lletgeheiniziuDige raadsel FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 11 Augustus 1823. No. 13716. DAGBLADVOOR SCHIEDAM EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. 33 p! t NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bweeo s KOEMARKT 4. Telefoon fatejeommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—per week 15 cent, franco per post f 2.50 oer kwartaal Afznnrlprliilro OHmnnnPa Q nn-nt HET HERSTEL. Het Engelsche antwoord op de jongste nota's van Frankrijk en België, dat heden zal worden ter hand gesteld aan de gezanten dezer landen te Londen, zal op Maandag a.s. beschikbaar gesteld worden voor publicatie. Het zal een zeer lang diplomatiek document zijn, en openhartig den toestand bespreken in verband met de bezetting van liet Roergebied en de schadeloosstellings- kwestie in het algemeen, zooals deze toestand zich aan de Britsche regeering voordoet. Voorts zal het 't Engelsche standpunt in zake de in ter- geallieerde schulden uiteenzetten, de kwestie der Wettigheid van de Roerbezetting aanroeren en antwoorden op alle punten, in de jongste Fran- sche en Belgische nota's te berde gebracht. Fe zelfder tijd zullen worden gepubliceerd de Engelsche vragenlijst en het voorgestelde ont- werp-antwoord op het jongste aanbod van Duitschland, alsmede het begeleidend schrijven aan de geallieerden, terwijl de reeks documenten zal worden aangevuld door de opneming der Fransche en Belgische documenten, welke on langs afzonderlijk door Parijs en Brussel zijn gepubliceerd. Reuter verneemt nog, dat in de eerstvolgende Veertien dagen geen belangrijke kabinetsraad wordt verwacht, tenzij er zich onvoorziene ge beurlijkheden voordoen. Geloofd Wordt, dat Curzon vandaag naar Frankrijk vertrekt. Men weet echter niet of hij Poincaré of Millerand zal ontmoeten. In Britsche kringen wordt de diepste geheimhouding be waard ten aanzien van den inhoud der nota aan Frankrijk en België, maar ér bestaat Weinig twijfel, dat de Britsche nota althans op één punt zal vasthouden aan de politiek van Bonar Law in Januari te Parijs aangegeven. Engeland zal nl. den nadruk leggen op de noodzakelijkheid, uit de schadevergoeding of van de debiteuren op het Continent een som te verkrijgen, groot genoeg om de Britsche schuld aan Amerika te dekken. De premier Baldwin ontving gisteravond de vertegenwoordigers van de Amerikaansche Han delscommissie, Welke een plan heeft ontworpen om de inter-geallieerde oorlogsschulden te amor- tiseeren. Het plan is gebaseerd op een betaling der schulden aan de Vereenigde Staten door middel van de Duitsche schadevergoedingen. Verder bevat het een amendement op het verdrag van Versailles, waarin Duitschland de gelegenheid Wordt gegeven voor vrije mededin ging in den handel en volgens hetwelk Duitsch land Frankrijk garanties moet geven tegen een militairen aanval. In zijn antwoord sprak Baldwin zijn sympa thie uit met dit plan waaraan evenwel verschil lende moeilijkheden zijn verbonden. RUSLAND EN ENGELAND. Het Commissariaat van Buitcnlandsche Zaken te Moskou verklaart, dat de door een Engelsch blad aan Rakofski toegeschreven verklaringen, die hij in een rede te Charkof zou hebben afge legd en waarop de Britsche regeering hare actie tegen de benoeming van Rakofski tot handels- afgevaardigde te Londen baseert, vervalscht zijn. Den Rritschen vertegenwoordiger, te Mos kou zal een nota worden overhandigd, waarin °m opheldering verzocht wordt, ten einde ver wikkelingen te voorkomen. Ja. Mijn vrouw en de meid zeiden hem te 'hjven, maar hij wilde dadelijk ook gaan zien 'd hij ons helpen kon. Ten minste dat zei hij. V|J hebben hem echter niet teruggezien. En niets meer van hem gehoord 15at is te zeggen. Toen wij den gewonde hier heen haalden hadden is de jongste knecht op de lets naar het dorp gegaan om den dokter te k n' kLe stond echter al klaar hierheen te v°men, want hij was precies opgebeld en een v'oemde had hem meegedeeld, wat er gebeurd VVas- Die vreemde moet de mijnheer geweest Z1J" die zelf in den auto zat. Flij is niet meer hier- oen gekomen en niemand heeft hem terugge zien. 'o heeft hij niet gezegd, wie hij was. h .'|!en'- Toen hij bij den dokter gebeld had, dat 1 '!ij t'ezen> (^e zelf opendeed, toegeroepen, Rei e6n au''0' van de Beukenhoeve bij ]V s Wou de kwam, tegen een boom gereden was. v'10loP lieP hij, zonder nader nieuws te geven, j' bet dorp in. Is dat niet vreemd ken ert*aad' wa^ kan men nu daarvan den- IN HET BEZETTE GEBIED. De Hooge Intergeallieerdc Rijnlandcommissie heeft de inbeslagneming van alle mijnen in de bezette gebieden bevolen. Overeengekomen is, dat de loonen der mijn werkers in het Roergebied met 245 pGt. zullen worden verhoogd. Advertent iëni 15 regel? 1.75 j slke regsl daerbov«n 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advert.eeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE REDE VAN CUNO. In dc gister gehouden Rijksdagzitting werden de debatten over de regeeringsverklaring voort gezet. In de avondzitting werden de regeeringsvoor- stellen in twede en derde lezing aangenomen, gedeeltelijk met de stemmen der communisten.' Wegens de viering van den verjaardag van de republiek zal de eerstvolgende zitting eerst Maandag plaats hebben. Een door de socialisten gesteund communistisch voorstel om morgen te vergaderen, werd verworpen. De communisten wilden nl. morgen nog stemming over een door hen voorgestelde motie van wantrouwen, ten einde een beslissing te hebben over de vraag, of de regeering-Cuno aan zal blijven ol' niet. Deze stemming is dus tot Maandag uitgesteld. HET DUITSCHE KABINET. In het „Berl. Tagebl." spreekt Theodor Wolff van een aanzienlijken vooruitgang naar de groote coalitie door de rede van Stresemann. Een dergelijke reserve zou echter noch te laat noch te vroeg mogen worden aangewend. De rijksdag moet den tegenwoordigen kan selier alsook de andere persoonlijkheden onder steunen, Welke tegenover het buitenland de dragers zijn van de Roerpolitiek en de tegen standsgedachte. Ook de kringen, welke voor een groote coalitie veel gevoelen, bezitten een warme sympathie voor. Cuno, die op zijn post moet blijven, opdat in de wereld niet de dwaling ingang vinde, dat in de poliliek van den passieven tegenstand een wijziging wordt voorbereid. Naar in parlementaire kringen verluidt is de vraag ter sprake gekomen, om den post van vice-kanselier opnieuw in te stellen, daar Cuno thans met werk overladen is, zoodat het nood zakelijk is hem van een gedeelte zijner werkzaam heden te ontlasten. Men denkt daarbij aan een persoonlijkheid, die in staat zou zijn Cuno te vervangen vooral in het verkeer met den Rijksdag. Daarvoor zou iemand uit de kringen van het parlement in aanmerking komen, die de noodige ervaring en slagvaardigheid bezit, om in den rijksdag het woord te voeren. de leiders der staking, alsmede de vakverecni- gingsleidcrs. Deze onderhandelingen duren ech ter nog voort, doch hebben ten doel, een op heffing van de staking te bereiken voor die bedrijven, waar bankbiljetten worden gedrukt. De staking in de drukkerijen is thans vrijwel algemeen -en het ieit, dat de beweging- ook op andere categorieën van arbeiders dreigt over te slaan, maakt den toestand bedenkelijk. De stem ming is zeer gedrukt. De typografen vormen de voorhoede in een groote beweging onder alle arbeiders, ter ver krijging van loonen op goudbasis. Een groot deel der links georiënteerde ar beiders is met het plegen van lijdelijk verzet begonnen men heeft deze strijdwijze gekozen, daar de arbr iders dan nog wel hun loon uitbe taald krijgen, hetgeen bij staking niet het geval is. Volgens de laatste berichten echter is het conflict in het typografische bedrijf gisteravond 11 uur tot oplossing gekomen, dank zij de be middelingvan den minister van Arbeid, Brauns. De arbeid zal heden in den loop van den dag worden hervat. Het staat echter nog niet vast, of heden de avondbladen reeds zullen kunnen ver schijnen, omdat eerst des middags om 1 uur door de besturen medcdeeling van de opheffing der staking kan worden gedaan. DE STAKINGEN TE BERLIJN. Alle loketten van de Rijksbank te Berlijn werden gistermiddag gesloten. De bank had hoegenaamd geen papiergeld meer, behalve dan eenige milliarden in klein bankpapier, dat echter wegens de moeilijkheden bij het uittellen, door de particuliere banken niet Werd aangenomen. De Rijksbank heeft thans bekend gemaakt, dat zij alle loketten moest sluiten, daar de staking van cle typografen in die bedrijven, waar voor de Rijksbank bankbiljetten gedrukt worden, den toevoer der noodige biljetten heeft onmogelijk gemaakt. De bank heeft verklaard geen geld meer te kunnen afgeven, noch voor de industrie noch voor de uitbetaling van loonen. In verband hiermede had gistermorgen een bespreking plaats tusschen de directie der Rijks bank en den Rijksminister van Financiën. Als gevolg van deze besprekingen werden gister middag onderhandelingen begonnen tusschen dc directie der Bank, den minister van Financiën en DE KONING VAN SPANJE NAAR ROME. llavas verneemt uit Rome, dat mgr. Tedeschi- ni, Pauselijk nuntius te Madrid, die zich op Hef oogenblik te Rome bevindt aan Pius XI heeft medegedeeld, dat de koning van Spanje hoopt nog in den loop van dit jaar naar Italië te zullen komen en een bezoek aan het Vatieaan Le bren gen Zooals men weet hecht het Vatieaan buiten gewoon veel belang aan het bezoek van den eenigen grooten katholieken vorst, die nog regeert en anderzijds wordt ook door de Itali- aansche regeering veel belang aan deze reis gehecht, omdat ze de betrekkingen met, Spanje hartelijker wil maken, teneinde haar politiek program in de Middcllandschc Zee te realiseerén. KARDINAAL RICHELMY f. Kardinaal Richelmy, de aartsbisschop van Turijn, is gister overleden. AMERIKA. Er wordt reeds een beweging voorspeld, welke ten doel heeft president Coolidge candi- daat te stellen bij de het volgende jaar te houden presidentverkiezingen. Terwijl de radicale re publikeinen voornemens zijn propaganda te voeren voor de candidatuur van den senator Johnson (Californië) willen de conservatieve republikeinen geen tijd verloren laten gaan, Coolidge voor het presidentschap candidaat te stellen. Senator Lodge verklaarde, dat de staat Massachusetts eenparig voor zijn candidaatstcl- üng is, terwijl senator Moses te kennen gaf, dat Nieuw-Engeland beslist vóór Coolidge is. stad de laatste eer bewezen aan den zoo zeer beminden president. Zijn begrafenis te Marion kenmerkte zich door grooten eenvoud. In alle stilte werd het lijk grafwaarts gedragen. In den stoet liepen, behalve talrijke persoonlijke vrienden van den overledene, president Coolidge, ex-presi dent Ta ft, Edison en Ford. De kleine stad heeft nog nimmer zooveel voorname bezoekers gehad. Uit allerlei richtingen kwamen dezer met extra treinen aan. Het aantal kransen was zóó groot, dal zelfs de tuin, grenzende aan het huis, waaruit de begrafenis plaats had, er mede gevuld was. BESSWIE EN DE VOLKENBOND. e l egeering van Abessynië heeft zooals bekend toelating als lid van den Volkenbond verzocht, cn geviaagd dit verzoek op de agenda van de a.s. Volkcnbondsvergadering te plaatse. Alle leden zijn mei dit verzoek in kennis gesteld. Het verzoek is geteekend door Ras Teferi Nekonen, kroonprins van Ethiopië en ver- klaaii dat Abessynië bereid is, de voorwaarden van art. 1 van het Volkenbondsverdrag te aan vaarden, en alle verplichtingen als Volkenbonds lid op zich te nemen. De regeering zal voorts gevolmachtigde gedelegeerden naar de vergade ring zenden, die alle noodige inlichtingen zullen verschaffen. De dokter, die er met den burgemeester over sprak, die ook gewaarschuwd is, meende, dat die mijnheer door den schrik van liet onge luk misschien geheel buiten zich zelf is en niet weet wat lnj doet. Maar daar zag hij er niet naar uit, hoor. Hij was doodsbleek, doch heel kalm cn hij heeft zich zelf hier heel vlug en handig ver bonden. Op dit oogenblik kwam Antoon van Gielen in de kamer terug. Het is vader, zei hij, hij ziet er vreeselijk uit. Zijn gelaat zat vol glasscherven en is heelemaal dik opgeloopen. Z'n hcele hoofd zit in een ver band. Dc linkerschouder is ook ontwricht. Maar de dokter Zegt, dat zijn toestand geen gevaar oplevert, buiten gevaar van complicaties. En is hij bij kennis Ja, maar hij kan niet spreken, hij drukte mij de hand. Antoon van Cielcn zag doodsbleek. Blijkbaar had de treurige aanblik hem zeer getroffen. Kom, zei zijn vriend, dan zal alles wel weer in orde komen. Je vader is een krachtig man, hij komt dit wel te boven. Hij zal er misschien wat litteekens van overhouden, maar het had toch nog erger kunnen zijn. Heeft hij erge pijn Ja. Maar de dokter zegt, dat hij die zeer kalm heeft ondergaan. Hij komt dadelijk hierheen dan zul je liet van hem zelf wal liooren. De zorgzame boerin had intusschen een paar kopjes koffie ingeschonken. HARDING 'S BEGRAFEN IS. Klokslag 5 uur kwam te New York gistermid dag langs de telefoon- en telegraaflijnen de tijding aan, dat president Harding naar zijn laatste rustplaats was gebracht. Het bericht werd di rect naar alle richtingen doorgeseind en terstond werd overal het werk gedurende 2 minuten ge staakt. Bijna nergens in de stad werd ook maar het minste gedruisch vernomen. Het vervoer op straat stond overal stil. Ook op de sportvelden werd niet gespeeld. Op eenvoudige, maar indrukwekkende wijze heeft aldus deze anders zoo rumoerige groote Mijnheer, zei ze, drinkt u maar eens een kop koffie. U ziet er zoo verschrikt uit. Dat begrijp ik wel. Het is waarachtig om je dood te schrikken, alsmen van zoo'n ongeluk verneemt en z'n vader zoo terugvindt. Kom drink maar eens. Wel ja, zei Frits, dat is een goede raad En hij nam zelf ook de gul geboden koffie aan. En de chauffeur vroeg Antoon van Gielen. Arme kerel. Iiij is dood Hij schijnt met zijn hoofd tegen een boom geslingerd en zal niets geleden hebben Is hij nog hier Ja, ik heb hem gezien. Maar jij gaat er niet heen hoor, je bent veel te ontdaan, het is nergens goed voor je zenuwen nog op de proef te stel len. Na eenige oogenblikken kwam de dokter binnen. Het was een jonge intelligente man, aan wien Frits Werner zich voorstelde. Aha, mijnheer Werner, zeide hij, ik heb na tuurlijk van u gelezen. We'i het heeft er veel van, alsof hetgeen hier gebeurd is een vervolg is op het drama, dat dagen lang de bladen heeft bezig gehouden. Ik vrees het ook, zei Werner, maar dokter vertel ons eerst eens, wat dunkt u van den patiënt. Nu, nu dat zal wel in orde komen. Maar al lereerste voorwaarde is, dat hij nu rust heeft en niemand hem met belangstellende vragen ALLERLEI. Uit Berlijn Bij de Berlijnsche Hochbahn staakt een gedeelte van de arbeiders in de werk plaatsen, daar een drietal arbeiders, die aan de staking van eenige dagen geleden hadden, deel genomen, was ontslagen. De directie heeft echter den eisch tot weder-aanstelling van die arbeiders afgewezen en blijft liet ontslag handhaven. Uit Washington Ingezetenen van Marion, de geboorteplaats van president Harding, koes teren het plan een grootsch gedenkleeken voor den overleden president op te richten. Uit Hamburg. De radicale beweging onder de werf-arbeiders grijpt steeds meer om zieh heen Thans is het ook bij de Deutsche. Werft A.G. tot oneenigheden gekomen, met als gevolg een neerleggen van den arbeid. De directie nam toen hetzelfde besluit als de firma Blum Voss en sloot de bedrijven, terwijl zij de arbeiders ontslagen verklaarde. Ook bij de Vulkan Werft is thans een loon- geschil ontstaan, waarbij de arbeiders tot sta king overgingen. De bedrijfsraad onderhandelt met dc directie over een hervatting van den ar beid. Uit Mannheim. De vereeniging van dokto ren in Baden heeft een bekendmaking uitgevaar digd, waarin van de staat een hulpactie wordt geëischt. ten bate.van dc noodlijdende geneeshee- ren. Ingeval aan dezen eisch niet, wordt voldaan, dreigen de dokl orcn met een algemeene slaking, waardoor niet alleen de bus-patienten, doch ook alle overige zieken zullen worden getroffen. Uit Christiana ia. Dc arbitrage in het con flict in dc Noorsche mijnen heeft tot niets geleid. De staking begint heden 12.000 arbeiders zul len het werk neerleggen. Te Krefeld hebben communisten duurte- onlustcn verwekt, waarbij volgens een particu lier bericht 7 dooden en 26 gewonden zouden zijn gevallen. Andere berichten spreken van minder slachtoffers. Uit Washington. President Coolidge heeft de staatsgouverneurs opgeroepen tot een ver gadering ter bespreking van de drankwet. Uit Londen. De voornaamste reden, waar om het grootste gedeelte van de stakende boot- ia stig valt..Het is een heel werk geweest al die glassplinters te verwijderen cn voor hem erg pijnlijk. Maar hij heeft het mei stoicynsche kalmte doorstaan. Uw vader, mijnheer van Gielen, is niet zoo heel gauw in de war te brengen. Niet zoo gauw als de man die hem vergezelde en die blijkbaar geheel in de war is. Enfin zoo'n tijdelijke verstandsverbijstering of hoe meh het noemen wil is tengevolge van den schrik, dien hij doorstond, wel verklaarbaar. Maar van wien spreekt u, zie Antoon. En wat is er met hem. Mijn vader zat alleen in dien auto. Toch niet. Er was iemand bij hem. Ja, zei Werner bij schijnt een reisgezel ge had te hebben. Maar hij moet dien dan onderweg hebben laten instappen, bijvoorbeeld te Rens- woude. Vreemd, als vader daarvan geweten had, zou hij cr toch zeker van gesproken hebben. Wie zou het zijn Enfin, uw papa zal dat wel vertellen, morgen. Het is ook van minder belang, meende de dok ter, wie hij is. De man schijnt er goed afgekomen te zijn. Hij bad blijkbaar alleen een paar schram men opgeloopen Hij schijnt echter door den schrik geheel uit het lood geslagen, daar hij, na mij gewaarschuwd te hebben, niets meer van zich liet hooren. {Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1