Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SGHiEDAM OMSTREKEN. Onze Leeszaal. FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 4 Augustus 1923. No. 13710 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 30. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Nu naar alle waarschijnlijkheid, binnen eenige maanden Schiedam haar R. K. Openbare lees zaal en bibliotheek bezit, zal het niet ondienstig zijn, de groote beteeken is dezer stichting, be schouwd uit ideëel en cultureel oogpunt, nog eens duidelijk uiteen te zetten. De drang naar ontwikkeling, de zucht tot: ontspanning door middel van het boek heeft nooit zoo'n omvang gehad als in dezen tijd. Millioenen handen grijpen dagelijks naar de producten der pers de koningin der aarde" onderwerpt steeds meer menschen aan haar heerschappij Hoe men ook over dit verschijnsel oordeelt, ieder zal begrijpen, dat met een afkeurend gehaai de stroom niet te stremmen zal zijn, maar dat op ons katholieken de dure plicht rust, deze onstui mige beweging te dringen in banen, die leiden tot het goede en gevaren voorkomen. Dit gevaar is waarachtig niet denkbeeldig. Lacordaire heeft zijn verwondering er eens over uitgesproken, dat de wereld, trots de zond vloed van verderfelijke lectuur,die haar teisterde, nog kon voortbestaan. De waarschuwende woorden van dien grooten priester, die eigenlijk duidden op een dreigende toekomst, zijn maar al te waar geweest., want ieder, die bij zijn zoeken naar de oorzaken der ontstellende gcestesverwildering en hetvcrschrik- kelijke zedenbederf, slechts even dieper gaat dan de oppervlakte, stuit wis en zeker op de slechte, pers. De slechte pers zij is de demone dezer dagen, die langs de Wegen, Welke de beschaving voor haar baande en plaveide, den sluipmoord in 't groot op de zielen bedrijft. Zij is het Vergif, dat vrienden en vriendinnen elkander leenen met een lach dat te koop is overal en voor iedereen ja zelfs dat beschik baar gesteld wordt, met subsidie van staat en gemeente, in hoeveelheden, die doodelijk zijn. Daar is bijkans geen mensch naar ziel of lichaam wrak gestooten, die niet ter onzaliger ure op haar kompas heeft gevaren en zijn schipbreuk aan haar kan verwijten. Waar aan de ëene zijde, veelal de overheid, uit, een verkeerd vrijheidsbegrip, dat bijkans naar bandeloosheid zweemt, de ontaarding niet wil weren en aan den anderen kant personen met, veel invloed, maar vage beginselen, openlijk het kwaad in bescherming nemen, is een krachtig verzet voor ons barre noodzaak en de beste, vorm van verdediging is in dit geval de Katho lieke Leeszaal. Tegen den gesignaleerden zondvloed van slechte lectuur moet zij opgeworpen worden als beschermende keerdijk ter beveiliging van geloof en maatschappij. Om onze lezers eenigszins een denkbeeld bij te brengen wat zoo'n instelling beduidt en belooft, laten wij hier een uit den aard der zaak onvol ledige opsomming volgen van hetgeen er, zooal niet direct dan toch na korten tijd,te vinden zal zijn. a. Op het gebied van t e c h n i e k handleidingen voor typographen, smeden, timmerlieden over schilderen, tuinieren, de manier waarop men zijn huis netjes inricht,, smaakvol meubileert over handwerken, koken, enz. elementaire werken over boekhouden, han delskennis, handelscorrespondentie in de 4 talen daarnaast, eenige Werken voor hen die dieper in genoemde en vele nog niet genoemde werken Wenschen door te dringen werken over pedagogie, karaktervorming, op voeding van den wil de diverse wetten mei, zoo mogelijk een handleiding voor de minder ont wikkelden];: als een Burgerlijk Wetboek voor iedereen, en dergelijke. b. Geschiedenis, aardrijkskunde, letterkunde, philosophic hiervan zullen geleidelijk de stan- daartwerken worden aangeschaft, waarbij dan de groote katholieke schrijvers nu eens niet zullen vergeten- zijn (Boyssens,Mercier, Nuyens, Albers, tutti quanti), Onder rubriek Godsdienst zullen we niet uitsluitend door protestanten of liberalen omtrent onzen Godsdienst Worden voorgelicht, wat wel een toppunt is. Exégèse van Vigouroux. Een Volledige, uitgebreide catechismus, die iedereen al eens heeft te raadplegen, en wel het standaardwerk van Potters in 8 deelen, wat zoo weinig katholieken kennen. De uiterste zorg zal besteed worden aan de romanliteratuur, die de meeste slacht offers van de verkeerde lectuur op haar rekening heeft. In de meeste moderne romans toch, is echt scheiding, vrije liefde, recht op geluk, noodlots leer en twijfelzucht schering en inslag: gezwegen dan nog van de zwoele hartstochtpassages en realistische beschrijvingen, die niemand onbe smet leest. Dergelijke romans zijn te gevaarlijker, wijl vele schrijvers en schrijfsters mod duivelschen opzet, geen openlijke, maar bedekte propaganda voe ren voor genoemde ondeugden, door hun helden en heldinnen, zóó sympathiek uit, te beelden, dat de lezers Weldra geneigd zijn hun wandaden te Vergoelijken en het kwaad, waar zij eerst voor gruwden, met minder afschrik te beschouwen. Meeningen en denkbeelden, die geen nuchter denkend mensch zal opperen, worden in dergelij ke boeken, door den eersten den besten onbe- kookten artist, met een stelligheid opgediend, als of het eeuwige waarheden zijn. De Katholieke bibliotheek»,echter zal zulk ontuig uit haar kasten weren. Dit wil niet zeggen, dat er louter levensbe schrijvingen van heiligen in voorkomen, hoe nuttig de lezing daarvan ook is verre Van dat. Vele Nederlandsche en Vlaamsche schrijvers, Bazin, Bordeaux, Bourget, Huysmans, Chester ton, Benson en bijna alle Engelsche roman schrijvers hebben bewezen hoe men boeiend kan zijn zonder zedekwetsend te Worden. Voor dc jongeren is daarbij nog altijd de Vin- centiusbibliotheek, die alle waarborgen biedt, dat zij die haar boeken lezen, niet in hun heiligste gevoelens gekwetst zullen worden. In de krantenzaal zullen ter lezing liggen Op de eerste plaats de vooraanstaande katholi- ke bladen, want de krant is in de tegenwoordige maatschappij een grootmacht van den eersten rang. Men neemt de meening van haar over, omdat men over geen tijd, geen gegevens beschikt of niet genoeg-ontwikkeld is om de zaak zelf te onderzoeken om van de geestelijke luiheid, die zelfstandig denken vermijdt, niet te spreken. Gezien in dit licht behoeft het geen betoog, dat er dubbel gewaakt dient te worden voor bladen, die 't met de waarheid zoo nauw niet nemen en 't gemaklijke slooperswerk boven het inspannende bouwen verkiezen. De mensch geneigd tot het kwade, gelooft nu eenmaal het leelijke eerder dan het mooie, vindt 27 Ik heb, vertelde Werner hem, vandaag nog geïnformeerd naar de toestand van juffrouw Alien Zij is inderdaad een flink meisje. Zij schikt zich in het onvermijdelijke en hoopt alleen maar, dat haar broer spoedig moge terugkeeren. Zij heeft dus nog niets van hem gehoord Neen. Apropos, wist gij, dat, hij met zijn vader op gespannen voet leefde Wat zegt ge? Ja, zeker. Het is daaropi, zegt men, dat hij die studiereis naar't buitenland ondernomen heeft. En van wien weet ge dit Ik heb navraag gedaan bij lieden, die met de familie Evan nader bekend waren. Het schijnt, dat de meeningen van vader en zoon niet samen strookten. Men vertelt, dat de jonge Evan heel andere maatschappelijke ideeën aanhangt dan 'net zijn vader het geval was, Antoon van Gielén antwoordde hierop niet. Hetgeen Werner hem meedeelde versterkte hem 'n de meening, dat een nader onderzoek voor den zoon van den vermoorde een zeer ongunstig ver loop zou moeten nemen. Ten laatste waagde bij het te vragen Gij veronderstelt toch niet, dat dit met de geschiedenis die ons bezig houdt, in eenig ver band zou staan Neen, natuurlijk niet. Op welke wijze trouwens zou dit het geval zijn. Maar het doet mij meer syn pathie koesteren voor Alice Evan. Zij ver eerde haar cfVerleden vader, zij schijnt zeer veel ook van haar broeder te houden. En het moet haar dus innig leed gedaan hebben, dat die twee niet goed met elkander overweg konden. Van Gielen knikte. Hoeveel te meer leed dacht hij, zou het haar dan doen, als zij vernemen zou, dat er gegronde reden bestonden om haar broeder te verdenken. Neen, dit stond bij hem vast, zij noch iemand anders zouden ooit vernemen, wat er in den af- geloopen nacht gebeurd was. Antoon van Gielen vertrouwde dat zijn vader dit volkomen met hem eens zou zijn. Hem moest hij nu natuurlijk alles vertellen. Eigenlijk speet het hem al half, dat hij zoo haastig geweest was en dat hij zijn vader had Opgebeld. Want als deze nu eens andere gedachten hieromtrent koesterde Maar neen, dat zou niet mogelijk zijn. Wij krijgen nog bezoek van avond, zeidehij, mijn vader wil hierheen komen. Hij heeft me doen weten, dat hij me noodzakelijk spreken moet. Maar ik weet niet, oi' hij vannacht hier blijft. Een paar uren later arriveerde de bankier inderdaad. Hij vond de beide jongelui in de huiskamer. bovendien vragen en legrnwerpingni minder inspannend dan antwoorden en is in de meeste gevallen voor dat hij 't weel gekluisterd door misverstand en dwaling. Daarom kan niet genoeg word- r; aangedrongen om met lectuur, het geestelijk voedsel, toch voorzichtig te zijn de gezondheid van onzen geest, hangt immers af van wat hij inneemt. Er is geen raker spreekwoord dan „Zeg mij wat ge leest en ik zal zeggen wat je bent". Men zou zijn inwendige levensgeschiede nis zelfs kunnen opmaken met de jaarlal len, waarop men die en die werken voor zijn boekerij heeft aangekocht Behalve een keur van bladen en tijdschriften zal men ook de noodigo illustraties aantreffen. Reeds veel is er binnengekomen en er wordt nog meer verwacht, zonder te spreken van het geen dadelijk nieuw wordt aangeschaft. Tenslotte nog een woord over de inrichting- zelve. Het prachtige pand aan de Lange Haven in die rustige omgeving, zal gezellig gemeubileerd en voorzien worden van centrale verwarming, electrisch licht, prima vloerbedekking, wand- bekleeding, alles naar de eischen des tijds inge richt, zoo gezellig, dat er bijna niemand voorbij kan gaan, zonder even binnen te wippen. En dan het veilige idee van onder ons te zijn, niet te midden van ons vijandige schrijvers en geschriften. Dat men nu niet prate over eenzijdigheid, want welke andersdenkende heeft zich ooit bemoeit om katholiek geloof uit, katholieke bron nen te bestudeeren. Men kijke slechts even hun boekerijen in 't, is voldoende om verbaasd te zijn; en met welke hartstochtelijke partijdig heid worden de openbare leestalen ingericht Maar genoeg daarvan De nieuwe leeszaal belooft Schiedam en zijn daadwerkelijke Katho lieke bevolking eer aan te doen haar stichting is niet. alleen een kostelijke voldoening voor het heden na de inspanning van het verleden, maar ook een lichtend, hoopvol teeken voor de toe komst. Buitenlandsch Nieuws. C o o 1 i d g e opvolger. Onder' de telegrammen van gister konden we reeds melden, dat de president der Ver. Staten Warren G. Harding Donderdagavond te San Francisco plotseling aan een beroerte is overle den. President Harding's laatste woorden waren „Dat klinkt mooi ga nog wat door daarmee." Toen mevrouw Harding, die uit een tijd schrift aan het voorlezen was aan het eind van een paragraaf stilhield en het tijdschrift in haar schoot liet vallen, hief de president zijn hand op en sprak plotseling eenige woor den. Zijn gelaatsuitdrukking veranderde toen, een schok ging over hem heen, hij zonk in de kussens neer, en was dood. Harding was de zoon van een eenvoudigen dorpsdokter uit Ohio; in 1865 werd hij geboren. In zijn jeugd leidde Harding het leven van een „farmer's boy". Tot zijn veertiende jaar bleef hij op de dorpsschool, toen bezocht hij het Ohio Centralcollege. In 1884 kocht zijn vader voor hem de „Star" een klein weekblaadje van twee pagina's, dat in Marion, Ohio verscheen. De jonge War ren trad op als rcdacteur.jzetter, drukker en bezorger. Maar door zijn volhardendheid en energie wist hij langzamerhand het week- Aha, zeide hij, zijn de beide amateur-detecti ves al gevorderd in hun onderzoek. Dat zou al heel spoedig zijn, antwoordde Werner komt u ons helpen. Ik Weineen. Gij kent inijn oordeel over het vermoedelijk vruchtelooze van uw nasporingen. Ik moet Antoon spreken en dan ga ik weer. Mijn chauffeur blijft mij wachten. Nu, zeide Werner, dan ga ik nog wat in den tuin wandelen. Hij liet vader en zoon alleen. Dadelijk toen hij heengegaan was, vroeg van Gielen aan Antoon Vertel me precies alles wat er gebeurd is. Antoon deed dit en toen hij zijn relaas beëindigd had, zeide hij: Misschien kunt u eerder vermoeden dan ik, wat Jozef Evan bezielt. Maar dit wil ik wel dadelijk zeggen, dat zijn houding mij meer dan verdacht voorkomt. Inderdaad. Maar een vraag vooraf, hebt ge met iemand anders dan met den huisbewaarder over dit alles gesproken Neen, natuurlijk niet. Ook niet met uw vriend Werner Neen. Dan heb je voorzichtig gehandeld, dat doet me genoegen, vervolgde de bankier. - Zie eens, jongen, als bekend werd, wat jij me vertelde, 'dat Jozef Evan in het land was op den dag, dat zijn vader werd begraven, dan zou dit een blaadje tot een buitengewoon invloedrijk dag blad op te werken. Warren Harding werd tweemaal als senator gekozen in den senaat van Ohio, een tijd lang was hij luitenant-gouverneur van Ohio. In 1910 werd hij als republikeinsch candidaat voor het gouverneurschap van Ohio geslagen, maar in 1914 werd hij met een meerderheid van 100.000 stemmen in den federalen senaat gekozen. Begin November 1920 werd bij het kiezen van het kiescollege, dat op den tweeden Maan dag van Januari daaropvolgend den president kiezen moet, een ongehoorde meerderheid van stemmen ten gunste van Harding uitgebracht. Bijna zes millioen stemmen meerderheid be haalde hij op zijn democratischen tegenstan der Cox. Op 4 Maart 1921 trad Harding in functie als president, hetgeen hij tot 3 Maart- 1925 gebleven zou zijn. Of hij zich opnieuw candi daat gesteld zou hebben voor het president schap was nog niet definitief bekend. In elk geval had hij een goede kans gemaakt, want zijn popupariteit heeft hij tijdens zijn presi dentschap voor een goed deel behouden, hoe wel zijn Onwrikbaar vasthouden aan verschil lende maatregelen, die hij in het belang van het land achtte, hem noodzakelijk nog al eens tegenstanders moest bezorgen. Harding's opvolger is de vice-president Cal vin Coolidge. De Amerikaansche wetgeving voorziet op practische wijze in het geval een president sterft. De grondwet der Vereenigdo Staten bepaalt namelijk, dat bij het overlijden van den president de gelijktijdig met hem gekozen vice-president hem opvolgt. In dit geval is dit dus Calvin Coolidge uk Massachusetts. Geen andere formaliteit valt te vervullen dan het afleggen van den voor geschreven eed, waarna de vice-president ge acht wordt alle rechten en plichten, aan het staatspresidentschap verbonden te hebben aan vaard. Dezen eed heeft Coolidge reeds afgelegd. Mr. Calvin Coolidge werd in 1872 te Plymouth (Vermont) geboren. Na volbrachte studiën aan het Amherst College begon hij zijn loopbaan als rechtsgeleerde om het volgende jaar zijn intrede te doen in liet nolilieke_leven. Tiidens den oor log was hij luitenant-gouverneur van Massa chusetts, waarna hij nog twee maal de ver antwoordelijke en invloedrijke functie van gouverneur bekleedde, totdat hij in 1920 tot het vice-presidentschap der Vereenigde Staten werd geroepen. Coolidge staat vooral bekend om zijn vaak succesvolle bemoeiingen bij groote arbeiders problemen. Een verzameling van zijn redevoeringen ge durende de laatste tien jaren doet hem als een redenaar kennen, die kort maar kernach tig' tot het verstand zoowel als tot het hart van zijn toehoorders weet te spreken. Geen senator in Amerika, zegt de „Msb." is misschien beter in de internationale vraagstuk ken ingewerkt of heeft er zich meer voor ge ïnteresseerd dan Coolidge, die sinds Maart 1921 in den senaat, krachtens zijn waardigheid als vice-president, het voorzitterschap waar nam en nu tot het presidentschap geroepen is. Het stoffelijk overschot van Harding is gister avond met een specialen trein naar Washington vervoerd. Onderweg werd overal de militaire eer bewezen door de land en zeestrijdkrachten, Har ding zal begraven worden in zijn vroegere woon plaats Mario in Ohio. De beurzen te New York zijn gesloten. zeer kwaden schijn op hem werpen, temeer daar meerdere menschen weten, dat vader en zoon zeer groot ongenoegen met elkaar hadden Laten we daarom er over zwijgen tengenover een ieder. Maar hij zelf Ik geloof niet, dat hij zelf het bekend zal ma ken. En als hij het niet weten wil, is hij slim genoeg om het verborgen te houden. Goed, maar hoor nu eens, vader, u moet mij nu meer vertellen dan u tot nog toe gedaan hebt. Ik ben geen kind meer. Ik heb nooit eenige belangstelling voor uw zaken gehad. Zeg eerder, dat gij er minachting voor had. Misschien wel, dat gewroet om goud steeds meer goud te verdienen, heeft mij nooit kunnen bekoren. Welnu, houd je er dan ook verder bui ten. Ja maar hier geldt het heel iets anders. U zult mij onmogelijk kunnen overtuigen, dat de moord op Evan, het zonderlinge gedrag van Jo zef en de uitvinding-, waarvan u gesproken hebt, niet in eenig verband met elkaar zouden staan. Ik heli de overtuiging, dat n in dit alles wel de gelijk een draad vinden kunt. De bankier zweeg. Je bedoelt, zei hij na eenigen tijd bedaard, dat ik comedie zou spelen. (Wordt vervolgd) HEI' OVDIlFJ.mKY VAX PRESIDENT HARDING.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1