DE AFMATTENDE WABMTE werkers te Londen niet geneigd is het werk te hervatten, wordt gezocht in het feit, dat zij van de socialistische armbesturen in de Oost- Londensche districten ruime uitkeeringen ont vangen. Binnenland. Nederlandsehe en régie-spoorwegen. De Kölnische Zeilung teekent bij het be richt, dat er een overeenkomst is gesloten tüsschen de Nederlandsehe Spoorwegen en de Belgisch-Fransche Sporen in het bezette gebied, aan, dat berichten uit Aken en Venlo dat bevestigen. Heb verkeer over.VenloKalden- kirchen en VenloStraelen zou worden her vat. Het op Nederlandsch gebied gelegen stuk VenloStraelengrens is, vervolgt de K.Ztg. eigendom van de Duitsche Rijksspoorwegen. Het stuk VenloKaldenkirchengrens, is Ne derlandsch eigendom en aan de Duitsche Rijks spoorwegen verpacht. Tegen deze maatregelen,, zegt de K. Ztg. wordt bij deNederlandscheregeeringgeprotesteerd De interparlementaire conferentie. De heeren mr. D. A. P. N. Kooien, voor zitter van de Tweede Kamer, en Baron E. B. F. F. Wittert van Hoogland, lid der Eerste Kamer, zijn hedenochtend reeds vertrokken naar Kopenhagen tot het bijwonen der Inter parlementaire Conferentie, aangezien zij com missievergaderingen moeten bijwonen betref fende die conferentie. Reorganisatie dienst rijksgebouwen. In verband met de reorganisatie van den dienst der rijksgebouwen is het werk aan de nieuwe labo ratoria voor de Technische Hoogeschool in den Witpolder te Delft, stil gelegd tot na October. Een soeiaal-demoeratisch burgemeester reaetionnair De gemeente LeeuWarderadeel heelt een sociaal-democratischen burgemeester, den heer Jansonius. Hij blijkt, althans nu, een practiscli man t.e zijn, die oog heeft voor de werkelijkheid en het algemeen belang. Deswege Wordt hij in de „Tribune" stevig onder handen genomen als een verkapte reaetion nair. Het „Huisgezin" vertelt daarvan het volgende: „De gemeenteraad besloot met een stem meerderheid een nieuwe openbare school te bouwen te Wirdum. De burgemeester had te voren daarvoor gewaarschuwd en de grieven tegen het oude schoolgebouw ergerlijk overdreven genoemd. Toen de meerderheid toch Voor een nieuwe school had gestemd, verklaarde de burgemeester, dat hij het besluit strijdig achtte met het alge meen belang en de beslissing der Kroon zou inroepen. De „Tribune" is er ontzet van een sociaal democratisch burgemeester, die geen 33000 voor een nieuw schoolgebouw wil uitgeven en nog snooder, Lij de Kroon in beroep wil gaan Is dit niet de Wereld-op-haar-kop De burgemeester heeft nog meer op z'n kerf stok. Bij de behandeling van een voorstel van B. en W. betreffende verlaging der jaarwedden en löonen van gemeente-ambtenaren cn -Werklieden verklaarde de burgemeester,in beginsel niet tegen loonsverlaging te zijn. 't Zou al te dwaas zijn, zei de burgemeester, om, Wanneer de malaise voortduurt en de loonen in het particulier bedrijf al lager en lager Worden, onze gemeente-ambtenaren en -werklieden zóó te bevoorrechten, dat hun loonen een oase wer den in de Woestijn." Wij veronderstellen, dat de loonen der ge meente-ambtenaren en -werklieden te -Leeu warderadeel ook thans nog behoorlijk en mensch- waardig zijn, anders zouden wij de uitspraak - van den sociaal-democratischen burgemeester niet kunnen onderschrijven. Maar in 't algemeen aanvaarden we zijn uit spraak, dat in deze malaise-tijd, bij den verlaag den prijs der levensbehoeften, bij de zware lasten die op de ingezetenen drukken, een loonsver laging van het overheidspersoneel gemotiveerd kan zijn." De „Tribune" roept natuurlijk schamper uit, dat de sociaal-democraat in den aanval op de arbeiders berust en zich aan den kant ter reactie "schaart. De vraag is nu maar, of de sociaal-democrati sche pers dezelfde opmerkingen niet zou hebben gemaakt, indien de burgemeester van Leeuwar deradeel geen sociaal-democraat ware geweest,ja, of ze het nog niet zou doen. Het Woord reactie is zoo'n gemakkelijk woord. Het kost zoo Weinig moeite het te bezigen en men hoeft er heelemaal niet bij na te denken. Maar wie verantwoordelijkheid hebben te dragen en die ook voelen, laten zich door een woord niet zoo gemakkelijk afschrikken. In ieder geval is wel merkwaardig, dat het bekende gezegde ,,un jacobin ministre n'est pas toujours un ministre jacobin" (een Jacobijn, minister geworden, is niet altijd een Jacobijnsch minister) ook buiten den ministerskring toe passing vindt. Een sociaal-democraat, burgemeester gewor den, leert de zaken van een minder engen kant bezien en kan het gemakkelijke partijstandpunt niet altijd handhaven. En een eerlijk man is hij, die zich van dat stand punt Weet los te make Het ministerie van financien. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 11 Augustus aan jhr. mr. De Geer op zijn verzoek, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend als minister van financiën, en met ingang vaj. denzelfden datum is als zoodanig benoemd het Tweede Kamerlid de heer H. Colijn. Uit de textielnijverheid. Gistermiddag heeft te Enschede een samenspre- king plaats gehad tüsschen de besturen der Twentsche werkgeversorganisaties en de bestu ren der textielarbeidersbonden over den toe stand in de textielnijverheid. Van werkgevers zijde werd betoogd, dat de toestand van dien aard is, dat een langere werktijd noodzakelijk is. Voorgesteld werd, 53 'uur per week te werken voor de thans geldende eindloonen. Zou men hiertoe niet geraken, dan was zeer zeker een inkrimping van den yekelijkschen werktijd het gevolg. Verder hebben de werkgevers opgemerkt, dat men reeds het vorige jaar op dezen toestand gewezen had, en ook toen reeds over werktijd verlenging gesproken was, maar dat de arbeiders organisaties daaraan niet wilden meewerken. De besturen van de arbeidersorganisaties heb ben de argumenten van de werkgevers voor een langeren werktijd bestreden. Bovengenoemd voorstel zal nu een punt van bespreking moeten uitmaken op de hoofdbestu ren- en ledenvergaderingen van de arbeiders- ordaniaties. Vóór 30 Augustus verlangen de werkgevers het standpunt van de organisaties te kennen. Nederlandsehe producten in Engeland. Volgens de „Daily Chronicle" heeft de boeren bond in Nottinghamshire besloten, zich tot de regeering te wenden met het oog op de „over strooming" van de Britsche markten metNeder- landsche aardappelen en vleesch, welke in Enge land worden verkocht. Het heet, dat in de af- geloopen maand 260.000 schapen uit Nederland ingevoerd zijn. Den Engelschen boeren wordt aangeraden, minder aardappelen te verbouwen, totdat be schermende maatregelen tegen de invoer uit het buitenland (Nederland) zullen zijn genomen. Een ontslag-kwestie. Ged. Staten Van Zuid-ITolland hebben beves tigd het raadsbesluit der gemeente Leiderdorp, waarbij aan J. C. Koorn te Leiderdorp onge vraagd eervol ontslag Werd Verleend als onder wijzer aan de o.l.s. aldaar wegens opheffing van zijn betrekking. Ged. Staten zijn, ook afgeschei den van de vraag of voor een onderwijzersplaats Rijksvergoeding wordt genoten, van oordeel, dat de Raacl eener gemeente te allen tijde gerechtigd is een onderwijzersbetrekking op te heffen, als maar ten minste aan de school verbonden blijft het aantal leerkrachten,dat de wet als minimum voorschrijft, gelijk hier het geval is. Ged. Staten vereenigen zich er echter niet mede, dat het ontslag bepaald is op 1 Maart 1923, d.w.z. slechts een halve maand van den dag, waarop het besluit is genomen en stellen den datum van ingang van het ontslag op 1 Juni 1923. Speciale vrachttarieven hij de spoorwegen. Blijkens door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant ont vangen mededeelingen zijn door de Nederland sehe Spoorwegen speciale tarieven ingevoerd voor het Vervoer van petroleum, benzine, bloe men, levende planten, boomen, gewassen en heesters. De resp. vóór 1 Juli 1.1. geldende vrachtprijzen zijn hierdoor aanmerkelijk verlaagd. Bij het vervoer van bloemen, levende planten, boomen, gewassen en heesters als ijlgoed is hiermede een vrachtverlaging tot stand gekomen van 25 pet. in binnenlandsch verkeer en nog van 20 pet. boven dien bij verzending naar buitenlandsche stations. Katholiek of Protestant. In „De Tijd" stond eenige dagen geleden een hoofdartikel „Roomsche' en Protestantsche mentaliteit," waaraan wij de volgende treffende passage ontleenen Gelijk wij met beslistheid afwijzen den titel „Protestantsche natie", welken „De Nederlan der" met jhr. Lohman, in tegenstelling met onze volledige geschiedenis en ons nationaal Wezen aan ons volk tracht op te dringen, houden wij ook staande, dat het Katholicisme alléén de volledige, zelfs door vele niet-Katholieken erkende conse quenties bezit van Christileer, en in waarheid vormt de „civitas Dei." En hier ligt o.i. de on betwistbare meerderheid der katholieke mentali teit. De Protestant streeft naar de geloofs waarheid, de Katholiek bezit haar. Het Protestantisme heeft door het vernietigen der hiërarchie, der gezags-idee in de Kerk, /Ie sociale Verwezenlijking van het Christendom onmogelijk gemaakt, en zijn toevlucht genomen tot een onz chtbare Kerk met een in tegendeelen uiteenvallende zichtbare vertegenwoordiging. Daartegenover staat het Katholicisme met zijn ijzeren consequentie en logische leer. Wie én christelijk én consequent Wil zijn, móet Katholiek Worden aangenaam of niet, zóó is 't, en meerdere tegenstanders der Kerk, van de strenge Calvinis ten af tot den anarchist Domela Nieuwenhuis toe, hebben dit onomwonden beaamd. Wij zullen niet ophouden, in naam van het Evangelie der genade en de rechten der van God ontvangen rede, dit grondfeit te Verdedigen. En zoolang „De Nederlander" er niet in slaagt, mét de logica van het Protestantisme de dwaling aan te toonen van den Katholiek, zoolang houden wij met de meest stellige zekerheid Vol. dat de mentaliteit van den Katholiek, steunen als zij doet én op de Openbaring én op de rede, onvergelijkelijk hoo- ger staat dan de geestelijke gesteltenis van den Protestant, die gebroken en beperkt is, en helaas. Wel móet zijn krachtens het subjectief beginsel van „vrij onderzoek," dat ten grondslag ligt aan de geloofsovertuiging van den Protestant, en dat de christelijke waarheid relatief, ja pluriform maakt. Tegen de vei scheuring en de versplinte- veroorzaakt slapeloosheid en een benauwd, onrustig gevoel. Een paar Mijnhardt's Zenuw tabletten nemen dit weg en bezorgen U een rustigen en verkwikkenden slaap. Prijs per koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 2603 7 ling van de christelijke waarheid in het. Protes tantisme handhaven wij dan ook het primair beginsel, dat de Waarheid één en onveranderlijk moet zijn. Waaruit derhalve met, klemmende zekerheid volgt, dat het Protestantisme, hetwelk voortdurend verandert, en niet, één is, de waar heid onmogelijk lean zijn. De verlenging van den arbeidstijd. In het „Weekblad" van den A. N. D. B. be handelt de socialist ITenri Polak- den brief van den directeur-generaal van den arbeid aan den M eta a lb ewerkersbon d in zake de 50'/Vurige werkweek bij Wilton. „Een gewichtig document" noemt Id. P. dit schrijven en hij vraagt Zijn de motieven, die den Directeur-Genera al van den Arbeid, geleid hebben tot het vèrleenen van verlof tot verlenging van de arbeidsweek met in wezen ll1/2 uur, gegrond De schrijver beantwoordt deze vraag o.a. met de volgende opmerkingen Het is een lastige quaestie, die niet met een groot gebaar ter zijde'gesteld kan worden. Zij vereischt grondige overweging. Want als inder daad de wettelijke maximale arbeidsduur het concurrentievermogeïi der Nederlandsehe nijver heid ten opzichte van de buitenlandsche belem meren, laat staan vernietigen, en dus groote werkloosheid veroorzaken zou, dan ware het erger dan dwaasheid de betreffende bepalingen te handhaven. Niet ontkend kan worden, dat er zeer veel waarheid gelegen is in de beschouwingen die de heer Zaalberg in zijn brief aan den Metaalbewer- kersbond geeft. De productiekosten zijn hier ongetwijfeld hooger dan in vele andere landen het is inderdaad niet te verwachten, dat in die landen „zeer spoedig het bedrijfsleven in gezon der positie zal komen." In het algemeen kan er dit van gezegd worden, dat de arbeidsvoorwaarden hier te lande on mogelijk zoo laag gesteld kunnen worden, dat concurrentie met Duitschland of Oostenrijk er mogelijk door gemaakt wordt. Dit wordt dooi de hier heerschende kosten van het levens onderhoud onmogelijk gemaakt. Daar zijn bijvoorbeeld, Denemarken en Noor wegen waar de gulden wel agio doet, doch in betrekkelijk bescheiden mate en daar zijn ook België en Frankrijk, waar dit in wel giootere mate het geval is, doch niettemin het geld nog lang niet nagenoeg volkomen waardeloos ge worden is. De vraag is nu, kan de gedragslijn, thans gevolgd door den directeur-generaal van den arbeid; natuurlijk in overeenstemming met ten deze geldende opinies van den Minister van Arbeid, de mogelijkheid van concurrentie met zulke landen scheppen Geschenk voor onze R.K. Universiteit. Door bemiddeling van Z. D. H. den Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft een milde geefster een stijfvol koperen kruisbeeld, hoog 1.70 M. af komstig uit het atelier van den heer J. Hamers te Tilburg, doen aanbieden voor de R.K. Universi teit. Het kunstwerk is met groote erkentelijkheid aanvaard. Het zal geplaatst worden in de Se naatskamer en cachet en luister geven aan de daar plaats hebbende plechtige zittingen. (Sint Jansklokken). liet overlijden van Harding. Gisterochtend is in de kerk van den II. Jacobus aan de Parkstraat te 's-Gravenhage op verzoek van den Amerikaanschen gezant, den heer Toben, die Katholiek is, een stille Heilige Mis opgedragen voor de zielerust van wijlen Pre- dident Harding, wiens begrafenis gister plaats had, welke meer intieme dienst, behalve door den gezant, door enkele leden van het diplomatie ke corps werd bijgewoond. Censuur opgeheven. De directeur-generaal der Posterijen en Tele grafie maakt bekend, dat de censuur op brief postzendingen voor Turkije is opgeheven. De beperkende bepalingen voor briefpostzendingen naar Anatolië en Oost-Thrac.ië bekend gemaakt 8n de Staatscourant nos. 39 en 78 van dit jaar, zijn vervallen. De zuster van II. M. de Koningin-Moeder. De Zuster van H. M. de Koningin-Moeder, de Vorstin-Moeder van Bentheim en Stein- furt, is gistermiddag voor een veertiondaagsch verblijf in Soestdijk aangekomen. Censuur. De directie der Nederlandsehe Spoorwegen heeft de verspreiding verboden op Nederlandsch grondgebied, in de uit Duitschland komende internationale D-treincn, van de politieke re clamebiljetten Trotz allem, Wir beugen uns nicht Gebt zum Deutschen Volksopfer. Het Tweede Kamerlid Moerel. De toestand van het Tweede Kamerlid Moerel is zeer zorgwekkend. Reis naar Rome 1924. Door de Federatie der Dioc. R. K. Volks- en Werkliedcnbonden zal op veelvuldig verzoek in het voorjaar van 1924 weder eene reis naar Rome worden georganiseerd. Het plan bestaat om gelegenheid te geven tot het doen van eene 10-daagsche of eene 14daag- sche reis. Beide groepen zullen bij voldoende deelna me, vertrekken op 25 April, té Lucern een nacht en een dag verblijven, te Milaan overnachten en dan rechtstreeks doorreizen naar Rome De fietsbanden van liet Riiksinkoopbureau. Op de vragen van den heer Staalman be treffende aanbiedingen van rij wielbuiten bandon door het rijksinkoopbureau aan rijks veldwachters en andere rijksambtenaren, heeft minister de Geer geantwoord dat het aanbod van de bewuste banden aan rijksveldwachters enan- dere rijksambtenaren tegen 4.75 per stuk niet is geschied ten eigen beoeve, doch aan den dienst der rijksveldwaclit met. het oog op de aanschaf fing van rijwielbuifenbanden voor 's Rijks dienst. De toevoegingBij groote partijen belangrijke reductie vindt haar natuurlijke verklaring hierin, dat, naarmate het rijks inkoopbureau zijn tusschenkomst voor grootere partijen kan verleenen, dit, gelijk in den handel gebruikelijk is, een groote reductie verkrijgt en ten bate van het Rijk kan doen strekken. Een dergelijk functionneeren is z.i. in over eenstemming met de taak van het rijksinkoop bureau. Pakketten met, tabak en sigaren voor Duitschland. Het komt herhaaldelijk, voor, dat bij terug ontvangst der franco adviezen, betreffende in Duitschland vrij uitgereikte pakketten waar van den inhoud uit tabak of sigaren bestond, de afzenders bezwaar maken de in rekening ge brachte zeer hooge invoerrechten te voldoen. In verband hiermede, zullen de afzenders bij de terpostbezorging van dergelijke pakketten er mede in kennis worden gesteld, dat voor tabak en sigaren in Duitschland zeer hooge in voerrechten worden geheven. Indien daartoe aanleiding bestaat, zal, tot vrijwaring van de Postadministratie voor gel delijk nadeel, van den afzender, bij wijze van borgst elling, een bedrag van 25 woéden geheven. Postwissels enz. naar Duitschland. Het maximum-bedrag voor postwissels, voor met verrekening belaste aangeteekende stuk ken en brieven en doosjes met aangegeven waar de en voor kwitanties naar Duitschland is ver hoogd tot 10.000.000 Mark. Pakketten uit Duitschland kunnen met een verrekenbedrag van en hoogste 10.000.000 Mark zijn belast. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Zilveren Priesterjubilé. Op den feestdag van Maria Hemelvaart, Woensdag 15 Aug. a.s. hoopt de WeleerW. pater W. L. A. van Noord, kapelaan der Iiavenkerk, zijn 25-jarig priesterjubileum te vieren. Priester gewijd op 15 Aug. 1898, Was de geach te pater achtereenvolgens kapelaan te Utrecht, Leeuwarden, waar hij negen jaar Werkte, Alk maar en Rotterdam en Werd in 't voorjaar Van 1919 naar onze stad geroepen. Ieder Weet, dat de werkzame, intelligente priester zich hier bij allen zeer bemind en geacht maakte, vooral met betrekking tot de jongeren als adviseur van Katholiek Leven, de Sportvereen, „Excelsior" en als president van de Gezellen Ver. defHavenparog chie, vergaarde hij zich groote verdiensten. Het zal daarom den geestelijken jubilaris op zijn feest aan hartelijke hulde en waardeering zeker niet ontbreken. Woensdag half 11 draagt de pater een plechtige Hoogmis op en celebreert 's avonds 7 uur een plechtig Lof. De receptie vindt plaats van 11/2'3x/2 u. R. K. Handelsavondcursus „de Hanze." Als 't September wordt, behoort de Handels- avondcursus „de Iïanze" niet meer tot „deFIan- ze" de Commissie voor R.K. Jeugdorganisatie heeft dezen met goedkeuring van den Minister, de Staten en de Gemeente overgenomen niet te min blijft dezelfde naam behouden, al Wordt hij door anderen bestuurd Zijn doel en inrichting verandert niet voor de Roomsche jeugd blijft deze cursus de aange wezen organisatie om zich voor de toekomst te bekwamen, voor Roomsche ouders verplicht het, om hun kinderen van deze noodige en nuttige instelling gebruik te laten maken. Er wordt onderricht gegeven in de Nederland sehe, Duitsche enEngelsche talen het programma spreekt van Handelscorrespondentie, Handels- rekenen, Handelsaardrijkskunde, Boekhouden, Stenografie enz., in één Woord deze cursus geeft alles wat noodig en dienstig is voor een bekwa mende opleiding. Het nieuwe schoolbestuur is als volgt samenge steld p. P. C. Biesta, O.P. Voorzitter de Hr. P. J. Meyer, Secretaris-Penningmeester kap. Wiemers, Kap. Paulussen en p. v.d. Burg O.P. Gedurende de maand Augustus bestaat bij alle Bestuursleden de gelegenheid nieuwe leer lingen te doen inschrijven op een nader te bepalen dag vóór het begin van den cuisus Wordt nog een openbare inschrijving gehouden. Het Schoolbestuur vertrouwt op de onmis bare medewerking der Ouders en is gaarne bereid alle geWenschte inlichtingen te geven. De cursus begint Dinsdag 4 September 's avonds te 7 uur in school F. aan den Achtersingel. Het lesgeld is in overeenstemming gebracht met de regeling, die geldt voor den Gemeentelijken cursus en Wordt bij het begin van elk kwartaal op kwitan tie voldaan. Expositie. De kunstschilder A. v. d. Schouw, van wien we nog onlangs een nieuw werk vermeldden, werkt den laatsten tijd zeer productief, want reeds nu weer heeft hij twee stukken voltooid,voorstellen- de de 2e vijver in het Haagsche Bosch, dat bij Beausar, Hoogstraat, staat geëxposeerd, en hel Japansche stoomschij „Amur Maru" dal deze' dagen in de Wilhelminahaven, alhier, ankerde en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2