er was gister bij de Londensche havenarbei ders weer weinig neiging om aan het werk te gaan. Echter wees een onderzoek in de dokken uit, dat bijna alle vaste arbeiders in dienst bij de •öndensche havenautoriteiten zijn teruggekomen terwijl de bemanningen der vreemde schepen de behulpzame hand bij liet lossen verleenen, zon der dat de stakers dat trachten te beletten. JOEGOSLAVIË. Do minis!ers van Justitie en Onderwijs hebben hun ontslagaanvrage ingediend. De reorganisatie van het kabinet zal niet voor den herfst gesciiieden. HARDING'S ZIEKTE. Het gister uitgegeven officieel bulletin omtrent den toestand van president Harding zegtDe president had een vrij rustigen nacht met vol doende slaap. Zijn temperatuur was 37.7, de' pols 21, de ademhaling .krachtig en regelmatig. 1 >e longontsteking heeft geen verdere uitbreiding gekregen, terwijl de werking van het hart ver beterd is. De zieke neemt regelmatig voedsel en drinken tot zich. Hij verklaarde zelf zich beter te gevoelen en minder afgemat. ALLERLEI. Uit Zurich. Dc ,,Neue Zürichcr Zeitung" pu bliceert een geheim memorandum der Rijnland- sche separatisten,hetwelk onlangs door bet hoofd bestuur van de Rheinisch-Republikeinsche partij te Bonn aan de vertrouwensmannen der ver schillende afdeelingen is toegezonden. Dit memo randum bevat een beschrijving van de wijze waarop de instelling van de Rijnlandrepubliek zal kunnen plaats vinden. Uit Pretoria. Dc regeering heeft besloten am- nctie te verleenen aan allen, die in verband met clen opstand aan den Rand veroordeeld zijn lol, niet, meer dan vijf jaar gevangenisstraf. Uit Berlijn. Gistermiddag om 1 uur werd plotseling in alle grafische bedrijven te Berlijn de arbeid neergelegd bij wijze van protest tegen liet niét-ontvangen van eenige leden van een der bedrijfsraden voor de grafische bedrijven door den Rijksminister van Arbeid. Om 3 uur zou de arbeid hervat worden. 1 en gevolge van deze proteststaking konden ■s erschillende avondbladen niet verschijnen. Ge- W0|d ook in de staatsdrukkerijen alsrnede lil. m%r t %'Af: 2511 132 RflM ALLEEN naam en adres invullen en als lllfil* DRUKWERK te verzenden in open enveloppe DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJVlaardingen Verzoeke mij naar aanleiding van Uw advertentie in dc NIEUWE SGHIED. COURANT te zenden een Geïllustreerden Catalogus der Geschenken, verkrijgbaar voor de uitknipsels der Hollandsche SUNLIGLlT-cartons en ronde kaartjes der VIM-bussen. Naam Adres en Woonplaats ffe tl' bet is goed, ik zal gaan. Maar ik behoud mij het recht voor van uw vreemd gedrag anderen kennis te geven. En u zult zelf wel begrijpen, tot welke v rschrikkelijke gevolgtrekkingen sommigen zoudi ii besluiten. Ik wil dat niet doen. Maar toch vraag ik u, juist daarom vraag ik u, geeft toch een verklaring van uw vreemde handelwijze. Het is alles zoo ongelooflijk, zoo duister. Ik geef u geen verklaring, vertel wat ge wilt en aan wien ge wilt onze ontmoeting hier. Maar ik raad het u af, ik raad het u ernstig af en nu moet ge zelf maar weten wat ge besluit. Dag mijnheer van Gielen. Lu Antoon van Gielen verliet de kamer Weer. Die ander had een machtiger wil dan de zijne, die ander was sterker dan hij. Waar wat moest hij doen Hij kon toch den broer van Alice niet neerschieten ol laten arresteeren. Daarom ging hij naar zijn kamer terug en begaf zich weer te bed. Maar van slapen was nu geen sprake meer. Het raadsel pijnigde zijn her sens. Wat kon dit alles beteekenen. Er moest een geheim achter den moord van professor Evan schuilen,, waarvan hij werkelijk geen begrip had. Zware vermoedens rezen bij hem tegen den zoon van den vermoorde zelf. Al zei hij herhaaldelijk tot zich zeiven, dat het onmogelijk was, dat Jozef Evan schuldig zou zijn aan den moord op zijn vader, hij overtuigde zich zelf niet. Floe kwam hij zoo plotseling weer in het land terug, zonder dat iemand er iets van wist Waarom had hij zijn terugkomst geheim ge in de drukkerij, waar de bankbiljetten worden vervaardigd. Het gevolg was, dat gister voor 200 milliard minder aan bankbiljetten werd gedrukt. (De normale productie bedraagt 2 billioen mark per dag). Uit, New York. Hel „Colliers Weekly" publiceert een interview met Ford, den auto fabrikant, waarin deze verklaarde, niet een candidatuur voor het presidentschap te be- geeren. Hij zeide, dat de natie een staatsman als président wenscht en dat Harding voor dien post beter geschikt is. Ford verklaarde houden Sinds wanneer, en dal, was de groote vraag, die zich bij van Gielert opdrong, sinds wanneer was hij terug Als hij nu zijd terugkomst geheim hield, had hij dan misschien al eenige dagen hetzelfde spel gespeeld. Was het hem wel licht mogelijk geweest bij de begrafenis van zijn vader tegenwoordig te zijn Was hij misschien al in het land voor de moord gepleegd Werd Maar neen, neen, dat mocht men niet veronder stellen. Toch hoe raadselachtig was zijn gedrag. Hij moest toch den vorigen dag zeker al in het land terug zijn. En waarom had hij dan niet dadelijk zijn zuster, Alice, die zoo ziek was, bezocht. Als men aannam, dat hij den vorigen avond pas in het land teruggekomen was,hoe had hij dan dadelijk geweten, waar de papieren van zijn Vader zich bevonden, hoe had hij dan zoo recht streeks zich naar den Beukenhof kunnen bege ven Allerlei vragen drongen zich aan Antoon van Gielen op, vragen, die niet te beantwoorden vie len, die hem al meer tot de overtuiging brachten, dat achter dit alles een nog veel vrceselijker dra ma verborgen was, dan iemand kon vermoeden. Ook al nam hij aan, en dat wilde hij aanne men, dat Jozef Evan aan den moord op zijn va der niet medeplichtig was, ook dan speelde hij toch in heel dit drama een rol, die hem niet tot cere strekte. Antoon van Gielen dacht verder pa, wat hem nu te doen stond. verder, dat hij tegen arbeidersbonden is omdat zij de arbeiders maar lui maken, tegen e'cn gratificatie voor' oud-gedienden, tegen het ta rief en tegen de scheepvaartsubsidies, maar voor het drankverbod. Uit Hamburg. De bootwerkers in de haven van Hamburg hebben gisterochtend wegens een loongeschil den arbeid neergeleged. Slechts drie schepen, welke vóór elf uur reeds met laden en lossen waren begonnen, worden nog „afgewerkt". Overigens ligt de arbeid aan de iaden geheel sl ik Men hoopt dal het geschil met medewer- Morgen zijn vader, zijn vriend ook vertellen, welke ontdekking hij gedaan had. Misschien Alice Evan daarover spreken. Hij had zich dat recht voorbehouden, maar zou het goed zijn, dat hij dit deed. Dan moest ook de justitie alles Weten, en zeker viel dan de verdenking op den zoon van Evan zelf, zeker zou de publike opinie hem als den dader aanwijzen. Antoon van Gielen schrikte voor deze moge lijkheid terug. En na lang nadenken kwam hij tot de conclusie, dat hij het best zou doen voor- loopig af te wachten. Jozef Evan zelf zou toch zeker handelend optreden. Misschien kon hij alles verklaren, kon hij in ieder geval bewijzen, dat hij aan den dood van zijn vader geen schuld had. Dat hij op zoo ongelegen tijd wederrechtelijk in den Beukenhof was doorgedrongen om de nagelaten papieren, instrumenten en dergelijke van zijn overleden vader te onderzoeken, dat was ten slotte zijn zaak, dat was zoo erg niet. Mogelijk was het altijd nog, dat daar iets an- ders achter stak, dat dit met den moord als zoodanig niets te maken had. Afwachten Was het eenige Wat van Gielen meende te kunnen doen, Jozef Evan zelf zou wellicht zijn gedrag verklaren, zijn onschuld bewijzen. (Wordt vervolgd) 24 2 's// mm v v 0.0 Lover1* Zeep Maatschappij, Vlaardingen Fabrikanten van LUX en TWINK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1