Bet geheimzinnige raadsel OMGBLMO VOOR Hf OMSTREKEN FEUILLETO 46ste Jaargang. Dinsdag 7 Augustus 1923. No. 13712 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. In hunne besprekingen van de Roerbezetting en het herstel blijven de Engelsche bladen groote terughouding in acht nemen. Zoo wordt bijv. het feit, dat de Fransche regeering, nadat eerst Rij haar was aangedrongen op de vergunning tot het openbaar maken van de geheele correspondentie (waartegen zij eerst bezwaar had) thans zich gehaast heeft om zelf haar nota's openbaar te maken zonder de mededeelingen van de Engel sche regeering, bijna geheel door de bladen ge- ignoreerd. De financieele redacteur van de Manchester Guardian bespreekt de Fransche nota. Het is 4een document hetwelk aanbeveling verdient voor hen wier eerste doel is het vestigen van een gezonde en blijvende politieke en economische orde op het continent. In de eerste plaats is Frankrijk niet in staat of onwillig om in te gaan op ons voorstel om haar greep om de Roer wat losser te maken, en in de tweede plaats hand haaft het zijn vroegere houding, n.l., dat, welke offers de anderen ook brengen, Frankrijk in geen geval zij7i maximum eischen wil verzachten. Zoo blijft het er op aandringen dat het totaal bedrag van de schadevergoeding moet worden vast gesteld door de schuldeischers zonder dat eenigc rekening gehouden wordt met het vermogen van den schuldenaar om te betalen. Het wil immers niet toestemmen in een nader onderzoek op dit punt, terwijl het als voornaamste punt van zijn program dc onvoorwaardelijke overgave vraagt van de Duitsche regeering in zake het lijdelijk verzet. Het overschatte het belang van dit punl zoover als de onderhandelingen waarover het gaat, daarbij zijn betrokken. De industrieele machine is een zeer teer instrument en het huidi ge profijt is zeer klein vergeleken bij dc geheele opbrengst. Andere bladen toonen eenige verbazing over het feit dat Engeland's bondgenooten er niet voor terugdeinzen Engeland uit te noodigén zijn belangen geheel op te offeren door afstand te doen van zijn vorderingen op de geallieerden en eeii streep te halen door Engeland's aandeel in dc schadevergoeding, juist op het tijdstip dat Engeland te kampen heeft met het groote pro bleem der werkloosheid dat ontstaan is doordat de toestand in Europa op het doode punt is gekomen tei'wijl Engeland terzelfder tijd de groote oorlogsschuld aan Amerika afdoet met een bedrag van circa 40 millioen per jaar, een schuld die wel op naam van Engeland staat, doch feitelijk ten behoeve der bondgenooten is aangegaan. UIT HET BEZETTE GEBIED. De „Matin" heeft een bericht uit Sauerwein, zijn correspondent in het Rijnland gepubliceerd over voorgenomen onderhandelingen met in- dustrieelen in het Rijnland over een verhooging van de activiteit der industrie in het Roergebied. De Duitsche Allgemeine Zeitung verneemt in dit verband, dat inderdaad eenige indusl ï'icelen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven, maar dat het eenige punt van onderhandelingen was bevordering van de productie in het bezette gebied met de Franschen,met voorbijgaan van de ol'ficieele pei'sonen e Berlijn, waarop de Dui - sellers onmiddellijk verklaarden, dat zij daar over onmogelijk konden spreken. Uit Essen wordt gemeld, dat een bond Werd ontdekt in het gebouw van het Kolensyndicaat. Twee zijn er gevonden op de spoorlijn. Een schildwacht nabij Mühlheim is met een hand granaat aangevallen. Te Gelsenkirc.hen hebben de Franschen de rijksbank bezet en ongeveer 6 milliard mark in beslag genomen. De clirec eur en twee hoofd ambtenaren zijn gearresteerd. De Franschen zouden zeer ruw opgetreden zijn. Het noodige geld voor be alingen on breek in tal van gedeelten van he Roer-gebied. Te Wiesbaden is eveneons een som van 81/a milliard mark, bestemd voor de s akende spoor- weglieden, in beslag genomen en eveneens een som van 147 millioen mark, bes emd voor het zelfde doel. Havas verneemt, dat generaal Simon, bevel hebber van het brüggehoofd Dusseldorp, van wege de correcte houding der Duitsche politie na den aanslag van den student Raabe, den hoofd commissaris van politie weder in vrijheid heeft doen stellen. Het zijn namelijk de Duitsche politiemannen, die het eerst de gewonde soldaten te hulp gekomen zijn en de gemeentelijke am bulance-automobielen hebben doen komen om de slachtoffers naar het hospitaal te brengen. De aanslag wordt algemeen door dc bevolking en de bladen veroordeeld. De eerste burgemees ter van Dusseldorp, vergezeld van zijn adjunct, is naar generaal Desvignes gegaan om hem te zeggen, hoezeer hij de lage misdaad veroordeelde hij zeide ook dat hij een verklaring in denzelfden zin zou afleggen bij de binnenkort plaats hebben de opening vair de gemeenteraadszitting. In een bijeenkomst van Rijnlandsche autono- misten heeft de leider Matthcs zijn betuiging van leedwezen voor de Fransche en Duitsche slacht offers uitgesproken en de politiek van haat cn Wraak van Pruisen gebrandmerkt. Het Amerikaansche congreslid Madden die Duitschland en vooral het bezette gebied heeft bezocht, verklaarde voor het aanvaarden van zijn terugreis naar Amerika dat een oplossing van het Europeeseh probleem dringend noodzakelijk is en dat Amerika hierin de behulpzame hand moet bieden aangezien de V. S.*het eenige land is dat zoowel met Engeland als met Frankrijk bevriend is en bovendien direct belang heeft bij een rege ling der schadeloosstelling. Zonder deze be middeling ziet het congreslid geen uitweg aan gezien 7ioch de regeering te Londen, noch die te Parijs, kan toegeven dat haar politiek in zake het Roerarebied en de schadeloosstelling onjuist is geweest zonder belangrijk aan prestige in te boeten en zich binnenlandsche moeilijkheden op den hals te halen. 29 Mocht hij die vrecselijke verdenking koeste ren Waren er behalve dan het vinden van dat stukje goed andere motieven, die de verdenking gegrond maakten Frits Werner haalde de schouders op. Zeker was het, dat, indien bankier van Gielen niet de vriend maar de vijand van den vermoorden professor ware geweest, dat dan het raadsel verklaard werd, hoe de moordenaar dadelijk kon. weten, dat Evan naar den Beukenhof zou gaan Maar de theorie, die Werner bezig was op te bouwen, leidde hem tot een monsterachtige Veronderstelling. Aangenomen, dat van Gielen voor den professor naar den Beukenhof ver trokken was, dat hij de man was, die de aanslagen op diens leven gedaan had of althans had laten doen, dan zou hij ook de oorzaak zijn van de wegversperring voor welke de automobiel zoo'n grooten omweg had moeten maken. Die versper ring had zeer goed een auto-ongeval kunnei veroorzaken. Zou dan de bankier behalve den professor Evan en diens dochter ook zijn eigen zoon dat gevaar hebben willen doen loopen. Dat was absoluut onmogelijk. Want al nam men aan, dat hij een ellendige moordenaar zoude BELG IE. Fortliomme, de nieuwe minister van nationale verdediging, heeft heden den eed in handen des konings afgelegd. IERLAND. President Cosgrave heeft den ïerschen rebel len amnestie aangeboden, indien zij verklaren de wetten te zullen respecteeren. De volgelingen van De Valera hielden giste ren te Dublin acht vergaderingen. Te Dublin hebben zich heftige tooneelen vooi-- gedaan bij de opening van het congres der Ier- sche Labourpartij en der Iersche vakvereenigin- gen, hetwelk aldaar in het raadhuis wordt gehou den. Vóór het gebouw hadden zich talrijke re- publikeinsche vrouwen verzameld, die naar linnen wilden wilden dringen.Enkele gedelegeer den hadden het hard te verantwoorden. Een aantal vrouwen riep :,.De gevangenen moeten worden vi'ijgelaten!" Onder de demonstranten was ook een zekere miss Despard, de zuster van maarschalk lordFrench.Een groote politiemacht verspreidde bevrouwen en hield haar op eenigen afstand van het raadhuis. Het congres beraad slaagde met gesloten deuren. AMERIKA EN TURKIJE. Er is overeenstemming bereikt te Ouchy tus- schen Turkije en de Vereenigde Staten. Het ver drag" zal vandaag onderteekend worden. Het algemeen verdrag, dat den grondslag legt van de toekomstige betrekkingen tusschen beide landen en het uitleveringsverdrag zijn door den Amerikaanschen en den Turlc- schen gedelegeerde onderteekend. De Ame rikaansche vertegenwoordiger, het woord voe rend, zeide, dat de verdragen bedoeld zijn om de betrekkingen tusschen twee landen vast, te leggen, om een nauwe cn nuttige samenwerking mogelijk te maken, die naar hij hoopt, zicbont- wikkelen zal. Hij legde den nadruk op de politieke veranderingen, die in Turkije plaats gehad heb ben en ook op het feit, dat Turkije den rang heeft gekregen van een onafhankelijk land,waardoor de betrekkingen tusschen Turkije en de andere landen opnieuw geregeld moesten worden. zijn, daaraan viel geen oogenblik te twijfelen, had hij zijn zoon lief. En hij zou dezen zeker niet aan gevaar blootstellen, welke beweegredenen Van haat of geldzucht ook den dood van profes sor Evan zouden doen verlangen. Maar bovendien, als van Gielen den professor had willen dooden, dan zou hij hem toch niet tot bescherming zijn eigen zoon medegegeven heb ben. Dit te onderstellen ware al te dwaas. Neen, neen, de bankier kon de moordenaar niet geweest zijn. Maar door welk ellendig toeval waren dan die draden wol, geheel gelijkend op de stof waarvan de bankier dien dag een pak droeg Vele vragen en overwegingen bestormden Werner. Toen hij bij het hek kwam stond daar de auto klaar, die nog op den bankier wachtte. Rijdt mijnheer dadelijk terug, vroeg Werner den chauffeur. Ja, mijnheer. Op hetzelfde oogenblik kwamen van Gielen en Antoon het huis uit. Kijk, zei dc bankier, ik kan nu meteen nog afscheid van u nemen, mijnheer Werner, ilc moet dadelijk terug. En jullie beide Wensch ik met je nasporingen veel succes. Maar mijnheer Werner kijkt zoo ernstig, het schijnt, dat hij al een spoor heeft gevonden. Frits Werner aarzelde een oogenblik. Het lag hem op de lippen te zeggen, wat hij wist. Maar dat durfde hij toch niet goed. Toch wilde hij de kans niet laten voorbijgaan om er althans op te TURKIJE. De nieuwe Nationale Vergadering van Angora zal op 12 Augustus a.s. worden geopend. Bij de jongste verkiezingen hebben verscheidene vrou wen een groot aantal stemmen gekregen. De regeering Van Angora heeft besloten tot verdeeling van staatseigendommen onder de reserve-officieren. De demobilisatie van de reserve-lichtingen is begonnen. De Turksche autoriteiten hebben het haar door generaal Harington voorgelegd protocol betreffende de militaire ontruiming van Constan- tinopel ter goedkeuring naar Angora door gezonden AMERIKA. President Goolidge heeft gisteren de regeerings- Laak op zich genomen en zich opgemaakt tot het volgen van de politieke wegen, door president Harding aangewezen. Hij had een aantal ofl'iciee- le conferenties met de hoofden der departemen ten. Een politieke verklaring werd niet afgelegd, en evenmin zou Coolidgc hedenavond aankon- digen of hij een extra-zitting van het congres op het oog heeft. Goolidge heeft te kennen gegeven dat hij niet alleen wenscht dat het huidige kabi net aanblijft maar ook dat het zell's niet voor den vorm hem zijn ontslag zou aanbieden. Diens volgens is dan ook, naar wordt vernomen, geen enkele ontslagaanvraag ingediend. PORTUGAL. Texeira Gomes, de gezant van Portugal te Londen, is na drie stemmingen tot president van de Poi'tugeesche republiek gekozen, met 121 tegen 5 stemmen, "uitgebracht op dr. Maehado. ALLERLEI. Omtrent de Macedonische betoogingen wordt uit Sofia gemeld De regeering van Joegoslavië is door de" Macedonische beweging min of meer verontrust. Zij verdenkt de Bulgaarsche regee- ring er van voeling te houden met de leiders van de Macedoniërs en heeft door haar gezant te Sofia den Bulgaarschen minister van Buiten- landsche Zaken een protest doen overhandigen tegen het toelaten der Macedonische betoogin gen. Dc gezanten van Roemenië en Tsjecho- Slowakije hebben zich bij dit protest aangesloten. De onderhandelingen tusschen Polen en Duitschland over de wederzijdsche uitwijzingen zijn afgebroken. De Duitsche regeering heeft te Warschau een nota laten overhandigen, waarin verklaard wordt, dat de indruk niet kan worden weggenomen, dat dc Poolsche regeering in het geheel geen overeenkomst wenscht, ten einde de door den voiigen minister-president Sikorsik ingeleide politiek tot verpoolsehing van Duitsch gebied door te voeren. De Duitsche regeering houdt zich het recht voor haar consequenties daaruit te t rekken. Naai- de ,,Voss. Ztg." uit Dresden verneemt is de politie erin geslaagd, gisteren, op een ver gadering van revolutionnairen, het geheele zoo genaamde comité van actie in hechtenis te nemen In totaal werden tweehonderd personen ge arresteerd. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Neville Chamberlain, de Engelsche minister van gezondheid, kanselier van de schatkist zal wor den. Binnenland. De Hembruj). De minister van Oorlog heeft op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Henri ter Hall, betreffende publicatie van het rapport der commissie tot onderzoek naar de toestanden bij de Ar tiller iè-Inrichtingen aan de Hembrug en Instructiewerkplaats te Delft, geantwoord De reden, waarom het rapport van de com missie tot onderzoek naar. de toestanden, bij Artillerie-inrichtingen aan den Voorzitter der Tweede Kamer is toegezonden, met verzoek het ter griffie te leggen, is gelegen in de omstandig heid, dat de minister den inhoud daai-van zoo spoedig mogelijk ter kennis Wenschte te brengen van de Tweede Kamer, op wier Wensch bedoelde commissie is ingesteld. zinspelen. Een spoor gevonden, zei hij. Neen, ik natuur lijk niet, maar u hebt gehoord van het stukje wollen stof, dat men in den tuin gevonden heeft. Ja. Dat zou de justitie op het spoor van den mis dadiger kunnen brengen. Kom, riep Antoon van Gielen, de man, die het gevonden heeft, hecht er zelf zooveel waarde niet aan Neen, maar als u zelf of ik of iemand anders nu eens de man ontdekte, die op den dag van der. moord precies zoo'n costuum droeg. Ja, als we zoo iemand ontdekten, zeid de ban kier, in zijn auto stappend. Nu, ik weet zeker, dat de man, die kort voor'of r,a den moord, daar zich verscholen heeft en zonder het te weten natuurlijk dat, spoor achter liet, niet zoo weinig beteekenis daaraan zal hech ten. Als hij de dader is, wat nog bewezen zou moe ten worden. Natuurlijk. Maar als hij de dader niet is, dai- zou hij zich wel bekend maken. Zie eens, als u of ik daar gestaan hadden en onze jas gescheurd. En als we vernamen, dat een paar draden van óns costuum daar waren blijven hangen en da. d.- politie meende, dat ze hiermee op het spoor van den misdadiger gekomen was, dan zouden wc toch dadelijk er heen gaan en zeggen ge zijt op een ve rkeerd spoor. Ik ben daar toevallig geweest Werner nam, terwijl hij dat zeide, den bankier scherp op. Maar deze was daar in de struiken H. Lol ij n minister van financiën Naar het Gentrum verneemt zal in de vacature van minister deGeer tot ministervan financiën be noemd worden de heer H. Colijn, de leider der anti-revolutionnaire partij en oud-minister van oorlog. De communisten cn de godsdienst. De Communisten houden niet op met de iuige openhartigheid, Welke hun eigen is, telkens weer hun brutalen haat tegen den godsdienst te demonstrecren. Zoowel in binnen- als buiten- landsche communistische bladen lezen wc t elkens groote artikelen van de leiders der partij, die aanwijzingen komen geven omtrent de beste wijze, waarop men den godsdienst zal kunnen wegrukken uit de harten der menschen. En wijl die leiders weten, dat het nog niet zoo gemakkelijk gaat dc menschheid te berooven van haar allerhoogste goed, trekken zij met waarlijk duivelachtige behendigheid van alle mogelijke middelen, die de techniek onzer gecultiveerde maatschappij biedt, partij, om het leven der menschen absoluut te verstoffelijken cn het te berooven van alle geestelijke aspiraties. In de „Tribune" van 1 Aug. 1.1. wijdt de beruchte bolsjewieksche militairist Leo Trotzki een drie kolomm3n lang artikel aan dit ondeiworp, waar in wij o.a. lezen „De cinema is een der machtigste hulpmidde len, die de revolutionnaire staat bij zijn be strijding van den godsdienst cn in zijn opvoe dingswerken gebruiken kan. rijden, en niet geweest, de draden Waren niet van zijn pak, of hij was iemand, die het uitnemend verstond, zich te beheerschen. Hij toonde tenminste niet de geringste ontsteltenis en zeide Welnu als in de couranten bekend wordt, dat daar van iemands pak een paar draden gevonden zijn, dan komt de eigenaar van dat pak wellicht opdagen. Maar de kans is gering. Hij gaf zijn chauffeur bevel Weg In drukte de beide jongelui haastig de hand verdween. T Fiits en Antoon slenterden samen naar hef huis terug En weer zaten zij als op den avond van den moord voor den haarcl. Maar hun gesprek wilde niet vlotten. Zij voelden zich eigenlijk geen van beiden op hun gemak en ze wilden dat voor elkaar niet weten. Frits Werner was met z'n vriend overeen gekomen, dat zij samen den misdadiger zouden zoeken. Nu koesterde hij ernstige vermoedens tegen iemand en hij kon, hij wilde daarover met zijn vriend niet spreken. Want de man, dien hij verdacht, was de vader van zijn vriend. Maar omgekeerd voelde ook Antoon van Gie len zich in eenigszins gedwongen positie. Immers hij zou met Werner den misdadiger zoeken en het geheim trachten op te lossen. Werner moest natuurlijk mcenen, dat zij alles wat ontdekt werd samen zouden weten. En hij verzweeg hem zijn ontmoeting van den vorigen dag, hij verzweeg hem, dat de zoon van professor Evan naar alle waarschijnlijkheid de misdadiger was. Wordl vervolgd Ba—Hffl! I'll I IIIBMMWWBMBJMMgfMaijaW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1