GEDENKBOEK 1898-1923 Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. HET HERSTEL. De „Times" zegt, dat, naar vernomen wordt, aan de Fransche en Belgische regeeringen een antwoord zal worden gezonden op hun laatste nota en dat de ministers zich thans met die kwes tie bezig houden. Tot dusver is niet bekend of de Britsehe regeering voornemens is, onafhanke lijk van de andere geallieerden op het Duitsehe aanbod van 7 Juni te antwoorden. De Italiaanfiche gezant werd gistermiddag uitgenoodigd op het Foreign Office te komen en hij ontmoette daar Lord Gurzon. Hij liet er een nota achter, behelzende het antwoord op het Britsehe memorandum. Men gelooft, dat het Italiaansche antwoord over het geheel gunstig staat tegenover de Britsehe voor stellen en dat er speciaal hulde in wordt ge bracht aan den belangeloozen aard der Brit sehe actie echter wordt er in gezegd, dat de Italiaansche regeering zich geen deelgenoot kan maken van eenigerlei voorstellen ter be handeling van het schadevergoedingsvraagstuk tenzij het aan te nemen plan tevens de oplos sing behoogt van het daarme geheel en al samenhangende vraagstuk der intergeallieerde schulden. Naar vernomen wórdt, bevat de Italiaansche nota ook een passage, ter rechtvaardiging van de tot dusver door Italië in het Roergebied on dernomen actie om er op aan te .dringen, dat men Duitschland geen schuilhoek moét laten, waarin het de voldoening van zijn schulden overeenkomstig zijn capaciteit kan ontwijken. De nota geeft in meer definitieven vorm dan de mondelinge mededeeling, die vroeger is ge daan, uitdrukkelijk aan de punten van voorbe houd, die de Italiaansche regeering maakt be treffende de methoden,die gevolg moeten wor den, ten einde tot het begeerde resultaat, na melijk de pacificatie en het herstel van Europa, te geraken. De berichten uit Londen zijn verder eenstem mig in hun verklaring dat de onderhandelingen tusschen de geallieerden zullen worden voortge zet. De Fransche regeering heeft de Fransche docu menten uit de nota-wisseling gepubliceerd. Ook de Belgische regeering zal lot publicatie overgaan. IN HET BEZETTE EEBIEl). Bij een groot aantal mijnen in liet gebied van Essen en Gelsenkirchen hebben gister partieelè stakingen plaats gevonden, daar, in verband met den geldnood, den mijnwerkers slechts een gering deel van hun loon kon worden uitbetaald. De opwinding onder de -mijnwerkersbevolking is des te grooter, omdat het haar niet mogelijk is met de schaarsche geldmiddelen de noodige waren voor het dagelijksche levensonderhoud in te koopen en de prijzen steeds meer oploopen. Buiten verwachting werd echter op een groote vergadering besloten den arbeid te hervatten. Als uitdrukkelijke voorwaarde werd echter ge titeld, del de achterst uilige loonon uiterlijk binnen twee dagen moeten worden uitbetaald. RUSLAND. De „Times" Verneemt uit betrouwbare bron, dat ei- te Moskou talrijke documenten zijn gesto len uit liet. bureau van de commissie belast met de samenstelling der geschiedenis van de Russi sche communistische, partij. De documenten moeten zeer compromitteerend zijn voor Lenin en Trotsky. Zij Verklaren de rol van door Lenin enTrotsky tijdens den oorlog gespeeld als agenten der Duitsehe regeering en bevatten ook In I plan voor de bolsjewistische October-revohitic. De Tsjeka gelooft, dat alle gestolen documenten over de grens zijn of zullen worden gebracht voor publicatie in Amerika en heeft instructie gegeven om alle reizigers, die de grens overschrijden, Le visiteeren. Ook is aan de Sovjet-vertegenwoordi gers in het buitenland opdracht gegeven om geen moeite en geld te sparen, ten einde deze docu menten terug te krijgen. DUITSCHLAND. Uit Berlijn verluidt. De beraadslagingen van de sociaal-democratische Rijksdagfractie' over hare houding ten aanzien van de regeering-Grmo zijn gister beëindigd. Als uitgangspunt, voor den aanval van de sociaal-democratische fractie, die bij het bij eenkomen van den Rijksdag op Woensdag a.s. onmiddellijk een aanvang za! nemen, Werd een resolutie aangenomen, die de dreigende ineen storting van de binnenlandsche en de buiten- landsehe politiek in Duitschland in de eer ste plaats Wijt aan de passieve houding van de regeering-Cu no. Deze resolutie eischt van de regeering meerdere activiteit in de buitenlan- sche politiek, ten einde, met handhaving van de eenheid der republiek eh de bevrijding van het Roergel lied, tot een definit ieve overeen stemming te komen in zake de herstelkwestie. Als basis van deze activiteit werden aange geven het krachtige tegengaan van alle daden van sabotage en de onderdrukking van alle onwettige nationalistische organisaties. Wat de binnenlandsche politiek betreft, eischt de resolutie de ©ogenblikkelijke wijzi ging van het belastingstelsel en het opbrengen van de herstelkosten door een belasting op liet bezit. Aan het slot der resolutie wordt verklaard, dat. de fractie de geheele kracht der partij zal aanwenden ter doorvoering barer eisohen en dat haar verdere houding tegenover de reyec-' ring-Guno afhankelijk zal worden gesteld van het resultaat van de thans ondernomen po gingen. DE VOLKENBOND. De Commissie voor Intellectueele samenwer king van den Volkenbond heeft besloten niet over te gaan tot het aanbevelen van een inter nationale taal.Zij trekt de voordeden van zulk een taal niet in twijfel doch is van meening, dat het Volkenbondsideaal meer wordt gediend door de bestudeering der levende talen en der vreem de literal,uur. Zij ziet hierin een uitnemend raid del om de verschillende Volkeren op intellec tueel en zedelijk gebied nader tot elkaar te bren gen Zooals men weet, was de kwestie van de internationale taal door de laatste vergadering aan de commissie voor intellectueele samen werking ter bestudeering toegezonden: HONGARIJE. Uit. Boedapest verluidt De uit de regeering uitgetreden rechtsradicalen hebben een verkla ring gepubliceerd, waarin zij een reconstructie van het kabinet eischen. De regeering is vast besloten de orde in het land te herstellen. De staking der machinisten en stokers duurt nog voort. De levensmiddelenvoorziening van Boedapest is verzekerd. Uit de provincie zijn verschillende berichten omtrent daden van sabotage ontvangen. Er zijn reeds talrijke arres taties gedaan. In een gister gehouden zitting van de Natio nale Vergadering stelde Bethlen vast, dat het hier een politieke staking betreft en dat de regeering met alle t,ot haar beschikking staan de machtsmiddelen deze staking zal onder drukken. ALLERLEI. Uit Berlijn. Naar uit Stockholm wordt gemeld, verspreiden de Zweedsclie bladen het bericht, dat de uit Leipzig ontvluchte kapitein Ehrhardi zich naar Zweden heeft begeven en in Stockholm is gesignaleerd. De Stockholmsche politie verklaart aan de bladen aldaar, dal zij hieromtrent geen in lichtingen kan geven. In officieele kringen te Berlijn is er niets van bekend, dat Ehrhart- zich naar Zweden zou hebben begeven., Uit Berlijn. De duurte en de levensmidde- lennood nemen eikendag toe.Gisterochtend ston den weer lange rijen vrouwen voor de kruideniers- en boter-en-kaaswinkels, ten einde na urenlang wachten, ten minste nog een kwart pond boter te verkrijgen. Deze hoeveelheid kostte 150.000 mark (33 'l/z cent) terwijl de prijs eergister nog slechts 240 a 260.000 mark (51 a 58V2 cent) per pond bedroeg In de markthallen waren de aanvoeren uitermate gering. Aardappelen waren nog slechts in zeer kleine hoeveelheden te verkrijgen. Van Londen. Van gezaghebbende zijde Verneemt Reuter, dat prins Paul van Servië in het huwelijk zal treden met prinses Olga van Griekenland, de oudste dochter van prins Ni- kolaas Van Griekenland. Uil. Berlijn. Een gedeelte van het Unter- grund-, und Hochbahnverkeer ligt sinds gis- germiddag 12 uur stil, daar een deel der arbeiders uit de Werkplaatsen en de centrale in staking- zijn gegaan. Deze eischten namelijk gister bij de uitbetaling der loonen een -direct te betalen voorschot. Toen geantwoord werd, dal hierover pas heden kon worden beslist, is het betrokken personeel, buiten de vakvereeniging om, in sta king gegaan. Het ^verlijden van president Harding. Vanwege het Permanente Hof Van Inter nationale Justitie is gisteren het volgende tele gram gezonden aan den secretaris van staat te Washington Het Permanente Hof van Internationale Justitie, met smart hel, overlijden vernomen hebbende van president Harding, wcnscht uitdrukking te geven aan zijn deelneming met liet gevoelige verlies, door de Vereenigde Staten en de wereld geleden,-en verzoekt u, aan de betrekkingen van den president de deelneming van het Hof te betuigen. Loder. Vliegen. De vijf Ned. militaire vliegtuigen, welke zullen deelnemen aan de vliegwedstrijden te Gothen burg, zijn gistermiddag te half drie te Kopenha gen aangekomen. Heden om elf uur zal de reis naar Gothenburg worden voortgezet. Nog al begrijpelijk Men heeft zich hier te lande niet ontzien 'I, aller- beruchtste boek, waarvoor de Fransche schrijver van liet Legioen van Eer beroofd werd, te ver talen en het zelfs te verfilmen. Zooals té verwachten viel, heeft tic ge meentelijke keuringscommissie te Amsterdam met algemeene stemmen die sehandfilm voor opvoering afgekeurd, ook voor volwassenen. Ook het „Vaderland" verwondert dit besluit geenszins, maar, zegt het blad, „wel is het eigen aardig, dat de Bond van Bioscoopdirecteuren niets in deze film voncl en haar met algemeen e stemmen goedkeurde." Is dat zóó te verwonderen Zijn die Bioscoop directeuren nu bepaald de juiste personen om een film op goed of slecht te keuren Wie sprak er van bij den duivel tc biecht gaan Slecht van betalen. Het. bestuur van het Nationaal Arbeidssecre tariaat in Nederland heeft vijf federaties „wegens wanbetaling" geschorst, t. w. de Landelijke federatie van textielarbeiders, de Nederlandsche federatie van sigarenmakers, de federatieve bond Van kleermakers en de Nederlandsche federatie van land-, tuin- en veenarbeiders. Deze schorsingen worden gerekend te zijn in gegaan op 1 Augustus. Rijkssleuii voor woningbouw. Naar de Ned. Verneemt," heeft de minister van Dezer dagen verschijnt onder redactie van W. G. DE BAS. Bestel reeds nu bij 8 J. S. VAN LEEUWEN, - BROERSVEST 67. arbeid bepaald, dat er in de maand Augustus geen steun vanwege het rijk verleend mag wor den voor den bouw van groote complexen 'wo ningen, in Verband met de zeer hooge steunprij zen, die in den laatst.cn Lijd met ongeveer 10 per 1000 zijn opgeloopen. Dit besluit geldt zoowel voor den bouw ingevolge de Woningwet als voor den premiebouw. Nederl.-ïndisehe Besluursaeademic. Bij Kon. besluit van 21 Juli is, in Verband met de a.s. opheffing van de Nedei landsoh-Indische Bestuursacademie, met ingang van Augustus, onder dankbetuiging voor de door hen als zoo danig bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan de heeren jij, dr. G. Snouck Hurgronje, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, adviseur voor Indi sche en Arabische zaken bij het departement van koloniën, als lid en voorzitter van het college van curatoren der Nederlandsch-Indische Bestuurs academie E. G. baron Sweerts dc Landas Wyborgli, commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, oud-lid van den Raad van Nederlandsch -Indië F. A. Liefrinck, oud-lid van den Raad van Nederlandsch-Indië C. J. Hassélman, lid van den Raad van State, en A. W. F. Idenburg, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, als leden van hetcollege van curatoren vari bovengenoemde onderwijsinrichting mr. G. .J. A. van Berckel, gepensionneerd Oost- Indisch hoofdambtenaar, laatstelijk van den Raad van Justitie te Batavia, als directeur der Nederlandsch-Indisehe Bestuursacademie. De vakcentrales en de Vlootwet. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie de leiding van het Neutrale Vakverbond medegedeeld, dal het geen aanleiding vinden kan, thans deel te nemen aan een bespreking, om te komen tot een agitatie tegen de Vlootwet. liet Vakbureau-bestuur zegt in zijn schrijven verder, dat de vraag, of er aanleiding zou kunnen bestaan, om een bepaald standpunt in te nemen met betrekking tot de plannen der Regeering, naar zijn meening eerst dan kan worden over wogen, wanneer bekend is, welke houding door dc Regeering wordt ingenomen. Een oogenblik aannemend, aldus het Vakbureaubest uur, dat de Vakbeweging geroepen zou kunnen zijn, zich met deze zaan, welke niet vrij is van politiek, in te laten, in elk geval moet toch vóórop staan, dat men precies weet, waartegen wordt geageerd. Wij vernemen nog, dat het. in vakvereenigings- kringen bevreemding heeft verwekt, dat. juist de zich neutraal noemende vakbeweging zich met deze Vlootwet-actie gaat bemoeien. In zijn schrijven aan de overige Vakcentrales luidt het, „dat onderwijs, volksgezondheid, so ciale voorziening, zelfs redelijke loonen der overheidsdienaren zullen worden geofferd aan het bezit van een vloot." Deze uiting zou er op kunnen duiden, dat het Neutrale Vakverbond, voornamelijk bestaande uit overheidsdienaren, als Vakverbond stelling zou willen nemen tegen „het bezit van een vloot." Betwijfeld wordt, of het Neul rale Vakverbond wel bevoegd en in staal is, zich met zaken van internationaal-politieken aard, als de viool kwes tie is, in te laten. Nader vernemen wij nog, dat liet C. N. V. in zijn schrijven aan het A. N. V. o.m. opmerkt, dat. besprekingen over de aangelegenheid in kwestie alleen doelmatig kunnen zijn, wanneer men be- scliikt over kennis der positieve plannen der Regeering. En die schijnt schrijft bet C. N. V. -het A. N. V. te bezitten, daar het anders onmogelijk kon spreken van „dat onderwijs, volksgezondheid, sociale voorzieningen, zelfs redelijke loonen der overheidsdienaren zullen worden opgeofferd aan het bezit van een vloot," woorden, welke het A. N. V. toch niet kan neer geschreven hebben, zoo die slechts op veronder stellingen zijn gebouwd. Daarom verzoekt het C. N. V. aan het A. N. V. beleefd om nadere inlichtingen. I)e maaltijd van het A. 1\, V. Men herinnert zich de Belgische ontstemming over het feit, dat aan den feestmaaltijd van het Algemeen Nederlandsch Verbond, waar Neder landsche ministers aanzaten, twee Belgische ter dood veroordeelden zouden zijn gehuldigd. Een van die Ler dood veroordeelden, zou de heer Ryppoliet Meert zijn geweest. De heer S. van Lier Ezn. schrijft, thans in „Neerlandia" „Mijn bezigheden brachten mij in het begin van Juli tc Hannover. Het spreekt vanzelf, dal, ik van deze gelegenheid gebruik maakte om onzen goeden vriend Ilyppoliet Meert te bezoe ken. Ik trof hem aan in zijn gezellig kantoor, dat den indruk gal' van veel om va tienden arbeid op velerlei gebied. liet deed mij genoegen hem, den grooten man van liet A. N. V-., weer eens de hand te kunnen drukken en hem zoo opgewekt en gezond te zien. Natuurlijk liep ons gesprek over de Herdenkingsfeesten te Dordrecht en over al Wat daar gesproken was, vooral over de hulde, die den stichter van het A. N. V., in zoo ruime mate, gebracht was. De Belgische boosheid over de vermeende aanwezigheid aan den feestmaal tijd van twee ter dood veroordeelde Vlamingen werd evenmin vergeten doch alleraardigst was, de uitroep van den heer Meert„En, liet niQ.oigte is, dat ik niet eens ter dood veroordeeld ben Hij liet mij een Vlaamsch blad zien, waarin uit drukkelijk verklaard werd, dat niet Hyppoliet Meert, doch diens neef, Leo Meert, die zich veel meer op politiek terrein bewogen had, ter dood veroordeeld was. Hyppolict Meert had zich al spoedig uit, den politicken strijd teruggetrokken." He Belgische kolenexport. De Belgische regeering heeft naar uit Brussel aan de „Tel." Wordt gemeld, tot nader order den geheelcn uitvoer van steenkolen stopgezet. Den laatsten tijd heeft, de uitvoer naar Noord-Frank rijk, Nederland en andere landen zulke afmetin gen aangenomen, dat de voorziening in eigen behoefte hierdoor in het gedrang blijkt te komen. Demagogie. De sociaal-democratische pers leeft van dema gogie, van eenzijdige Voorstellingen en halve waarheden Zoo stelt een medewerker van dc „Voor waarts" tegenover elkaar 11 millioen, die de staat voegt bij de 25 milliocn van de gemeenten voor de. werkloozenzorg en de 100 milliocn Welke de „bezittende klasse ieder jaar aan rente voor de staatsleen ingon ontvangt De schrijver weef, natuurlijk heel goed, zegt „Patrimonium" terecht, dat die 100 millioen volstrekt niet alleen ten goede van „de bezittende klasse" komt. ^Staatspapieren zijn een zeer gezochte belegging voor sommige diaconieën, weeshuizen, filantro pische instellingen,pensioenfondsen, kleine spaar ders etc. Een zeer groot deel van de 100 millioen komt dan ook direct weer ten bate van de breed e volks klasse. De „bezittende klasse geeft Veelal aan andere beleggingen de voorkemal zijn in den laatsten tijd Staats- en Gcm e ol, e 1 e en ing en weer in trek genomen. De voorstelling van den schrij ver in de „Voorwaarts" lijkt naar niets. De rente van deze crisisleeningen is bovendien niet abnormaal. Een heffing ineens zou thans in den eersten oorlogstijd stond deze quaestie anders voor ons land nadeeligc gevolgen hebben. De inflatie van den Zwitserschen franc is méde veroorzaakt door het sociaal-democra tisch voorstel hoewel dit door een referendum werd Verworpen. Men moet ook rekening houden met den indruk van dergelijke maatregelen op beleggers in het buitenland. In wetenschappelijke geschriften toonen de sociaal-democraten de noodzakelijkheid van kapitaalvorming Wel te verstaan. Ook Weten zij daarin wel te Vertellen, dat een niet onbelangrijk deel van het inkomen der „bezittende klasse óók van liet z.g.n. „arbekïslooze inkomen," dat uit rente wordt verkregen, door den fiscus wordt Opgevorderd. Maar Dij de populaire „voorlichting" van de arbeiders behoeft men het niet. de Waarheid zoo nauw niet te nemen. Men meent dat. althans. Maar hoe zou zich een dergelijk „voorlichting" wreken, indien men eens zelf de verantwoorde lijkheid voor heel den gang van zaken moest dragen Het, rapport-Barge. Naar de „Volkskr." verneemt, is door de commissie-Bargc geen onderzoek ingesteld bij de besturen der sociale organisaties, of zij bereid zijn te bevorderen, dat deze haar medewerking verleenen bij de totstandkoming van den Verlcie- zingsraad. In de kringen der R.K. Vakbeweging wordt thans overwogen in hoeverre men aan het ver langen der Gom mis s ie - B a rg e zou kunnen voldoen Naar het D. v. N.-Br. verneemt, is hel bondsbestuur voornemens op Zaterdag 8 Sep tember a.s. een vergadering te houden ter be spreking van het rapportBarge. Van de zijde van het Rijkskieskringbestuur Tilburg zal evenwel met het, oog op de va cantia op een maand uitstel Worden aange drongen. Do „Msb." meldt, dat hel, bestuur van den Rijkskieskring Arasterdam het bondsbestuur zal verzoeken, de bovenbedoelde vergadering niet voor begin November te houden. Buurlcominissies. Het voorloopig cnrmité heeft, hij circulaire de bewoners van Burgemeester Knappct Liaan, St. Lidumastraat en tusschengekgen straten opge roepen tegen a.s. Maandagavond in liet Gebouw Eendracht, alhier, ter bespreking der plannen tot collectieve versiering en illuminatie tijdens de a.s. jubileumfeesten. De Bu u r t-c om-missie Lange A e h- terweg, heeft op 3 Augustus bestuursvergadering gehouden en besloten om op den L, Achterweg electrische verlichting aan te brengen met aan Weerszijden een eerepoort.. Spaarbank ILK. Volksbond. Op 30 April j.l. bedroeg het ingelegd kapitaal f 300.631.48 Van I Mei t.ot 31 Juli ontvangen - 35.536.67 /336.168.15 en terugbetaald - 28.642.91 Op 31 Juli aan Inleggers Verschul digd 307.525.24 B ij li e t. t e s-G raven hage g h o ri de examen Middelbaar Engelsch A, slaagde o.m. mejuffr. M. E. Maassen, onderwijzeres aan dc Katholieke Mulo in de Westmolenstraat, alhier. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2