v.F^ossem's nemen, die op het oogenblik in het land zijn. In den Haag is een aanvang gemaakt met den bouw van de tribune voor de volksfeesten cn het vuurwerk tijdens de Huldiging van de Ko ningin. De tribune, welke gebouwd wordt op het Malieveld, aan de zijde van de Boorlaan, uitziende naar den Leidschen straatweg, wordt 127 meter lang en zal ongeveer 1500 zitplaatsen bevatten. Het middengedeelte, dat .7. M. breed wordt, is bestemd voor de Koninklijke Familie. Naar Vlaamsche bladen melden, was in Belgi sche regeeringskringen het plan geopperd, om ter gelegenheid van het regeeringsjubilcum van Koningin Wilhelmina, een delegatie naar den Haag af te vaardigen, ten einde aan H. M. de gelukwenschen van België over te brengen. Waar de Nederlandsche regeering inmiddels echter, in verband met de moeilijke internationale ver houding, als haar wensch te kennen gegeven heeft, dat er geen buitenlandsche afgevaardigden naar den Haag zouden komen, is, naar aan de „N.R.Ct." wordt bericht, van Belgische zijde met spijt van dit plan afgezien. Beslissingen in belastingzaken. Volgens de Msb. heeft de Minister van Financiën thans voorgeschreven, dat de con tributie voor vakvereenigingen van het inkomen kan worden afgetrokken als noodzakelijke kosten volgens art. 10 der wet. De Kroon heeft beslissingen genomen in zake het al dan niet als forens belasting plichtig zijn van in het buitenland woonach tige personen, die in een in Nederland ge vestigde vennootschap onder firma firmant zijn. Thans is beslist, dat deze personen hier forensenbelasting moeten betalen, omdat zij in hun hoedanigheid van beheerend vennoot de beschikking hebben over de aan hun firma toebehoorende in de Ned. gemeente gelegen kan toren en inrichtingen. Uit deze beslissingen zou dus tevens volgen, dat een firmant die in Neder land woont in een andere gemeente, dan waar zijne firma is gevestigd en zelden of nooit de inrichtingen zijner firma bezoekt, doch forens is in de gemeente der firma. Tot heden heerschen over deze kwestie afwijkende opvattingen. Vorstelijke gift. Namens de feestcommissie uit de Plaagsehe katholieke burgerij heeft de heer N. Quant, het gemeenteraadslid, aan het R. K. Ziekenhuis, een bedrag van 5000 aangeboden, waarvan 3000 door het damescomité verzameld was cn de rest door leden der Kath. Garde, benevens een zilve ren servies, uit 24 couverts bestaande en een fonds voor plaatsing van een H. Flart-beeld in den tuin. naar het buitenland dreigen te gaan, in ons land blijven. Er blijken nog dikwijls gemeentebesturen te zijn, die bij het verleenen van opdrachten om technische redenen de voorkeur geven aan buitenlandsche ondernemingen boven Neder landsche, hoewel de betrokken Nederlandsche ondernemingen bewezen hebben, voldoende ver trouwen in haar technisch kunnen te verdienen, zoodat een gemeentebestuur zonder te Veel risico haar de opdracht zou kunnen geven. De Wenschelijkheid werd uitgesproken, dat bij het uitvoeren van groote openbare werken, deze niet in één perceel worden aanbesteed, maar dat afzonderlijk aanbestedingen zullen plaats heb ben, b.v. voor de metaalconstructies, het grond- werd, het betonwerk, enz. Besloten Werd dat de commissie zal trachten de moeilijkheden, Welke nog bestaan over het aanleggen van de nieuwe aarde baan voor den rijksweg bij Naarden, op te lossen. Het bleek niet mogelijk, de levering van een aantal spoorwagens door een Duitsche combina tie aan de Ned .-Indische spoorwegen te beletten. Ingekomen waren van het gemeentebestuur van Deventer de bescheiden betreffende de aanbesteding van een brug aldaar. Plieruit, bleek, dat, nadat de levering reeds was gegund, na de besprekingen met de secretarissen Van de com missie, door B. en W. waarborgen zijn verkregen, dat zooveel mogelijk het werk in Nederland zal worden uitgevoerd. Medegedeeldwerd,dat regelingen zijn tot stand gekomen, waardoor eenige voor de Werkver ruiming belangrijke werken zullen worden uit gevoerd. Zoo zullen onderdeelen van het Regge- plan worden ter hand genomen, naar gelang de werkloosheid in de betrokken streek het eischt. Ontginningen in de Haskerveenpolder bij Heerenveen zullen worden opgezet, waardoor gedurende 3 winterseizoenen er voor 4 a 5 maan den per seizoen werk zal zijn voor 125 man. Het rijk zal 40 pet. der kosten en de betrokken ge meenten ieder 20 pet. bijdragen. Flet waterschap de Noordervechtdijken zal gronden om en bij Staphorst door drooglegging voor de cultuur beter geschikt maken. Het rijk zal bijdragen 50 pet. der loonen en de provincie Overijsel geeft een subsidie van 50,000. Door dit werk zal er werkgelegenheid zijn gedurende 1 jaar voor 150 man. 30 cent per haif ons. Hel ministerie van financien. De heer H. Colijn, die wordt genoemd voor de portefeuille van financiën, is vanochtend op het ministerie van financiën in conferentie geweest met den demissionnairen minister, jhr. mr. De Geer. Goederen uit Duitschland. Uit Frankfort aan de Main wordt gemeld De Duitsche autoriteiten hadden kort geleden de doorvaart door de laatste Mainsluis van het onbezette gebied verboden, waardoor eenige geladen schepen voor Nederland werden op gehouden. Thans is dit verbod opgeheven voor schepen met transitogoederen door liet bezette gebied naar Nederland, welke vóór den 20sten Februari Werden gekocht. De Rijksgebouwen. Ter aanvulling van de reeds gepubliceerde bij zonderheden over de in voorbereiding zijnde organisaties van den dienst der Rijksgebouwen, waarin alle tot hu toe zelfstandige bureaux van de Rijksbouwmeesters zullen worden gecon centreerd, deelt de N.R.Crt. nog mede, dat tot hoofd van de in bovenbedoelde mededeeling genoemde afdeeling Nieuwbouw zal worden be noemd ir. G. C. Cremer, adj. bouwmeester van en sedert het ontslag van den rijksbouwneester den heer Knuttel, chef van het bureau Landsge- bouwen in het tweede district, die zoo de reorga nisatie niet tot stand ware gekomen, den heer Knuttel als rijksbouwmeester zou hebben opge volgd. Een vereerend schrijven. Men herinnert zich nog de groote ingenomen heid, waarmee in ons land de jongste geschied kundige arbeid van Mgr. dr. A. H. L, Hensen is ontvangen. Dat ook ten Yaticane zijn weten schappelijke publicaties met aanmoedigende opmerkzaamheid Worden gevolgd, blijkt wel uit het volgend schrijven, dat aan den Directeur van het Nederlandsch Flistorisch Instituut werd gericht Pauselijk Staatssecretariaat. Hoog Eerwaarde Heer, ik vervul bij dezen de vereerende opdracht Uw namens Zijne Heiligheid mede te deelen, dat de H. Vader gaarne Deel I van de „Romeinsche bronnen voor den Kerkelijk-Staatkundigen toe stand der Nederlanden in de 16e eeuw, door U met kinderlijken eerbied Hem aangeboden, heeft willen aanvaarden. Z. H. verheugt zich met U over deze publicatie, welke het felst b wogen en meest ingewikkelde tijdsgewricht uit de geschiedenis der Kerk in de noordelijke Nederlanden toelicht. Het is Hem ook bekend, dat er langdurige studie en veel arbeid noodig zijn geweest voor deze archivali sche onderzoekingen, en Hij wil door mijne be middeling den voortzetter van het Werk, door wijlen betreurden Mgr. Biom aangevangen, bij dezen Zijn bijzonderen gelukwensch aanbieden Tevens hoopt Z. H. allervurigst, dat de eerbied waardige Kerk der Nederlanden in bloei moge toenemen, Welke, zooals uit dezen bundel docu menten blijkt, voorheen zoo aanhankelijk is geweest jegens den 14. Stoel, en ook steeds heeft mogen rekenen op de hulp der Pausen. Als onderpand van vaderlijke toegenegenheid verleent de H. Vader U Zijn Apostolischen Zegen. P. Kardinaal Gasparri. Een actie tegen den burgemeester. In de geheime raadszitting van Huizen zijn harde nootjes gekraakt over het beleid van den burgemeester. De waterlcidingkwestie kwam ter sprake en den burgemeester werd verweten fraude te hebben gepleegd door water van de Weesper waterleidings-mij, te gebruiken, dat de meter niet kon controleeren. Een raadscommis sie, bestaande uit de heeren v.d. Born, Veerman en Vreeswijk werd benoemd om te onderzoeken in hoeverre de burgemeester in deze schuld heeft. v Siameesche gezant. Ter vervanging van den gezant van Siarn, bij de hoven van Engeland en Nederland, Phya Buri Navarasth, is benoemd de heer Karavongs. Deze diplomaat is te '-sGravenhage aangeko men teneinde eerlang zijn geloofsbrieven aan onze Koningin aan te bieden. De heer Karavongs, die evenals .zijn voor ganger standplaats te Londen zal houden, heeft zijn intrek genomen in hét Palace Hotel te Sclieveningen. Rijkscommissie werkverruiming. Deze commissie heeft den 2den dezer ver gaderd,, onder yoorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. De vergadering was hoofdzakelijk gewijd aan de behandeling van gevallen, waarin de bemidde ling van de commissie Werd ingeroepen om te bevorderen, dat werken en leveringen, welke Jan Publick niet onopgemerkt bleef. Zelfs voor de werklieden zelf bleef dat befooien niet ver borgen en ook zij gaven wel eens hunne verba zing cr over te kennen, dat een bescheiden sala ris het sommigen wel mogelijk maakt om toefi een man in bonnis te worden. Maar zij dachten er het hunne van. Niet minder moest het de opmerkzaamheid de zer eenvoudige lieden ontsnappen dat, slaagde er een outsider in om den begunstigde uit zijn machtige positie te verdringen en zich het werk gegund te zien, hij toch altijd aan het kortste eind trok. Niets wat er van zijn werk deugde. Nu eens dit, dan weer dat. Maar altijd watAanmer kingen geen gebrek. Steeds en waar men kans zag moest de man murw Worden gemaakt door zijn werk af te keuren. Geen wonder dat hem met dien eenen keer voor altijd de lust werd benomen om nogmaals in te schrijven. Met het gevolg, dat het monopolie een volgende maal weer op zijn plaats kwam en het oude leventje weer als voor heen begon. Was er geen werk aan den winkel, dan werd er werk gemaakt. Het eene jaar trokken de .ver vers zoo'n gebouw binnen om er al het muurwerk te verven. Maar het volgend jaar Werd dit voor een groot deel ongedaan gemaakt. Men bikte het er weer af en bezette de muren met tegeltjes. Zoo wierp men elkaar den bal toe. Maar heusch niet uitsluitend voor de goede bedoeling alleen. Natuurlijk bleef een en ander door den tijd niet geheel verborgen en werd de betrokken Minister ingelicht. Nimmer echter met zooveel resultaat, dat er aan dergelijke ingekankerde toestanden een einde kon komen. Waarover men zich niet zoo heel bijzonder heeft te verbazen. Om de een voudige reden dat dergelijke brieven 't op den weg naar het Ministerieel Kabinet een heel eind konden brengen,doch slechts bij uitzondering zóó ver, dat de Minister zelf ze in handen kreeg. bracht. Met muziek voorop, trok de reusachtige stoet, heel ordelijk door onze stad en marcheerde verder Weer huiswaarts. De fleurige optocht, had heel wat belangstel ling. Voor het e x a m e n-h oofdacl o, te Utrecht gehouden, slaagde schitternd onze oud-stadgenoot de eerw. Broeder Liduino (J. de Koning) van de congregatie der eerw. Broe ders O.O., moederhuis te Maastricht. J. A. G. R. d i e Maandag zijn g e w e- zen meisje heeft aangevallen en gestoken, is weder op vrije voeten gesteld procesverbaal is tegen hem opgemaakt. UIT ROTTERDAM. De wethouderskeuze. Gistermiddag heeft ten stadhuize de bijeen komst van de vertegenwoordigers der fracties in den gemeenteraad plaats gehad, die op voor stel van den heer J. tér Laan, voorzitter van de sociaal-democratische raadsfractie, belegd was ten einde overleg te plegen omtrent de samenstel ling van het nieuwe college. De langdurige besprekingen hebben nog niet tot overeenstemming geleid. Besloten is, deze besprekingen in de fracties nader te overwegen en daarna weer een samenkomst van de vertegen woordigers te beleggen. Het Dienstplichtbesluit. Heden is afgekondigd het besluit van den 27sten Juli 1923, houdende wijziging van het Dienst plichtbesluit. Het eenheidsfront. De heer Fimmen, die ondanks de critiek in zijn partij voortgaat met de propaganda voor het eenheidsfront van sociaal-democraten en commu nisten, vindt bij de Nederlandsche communisten een gewillig oor. Eerst heeft de heer Wijnkoop de sociaal democratische Kamerfractie trachten over te halen om gezamenlijk een parlementaire agitatie tegen de Vlootwet op te zetten. De heeren der S.D.A.P. gaven echter niet thuis. Nu meldt de „Tribune" Weer, dat het partij bestuur der Communistische partij zich tot het partijbestuur der S. D. A. P. en tot het bestuur van het N. V. V. heeft gewend om samen werking voor de demonstratie op 23 September a.s., Welke demonstratie gericht zal zijn tegen de Regeering. Misschien zal de heer Wijnkoop weer slib vangen, al begrijpen we een weigering niet. De wijze waarop én de lieer Duys én „Het Volk" avond aan avond agiteeren voor deze demonstratie, is volkomen Wijnkoopiaansch. Lange vingers in het beheer van Rijksgebouwen In „De Residentiebode" doet „een ingewijde" een boekje open naar aanleiding van de arres tatie van een rijksbouwmeester in verband met diens praktijken bij den dienst der rijksonderwijs gebouwen. Flij schrijft o.m. nMaar verder heeft men zich er slechts over te verbazen, dat men hier en daar nog zoo lang de veeg van den bezem heeft kunnen ont snappen. Iedereen wist er immers reeds lang het zijne van. En wie in ons ambtelijk Jeruzalem geen onbekende is, begrijpt maar niet,, dat een en ander zoo lang kon voortduren. Want ner gens waar de zoogenaamde warme, lees gevulde hand van den aannemer zooveel wonderen kon doen als hier.Ook nergenswaar de bevoorrechting van enkelen zoo in het oogloopend was als bij de ze diensten, waar zelfs een openbare aanbeste ding tot een wassen neus werd gemaakt. Altijd maar dezelfde namen, die voor Werken van onderhoud als anderszins in aanmerking kwamen. Wie zich de moeite zou willen gunnen om met deze namen van enkele leveranciers op den Burgerlijken Stand te gaan pluizen, zou tevens tot de ontdekking komen, dat zelfs een familieverband niet ontbreekt en die of gene al tijd maar weer een zwager had, die voor de leve ring van dit of dat vóór anderen in aanmerking kwam.Al behoeft het daarom noggeen uitgemaak te zaak te zijn, dat „de warme hand" ook hier haar diensten deed, de schijn was er zeker. En het zou ongetwijfeld waarschijnlijkheid zijn gebleven ware het niet, dat de niet steeds zeer bescheiden levenswijze van hen, die bij de uitvoering van een en ander controle hadden uit te oefenen bij Bezoek van den Italiaanschen gezant. De Italiaansche gezant in en Haag, markies Maestri-Molinari de Mettone, heeft eergister te Rotterdam vertoefd. Ilij werd door den Italiaan schen consul, den heer E. Marenesi, aan het sta tion ontvangen en bracht allereerst een bezoek aan het consulaat. De waarnemende burgemeester had zich, we gens afwezigheid buiten de gemeente, doen ver ontschuldigen. In den namiddag deed het gezelschap een boottocht door de havens de hier liggende Itali aansche schepen waren gepavoiseerd de beman ningen juichten den gezant bij het voorbijvaren toe. Daarna werd een bezoek gebracht aan het vliegveld de stationschef, de heer Guilenard, leidde den gezant rond. Tenslotte werd de werf van Wilton's Machinefabriek bezocht, waar de gezant ontvangen en rondgeleid werd door den heer H. Wilton. De vermiste meisjes. Gisternacht is ook het lijkje van het tweede vermiste meisje de 8-jarige Greta de Wolff, door de rivierpolitie uit liet water aan het Haagsche- veer opgehaald. Zeer waarschijnlijk zijn de beide kinderen van de schuit, waarop zij het laatst spelende zijn ge zien, te water gevallen. Het Haagsclie Internationale Gerechtshof. De Volken bondsvergadering en de Volken bondsraad zullen in September a.s. weder in gemeen overleg een lid van het Haagsche inter nationale Gerechtshof moeten benoemen in plaats van den overleden Braziliaan Ruy Barbosa. De nationale groepen van het Hof van Arbi trage, die het recht bezitten candidaten voor deze verkiezing te stellen, hebben, naar We vernemen, hun voordrachten bij het Volkenbonds secretariaat ingediend met het gevolg, dat niet minder dan 29 candidaten zijn gesteld. Tot de bekendste candidaten behooren Al varez (Chilli), Beichmann (Noorwegen, plaats vervangend rechter in het Internationale Ge rechtshof), baron Descamps (België), de Ilam- marskjold (Zweden), Yovanovitch (Servië, plaats vervangend rechter in het Internationale Hof) Octavio (Brazilië) Politis (Griekenland) Rost- worowski (Polen), Wane Chung Hui (China, rechter-plaatsvervammr in het Internationale Gerechtshof), Zeballos (Argentinië). Zooals men weet, mag van iederen Staat niet méér dan één onderdaan in het Hof zitting heb ben. Vandaar dat staatsburgers uit Holland, Frankrijk, Engeland, Zwitserland, enz. ditmaal niet voor een candidatuur in aanmerking kwa men. De 7-jarige W. F. v a n L. u i t de Mauritsstraat, kwam gistermiddag met zijn 13- jarige zuster uit het Park alhier. Daar liep hij van zijn zuster weg en den Westzeedijk op achter een sleeperswagen, toen juist een auto uit Vlaar- dingen passeerde, die den achter den sleepers- wagen vandaan komenden jongen greep en overreed. Hij was op slag dood het lijkje werd naar het diaconesscnhuis overgebracht. De chauffeur van den auto treft géén schuld. Gemengd Nieuws. De Belgen aan de grens, treden steeds strenger op en sparen ook de Nederlan ders niet, wanneer deze zich niet richten naar bezettingsvoorschriften. De autohandelaar v.d. H. die vlak aan de grens te Wijier-Beek bij Nij megen woont, had het ongenoegen der Belgen opgewekt door samenwerking met den Duitschen handel. Gister werden nu al zijn auto's dooi de Belgen in beslag genomen. E)e toestand in 't naburige Kleef wordt steeds critieker. De werklieden staken wijl zij te weinig- verdienen om te kunnen leven. De prijzen stijgen met den dag, soms met 100 M. Een sigaret kost al 5000 Mark. De tramrit KleefBeek kost 50.000 Mark. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Een 14-jarig meisje van M., w o~ nende op het Broersveld, wilde hedenmiddag kwart voor twee, op de Lange Haven nabij de Koemarktbrug, een met 'n paard bespannen wagen passeeren, maar reed bij die poging, par does te water. Eenige burgers wisten haar ge lukkig weer spoedig op 't droge te brengen zoodat zij er inet den schrik en een nat pakje afkwam ook haar rijwiel is even later Weer aan den wal gebracht. Bijna tweeduizend kinderen uit den Spangen-polder, arriveerden hier gister avond op het station, per extra-trein van Hoek van Holland, waar zij den dag hadden doorge- Noodlottig levenseinde. De 54- jarige landbouwersknecht M., te Nieuwer- Amstel kwam gisteravond in beschonken toe stand huiswaarts. Toen hij niet gauw genoeg den ingang van de schuur kon vinden, kroop hij door een luik, doch stuitte op een zwaar hekwerk. Ook hier wou hij doorkruipen. Waarschijn lijk is het 150 K.G. zware hekwerk daardoor omgevallen en op zijn hoofd terecht gekomen, wat hedenmorgen werd hij, half in het hek hangende, dood gevonden. De man laat geen gezin achter. Door een ruit gereden. Op het Sterreplein te Maasstricht reed een 15-jarige knaap met zijn rijwiel door een ruit, met het gevolg dat zijn linkerpols er bij hing.In deernis- wekkenden toestand werd hij naar het zieken huis overgebracht. Na de kermis. Uit Weert wordt nader aan „Hbl." gemeld, in verband met het bericht van den moord in België op een der stadgenooten, dat Maandag vijf arrestaties zijn geschied van Weertenaren, die de kermis te Bocholt hadden meegemaakt, en tot het clubje behoorden, waar mee de verslagen jongeman had geworsteld. Branden. De bouwhoeve van den heer Dijkstra te Oosterhoogbrug is door het broeien van hooi afgebrand. Gister brandde te Ruinerwold op 't Oost einde de kapitale boerenbehuizing van 14. Snij der totaal af. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. Verzekering dekt de schade. Waarschijnlijk door hooibroei is gister de boerderij van Gebr. Dijkstra te Terwispel (Fr.) geheel afgebrand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2