Het geheimzinnige raadsel DAGBLADVOOR SCHIEDAM «O. „Jiï^ïïïZ'iZi FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 23 Augustus 1923. No. 13725 Abonnementen per 3 maanden f 2. per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws, LIET HERSTEL. De Fransche nota. Gister is Frankrijk's antwoord op de laatste Engelsche nota in zake de herstelkwestie te Londen ontvangen, 't Is een lijvig boek, dat o.m. 't volgende inhoudt De Fransche nota begint met een algemeen, synthetisch overzicht van de Fransche positie en bevat de gegevens voor een practische oplossing. De nota verklaart, dat de regeering der repu bliek er nooit aan gedacht heeft een politiek van egoisme in de kwestie van herstel te volgen, welke kwestie niet kan opgelost worden met veronacht zaming van het geheel der Europeesehe belangen. De Fransche regeering heeft steeds zeer ernstig rekening gehouden met de malaise, waaronder sommige geallieerden lijden, speciaal Enge land door de schrikbarende werkloosheid. Het antwoord zet stap voor stap de lange serie concessies uiteen, welke aan Duitschland vóór en sinds de vaststelling van het herstel verdrag door de commissie van herstel verleend zijn, concessies, waar nooit iets tegenover gesteld werd en die slechts nieuwe in gebreke blijvingen tengevolge hadden. Bovendien ging Duitschland in alles zijn eigen gang en dit bracht Frankrijk er toe den Roer te bezetten, welke actie geheel in overeenstemming met Frankrijks rechten wordt geacht. Het lij de- lijk verzet in het bezette gebied komt volgens de nota van de industrieelen en van de rijks- regeering, maar zal eerst moeten eindigen, voor aleer Frankrijk genegen zal zijn met Duitschland nieuwe besprekingen te beginnen. Is deze tegen stand stopgezet, dan zal de bezetting worden gewijzigd en verminderd, naarmate er wordt betaald. Het Roergebied annexeeren wil Frank rijk niet, het blijft er slechts, zoolang dit nood zakelijk wordt geacht. Reeds lang stelde Frank rijk aan zijn geallieerden onophoudelijk voor het eenvoudige program vallend binnen den be- talingsstaat, nl. 't in de oblig. A en B te doen behouden de 26 milliard gouden marken, voort spruitende uit het percentage van Spa en het in de obligatiën C te reserveeren het bedrag, dat Frankrijk voor intergeallieerde schulden zou worden gevorderd. Beide rechten werden Frank rijk door den betalingsstaat gewaarborgd. Boven dien schoot het voor rekening van Duitschland enorme sommen voor en het kan evenmin zijn herstellingswerken onderbreken als die in het on eindige op eigen kosten voortzetten. Aan den anderen kant heeft Frankrijk nooit de schulden genegeerd, die het gedurende den oorlog in het belang der gemeenschappelijke overwinning aanging, maar ook heeft Frank rijk zelf 5 of 6 milliard gouden marken van ge allieerden wegens gedane voorschotten te vor deren, en, betoogt de nota, de geallieerden kun nen van Frankrijk toch moeilijk bedragen vor deren, welker betaling zij zelf achterstellen bij die der schadevergoeding, alvorens Duitschland betaald heeft. Het systeem dat Frankrijk voorstaat en dat in beginsel gehandhaafd moet blijven, biedt 't voor deel aan dat het herziening van het verdrag geheel overbodig maakt. Het totaal van Duitsch- 'and's verplichtingen is door de Commissie van Herstel op regelmatige wijze vastgesteld en daarop kan niet worden teruggekomen. Herzie ning daarvan zou slechts kunnen geschieden na eenparige machtiging der geallieerden maar wel «loet Duitschland's betalingscapaciteit periodiek borden geschat, opdat de vervaltijden al naar gelang der omstandigheden kunnen worden gewijzigd, wanneer daartoe bij meerderheid van stenimen besloten is. En meent u dat anderen dezelfde verdenking koesteren Wie bedoelt u ipet anderen He politic bijvoorbeeld. Neen, dat doen zij niet. Maar ik vermoed, dat o het Wel doet. Oh, zuchtte Alice, en wilt u dan niet begrijpen tut ik verlang, dat nooit de Wereld dit gewaar Wordt. O, mijnheer Werner als u niet spreekt, u die den dader op het spoor zijt, dan zal hij u°oit ontdekt worden. Oij eischt dus dat ik zwijg en geen verdere moeite doe de bewijzen te verzamelen. Pi .llek niets te eischen, maar vraag u, of 1 mijn hartewensch is, dan zeg ik u ja. Na verder in denbreede betoogd te hebben dat de betalingscapaciteit op onvoldoende wijze is. vastgesteld, komt cle nota tot de conclusie, dat België en Frankrijk 60 pet. bezitten van de schuldvorderingen der goallieerden op Duitsch land. Over al deze kwesties blijft Frankrijk bereid met Engeland en de andere geallieerden te praten. Het zou gemakkelijk zijn zich te ver staan over zoo spoedig mogelijke betaling van de Duitsche schuld naar gelang van 't herstel der verwoeste streken, en tot een bepaalden datum het bestudeeren door de Commissie van Herstel van het tweede gedeelte der schulden uit te stellen, en het bestudeeren der betaling der oorlogsschulden bij gemeenschappelijk overleg op denzelfden datum te bepalen. Wij gelooven niet, dat Engeland betaling der intergeallieerde schul den wil eischen voor en aleer, de schadevergoeding betaald is. Het zal zeker beter dan wie ook be grijpen, dat om zich van zijn schulden te kwijten, Frankrijk eerst zijn betalingskracht moet hebben herwonnen, zijn rampen hebben goedgemaakt, en zich in staat gesteld om met gelijke wapens de Duitsche concurrentie te bekampen. Zonder twijfel is het Engeland's belang, dat Duitschland zich weer opheft, maar het is Engeland's belang zeker niet, dat Frankrijk zakt. Een bijlage van het Fransche antwoord geeft de paragrafen der Engelsche nota met in de marge de Fransche antwoorden daarop. De Engelsche avondbladen publiceeren op een in het oogvallende plaats de lange uittreksels uit de Fransche nota, die door Reuter zijn verspreid, maar behouden zich een definitief commentaar voor. In het. algemeen koestert men echter de meening, dat de Fransche nota uiterst hoffelijk van toon is, hoewel krachtig, gesteld. Hoewel zij niet de juistheid van de Engelsche argumenten erkent, schijnt de Fransche nota het vooruit zicht te openen, dat de Engelsche vordering van 14.2 milliard goudmark, die overeenkomt met de schuld van Engeland aan de Ver. Staten, zal worden erkend. De Fransche toespeling op de ontruiming van de Roer opent de mogelijkheid van verdere besprekingen. De nota is een geweldig lang document Van 69 bladzijden en zal daarom lang en zorgvuldig door het kabinet moeten worden overwogen. Naar verluidt komt Baldwin vandaag te Londen terug en zal hij waarschijnlijk officieuss besprekingen met alle ministers, die thans te Londen zijn, voeren, In officieele kringen wordt de grootste omzichtigheid betracht, en geen enkel commen taar op de nota gegeven. RUSLAND. olgens een telegram uit Moskou worden de Kathoieke geestelijken, die gelijk met den terechtgestelden mgr. Budkiewiez voor de rechtbank, werden gedaagd nog steeds gevangen gehouden. Zij zouden ernstige ontberingen on dergaan, terwijl een van hen aan verstandsver bijstering lijdt. Te Uman is weer een katholiek priester ge arresteerd, te Jitornar zijn er twee gevangen ge nomen. In de buurt van Iwanoff Woznessensk nabij Petersburg kwam het bij een nabootsing door den communistischen jeugdbond van kerkelij ke ceremoniën tijdens een processie tot stige botsingen. Verscheidene beide kanten werden gewond. Goed, juffrouw Alice, dan zal ik zwijgen en 'T' vermoedens aan niemand meedeelen. J, riep zij, hoe zal ik u danken, gij zijt een Plecht vriend. Ik blijf u eeuwig dankbaar. Alice scheen zeer verlicht. °maan ze^e zib de politie is op een dwaal- °or en zal niets ontdekken. Ik ben nu veel geruster. j' ®Qer stond op. Zij stak hem de hand toe, warm drukte. personen ern- aan IN HET BEZETTE GEBIED. De mijndirecties gaan voort met stopzetting Ik zal mij aan mijn Woord houden, natuurlijk, zeide hij, maar vóór ik de geheele zaak laat voor wat ze is, moet ik Van Gielen nog meedeelen, dat de kist van uw vader ontvreemd is. Die kist met vaders instrumenten en papieren. Ja, die is opeens spoorloos verdwenen. Welnu, gaat dat vertellen, zij zullen er zich niet te veel van aantrekken, hoop ik. Was met het verdwijnen van die kist die heele ongelukkige uitvinding van mijn vader slechts van de baan. Ik geloof dat het een zegen zoude zijn voor allen. Zij gaf Werner nogmaals de hand en snel nam hij afscheid. Buiten gekomen liep hij eenige oogenblikken. voort zonder eigenlijk te Weten Waar hij liep. Zijn gedachten hielden zich bezig met hetgeen hij Vernomen had. Iédere twijfel omtrent de schuld Van den bankier was nu bij hem verdwe nen. Immers ook de dochter van den professor zelf, dat hadhij duidelijk gevoeld geloofde dit, ja wist het misschien wel zeker. Trouwens haar houding ware anders geheel onverklaarbaar. Maar, dacht hij verder, zij moest Antoon van Gielen wel zeer liefhebben, dat zij aldus alles deed om zijn vader te sparen. Werner balde onwillekeurig de vuisten. Wat een ellendige wereld was dit toch. En dan ver zonk hij weer in gepeins. De bankier wilde gaarne dat zijn zoon met Alice trouwde. Waarom Meende hij zoo zijn geweten* gerust te stellen, door op die wijze als het ware te zorgen voor de der bedrijven als verweer tegen communistische daden van sabotage. Tot stopgezet. dusver zijn 25 mijnen DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Van alle bedrijven in Duitschland maakt momenteel het boekdrukkersbedrijf wel de grootste crisis door. Sinds gister bedraagt het indexcijfer voor de prijzen van den Duitschen. boekhandel één millioen, met welk cijfer de grondprijzen moeten Worden vermenigvuldigd. Hierdoor komen de prijzen van de meeste, boeken boven het twee- tot drievoudige van Voor den oorlog. Het goedkoopste boek zal thans 21/s ad 3 millioen Mark kosten. Als oorzaak hiervan Wordt, naast de enoim gestegen papier- prijzen, Welke eveneens boven het wereldmarkt niveau zijn gekomen, de stijging der lo.onen aan gegeven, welke voor deze week 361/2 millioen Mark per arbeider bedragen. Uit Leipzig worden berichten ontvangen, dat in deze grootste boekenstad van het continent, de drukkerijen voor de noodzakelijkheid zijn ge plaatst, de bedrijven te sluiten, hetgeen de w'erk- loosheid bedenkelijk zou doen toenemen, daar in Leipzig tienduizenden hun bestaan vinden in de drukkerij- en uitgeverswereld. Dit geldt wel voornamelijk voor de wetenschappelijke werken. De vereeniging van Beiersche dagbladuit gevers besloot de bedrijven reëels in de eerst volgende dagen stop te zetten, daar verkorting van den arbeidstijd in het dagbladbedrijf niet mogelijk is. Onder de zestien Münchener tijdschriften welker verschijning wordt opgeheven, bevindt zich ook het ïecds tientallen jaren bekende humoristische weekblad ,,Fliegende Blatter." Te Berlijn besloot men eveneens het drukken van Doeken en tijdschriften voorloopig stop te zetten. DE DEBACLE VAN DE MARK. De rijkskanselier voerde gister besprekingen met vertegenwoordigers der Duitsche industrie over de heden te publiceeren nood-verordening, tot vorming van een deviezen-fonds. Deze be sprekingen werden eveneens bijgewoond door den rijksminister van Financiën, Hilferding, en den rijksminister voor Economische Zaken, Von Raurner. Industrie, Handel en Landbouw moeten vol gens deze verordening buitenlandsc.be deviezen tot een bedrag van verscheidene 100 inillioenen goudmark leveren, Welke gebruikt zullen Worden tot invoer van levensmiddelen uit het buiten land en tot steun van de Duitsche valuta. De Rijksregeering rekent allereerst op vrijwillige levering dezer deviezen, doch mochten hare verwachtingen worden teleurgesteld, dan zal zij voor bet nemen van scherpe dwangmaatregelen niet terugdeinzen. Stresemann verklaarde na drukkelijk, dat de deviezen zoo snel mogelijk moeten worden opgebracht en nadat ook de minister van Financiën met nadruk op de nood zakelijkheid daarvan had gewezen, verklaarden de vertegenwoordigers der industrie zich accoord met het regeeringsplan, zoo spoedig mogelijk een wet in het leven te roepen, waarbij met scherpe straffen al degenen bedreigd worden, welke tegen de bepalingen handelen of trachten zich aan de opgelegde verplichtingen te onttrekken. Ook verklaarden de vertegenwoordigers der industrie zich accoord met het regeeringsvoorstel, om door een verhooging der productie, den export te bevorderen. Waarschijnlijk zullen de uitvoer rechten gedeeltelijk worden verlaagd, daar de prijzen van vele Duitsche artikelen reeds boven het wereld-markt niveau zijn gestegen. toekomst van de dochter van zijn slachtoffer Maar dan bekroop Werner weder de twijfel Was Van Gielen Wel Werkelijk schuldig. Zijn ge drag was vreemd en onverklaarbaar, het stukje wollen goed in den tuin getuigde zeer tegen hem. Maar dat waren geen bewijzen. Ook Alice Evan geloofde aan zijn schuld, anders had zij niet gesproken gelijk zij gedaan had. Maar had Alice andere en betere bewijzen of koesterde zij ook alleen nog maar een zekere verdenking en wilde zij juist daarom voorkomen dat er meer ontdekt werd. Als zij zeker wist dat de bankier schuldig stond aan den dood van haar vader, dan zou zij immers toch niet kunnen trouwen met Antoon, trouwen met den zoon van baars vaders moordenaar. Als echter niemand vaste bewijzen tegen den bankier had, dan kon deze onschuldig zijn. Aan de overpeinzingen van Werner werd een minder aangenaam einde gemaakt, doordat hij plotseling tegen iemand aanbotste. Maar het was zijn schuld alleen niet, want ook die ander bad niet uitgekeken, hij las loopend oVer het trot toir de courant. Pardon, zeide hij beleefd, ik zag u niet aankomen Ik las net in het ochtendblad iets over de zaak van Evan. In eens was Frits Werner vol belangstelling. Hij zag welk blad do andere in handen had, het was niet „Liet Eerste Nieuws." Nieuws, zeide hij, belangrijk nieuws. Och, zooals men het noemen wil. Er wordt IERLAND. waar reeds zooveel werkloosheid sedert eenige weken de haven- Te Cork, heerscht en arbeiders in staking zijn, is nu de dreigende algemcene staking geproclameerd. Meer dan 150 zaken, waaronder de grootste instellingen, zijn door deze staking getroffen. De employe's weigeren wegens een loonsverlaging van 20% hun arbeid voort te zetten. In sommige win kels, door politie bewaakt, werken alleen de chefs der verschillende afdeelingcn. De levens middelenvoorziening loopt gevaar. Het ver keer ligt geheel stil. Men vreest, dat ook de groote Fordfabriek stopgezet zal worden vooral tengevolge van de havenarbeidersstaking. Vele kleinere be drijven moeten eveneens sluiten daar de grond- stoffenvoorraad is uitgeput en de afgewerkte producten niet worden vervoerd. De pogingen der autoriteiten om een over eenstemming in de conflicten te bereiken, zijn tot nog toe mislukt. DE STAKING IN GRIEKENLAND. De toestand in Griekenland liet zich gister iets beter aanzien, dank zij het doortastend op treden der Grieksche regeering. In de meeste belangrijke openbare diensten zijn de stakers door ongeorganiseerden vervangen. In het geheel hebben 42 vakbonden zich bij de stakingsbe weging aangesloten. Het mcerendeel van het spoorwegpersoneel was echter door de mobilisa tie-order van de regeering verhinderd het werk neer te leggen. De havenautoriteiten van Piraeus hebben Verklaard, dat in de haven bijna evenveel als onder normale omstandigheden is gewerkt. Ge- duiende de 'laatste 24 uur konden 32 schepen vertrekken, met nieuwe equipages, aangevuld met matrozen van de vloot. Het publiek keurt over" het algemeen de dras tische maatregelen van de regeering goed. SPANJE EN MAROKKO. Generaal Marzo is benoemd tot algemeen opperbevelhebber te Melilla. Gister om 5 uur Werd het vertreksein gegeven aan de troepen, die heden in samenwerking met een eskader zullen deelnemen aan een operatie, welke ten doel beeft de belegeraars van Tifaran te verstrooien. AMERIKA EN EUROPA. President Coolidge heeft na zijn onderhoud met den Amerikaanschen minister van Finan ciën, Mellon, met senator Smoot en met ver schillende andere aanzienlijke Amerikanen, die van hun bezoek aan Europa terugkeerden, te kennen gegeven, dat, naar zijn meening, Amerika niet kan afwijken van zijn tot dusver gevolgde politiek in zake den toestand van Europa en dat hij geen practische methode voor het verleenen van medewerking door de Vereenigde Staten kan vinden. Hoe goed Amerika Europa ook gezind is, het kan niets anders doen dan zich buiten de Europeesehe aangelegenheden houden. ALLERLEI. Uit Bordeaux In het Zuidwesten van Frank rijk wordt veel gesproken over een mogelijke schending van het Fransch-Spaansche handels verdrag, doordat bijna* alle Fransche handels waren, voor Spanje bestemd, worden opgehou den adn het grensstation te Irum, waar sinds bijna een maand wel 1000 groote en kleine colli vrachtgoed verzameld werden. Uit Dublin Gister is bier op klaarlichten dag door een gewapende bende een gevangen- meegedeeld, dat de zoon van den vermoorden professor in Europa teruggekomen is. En naar aanleiding daarvan wordt een en ander nog eens weer opgehaald. De zoon van den professor terug, de broer van Alice Maar als dat van morgen in de courant stond, dat zou zij zeker dat weten. Vreemd dat zij hem niet gesproken had daarvan. Vreemd dat zij juist nu haar broer terug was, vreesde dat de waarheid bekend worden zou omtrent den vermoedelijken dader. Zou hef zijn omdat zij de wraakzucht van haar broeder vreesde, als hij achter de waarheid kwam. Wat dunkt u van dat bericht, zei de ander, die op Werners gelaat de grootste Verrassing had zien afteeken en. Frits was den man geheel vergeten. Nu haalde hij de schouders op en zéide Och, het was vaststaande, dat die mijnheer Evan vroeger of later zou komen opduiken. Daar is niets bijzonders aan. Neen maar hij komt toch nog spoedig en on verwacht. Hoezoo, vroeg Frits kortaf, want hij voelde volstrekt geen, lust met een wildevreemde deze d.ngen te gaan bespreken. Maar de man scheen dat juist wél heel graag te doen. Kom zeide hij, als het mag loop ik een eindje met u op ik wil dat gaarne bespreken. Dat was Werner toch al te kras. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHI EDAMS CU E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1