Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De markenbijslag. In den loop der volgende maand zal mr. van Lier, adviseur van den minister van arbeid, handel en nijverheid, een vergadering bijeen roepen van gemeentebesturen in den Achterhoek, teneinde voor die gemeenten een uniforme steun regeling in het leven te roepen voor hen, die in Duitschland werken en markenbijslag ontvangen De West-Vlistendijk. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben de ongeschikt verklaring van den West- Vlistendijk onder de gemeenten Vlist en Haas trecht voor motorrijtuigen opgeheven. Een ongeldige verkiezing. Bij de laatst gehouden gemeenteraadsverkie zing te Hulst (Z.) was de uitslag dat 743 sten ïm en voor de bestaande meerderheid en 734 stemmen voor de oppositie werden uitgebracht, een ver schil dus van slechts 9 stemmen. Waar nu 24 personen (verpleegden in het R.K. Liefdehuis) door den voorzitter van het stembureau tot de stembus werden toegelaten met steun ingevolge art. 78 der Kieswet, die niet in een zin der wet lichamelijk hulpbehoevend zouden zijn geweest, heeft het raadslid A. C. M. Poppe protest aange- teekend bij het hoofdstembureau en zich bij adres gericht tot Gedeputeerde Staten van Zeeland, Ged. Staten van Zeeland hebben door een harer leden een onderzoek ter plaatse laten instellen, en als gevolg daarvan de stemming vernietigd, zoodat een nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. Internationaal congres van huiseigenaren. Op aanstichting van de Union de La Propriété Batié zal in October te Parijs een internationaal congres van huiseigenaren en particuliere bouw ondernemers worden gehouden, waaraan zullen deelnemen België, Denemarken, Spanje, Groot- Brittannië, Hongarije, Italië,Zwitserland,Tsjecho Slowakije en Nederland. De NederlandscheBond van huis-en grondeige naren en bouwondernemers zal Nederland op dat congres vertegenwoordigen. Mr. Steinmetz zal behandelen de geschiedenis en de economische gevolgen van de huurwetten en mr. B. H. Vos de overheidssteun, aan parti culiere bouwondernemers gedurende den oorlog. Controle te Roozendaal. De heer de Veer heeft den Minister van Finan ciën er op gewezen, dat af en toe aan het station te Roozendaal de reizigers naar België worden gecontroleerd met betrekking tot het bezit van een pas of een bewijs van Nederlanderschap. Heeft deze sporadische conLrole eenig nut Zoo ja, welk Zoo neen, is de Minister dan bereid, dezen maatregel, welke voor de reizigers hinderlijk en tijdroovend is, in te trekken Verkeer met Duitschland. Het goederenvervoer op de spoorlijn Simpel- veldAken is met ingang van gister hervat. Vermoedelijk zal ook het reizigersverkeer op dit traject binnenkort weer worden opengesteld. Bezuiniging. Ten postkantore te Utrecht en te Groningen en ten bureele van den inspecteur te Zwolle is een mimeograph geplaatst, waar de directeuren uit 't geheele land stukken, welke in eenigszins belangrijke hoeveelheden gebruikt moeten wor den, kunnen doen vermenigvuldigen. Op deze wijze zal een noemenswaardige besparing van drukkosten verkregen worden. Toeli nog raadslid. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben besloten L. Bosch alsnog toe te laten als lid van den raad der gemeente Schoonhoven, op grond, dat een onderwijzer bij het nijverheids onderwijs niet vervult een betrekking, welke in art. 23 der Gemeentewet onvereenigbaar met het lidmaatschap van den raad is verklaard. De gratificatie der spoorwegen. Op de vragen vari den heer Wijnkoop be treffende de uitkeering van een gratificatie aan de hoofd- en eerstaanwezende ambtenaren der Ned. Spoorwegen, heeft Minister van Swaay geantwoord Bij S.S. hadden vóór 1917 de hoofd-en eerst aanwezende ambtenaren volgens de statuten aanspraak op een gedeelte der winst. Bij H.S.M. bestond een oud gebruik om den hoogeren ambtenaren telken ja re een met de bruto-opbrengsten verband houdend tantième toe te leggen. Met het tot stand komen van de belangen gemeenschap tusschen S.S. en H.S. is be doelde bepaling der statuten van eerstgenoemde Mij. geschrapt en in verband met de ook destijds reeds in het R.D.V. neergelegde verplichting.om vergoeding tot te kennen aan hen, die ingevolge afschaffing van emolumenten in inkomsten ach teruitgaan, aan hoofd- en eerstaanwezend extra vergoeding van 7 percent toegekend, waarmede bij de vaststelling van de bezoldigingen van betrokkenen in het R.D.V. 1921 rekening werd gehouden. De vergoeding is dus feitelijk een deel van de bezoldiging en kon naar recht en billijkheid niet worden ingehouden. Intusschen heeft de directie onlangs be paald, dat zij, die op of na 1 Juli jl. tot de bo venbedoelde ambtenaren zullen gaan behooren, geen aanspraak op de extra vergoeding kunnen doen gelden. Het Geneeskundig Schooltoezicht. {Slut). Ernstige gevallen van besmettelijke ziekten zijn niet te mijner kennis gebracht in het geheel ontving ik 7 x kennis van een geval van diph- therie 2 X van typhus abdominalis 17 X van roodvonk 39 x van mazelen. Ik wil hier memoreeren, dat er verschil van meening schijnt te bestaan, wie een geval van besmettelijke ziekte moet aangeven, indien de patiënt direct voor verpleging naar het zieken* huis wordt gebracht, de huisdokter of de direc teur van het ziekenhuis. Enkele malen toch ont ving ik langs nietofficieelen Weg bericht van het voorkomen eener besmettelijke ziekte, waarna bij informatie op de Secretarie mij bleek,dat geen aangifte aldaar geschied Was. Het lijkt mij zeer gewenscht, dat van officieele zijde aan den huis dokter bekend gemaakt Wordt, hoe gehandeld dient te worden. Zooals de toestand nu is, kan het voorkomen, dat ik of te laat of in het geheel geen bericht ontvang. Uit bovenstaande cijfers blijkt wel, dat er gelukkig geen ernstige epidemieën geheerscht hebben. In JuniJuli en naderhand in O.ctoher, kwam een goedaardige epidemie van mazelen op de Maria-bcwaarschool voor. Door het telkens voor enkele dagen sluiten van een klas, waar zich gevallen hadden voorgedaan, is de uitbreiding zeer gering geweest. Het Hoofd dezer School was met deze methode zeer ingenomen, omdat hij niet-ingrijpen telkens opnieuw kinderen ziek worden, wat hinderlijker is dan de geheele klas voor enkele dagen naar buis te zenden. Uit me disch oogpunt bereik ik met deze methode bo vendien, dat., voor vele kinderen het ziek worden aan mazelen tot een ouderen leeftijd verschoven wordt, op welken leeftijd het sterftecijfer gerin ger is dan op jongeren leeftijd. Een moeilijkheid, om dezen maatregel door te voeren, is, dat nog niet steeds alle gevallen van mazelen te mijner kennis worden gebracht, gedeeltelijk, omdat de ouders in normaal verloo- pende gevallen geen dokter raadplegen, gedeelte lijk, omdat de politieverordening, waarbij aan gifte verplicht gesteld wordt, nog geen algemeene bekendheid heeft verkregen. Ook dit jaar zijn door tusschenkomst van de Schiedamsche Gezondheidskolonie een dertigtal kinderen gedurende vier weken naar Voorthuij- zen uitgezonden. Het aantal candidaten, waar voor uitzending wordt aangevraagd is altijd veel grooter meer dan 180 kinderen heb ik aan een extra onderzoek onderworpen, en dat de keus uit deze meer of minder zwakke kinderen moeilijk kan zijn zal ieder wel begrijpen. Over het alge meen mogen de resultaten gunstig genoemd worden, de meeste kinderen kwamen tusschen 1 en 2 Kilogram in lichaamsgewicht aan, gemiddeld 65 gram per kind en per dag. Het aantal kinderen is echter zoo gering in vergelijking met de geheele schoolbevolking, dat ik mij in verbinding gesteld heb met de Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten, gevestigd te den Haag. Na eenige correspondentie is hier ter stede een voor- loopig Plaatselijk Comité der Centrale Commissie opgericht.. Toen nu de Gemeenteraad een subsi die voor uitzending van ten hoogste 20 kinderen had toegezegd, ben ik in de gelegenheid geweest nog 19 kinderen gedurende zes weken naar buiten te zenden waarvan de resultaten eveneens gun stig genoemd mogen worden. Ik geef toe, dat aan gezinsverpleging misschien enkele bezwaren verbonden zijn, maar het lijkt mij toch juister ook van deze gelegenheid om kinderen naar buiten te zenden, gebruik te maken. Daarom valt het te betreuren, nu de Gemeente voor 1923 een subsidie schonk voor hoogstens 80 kinderen, de Centrale Commissie door een groot nadeelig saldo over 1922 ge noodzaakt werd de gunstige financieele regeling te verzwaren, waardoor het uitzenden van Schiedamsche kinderen zeer bemoeilijkt maai' laten wij hopen, niet onmogelijk gemaakt wordt. Van bevriende zijde werd mij er op gewezen, of het niet wenschelijk is, dat de meisjes in de hoogste klassen gedurende hét handwerkonder- wijs les ontvangen in het hanteeren van de naaimachine. Aangezien ik hiervan persoonlijk geen verstand heb, breng ik deze opmerking aan Uw College over. Een paar maal heb ik aan de ouders van leer lingen der le klasse welke nog niet schoolplichtig waren, den raad gegeven hun kinderen tot den volgenden cursus geen school te doen bezoeken. Hun algemeene toestand was van dien aard, dat ik het wenschelijk vond, dat deze kinderen zoo lang mogelijk in de vrije lucht kunnen verkeeren te gemakkelijker ging ik hiertoe over, omdat de onderwijzeressen der klassen mij verzekerden, dat deze kinderen zeer onvoldoende kunnen leeren en voor bevordering tot de 2e klasse niet in aanmerking konden komen. In den loop van het afgeloopen jaar werd mijn advies omtrent de vacantieregeling op de Bui tengewone School gevraagd aan den Wethouder van Onderwijs heb ik een rapport ingeleverd, waarbij een korte onderbreking van het onder wijs tusschen de Kerst- en Paaschvacantie wordt voorgesteld met het oog op de grootere inspan ning, welke en van het onderwijzend personeel en van deze minder begaafde leerlingen wordt geëischt. De indeeling der overige vacanties komt in hoofdzaak overeen met die der scholen voor G.L.O. Het is mij opgevallep, dat in verschillende gymnastieklokalen gelegenheid gegeven wordt, ter beoefening van het korfbalspel. Terwijl ik dezen maatregel ten zeerste toejuich, heb ik gemeend aan den Wethouder van Onderwijs te moeten verzoeken een cursus te doen geven tot opleiding van de klasseonderwijzers tot spel leiders, om op deze manier het korfbalspel niet alleen als uitspanning te doen dienen, maar te vens om de gelegenheid te verkrijgen tot een harmonische ontwikkeling van het lichaam van het schoolkind. In ditzelfde advies heb ik ook een verzoek gericht om in de wintermaanden aan de leer lingen der hoogere klassen zwemonderricht op het droge te doen geven dit onderricht zou dan ook aan den klasseonderwijzer opgedragen kun nen worden, wanneer zij zelf een cursus in het zwemonderricht hadden gekregen. Voor dezen cursus heb ik de medewerking van den Wet houder van Onderwijs gevraagd. Indien de leer lingen der hoogere klassen 's winters zwemonder richt ontvangen, bereikt men hierdoor m.i. dat de liefde voor het zwemmen bij hen zeer wordt, aangewakkerd en tevens, dat liet zwemonder richt des zomers veel korter Lijd in beslag zal nemen, waardoor veel meer kinderen in de gelegenheid zullen zijn het zwemmen te leeren. Het aantal leerlingen, dat van hun ouders toestemming heeft 's zomers te mogen baden of zwemmen is vrij bevredigend, Vooral bij de jon gens in de 6e klassen. Toch lijkt het mij gewenscht, op alle mogelijke wijzen de zwemsport aan te moedigen. De voor deden van zwemmen zijn aanzienlijk hieronder som ik nog enkele op le. voortreffelijke lichaamsbeweging de borst kas en hierdoor de longen,worden flink uitgezet en zuigen volop frissche lucht op 2e. de verontreiniging van het lichaam, ten gevolge van het meerdere zweeten, wordt zoo veel mogelijk tegengegaan 3e. het is een buitengewoon goede spier-, long-, hart-, en huidgymnastiek le. het werkt als heilgymnastiek bij hooge schouders en krommen rug. Aan het eind van mijn verslag wensch ik nog melding te maken van de samenwerking, welke op mijn verzoek met de Vereeniging tot be strijding der tuberculose tot stand is gekomen De verjaardag van de Koningin-Moeder. Door het Gemeentebestuur werd heden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin Moeder, het volgende telegram verzon den Aan H. M. de Koningin-Moeder. Het Gemeentebestuur van Schiedam, biedt Uwe Majesteit zijn welgemeende gelukwenschen aan. w. n. burgemeester, P. de Bruin. De Oranje-ver. zond onderstaand telegram H. M. de Koningin Moeder Soestdijk. De Oranjevereeniging te Schiedam biedt U en Uwe Koninklijke familie op dezen dag eer biedig gelukwenschen aan. Montfoort Voorzitter. Terug van Kevelaer. Hedenavond te 8 uur, keeren de Schiedamsche pelgrims van hun bedevaart naar Kevelaer in onze stad terug. Direct na aankomst heeft in de Havenkerk een plechtig dank-lof plaats. Stadsversiering. Het Comité voor de versiering van Tuinlaan en Lange Nieuwstraat verzoekt 't volgende te plaatsen Aan de bewoners van de L. Nieuwstraat en de Tuinlaan. Alhier. De burgerij Van Schiedam zal einde Augustus feest vieren, ter gelegenheid van het 25 jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin de bewoners van Lange Nieuwstraat en Tuinlaan hebben gemeend zich hierbij te moeten aansluiten door, als uiting hunner waardeering, dat zij ge durende 25 jaren onder H.M. Hooge Regeering in vrede hebben geleefd, de Lange Nieuwstraat en Tuinlaan feestelijk te versieren en te verlich ten. Het Comité stelt zich het volgende plan voor: Ingang Lange Nieuwstraat en Tuinlaan aan beide zijden Eerepoorten met bloembakken en transparanten, vlaggen en wimpels Brug, Hooikade, Drapeering van Vlaggedoek met Groen transparant, zoo mogelijk op ver schillende afstanden palen te plaatsen langs de zijden van de trottoirs met bloembakken en wimpels. Verlichting van boom tot boom rond de plan tage van gekleurd electrisch licht. Verlichting vijver met muziektent en versiering met ver lichting Plein-Eendracht. Het is de bedoeling van het comité U langs dezen weg uil, te noodigen, op de inteekenlijst, die U dezer dagen zal worden aangeboden, een flink bedrag in te schrijven, opdat de versiering en verlichting van dePlantage aanschouwlijk mo ge voorstellen, dat ons hart warm klopt voor Koningin en Vaderland. Commissie van uitvoering uit het Comité N. ScHEURKOEL. C. Meloen:] P. Korsten. Het Comité. J. M. VAN DER SdHALK. J. A. J. Nolet. A. J. J. de Groot. S. Hijman. L. van Pelt. A. Jurgens. Secretariaat: L. Nieuwstraat 115. Lehman, enz. zijn hier in voorraad zelfs ont breekt er geen automatische-kunstspel-piano. De prijzen, vertelde ons de eigenaar, zijn daarbij zóó billijk gesteld, dat er geen Schiedam mer meer naar Rotterdam behoeft te gaan, om voordeeliger zijn muziek-inst.rumenten te koo- pen. Door de uitbreiding is naast de reeds bestaan de gehoorzaal, tevens ruimte vrijgekomen voor een vertrek, waar door deskundigen, muziekles sen zullen worden gegeven. Ongetwijfeld zal de ondernemingsgeest van de firma, die zich nu weer in dezen vorm uit, door Schiedams burgerij gewaardeerd Worden. Hedenmiddag 4 uur is het nieuwe gedeelte officieel geopend. Distriets-Arbeidsbcurs. Op 30 Juni stonden ingeschreven 2779 werk zoekenden Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Juli bedroeg 635 afgevoerd wer den in dezelfde maand 327 inschrijvingen en be droeg bet aantal plaatsingen 73, zoodat op 31 Juli nog ingeschreven bleven 3018 personen. Hakkert's muziekhandel. De bekende muziekhandel, firma Flakkert, Hoogstraat, heeft door bijtrekking van het be lendende pand, waar tot voor kort Uller's boek handel gevestigd was, een belangrijke uitbreiding ondergaan, die de zaak niet Weinig ten goede is gekomen. In het nieuwe gedeelte, dat nu vanuit de oude zaak rechtstreeks te bereiken is, en dat voornamelijk als toonkamer voor de groote in strumenten gebruikt Wordt, vonden wij een rui me en goede verzameling van orgels en piano's allemaal gloednieuw. Bekende merken als Gustav Fiedler, Tannhau- ser, RinkoWsky, Kluge Eisenberg, Steinbach, Jubilé. Zooals men reeds Weet, viert de heer A. Ver maas, stationschef alhier, op Zondag 5 Aug. a.s. zijn 40 jarig jubileum in dienst der Nederland sche Spoorwegen. De officieele huldiging van den jubilaris heeft echter eerst plaats op Maandag 6 Aug., 's mor gens 11 uur in de wachtkamer - niet rooken van het station alhier. Een nieuw kunstwerk. Bij den boekhandel van Hrs. Rebers, Oranje straat, staat geëtaleerd een nieuw werk van on zen stadgenoot, den bekenden kunstschilder A. v.d. Schouw. 't Is deze keer een buitenlandsch landschap, voorstellende een gedeelte van het Tiergartcn- wald bij Kleef, in 't Rijnland. De schilder heeft er een van de mooiste plekjes gezocht den breeden ingang van het machtige, boomenrijke bosch, waarvoor een met bosschages omgeven weide ligt uitgestrekt en in de wazige verte nog juist de vage contouren van een boerderij te zien zijn. Vooraan in het Woud is een boeren familie ijverig bezig met 't laden van sprokkel- bossen op een grooten, lompen Duitschen wagen, waarvoor twee paarden rustig-wachtend staan te droomen. 't Geheele doek is zuiver uitgebeeld in kun- stig-gevatte herfsttinten, welke bij nauwkeurig bezien zoo fijn van toon en kleur zijn, dat ze ook werkelijk aandoen als een stuk echte natuur, bestraald door de late herfstzon, die alles in kleurenrijken glans doet schitteren en vele, afwisselende schaduwen Werpt van forsche en zwakkere boomen en verdere beelden op het doek De totaal-indruk, die wij van het schilderij kregen, heeft bij ons de overtuiging gevestigd, dat v.d. Schouw hier weer een subliem bewijs heeft gegeven van zijn aesthetisch kunnen. De arbeidsweek bij Wilton, Gisteren heeft te Utrecht de bespreking tus schen het bestuur van den Metaalbond en de vertegenwoordigers der werklieden van de fa. Wilton te Rotterdam in zake de verlenging van de arbeidsweek plaats gehad. Het bestuur van den Metaalbond was niet voltallig. De ver tegenwoordigers der personeelsorganisaties kre gen gelegenheid gun standpunt uitvoerig uiteen te zetten.Heden zal de Metaalbond zijn beslissing mededeelen. Voor het staatsexamen N. Q., ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in het dameskleederma- ken aan scholen voor lager en die voor middel baar, nijverheidsonderwijs, is geslaagd met aan- teekening, bedoeld in art. 38 der weth. Mej. C. de Hoog, alhier, leerlinge der Huishoud- en In dustrieschool voor Schiedam en Omstreken. Van juffrouw J. A. van G. alhier is op den Goudschensingel te Rotterdam een portemonnaie met ƒ9 en een paar loterijbrief jes gerold. UIT VLAARDINGEN. Gisterochtend is tusschen Vlaardingen en Maassluis uit de Maas opgehaald het lijk van de 20 jarige Jo van der Burg, het tweede slachtoffer van het zeilongeluk op j.l. Donderdag op de Maas bij Vlaardingen. Vliegongeval. Onder de gemeente Rhoon, ongeveer 500 meter ten zuiden van het gemeentelijk vliegterrein aan de Waalhaven, is gistermiddag omstreeks drie uur een Zweedsche tweedekker, type S. 18, met Mercedes motor van 280 P.K., komende uit Zweden, gevallen. Toen men op het vliegveld wilde landen is het toe stel van een scherpe e bocht overgegaan in een vrille, waaruit men zich niet meer omhoog kon werken; de tweedekker stortte van 'n hoogte van ongeveer 150 meter omlaag en kwam terecht in een haverveld van den landbouwer Groenen boom. De inzittenden kwamen onder de machine terecht. Het waren onderluitenant der Zweedsche artillerie Hugo Montgomery, de bestuurder, die op slag dood was, kapitein-waarnemer A. Lil- jewalch, die een been heeft gebroken, en inge nieur G. Axelsson,die een schedelbreuk kreeg en een verbrijzeld onderbeen en een gebroken arm had. Nadat op het vliegveld aan de Waalhaven de eerste hulp was verleend, zijn de slachtoffers met twee auto's van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel alhier gebracht. Ingenieur Axelsson is daar gisteravond overleden de toestand van kapitein-waarnemer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2