Het geheimzinnige raadsel FEUILLETON. DMGBLMÜVOOR SCHIEOMM tf 46ste Jaargang. Vrijdag 3 Augustus 1923. No. 13709. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert sntiëni 15 regeis f 1.75 sik» regel daarboven 35 ecnt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdesïingen 75 ct. per regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlaudsch Nieuws. HET HERSTEL. V e r k 1 a r i n g e n van Baldwin. In de gister gehouden lagerhuiszitting ver klaarde Baldwin, zooals we reeds meldden dat. de regeering betreurde, dat zij in de Fran- sc.he en Belgische antwoorden geen basis kon vinden voor het zenden van een geallieerd antwoord op de Duitsche nota. De antwoorden boden geen vooruitzicht op een spoedige verandering in de Roer-situatie of een begin van bespreking der herstel-kwes tie. De Britsche regeering had daarom besloten, de documenten, welke haar inzichten en haar pogingen uiteenzetten, te publiceeren en de geallieerden uit te noodigen toe te stemmen in de publicatie van hun antwoorden. De regeering hoopt, dat de publicatie der documenten de wereld zal overtuigen van de noodzakelijkheid eener spoedige gemeenschap pelijke actie om het probleem op te lossen. (Reuter verneemt dat niet verwacht wordt, dat België en Frankrijk bezwaar zullen maken I egen de publicatie van hun aandeel in de nota wisseling over de schadevergoedingskwestie. Deze publicatie zou echter in geen geval voor de volgende week tegemoet worden gezien.) Do regeeringsverklaring Werd in beide huizen gevolgd door een belangrijk debat. Baldwin legde den nadruk hierna op de rampspoedige gevolgen der Roerbezetting voor den wereldhan del. De regeering zeide hij, stelt alle pogingen in het werk en heeft de hoop nog niet opgegeven om een zoodanige eensgezindheid onder de geallieerden tot stand te brengen, welke zou kunnen leiden tot een spoedige, definitieve regeling. Baldwin verklaarde voorts Ik heb steeds gehandeld in de veronderstelling, dat het doel onzer geallieerden bij hun politiek in het Roergebied is, schadeloosstelling te verkrijgen, hetgeen ook ons doel is. Er is dikwijls gezegd, dat er andere motieven zijn. Dat wil ik niei gelooven, maar indien dat zoo is, zou ik dat zeggen. Diep in de harten van het Britsche volk is het gevoel van wat het als recht beschouwt en indien na verloop van tijd het Britsche volk merkt, dat de wonden van Europa open worden gehouden in plaats van geheeld, zou daaruit kunnen voortvloeien het laatste, dat ik zou wenschen, n.l. vervreemding tusschen ons volk en hen, die een ander standpunt innemen. Ik hoop, zeide Baldwin ten slotte, dat er niets van dien aard zal gebeuren, maar als een warm vriend van Frankrijk ben ik van meening, dat dit te zeggen slechts een bewijs van vriendschap is en omdat ik zou willen, dat deze vriendschap gehandhaafd blijft, verlang ik ook naar een spoe dige oplossing van deze moeilijkheden, welke Europa kwellen. In het Hoogerluiis zeide lord Curzou, na ge sproken te hebben over de uitwerking, welke de publicatie der documenten zou kunnen heb ben op de openbare meening, dat hij niet Wist, wat de volgende phase zou zijn, maar hij ver klaarde niet gaarne te willen erkennen, dat alle kansen op een gemeenschappelijke actie verkeken zijn. H'et parlement ging vervolgens tot 13 Novem- ver uiteen, maar het zal bijeengeroepen wor den, indien zulks noodzakelijk mocht zijn. IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens berichten uit Gelsenkirchen Verster ken de Franschen wederom den druk in het Roer gebied. Poincaré wenscht klaarblijkelijk de ineenstorting van het Duitsche verzet te ver haasten door nieuwe militaire maatregelen. Er worden nieuwe, groote troepenconcentraties voorbereid Gelsenkirchen krijgt nog twee regi menten bezettingstroepen. 26 Ook al verwierp men verre de verdenking, dat hij zelf dader of medeplichtige geweest, zoude zijn, dan nog was het waarschijnlijk, dat hij wel vermoeden had van het drama, dat daar achter schuilen moest. Van Gielen liep maar aldoor hierover te den ken. En er was nog iets wat in zijn gedachten Jozef Evan bezwaarde. De poging tot vergifti ging was geschied met een vrij zeldzaam Vergif uit Zuid-Amerika. Welnu de zoon van den professor had Zuid-Amerika bereisd. Dit kon natuurlijk een toevallige samenloop van omstan digheden zijn, maar het gaf toch onwillekeurig aanleiding tot verdenking. Hoe langer van Gielen dit alles bepeinsde, hoe vaster hij tot de overtuiging kwam, dat Jozef Evan den dood van zijn vader op zijn geweten had. Maar als dat zoo was, dan zou het onderzoek beter gestaakt kunnen worden. Im mers al verdiende de moordenaar een zware straf, van Gielen zou nooit de waarheid willen uitbrengen. Hij zou dit niet willen om de dochter van den professor, om Alice, die zeker dit vree- selijke niet zou kunnen dragen. Het zwaarst zou zij, die toch zeker omschuldig was, door de OOSTENRIJK. Gister werd het vijfde rapport van Mr. Zim merman bekend gemaakt, Waarin deze zich zeer optimistisch uitlaat over het herstelwerk. Hij becritiseert echter in scherpe bewoordingen den toestand bij de bonds-spoorwegen. Voor liet overige spreekt hij als zijn meening uit, dat het herstelwerk een goede toekomst tegemoet gaat. HONGARIJE. Naar de „Az-Uisag" mededeelt, zal de Hon- gaarsche regeering, ook na de conferentie van Sinaja, niet direct met de nabuurstaten onder handelen. Het blad verwacht veeleer, dat de Commissie van Herstel den Hbngaarschcn pre mier, Bcthlen, naar Parijs zal roepen, ten einde met hem, op grond van het protocol van Sinaja, de besprekingen over de herstel- en de leenings- kweslie voort te zetten. Het, blad schrijft, dat het besluit van Sinaja, genomen is onder in vloed van de vrees, dat in Hongarije, indien men het aan zijn economisch en financieel ver val overlaat, het bolsjewisme weer gemakkelijk de overhand zal krijgen, hetgeen voornamelijk voor Roemenië en Tsjeeho-Slowakije zeer ge vaarlijk zou zijn. BOOTWERKERSSTAKING GEËINDIGD. De havenarbeidersstaking te Londen is ge ëindigd. De arbeiders hebben gister het werk her vat. In de provincie is reeds overal de arbeid hervat. ALLERLEI. Uil Hamburg De staking der kadewerkers duurt nog steeds voort. Op de schepen, welke onder stoom liggen wordt gewerkt, daar de havenarbeiders niet staken. Ook de bemanning van de Hamburg-AItona booten zijn nog steeds in staking. Een bemiddelingsvoorstel van het scheidsgerecht weid door hen afgewezen. Uit New York. Gurran, het hoofd van dei». immigrantendifnst, waarschuwt de ambtena ren "der Trans Atlantische scheepvaartlijnen tegen een herhaling van „hardstoomerij" van gister, toen op 13 Stoomschepen het leven van duizenden passagiers in gevaar is gebracht. Volgens de eigen verklaringen van kapiteins van verscheidene schepen stoomden deze de nauwe haveningangen binnen met een snelheid van meer dan 15 knoopen, terwijl zij bijwijlen zoo dicht naast elkaar voeren, cïat, de passa giers van twee booten elkaar bijna de hand konden reiken. De Berlijnsche metaalindustrie wordt al weer door een staking bedreigd. Ditmaal is het kantoorpersoneel'der groote ondernemingen, dat een voorstel der patroons om zich voor Augustus met een loonsverhooging van 305 pet. tevreden te stellen met een meerderheid van ongeveer 95% van de hand heeft gewezen. Indien tot staking wordt besloten, zullen ongeveer 40.000 arbeids krachten in 100 ondernemingen den arbeid neer leggen. Vermoedelijk zullen dan de patroons alle fabrieken en werkplaatsen sluiten, aangezien de normale loop van het bedrijf zonder medewer king van het kantoorpersoneel onmogelijk is. Uit Toronto. De stakende arbeiders van de metaalfabricken in Kaap Breton besloten met een meerderheid van 65% der uitgebrachte stemmen, het werkte hervatten. Zij verklaarden, verschrikkelijke waarheid getroffen worden. Als hij het gedaan heeft, dacht Antoon van Gielen, dan is 't maar het best, dat nimmer de wereld de oplossing van het drama vindt. Maar waarom zou Jozef Evan tot een zoo verschrikkelijke misdaad kunnen gekomen zijn Welke reden kon hij daarvoor gehad hebben. En welke reden om daarna de papieren van den vermoorde te doorsnuffelen. Als er iemand bestond, die hierover inlichtin gen geven kon, dan moest het de vader van van Gielen zijn. Hij immers wist, wat die kist inhield, hij wist ook welke uitvinding de professor gedaan had en kon dus bevroeden of Jozef Evan daarbij belang had. Antoon van Gielen vond het eigenlijk niet prettig, dat zijn vader ook wist van het geheim. Want al heette het, dat de moord in geenerlei verband stond met de uitvinding" "die de profes sor en van Gielen's vader samen zouden exploi- teeren, hij was van het tegendeel overtuigd. Immers juist het feit, dat de zoon van den professor met zoo verdachten ijver den inhoud van de geheimzinnige kist onderzocht, Wees er op, dat ook hij daarvan iets wist. Antoon van Gielen besloot allhans zijn vader op de hoogte te brengen van hetgeen hij ont dekt had. Deze zou misschien de vreemde hou ding van den zoon van den professor verklaren kunnen. En daarbij kwam, dat|zijn vader Weten moest wat er gebeurd was. Immers de ontdek king, Waarvan hij gesproken had, was ook zijn dat de stakingskas uitgeput is en dat de arbeiders wier loon en het laagst zijn, door den honger ge dreven worden weer aan den arbeid te'gaan. In Denemarken heeft een officier der artil lerie, Arildskov genaamd, een fascistische or ganisatie opgericht, die over het gansche land is verspreid enreeds in verbinding met de Jtali- aansche geestverwanten is getreden. De sigarenwinkels te Berlijn waren gis ter alle gesloten als protest tegen de banderol- lenvoorschriften. Binnenland. De werkzaamheden van het Ned. R. K. Huisvestings-Comite. In de eerste helft van 1923 heeft het Ned. R. K. Huisvestings-Gomité in geldelijke giften van het Nederlandsche Katholieke volk ten behoeve van de verschillende hulpacties van het comité ontvangen een bedrag van 69.387.35, wat de giften in de overeenkomstige periode van het jaar 1922 overtreft. Er werd uitgegeven een bedrag van 60.330.88. Onder het ontvangen bedrag was een som van 38.352.50 aan giften van particulieren, instel lingen en comité's. Voor de gezamenlijke acties is hiervan bestemd een bedrag van 9511.68, voor de Hongaarschc afdeeling 8477.41, voor de Duitsche 9353.71, voor de Oostenrijksche 7859.85, terwijl het comité een bedrag van 3118.85 kon bestemmen voor de actie voor Nederlandsche kinderen. Daarnaast Werden nog afzonderlijk verzonden 11 wagons liefdegaven, waarvan 5 naar Oosten rijk, 31/2 naar Hongarije en 21/2 naar Duitsch- land, waarheen ook x/2 wagon kleeding ging. (Gezamenlijke waarde geschat op 67000.) De totale hulpverleening, die in 't eerste halfjaar van 1923 door het Nederl. R. K. Huisvestings-Cbmité is uitgevoerd, in cijfers uitgedrukt, is te bepalen op een bedrag van 632.708.38. Overzicht van de hulpactie van het Comité vanaf den aanvang der actie tot 1 Juli 1923 Aantal Ver- Waarde geplaatste plegings- meegekregen kinderen kosten liefdegaven Oostenrijk 26658 3.998.700 1.364.400 Duitschland 27071 4.060.650 1.324.700 Hongarije 8788 1.318.200 446.450 België 6080 912.000 304.003 Nederland 1500 225.000 Totaal 70097 10.514.550 3.439.550 Uitgaven voor reiskosten, giften in geld en natura, liefdegaven, levensmiddelen, enz. Diverse Wagons Geschatte uitgaven levensm. Waarde kleed ing Oostenrijk 700.988 542 f 1.631.435 Oostenrijk 700.988 542 1.631.435 Duitschland 151.098 491 Hongarije f 160.092 321/2 België 71.000 Nederland 27.467 1 372.562 120.875 3.000 1.110.645 1066VJ 2.127.872 Totaal voor ieder land Oostenrijk7.695.523 Duitschland5.909.010 Hongarije..f 2.045.617 België1.287.000 Nederland255.467 Totaal..../ 17.192.617 eigendom. Hij had zich bereid Verklaard de voordeelenwelke daar uit voortvloeien zouden met, de kinderen van den overleden geleerde te deelen. Dit zou Jozef Evan ook weten. Maar waarom zou hij dan op zoo geheimzinnige wijze van den inhoud dier kist kennis genomen hebben. Hij had immers naar van Gielen's vader kunnen gaan om met hem overleg te plegen. Zijn vader, dit was de slotsom van Antoon's overdenkingen, moest Weten, dat Jozef Evan terug was. Toen van Gielen tot, deze slotsom gekomen was besloot hij te handelen. Hij reed per fiets naar het postkantoor te Renswoude, waar een pu blieke telefooncel was en vroeg het nummer vau zijn vader in de hoofdstad. Na eenig wachten-kreeg hij de verlangde aan sluiting en verzocht aan den bediende op het kantoor van zijn vader, den patroon zelf voor de telephoon te roepen. Toen hij diens stem hoorde, zeide hij Hallo, papa, u spreekt met Antoon. Ik heb gewichtig nieuws. Zoo, wat dan, vroeg zijn vader rustig. Weet u waar de zoon van den professor is Neen, niet precies. In het buitenland. Hij is terug. Hé, wat zeg je daar. Sinds wanneer Sinds gisteren. Sinds gisteren, onmogelijk. Dan zou hij toch zeker op de begrafenis van zijn vader zijn geweest, En als hij daarvoor wat te laat gekomen mocht zijn, dan had hij toch dadelijk Alice bezocht. In de reiskosten der kinderen werd door de pleegouders nog bijgedragen 18157.99, waarvan 6320.55 voor Hongaarschc, 2177.30 voor Duit sche en 9660.14 voor Oostenrijksche kinderen. Voor de Kinderheime werd ontvangen f 9598, waarvan de schenkers bestemden 8900 voor Kinderheime in Oostenrijk f 538 voor die in Duitschland en 160 voor die in Hongarije. Zoodat door de schenkers werd bestemd in totaal voor Oostenrijk 27564.65, voor Honga rije 15023.56, voor Duitschland 12226.77 voor Nederlandsche kinderen 3118.85, terwijl met geen bestemming werd gegeven een bedrag van 11422.52. Van het uitgegeven bedrag van 60320.88 kwam 25916.24 ten bate van Oostenrijk, 17610.95 van Hongarije, 6671.68 van Duitsch land 1745 van Nederlanders in den vreemde en 8387.00 ten bate der verschillende act.ies samen. De reiskosten vorderden 17427.03, zieken verpleging 724.45, diversen 7797.82. Aan gif ten Werden verzonden 19417.85,voor de Kinder heime werd uitgegeven f 10900. Het aantal kinderen, dat in liet eerste halfjaar naar ons land werd overgebracht, bedroeg 2386, waarvan 470 Oostenrijksche, 1439 Hon- gaarsche en 667 Duitsche. Naar hun land Werden teruggevoerd 2770 kin deren, waarvan 1100 Oostenrijksche. 1580 Ifon- gaarsehe en 90 Duitsche. Bij de matige raming, die het comité voor de kosten van verpleging der kinderen heeft aan genomen, vertegenwoordigt dit deel der hulp verleening een bedrag van 357.900. De liefde gaven, welke de kinderen mee naar huis kregen, zijn matig op een som van 138.500 te ramen. Na de groote aardappelenverzending in de laatste maanden van het vorige jaar Werden in de eerste maanden van dit jaar nog 32,Wagons (319.500 K.G.) naar Duitschland en 4 wagons (40.000 K.G.) naar Oostenrijk verzonden. (Ge raamde waarde 8987.50). Voorzitter Eerste Kamer. In verband met de mededeeling in het „Vaderland", dat baron Van Voorst tot Voorst zich niet meer beschikbaar zou stellen voor het voorzitterschap der Eerste Kamer, kan het „Ilsgz." meedeelen, dat er tot heden geen uitlating zijnerzijds is gedaan, die een dergelijke mededeeling rechtvaardigt. De met rijksvoorschot gebouvvut- w nnigcn. In verband met de financieele moeilijkheden welke gemeenten, woningbouwverenigingen en -stichtingen bij de exploitatie van met Rijks voorschot gebouwde woningen ondervinden, heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van den Nationalen Woning raad, den Bond van Arbeiderswoningbouwver- eenigingen, den R. K. Bond van Woningbouw verenigingen en de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten. Deze commissie zal zoo mogelijk gezamenlijke stappen van de vier ge noemde instellingen bij de regeering voorberei den. Met dit doel stelt zij bij de leden der vier organisaties thans een'encpiete in. Presidium en secretariaat der commissie be rusten bij de directie der Vereniging van Nederlandsche Gemeenten te 's-GraVenhage. De hcrinneringsbank te Baarn. In tegenwoordigheid van de Kon. familie beeft gisteren de feestcommissie van wege de burgerij aan het gemeentebestuur van Baarn een lïer- inneringsbank aangeboden. Deze bank van bak steen is ontworpen door den beeldhouwer llieo van Rijn te Haarlem. Maar Wat ik u vertel is een feit. Hij is gister middag op den Beukenhof aangekomen. Op den Beukenhof? Wat deed hij daar het eerst naar toe te gaan. Heb jij hem ontmoet Ik heb hem gesproken, maar Apropos, vertel mij er niet meer van kont het opeens kort terug, ik acht dit geien onderwerp om door de telefoon te bespreken. e n n m RensWoude, nietwaar Goed, ik kom bij je. Ik laat dadelijk mijn auto voorkomen. Het klonk kort en beslist, en Antoon van Gielen had geen gelegenheid verdere navraag te doen, want zijn vader had reeds den haak van den telephoon opgehangen. Het bleek hem dus, dat hij wel terdege groote waarde hechtte aan het bericht. En ook, dat hij die onverwachte komst van Jozef Evan geen onderwerp vond om te bespreken, met de kans, dat het gesprek door anderen werd afgeluisterd. Toen Antoon van Gielen op den Beukenhof teruggekeerd was, trof hij daar Frits Werner, die juist was gearriveerd. De beide vrienden gebruikten samen het diner en van Gielen Vertelde zijn vriend wat hij ver nomen had, maar hij verzweeg zijn ontmoeting met Jozef Evan. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■MHHOinMK»<a(israimKraBBMHHSHM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1