wijls toch al overschreden normalen arbeidstijd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. De autobus en de tram. Vooral ten gevolge der concurrentie van de autobussen zijn de inkomsten der Nederlandsche Tramweg Maatschappij in het eerste halfjaar 1923 erg gedaald. Naar aanleiding daarvan bestaat bij de directie het plan met ingang van l Januari a.s. ingrijpende bezuiniging, o.m. door loonsverlaging en inkrimping van personeel, in le voeren. De Tromp en de Heemskerk in Noorwegen. Naar wij in „Morgenbladet" lezen, zijn de Tromp en de Heemskerk den 28en Juli 's mid dags Le Trondjem aangekomen. Op de doorreis van Bergen Noordwaarts zijn zij de Sognefjord opgevaren en hebben Balholm aangedaan, waar een deel der bemanning aan land ging om de stad en de naaste omgeving in oogenscliouw le nemen. De zoetwatervissclierij. Het hoofdbestuur van den Alg. Hengelaars- bond maakt bekend, dal. voor Zuid-Holland en een gedeelte van Utrecht, waarvan geldt, het bijzonder Visscherijreglement no. 1, de maat op de reus-voren, blankvoren en kolbleitot 16 Maart 1924 bij ministerieel besluit nader is vastgesteld op 15 in plaats van op 18 c.M. Roode Kruisdag. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis doet weer een beroep op de burgemeesters om hun medewerking te verleen en tot het houden van een Roode Kruisdag in de week van 22—28 October a.s. Ten einde de collecte nog algemee- ner te doen zijn, acht het het gewenscht, dit jaar plaatselijk een commissie daarvoor in het leven te roepen. Engeland en Nederland. In het Lagerhuis heeft Morel gevraagd of er besprekingen zijn gehouden tusschen de regee ringen van Engeland en Nederland met betrek king tot zekere ontworpen strategische werken in Nederlandsch Oost-Indië. Amery, de minister van marine, antwoordde dat zulke besprekingen niet gehouden zijn. Overwerkvergunningen. Het bureau voor de R. K. Vakorganisatie heeft den Minister van Arbeid naar aanleiding van diens brief over overwerkvergunningen in verband met de jubileumfeestelijkheden geant woord, dat hij z.i. niet moet ingaan op het voor stel van den directeur-generaal van den Arbeid, om bedoelde algemeene overwerkvergunningen te verleenen. De voornaamste overwegingen, waarop deze meening berust, zijn 1. Het zou de Koningin waarschijnlijk wel niet aangenaam Zijn, als een regeling getroffen werd, waardoor er wordt t.e barer eere feest gevierd de arbeiders gedwongen zouden kunnen worden langer te Werken, dan den dik- 2. Met medewerking van den directeur-gene raal van den Arbeid, blijken de overwerk vergunningen zóó talrijk te zijn die, zonder overleg met de arbeiders, gegeven worden de firma Wilton te Rotterdam is liet laatste spre kende voorbeeld dat met reden kan worden gezegd, dat voor ons land nu ook de 48-urenweek in gevaar begint te verkeeren, nadat de 45- urenweek reeds geofferd werd. Omdat ons Bureau ten zeerste gehecht is aan de 48-urenweek tegen zijn wil is de wettelijke 45-urenweek vervangen door een 48-urige en omdat reeds meer dan ons wenschelijk ver gunningen tot overwerk worden verleend, wen- schen wij het feest van de Koningin niet te doen gebruiken om nog meer afbreuk te doen aan de 48-urenweek. 3. In sommige collectieve contracten is de maximum-arbeidsduur bepaald op 8x/2 uur per dag slechts in uiterste noodzakelijkheid mag daarvan worden afgeweken en dan nog slechts tegen verhoogd loon. Het vieren van meer ge noemde feesten kan moeilijk als „uiterst nood zakelijk" Worden aangemerkt. 4. De invloed van jeugdige kantoorbedienden op den gang van zaken van liet bedrijf is veelal van zóó ondergeschikt belang, dat voor die jeugdige personen geen overwerkvergunningen noodig worden geacht. Bovendien achten wij het voor die jeugdige personen, vooral op physiolo- gische gronden verkeerd, dat aan hen langer Werken zou kunnen worden opgelegd. Het wrak van de „Tubantia." Het wrak van de „Tubantia", het door de Duitsehers in den oorlog- getorpedeerde Neder landsche passagiersschip, ligt, naar het heet, op een diepte van 100 voet, in de buurt van het Hinderlichtschip en heeft de begeerlijkhed van Engelsche schatzoekers gaande gemaakt, om dat er veel geld aan boord moet zijn. Majoor Vincent Sippe, die drager is van de Disting- guished Service Order, het hooge ordeteeken voor dappere oorlogsdaden, had zich met anderen vereenigd, om te trachten het Wrak te bergen. Toen hij daarmede doende was, verscheen een vaartuig van een andere bergingsmaatschappij, de Semper Parateis Salvage Co., en begon met duikers bij het wrak te werken. Zij, dis het eerst waren gekomen, wisten tegen hun navolgers een voorloopig rechterlijk Verbod tegen het voort zetten van de Werkzaamheden uitgevaardigd te krijgen en verlangden Dinsdag in het admirali teitshof Le Londen voor rechter Hill, dat dit verbod definitief gemaakt zóu worden, tot een rechtsgeding, waarin majoor Sippe c. s. de andere partij om schadevergoeding zou aanspreken, zijn beslag zou hebben gekregen. Voor den rechter werd medegedeeld, dat de eerste bergingsondememing al 40,000 aan het werk ten kóste had gelegd. Op den 7den Juli waren de gedaagden met hun stoomschip „Sem per Paralus" Verschenen en hadden duikers naar beneden gezonden. Advocaat Dunlop voerde uit naam van de gedaagden aan, dat men nog nooit gehoord had van een rechterlijk verbod tegen handelingen in volle zee. De eischers, die aan de oppervlakte van de zee waren, konden geen recht laten gelden op wat op den bodem lag. De rechter besliste, volgens de ,,N. R. Crt." metterdaad, dat hij geen verbod kon uitvaardi gen op volle zee, hoewel hij verklaarde dit te betreuren, daar hij de houding van de gedaagden niet als „a very sportmanlike attitude" kon beschouwen. Hij had een voorloopig verbod uitgevaardigd, omdat hij beducht was voor het leven van de duikers, maar hij zou het verbod niet bestendigen en de zaak eindigde hiermee; dat, in overeenstemming met het door de ge daagden zelf ter terechtzitting, na het verwijt van niet sportmanlike te zijn, gedane aanbod, be sloten werd, dat de gedaagden alles wat zij boven- brachten, zouden produceeren voor het Hof, dat dan nog nader zou beslissen. De Sehiedamsche bedevaart naar Kevelacr. De 68e processie naar Kevelaer, kwam Maan dag na een voorspoedige reis, ongeveer 12 uur in Maria's genadeoord aan. Dank zij de uitstekende voorzorgsmaatregelen van den heer Albers, expediteur te Gennep, heeft men bij 't passeeren van de grens, niet den minste hinder gehad van de Belgische bezettings troepen deze waren zelfs heel inschikkelijk en welwillend. Om 5 uur, trokken de pelgrims in plechtige processie naar de Kaarsenkapel, waar de zeer- eerw. directeur der broederschapen een treffende toespraak, de bedevaartgangers aanspoorde, de ze bijzonder schoone dagen te waardeeren en in devotie door te brengen. Na het „Tantum Ergo" Werd de zegen methet Allerheiligste gegeven en hadden de pelgrims tot acht uur vrij Bij het avondgebed, werden de overleden le den der Broederschap herdacht en voor hun zie- lerust de „Profundis" gezongen. Daarna had de altijd indrukwekkende slangenprocessie plaats bij de vallende duisternis gaven de kleurig-Iich- tende lampions,aan liet geheel een betooverend- mooien aanblik. Den volgenden dag, na het ochtendgebed bij de Genadekapel en de ontroerende processie met het Allerheiligste, werd te negen uur, de solemneele H. Mis, voor de levende leden der broederschap, opgedragen. De Maria-preek werd gehouden door kapelaan Paulussen de eerwaarde spreker Wekte de pel grims op hun liefde en vertrouwen te schenken aan Maria en haar bewonderenswaardige deugden na te volgen. Des middags werd ondanks het stormachtige -weer de töfcht naar het Roode Kruis door allen ondernomen. De eerw. pater Oonk overwoog in zijn predikatie den smartelijken strijd van onze Heilige Moeder en stelde Haar lijdensmoed al len ten voorbeeld. Woensdag had na de gewone oefeningen 's middags de processie naar het Kerk hofplaats.Hier hield pater van Dijk 'n predikatie, Waarin hij de overledenen herdacht en de toehoor ders troostte met de blijmoedige gedachte, dat de ware vereerders van Maria deelgenooten worden van het hemelsche geluk. De eerw. spreker wees op het woord vanden H. Alphonsus „Een kind van Maria gaat nooit verloren." Gistermorgen werd het program evenals de volgende dagen stipt gevolgd. Om 8 uur trok de plechtige processie naar Oud-Kevelaer, alweer pater Rijken de Liduina- preek hield. De eerw. spr. stelde in hel licht, de groote liefde van onze beschermheilige voor de H. Moeder Gods,» welke liefde haar tot het kind van Maria hij uitnemendheid maakte en haar de kracht gaf om haar lijden geduldig te dragen. De eindbijeenkomst in de Kaarsenkapel was om 12 uur en na den laatsten zegen,trokken al len zingende naar het station op. Doordat de visitatie aan de grens wat langer duurde dan verwacht was, ondervond de trein eenige vertraging Waardoor debedevaartgangers eerst te half negen in onze stad terugkeerden. Bij het station was het natuurlijk verbazend druk. Familie en kennissen kwamen de pelgrims bij hun terugkomst begroeten maar vooraleer in denhuiselijken kringdewederwaardigheden der reis te verhalen,gingen allen eerst nog naar de Broedersehapskerk, waar een Lof van dankzeg ging gecelebreerd en door den eerw. directeur nog een kernachtige toespraak werd gehouden. I Deze processie heeft zich bijzonder gekenmerkt door een echte devote stemming. Hoewel het weer wel eens minder gunstig was, werden alle oefeningen met vurige geestdrift ge houden bijzonder bleek ook nu weer dat de echt Roomsche gedachte „Wij zijn alle kinderen uit één huisgezin", voor onze Sehiedamsche go- loofsgenooten geen iidele woorden zijn. In tegenstelling met alle alarmeerdende berich ten wij zouden wel willen dat andere Katho lieke bladen dit overnamen hebben zich in 't geheel geen moeilijkheden voorgedaan, noch wat betreft belemmeringen van de zijde der Belgen, noch gebrek aan levensmiddelen, enz.; en wie zich gehouden heeft aan de waarschuwingen der leiding en aan die van de douane, heeft ook bij het visiteeren geen narigheid ondervonden. Het verloop van deze processie is een bemoedi ging voor andere die nog volgen zullen ook zij zullen ondervinden dat de voorspelde bezwaren, geen zin hebben. De Sehiedamsche Burgerwacht. „De Sehiedamsche Burgerwacht," het plaat selijk orgaan van onze afd. der Burgerwacht, is in de laatste aflevering grootendeels gewijd aan de schietsport, w.o. de opening der nieuwe banen a. d. Kethelweg de voornaamste plaats inneemt. Zelfs met goedgeslaagde foto's hiervan is het nummer verrijkt. ,,St. Ambrosius", die bij de openingsplecliLig- heid speelde, krijgt ook een Welverdiende pluim voor haar bereidwilligheid. Door de poli f ie uit T i e 1 is g i s t e r de 35-jarige J.1L voorheen melkknecht te Rot terdam, naar hier overgebracht, terzake van een rijwieldiefstal. Nadat hij door de commissaris van politie was gehoord, is proces-verbaal tegen hem opgemaakt den diefstal heeft hij hekend. Daarna is de man op transport gesteld naar Voorschoten, waar hij eveneens voor de politie moest verschijnen. Gister brak in de Vlaardinger- straat een hevige ruzie uit tusschen mej S. en baar dochter en de familie V. die hetzelfde per ceel bewonen. De twist liep tenslotte op een hevige vechtpartij uit. Toen de slag was afge- loopen en de winst- en verliesrekening werd opge maakt bleek, mej. S. een tres haar te missen, terwijl haar dochter een bloedende hoofdwonde buitgemaakt had. Aangifte bij de politie volgde een proces-verbaal was het slot. Met het oog op de hangende sollicitatie voor de betrekking als concierge van de school a. d. Lekstraat, zij er de aandacht op gevestigd, dat een schriftelijke sollicitatie in gediend moet worden. Voor persoonlijk bezoek komen alleen in aanmerking zij, die eventueel later hiertoe worden opgeroepen. Te 's-Gravenhage slaagde gis- ter voor akte Engelsch L.O. o.m. de heer A. M. Timmermans, alhier. UIT ROTTERDAM. Directeur van Gemeentewerken. De gemeenteraad heeft in zijn gistermiddag gehouden vergadering met 35 van de 36 uitge brachte stemmen (1 blanco) benoemd tot direc teur van gemeentewerken, den lieer H. S. de Roode, adjunct-directeur van gemeentewerken alhier. UIT DELFT. Alhier is vlektyphus geconstateerd bij den schipper van B. aan het Zuideinde. De man is in de barak van het gasthuis ter verpleging opge nomen, zijn familie is in observatie in het militair hospitaal. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni e t t e r u g g e g e v en De conflicten in het boekdrukkersbedrijf. Is in Nederland een anti-trpst- w e t noodzakelijk? Deze vraagt stelt zich momenteel ieder wel denkend zakenman die liet terrorisme, welke thans in het Boekdrukkersbedrijf hoogtij viert van nabij heeft kunnen gadeslaan. In Amerika heeft men door wettelijke bepalin gen alle uitwassen die aan iedere trustvorming kleven, uitgeroeid. In Nederland voert de Fede ratie van Boekdrukkerspatroos een prijspolitiek, welke in zijn wezen nog veel slimmer is dan een trust en daardoor vooral de persoonlijke vrij heid zoowel als het algemeen belang met voeten treedt. Hoe zulk zelfs ons? ons vrije Nederland mogelijk was leert ons het volgende De boekdrukkers hebben hun bedrijf tijdens de gouden oorlogsjaren voortdurend uitgebreid. Doordat de geheele handel floreerde was er geld genoeg ter beschikking en werd er ook flink reclame gemaakt. De handel verdiende royaal en was niet, krenterig bij het opgeven van zijn drukwerkMen maakte niet alleen een behoor lijke winst op het drukwerk, maar ook op liet papier, dat men den dag hooger in prijs werd. Daar er voortdurend overvloed van werk was, gingen de meeste drukkers er toe over, om hun drukkerijen steeds maar te vergrooten. Nieuwe persen, letters en machines werden gekocht en al spoedig geheel in beslag genomen. De Federatie maakt van de periode van wel- stand gebruik en maakte van zijn organisatie een trust- Alle drukkers moesten lid worden van de Federatie, en de door het bestuur, bijgestaan door een tariefscommissie, vastgestelde prijzen handhaven. Alleen zij konden papier, letters, machines van de groothandelaren betrekken. De werklieden wien ook een loon werd gegarandeerd, hooger dan in de meeste bedrijven, moesten helpen de tarieven Le handhaven, en mochten alleen arbeiden bij patroons, lid der federatie. Toen de gouden tijd voorbij was en een alge meene malaise intrad, die vooral het zakenle ven belemmerde, begon het punliek zich tegen die prijsafspraken te verzetten met het gevolg- dat enorme kwantums drukwerk in hel buiten land werden gereed gemaakt. Verschillende drukwerken werden gewoon niet meer uitgegeven en meer dan 300 periodieken hielden op te verschijnen daar de baten niet opwogen tegen de faney-drukprijzen. 't Gevolg was dat 't gros der drukkers zich niet aan de tarieven meer stoorden en weder door energiek werken en billijkste prijzen arbeid voor hun per soneel en machines trachtten te bekomen. Door leekenreehtbanken, samengesteld uit sluitend door drukkers-collega's werden de z.g. overtreders beboet en gestraft, doch ten slotte waren er meer veroordeelden dan cellen, dus werd er een systeem gevolgd van door de vingers zien, wat voor de een altijd aangenamer is dan voor den ander, al naar gelang men het treft. Gevolg was, dat 'n aantal patroons op wettige wijze bedankten als lid der federatie en een nieu we vereeniging oprichtten zonder dwingende prijstarieven. Aan deze boekdrukkers welke zelfs met de arbeiders een contract hebben willen afsluiten 5% boven bet loon der geldende C.A.O. wordt door de federatie het bestaan op de meest onhebbelijke manier onmogelijk gemaakt. En liet meest stuitende in de wanhoopspo gingen der Federatie om haar prijstrust te hand haven is wel om de arbeiders te gelasten zonder inachtneming zelfs van den wettelijk overeen gekomen opzegtermijn den arbeid te staken, en worden hier zuiver de arbeiders ten slotte bet slachtoffer van vermeende patroonsbelangen. Wij zeggen vermeende patroonsbelangen want noch zij, nocli de werklieden, en vooral 't alge meen belang kunnen op den duur ooit gebaat zijn bij een prijsafspraak, welke als grondslag heeft de gemiddelde uitkomsten van een klein aantal bedrijven. De heer Korthuis, voorzitter der Federatie, heeft zelve verklaard op de bijeenkomst door Z. Ex. de Min. van Arbeid in Januari bijeen geroepen envoorgezeten om middelen te beramen tot bestrijding der malaise in liet papier- en druk- kersbedrijf, dat die drukkerijen die niet de door zijn organisatie voorgeschreven prijzen wenschten te handhaven, maar vermoord moesten worden, daar ligt het o.i. op den weg der Regeering om door het spoedig treffen van flinke en geen halve maatregelen de uitwassen van het Drukkers- Prijstarief in het algemeen belang ongedaan te maken. U, M. de R. dank zeggend voor deverleende plaatsruimte. Ver. Patroons Graf. Bedrijf, J. J. van 't IIoff, Voorz. Rotterda m, Aug. 1923. Voor de zwakke schoolkinderen. Eenigen tijd geleden heeft het Plaatselijk Comité voor uitzending van Nederlandsche kin deren naar buiten in verschillende hier ter stede verschijnende dag- en weekbladen een oproep tot de ouders van schoolkinderen geplaatst, om bijdragen te mogen ontvangen om in de gelegen heid te zijn een 50-tal kinderen, waarvoor de Gemeente reeds subsidie heeft gegeven, naar buiten te zenden. De resultaten zijn verre bene den onze verwachting in het geheel is slechts 75.70 bij elkaar gebracht. Terwijl wij toch de hoop koesterden, dat iedere school wel iets zou kunnen bijdragen, is het resultaat, dat van de 32 scholen de ouders van kinderen van slechts 10 scholen iets hebben bijgedragen 2 2 scho len hebben in het geheel niets g e g e v e n. Plet Plaatselijk Comité betuigt hiermede zijn dank aan allen, die iets hebben bijgedragen tot zijn spijt kan het comité nu niet meer dan 17 kinderen in September naar buiten zenden. Namens het Comité. Dr. de Ranitz. Berucht in- en uitbreker g e- p a k t.. Men bericht ons Een der beruchtste in- en uitbrekers van ons goede landje is thans na veel moeite weer eens achter slot en grendel gezet. Door toe doen van een drietal veldwachters uit Idees- wijk en Schijndel, werd dezer dagen tusschen deze beide dorpen gearresteerd de beruchte in- en uitbreker J. Stegers, die als verdacht van een aantal diefstallen en inbraken in het Poli tieblad stond gesignaleerd. Voorloopig werd de sinjeur in de „bajes" te Schijndel opgesloten, doch 's morgens had meneer het toch zoo ver Weten e brengen, dat alleen nog maar de buitendeur diende te Worden geforceerd. Daarvoor had hij echter geen tijd meer gekregen, evenmin om langs den hem 's morgens verlossenden gemeente veldwachter naar buiten te glippen, want deze laatste wist goed met welk soort heer hij te doen had en was dus op z'n hoede. Zwaar geboeid en vergezeld van een drie tal politiemannen Werd S. naar de gevangenis te Den Bosch overgebracht, Waaruit hij niet zoo gemakkelijk zal weten los te komen. Bij zijne arrestatie was S. nog in het bezit van een gestolen rijwiel en andere ontvreemde goedeien, alsook van een volledige uitrusting inbrekerswerktuigen Een colporteur-insluiper. Een tijdschrift-colporteur heeft gister te Amsterdam, naar de Tel. bericht, kans gezien zijn beroep met dat van insluiper op handige wijze te combineeren Hij belde bij bewoners aan en als de deur niet opengetrokken werd, sloot hij deze met valsche sleutels open. Dat deed hij ook bij een bewoner der Bilderdijkstraat. Hij scharrelde een tijdje in het huis rond en eigende zich een geldkistje inhoudende 1000, benevens twintig losse gul dens en een gouden dameshorloge toe. Juist toen hij het huis verliet kwam de doch!el1 des huizes aanloopen en snapte hem. Hij rukte zich los, zijn buit in den steek latende en liep weg. Eenige voorbijgangers waren echter sneller dan hij en wisten hem te grijpen. Men bracht hem naar het posthuis Nassaukade. De politie arresteerde voorts nog zijn broer, die eveneens colporteur is,maar later bleek, dat deze vermoedelijk met het geval niets uitstaande heeft. Wie was H i 1 d e b r a n d Op 't examen voor M.U.L.O. speelde zich dezer dagen volgens het „Grn. Dgbl." te Groningen het volgende af De- examinator wilde weten of de candidaat wel wist, dat. Hildebrand een schuilnaam was en hoe dan zijn familienaam was. Als je Hildebrand tegen kwam, wat zoudt ge dan tegen hem zeggen, vroeg de examinator.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2