Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. H. b. s. Gemengd Nieuws. Verleden jaar werd een aanvang gemaakt met het Gedenkboek. Het aantal medewerkers was ongeveer 150. In het begin van dit jaar was 70 pCl. van de cop ie binnen. De bewerking van liet werk ging dikwijls over hindernissen. Zoo waren foto's uit den huWelijks- tijd en den kroningstijd niet meer aanwezig en ze moesten uit particuliere verzamelingen genomen worden. Spr. schatte de totaalkosten van het Gedenk boek op ongeveer 100.000. Toch kunnen de linnen exemplaren voor f \'21/2 verkocht worden. Dit de leder-uitgave van 50 zal een fonds ge sticht worden voor de uitgave van een volks editie. Spr. bracht hulde aan luit.-generaal F. de Bas, wien liet gelukt was den stamboom van deKonin- giu na te gaan tot het jaar 639 n. Chr. Tot dusver was deze slechts bekend tot 1255. Hoewel verscheiden leiders van de S. D. A. P. hun portret voor het Gedenkboek hadden af gestaan, was geen hunner er toe te bewegen geweest er een artikel in te schrijven. Van de dames-leiders der S.D.A.P. had geen enkele haar portret willen afstaan. .Spr. eindigde met een woord van dank aan allen, die medegewerkt hadden aan het Gedenk boek en de voorlezing van het inleidingswoofd van de redactiecommissie. Minister De Visser zegde daarna in een toe spraak namens allen dank voor de groote zorg en toewijding, welke de heer De Bas aan het Gedenk boek heeft besteed. Spr. had zich in de eerste plaats geroepen gevoeld zijn medewerking ie verleenen, omdat de uitgave het eerste plan voor iets dergelijks was.Verder wilde hij dadelijk mede werken, omdat alle schrijvers geheel belangeloos hun copie afstonden en omdat de eerste intellee- tueelen in ons land medewerkten. Hij brach; vooral dank aan generaal Snijders, die een dei- voortreffelijkste bijdragen heeft geleverd. Amerikaansche persstem over Minister Colijn en tie Vlootwet. De New-York Times" heeft een lang hoofd artikel De Nederlandschee financiën en de Vloot, waarvan de ,,N. R. Ct." de volgende samenvatting geeft De heer Golijn, die aan het hoofd van het Ministerie van Financiën gekomen is, nadat de heer De Geer was afgetreden, aldus het blad, wordt gezegd evenzeer te streven naar bezuini ging, als naar het bouwen van een vloot en zal z'n doel niet zonder moeilijkheden bereiken, al zullen die ook niet zoo groot zijn als van radicale en socialistische zijde wordt voorspeld. De heer Golijn is, uit hoofde van de partij waartoe hij behoort, als vanzelf spreekt, hij de socialisten niet gewild,, maar dat is niet zoozeer een reden tol, opgewondenheid, als zijn relaties met de petroleum-industrie, die den socialisten aan leiding geven te spreken van een „olievloot", bestemd om de Nederlandsche en Engelsche belangen te beschermen tegen een Amerikaan- sehen aanval. Een dergelijke interpretatie gaat te ver. De Amerikaansche protesten ter zake van de Djam- bi-concessie willen toch zeker niet zeggen, dat Amerika Engeland den oorlog zou willen ver klaren, om deze velden te krijgen, als sommige opgewonden Nederlandsche dagbladschrijvers schijnen te denken. Zeker is de heer Colijn niet van die meening. Als een van de beste koloniale specialiteiten, met lange ondervinding in het Verre Oosten, ziet hij vooruit naar de uiteinde lijke autonomie van Oost-Indië, onder de Neder landsche Kroon, hoewel het nauwelijks te ver wachten is, dat de inboorlingen in de eerste tien tallen jaren daartoe geschikt zullen zijn. Als man van de practijk weet hij dat de rijke bezittingen van een klein land aan den anderen kant van de wereld niet steeds veilig zijn. In 1922 en 1913 heeft hij het Nederlandsche leger helpen versterken, Welk leger in den grooten oorlog de Nederlandsche neutraliteit heeft beschermd. Het zou niet onbegrijpelijk zijn als Cölijn inzag, dat in geval van oorlog een Zuidzeevloot met Soerabaia als basis ook Weer andere mogend heden er van zou kunnen laten afschrikken, Nederland te dwingen partij te kiezen, of, indien het slimste gebeurde, Nederland in staat zou stellen partij te kiezen met een soortgelijk be slissend resultaat als Van Roemenië te Plewna. Het is waar, er zijn petroleumterreinen in Nederlandsch-Indië en Colijn en anderen, zoowel als het volk in het algemeen, hebben belang bij hun behoud. De socialisten zeggen, dat er geen „volk" is. Het proletariaat heeft niets te ver liezen, dan zijn aanspraken. Maar zelfs onder de socialisten zijn er sceptici. Op socialistische betoogiegen ziet men borden en doeken met het opschrift„Welke zijde zal Nederland kiezen in den konie den oorlog?" Het. zou echter juister zijn te vragen hoe Nederland uit den komenden oorlog zal blijven, als deze zich om den Grooten Oceaan afspeelt. Waarschijnlijk komt er geen Zuidzeeoorlog. In ieder geval is er niets dat wijst op een Engelscli-Amerikaanschen oorlog over de petroleumterreinen op Djambi. Het Vier- mogendhedenv erdrag geeft min of meer een waarborg dat er geen overhaaste oorlog uit zal breken bij ongeluk, zonder dat vooraf een poging is gedaan tot een internationale oplossing van de aanhangige vraagstukken en geen enkel land zal op hol slaan als Oostenrijk en Duitschland in 1911. Wat de marineverdragen betreft bestaat er geen twijfel aan hun beteekenis. De Amerikaansche maritieme actie zal feitelijk beperkt zijn tot. de wateren Oostelijk van Hawai de Brilschë maritieme actie tot de wateren be westen Singapore. De bepalingen van de te Washington tot stand gekomen verdragen hebben er veel toe bij gedragen ee goede gezindheid te bevorderen aan Weerszijden van den Stillen Oceaan,niet aan weerszijden van bet Kanaal. De Japansche regeering, ónder leiding Van admiraal Kato, handelt eerlijk in den geest van de verdragen, en de geest'van imperialisme in Japan is klaarblijkelijk aan het verflauwen. Niettemin is het duidelijk dat de verdragen Ja pan den machtigsten staat in Azië en de Aziati sche wateren laten blijven, ten minste tot tijd en wijle Rusland zich zal herstellen. Dit zijn de politieke en strategische feiten, waarop de Nederlanders hun vlootpolitiek moe ten baseeren. Uit de Haagsche telegrammen valt af te leiden, dat de katholieken het Vlootontwerp zullen steunen. In samenwerking met de anti revolutionairen kunnen zij het waarschijnlijk aangenomen krijgen. Dit te doen en tegelijker tijd de bezuiniging in de financieele huishouding haar beslag te doen krijgen, zal de moeilijkste taak zijn, waarvoor de nieuwopgetreden Minister van Financiën zich gesteld ziet. .Journalistiek jubilë. De „Limb. Koerier" schrijft Den 30sten September a.s. hoopt de heer J. J. F. van Zeyl, te Hulst, zijn 40-jarig jubilé als katholiek journalist te herdenken. Geboren te Schiedam, waar hij aanvankelijk den boekhandel beoefende, ging hij in 1883 over naar de journalistiek. Zijn leerjaren maakte hij door te Nieuwer-Amstel aan de „Amstelbode", waarvan pastoor Brouwers, van Bovenkerk, een Limburger van herkomst, de hoofdredactie voerde. Van 18851905 was hij daarna werkzaam te Rotterdam, alwaar hij aan de „Maasbode", achtereenvolgens onder de- hoofdredacteuren Mgr. Bos, J. W. Thompson en rector Thompson, een vooraanstaande functie bekleedde. Vooral als verslaggeverhad de heer Van Zeyl groote bekwaamheden, en wat hij gedaan heeft voor de organisatie van het katholieke kiezerskorps in deze snel groeiende grootstad, weten alle oudere Rotterdammers zich nog t-e herinneren. In 1905 werd hem de zelfstandige verantwoordelijke leiding van het katholieke orgaan van Zeeuwseh- Vlaanderen „Zelandia," te Hulst, toevertrouwd en hij heeft dit tot een blad van provinciale beteekenis opgewerkt. Bij zijn zilveren jubilé, in 1908, werd hem door den Paus het gouden eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" verleend. Hoe wel achterin de zestig, vervult de heer Van Zeyl, die een onbegrensde werkkracht, een bewonde renswaardig geheugen en een altijd levendig temperament heeft, zijn functie op een wijze, waarbij menig jongere moet ten achter blijven. Gezwegen van hetgeen hij voor het slagen van Katholiekendagen en andere sociale werken in het diocees Breda gedaan heeft, mag met eere vermeld worden zijn warme nationale zin, die in de dagen, dat het Belgisch annexionisme ook Zeeland bedreigde, het vaderlandsch gevoel in Zeeuwsch-Vlaanderen voor Nederland en Oranje heeft gestut en geschraagd. Den nog altijd met jeugdig vuur arbeidenden jubilaris zij het bereiken van zijn gouden feest, in onafgebroken frischheid toegewensclit. 11e vverktijdverleiujing bij Wilton. Het Tweede Kamerlid C. J. Kuiper, heeft aan den minister van Arbeid de volgende vragen gesteld lo. Is de minister bereid, mede te deelen of door hem wordt goedgekeurd de met ingang van 6 Augustus jl. ingegane overwerkvergunning tot 561/a uur per week en voor den duur van 6 maan den, met machtiging van den Directeur-Gene raal van den Arbeid verleend aan de bj. V. Wil ton's Scheepswerf en Machinefabriek te Rotter dam 2o. Wil de minister mededeelen, op welke gronden speciaal deze ingrijpende overwerk vergunning is verleend en voorts, Welke maat staf bij de toekenning van het toenemend aantal overwerkvergunningen van den laatsten tijd wordt aangelegd 3o. Is de minister niet van meening, dal het wenschelijk is, bij ingrijpende overwerkvergun ningen, als onder lo. bedoeld, alvorens deze verleend worden, de besturen der vakbonden, wier leden in het betrokken bedrijf of onder neming werkzaam zijn, in de gelegenheid te stellen, eventueele bezwaren kenbaar te maken, en, zoo ja, waarom zulks in het onderhavige geval niet is geschied 4o. Is de minister bereid, een schriftelijke opgave te verstrekken van het aantal in dit jaar vei leende overwerkvergunningen, benevens den tijdsduur, de verschillende bedrijfstakken en het aantal arbeiders, waarvoor de vergunningen gelden De revolutionairen. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken, op verzoek van der. minister van justitie, via de commissarissen der Koningin de burgemeesters aangeschreven om trent plannen, die in revolutionaire kringen zouden bestaan tot daadwerkelijke actie bij gelegenheid van de a.s. oranjefeesten. Den bur gemeesters is verzocht om tijdig, zoodra houding of gedragslijn van revolutionaire elementen ten hunnent hun daartoe aanleiding geven, in over leg te treden met het rijkspolitiegezag, ten einde zich zoo noodig de hulp \an rijkspolitiepersoneel te verzekeren. De centralisatie van den postcheque en girodienst. De minister van Waterstaat heeft bepaald, dat het Girobesluit 1923 (Stbld. No. 139) en het K. B. van 18 November 1922 (Stbld. No. 601) houdende wijziging van art. 21 van het „Rijkste- legraafreglemer.t 191'6" zullen in Werking treden 9p 24 dezer, des middags te 12 uur. Tevens wordt te kennen gegeven.dat er op moet worden gerekend, dat de op genoemden datum te geven opdrachten tot bij-en afschrijving op postrekeningen niet alle, gelijk van 25 dezer af zal geschieden, op den eerstvolgenden werk dag, doch een dag later zullen worden behandeld. J. Tii. Oosterman. f Op 71-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de heer J. Th. Oosterman, gep. generaal-majoor bij het wapen dr Marechaussee. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau De teraardebestelling' is morgen op Oud Eik en Duinen. j> Bij Kon. besluit van 16 Augustus is tijdelijk benoemd tot leoraar aan de Rijkshoogereburger- school, alhier, de heer M. I. Bak, thans tijdelijk leeraar aan de Rijkshoogerehurgerschool te Bergen op Zoom. Het jubileum en de bakkers. Het is gebleken, dat tal van bakkerspatroons de meening aanhangen, dat de door den minister van arbeid, handel en nijverheid getroffen rege ling, in verband met de feesten ter viering van het jubileum der Koningin, hun vrijheid geeft, het wettelijk vastgestelde uur voor den verkoop van versch brood in de periode van 20 Augustus t/m. 23 September geheel op zij te zetten. Deze opvatting is geheel onjuist enkan moeilijk steun vinden in de regeling, zooals die in de Staats courant is gepubliceerd. De aandacht wordt er dan ook op gevestigd, dat het vervroegde ver- koops- en afleveringsuur van versch brood (8 uur 's morgens) alleen toepassing mag vinden op den dag, waarop in de gemeente feestelijkheden, in verband met de viering van het regeeringsjubi- leum, plaats vinden. Loopuyts Bank. We ontvingen het verslag over het boekjaar 1922 van Loopuyts Bank, alhier. Uit dit jaarverslag blijkt, dat het afgeloopen jaar een nettowinst van ƒ155.115.045 (v.j. 189.222.05), heeft opgeleverd, van welk bedrag echter wordt vooigesteld 150.000 te bestemmen ter storting in het extra reserve fonds en de overige ƒ5.115.045 over te boeken op nieuwe reke ning. Divid end-uitkeer in g vindt dan derhalve niet plaats. Volksbadhuis. In de week van 12 tot 18 Aug. werden geno men 293 baden lste klasse kuipbaden 20, regenbaden 39. 2de klasse kuipbaden 14, regenbaden 209. Kinderbaden. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op Woensdag, 22 Aug. 1923 s' avonds 8 uur in de Plantage. 1. Met eikenloof en Zwaarden, marsch, Fr v. Blon2. Feest Ouverture, A. Bichler3. Estudrantina, Wals, E. Waldieufel4. Une Soiree d'Automne aux Ardennes, A. Goovaerl;ö. Ftosa- liedchen, Intermezzo, M. Bhode 6. Met zwaard en Lance, Marsch, W. Starke. Door de politie is hedenmorgen ter beschikking van den ambtenaar van het O. M. gesteld, zekere A. v.d. V., die wegens openba re dronkenschap nog gesignaleerd stond voor i 30 dagen hechtenis. UIT ROTTERDAM. Zondagmiddag bij het aanleg gen van de veerboot Heen en Weer 9 aan den steiger van het Prinsenhoofd alhier, zwiepte de houten gording van dien steiger door, tengevolge waarvan de 10-jarige ld. W., uit de Rosestraat, die met andere kinderen op die gording speelde, met het hoofd tusschen een gordingpaal en den kademuur raakte. Het meisje zakte ineen en is, hevig aan het hoofd bloedende, naar het zieken huis vervoerd, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. De auto-ramp te Sa-int-Sauvcur De voorzitter der Nederlandsche Reisvereeni- ging, mr. v.d. Flier, is gisteravond uit Frankrijk teruggekeerd. De lijken van de tot dusver gevonden slacht offers zijn niet medegebracht. Voor zoover dezen herkend zijn, zijn ze voor- loopig bijgezet in een grafkelder te Lourdes, tot de Reisvereeniging zich met de familie der slachtoffeis in verbinding zal hebben gesteld ten einde van die familieleden te vernemen of over brenging naar Nederland wenschelijk wordt ge acht. Bovendien brengt de identificatie der slacht offers groote moeilijkheden mee. Ook de be- noodigde formaliteiten nemen meer tijd in beslag dan aanvankelijk werd gedacht. Overwogen wordt een actie tot schadevergoe ding in te stellen tegen de „Garage Central de Boudou-Lourdes", die eigenaresse van den auto was, waarmee het noodlottige ongeval plaats greep. Het lijk van den chauffeur is tot dusver nog niet gevonden. De heer Kuypers uit Haarlem blijft voorloo- pig te Lourdes. Het lijk van rnej. Hoogeveen uit Leeuwarden is eveneens herkend. Het zal in haar geboorte plaats, Nijehorne, worden begraven. G e v a a r 1 ij k spel. A. v. A., wonende in de Schuttersvlucht, op de grens van de gemeente Schoonhoven, nam gistermiddag een buks ter hand hij meende, dat ze ongeladen was. Gek scherend zei hij tegen zijn meisje, J. v. B.te Schoonhoven „wil ik je eens doodschieten Op haar antwoord „dat durf je niet", trok hij af, en een volle lading hagel trof haar ter zijde in het hoofd. De jongeman vluchtte in huis,naar boven, roepende Ik ben een moordenaar. Onmiddellijk schoten buren toe om het meisje, dat hevige pijn leed hulp te bieden. Dr. de Bruijn was poedig aanwezig en oordeelde opneming van het meisje in een ooglij dersgesticht noodzakelijk. Nadat èen voorloopig verband was gelegd, is zij naar Rotterdam vervoerd. De buks is door den majoor der rijksveldwacht in beslag genomen. Kind gestikt. Het 3'Vj jarig kind van den heer E. te Kaalheide bij Kerkrade, werd gisternamiddag tegen 5 uur dood gevonden op de achterplaats van hel woonhuis. Het kind was langs een der palen van het kippenhok omhoog geklauterd, naar beneden gezakt en in een spijker blijven hangen, waardoor de kleedingstukkcn de keel dichtdrukten, zoodat het niet heeft kunnen schreeuwen. De moeder vond het kindje, toen het reeds dood was. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in de R.K. kerk te Denekamp. Een hostiebus is o.a. gestolen. Het taxi-bedrijfteAmsterda m. De chauffeursvereeniging Bewust Streven houdt in den nacht van Woensdag op Donderdag een vergadering, om nader te bespreken, met alle chauffeurs rijdende en stakende, welke houding men verder in de staking dient aan te nemen. Dit in verband met verschil van inzicht met den Centralen Bond van Transportarbeiders Ongelukken. Te Llarlingen is de 5 jarige J. H., ondereen lorrie geraakt en zoo ge wond, dat hij in het ziekenhuis is overleden. Het kind van den winkelier te Nunspeei is bij het oversteken van de straat door een vrachtauio van de firma B. uit Oldebroek over reden en gedood. Noodlottig. De stoomtram van Loon op Zand heeft Zaterdagnacht den 38-jarigen stoombootkapitein H. v.d. Waal overreden en op slag gedood. V. d. Waal schijnt in dronken toestand in slaap gevallen te zijn op de rails. Pest. Naar de Temps" meldt, is te Con- stantinopel pest uitgebroken. De overheid heeft onverwijld voorbehoedingsmaatregelen getroffen Beroofd. Een gezelschap Tsjecho Slowak- ken, dat op Weg was naar de landbouwtentoon stelling te Moskou, is dicht bij Moskou door roo- Vers overvallen en uitgeplunderd. Het drankverbod in Amerika. Vertegenwoordigers der Vereenige Staten en Canada zullen in September bijeenkomen ter bespreking van maatregelen tot verhindering van het smokkelen van alcohol uit Canada. V ij f hevige aardschokken z ij n gedurende dc laatste 24 uur waargenomen te Toerbat-i-Haidari. De inwoners verkeeren in een paniekstemming. Hevige overstroomii,gen hebben verscheidene dorpen in de nabijheid van Boeknoerd verwoest. Weer een auto-ramp in Zuid- Frankrijk. Een automobiel is drie kilometer van Guillaumes (dep. Alpes-Maritimes) in de ri vier de Var gestort. Zes van de inzittenden zijn gedood en 13 gewond. Naar verluidt zijn allen Amerikanen. De oorzaak vanhet ongeluk is nog niet bekend. Watervliegtuig gevallen. Door een watervliegtuig, dat in de Santa Rosa Sound (Florida) viel, werden vier mannen en een vrouw gedood. Het banditisme in China. De bei de Iersche priesters, die bij den rooveraanval op Tsao-Sjien konden ontsnappen, kwamen be houden te Hankou aan en verklaarden, dat Tsao- Sji geheel is verwoest, uitgezonderd de katho lieke kerk en het protestantseh ziekenhuis. De typhoon aan de Chinees ch e kust. Volgens latere berichten veroorzaakte de typhoon in China groote schade te Macao waar vele huizen instortten verscheidene dooden werden onder het puin weggehaald. Er zonken vele Chineesche schepen waarbij naar aange nomen wordt een honderdtal menschen om kwamen. De baggermolen Rotterdam van de Neder landsche Maatschappij voor Havenwerken sloeg van de ankers en strandde later, maar er zijn geen slachtoffers. In Kowloon werden zes Chineesen door los gerukte electrische draden gedood. Gisteravond Werd te Hongkong opnieuw in de haven het signaal van een naderenden typhoon gegeven. Alle schepen, die zich in de haven e- vonden, liepen naar buiten. Acht en dertig lijken zijn tot heden aangespoeld, waaronder die van 2 officieren der vergane stoom boot „Loong Sand". Men is van meening, dat het meerendeel der lijken zeewaarts is gedreven. De havenmeester van Hongkong heeft ver klaard, dat, indien men rekening houdt met de ongekende hevigheid van den storm, de stad er nog vrij goed is afgekomen. De materieele scha de is niet aanmerkelijk groot. De boschbranden in Zui d-F r a nk~ r ij k. Na op de hellingen ten Zuiden van l'Este- rel tot stand te zijn gebracht, herleefde het vuur gisternacht, ten gevolge van den hevigen wind. Men hoopte evenwel in den loop van gister den brand overal meester te zullen worden. Om tien uur gisterocht end leek het,dat men het vuur in bedwang had. De bevolking is eig onder den indruk van de groote materieele schade, Wel" ke overal is toegebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2