Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. personeel, dat wegens ziekte of verlof afwezig is geweest,- toch het maximum aantal diensturen in twee weken toegestaan, kan worden gevor derd mits het dagmaximum niet wordt over schreden en aan de voorgeschreven nachtrust niet wordt tekort gedaan. Begrafenis F. A. Moerel. Zaterdagmorgen had te Oudewater de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. A. Moerel, lid van de Tweede Kamer, der Staten-Generaal. Een groote menigte woonde den plechtigen lijkdienst in de parochiekerk van den H. Fran- ciscus bij. Tijdens de plechtige Requiem-mis hield de Zeereerw. pastoor L. G. Leroux een korte lijkrede, waarin Z. EerW. de groote ver diensten van den overledene schetste en het verlies herdacht dat de Roomsche Kerk, in het bijzonder Roomsch Oudewater, lijdt door het heengaan van den beminden persoon. Na de plechtigheid in de kerk werd het stoffe lijk overschot naar de R. K. Begraafplaats ge dragen. In den stoet, die den heer Moerel naar zijn laatste rustplaats volgde, merkten wij o.m. op de heeren G. Bulten en H. Stulemeijer, vertegen woordigers van de R. K. kamerfractie. P. v. d. Weijden, burgemeester van Nieuwkoop en C. J. L. v. d. Meer, van Noordwijk, beiden lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, Dr. Hoff man en A. C. van Berkel, beiden uit Gouda, als vertegenwoordigers van den Statenkieskring Gouda en den Kamerkieskring Leiden, den Zeer eerw. heer pastoor Beukers, geestelijk adviseur van den bond van R. K. Onderwijzers den heer Valkenier de Greeve uit Gouda en luitenant van Mechelen uit Utrecht, als vertegenwoordigers van de Nationale Landstormcommissie. Van de plaatselijke corporaties waren vertegenwoordigd de R. K. Kiesvereeniging, de Onderlinge Assu rantie Maatschappij OudewaterStad, de R. K. Boerenbond, het R. K. Kerkbestuur, het be stuur der Koningin Wilhelmina \ereeniging, de Raiffeisenbank, enz. Bovendien waren een groot aantal oud-onderwijzers, onderwijzers en kwee- kelingen van wijlen den heer Moerel aanwezig. Op de R. K. begraafplaats had zich reeds tevoren een groote menigte opgesteld. Volgens kerkelijk voorschrift werden op de begraafplaats geen redevoeringen gehouden. („Msb.") De samenstelling van de Tweede Kamer. Onze Tweede Kamer dreigt meer en meer een landbouw-parlement te worden, betoogt „de Rsb." Bij de jongste verkiezingen zijn de land bouwers er reeds in geslaagd, een groot aantal landbouwdeskundigen te kiezen, en de nieuwe invallers komen voortdurend deze specialiteiten- groep versterken. Zoo wordt de opengevallen plaats van den heer H. Colijn ingenomen door den landbouwer Lecmstra en de opengevallen plaats van den heer Moerel door den landbouwer Loerakker. Zoodat de landbouwers op dit oogenblik niet minder dan 19 vertegenwoordigers tel len of bijna 1/5 van het aantal leden, terwijl al léén de katholieke fractie er 8 telt. Een vertegenwoordiging, waarbij natuur lijk elke evenredigheid zoek is, te meer waar er onder de overige leden ook nog ell zijn, die het platteland vertegenwoordigen en daar als burgemeester of in een andere func tie werkzaam zijn. Wanneer we nu weten, dat alleen de drie groote steden meer dan 1/4 deel van onze bevolking uitmaken, springt onmiddellijk in het oog hoe onzuiver de huidige toestand in ons parlement is. De landbouwers zijn dan ook royaler dan eenige andere groep in ons parlement vertegenwoordigd,al klagen de boeren nog steeds Wie ook niet te klagen hebben zijn de onder wijzers, die niet minder dan 14 collega's in de Tweede Kamer tellen, waarvan er 6 lid van de katholieke fractie. Men ziet, voor de andere volksgroepen blijft er dan niet heel veel meer te verdeelen over, zooals de middelstanders, arbeiders en werk gevers, om van de vrije beroepen niet te spreken. Terwijl de eigenlijke politici, die de geheele partij moeten vertegenwoodigen en de groote politieke richtlijnen moeten aangeven, zeer schaarsch worden. Een verschijnsel dat niet geheel en al los staat van een ander verschijnsel, aangeduid met de grief, dat het gehalte van onze volksvertegen woordiging er niet op vooruit gaat. voornaamste bronnen waren zóó ongunstig dat, ondanks de enkele vermeerderingen, de totaal-ontvangsten van 's Rijks schatkist in Juli j.l. ruim 6 1/2 millioen bij die der overeen komstige periode in 1922 zijn achtergebleven en 34.656.686 bedroegen tegen 41.323.732. Over het tijdvak der eerste zeven maanden van dit jaar kwam 253.284.353 binnen tegen 258.365.958 of ruim 5 millioen minder dan verleden jaar tot en met Juli. Hadden eertijds de directe belastingen het leeuwenaandeel in de belangrijke hoogere op brengsten met name de inkomstenbelasting, de werkloosheid en de slapte in menig bedrijf heeft tot gevolg, dat genoemd middel ditmaal ruim 4 millioen minder opbracht, verreweg het grootste aandeel vertegenwoordigend der totaal vermindering. Aan inkomstenbelasting ontving de schatkist n.l. 8.093.482 tegen 12.144,864 in Juli 1922. De opbrengst hiervan gedurende de eerste zeven maanden van dat jaar bleef met millioen bij dezelfde periode van het vorig jaar ten achter 71.164.438 tegen ƒ78.696.286. Mede als gevolg dezer lagere ontvangsten kwam ook uit de dividend- en tantièmebelasting bijna 4 ton minder binnen en bracht dit middel 1.313.664 op tegen 1.707.510 in Juli 1922. Van de andere directe belastingen ontving de schatkist ditmaal aan personeel belasting 2.74 millioen, zijnde bijna 6 ton meer clan in Juli van het vorig jaar, toen ƒ2.15 millioen binnen kwam. De grondbelasting vorderde van 2.71 millioen tot 7.75 millioen. De bronnen, die met het zakenleven in nauw verband staan, wijzen voor registratierechten een vermindering aan van bijna 3 ton, 1.59 mil lioen tegen 1.80 millioen en voor zegelrechten 1.37 millioen tegen 1.57 millioen of ruim 2 ton. Dat beide middelen geen grooter nadeelig ver schil aantoonen houdt verband met het feit, dat reeds verleden jaar de stilte- zeer groot was en feitelijk het eene ongunstige jaar het andere niet meer kan overtreffen. De rechten op den in voer droegen met 4 1/4 ton tot den ongunstigen staat bij ze brachten 2.44 millioen op tegèn 2.87 millioen. Van de kleinere bronnen liep de opbrengst van het statistiekrecht van 268.207 tot 248. 528 terugde Domeinen van 128.820 tot 127.360 de opbrengst der loodsgelden van 244.876 tot 235.600 het recht op de mijnen van 67.065 tot 6.440. De verschillende accijnzen schonken eveneens een treurig beeld. Zoo o.a. wordt door de op brengst van het accijns op het gedistilleerd, even als die der inkomstenbelasting aangetoond, dat ondanks de zeer verhoogde rechten de malaise steeds dieper inwerkt. Uit genoemd middel kwam 1.2 millioen minder in het laadje, 3.46 millioen tegen 4.65 millioen in Juli van het vorig jaar. Een kleine toename wijst het accijns op bier aan, ƒ503.718 tegen 439.511, hetgeen voor een deel verband houdt met het meerder gebruik van dit genotmiddel, aangezien dit goedkooper is dan jenever. De opbrengst van het accijns op suiker bracht eveneens teleurstelling door dit middel werd 3.10 millioen opgebracht tegen 4.34 millioen in Juli 1922, aldus 1.2 millioen minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het accijns op wijn liep terug van ƒ51.092 tot 45.654 het zout van 122.833 tot 99.660. Tot de enkele gunstige uitzonderingen op den algemeenen achteruitgang belmoren de succes sierechten, 't accijns op tabak en de belasting op gouden en zilveren werken. Uit de successie rechten kwam bijna 3 ton meer binnen, 3.f millioen tegen ƒ3.75 millioen in Juli 1922; het accijns op tabak bracht ruim 5 ton meer op ƒ1.38 millioen tegen ƒ812.889; gouden werken 70.035 tegen 68.552. De opbrengst der O.W.-belasting was minus ruim 1. millioen. De inkomsten ten bate van het „Leeningsfonds 1914" brachten 7.58 mil lioen op, waarin de Verdedigingsbelasting een aandeel had van 2.3 millioen en de inkomsten belasting van 2.2 millioen. („Tqd.") De Rijksmiddelen. Het zou wel een bijzondere meevaller zijn, indien de totaal-ontvangsten van de schatkist over de afgeloopen maand een hooger bedrag aanwezen dan die in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Is door de verhoogde hef fingen van sommige belastingen langen tijd het evenwicht behouden gebleven en kwamen er na het beëindigen van den oorlog dikwijls maanden voor, dat de ontvangsten als zeer bevredigend beschouwd konden worden, al waren deze lang niet toereikend om aan de eischon, welke aan de schatkist gesteld werden te voldoen, langzamerhand kwam hierin een wending en bleken ook de beste bronnen niet geheel meer in staat om de balans naar de gun stige zijde te doen overhellen. Met den gestadigen achteruitgang van het zakenleven toch houden niet alleen de registratie rechten en zegelrechten nauw verband, maar zijn ?ook de verminderde opbrengsten der directe belastingen daarvan een natuurlijk gevolg en geraken bovendien ook sommige accijnzen mede op den achtergrond. Nog zelden heeft de middelenstaat een ?oo ongunstig beeld aangetoond als de afge loopen maand. De resultaten der verschillende waarvan voorts een deel onregelmatig of nu en dan los werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werkloozen kunnen worden gerang schikt. (Van deze categorie waren er ingeschre ven te Amsterdam 6874, te Rotterdam 7491 te 's-Gravenhage 1730, te Utrecht 1542, te Schiedam 1796, te Dordrecht 626 te Arnhem 594 en te Haarlem 554). Ingeschreven waren van beide bovenvermelde groepen. Op Zaterdag 14 Juli 1923 bij 197 organen 42861 en 33464 personen op Zaterdag 21 Juli 1923 bij 195 organen 42895 en 32414 personen op Zaterdag 28 Juli 1923 bij 195 organen 43201 en 34798 personen op Zaterdag 4 Aug. 1923 bij 207 organen 44145 en 31975 personen. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Aug. in Nederland uitgesproken 82 faillissementen tegen 45 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Aug. 1923 2521 faillissementen tegenover 1833 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Steenkoolontginning in Midden-Limburg. De heeren O. M. F. Haffmans, lid der Eerste Kamer te Helden, P. J. L. Smulders, industrieel te Tegelen, J. A. Poels, lid der Provinciale Staten van Limburg te Venray, ing. P. J. M. E. Wint- gens, mijningenieur te Heerlen, hebben aan Ge- dep. Staten van Limburg concessie gevraagd tot ontginning van steenkolen, over een uitgestrekt heid van ongeveer 7090 H.A., gelegen onder de gemeenten Maasniel, Swalmen, Beesel, Neer, Kessel, Helden en Meyel. De bezuiniging. Naar de „Tel." verneemt maakt het thans bij de regeering een punt van overweging uit, om het bedrag van het Ouderdomspensioen, dat toegekend is aan hen, die in 1919 65 jaren ge worden zijn, eenigszins te verminderen. Werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling- Zaterdag 11 Augustus j.l. waren hij 194 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoekende mannen (hetgeen niet steeds beteekent. werkloos) ingeschreven de aantal len achter de hieronder vermelde beroeps groepen vermeld a. bewerking van diamant 1690 b. bouwbedrijven (waaronder plm. 3500 grondwerkers, plm. 900 metselaars, plm. 1300 scshilders, plm. 2900 tim merlieden en plm. 2300 opperlieden) 14831 c. bewerking van stroo, hout en kurk 2533 d. kleeding en reiniging 1606 e. leder en wasdoek 718 f. bewerking van metalen, (waaronder plm. 4700 te Rotterdam, plm. 3000 te Amsterdam, plm. 600 te 's-Gra venhage, plm. 500 te Utrecht en plm. 500 te Dordrecht) 13235 g. textielnijverheid 1572 h. voedings- en genotmiddelen (waar onder sigarenindustrie) 3877 i. kantoorpersoneel (mannelijk en vrouwelijk) 3978 Reedersvereeniging van de Ned. haring visselierij In de te Vlaardingen gehouden buitengewone algemeene vergadering van de Reedersvereeni ging voor de Nederlandsche Ilaringvisscherij is verworpen het vooistel-Scheveningen om liet grootste gedeelte van het kapitaal der vereeni- ging onder de leden te verdeelen. Alleen de Scheveningsche afgevaardigden stemden voor. De Reedersvereeniging te Scheveningen he.eft besloten zich af te scheiden, maar een belang rijke minderheid van Scheveningsche reeders stelt echter prijs op aanblijven in de landelijke organisatie. Daarom zal voor hen een regeling worden getroffen. St. Jozeph-Gezcllenvereeniging Afd. I. Nadat Woensdag j.l. Pater van Noord door eenige bestuursleden gefeliciteerd was, waarhij hem eenige kleinere geschenken aangeboden werden ter gelegenheid van zijn 25-jarig priester feest, had gisteravond de meer bijzondere huldi ging door de gezellen plaats, van den hun zoo sympathieken Praeses. Toen allen zich in het Gezellengebouw ver- eenigd hadden, t.rad Z. E. onder het zingen van een speciaal daarvoor vervaardigd lied door den welectw. pater van der Burg, de zaal binnen. Nadat allen hem persoonlijk de hand gedrukt hadden, opende de Senior, Th. Kreuger met den gebruikelijken Kolpingsgroet deze feestvergade- ring en sprak zijn vreugde erover uit, dat de gezellen dezen avond eens konden toonen, hoe zeer zij den arbeid van den directeur op prijs stelden. Hij riep verschillende verdiensten voor den geest terug, welke Pater van Noord in den korten tijd, dat hij onder hen is, heeft verricht. Vooral ook herinnerde hij aan het nieuwe vaan del, dat door zijne zorgen werd verkregen en roemde hem om zijn waarlqk vaderlijken omgang met zijn jongens. Hierna overhandigde hij den praeses een prachtig, door den heer Guise vervaardigd olie verfportret als een blijvende herinnering aan de groote waardeering voor al hetgeen hij als geestelijk leidsman deed. Pater van Noord nam met blijdschap dit geschenk aan en kon geen woorden genpep vin den om zijn „beste jongens" te bedanken voor de vele bewijzen van vriendschap van hen onder vonden. Hoewel men geestelijke weldaden niet voldoende met stoffelijke kan beloonen, was dit toch een ware verrassing voor hem. Hij hoopte, dat zijn portret de gezellen altijd zou aansporen om trouwe zonen van Vader Kolping te blijven en gaf hun den raad om evenals hij hun kracht te zoeken bij Christus in het Tabernakel en Hem dikwijls in de H. Communie te ontvangen. Het verdere van den avond werd met vroolijke muziek en zangnummers afgewisseld. Pater van Noord moge nog lang in hun midden verblijven, dat is de oprechte wensch van alle gezellen. hen opgemaakt wegens dronkenschap en weer spannigheid. UIT ROTTERDAM. De ketelbikker N. T. is Zaterdagmiddag op de West-Kruiskade, alhier, door een autobus van den dienst Beukelsweg-Plaslaan overreden. Hijwerd met een gebroken schedel en een hersen schudding naar het ziekenhuis gebracht en is daar een kwartier na aankomst overleden. UIT VLAARDINGEN. B. en W. hebben met de leden van de afd. Vlaardingen van den Nederl. Bond van Koffie huis- en Restauranthouders en Slijters en van de afdeeling Vlaardingen van denNieuwenNedei 1 Bond van Koffiehuishouders een regeling ge troffen, waarbij die leden zich vrijwillig hebben verbonden op de beide feestdagen, 4 en 5 Septem ber, geen sterke dranken te tappen. UIT DELFT. "Te Delft is Zaterdagavond omstreeks 9.30 uur mej. van Baaien, wonende Parallelweg aldaar, op het station der H. S. M. bij het uitstappen uit een in beweging zijnden trein tusschen het perron en een treeplank gevallen. Om haar te bevrijden, moest een stuk uit de treeplank worden ge- zaand. Ernstig aan de beenen verwond en in wendig gekneusd is zij, nadat een voorloopig verband was gelegd, naar het gasthuis vervoeid, waar zij kort daarna is overleden. De trein had geruimen tijd oponthoud. Zaterdagavond te ongeveer 6l/2 uur viel het 12-jarig meisje C. van O. wonende aan de West Molenstraat alhier, dat spelende was aan de Lange Haven nabij de Vischmarkt, aldaar te water. Daar het hoog water was, wist zekere W. G. K. uit de Mariastraat die het ongeval gezien had, door aan den kant van het water op den grond te gaan liggen, het gezonken meisje, dat met den rechterarm in de hoogte gestoken naar boven kwamb ij de hand te grijpen en haar door mede-hulp van zekeren G. op het drooge te brengen, zoodat de kleine met een nat pak en den schrik vrij kwam. Totaal in verschillende beroepsgroepen 42440 Bovendien waren bij bovenvermelde orga nen ingeschreven 33160 mannen, die voor een groot deel tot de ongeschoolden behooren en Zaterdagmiddag tegen 4 uur zijn onder hevig Verzet B. P. D. en J. M. W. v. B. die in hun dronkenschap de rust in de St. Lidui- nastraat verstoorden, naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Procesverbaal is tegen De ramp te St. Sauveur. Havas meldt, dat men in het ravijn 25 kilo dynamiet heeft laten ontploffen onder den verongelukten auto. (Daarna daalde men erin af en toen bleek, dat het resultaat niet met de verwachtingen overeenkwam. Alleen het voorstuk van den auto was van zijn plaats geslingerd. De bedding van den stroom blijft dus versperd, zoodat men een nieuwe poging zal dienen aan te wenden. Men is er nog steeds niet in geslaagd de zeven ver miste lijken te ontdekken. Vermoedelijk zijn zij vast blijven haken aan rotspunten in diepe kolke in welk geval niet te voorzien is, wanneer zij geborgen zullen kunnen worden. Van den voorzitter van de Nederlandsche Reisvereeniging, mr. Van der Flier, is Zaterdag avond door den heer Pieters, leider van het centraal bureau van die vereeniging te 's-Graven hage, uit Lourdes het volgende telegram ont vangen Besloten, alleen met. ons mede te nemen lijken, die ontwijfelbaar herkend zijn de andere blijven in een voorloopigen grafkelder. Identificatie van de meesten door ons onmogelijk, tengevolge van de verminkingen. Wij zullen alle gevonden voor werpen medenemen, indien men ons hier daar toe machtiging geeft. Zaterdagmiddag is het lijk van juffrouw W. Busscher opgehaald. Het werd door haar ouders, die uit Nederland waren overgekomen herkend. Het lijk van den leider van het gezelschapcis nog niet, gevonden. Deze zou een groot bedrag bij zich hebben gehad daarom bewaakt de gendarmerie de oevers nauwlettend. De opsporingen worden voortgezet. De heer Kuypers, aldus de „Msb.", die het nog steeds goed maakt, maar nog rust moet houden, heeft opnieuw zijn lezing omtrent het onklaar raken der stuurinrichting bevestigd. Dit geschiedde juist op het oogenblik, dat de auto met tamelijk groote vaart langs den weg reed. De heer Kuypers merkte op, dat de snelheid van de auto over het algemeen op verschil lende gedeelten van den weg aanzienlijk was. Vóór het ongeluk had de auto nog even ge stopt, omdat één der inzittenden een wandel stok had laten vallen. De leider van het gezelschap, de heer Klerk en de chauffeur wijdden op een gegeven oogenblik zooveel aandacht aan de stuurinrichting, dat hij begreep, dat er iets niet in orde was. Daarna zag hij, hoe de auto plotseling, juist bij een kromming van den weg, weigerde aan het stuur te gehoorzamen en recht door ging, dwars door de borstwering langs den afgrond heen de laagte in. Over het algemeen verwondert men zich over de groote snelheid, waarmee de auto's gewoonlijk rijden, terwijl men ook verbaasd staat over het feit, dat garage-houders en chauffeurs langs bergwegen auto's laten loopen met 30 zitplaatsen en meer. Hij bevestigde ook, dat de weg op het oogen blik van het ongeluk vrij was. Bij de familie te Den Bosch is Zaterdag te legrafisch bericht ontvangen, dat mej. Straelen- berg, wier naam in een Reuter-telegram onder de slachtoffers van de ramp te Saint Sauveur ge noemd werd en haar tante mevrouw Janson, die haar op de reis vergezelde, het goed maken- Spiritussmok keiaars. De te Hoo- gezand ontdekte bergplaats van spiritus bevatte ongeveer 11.000 L. van meer dan 90 pet. Aan accijns zou hiervan moeten worden betaald on geveer 60.000. Ernstige mi s|h a n d e 1 i n g. De justi tie stelt een onderzoek in naar een ernstige mis handeling te Steggerda gepleegd. Twee broers wonen daar samen op een boerderij. De jongste heeft zijn ouderen broeder met een mes in buik, schouder, hoofd en handen gestoken. De getrof fene bloedde hevig. Gelukkig kon hij gauw dom een dokter verbonden worden. Moordaanslag. In het dakloozenhuis f' Alteveer (Grom), waar het niet altijd „pais cU vrede" onder de bewoners is, heeft F. M. tw<'< revolverschoten gelost op een medebewoonstei, genaamd A. S. Beide schoten misten. De revolv61 is in beslag genomen. De moord op den baanwachter- In zake den moord te Giessen-NieuWkerk 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2