Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD 1 fOORSCHIEDAM V FEUILLETON. 46ste Jaargang. Maandag 20 Augustus 1923. No. 13722 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. Naar wordt gemeld heeft Herbette,deFransche gezant te Brussel, Zaterdag den tekst van het antwoord van Frankrijk op de Engelsche nota aan Jaspar meegedeeld. Deze tekst zal Woensdag aan den Belgischen kabinetsraad worden voor gelegd, tegelijk met het ontwerp van het Bel gische antwoord. Het Fransche stuk bestaat uit twee voorname deelen. Het eerste is een soort van weerlegging, punt voor punt, van de Engelsche nota, het tweede een volledige uiteenzetting van de Fran sche politiek in het vergoedingsvraagstuk. Poin- caré legt den nadruk op de achtereenvolgende verzuimen van Duitschland in de uitvoering van het verdrag en verdedigt de 'wettigheid van de Roerbezetting. De nota geeft een uiteenzetting van de maatregelen welke Frankrijk zou nemen als het lijdelijk Verzet mocht ophouden. Zij Iaat aan de Belgische regeering over zich uit te spre ken over het vraagstuk van het Belgische voor keurrecht. Indien het lijdelijk verzet ophoudt, zal de bezetting onmiddellijk worden gewijzigdZoodra het onnoodig wordt de kolen-stations, de spoor wegen, enz. te bewaken, kan het getal der be zettingstroepen aanmerkelijk worden vermin derd. De ingenieurs-commissie te Essen wordt dan uitsluitend een contröle commissie, in plaats van de exploitatie van de mijnen en de fabrieken zelf in handen te nemen. Ook de verbannen mijnwerkers zouden dan mogen terugkeeren. terwijl de handel met onbezet Duitschland vrij zal worden gegeven. Het Belgische antwoord zal in groote lijnen gelijk zijn aan het Fransche terzake van het voorkeurrecht zal het de Belgische aanspraken handhaven en het nakomen eischen van de ver plichtingen, welke zoowel de geallieerden in het algemeen, als Engeland in het bijzonder op zich hebben genomen. Het zal vooral den nadruk leggen op de noodzakelijkheid van een samen werking der geallieerden tot. regeling van het vraagstuk van herstel. Nadat het antwoord verzonden zal zijn, zal de Belgische regeering een grijsboek uitgeven. Alle stukken liggen gereed, doch men wacht voor het openbaar maken van enkele ervan nog de in williging af van de betrokken regeeringen. Naar de „Berliner Montagspost" verneemt, zal de Duitsche Rijkskanselier Weldra zijn hou ding ten aanzien van de kwestie van herstel bepalen. In zijn maidenspeech als Rijkskanseliei heeft dr. Stresemann dit vraagstuk slechts met een enkel woord aangeroerd. In een gister ge houden redevoering heeft Poincaré intusschen geen nieuwe punten te berde gebracht. De pers commentaren der Parijsche bladen bevatten evenwel een aantal tegen Duitschland gerichte verwijten. Stresemann zal zijn verklaring onmiddellijk na het bekend worden van den inhoud van het Fransche antwoord aan Groot-Brittannië af teggen. Bevestigd Wordt, dat het Fransche antwoord op de Engelsche nota, waarschijnlijk Dinsdag a.s. aan den Britschen gezant te Parijs zal worden overhandigd, die het onmiddellijk aan het Foreign Office en zonder twijfel ook aan Lord Curzon zal doorzenden. De Belgische regeering heeft van haar kant doen weten, dat zij geheel instemt met den vorm en den inhoud van het Fransche antwoord. IN HET BEZETTE GEBIED. Generaal Degoutte heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens welke op straffe van een boete van ten hoogste 500.000 goudmark of een gevangenisstraf Van ten hoogste 20 jaar, elke Vernieling, wegvoering of wijziging van de in stallatie in de fabrieken, die voor -feveringen in natura in,;aanmerking komen en waardoor het productievermogen Verminderd of de kwaliteit der producten veranderd zou worden, verboden wordt. De verordening bepaalt ook straffen voor degenen, die aan het bezoek van controleurs der geallieerde missie voor het toezicht op de mijnen en fabrieken moeilijkheden in den weg zouden leggen. IERLAND. Welke verwarring de verkiezingen in Ierland waarschijnlijk te zien zullen geven blijkt o.a. uit het feit dat in het district Longford in het Graaf schap West Meath voor een enkelen zetel 15 candidaten zijn gesteld, te weten 3 aanhangers van den vrijstaat, 2 van de arbeiderspartij, 4 van de boerenpartij, 1 van het centrum, 1 onafhanke lijke en 4 republikeinen. 39 Zie eens, ik heb vernomen, uit welke bron dat doet nu niets ter zake, dat die uitvinding van professor Evan betrekking moet hebben op de samenstelling van een geheel nieuwe ontplofbare stof. Die nieuwe ontplofbare stof moet, als zoo danig, schitterende eigenschappen hebben, in zoo erge mate, dat alle te voren bekende explosie middelen daarbij vergeleken, weinig beduiden. Nu is die uitvinding te gebruiken voor industri ële doeleinden. Maar je begrijpt, dat ze van veel meer belang is voor een of andere groote mogend heid, die er voor haar oorlogstuig gebruik van 2ou willen maken. Aha, zei Frits Werner, daarom heeft de ban kier zich allicht voorgesteld er millioenen aan te vcrdienen. Precies. En dat zal hij ook ongetwijfeld doen, cis hij het geheim van de uitvinding aan een groote mogendheid verkoopt. Als hij kan. Ik heb de overtuiging, dat die kist Re hoofdredacteur haalde de schouders op. Kom, zei hij, mijnheer van Gielen is zoo on doorzichtig niet, dat hij de gegevens voor een hitvinding, die millioenen waard is, niet ergens ITALIË. Men meldt uit Reggio d'Emilio den overgang van de socialisten aldaar tot het fascisme, wat van groote bet eekenis is, zoowel voor de kracht en de vastheid der regeering als voor de binnenland- sche rust. SPANJE EN MAROKKO. Volgens een officieele meedeeling, meldt men uit Melilla, dat er op het heele front een geweldi ge bedrijvigheid bij de tegenstanders wordt waargenomen. De meeste voorposten zijn aange vallen. BULGARIJE. De rechtbank te PleWna heeft 85 zaken be handeld van opstand tegen de regeering na den val van het kabinet-Stamboelinski en 4 beklaag den ter dood veroordeeld, 2 tot levenslange op sluiting, 70 tot gevangenisstraffen van 2 tot P2 jaar en 9 vrijgesproken. De veroordeelden kunnen in hooger beroep gaan. TURKIJE. Sinds de stichting van het nieuwe Turkije is er oneenigheid tusschen Constantinopel en Angora over de vraag, welk van deze beide steden hoofd stad zal zijn. Die kwestie is nu eens voor goed opgelost. Ali Foead Pasja, de vice-president van de nieuwe Nationale Vergadering, heeft nl. ver klaard, dat er geen sprake van is, Constantinopel zijn ouden rang van hoofdstad terug te geven. Angora zal de hoofdstad blijven, worden her bouwd, en bij het spoorwegnet Worden aan gesloten Een aantal mogendheden hebben reeds des kundige personen naar Angora gezonden om uit te kijken naar geschikte gelegenheid voor het zetten van een gezantschapsgebouw. Gemakke lijk is dat op het oogenblik althans nog niet. Angora is geen stad van het Westen, en evenmin een Wereldstad als Constantinopel. Het bestaat uit kleine, lage huizen en modderige laantjes en straatjes, terwijl het klimaat er in den winter buitengewoon ruw is. Van Verre gelijkt het een versterkte plaats uit de middeleeuwen, met een citadel op een rots er boven uitstekend. In dit stadsbeeld moet natuurlijk verandering gebracht worden. In de kringen der Turksche regeering heeft men nu het plan opgevat, om de stad fee laten optrekken naar den trant van Washington. Een illuster voorbeeld, voorwaar, maar eer het met het provincienest Angora zoover is, zal er nog heel wat water door den Rijn moeten loopen AMERIKA EN MEXICO. Te Washington en in de stad Mexico is gelijk tijdig een verklaring van den Mexicaanschcn president Obregon gepubliceerd, welke te kennen gaf, dat de onderhandelingen met de Amerikaan- sche commissie gevoerd, geenerlei wijziging- hebben gebracht in de Mexicaansche wetten of in Mexico's positie nopens de rechten van vreemde lingen in Mexico. Men Weet in regeeringskringen te Washington niet goed, wat men van deze ver klaring moet denken, maar zij deed het jongste optimisme met betrekking tot het geteekende protocol der onderhandelingen tusschen Amerika en Mexico in pessimisme verkceren. De Ameri- kaansche regeering weigert zich over deze aan gelegenheid uit te spreken, alvoiens zij het pro tocol heeft kunnen bestudeeren. In Amerikaansche financieele kringen verkeert men in twijfel, of de Mexicaansche concessies wel een verdere belegging, van Amerikaansch kapi taal in Mexico rechtvaardigen. ALLERLEI. Uit Rusland wordt gemeld In de provincies Bokhara en Ferghana is een boerenopstand tegen de Sovjets uitgebroken. De leider van den op stand is een voormalig Turksch officier, Selim Pasja, die een oproep heeft gericht tot de geheele Mohammedaansche bevolking van Rusland, waarin hij haar opwekt onder de banieren van den Islam te strijden om „Bokhara, Khiwa, Turkestan en Transkaukasië te bevrijden van het juk der Russische communisten en den heiligen oorlog tegen de communisten uit te roepen." Uit Coblenz De Intergeallieerde Hooge Commissie voor het Rijnland heeft besloten, de circulatie van biljetten van 1 millioen mark in het Rijnland te verbieden. De Valera is naar Dublin overgebracht. Uit Londen De stakende bootwerkers alhier hebben Zaterdag in een massameeting besloten heden het werk te hervatten. Uit Gelsenkirclien De mijn Rhein-Elbe loopt geheel onder water, daar alle mijnarbeiders het werk hebben neergelegd. De Franschcn trachten tevergeefs de mijngangen leeg te pom pen. Uit Warschau De centrale raad der vak- vereenigingen heeft besloten tot een algemeene sympathie-staking oij heden ter moreele onder steuning van de stakende cn uitgesloten arbeiders in de houtbewerking- en bouwbedrijven. Te New-York verluidt, dat het ministerie van arbeid de verplaatsing van het immigratie station van het Ellis-eiland overweegt. Het medische onderzoek van de immigranten zou dan aan boord plaats hebben. De verantwoordelijk heid voor de geschiktheid van de immigranten zou grootendeels op de reederijen komen te rusten. Uit BrusselDe koning en de koningin zijn gistermorgen, vergezeld van prins Leopold en prinses Marie José naar Italië vertrokken, waar zij drie weken zullen vertoeven. Voor zijn vertrek had de koning een lang onderhoud met Theunis en Jaspar over de kwestie der schadeloosstelling. Uit Riga Volgens mcdedeeling van den Sovjet-commissaris van Openbare Gezondheid is de gezondheidstoestand van Lenin iets verbeterd. Zijn zenuwstelsel en zijn spraak blijven echter nog zorgwekkend. elders veilig geborgen zou hebben. Ik ben over tuigd, dat hij die in een of andere kluis bewaart, waar de kans dat dieven erbij zouden komen zeer gering is. Ja, antwoordde Werner, dat zou ik ook ver onderstellen. Maar de inhoud van die kist schijnt toch niet zoo waardeloos te zijn. Waardeloos, dat is iets anders. Ze zou bevatten studiemateriaal van den professor. Nu dat zal wel zijn en misschien vond. een handig chemicus er genoeg aanwijzingen in om er zijn voordeel mee te doen. U meent, dat in deze zaak dus menschen de hand hebben, die het geheim van den professor of liever van de samenstelling van zijn nieuwe ont plofbare stof willen kennen. Ongetwijfeld. Maar daarvoor behoefden ze hem toch niet te vermoorden. Precies, mijnheer Werner, maar dat is nu juist de onverk'aarbare tegenstrijdigheid in dit alles. Zie eens, als men getracht had den professor te bestelen cn desnoods daarvoor den professor vermoordt, dan was de zaak betrekkelijk een voudig. Dan konden we wel concludeeren, dat de een of andere schurk, die van de uitvinding wist, zijn kans had willen wagen. Maar het onverklaar bare is, dat men den professor beslist heeft willen dooden, hem vooraf den dreigbrief gestuurd heeft. En dat gooit onze heele theorie onderste boven. En nu Evan dood is, beproeft men even eens den bankier van het leven te berooven, Ik Binnenland. Het regeeringsjubileum. Naar wij vernemen zal op 21 Sept. den dag, dat het nationaal huldeblijk aan de Koningin in de Nieuwe kerk te Delft wordt overgedragen, het werk slechts voor een deel voltooid zijn. zie waarlijk geen licht in deze duistere zaak. Maar dit herhaal ik u, de uitvinding van die ontplof bare stof speelt in dit alles een groote rol, daarvan ben ik overtuigd. En daarom ook wilde ik u dit vertellen. O, zeide Werner, dat is zeer belangrijk. Zie eens, als een spionnagebureau van een of andere groote mogendheid, die uitvinding persé wilde hebben, dan beschikt het ook over vele middelen om z'n doel te bereiken, die een gewoon misda diger niet zou kunnen bezigen. Maar alles lijkt me meer verward dan ooit. Doe je best om de oplossing te vinden, m'n waarde, er zit achter deze zaak misschien meer nog dan wij nu vermoeden. Het kan nog een reuzensensatie worden. En ons blad heeft tot heden zoo in deze geschitterd, dat het publiek eigenlijk niet anders verwacht of wij zullen eerst daags de noodige onthullingen doen. Want men voelt, na wat er al gebeurd is, moet er nog meer komen. Spaar geen kosten. Ik zal mijn best doen, zeide Werner. Daar vertrouw ik ook op. En daarmede zult ge trouwens ook uw eigen positie maken. Er zijn bekwame menschen jaren en jaren in de journa listiek werkzaam, die nooit zoo'n kans gekregen hebben als jij, Werner. Tot heden heb je die uitnemend gebruikt. Maar ga zoo door. Ik zegje, er zit nog meer achter dien moord en alles wat er om- en bijhangt, dan nog vermoedt wordt. Nu, antwoordde Werner vast besloten, we zullen er van maken wat er van te maken is. Alleen het bovenste gedeelte van het koor zal tegen dien tijd gerestaureerd zijn'. Het tekort op de Staatsbogrooliiig. De „Res. bode" merkt naar aanleiding van het bericht van Het Vaderland, dat het tekort op de begrooting voor het volgende dienstjaar 182.799.447.95 gulden bedraagt en het tekort op de ouderdomsverzekering 12 millioen, op, dat dit een vergissing is en vermoedelijk een cijfer dat wel eens heeft bestaan, maar allang is weggewerkt. De thans afgetreden minister van financiën noemde enkele dagen voor zijn aftreden het tekort 140 millioen, niet ten volle meer. En toen was men, zoo verzekerde hij het blad, nog aan 't besnoeien, zoodat ook het cijfer 140 millioen nog te hoog was. Is het blad goed ingelicht,cfan zijn na dien tijd nog verschillende subsidies geschrapt, waaronder dat van de drankbestrijding, dat vorig jaar reeds belangrijk verminderd was. Het behoud van natuurmonumenten. Naar de „Msb." uit vertrouwbare bron ver neemt zullen de van velerlei zijden tot de Regee ring gerichte verzoeken, tot het nemen van wet telijke maatregelen tot behoud van natuurmo numenten (St. Pietersberg e.a.) niet vruchteloos blijven. Wettelijke maatregelen in dezen zin zouden in gevorderden staat van voorbereiding wezen. Vrije dag voor rijkspersoneel. Naar met zekerheid kan worden gemeld, zal het rijkspersoneel Donderdag 6 September den herdenkingsdag der huldiging der koningin, in het genot van een vrijen dag worden gesteld. Kolenuilvoer uit België. De afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Arbeid, Handel cn Nijverheid deelt mede, dat, blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezantschap te Brussel, met ingang van 20 dezer de uitvoer van steenkolen en steenkool briketten uit België onderworpen is aan een vergunning van den minister van Nijverheid en Arbeid. Minister Colijn en de ambtenaren. Bij het optieden van minister Colijn zijn allerlei geruchten in de pers verschenen over plannen tot verlaging der salarissen van amb tenaren. De „Nieuwe Arnh. Courant" meent echter te weten, dat er eerder een streven be staat tot handhaving van de bestaande bezol digingsbesluiten voor het thans in dienst zijnde personeel. Voor de nieuwe ambtenaren zou een nieuwe bezoldigingsregeling worden vastgesteld en waar het verloop der ambtenaren per jaar ongeveer 10 pCt. bedraagt, zou globaal gere kend na 10 jaar de nieuwe regeling over de ge heele linie van kracht zijn. Naar het blad verder met zekerheid ver nam, zou de Minister zoo spoedig de omstan digheden het toelieden, willen komen tot een belangrijke verlaging der directe belastingen. Nederlandselic spoorwegen. Naar de „Msb." verneemt, wordt bij de directie der Ned. Spoorwegen overwogen den dienst van het seinwezen op te heffen en van dezen dienst een onderdeel te maken van den dienst van weg en werken. Zou een dergelijke maatregel getroffen worden, dan zullen wederom een aantal ambtenaren overcompleet komen. De hoofdinspecteur-generaal van het toe zicht op de spoorwegen heeft zich vereenigd met de opvatting der spoorwegdirectie, dat van IX. Den volgenden dag wilde Werner zich naar het huis van den bankier begeven. Maar op zijn ont bijttafel trof hij een stadstelegram. En tot zijn grootste verbazing las hij, na het opengebroken te hebben, de onderteekening. Het telegram was onderteekend door Alice Evan en de korte inhoud luidde: „Indien het u eenigszins mogelijk is, kom mij dan bezoeken vóór ge verdere stappen doet. Mijn adres is Parkweg 19." Zooals gezegd, Frits Werner was over dit telegram ten zeerste verbaasd. Hij kon in de verste verte niet bevroeden, wat dit te beteeke- nen had. Wat kon de dochter van professor Evan hem te zeggen hebben hoe wist zij, dat hij in de stad terug was en welke verdere stappen meende zij, die hij zou willen doen Al deze vragen drongen zich aan hem op. Het adres dat zij hem opgaf, was hem onbekend. Hij kende den Parkweg, die in een voorname buurt lag, maar wist niet hoe Alice Evan daar kwam. Zij woonde dus niet in het huis van haar overle den vader en had toch de ziekeninrichting ver aten. Maar, waar zij ook was, hij zou natuurlijk aan haar verzoek voldoen. En hij was zeer be nieuwd wat zij hem zou te zeggen hebben. Wordl vervolgd) NIEUWE SCH EDA COURANT BS»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1