Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD V&QH SCHIEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 21 Augustus 1823. No. 13723 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Het Fransche antwoord zal heden aan lord Crewe, den Britschen gezant te Parijs worden overhandigd. Tevens zal hem een exemplaar van het Geelboek overhandigd Worden, waarin nog opgenomen zijn de jongste Britsche nota en het Fransche antwoord daarop. Men mag aannemen, dat het Fransche ant woord een minimum cijfer noemt voor de Fransche vorderingen op Duitschland. Dit zal de onderhandelingen ongetwijfeld vergemak kelijken. Te Brussel schijnt men de Fransche nota goedgekeurd te hebben, doch het heet, dat de Belgischenota nog duidelijker en nadrukkelijker zal zijn wat betreft de Roerkwestie. De ministerraad te Brussel welke heden zou bijeenkomen, is tot morgenmiddag uitgesteld. De ministers Theunis en Jaspar zullen dan aan hun collega's den tekst van het Belgische ant woord op de Britsche nota ter goedkeuring voor leggen. Het document zal vervolgens morgen avond aan Poincaré worden medegedeeld, en Donderdag d..v. naar Londen worden dooige- zonden. Rijkskanselier Stresemann zal waarschijnlijk nog deze Week op de Zondag door Poincaré ge houden rede antwoorden. Eerst zal echter nog de publicatie van het fransche antwoord op de Engelsche nota worden afgewacht. Naar ver luidt, heeft Stresemann het plan opgevat, zich openlijk over het geheele vraagstuk van het herstel, uit te spreken. De rede, welke Poincaré Zondag heeft ge houden, Wordt door de Berlijnsche bladen niet geheel ongunstig ontvangen. Speciaal acht men het een schrede voorwaarts op den weg tot nieuwe onderhandelingen, dat volgens de pers Poincaré in zijn rede een geheel anderen toon heeft aan geslagen. Algemeen echter mist men, een duide lijke omlijning en de belangstelling concentreert zich derhalve ook meer op de Fransche antwoord nota aan Engeland. IN HET BEZETTE GEBIED. Wolff verneemt, dat Krupp von Bolden und Halbach binnenkort uit de gevangenis te Dussel- dorp naar die te Rijssel zal worden overgebracht Dit zou een verzwaring van zijn straf moeten be- teekenen. Op de fabriek te Hoeckingen van de Mannes- ma nn Werke heerscht sinds een'week een com munistische terreur. Communistische honderd schappen, militair afgeëxcerceerd en van een uitgebreid signaal-systeem voorzien hebben het personeel verdreven, voor het huis van den di recteur een galg opgericht en daarin de inboedel vernield.Bij een botsing met de landjagers werden de leider van het honderdschap en een landjager gedood. De bedrijfsleiders zijn door de commu nisten afgezet, die verklaarden, dat de geheele beweging geleid werd door een centralecommissie te Duisburg. De Dusseldorpsche regeeringspresi- dent heeft aan de bezettingsoverheid vergunning gevraagd om politie naar Hoeckingen te mogen zenxlen, om de orde te herstellen. Dit verzoek is afgewezen. dedeeling werd gedaan van de opschorting der leveringen in natura, is een communiqué uitgevaardigd, waarin wordt gezegd, dat de Joegoslavische regeering voortgaat met de bestudeering van de kwestie der schadeloos stelling en de opschorting der leveranties door Duitschland. Men is van oordeel, dat het hier betreft een schending door Duitschland van internationale verdragen, welke in het bijzon der de vitale belangen raakt van het konink rijk der Serviërs, Kroaten en Slowenen. Boekarest en Athene wijden eveneens groote aandacht aan de kwestie. Er bestaat een nei ging een gemeenschappelijke houding vast te stellen der betrokken staten. De ontvangen Duitsche nota werd ter ken nis gebracht van de Commissie van Herstel, vergezeld met een protest tegen de stopzet ting der Duitsche leveringen. DEVOLKENBOND. Op 3 September komt zooals bekend,deVolken- bondsverg. te Genève bijeen. Infniddels vinden er reeds officieuze besprekingen plaats, welke de keuze van den voorzitter tot onderwerp hebben. Op den voorgrond staan twee candidaten, de lsjecho-Slowaaksche minister van Butenland- sclie Zaken dr. Benesj en het lid van den Zwitser- schen bondsraad Motta De Argentijnsche delegatie, die sedert 1920 niet meer heeft deelgenomen aan de werkzaam heden van den Volkenbond, zal thans wederom voltallig als officieele delegatie aanwezig zijn. RUSLAND. Van Russische zijde wordt medegedeeld, dat de Heilige Synode van de orthodox-Russische keik hersteld is. In een oproep zegt de Synode dat de gewezenpatriarchTichon deRussische kerk door zijn actie had verdeeld. Tichon is thans afge zet en heeftnietmeerhetrechtdentitelvanpatriarch te dragen. De oproep is o.a. onderteekend door Wladimfr Lwow, die patriarch was ten tijde van de regeering-Kerenski. DE DUITSCHE RIJKSBANK. De president der Duitsche rijksbank Haven- stcin en de vice-president Von Glasenapp, hebben Lot nu toe nog steeds geen stappen gedaan, waar uit men zou kunnen opmaken, dat zij bereid zouden zijn vrijwillig uit de directie der rijksbank te treden. In de ,,B. Z. a. M." wordt geëischt, dat het rijkskabinet zich dezen toestand met een tegen- en nevenregeering niet langer laat welgeval len. Voorts wordt door het blad geëischt, dat de rijksdag zoo spoedig mogelijk wordt bijeenge roepen, wanneer de huidige directie der rijksbank niet binnen 48 uur aftreedt. HE DUITSCHE LEVERINGEN IN NATURA. Uit Belgrado verluidt In verband met een gisteren gehouden ministerraad, welke zich bezig hield met de Duitsche nota, waarin me- Alice Evan had een zeer grooten indruk op hem gemaakt hij vond haar het meest sympa thieke meisje, dat hij ooit had ontmoet. Als hij haar met het een of ander een dienst kon be- Y'Jzen, zou hij geen oogenblik aarzelen dat te doen. Verkeerde zij misschien in moeilijkheden, 'ad zij hulp of raad noodig. Maar waarom wendde Z1J zich dan niet in de eerste plaats tot Antoon Van Uielen. Dien kende ze zooveel langer en zoo- Veel beter dan hem en Werner, die overtuigd as, dat zijn vriend haar liefhad, was er van erzekerd, dat Antoon van Gielen haar ook "strekt niet onverschillig liet. Haar wat moest hij dan thans bij haar doen, 1 Verlangde zij van hem? Hij maakte verschil- r e ver°nderstellingen, die hij echter dan da- Weer verwierp. Zejf a£ drommel, zcide hij ten laatste, tot zich te p We" dwaas. Waarom zou ik hier staan verl Cn te rac'ien naar hetgeen zij van mij toe 0t' te ze§gen heeft. Als ik naar haar Tr.?a> za' ik het spoedig genoeg weten, on !J f°cbt 'n het adresboek, „Parkweg 19" Diét <!Vond,dat daar mevrouw Smith woonde, ttwliaam zeide hem niets, hij had nooit van mevrouw Smith gehoord. IERLAND. Zaterdag heeft de candidaatstelling plaats gehad voor de Iersche verkiezingen. De verkie zingen hebben a.s. Maandag plaats. Het nieuwe parlement zal 153 leden tellen. Er zijn echter 360 candidaten. Drie daarvan zijn door eenvoudi ge candidaatstelling gekozen. Het zijn de drie candidaten van de universiteit van Dublin. In alle andere kiesdistricten zal de strijd zeer fel zijn men heeft overal ten minste drie lijsten in heel wat districten zelfs vier of vijf. DE GEALLIEERDEN EN GRIEKENLAND. De Matin" meldt Aangezien de toestand in Griekenland aanmerkelijk verbeterd is,is de Fransche regeering geneigd, koning George te erkennen. De erkenning zou plaats hebben tege- Werner kleedde zich een beetje zorgvuldiger dan hij gewoon was, eigenlijk zonder dit zelf te weten en begaf zich op weg. Hij kon een tram nemen, die hem dicht bij den Parkweg bracht en bevond, dat het huis onder nummer 19 een aardige villa was, die in een gezelligen tuin lag. Hij belde er aan en aan het dienstmeisje, dat opendeed vroeg hij, of daar juffrouw Evan logeerde. is u mijnheer Werner, Vroeg het meisje. Op het bevestigend antwoord van Werner zeide zij Wilt u mij dan maar volgen. De juffrouw ver wacht u. Werner volgde haar naar een klein aardig salon, waar zij hem verzocht even te willen wachten Geep twee minuten later trad Alice Evan bin nen.Zij was in zwaren rouw,de zwarte japon deed de bleekheid van haar gelaat zeer duidelijk uit komen. Zij stak Werner de hand toe, die hij deelnemend drukte en zeide Ik ben zeer dankbaar, dat u dadelijk aan mijn wensch gehoor gegeven hebt. U hadt toch niet anders verwacht, hoop ik. O neen, antwoordde zij met een lieven glim lach, ik was overtuigd, dat u zouclt komen, in dien het u ook maar eenigszins mogelijk zoude zijn. Natuurlijk, kwam ik, zeide Werner, maar Advertent iën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. lijk met het herstel der constil ui ioneele vrijheden in Griekenland. De Italian nsche gezant te Athene heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken medege deeld, dat hij weer de leiding van het Italiaansche gezantschap öp zich heeft genomen. De pers beschouwt deze kennisgeving als de hervatting der diplomatieke betrekkingen. GRIEKENLAND. In Griekenland is de algemeene staking af gekondigd. De regeering heeft eeri bijzonderen krijgsraad ingesteld waarvoor de stakingsleiders terecht zullen staan. De stakingsbeweging is reeds naar verschillende stedenindeprovinciePiraeus overgeslagenInmidd heeft de regeering reeds maatregelen genomen, ten einde te voorkomen, dat de broodvoorzie ning in gevaar zal worden gebracht en de scheep vaartverbindingen worden gestoord. Tot dusver heeft zich nog geen enkel incident voorgedaan. JAPAN. Baron Kato, de eerste minister, is zwaar ziek, maar men gelooft niet,dat de ziekte lvensgevaar- lijk is. Men verwacht, dat hij zeer spoedig zaf aftreden. ALLERLEI. De leider der Kroatische boerenpartijRaditsj,' die uit Belgrado is gevlucht, zou te Londen zijn aangekomen. -Er hebben te Berlijn geruchten geloopen over een aanslag, welke Zaterdagavond gepleegd zou zijn op Stresemann. Deze zijn onjuist. De wacht heeft alleen om kwart over acht en om 10 uur onbekenden gezien in den tuin van het paleis van den rijkskanselier, welke bij het aan roepen op de vlucht sloegen. De wacht heeft op hen geschoten, doch tevergeefs. De politie stelt een onderzoek in. Men houdt de mogelijkheid in het oog van een poging om diplomatieke stukken te stelen uit de rijkskanselarij. Naar het Hamburger Fremdenblatt meldt, is Cuno, de gewezen rijkskanselier, voornemens naar Amerika te gaan, om een vriendschappelijk bezoek aan Ilarriman te brengen. Het blad acht het wel mogelijk, dat Cuno weer op eenigerlei wijze in dienst van de Hapag al treden, welke scheepvaartmaatschappij naar men weet veel belangen met Harriman gemeen heeft. Cuno's reis heeft geen politiek doel. De gewezen rijkskanselier dr. Wirth, is in gezelschap van dr. Ludwig Haas, democratisch lid van den rijksdag te Moskou aangekomen. Dr. Wirth, die in opbracht van de vereeniging tot verbetering van de Duitsch-Russische handelsbe- trekk'igén handelt, zal met de betrokken Russi sche overheidspersonen onderhandelen, over het aankoopen en het exploiteeren van bosschen. Uit Frankfort. De mijnwerkersstaking in Tsjeclio-Slowakije is sinds gisterochtend in vollen gang. Slechts in*enkele mijnen zijn nog enkele arbeiders afgedaald, doch dezen zullen heden eveneens staken. Binnenland. Het jubileum van (le Koningin. Gisteravond'om half zeven heeft de Koningin ten paleize Het Loo in plechtige audiëntie ont vangen Pangeran Ario Soerjowidjojo, Prins van Djokjakarta, kapitein van den generalen staf van het Indische Leger, die zich bij H. M. kwam kwijten van de opdracht van den Sultan van laat mij eerst naar uw welstand informeeren. U hebt het ziekenhuis alweer kunnen verlaten. Ja, 'ja, maar men beschouwt mij hier nog niet als geheel hersteld, ik wordt hier verpleegd en vertroeteld. Mevrouw Smith, veeg de zij er verklarend bij, was de boezemvriendin van mijn overleden moeder. En ik heb de gast vrijheid, die zij mij aanbood, niet kunnen wei geren Dat zou, dunkt mij, ook onvoorzichtig ge weest zijn, antwoordde Werner, u zult wel behoefte hebben aan den troost en de liefde van een moederlijke vriendin.zoolang uw broeder niet terug is Alice knikte. Inderdaad, zeide zij eenvoudig, dat heb ik, maar laten wij niet ISnger over mij zelf spreken. U begrijpt, dat ik u met dat doel niet heb ge vraagd hierheen te komen. U is een vriend, mijnheer Werner, ik weet, dat ik u als zoodanig mag beschouwen. Dat moet ge zeker doen, juffrouw Evan. Goed. Ik wilde u een vriendendienst vragen. Ik kan, zonder te weten, welke die vrienden dienst is, verzekeren, dat Neen, neen, viel zij hem snel in de rede, be loof me niets vóór ge weet, wat ik u vragen wil. Want ik vrees, dat ik uw Vriendschap op een' al te zware proef ga stellen. Werner vroeg zich zelf af, wat zij hem dan vragen wilde. Dat zal vrij zeker niet het geval zijn, meende hij, hoe grooter dienst u mij vragen zult, hoe Djokjakarta, de Koningin diens gelukwenschen over te brengen met, Haar regeeringsjubileum'. De ontvangst had op eenzelfde wijze plaats als die van de missie uit Solo. De Prins wercf, behalve door den heer Oudemans, vergezeld door Radeli Mas Toenenggoeng Soerjo Winoto. Hij werd des middags bij aankomst aan het station te Apel doorn, om 4 uur 6 min., ontvangen door kapitein Gcy van Pittius, adjudant der Koningin, en in een met vier paarden bespannen hofrijtuig naar het paleis geleid. De Prins droeg aanvankelijk de militaire tenue bij de audiëntie, welke de Konin gin verleende in tegenwoordigheid van dezelfde leden ITarer hofhouding, die aanweizig waren geweest bij de ontvangst van den Prins van Solo, droeg hij het costuum dat bij Garêbêgs, de offi cieele gelegenheden gedragen wordt. De Prins hield tot H. M. een korte toespraak, die, na vertaling door den heer Oudemans, door de Koningin beantwoord werd. Namens den Sultan van Djokjakarta werden H. M. ten geschenke aangeboden het portret van den Sultan, een sierlijk bewerkte kris en een piek. Namens de Ratoe Kentjönö, de gemalin van den Sultan, Werd de Koningin een waaier aangebo den. De gezamenlijke Prinsen van Djokjakarta hebben de Koningin een inktkoker ten geschen ke doen aanbieden. Na de audiëntie bood de Koningin den Prins van Djokjakarta ten paleize een maaltijd aan. Hieraan zaten, met de Koningin en den Pange ran van Djokja, aan de heer Oudemans, Raden Mas Toenenggoeng Soerjo Winoto, en voorts dezelfde dames en heeren van Harer Majesteits hofhouding, die hadden deelgenomen aan het noenmaal ter cere van den Prins van Solo. Om 9 u. 6 min. is de Prins van het station Apeldoorn vertrokken. De Prins van Solo was met den trein van 3 u. 46 uit Apeldoorn gegaan. Het Gedenkboek 18981923. Kapitein W. G. de Bas, redacteur van het Gedenkboek 1898—1923, heeft gisteren te Am sterdam voor medewerkers aan dit Gedenkboek en genoodigden een causerie gehouden, waarin hij de geschiedenis en de ontwikkeling van het boek uiteenzette. Onder de aanwezigen bevonden zich Minister De Visser, voorzitter van de re dactie-commissie, burgemeester Dé Vlugt en generaal C. JSnijders. De heer II. II. Fongers, uitgever te Voor schoten, nam het initiatief tot de uitgave van een Gedenkboek en deelde spr. een cn ander van zijn plannen mede en wilde, dat de Ned. Bond tegen de Revolutie zich met de verzorging zou belasten. Maar deze vereeniging had spr. niet de geschikte geacht. Toen had spr. gedaan weten te krijgen, dat de gezamenlijke Oranjevereenig. zich \oor de plannen interesseerden, wat in- tusschen niet wil zeggen, dat ze er financieel bij betrokken werden, integendeel. Het oorspronkelijk plan was, dat het werk uit 240 pagina's zou bestaan. Er werd.echter zooveel medewerking aangeboden, dat die 240 pagina's eerst 480 en later 1000 bladzijden werden. Het boek bestaat thans uit 1152 pagina's Alle medewerking is geheel belangeloos ge weest. Het boek is bestemd om aan de Koningin ten geschenke te geven en elke bijdrage is dus een geschenk aan haar. Toen de uitgifte Van dit Gedenkboek bekend werd, gaf prof. Blok geheel vriendschappelijk zijn plannen om een dergelijk werk uit te geven op. De voorplaat van 't boek is van den heer C. S. Lion Cachet. gelukkiger ik mij zal achten u dien dienst te bewijzen. Luister, zeide zij. Toen gij u voor het eerst in onze zaak hebt gemengd,was lietals journalist. Gij hebt er u mee bemoeid, om te trachten voor uw blad daaruit zooveel mogelijk copie te halen. Neen, neen, vervolgde zij, toen zij zag, dat AVer- ber hierop iets wilde zeggen, ik bedoel daar allerminst verwijt mee, ook niet dat gij uw blad daarvan hebt laten profiteeren, dat is de na tuurlijkste zaak van de wereld. En ik weet ze ker, dat gij daarvoor geen enkele onbescheiden heid hebt willen begaan. Het heeft u ook niet verhinderd ons groote diensten te bewijzen en ik weet zeker, dat uw belangstelling in deze treurige zaak méér is dan de belangstelling van den dagbladschrijver, die enkel aan zijn courant denkt. Dat is werkelijk het geval, antwoordde Werner Ik weet het en dat geeft mij den moed u te vragen of gij niet een offer zoudt willen brengen. Zou u niet ér toe kunnen besluiten van uw kant verder geen werk meer van deze zaak te maken Frits Werner kreeg een kleur. Maar juffrouw, zeide hij, waarom vraagt u dit. Meent u, dat ik onbescheiden geweest ben. Zie eens, na alles wat er nu eenmaal gebeurd is, is het absoluut uitgesloten, dat de couranten in het algemeen zich niet meer met deze geheim zinnige misdaad zullen bemoeien. Integendeel, zij zullen alle moeite doen om hun lezers in te lichten. Deze verlangen dat ook. (Wodt vervolgd) NIEUWE EDAMSCHE COURANT KK3KC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1