Stads- en Gewestelijk Nieuws. Stadgenootentoont, dit te gevoelen, te be De exposanten hebben gisteravond mevrouw Gemeenteraad. Volgens de „Msb." bestaat er goede grond om aan te nemen, dat de plannen van Minister Co- lijn om Lot een sluitende begrooting te komen in groote lijnen de volgende zijn': Op de eerste plaats zou worden overwogen om de 6% Staatsschuld in 5% leeningen te converteeren en den termijn van aflossing der crisisschuld van 30 jaar te verlengen tot bijv. 60-jaar. Het bedrag, waarmee door deze maat regelen het tekort op de begrooting zou worden verminderd, wordt op 50 millioen geschat. Verlaging van de salarissen der door het Rijk bezoldigde ambtenaren over de geheele linie, dus ook van de onderwijzers, is reeds in bewerking. De verlaging zou in het geheel 30 millioen moeten bedragen. Voorts wordt een verhooging der invoer rechten en accijnzen overwogen. Deze ver hoogingen zullen geen protectionistisch karakter dragen en percents-gewijze niet uitgaan boven die, welke thans in het vrijhandelsland Engeland gelden. Voor verhooging der accijnzen zouden, naar Verluidt, o.a. in aanmerking komen bier, koffie en thee. Het meerdere bedrag, dat men uit invoerrechten en accijnzen voor de schatkist denlit te winnen, wordt op ongeveer 20 millioen geraamd. It. K. Universiteit. Te Nijmegen is uit de verschillende standen der stad een comité gesticht, dat de feestelijkheden voorbereidt bij de opening der R K Universiteit in het a.s. najaar Het moet in de bedoeling liggen het Uni versiteitsbestuur een herinneringsfeestgave aan te bieden bij de officieele opening der Universi teit. Het was voornemens deze feestgave te doen bestaan uit een gebrandschilderd herinne- ringsraam („Msb U.K. Vakcentrale voor hoofdarbeiders. Zaterdagmiddag werd in Hotel „Noord- Brabant" te Utrecht de door St. Christoffel uitgeschreven vergadering gehouden voor den werknemenden middenstand. Aanwezig waren vertegenwoordigers van den W. M. uit Limburg, den R.K. Bond van Post en Telegraafpersoneel „St. Petrus", den R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „St. Franciscus van Assisië", den R.K. Bond van Technici, den R.K. Werkmeestersbond en het Voorleopig Comité der R.K. Vereeniging van Procuratiehouders en Bedrijfsleiders op ödmini- stratiegebied. Deze vergadering was belegd door het hoofd bestuur van de R.K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel", omdat het van meening was, dat de actie voor de tot standkoming der organi satie voor den W.M. nog niet is, zooals redelijker wijze verwacht zou mogen worden en omdat de wenschelijkheid eener R.K. Vakcentrale van W. M. door meerdere groepen wordt gevoeld. Bij de behandeling van het voorstel tot op richting van een R.K. Vakcentrale voor hoofd arbeiders, ontspon zich eene geanimeerde discus sie. Bij stemming werd besloten, dat een com missie zal overwegen zich tot het Doorluchtig Episcopaat te richten met het verzoek of een R.K. Centrale voor hoofdarbeiders gesticht mag worden. Bij het einde der vergader mg zeide de voor zitter, dat de verschillende organisaties voor 15 September a.s. de namen zullen opgeven van de heeren, die namens hun organisatie zitting zullen hebben in het comité. Deze opgave zal geschie den op het kantoor van St. Christoffel. Vóór 1 Januari a.s. zullen de leden der diverse orga nisaties een beslissing nemen omtrent oprichting van de Standsorganisatie van den werknemen den middenstand. Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingbelangen. Wij ontvingen Mededeeling No. 31 uitgegeven door de Nederlandsche Vereeniging voor Ten- tentoonstellingsbelangen en bevattende een uit voerige opgave van Jaarbeurzen en tentoonstel lingen, welke in den eerstvolgenden tijd in ver schillende plaatsen in binnen- en buitenland zullen worden gehouden. Tevens zijn hierin op genomen eenige belangrijke mededeelingen be treffende Nederlandsche monsterkamers in het buitenland in het bizonder wat betreft de voor bereid ng tot oprichting van een Nederlandsche Monsterkamer te Winnipeg (Canada). Inlichtingen worden verstrekt door het se cretariaat der Vereeniging, Bezuidenhout 97, Den Haag. Vereeniging „Nederlandsche Fabrikaat." Het Bestuur van deVereeniging„Nederlandsch Fabrikaat" deelt mede, dat de Algemeene Ver gadering zal plaats vinden op Woensdag 5 Sept. v.m. half elf uur in de Officieren Sociteit in het Park, te Den Haag. O.m. bevat de agenda een tocht langs den Waterweg per salonboot tot Vlaardingen en terug; bezichtiging van het s.s. Rotterdam v.d. Holland-Amerika Lijn. Daar ten hoogste honderd personen aan het bezoek van bet s.s. Rotterdam kunnen deelnemen, zal indien blijkt dat het aantal deelnemers aan de Algemeene Vergadering dit jaartal overschrijdt, voor degenen welke zich opgeven als No. 101 en volgende een bezoek aan een andere instelling worden voorbereid. De jubileumfeesten. De feeststemming is dan toch gewekt in onze stad Wie gisteravond langs de Broersvest naar het Oostmolenpein wandelde, zag het levendige beeld van een fleurige kerrcisviering. Voor de schel- verlichte kramen stonden de menschen gedromd en de caroussel draaide, met een schittering van glas en glanzend metaal, coquet tusschen een dichte haag van kijkers. In de schiettent knalden reeds de nikkelen buksen en de wafelbakker stond met zijn materi aal te schermutselen voor een walmend fornuis. En tusschen al die staande kermisgangers, deinden de gaande in een onafgebroken stroom, die gevoed werd door alle aangrenzende straten. Maar al had voornoemde attractie ontbroken, aan het uitzicht der stad zou men toch bespeurd hebben dat er iets bijzonders gaande is. De étalages van vele neringdoenden zien er reeds aanlokkelijk uit en nog is menig winkelier met ijver aan het werk om van en in zijn uitstal kast iets moois te maken. Langs de Lange Nieuwstraat en St. Liduina- straat steken de feestpalen al omhoog en Iwer en daar vlamt bereids het jubileumlicht als gevelversiering. Onder de klanken van „Harpe Davids" en groote belangstelling werd gisteravond in de Lange Kerkstraat door het buurtcomité de eerste paal geslagen en in de Boterstraat was het „Sint Ambrosius" die deze gebeurtenis met vroo- lijke tonen begeleidde. In laatstgenoemde straat werd bij deze ge legenheid nog het woord gevoerd door de heeren Montfoort en H. v.d. Meer, resp. voorzitter van de Oranje-Vereeniging en van het buurtcomié ook hier was een enorme menigte aanwezig. De vreugde steeg ten top, toen „Sint Ambro sius" na afloop van een en ander, een muzikale wandeling door Boterstraat en Lange Kerkstraat maakte, gevolgd en omstuwd door een opgeruim- ook de menschen-massa. Tenslotte brachten de wakkere muzikanten, den burgemeester en de dames Brillenburg een serenade en trokken nog een paar maal rond het stadhuis. Daarna werd het korps ontbonden en loste de stoet van volgelingen zich langzaam op. Hedenavond 7 uur zal, zooals reeds gemeld, in de Maasstraat de eerste paal geslagen worden. Het Bestuur der Oranjevereeniging verzoekt de Burgerij ter gelegenheid van de a.s. Jubileum feesten algemeen te vlaggen en zulks van af a.s. Woensdag tot en met a.s. Zaterdag. Heeren Werkgevers worden verzocht, voor zooveel het bedrijf toelaat aan het. personeel vrij te geven a.s. Vrijdag en Zaterdag. De Illuminatie is bepaald opas.Zaterdagavond Het Bestuur der Oranjevereeniging vertrouwt dat dezelve algemeen zal zijn. Een mooi geschenk. Onze oud-stadgenoot, de kunstschilder Gérard v.d. Heyden, thans wonend te Breda, heeft indertijd een levensgroot schilderij vervaardigd, voorstellende de H. Liduiria van Schiedam, om ringd door het Volk, dat haar verheerlijkt lichaam na haar afsterven komt zien een en ander vol gens de levensbeschrijving door Joannes Brug man. Het doel, dat de kunstenaar had met de ver vaardiging van bovengenoemd schilderstuk, was zijn talent te geven ter verheerlijking van de H. Liduina en de devotie van het Schiedamsche volk meer voor Haar op te wekken. Het kwam den heer v.d. Heyden voor, dat dit doel het best te bereiken was, door het schilderij op een geschikte plaats te Schiedam uit te stal len en hij koos daarvoor terecht uit de R.K. Leeszaal, die binnenkort op de Lange Haven zal worden geopend. De welwillende voorwaarden nopens deze schenking door den kunstenaar gesteld, zijn gisteravond in een vergadering van de Lees zaal-commissie besproken en aanvaard, zoodat het kunstwerk dus weldra op voornoemde plaats zal prijken. Het is te hopen, dat de nobele daad van onzen oud-stadgenoot een prikkel moge zijn voor al len, om, ieder naar zijn vermogen, mede te wer ken aan de stichting, vervolmaking en bloei van de R.K. Leeszaal, welke broodnoodige instelling een offer dan meer verdient. Jubileum-Etalage-wedstrijd 29 Aug.4 Sept. Aan den vooravond van den Jubileum etalage-wedstrijd wil het Comité zich wenden tot de Schiedamsche burgerij en 't volgende onder hare aandacht brengen Wie de laatste dagen de winkelstraten pas seerde, zal hebben opgemerkt, dat alle winke liers druk in de weer waren tot het maken van hun étalages, enkele winkels zelfs geheel afge sloten waren, alles om uiting te geven aan hare feestvreugde, dat gedurende 25 jaren, onder de Hooge Regeering van H. M. Koningin Wilhelmina Nederland, voor groote rampen is gespaard ge bleven. Deze Etalage-wedstrijd staat dan ook in 't teeken van de Jubileumsfeesten en de kleur Oranje" zal wel bij de etalages domineeren. De winkeliers zullen hij dezen wedstrijd met alle beschikbare middelen demonstreeren, doen blij ken, dat zij hun mooie taak in de Schiedamsche samenleving als distrihuant, ten volle bewust zijn Wanneer het Comité voor den Jubileum-Eta lage-wedstrijd de Schiedamsche burgerij dan ook uitnoodigt, de winkels deze week goed te be zichtigen, dan doet zij dat in de vaste overtuiging dat er voor de burgerij, naast het mooie wat er te zien zal zijn, veel te leeren valt. Er zal deze week van den winkelstand te Schiedam een op voedende kracht uitgaan, die ten goede zal ko men aan hen, die zich de moeite willen getroosten de etalages goed te bezichtigen. Vooral in dezen tijd van bezuiniging en mindere inkomsten, zal deze winkelweek voor de Schiedamsche burgerij van heel veel nut zijn. De winkeliers, wij herha len 't, hebben al 't mogelijke gedaan, om de burgerij te toonen, dat men in Schiedam 't best te recht kan. grijpen en te WaardeereH, doot- uwe inkoopeft voortaan in Schiedam te doen. Een krachtige bloeiende middenstand is on misbaar voor Schiedam. Moge dan heel veel inkoopen van de burgerij de belooning zijn voor de inspanning, die de Schiedamsche winkelstand zich getroost heeft, en moge hij-steeds blijven de onmisbare schakel in onze Schidamsche sa menleving. Stadgenooten denkt om hel letterraadsel. Het Comité verzoekt aan alle winkeliers, Woensdagmorgen vroeg de vlag te ontplooien. Het Comité verzoekt aanvulling van de Groep luxe artikelen L. v. Daalen,' Hoogstraat 109, L. v.d. Waal Hoogstraat 26, beiden met mede dinging. Ook neemt nog deel J. A. Ullers Boekhandel Hoogstraat 27 b.m. Het Comité van de Etalagewedstrijd deelt verder nog mede dat ter gelegenheid van de winkelweek de muziekvereenigingen St. Ambro sius en Oefening Baart Kunst een rondwandeling zullen maken op Woensdag en Donderdag 'sevonds 8 uur waarbij zij de volgende route zullen nemen: Rozenburgerplein, Beierlandschestraat, Groe- nelaang, Brouwerstraat Hoofdstraat Tuinlaan Gerrit-Verboonstraat, Koemarkt, Hoogstraat, Korte Dam, Dam, Breedstraat, Raam, Kinder- buurt-, Ooievaarsteeg, Groote Markt, om het stadhuis, Lange Kerkstraat, Broersvest, Over- schieschestraat, Emmastraat., Singel, Emma- plein, Broersvest, Koemarkt. O fïieieele mededeelingen. Onze lezers verwijzen we naar het officieele gedeelte van ons blad, bevattende mededeelingen omtrent tapverbod, sluiting der gemeente- bureaux, bruggen en sluizen, op de a.s. jubileum feesten. Arbeidswet en broodbakkerijen. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft goedgevonden le. dat in alle broodbakkersondernemingen in deze gemeente, waarin op 31 Augustus en 1 September niet gebakken en niet bezorgd wordt, op 3 September,ten hoogste 11 uren arbeid wordt verricht, volgens de regeling, die op de arbeids lijst voor den Zaterdag, respectievelijk voor den dag, voorafgaande aan den Sabbath, is verm ld, met bepaling, dat de in week van 2 tot en met 8 September niet langer danöl uren arbeid wordt verricht 2e. dat het in die ondernemingen op 3 Septem ber gebakken of opgewarmde deeg of brood op dien dag van 7 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd en van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. Volksbadhuis, In de week van 19—25 Aug. werden genomen 350 baden. lste klasse kuipbaden 23, regenbaden 35. 2de klasse kuipbaden 25, regenbaden 254. Kinderbaden 13. Bij de Zaterdag op het landgoed Raaphorst (Wassenaar) gehouden wedstrijden ter gelegenheid Van den Landdag van den nat. Vrijw. Landstoim-Zuid-Holland, hebben ook eenige Schiedammers een prijs weten te behalen. Het hoogst aantal, 8 pt. werden nl. bij 't ring steken bereikt door de heeren J. Katwijk en A. H. A. Zuidgeest. g T e s-G rave n h age slaagden gis- ter voor diploma A. van het machinisten-examen o.m. de heer W.v. Eeuwijk van hier, en voor ak te N. IX van het nijverlieidsonderwijs-examen de heer T. M. Groenendaal, eveneens van hier. UIT ROTTERDAM. Oplichters. Vrijdag j.l. is de bakker P. L. B. aangehouden, toen hij een bankinstelling op de Zuidblaak al hier, met een valsche kwitantie, afgegeven ten name van een grossier in vleesch, trachtte op te lichten voor 300 pond sterling. De kwitantie werd in beslag genomen. In de laatste dagen zijn er van verschillende vleeschhouwers, onder meer uit de Zomerhof straat, van de West-Kruiskade en uit de Prove niersstraat alhier, klachten bij de politie inge komen, dat zij met valsche kwitanties voor ver schillende bedragen in geld zijn opgelicht. Het schrift van deze kwitanties bleek overeen te komen met dat van de kwitantie, waarmee men de bankinstelling heeft trachten op te lichten. Naar aanleiding hiervan zijn, behalve de bakker P. L. B„ ook gearresteerd de koopman L. S. en de nagenoeg blinde kleermaker A. van I. Laatstgenoemde moet de hoofdpersoon van het drietal zijn, dat als volgt te werk ging Indien een hunner gezien had, dat bij een slager vleesch was thuis bezorgd, werd die slager telefonisch opgebeld. Men deed zich voor als collega en informeerde naar den grossier, die het vleesch geleverd had en naar den prijs, die er voor betaald was. Daarna werd de grossier op gebeld en hem werd, onder valsche voorgevens, gevraagd naar het gewicht Van het geleverde vleesch. Voordat nu de grossier met zijn kwitan tie bij den slager kwam, was daar al iemand namens het drietal geweest, en was op een kwi tantie, waarop prijs en gewicht juist waren op gegeven; ten name van den grossier, die het vleesch leverde, het geld geïnd. De nij verheidsten toonstelling. Gisteravond om hij half negen, is de 4000e be zoeker van de Nijverheidstentoonstelling in E'en Doelen genoteerd. Ook deze mocht iets ter waar de van I 25 uitzoeken. van Ëyck, de echtgenoote van den voorzitter vaq het tentoonstellingscomité, eenige geschen ken aangeboden. Gedenk de koperen bus! Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur.' SLUITING GEMEENTEBUREAUX. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat ter gelegenheid van de viering van het Rcgeeringsjubileum van H. M. de Koningin op Vrijdag 31 Augustus en Zaterdag 1 September a.s. gesloten zullen zijn het Bureau Onderwijs, de bureaux van de Ge meente-Secretarie, van Gemeentewerken, Wo- ningdienst, Technische Bedrijven, Gemeente- Reiniging, Burgerlijk Armbestuur en Arbeids beurs alsmede het Handels-Entrepot en de Open bare Leeszaal en Bibliotheek benevens de Zwem plaatsen. Voorts wordt bekend gemaakt dat het Bureau van den Burgerlijken Stand op Vrijdag 31 Augus tus a.s. gesloten zaf zijn doch op Zaterdag 1 September a.s. geopend zal zijn van 99.30 v.m. en dat het kantoor van den Keuringsdienst van vee en vleesch op Vrijdag op de gewone uren geopend zal zijn, doch op Zaterdag den geheelen dag gesloten. De bruggen en sluizen, met uitzondering van de Buitensluis, zullen op Vrijdag 31 Augustus a.s. en op Zaterdag 1 September a.s. na des mid dags 12 uur gesloten blijven, terwijl de pont over de Buitenhaven op dat uur zal worden stilgelegd. Schiedam, 27 Augustus 1923. VERKOOP STERKEN DRANK. De burgemeester van Schiedam Gezien de Verordening op de tapperijen, loge menten, openbare Vermakelijkheden en den han del in gebruikte roerende goederen te Schiedam BEVEELT, dat het op Vrijdag 31 Augustus a.s. en Zaterdag 1 September a.s., de dagen, waar op het. Regeeringsjubilcum van H.M. de Konin gin in deze gemeente zal Worden gevierd, den tappers en slijters gedurende den geheelen dag verboden zal zijn in hun tapperijen of slijterijen sterken drank te schenken, toe te dienen of te verstrekken. Schiedam, 27 Augustus 1923. {Slot). Iter. Voorstel van B. en W. om school Hl te verplaatsen naar het schoolgebouw aan de Lekstraat en haar te noemen School L aan de Centrale School voor het zevende leerjaar 3 klassen te vormen en deze te vestigen in de School aan de Prins Mauritsstraat den heer C. Scherpenisse, hoofd van school H2, over te plaatsen als hoofd van de Centrale School voor het 7e leerjaar over te plaatsen naar deCentrale School den heer L. Torreman, onderwijzer aan school C den heer A. A. J. Mets, onderwijzer aan school F2 den heer P. van Rijn, onderwijzer aan school Jl. De heer Slavenburg zou gaarne, wanneer er geen haast hij dit voorstel is, dit nog maals naar de commissie van Onderwijs ter na dere beschouwing terug sturen, daar z.i. deze zaak nog niet van alle kanten bekeken is. De heer Evers sluit zich hierbij aan, hij acht het zeker noodig, al deze kwesties in de Onderwijscommissie goed te onderzoeken en dezé moet niet worden voorbijgegaan. Weth. de Bruin zegt, dat het niet de bedoeling is geweest, de commissie voorbij te gaan misschien zijn niet alle details van het voorstel door de commissie onder de oogen ge zien en zoo men wil, zou men de zaak daarom kunnen uitstellen, maar weth. zag liever alles voor 1 Sept. geregeld, dat dus het voorstel nu reeds wordt aangenomen. Verder geeft weth. nog inlichtingen op eenige gestelde vragen, Waarop alle leden zich met het voorstel in zijn geheel vereen igen. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van ƒ850.voor de aanschaffing van een sneeuwschoepenstel doör de Gemeente- Reiniging. De aanschaffing hiervan wordt wenschelijk geacht aangezien bij de groote uitbreiding van het straatoppervlak, die de gemeente in de laat ste jaren heeft ondergaan, het niet meer moge lijk is om met de paarden-sneeuwploeg alle stra ten vlug genoeg rijbaar te maken voor het ver keer. De heer Swartj es zou liever met dit voor stel willen wachten, tot de gemeente er finan cieel beter voorstaat. De heer H ij m a n meent, dat door dit toestel den werkloozen werk uit de handen wordt ge nomen. Weth. Boddeüs is van meening, dat deze uitgave van 850 zeker in 't voordeel van de gemeente is, anders zou 't de gemeente op veel hooger kosten komen. De heer Hoek merkt nog op, dat met dezen sneeuwruimer den werkloozen geen werk uit handen wordt genomen, daar dit toestel enkel maar de sneeuw naar de kanten der wegen schuift, van waar dan de werkloozen ze verder kunnen wegruimen. De heer LI ij m a n heeft nu ook geen bezwa ren meer, en het crediet wordt z,h.st. veileend,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2