Het geheimzinnige raadsel Prettig, maar och de kleertjes! m DAGBLAD VOOR FEUILLETON. mtsmsm mmm WET vuil wil er soms alleen uitgaan na lang boenen en wrijven, wat echter nadeelig is voor het goed. Zonder wrijven krijgt U het prachtig schoon door het 's avonds even in een lauw R1NSO sopje te zetten en 's morgens alleen uit te spoelen. a 4Gste Jaargang. Maandag 13 Augustus 1323. No. 13717. Butean KOEMARKT 4. Telefoon Intercoms una»! 85. - Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Heden verschijnt het aangekondigde Witboek van de Britsche regeering,dat in 63 pagina's alle documenten bevat, welke sedert de Duitsche nota van 7 Juni daarover door liaar met de geallieerden werden gewisseld. De eerste negen documenten zijn de Duitsche nota, de Britsche vragenlijst dienaangaande aan de Fransche regeering voorgelegd, de Belgische en Fransche antwoorden op de vragenlijst, waarna volgt het Britsche ontwerp Yoor een geallieerd antwoord op de Duitsche nota en de daarop ontvangen antwoorden van Frankrijk, België, Italië en Japan. De inhoud van al deze documenten is thans in hoofdzaak wel bekend en wij bepalen ons derhalve tot het document no. 10, bestaande uit het omvangrijke antwoord, dat Zaterdag door de Britsche regeering aan de Fransche en Belgische regeeringen gezonden werd op hare laatste nota. Dit antwoord bestaat uit 55 paragrafen. De Britsche regeering betreurt hierin, dat haar plannen, vooral met betrekking tot het instellen van een internationale expertencommissie tot onderzoeken der Duitsche betalingscapaciteit, zoo ongunstig door Frankrijk en België zijn ont vangen. Zij blijft er echter op aandringen, om alsnog die commissie, waarin ook neutrale lan den en Duitschland zelf behooren zitting te nemen, te installeeren en zoo het niet anders mogelijk is, haar tegenover de Commissie van Herstel slechts een adviseerende stem te geven. In den breede behandelt verder de Britsche regeering de bezetting van het Roergebied, die zij niet in overeenstemming met het vredesverdrag acht en naar haar meening is dit een kwestie, welke volgens art. 12 van het tweede aanhangsel van het vredesverdrag dient te worden beslist door het internationaal Gerechtshof te Den Flaag of door een ander scheidsgerecht. Dat voorheen Groot-Brittannië zich met de geallieerden ver- eenigde om Duitschland met verdere bezetting te bedreigen, vloeit niet voort uit het feit, dat Duitschland met zijn betalingen achterstallig was. Hoofdzaak is echter volgens de Britsche meening, dat de Roerbezetting een nadecligen in vloed uitoefent niet alleen op den economischen toestand van Duitschland, wiens betalings capaciteit daardoor verminderd is, maar ook op den toestand van andere Europeesche landen. Voorts bespreekt het antwoord de kwestie van de toekomstige veiligheid, welke kwestie de Britsche regeering aanbood in sympathieken geest met haar geallieerden te willen bespreken. De Belgische regeering heeft dit aanbod begroet, maar zij zal niet hebben nagelaten op te merken, zegt het Britsche antwoord, dat volgens de Fransche regeering deze kwestie niets met de Roerbezetting te maken heeft, zoodat een verdere bespreking van die zaak voor onbepaaldcn tijd wordt uitgesteld. Ten slotte wordt de Belgische regeering er aan herinnerd, dat overeenkomstig de besprekingen verleden jaar gevoerd, de Britsche regeering niet bereid is tot het aangaan van eenige verbintenis nopens de territoriale .veiligheid van België zon der een dergelijke regeling ten opzichte van de Fransche veiligheid. DR. CUNO AFGETREDEN. Eindelijk is dan de bom gebarsten en heeft gistermiddag de Duitsche Rijkskanselier Dr. Cuno zijn ontslagaanvrage ingediend. Duitschland werd de laatste dagen vooral door het dalen van de mark zoo onrustig en wanke lend, dat een of ander inslaand gebeuren wel verwacht moest worden. 34 Het is zeker een vreemd geval, zeide Werner, en u meent het te kunnen verklaren als een soort verstandsverbijstering. Van Gielen haalde de schouders op. Ik geloof er niets van, riep hij. Het is de eenigste aannemelijke verklaring, dunkt me, zei de dokter weer, al geef ik toe, dat er dingen zijn, die tegen deze opvatting plei ten. En welke dan vroeg Werner. Nu, kijk eens, het heeft me verwonderd, dat die onbekende eerst zoo uiterst overdacht schijnt gehandeld te hebben. Hij zit in de auto als 't on geluk plaats heeft. Hij snelt naar de naastbij ge legen boerderij om hulp te vragen. Zich zelf ver bindt hij en dan zoekt hij dadelijk den dokter. Pas dan verdwijnt hij. Zie eens het zou in zekeren zin natuurlijker geweest zijn, als hij direct na den vreeselijken schok zonder zich over iets te bekommeren als een waanzinnige was gaan loo- pen. Dus u gelooft eigenlijk zelf niet aan uw the orie Ja heeren, ik zal oprecht zijn. Toen ik dit nog De naaste aanleiding hiertoe was de aanneming van een motie van wantrouwen in het kabinet- Cuno door de socialisten, die Zaterdag tot dezen beslissend-en stap hebben besloten en tegelijker tijd verklaarden, dal slechts een regeering ge steund kan worden, welke de volgende eischen overneemt De inbeslagneming van de reëele waarde als waarborg voor de waardevaste leening. De toetreding van Duitschland tot den Volken bond. De grootst mogelijke activiteit op het gebied der buitenlandschc politiek. Krachtige doorvoering van belasting-maat regelen, welke door den Rijksdag zijn aange nomen. Onvoorwaardelijke invoering van de goud- credieten en loonen op goudbasis. Losmaking van den Rijksweer van alle illegale organisaties. Cuno is hierop heengegaan en onmiddellijk daarna werd de kabinetsformatie toevertrouwd aan den leider der Duitsche Volkspartij Dr. Stresemann. Dr. Stresemann stelde zich direct in verbin ding met de fractie-leiders en hoopt in ieder geval heden met de vorming van een nieuwe regeering gereed te komen. Indien mogelijk, zal hij dan reeds hedenavond het nieuwe kabinet aan den Rijksdag voorstellen. In dit kabinet zullen zeker ook weer de socia listen, die in het kabinet-Cuno niet vertegen woordigd waren een plaats innemen en zal in z.g. groote coalitie worden geregeerd. A d v e r t j n t i n 15 regsk 1.75 j ilk* regtl daarbovan 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden rnededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertearen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. «mi 'ii iiiiiiimiii ui wwiiiiiHMieiarm mm nm w i De IN HET REZETTE GERIEI). toestand in het Roergebied blijft uiterst gespannen. In de mijnen duurt het lijdelijk verzet voort. Tc Mühlheim zijn de arbeiders niet in de schachten afgedaald en zij verhoogen hunne eischen. De metaalarbeiders zijn in een sym pathie-staking- getreden. Tc Aken hebben vele botsingen tusschen land arbeiders en werklieden, die den oogst wilden plunderen, plaats gehad. Op verschillende plaat sen werden de levensmiddelenmagazijnen ge plunderd. Te Crefeld hielden de onlusten ook Zaterdag nog aan. Alle winkels zijn leeggehaald en de artikelen worden tot lagen prijs verkocht. De politie schijnt machteloos te zijn. Ook in het onbezette gedeelte van liet Roer gebied hadden manifestaties plaats. Van alle kanten worden schrikbarende prijsstijgingen aangekondigd. De stadsbesturen trachten de crisis te stuiten. Te Gelsenkirchen werd overeenstemming be reikt tusschen het stadsbestuur en de vakver- eenigiiigen, iu zake de verzekering van voldoende levensmiddelenvoorziening. een ONLUSTEN IN DUITSCHLAND. De „Liberté" meldt uit Berlijn Zaterdag ochtend is te Berlijn en in een aantal andere steden de algemeene staking begonnen. Te Hamburg is de toestand zeer ernstig. De arbei ders van alle reederijen en werven hebben het Werk gestaakt. In het geheele land heerscht groote opwinding. Te Dresden is het tot bloedige botsingen gekomen. Te Berlijn zijn verschillende centra door gewapende troepen bezet. Te Ratibor in Silezië is de staking bijna al gemeen. Daar hadden bloedige botsingen plaats tusschen politie en stakers. Eerstgenoemde moest van gepantserde auto's gebruik maken. Er zijn meer dan 100 personen gewond. Te Aken hebben Zaterdag ernstige levcns- midclelenonlusten en plunderingen plaats gehad. mm I J Op velschillende plaatsen in den omtrek is het tot bloedige botsingen met de landelijke bevol king gekomen, waarbij van jachtwapens gebruik gemaakt werd. Er zijn elf dooden en verscheidene gewonden. Bij de onlusten te Crefeld Werden 4 personen gedood en meer dan 20 gewond. als een gewoon auto-ongeluk beschouwde, 'vond ik dat verdwijnen van dien man vreemd, maar zocht er een verklaring voor, zonder aan buiten gewone dingen te denken. Maar nu ik gehoord hel), dat alles misschien een vervolg is op liet drama van den Beukenhof, ja nu ga ik hij mij- zalven denken, er zal wel iets anders achter schuilen. Die man zal er zijn reden voor gehad hebben, dat hij zich zoo snel uit de voeten maak te. Antoon van Gielen knikte. Ja juist, dat meen ik ook, zeide hij. Wat zijn de heeren van plan, vroeg de dok ter. Hier blijven, antwoordde Werner snel. O, ik wilde u voorstellen met mij mee tegaan. De gewonde blijft achter onder de goede zorgen van de liefdezuster. Hij heeft niets noodig dan absolute rust. We danken u dokter, maar zie eens, men kan nooit weten. De onzichtbare vijand, die professor Evan gedood heeft, schijnt meerdere slachtoffers te zoeken. En het lijkt er naar of hij mijnheer van Gielen naar het leven staat. Dat is hem nu mis lukt, maar ge weet hoe snel na den mislukten aanslag op het leven van den professor de tweede volgde. We zullen den ellendeling de kans ons te verrassen niet voor de tweede maal meer geven. Dus u vreest, dat men misschien zou be proeven mijnheer van Gielen te vermoor- DE DUITSCHE GOUDLEENING. Ten aanzien van een van sociaal-democrati sche zijde gedane mededeeling, dat de banken, de industrie en de handel zich zouden hebben bereid verklaard, het markensteunfonds van 200 millioen goudmark ter beschikking van de re geering te stellen, verklaart het ,,Reiehsvcrband der Deutschen Industrie" het volgende ,,De rijksregecring had den wenseh uitge sproken, dat van de zijde van de industrie een deel van de goudleening in deviezen zou Worden betaald. Aan dezen wensch zal in belangrijke mate worden voldaan, zonder dat de industrie zich echter tot een bepaald bedrag kan verbin den. Men heeft er in industrieele kringen echter bezwaar tegen, dat voor de op 15 Augustus a.s. te betalen bedragen de stukken eerst op 15 Septem ber zullen worden uitgereikt. Men wenscht de stukken terstond bij de betaling te ontvangen." DE DUITSCHE REPUBLIEK. De Duitsche rijkspresident heeft Zaterdag ter gelegenheid van de herdenking van het tot stand komen van de grondwet van Weimar een mani fest aan het Duitsche volk uitgevaardigd, aan het slot waarvan wordt gezegd „Duitschers, laat het resultaat van dezen dag, nu het land in nood verkeert, zijn een onwankelbare belijdenis, een belijdenis voor de eenige, ondeelbare toekomst, den Wie weet. Het zal in ieder geval zaak zijn alle mogelijke voorzichtigheid te betrachten. Wij blijven dus hier. Ik begrijp het, zei de dokter. Juist werd de deur geopend en kwam een heer binnen met eenigszins boersch uiterlijk. De dok ter stelde hem. voor als de burgemeester van Veldhoven. Deze vertelde, dat bij met den veld wachter en een paar mannen meegekomen was, die het lijk van den verongelukten chauffeur zouden vervoeren. En dan, zei hij tot den dokter, geloof ik, dat we alles gedaan hebben wat wc doen moes ten. Hm, zei de dokter, ik zou onverwijld de justi tie waarschuwen, want die zal daar zeer veel prijs op stellen. Na hetgeen ik van deze heeren vernomen heb, lijkt het mij lang niet onmogelijk dat hier geen ongeluk heeft plaats gehad, maar een vreeselijk misdrijf gepleegd is. De burgemeester keek zeer verschrikt. Als ge het noodig acht, zal ik het zeker doen, zei hij ik snijd me met dergelijke dingen niet graag in m'n. vingers. Maar hoe deel ik dit alles het spoedigst mee en waar. Mijnheer de burgemeester, zei Frits Werner, de mannen, die gij meegebracht hebt, kunnen het lijk wel vervoeren. Laat de veldwachter hier achterblijven met mijn vriend, dat is voldoende beWaking, dan zal ik met u naar het dorp gaan. Ik heb die dingen meer bij de hand gehad en weet waarheen u seinen moej. Prachtig, zei de burgemeester. Antoon van Gielen moest ondanks zich zeiven een oogen- blik glimlachen. Hij vond dc regeling uitstekend, maar hij vermoedde wel, dat zijn vriend een andere bedoeling nog had, dan den eenvoudigen dorpsburgemeester uit dc moeilijkheid te helpen. Frits Werner was voor alles toch weer journalist en hij zou nu gelegenheid hebben zijn blad .,FIet Eerste Nieuws" op te bellen of te telegra feer en. Dat zou weer een sensatieinakend bericht worden, waarmee zijn blad alle andere bladen opnieuw vóór kon zijn. VIII. Daags na hel auto-ongeluk was Frits Werner alleen naar den Beukenhof teruggekeerd. De toestand van den bankier was 's morgens gebleken niet gevaarlijk te zijn. blij kon dien mid dag vervoerd worden met een ziekenauto en zijn zoon' vergezelde hem. De bankier had weinig inlichtingen kunnen geven. Hij vert elde, dat hij inderdaad onderweg een medereiziger had opge daan. Maar hij kende den man niet. Deze had toen ze het dorp Renswoude uitreden, den auto doen stilhouden en verteld, dat hij gaarne zou meerijden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Oplassen in fiokend •fater volgons gebruiksaanwijzing LEVER'S Overgieten in de Kuip. nso ZEEP MAATSCHAPPIJ. V1AA&D1NGEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1