Do nieuwe huurwetten. Naar men verneemt hebben B. en W. thans van den minister het bericht ontvangen, dat voor Rotterdam de volle 50% huurverhooging is toe gestaan. Gemengd Nieuws. Ongelukken. De heer Hub. Hermans, aannemer te Vught en lid van d.en Gemeente raad aldaar, is gisteren bij den IJzeren Man door een trein overreden en gedood. De 9-jarige jongen W. C. is gisteren bij het baden in een leemkuil nabij de steenfabriek Belvédere in het Bosscherveld bij Maastricht verdronken. Leiden een zevental effecten aangeboden, ieder ter Waarde van 1000 dollar, welke stukken vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Motorongeluk. Tengevolge van een verkeerscomplicatie is in de nabijheid van Muiden gistermiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een motorrijder, die zijn vrouW op de duozitting had en een wielrijder, die van den tegen overgestelden kant kwam, moesten uitwijken voor een Utrechtsch wagentje. Het gevolg was, dat zoowel de fietsrijder als de motor rijder en zijn echtgenoote vielen. Juist op het zelfde oogenblik passeerde een trein der Gooische Stoomtram, waardoor de vrouw onder de wielen van den vierden wagen kwam. Beide voeten Werden haar afgereden. In zorgwekk enden toestand werd zij met een auto naar een genees heer te Muiden vervoerd. Later had per auto brancard van den geneeskundigen dienst het transport naar de hoofdstad plaats. Fraaie toestand! Op Vrij dag 3 Augus tus, des avonds precies 9 uur, postten wij, aldus vertelt de ,,Voorw." een brief in de bus aan de Van der Takstraat, te Rotterdam. Deze bus moet volgens het rooster om 10 uur des avonds gelicht worden, waardoor het dus alleszins zeker is, dat de brief met den posttrein van 1.30 des naphts mee naar Amsterdam gaat, om des morgens om 7 uur in den aangegeven postbox te zijn. Deze brief kwam op Zaterdagmiddag 3.15 te Amsterdam op de plaats van bestemming aan Dit beteekende, dat de brief net zoo goed niet verzonden kon zijn, want men had aan den in houd nu niets meer. Maandagmorgen belden wij onmiddellijk den directeur van het hoofdpostkantoor Coolsingel op. Deze bleek afwezig en de waarnemende adj.- directeur stond ons te woord. Ilij zeide, niet te begrijpen, dat onzerzijds altijd klachten kwamen, terwijl nooit iemand anders klaagde. In ieder geval kon hij geen opheldering geven omtrent de aanzienlijke vertraging. Er zou echter een onder zoek worden ingesteld. Dinsdagavond 9 uur postten wij weer een briei. Deze brief deed er een uur korter over.dan die van Vrijdagavond hij kwam Woensdagmiddag om kwart over twee in Amsterdam Donderdagmorgen hadden wij over deze kwestie weer een telefonisch gesprek met den waarnemenden adj .-directeur. En hetgeen deze ons mededeelde, grenst aan het ongelooflijke Na ons verteld te hebben, dat het méér en méér onbegrijpelijk werd, dat alléén klachten van óns kwamen, deelde hij mede, dat uit het onderzoek naar de vertraging van den brief van Vrijdag avond het volgende was gebleken rle bus Van der Takstraat nota bene te midden van een winkel- en handelswijk was wél om 10 uur des avond gelicht, maar het was zóó druk ge weest, dat alle correspondentie uit die bus pas Zaterdagmorgen om 11 uur was behandeld Dertien volle uren hadden de brieven dus maar kalmpjes op het hoofdkantoor Coolsingel gelegen! Gesnapt. Gisternacht heeft de politie op den Utrechtschen straatweg bij Woerden twee personen aangehouden, van wie de een een pak droeg. Zij werden meegenomen naar het politie bureau, waar bleek, dat in een tafelkleed, dat vol vlekken van kaarsvet zat, verschillende antiqui teiten van koper en zilver zaten, waarvan zij de herkomst niet wilden opgeven. Bij onderzoek bleek, dat ingebroken was ten huize van den lieei H. J. van Kempen, burgemeester van Woerden, die met zijn familie afwezig was. De dieven zijn door het inslaan van een bovenruit binnen gekomen. Bij het passeeren van de brug voor liet politiebureau hoorde een der agenten, dat "iets in het water gegooid werd. Bij het dreggen werden twee bossen sleutels opgehaald. De jongste van het tweetal, de 23-jarige D., heeft reeds gedeeltelijk bekend. De andere man heet W. Beide personen komen uit Amsterdam waar zij voor rekening van het burgerlijk arm, bestuur bij het Leger des Heils waren onder gebracht. Degevaarlijke zee. Gisteren omstreeks 4 uur Werd het vrije strand te Heemskerck, nabij Wijk aan Zee, in opschudding gebracht door het Vermissen van een 16-jarij*persoon, J. v. B. uit Amsterdam, die in zee was gaan baden. Door de politie werden onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om het slachtoffer te reddei>. Een geoefend zwemmer begaf zich aan een lijn in zee en bracht ongeveer een half uur later een manspersoon aan land, die in zee dreef. Nadat men circa een uur kunstmatige ademhaling had toegepast, moest dr. De Waard uit Wijk aan Zee den dood constateeren. Het lijk werd naar een lijkenhuisje van de R. K. kerk gebracht, waar bleek, dat dit slacht offer niet de vermiste 16-jarige was, doch de 19-jarige Theodorus Boshof, wonende Lijn baansgracht 38 te Amsterdam. Het lijk van den 16-jarigen J. van Elzen is 's avonds ongeveer half negen in Wijk aan Zee aangespoeld. Twee dieven gearresteerd. De recherche te Leiden heeft een 2-tal personen, L. en M., bekenden van de Haagsche politie, aangehouden. Zij hadden bij een kassier te De Juweelenstoet. Bij den eersten tocht van den juweelenstoet, gisteren door Antwerpens straten, was de stad 'zoo druk bezocht, als maar zelden voorkomt. Ook de koning, do koningin, de kroonprins en de prinses verhoogden de vreugde en het aspect door hun tegenwoordigheid De stoet bood een uniek-rijke afwisseling aan tafereelen en groepen, een verblijdende pracht van diamantentooi, een bonte verscheidenheid van kleedij veler oorden, exotische praal en folkloristische leerrijkheid. Piet van Engelen, die de kunstleiding van den juweelenstoet in handen liad, heeft blijk gegeven met geen half Werk te willen volstaan tot in bijzonderheden waren de groepen, fi guren en aankleeding verzorgd en saamge- bracht tot een van begin tot eind boeiend geheel. Het voorbijtrekken van den stoet duurde 11/2 uur, er kwam nog al eens vertraging iri, doordat 't voor de groote praalwagens nauwelijks pas seeren was in enkele nauwe straten van de oude stad, in eenig zware bochten. Maar het geheel slaagde naar wensch, het heeft zonder twijfel aan de stoutste verwach tingen beantwoord. Na afloop reden naar Holland extra treinen, met zelfs de zijgangen der wagens overvuld. Complot ontdekt. Blijkens een be richt in de „North China Daily News" is in enkele Chineesche havenplaatsen een groot com plot ontdekt, dat zich bezighield met het smok kelen van opium. Er werden groote Winsten gemaakt naar het heet wel 35 40.000.000 gulden 'g jaars. De leiders van het complot waren voor de meerderheid Chineesche ambte naren maar er waren ook eenige buitenlanders onder. Laatste Berichten. S o o r w e g r o o f. Het diplomatieke korps te Peking heeft aan het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken een nota over den spoorwegroof te Lin-Cheng op6Mei overhandigd. De mogendheden eischen schadevergoeding voor de slachtoffers en het ontslag der ambtenaren, wier verantwoordelijkheid erbij betrokken is voorts maatregelen voor bescherming der spoor wegen. Brand. De pellerij van de Nederlandsche firma Bisdom Zoon te Memel, waar 500 arbeiders Werkten, is geheel afgebrand. Spoorwegongelukken. Aan de bla den wordt uit Boekarest gemeld, dat tengevolge van een treinontsporing bij Giaceoesti in Roe menië 5 personen Werden gedood en 16 gewond. Bij een botsing tusschen een sneltrein en een Roode Kruis-trein bij Sinaja werden ver scheidene personen ernstig gewond. Goed afgeloopen. Terwijl 500 mijn werkers er aan het Werk waren, vond plotseling in de Nertherton-mijn- in Northumberland een doorbraak plaats, waardoor het water met groot geweld binnenstroomde. Zoo groot was de kracht van het water, dat de pompen, die liet op zijn weg ontmoette, eenovudig werden Weggespoeld. Men vreesde een vreeselijke ramp maar gelukkig slaagde men er weldra in, alle mijnwerkers op den beganen grond te brengen. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen Z.O. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, aanvankelijk warmer. Het ongeluk bij Diemen. Het ongeluk is veroorzaakt door het uitwijken voor een motor met zijspan, Waarbij zij met hun rijwielen tegen elkaar reden, met het gevolg dat beiden in de vaart terecht kwamen. De naam van 't meisje is nog niet bekend. Brand. Men meldt ons uit Groningen Zaterdagnacht is de groote boerderij van den heer Rademaker te Peize, tengevolge van hooibroei geheel afgebrand. Niets kon worden gered, verzekering dekt de schade. WISSELKOERSEN Londen Berlijn m Parijs België™ Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania Amerika Madrid Milaan TE ROTTERDAM. 10 Aug. 13 Aug. 11 60 V. -0.000063 - 14 49 - 11.18 - 46 22V, 0.00 11.63 0.000067 - 14 17 - 11.42V 4 - 46.021/2 0.00®/, - 46.49 - 46 78 V, - 67 55 67 .821/ -4121 -41.50 - 2.53V, - 2.54® - 35.— -34 40 - 10.84»/, -10.75 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 10 Aug. 13 Aug. Londen t 11.60»/, 1 1L62'/, - 14 45 -14.16»/, Brussel - 10.01 - 11.43 N ow-York - 2.53'/, - 2.543/„ Berlijn -0.000065 0.000074 Stockholm - 67.50 - 67.75 Zwitserland - 46 20 - 46 10 Kopenhagen - 46.50 - 46 80 Christiania - 41.25 - 41.50 Weenen - 0.0035s/j -0.0035s/4 Telegrammen. DE MINISTER-CRISIS IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 13 Aug. (draadloos) Officieel wordt medegedeeld, dat Strésemann het kanselierschap heeft aanvaard. Verwacht wordt, dat hij hedenmiddag de samenstelling van het nieuwe kabinet, zal bekend maken. BERLIJN, 13 Aug. (draadloos) Stresemann is mét algemeene stemmen der partijleiders van de groote coalitie n.l, Düitsche Volkspartij, Centrum, Democraten en Soc.-Democraten als Rijkskanselier voorgesteld.Deni>-uwe Rijkskanse lier zal ook minister van buitenlandsche zaken zijn. Mogelijk is 't, dat de soc.-dom. Hilferding minister van financiën wordt van 't kabinet- Cuno zullen waarschijnlijk Gessier (Rijksweer), Kroner (Rijksvoeding) en Stinau (Post) overblij ven. De politiek van het nieuwe kabinet staat vast door de persoon van Stresemann en de ei schen der soc.-dem. vöor de vorming der groote coalitie. HONGARIJE EN JOEGO-SLAVIE. BOEDAPEST, 13 Aug. (draadloos): Het vracht goederenverkeer van Jocgo-Slavië naar Honga rije, is door de regeering te Belgrado tot nader order stopgezet. De reden daarvan is onbekend. OOSTENRIJK. WEENEN, 13 Aug. (draadloos) De laatste dagen hebben hernieuwde besprekingen plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van den Düitsche Spoorwegen en den commissaris-gene raal Mr. Zimmerman. Do besprekingen zijn nog niet geëindigd. DE DUITSCIIE RIJKSBANK. BERLIJN, 13 Aug. (draadloos)Volgens de -„Montagspost" hebben alle partijen van de groote coalitie den Wensch te kennen gegeven, dat de leiding van de Rijksbank in andere han den zal overgaan. Besloten werd, dot deze mee ning ook aan den Raad van Commissarissen dei Rijksbank zal worden meegedeeld. WEER RUST. BERLIJN, 13 Aug. (draadloos) De Zondag is rustig verloopen. De poging der communisten om een algemeene staking te veroorzaken, is mislukt. Hier en daar wordt nog gestaakt. Onderwijs. Een jaarboek. Voor dc derde maal heeft het R. K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs te 's-Gra- Venhage een jaarboek van het onderwijs en de opvoeding in Nederland en koloniën uitgegeven. Hét kloeke deel van meer dan 800 bladzijden geeft een volmaakt beeld van ons steeds groeiend onderwijs, zoowel bier, als in Oost- en West- Indië van leerkrachten tot leermiddelen niets is er vergeten. Hoe omvangrijk het katholiek onderwijs reeds is, moge blijken uit het feit, dat tegenwoordig dc verschillende hoogere en lagere inrichtingen meer dan 400.000 leerlingen tellen. Het leeuwendeel is natuurlijk voor de lagere school in 1597 R. K. scholen wordt aan 293.500 kinderen onderwijs gegeven. Het jaarboek bevat evenals vorige jaren de zoo belangrijke Spiegheï Historiael, waarin bekende onderwijsspecialiteiten artikelen plaats ten. Ook voor het jeugdwerk in zijn vele vertak kingen is een plaats ingeruimd kortom: het jaarboek is op onderwijsgebied een onwaardeer bare vraagbaak. Fin. en Econ. Mededeelingen. Glas-industrie. Men meldt uit Deventer aan de ,,N. Rott." Naar wij vernemen, zijn curatoren in het faillissement der N. V. Metaalwarenfabriek „Isala", die, als gevolg van de débacle der Deventer Glasmaatschappij, eveneens met on dergang was bedreigd, erin geslaagd, het geheelc bedrijf dier N. V. aan een combinatie over te doen, door welken verkoop de crediteuren ver moedelijk ongeveer geheel zullen kunnen worden voldaan en» het bedrijf voor Deventer behouden blijft. Kunst en Letteren. Jos. Tijssen f- Te Kleef is gisteren overleden aan de gevolgen van een onlangs hem toegebrachte verwonding de bekende operazanger Jos. Thijssen. Sixtijnsclie kapel. Naar liet, „Huisgezin" verneemt, komt de beroemde Sixtijnsche kapel in het a.s. najaar Wederom een tournee door ons land maken. SPORT. Cricket. Ie Klasse. V. V. V.Reu W. Gewonnen door Reu W. met 78 runs op de le innings. V. V. V. 65 en 83 voor 7 (gesloten). Reu W. 143. H. C. C—H. D. V. S. Draw. H. D. V. S. 224. II. G. C. 184 voor 9 (Tijd verstreken). V. O. C.Haarlem. Gewonnen door V.O.C. met 22 runs op de le innings. V. O. C. 156. Haarlem 134. 2e Klasse West. R. en W.IIV. V. V. II Gewonnen door V. V. V. II met 126 runs op de le innings. R. en W. II 124 en 96 (voor 3). V. V. V. II 250 (voor 4). 3e klasse IJ. C. C. Ill—II. D. V. S. II. Draw. H. C. C. II 205 voor 7 (gesloten). H. D. V. S. II 160 voor 8. (Tijd verstreken.) H.C.C. 1—H.D.V.S. I Na de zware nederlaag van 1.1. Zondag heeft de comb, zich weer kranig hersteld door een draw te i'orceeren tegen de groote Haagsche en met een beetje geluk hadden beide puntjes naar Schiedam gegaan. Mr. J. H. Kessler wint den toss en ver kiest eerst fielden. H.D.V.S. opent met C. Vis- scher en Th. Engering op het bowlen van M. Jansen en de Klerk. Beide spelen zeer voorzich tig en de runs komen dan ook zeer langzaam, 11a een half uur spelen wordt Visscher gevangen. J. Vuylsteke, die hem vervangt, staat weer kalm neer voor 90 runs. Na de lunch gaat het weer goed, en het is een lust om te zien zooals Th. Engering speelt. Verschillende malen jaagt hij den bal de tribune in. Op een stand van 124 valt zijn wicket als hij door M. Jansen gebowld wordt voor een keurige 73 (waaronder 3 zetten). I. Kap- pelhof maakt het niet lang en IT. en J. Ófferman voegen 10 en 11 runs aan het. totaal t.oe. J. Vuyl steke wordt voor een kanslooze 58 door dc Beus gevangen. A. Öfferman en J. Engering zetten de innings Voor! en laatstgenoemde wordt voor 14 runs op een slowbal van Kessler gevangen. Fr. Lindeman 5 en spoedig daarna is A. Olferman het slachtoffer van een 23. De gebroeders Nolet 6 en 3 not out. Extra,s 12. Totaal 224. H.C.C. opent, met Mr. Kessler en R.Vis het eerst verdwijnt Kessler als hij door Offerman gvbowled wordt en de volgende bal is ook een wicket, als P. Futh bij den eersten bal sneuvelt H. Offerman bowled schil terend en reeds spoedig is ook A. Schill voor slecht 5 runs zijn slachtoffer. De Beus en R. Vis houden een'oogenblik stand en vooral 1. gen. weet door kalm spel de score te doen stijgen, de Beus slaat eenige keurige vieren, maar bij een goed gc-pilste bal van H. Offerman kan hij ook naar het clubhuis terugkeeren voor 24, Koeleman, die hem vervangt staat er flink op los te slaan en zoodoende stijgt de score zeer snel op een totaal van 131 valt zijn wicket als G. Nolet, hem in de slips vangt V. Manen en M. Jansen voegen beiden 3 runs aan het totaal en de Klerk verdwijnt voor 0. R. Vis scoorde een keuri ge 63 runs en werd door A. Offerman gebowled. Er is nog circa 25 minuten te spelen als de laatste bats aan zijn, maar deze weten door een kalm verdedigend spel een nederlaag te voorkomen. Als de tijd verstreken is, heeft H. C. C. 184 runs en nog 1 wicket. Extra's 2. Totaal 184. H. Offerman had het meeste succes met bow len en had de schitterende cijfers van 769. Ned. Cricket-Elftal—„Free Foresters". In de Vrijdag en Zaterdag te Hilversum ge houden cricket-Wedstrijden tusschen het Ned. Cricket-Elftal en het Britsche team „Free Foresters" zijn de Hollanders met geweldige cijfers geklopt. De Engelschen vormen den eersten wedstrijd met. innings en 246 runs en den tweeden met innings en 123 runs. Kegelen. Op het nationaal kcgelconcours te Delft, dat hedenavond wordt gesloten, hebben vier der Schiedamsche clubs in den korpswedstrijd een prijs Weten te behalen vooral de jonge R. K. club „Noveni", welke nog nauwelijks een half jaar bestaat en dezen keer voor 't eerst in een nationaal concours uitkwam, heeft schitterende resultaten weten te Verkrijgen. De volgende prijzen Werden door de Schie damsche clubs gewonnen „Noveni" 306 pt. (9c pr. en negenprijs 12 negens), „de Krans" 302 pt. (14e pr.), „Tous les Neuls" 301 pt. (15e pr.), „Overal Thuis" 298 pt. (18e pr.). Waterpolo. De uitslagen der gister gespeelde wedstrijden luiden le Klasse A. UtrechtU. Z. C.Maas 22, AmersfoortA. Z. en P. C.—G. Z. C. 110. 3e Klasse: A. HilligershergHilligersb. G.Z.C. 1—0. le Klasse (dames). Rotterdam R. D. Z.H. D. Z. 2—4. Zwemmen over het Kanaal. Na de succesvolle poging van Sullivan is nu ook weer de Argentijn Tiraboschi er in geslaagd, het Kanaal over te zwemmen. Tiraboschi vertrok Zaterdag om 8.10 u. 's avonds uit Calais en kwam Zondag om 12.53 's. middags in Dover aan. Hierdoor sloeg hij alle bestaande records. Hij werd gevolgd door een sleepboot. Daar een vertegenwoordiger van de „Daily Sketch" aan boord was, komt Tiraboschi in hét bezit van de uitgeloofde 1000. Burgelijke Stand. Geboren: Aug. 9. Marinus, z. v. A. Kupe- rus eh J. G. Stoel, Rotterdamsehedijk. 10. Willem z. v. W. de Graaf en H. Ravens, Voorne- schestraat. 11. Johanna Cornelia d. V. D. W. Kcij en A. C. Maas, Heenvlietschcstraat. Overleden Aug. 9. Maartje Willems, oud 71 j. en 5 mnd., echtgenoote van D. Schippers, Rijnstraat. 10. Anna Maria Petronella Bohle, oud 71 j. en 11 mnd., echtgenoote van D. J. Windhorst, Puttershoekschestraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 13 Aug. v.m. 3.37, n.xu. 4.05. 14 Aug. v.m 4.17 u.m. 4.46. 15 Aug. v.m. 4.53, n.m. 5.24. SCHIEDAM, 12 Aug. Aangekomen Duitsch s.s. „Madaire" met passagiers en stukgoederen van Bahia, Zuid-Amerika, aan boei 10 op stroom. Handelsberichten. Beurs van Schiedam, Moutwijn. SCHIEDAM, 13 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 14. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 13 Aug. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. Spoeling. Noteering, van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.60 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3