Welke het Duitsche rijk ondanks alles tegemoet gaat, een belijdenis voor de Duitsche republiek. Het Duitsche Volk heeft in zijn geschiedenis moeilijke tijden doorgemaakt. Het zal ook deze treurige tijden te boven komen, wanneer het standvastig bijeenblijft, bezield door gemeen schapszin, ordelievendheid, arbeidzaamheid en offervaardigheid. JOEGOSLAVIË. De in Servië loopende geruchten over Raditsj' vlucht worden bevestigd. Hij zou reeds heimelijk de grenzen zijn overgestoken en zich thans te Ween en bevinden. Raditsj is de leider der z.g. boerenpartij in Joegoslavië zijn vlucht naar het buitenland staat in verband met een vervolging wegens samenzwering tegen de veiligheid van den staat, en majesteitsschennis, welke door de regeering-Pasjits tegen hem is ingesteld. SPANJE EN MAROKKO. De beraadslagingen van het kabinet betreffen de Marokko zijn geëindigd het stilzwijgen wordt er omtrent bewaard. De koning heeft achtereenvolgens ontvangen den minister-pre sident, den minister van Oorlog, dien van Marine en dien van Buitenlandsche Zaken, den hoogen commissaris van Spanje in Marokko, en den generalen staf. ALLERLEI. Uit Constantinopel Djemal Beij, die in het voorjaar van 1919 minister van Financiën was en eenigen tijd geleden bij verstek wegens hoog verraad ter dood Werd veroordeeld, is vrijwillig naar Constantinopel teruggekeerd. Hij werd terstond gearresteerd en zal naar Angora worden overgebracht, om aldaar terecht te staan. Uit Athene Een vertegenwoordiger van de orthodoxe patriarchaten van Alexandrië en Jeruzalem is hier aangekomen voor het voeren Van onderhandelingen met den aartsbisschop van Athene over de toepassing van den Gregori- aanschen kalender door de Grieksch-orthodoxe kerk, waaraan de synode te Constantinopel reeds haar goedkeuring heeft gehe'cht. Ut Riga Door de Letlandsche politie is een geheime vëreeniging ontdekt, bestaande uit ongeveer twaalf verschillende groepen. Honderd- zevenentwintig leden van deze vereeniging, welke een vooraanstaande plaats innamen, werden gearresteerd. De meeste gearresteerden hebben reeds bekend, dat hun streven gericht was op de omverwerping van de huidige regcering, en instelling van een sovjet-regeering. Voorts werd een aantal communistische propagandageschrif ten in beslag genomen. Uit Riga In de omgeving van Odessa en Jekaterinaslof, in het Dongebied en in den Kaukasus, zijn ongeregeldheden voorgekomen. De boeren aldaar weigerden hun graan te ver- koopen, waarop het als „belasting" in beslag genomen werd. In verschillende plaatsen maak ten de boeren zich echter weder meester van het hun ontnomen graan door aanvallen op de stations. Uit Berlijn Zaterdag werd het taxi-tarief te Berlijn verhoogd van het 150.000-voudige op het 600.000-voudige van voor den oorlog. Binnenland. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft het volgend advies .over vraagpunten betreffende de her ziening van de sociale verzekering uitgebracht aan den Minister van Arbeid. 1. De Raad acht het gewenscht de verzeke- i ing en invaliditeits- en onderdoms-verplfchte Ongevallenverzekering, Ziekteverzekering en In- vaüditeits-enOuderdomsverzekering uit te strek ken tot alle personen, die in dienstbetrekking tegen loon werkzaam zijn. De Raad bedoelt daarmede niet, dat op deze eenheid geen enkele uitzondering zal mogen worden gemaakt. Eenige leden wenschen hierbij zelfs uitdrukkelijk het voorbehoud te maken dat zij, omdat niet voldoende gegevens zijn overgelegd, niet in staat zijn er zich nauwkeurig rekenschap van te geven hoeveel uitzonderingen in verband met de financieelè gevolgen op de in beginsel aangenomen eenheid" zullen moeten worden gemaakt. In verband met het vooraf gaande heeft hun uitspraak ten gunste van de eenheid dan ook slechts deze beteekenis, dat er hunnerzijds geen principieele bedenkingen tegen bestaan, dat bij de voorgenomen herzie ning der sociale-verzekering eenheid ten aanzien van dc categorieën der verzekerden, die onder de genoemde takken der verzekering vallen als grondslag wordt genomen. Raad acht het niet gewenscht, naar het voorbeeld van de ontwerpen-Kuyper en -Veegens, aan den tegen geldelijke gevolgen van ziekten verzekerden arbeider, behalve op zieken geld mede aanspraak te geven op geneeskundige hulp, voor rekening van het met de uitvoering der Ziekteverzekering belaste orgaan. Een zeer groote meerderheid in den Raad geeft de voor keur aan een afzonderlijke wettelijke regeling betreffende dc geneeskundige verzorging van Maande™ dez<m maatschappelijk gelijk- /oö Eon zeer groote meerderheid in den Raad v28-4) acht het gewenscht in de Invaliditeits wet te breken met het stekel der individueele rente.>epa mg en daarvoor in de plaats te nemen een stelsel van eenheidsrenten. Die wijziging zal gepaard moeten gaan met de vervanging van het stelsel van individueele verzekering door een stelsel van collectieve verzekering, terwijl de individueele boekhouding zal kunnen worden afgeschaft. 4. Met uitzondering van enkele leden, die van meening waren, dat niet voldoende gegevens waren verstrekt om te dezer zake een oordeel uit te spreken, acht de geheele Raad het ge wenscht de collectieve ziekteverzekering van de arbeiders in dienst van den werkgever in de plaats te stellen van de individueele verzeke ring van den arbeider. 5. Ten aanzien van de wijze van uitvoering der sociale verzekering is vrijwel de geheele Raad afkeerig, zoowel van een uitvoering uit sluitend door van overheidswege ingestelde orga nen, als van een uitvoering uitsluitend door organen voortgekomen uit het particulier initia tief. Edo Fimmen. „Het Volk" deelt mede, na informatie bericht ontvangen te hebben, dat de heer Edo Fimmen niet met 1 October zal aftreden als secretaris van het Int. Verbond van Vakvereenigingen. Financiën. Zaterdag is de heer H. Golijn door de Koningin op het paleis Het Loo als minister van financiën beëedigd. De overdracht van de portefeuille van finan ciën door den afgetreden minister jhr. rnr. D. J. de Geer aan zijn opvolger zal heden geschieden. Tweede Kamer. Indien minister Colijn voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bedankt, zal als lid van de tweede Kamer benoemd worden ver klaard de heer H. A. Leenstra, veehouder te IJaskerhorne, lid van de Provinciale Staten van Friesland. Aardappelen uitvoer verboden De directie van den landbouw deelt mee, dat volgens telegrafisch ontvangen mcdedeeling van den rijkslandbouwconsulcnt te Brussel de vrije uitvoer van aardappelen uit België is verboden. Nederlandsche en Belgische Schepenwetten. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer toege zonden een afdruk van de op 14 Juli j.l. te Brussel onderteekende nota ter bekrachtiging van het protocol van 9 November 1922, nopens de wederzijdsche toepassing der Nederlandsche en Belgische Schepenwetten. De Belgische en de Nederlandsche regeering erkennen daarbij onder zeker voorbehoud de gelijkwaardigheid van de voorschriften der beide landen ter zake van de veiligheid van de zeescheepvaart. Deze erkenning van gelijkwaardigheid zal van kracht worden een maand na dagteekening der nota. Nederland en Tsjeeho-Slowakije. De aanneming van alle vracht- en ijlgoederen naar Nederland en alle Duitsch-Nederlandschc grensstations is geschorst. Toegestaan worden slechts transporten levensmiddelen, veevoeder, geneesmiddelen, vee, meststoffen naar de grens stations en transitowaren op directe internatio nale vrachtbrieven. Kamers van Koophandel. De Vereeniging van Secretarissen van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland heeft besloten, ter gelegenheid van de 9e Neder landsche Jaarbeurs te Utrecht een vergadering te houden, op 15 September. De vergadering zal worden voorafgegaan door een gezamenlijk bezoek van de leden aan de Jaarbeurs. Het jubileum van dc Koningin. Omtrent de nationale huldehetooging, die ter gelegenheid van en in verband met de aanbie ding van het nationale huldeblijk aan dè Ko ningin op 6 Sept. te Amsterdam plaats heeft, vernemen wij, dat het slagen ervan is verzekerd. Uit alle provincies melden zich dagelijks talrijke vercenigingen aan het aantal betoogers nadert de tienduizend. Inderdaad zal men hier alle kringen van het Nederlandsche volk vertegen woordigd zien. Met, nadruk worden de vereenigingen, die alsnog aan de betooging wenschen deel te nemen, eraan herinnerd, dat 18 Aug. de uiterste termijn is, waarop het bedrag van het reisgeld bij den provincialen penningmeester moei zijn inge zonden. De provinciale groepen zullen niet verzamelen op het IJsclub-terrein; de verre afstand maakt dit, met liet oog op de late aankomst van sommige treinen, onmogelijk; bovendien zou dit, waar de betooging zelve twee uur vordert voor velen te vermoeiend zijn. Van punten in de nabijheid van den Dam ai trekken de afdeelingen op het hoofdcomité en de hoofdbesturen der landelijke organisaties onder de tonen der Kon. Mil. Kapel van het regiment grenadiers, de provinciale afdeelingen elk door een muziekkorps voorafgegaan. O a verleencn hun medewerking de muziekkorpsen van Goulmy Baar, de Delftsche Gist- cn Spiritusfabriek en de Utrechtsche Politic. Op den Dam wordt het huldigingslied gezon gen, onder leiding van den componist Kor Kuiler de Kon. Mil. Kapel zal begeleiden Daarna vangt het défilé aan. Bij het voorbij trekken van de afdeelingen stelt het muziekkorps zich tegenover het paleis op. Verwacht wordt dat het mogelijk zal zijn verschillende gilden uit Noord-Brabant te doen vendelen. Na afloop wordt door een groep van 13 per sonen, uit elke provincie één, alsmede uit Amsterdam en Rotterdam, aan H.M. een oor konde betreffende de huldehetooging aangebo- Ook een bezuiniging. v an een der regeeringsbureaux is onderstaande circulaire dd. 9 Aug. aan de verschillende rijksmagazijnen verzonden Gaarne zal ik van u vernemen voor hoeveel katten (bij het magazijn onder uw beheer) Doorzitten bij Wielrijders. Stukloopen of smetten bij Corpulente personen en voetreizigers. Zonnebrand in 't gelaat. Gebruik op Uw vacantiereis of aan het strand tegen al deze huidongemakken de heei lijk ver zachtende en snel-genezende huidzalf Purol. In doozen van 30, 60 en 90 et, Pharmac. fabriek, A. MijnhardtZeist. Bij apoth. cn drogisten. 2615 11 thans kosten aan het rijk in rekening worden gebracht en in welke gebouwen (mag.) die dieren zijn gehuisvest, alsmede het geldelijk bedrag per kat en per dag. Ook negatieve opgave wordt ingewacld Voorts gelieve u c.q. te overwegen of uit een bezuinigingsoogpunt het niet mogelijk zou zijn het aantal katten eventueel te verminderen en Zoo ja, in welke mate. (Avp.) De pauselijke gezant. De Nederlandsche gezant bij den Pauselijken Stoel, jhr. rnr. O. T. A. M. van Nispen tot Sevenaer, is'met. verlof hier te lande aangekomen. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Aug., in Nederland uitgesproken 34 faillissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Augustus 1923 2439 faillissementen tegenover 1788 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Pater-Overste A. Trampc. Hedenmorgen arriveerde alhier de HoogEerw. Pater A. Trampe, algemeen Overste van de Missionarissen van de H. Familie, terug van zijn visitatiereis van Brazilië per s.s. „Madaire" en vertrok vervolgens van Schiedam naar zijn Missiehuis te Grave. Bij den aanlegsteiger waren ter verwelkoming aanwezig de zeereerw. pater H. Wortelboer, overste van de Apostolische school te Kaatsheu vel, de zeereerw. pater E. BurgarcI, vicaris en de zeereerw. pater M. Wilkens, secretaris van het Moederhuis der Orde, te Grave. Na de hartelijke begroeting van den hoogen reiziger stegen allen in de auto, die hen naar het station bracht. De bondsdag van „St. Raphael". Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" heeft aan haar afdeelingen het volgende schrij ven gezonden In afwijking van de regeling oiptrent het vervoer bij gelegenheid van den bondsdag op 15 Aug. a.s. deelen wij u mede, dat &e Directie der N. S. de volgende regeling heeft getroffen. Heenreis. De leden der afdeeling Amster dam, Haarlem (en aansluitend de afdeelingen uit Noord-Holland) Leiden, Den Haag, Delft cn Schiedam moeten van trein 209 gebruik maken. Yan Rotterdam af loopt als voortrein van trein .i (vertrek 10 minuten voor de aangegeven vertrektijd van trein 5) een extratrein ten be hoeve van onze leden. De leden van Vlaardingen, Rotterdam, Dor drecht en Hoekvan Holland moeten van dezen trein gebruik maken. Terugreis. Voor alle noordwestelijk gelegen afdeelingen met trein 24D, vertrek 6.07 n.m. van Roosendaal. Vrijstelling van den toeslag geldt slechts, indien van de versterkingsrijtuigen gebruik wordt gemaakt. Jaarverslag Oraiijevereenighig 19221923. De 2e secretaris der Oranjevereeniging, de heer F. W. M. Heggelman schrijft ons Het Jaarverslag der O. V. staat ditmaal in het teeken der Jubileumfeesten Werd anders de tijd, die verliep tusschen het eene Koninginnefeost en het andere betiteld met den winterslaap der O.V. van dien naam is ditmaal geen sprake, want reeds maanden lang is het 25 jarig Regecringsjubileum van IJ. M. de Koningin in volle Voorbereiding. Eigenlijk kunnen we beter zeggen', dat direct na het Ko- ninginnefeest 1922 het Bestuur der O.V. reeds voor het a.s. groote feest aan het werk getogen is. Van de zijde der burgerij is dat Werk wel gade geslagen, maar samenwerking met ons bestuur heeft lang op zich laten wachten. Wij waren n.l. van meening dat reeds in het vroege voorjaar zich buurtcomité's zouden gevormd hebben, zooals dat indertijd in 1913 is geschied, maar de sombere tijdsomstandigheden werpen hier zoo- Wel als elders hare schaduwen op een spontane, een opgewekte feestviering. Maar Schiedam wil en zal niet achterblijven. Ons bestuur wil den naam van Schiedam in de reeks van plaatsen in Nederland, bekend om hare Oranjefeestvie ringen, niet te schande maken en daarom hebben We ons, trots die duistere tijden, niet laten weer houden, het voorjaar en den zomer te besteden aan de voorbereiding van een waardig entoch niet te kostbaar Jubileumfeest. Wij hebben al vele en lange vergaderingen ge houden waarin de diverse wijzen van feestviering in de lengte en de breedte zijn besproken enuitge- m eten En ten slotte zijn wij gekomen tot een plan, waarmede wij voor den dag durven komen. Wij hebben voor ons feest geld noodig. Wij kunnen geen leest vieren zonder geld, zonder tamelijk veel geld. Want feestvieren kost nu eenmaal geld. Dat kan onze penningmeester getuigen. Het groote piobleem bestond nu hierin, aan de burgeiij een feest aan te bieden, dat van haar geen extra offers vergde. JjZiehier den stand van ons ledental en onze kasmiddelen op 1 Jan 1.1. Kassaldo op 1 Januari 1922 1200. bij contributie van 2926 leden - 3104.50 inschrijfgeld van 509 nieuwe leden - 127.25 rente Nulspaarbank - 91.17 4522.92 af algemeene onkosten 476.71 kosten der feesten op 31 Augustus '22 - 2881.21 - 3357.92 Batig saldo op 31 December 1922 1165.— Op 1 Januari waren er 3169 leden mei ecu bedrag van 3344. Bij incasseering vielen er af 876 leden met ecu bedrag van 883. Bleven 2293 leden met een bedrag van ƒ2461 Nieuwe leden in 1922 633 met een bedrag van 643.50. Totaal 2926 leden met een bedrag van ƒ31.0450 Aldus een achteruitgang in 1922 van 243 leden met een bedrag van 239,50. Het innen der contributie geschiedde bevre digend en de voor de feestviering ontbrekende gelden worden gevonden in de pachtsommen der diverse ondernemers van publieke Vermakelijk heden die tijdens de a.s. feestweek hier met hun gelegenheden een standplaats zullen innemen, waardoor het Schiedamsche publiek Volop feest kan vieren in zijn eigen stad. De drie Middenstandsvereenigingen vonden wij bereid een etalagewedstrijd op touw te zetten, zoodat de winkcluitstallingen mede een feeste lijk karakter zullen dragen. En ten slotte zal op den eigenlijken feestdag, op 1 September, ons Bestuur trachten de kroon op het Werk te zetten, door een varieerend programma af te Wérken, dat op den vooravond van den eigenlijken feest dag op ouderwetsclie wijze, door een militaire taptoe, op de Groote Markt zal worden ingeluid. Mijn jaarverslag, ik begon er mee, slaat in liet teeken van de jubileumfeesten, want een jaar verslag, zonder het punt der a.s. feesten aan te roeren is haast niet mogelijk. Wij vertrouwen, dat de Schiedamsche Bur gerij, datgene, dat wij van dit jaar ten beste zullen geven, zal weten op prijs te stellen en dat het zal medewerken door Versiering van straten, pleinen en grachten, om de stad een zooveel mogelijk feestlijk aanzien te geven. Want- wij mogen al cloen, wat wij kunnen, zonder de medewerking der burgerij en wel bij zonder van onze leden, is ons werk niet Voltooid. Wij geven de hoofdlijnen van het feest aan, welnu, dat de burgerij dan wakker worde en nog naarstig aan het Werk ga, om de stad een feeste lijk aanzien te geven. Nog is het niet te laat, maar dan ook niet langer gedraald. Laten wij dankbaar gedenken, wat zegenrijk regeeringstijdperk van 25 jaren van onze ge- eerbiedigde Koningin achter ons ligt en laat. ons door een spontane, luisterrijke feestviering onze dankbaarheid in daden omzetten. Flora. Het is wel een bijzonder uitgebreid program ma, dat Flora deze Week haar bezoekers voor biedt. Na een paar komische nummers en de span nende 2-acter „Het drama in den slottoren", volgt het dramatische werk „De apachenmeid", waarin de gevaren van het detective-leven aangrijpend worden voorgesteld zonder aan het boeiende van de handeling afbreuk te doen. Na de pauze treedt miss Emilia Rose op. Behalve leuke staaltjes van hondendressuur, vergast zij de toeschouwers op knappe balan- ceer-loeren, waarbij zij de „handigheid" met haar voeten op verbluffende wijze demonstreerl Als slotnummer kregen wij Le zienEen strijd tusschen twee geheimzinnige machten, 't Is een avonturenfilm in den trant van Jules Verne. De misdaad wordt bestreden met de meest fantastische hulpmiddelen, van televisie tot Z-stralen toe 't is om van te droomen de ruigste Wild-West is er kinderspel bij. Alles bij elkaar genomen, een mooi program. W aarsehuwing. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam geeft een ieder dringend in overweging, alvorens relaties aan te knoopen (van welken aard deze ook mogen zijn) met Irael de Jong, geboren 1 April 1896 te Amsterdam, wonende en kantoor- houdende le Pijnackerstraat 58b te Rotterdam of met het door hem geëxploiteerde Algemeen Assurantie Obligatie en Vaste Goederenkantoor aan hetzelfde adres gevestigd, inlichtingen in te winnen aan het hoofdbureau van politie aan het Haagschc Veer 23 te Rotterdam (afd. centrale recherche). Ned. Ver. tot afschaffing van alcoh. dranken. B. en W. hebben vergunning verleend aan bovengenoemde-Vereeniging tot het houden van een loterij, ten bate van haar vaandelfonds. Wederom zal de vereeniging een regulateur met vol Westminster carillon verloten, welke klok is aangekocht bij de firma S. Hijman, Hoogstraat 55, en daar in de étalage geëtaleerd. UIT ROTTERDAM. Kiosk geplunderd. De kiosken alhier moeten het den laatsten tijd wel ontgelden. Donderdag stond voor de Recht bank een 3-tal personen terecht, in verband met de plundering van de kiosk aan het Oostplein en eergisteren reeds is de kiosk aan het Park op bijna dezelfde wijze geplunderd. Daar vervoegde zich bij de kiosk-juffrouw een heer, die zeide namens de onderneming te komen om de kiosk te controleeren. Daar hij dit echter onder getuigen wenschte te doen, droeg hij de juffrouw op, de juffrouw uit dè kiosk Kievitslaan te gaan halen. Het meisje vloog er in. Toen zij terug kwam, Was de heer verdwenen. Hij heeft 17 en het bewijs Van een spaarbankboekje meegenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2