Het Comité voor het Nationaal Huldeblijk aan de Koningin bericht ons, dat het in het voorne men ligt om op 6 September a.s. des n.m. te twee uur in het Paleis op den Dam door den voorzitter dr. van Aalst, het Nationaal Hulde blijk namens het Nederlandsehe Volk te doen aanbieden het gerestaureerde koor der Nieuwe Kerk te Delft zal alsdan ter beschikking van de Koningin worden gesteld, en de albums, in houdende tweehonderd zeventien werken van Nederlandsehe meesters, zullen aan de jubi- leerende vorstin worden overhandigd. In aansluiting hiermede beginnen om één uur de veertien afdeelingen voor de nationale huldebetooging, waaraan door ruim twaalf duizend personen wordt deelgenomen, op te Irekken naar'den Dam. De opstelling is te kwart over twee afgeloopen. Alsdan hoopt de Koningin op het balcon te verschijnen, en neemt de huldiging een aan vang, en zal het huldigingslied worden ge zongen door de koren Excelsior, Den Haag Zeeuwsch a Capella Koor, Goes Euterpe en Kon. Utr. Ver. van Kerkzang, Utrecht De Lofstem, Muiden Con Amore, Leiden en Toon kunst, R. K. Orat. Ver., Koor der Groote Synogo- ge, Chr. Oranje Ver., Par. Koor en R.K. Gem. Zang Ver. „St. Anna" te Amsterdam, te zamen ongeveer duizend zangeressen en zangers. Te drie uur neemt het défilé een aanvang na afloop waarvan door een groep van veer tien deelnemers aan de Koningin een oor konde betreffende de huldebetooging zal wor den aangeboden. Op Vrijdag 21 September hopen de Koningin en de Koningin-Moeder te Delft te kómen ten einde het gerestaureerde koor der Nieuwe Kerk in oogenschouw te nemenHierbij zal de heer van der Voort van Zijp, als mede-voorzitter een rede uitspreken. Deze plechtigheid vindt niet in kerk maar in het koor plaats. De inbraak in liet postkantoor te Stecnwijk. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden ston de in hooger beroep terecht T. B. 22 jaar, be tonwerker en J. H. Z., 40 jaar, schoenmaker, bei den te Ter Apel, gedetineerd. Hun wordt ten laste gelegd, dat B., na zich den toegang tot het postkantoor verschaft te hebben, door een raamp je open te drukken en daardoor naar binnen te klimmen, de kluis heeft geopend met een deel van een sleutel, dien hij van te voren weggeno men had en uit die kluis zich brieven, trommels, rentezegels, frankeerzegels, gemunt geld, bank papier, een portefeuille e.d, heeft toegeëigend en dat Z. iniusschen bij het raampje op wacht is blijven staan, om B. te kunnen waarschuwen, wanneer zich onraad mocht voordoen, en het ge- stolene door het raampje van B. heeft aangeno men. Door de rechtbank te Heerenveen werd T. B. veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en J. II: Z. Lot 2 jaren en 6 maanden, onder korting van de voorloopige hechtenis. De officier van justitie en de beide beklaag den waren in hooger beroep gekomen van dit vonnis'. De procureur-generaal eischte Vernietiging van het vonnis en Veroordeeling-van B. tot ge vangenisstraf van 5 jaar en van Z. tot 3 jaar. De Vlootwet. Naar aanleiding van de volgende passage in een artikel van het „Centrum" (RK.) „Bezuiniging op militaire uitgave is een zeer redelijk verlangen, en de bezwaren, welke men reeds op grond daarvan, tegen de Vloot wet aanvoert, zijn alleszins Verklaarbaar", schrijft de heer C. P. D., in „De Vrijheid" „Precies ons idee En daarom zullen onze Vertegenwoordigers „reeds op grond daarvan" tegen deze Vloot wet stemmen." In een artikel „Schurftige schapen schreeu wen het hardst" in „De Volkskrant" (r.k.) bespreekt K. (de redacteur G. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer) de wijze, waarop „De Tribune" en het orgaan der communistische vakcentrale „De Arbeid" de militaire kwesties, meer in het bijzonder de vlootwet behandelen, In het Katholieke orgaan treffen wij de vol gende zinsneden aan „Als wij daaromtrent (genoemde mil. onder werpen eenige opmerkingen maken, is dat allerminst om de Vlootwet in bescherming te nemen, daartoe zijn wij in geen enkel opzicht bereid." Als slotzin lezen wij „Nog eens, wij behooren allerminst tot de vrienden van de Vlootwet, doch wij moeten niettemin opmerken, dat de actie welke thans tegen dat wetsontwerp gevoerd wordt, voor zoover het de communistische schreeuwers be treft, afschuwelijke demagogie is. Dat moeten de katholieke arbeiders weten." De voortvluchtige kapitein. De arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft gister het faillissement uitgesproken van den voortvluchtigen kapitein der administratie K. Koolhaas Revers, die zich, zooals bekend, aan verduistering, gepleegd te Ede, ten bedrage van ongeveer 44.000 ten nadeele van den Staat der Nederlanden, heeft schuldig gemaakt. De revolutionairen. Onder leiding van den rechter-commissafis mi'. C. Briët en den inspecteur der centrale re cherche J. F. van Slobbe heeft gister te Amster dam een twaalftal rechercheurs huiszoeking gedaan in de gebouwen v.?n het P. A. S. aan de Plantage Parklaan, van de „Tribune" aan den Amstel en ten huize van een particulier op de Pr. Hendrikkade. Op last der justitie werd beslag gelegd op de exemplaren van „De Spel breker", uitgave vap het „Comité van actie tegen de Oranjelol en de vlootwet,welke in de onderscheidene lokaliteiten werden aangetroffen. Nieuwe wetten. Gisteren zijn verschenen de Staatsbladen No. 359. Wet van den 17den Juli, tot goedkeu ring van het verdrag ter bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen, op 30 September 1921 ter onderteekenirg neergelegd op het Secretariaat-Generaal van den Volkenbond. No. 388. Besluit van den lsten Augustus, hou dende de bekendmaking in het Staatsblad van de toetreding tot een der protocollen betreffende den economise hen en financieel en wederopbouw van Oostenrijk. Rekenkamer van Nederlandsch-Indie. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van de Al- gemeene Rekenkamer van Nederlandscli-Indië de heer A. J. G. M. Gaillard, thans secretaris van den Raad van Nederlandscli-Indië. Nederland en Portugal. Havas meldt ons uit Lissabon, dat het handels verdrag tusschen Nederland en Portugal ge- teekend is. Mr. A. van Doorninek. Mr. A. van Doorninek met ingang van 1 Sept. benoemd tot thesaurier-generaal aan het Departement van Financiën is reeds van Maan dag af op het departement werkzaam. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. 2e aanvullingsagcnda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 24 Augustus 1923. Iter. Voorstel van B. en W. om ló. School Hl te verplaatsen naar het school gebouw aan de Lekstraat en haar te noemen School L. 2o. aan de Centrale School voor het zevende leerjaar 3 klassen te vormen en deze te vestigen in de School aan de Prins Mauritsstraat. 3o. den heer C. Scherpenisse,Hoofd van School HII, over te plaatsen als Hoofd van de Centrale School voor het7e leerjaar 4o. over te plaatsen naar de Centrale School a. den heer L. Torreman onderwijzer aan School C. b. A. A. J'. Mets, onderwijzer aan school FII c. P. van Rijn, onderwijzer aan School JI. Uitkeeringen krachtens de Invaliditeitswet. Op 1 Augustus 1923 bedroeg het getal der loopende invaliditeitsrenten toegekend aan bij den Raad van Arbeid te Delft verzekerde ar beiders 63 (totaal bedrag 10431,98 per jaar). Het getal der loopende ouderdomsrenten inge volge de Invaliditeitswet bedroeg op dien datum bij dien Raad 758 (totaal bedrag f 112450.per jaar), terwijl het aantal loopende weduwen- en weezenrenten, toegekend aan de nabestaanden van bij genoemden Raad-verplicht-verzekerden, op dien datum resp. 58 en 158 beliep (totale be dragen respectievelijk 9935,38 en 27368,64 per jaar). Het aantal gevallen, waarin aan verplicht- verzekerden bij den Raad van Arbeid ie Delft vrije geneeskundige behandeling of verpleging in inrichtingen werd verleend, was op Vermel den datum tot 157 gestegen, terwijl in 12 gevallen de observatie niet of nog niet door behandeling werd gevolgd Van deze verpleegden werden er 89 genezen ontslagen. Ontheffing verbod winkelsluiting. In de komende dagen zullen in verband met. de feestelijkheden en den etalagewedstrijd de winkels langer dan gewoonlijk mogen openblij ven. Op 27, 28 en 29 Augustus benevens op 3 en 4 September zullen de winkels mogen geopend zijn tot des avonds elf uur, terwijl op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 30 en 31 Augustus en 1 September tot. des avonds twaalf uur zal mogen worden verkocht. De besturen der middenstandsorganisaties hebben zich echter tegenover het Gemeentebe stuur moeten verbinden te bevorderen, dat aan het personeel op deze avonden zooveel mogelijk vrij wordt gegeven. Vertrouwd mag worden, dat de winkeliers hiermede ernstig rekening zullen houden. In dien onverhoopt, mocht blijken, dat dit niet het geval zal zijn, zal in het vervolg een dergelijke ontheffing niet meer kunnen worden verleend. De kwestie v. Wingerden. Naar wij vernemen, is door Ged. Staten van Zuid-Holland afwijzend beschikt op de klacht van den heer C. v. Wingerden, over zijn niet- toelating als lid van den Raad van Schiedam, op grond van het feit, dat de heer v. Wingerden op den datum van zijn verkiezing als lid van den Raad van Schiedam een betrekking bekleedde als onderwijzer bij het, O.L.O. te. Delft, welk ambt niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van den Raad. Gev. en verk. onroer. goederen. N o t a r i s P. R. v. E 11 e k o m. Afslag24 Aug. Perceel I. Het winkel- en woonhuis met eif aan den Singel no. 103, groot 36 c.a., In veiling 5500 verkocht voor 5500 Perceel 2. Hef winkel- en woonhuis met erf en open grond aan den Singel no. 105, groot 72 c.a., In veiling 4500, verkocht voor 4550 Perceel 3. Het huis met erf en open grond aan de Steenstraat 194, groot 38 c.a. In veiling 600, verkocht voor 609 UIT ROTTERDAM. In de Eerste Katendrechtsche Haven is gister de I4-jarige dekknecht J. W. Z., Wonende Feije- noordkade aan boord van het motorschip Ener gie met een voet verward geraakt in een kabel, bij het vastleggen van de boot. Het lichaamsdeel Werd afgekneld. De jon gen is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl overge bracht Gisternacht is ingebroken in de woning van de familie J. J. W. Jr., aan de Vijverlaan. De dieven zijn aan de achterzijde langs een balcon binnengekomen, via de kinderkamer. In hét- pand is alles overhoop gehaald. Daar de familie uitstedig is, kan nog niet worden vastgesteld wat er vermist wordt. Het volkswarenhuis. Ten aanzien van de naaml. venn. Maatschappij tot exploitatie van volkswarenhuizen is besloten tot liquidatie. Deze maand zal aan de crediteuren 75 pet. van hun vorderingen worden betaald, waartegenover deze volledige kwijting moeten geven. Aan het personeel is ontslag aangezegd, en de voorradige goederen zijn van de hand ge daan aan Rotterdamsche kooplieden. INGEZONDEN. ÖT Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Geachte Redacteur, Beleefd vraag ik plaatsing voor onderstaand in uw blad. Het hart brak mij, hij het lezen van 't inge zonden stuk van 23 dezer van den heer G. Iluijs. Hoe gaarne zouden ook wij zoo'n arm kind willen koestereh, totdat weer een blos kwam op zijn bleeke wangen en zijn moeder minstens, die troostende gedachte geven, dat haar kind word goed gedaan. Maar ach de middelen ontbreken. Vader is zelf werkeloos, er zijn zooveel menschen, die rijk bedeelt zijn met aardsche goederen, 't wordt misschien van ons niet verlangd dat alles waren mijn gedachten, bij 't lezen van 't ingezonden stuk. Doch er zijn erwellicht uit. den gegoeden stand, die zoo'n kind om de een of andere reden niet kunnen plaatsendaartegenover minder be deelden, die gaarne zoo'n kind willen koesteren, doch de middelen ontbreken, wijl toch voor voldoende winterkleeding moet gezorgd worden. Wanneer de rijke kindertjes wat van hun kleer tjes mochten afstaan en die dan door middel van den R.K. Vrouwenbond aan die Duitsche kin dertjes worden verstrekt, dan zullen er m.i. verscheidene moeders zijn, die die zorg op zich nemen en gaarne willen helpen, die bleeke wan gen van die kindertjes uit 'r Roergebied weer frisch en rood te maken. Met dank voor de plaatsing. Mej. N. N. lid van de R. K. Vrouwenhond. -4<s Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. ONTHEFFING VERBOD WINKEL SUITING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 7 der Verordening op de Winkel sluiting te Schiedam Verleen en voor het tijdvak van 27 Augustus tot en met 4 September 1923 ontheffing van het verbod vervat in artikel 1 der genoemde veror dening in dien zin, dat het geoorloofd zal zijn een winkel voor het publiek geopend te hebben tot des avonds ELF uur op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 27, 28 en 29 Augustus benevens op Maandag en Dinsdag, 3 en 4 September a.s. en tot des avonds TWAALF uur op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 30 en 31 Augustus en 1 September a.s. S.c li i e d a m, 21 Augustus 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben hij hun besluit van 23 Augustus 1923 vergunning verleend aan lo. W. DE GEUS A. VAN WAART tot oprichting van een kalkblusscherij en een in richting tot machinale mortelbereiding in de loods staande op het terrein aan de Nieuwe Haven no. 79, kadaster Sectie M. No. 3237, met een electromotor van 5 P.K., drijvende een kalkmolen 2o. de N. V. DISTILLEERDERIJ v.h. Simon Rijnbende Zonen tot uitbreiding van hare distilleerderij in het pand Noordvest 25/29 kadaster Sectie A. Nos. 1464, 1489 en 1574, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een advocaatmachine 3o. de CAPSULENFABRIEK „HOLLAND" tot uitbreiding van de capsulefabriek in het pand Schie no. 88a-b, kadaster sectie A. nos. 1389, 1561, 1562 en 859, door bijplaatsing van 10 electromotoren van totaal 32 P.K., drijvende diverse werktuigen 4o. de firma N. I. JAKOBS ZOON tot uitbreiding van hare borstel- en kwastenfabriek in het pand Overschieschestraat 49, kadaster Sectie I. No. 179, met één electromotor van 5 P.K. en eenige houtbewerkingsmachinesen 5o. B. ROSENBOOM tot uitbreiding van zijn steenbrekerij in het pand Noordvest 30/32, ka daster Sectie A. No. 1626, met 1 electromotor van 20 P.K.,ter vervanging van den bestaan- den van 10 P.K. drijvende diverse breek-, maal- en ziftwerktuigen. Schiedam, 24 Augustus 1923. Gemengd Nieuws. De chauffeursstaking te A'd a m. In een nachtvergadering, uitgeschreven door de Chauffeursvereeniging „Bewust Streven" werd na bespreking van den toestand in het bedrijf besloten het standpunt der vereeniging, dat de oude arbeidsvoorwaarden en de auto-centrale moeten behouden blijven, te blijven innemen. Diensvolgens zal de staking onveranderd blijven voortduren. De machtige gulden t,.e Brussel. De (Brusselsche) Standaard schrijft Naar het schijnt greep er te Antwerpen in de Economische afdeeling der Vlaamsche weten schappelijke Congressen een gedachtemvisseling plaats over het belang van den economischen factor in taal- en cultuuraangelegenheden. Al Wat wij weten is, dat de factor een zeer groote macht bezit. Daar is geen verder bewijs voor te zoeken dan de invloed, dien sinds eenige maanden de Hol- landsche guldens uitoefenen op de taalkennis van de hotelhouders, kellners, winkeljuffers en coif feurs van Brussel. De Vlamingen hebben veel mooie leuzen, maar het is het lot der leuzen gebruikt te Worden Waar ze niet van pas komen, en omgekeerd. Dat is ook doorgaans het geval met „Geen Vlaamsch, geen centen Veel heeft die leuze in Brussel nog niet kunnen uitwerken, 't Is waar, en het mag tot onze ver ontschuldiging aangevoerd worden, die leuze is niet meer heelemaal up to date. Zij werd uit gevonden vóór den oorlog, en zooals veel zaken van politiek en aard, nog niet herzien. Geen centen Centen of geen centen, wat belang heeft dat tegenwoordig 't Is dus bij slot van rekening niet te verwonderen, dat Brussel om geen centen geeft. Maar het geeft wel om guldens, en om ponden en om dollars. Die stukken loonen een zekere moeite, ook die Vlaamsch, en zelfs Nederlandsch, te spreken. Als nu de Hollanders met hun guldens zijn afgekomen, dan hebben ze wel niet allemaal geroepen „Geen Nederlandsch, geen guldens Oh non Maar toch hebben eenigen het practisch gedaan en de Brusselsche fournisseurs hebben zich gehaast om er aan te beantwoorden. Sinds dien tijd is het in Brussel, vooral in de omgeving van de Noordstatie, buitengewoon gemakkelijk in 't Vlaamsch gediend, gekapt, geschoren en geriefd te worden. Hadden de Vlamingen ook maar guldens, ér zou spoedig veel veranderen in Brussel Oplichter zoek. In het Algemeen Po litieblad verzoekt de officier van justitie te Amsterdam aanhouding en overbrenging van den Duitsch-Amerikaan Eduard of Edward Wilhelmi, zich ook noemende H. Wilhelmi en Warner en Werner, wonende te Biebrich aan den Rijn,wiens gevangenneming door de rechtbank te Amsterdam op 18 April j.l. is gelast, terzake po ging tot oplichting van de Rotterdamsche Bank te Amsterdam voor ongeeer 30.000, en wiens uitlevering te dier zake is toegestaan en dezer dagen zou plaats vinden. Even vóór de uitleve ring is hij te' Wiesbaden ontsnapthij vertoeft nu vermoedelijk in Nederland. Hij kwam vroeger vaak te Rotterdam en bij verschillende banken in den Haag en in het perceel De Riemerstraat 2b aldaar. Beschrijving lang, donker uiterlijk, lichte jas met of zonder bontkraag, zwart ge verfd haar of pruik en klein zwart geverfd snor retje. Zoo nu en dan draagt hij een Amerikaan- schen bril met hoornen randen. Verheffing van den zeebodem. In het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oce aan is 'n belangrijke ontdekking gedaan. Een schip, dat den telegraafkabel van Sint Helena naar Kaapstad moest repareeren, heeft gevonden dat op een plek, waar de diepte van den Oceaan volgens de kaarten ruim drie mijlen moest be dragen, de zeebedding tot minder dan drie kwart mijl beneden den zeespiegel gerezen is- Deze ontdekking doet vermoeden, dat er onlangs onderzeesche aardbevingen geweest zijn. Noodlanding. Gistermiddag is in een weiland te Noordwijk het militaire vliegtuig no. 72, een Spijker-toestel tengevolge van een motordefect gedaald. Bij de daling kwam het toestel terecht in een sloot, waardoor de schroef werd vernield en een vleugel en het landings toestel werden beschadigd. Het toestel was op weg van Soesterberg naar Rotterdam. De beide inzittenden, sergeant Van den Berg en de mecanicien Van Riemsdijk, hebben geen let sel gekregen. Ongelukken. Gistermiddag om 1 uur passeerde over de Kesselskade te Maastricht een met groote tonnen boter geladen vrachtauto. Eenige kinderen klampten zich aan de vaten vast en lieten zich medetrekken. Een der vaten rolde van den wagen en kwam terecht op den 8-jarigen M. Dijk. De jongen werd met sche del- en beenfractuur opgenomen en naar Calva- riënberg vervoerd. Te Nunspeet is het 8-jarig zoontje van den winkelier S. met zijn rijwiel door een passeeren- de vrachtauto overreden. De knaap was ter stond dood. Den chauffeur treft geen schuld. Steiger ingestort. Terwijl gister de Werklieden H. Hiemstra van Noordhorn, H- Annema van Hoogkerk en J. Kettens van Slaper- stil op een steiger aan de N. Ned. Beetwortel- suikerfabriek te Vierverlaten bezig waren nap' de reparatie van een kolentransportinrichtingi stortte de stellage in. De mannen vielen in een met beton bevloerden kuil. Hiemstra, die hel ernstigst geWondwas, moest naar hetAcademiscb Ziekenhuis te Groningen worden overgebracht- De beide anderen werden, nadat hun genees kundige hulp was verleend, naar hun woning vervoerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2