België en Engeland.van Duitschland ontvangen hebben, ongeveer gelijk zijn. Frankrijk heeft daarentegen veel minder ont vangen. Engeland wordt dus hcusch niet op geofferd, zegt het blad en wat Duitschland be treft, dat heeft zich tot nog toe niet voor Frank rijk 'gcruincerd. De uiting van het Belgische antwoord, om op vriendschappelijke en discrete manier bijeen te komen, wordt zoowel door de Fransche als Engelsche pers reeds bepleit. Alle papieren uiteenzettingen der laatste Weken hebben werkelijk al geleid tot practische oplossingen, welke Europa kunnen redden. Terecht merkt ook het „Journal des Débats" op, dat men samen moet komen om een geest van bondgenootschappelijkheid en vriendschap pelijkheid te toonen, welke de geallieerden vroe ger ook gered heeft. In politieke kringen lieerscht de overtuiging, dat deze bijeenkomst buitengewoon veel waar de kan hebben voor het dilemma voor Strese- mann of een spoedige oplossing van de Roer kwestie, of gevaarlijke gevolgen binnen afzien- baren tijd. Vooral aan Engelsche zijde bestaat het ver langen, de funeste Werking van het lijdelijk verzet te doen ophouden, desnoods door con cessies, welke bij een eensgezindheid van de drie landen voor Frankrijk geen verlies van prestige, en voor Duitschland geen overwinning zouden beduiden. HET ENGELSCHE KABINET. Uit Londen verluidtOfficieel wordt mee gedeeld, dat de koning de benoemingen heeft bekrachtigd van Neville Chamberlain tot kan selier van de schatkist en van sir William Joyn- son Ilicks tot minister van gezondheid. IERLAND. Het tellen der stemmen in de stcmbureaux heeft gister plaats gevonden in even groote rust als eergister de stemming. De definitieve resultaten zijn nog niet be kend. Het staat echter vast, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, O'Higgins, een der sterkste persoonlijkheden van het kabinet, gekozen is. Ook de minister van Defensie, generaal Mul- cahy, en de minister van Buitenlandschc Za ken, Fitzgerald, kunnen als gekozen worden beschouwd. De organisatie der republikeinen blijkt goed te zijn geweest. De herkiezing van de bekende gravin Mar kievicz staat vrijwel vast. De Labour-partij heeft naar alle waarschijn lijkheid een armzalig figuur geslagen. ITALIAANSCHE MISSIE VERMOORD. De „Idea Nazionale" bericht uit Bari het volgende Uit Vallona is bericht gekomen, dat de Italiaansche militaire missie, welke in Alba nië bezig is met de vaststelling van de grenzen van dit land, op Grieksch giondgebied door de bevolking is overvallen. Een generaal, een kolo nel en drie andere officieren zijn gedood. Naar de „Idea Nazionale" mededeelt, heeft de Ita liaansche regeering reeds de noodige maatrege len genomen, ten einde strenge sancties toe te passen en de oogenblikkelijke bestraffing van de schuldigen van de Grieksche regeering te eischen. Latere berichten uit Albanië bevestigen den moord op de Italiaansche militaire missie. Volgens de „Tribuna" had de overval in de omgeving van Koritza plaats. De vijf leden der missie, aan het hoofd waarvan generaal Tellini stond, Werden allen gedood. De leden der Fransche en Engelsche missies schijnen niet te zijn aangevallen, doch hun werd wel belet, de Italiaansche missie hulp te ver leenen. In welingelichte kringen vermoedt men, dat de Italiaansche regeering zelf strafmaatregelen zal toepassen, daar zij niet veel vertrouwen heeft in de beloften van de Grieksche regeering tot het doen straffen van de schuldigen. De geallieerde regeeringen zijn iceds uitge- noodigd, te zemen met de Italiaansche regeering, bij de Grieksche regeering een krachtig protest in te dienen. Reuter seint nog uit Athene In verband met het hier gepubliceerde officieuze bericht omtrent den moord op generaal Tellini, dr. Scorti, hoofd van den medischen staf Van het leger en luite nant Conati, allen leden der Italiaansche mili taire commissie voor de vaststelling van de grenzen van Albanië; kan worden medegedeeld, dat de Grieksche autoriteiten alle maatregelen hebben genomen, de schuldigen te arresteeren. ITALIË. Naar de Fransche bladen uit Rome vernemen, heeft Mussolini officieel doen weten, dat de al- gemeene verkiezingen „sine die" uitgesteld zijn. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Melilla wordt gemeld, dat de toestand der Spaanschetroepen kritiek is. Generaal Weyler is dringend door de regeering ontboden om met haar te beraadslagen over de uitvoering der besluiten, welke eenigen tijd gele den door den ministerraad zijn genomen. JAPAN. Graaf Yamanoto heeft opdracht ontvangen een nieuw kabinet te vormen. Ilij is 71 jaar oud en behoort tot den Satsoema-sfam. hoor gegeven, de post telefoon en telegraaf beambten, alsmede de spoor- en tramwegman nen weigeren, het werk in den steek te laten. Op verschillende punten der hoofdstad heb ben ongeregeldheden plaats gehad. Stakers wierpen met bommen en steen en. In de stad loopen soldaten- en politie-patrouilles rond. In de provincies is alles rustig. Uit Londen Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat in de Jezreël-vallei nabij Beisan gisteren een vechtpartij heeft plaats gehad tusschen Arabie ren en Joden. Tien Joden werden gewond, waar van vijf ernstig. Uit Berlijn De regeering van Litauen heeft besloten het door de gezantenconferentie ontworpen statuut voor Memel niet aan te nemen, wanneer het niet Wordt gewijzigd. Dit zal weldra in een nota aan de gezantenconfeier.- tie worden medegedeeld. Uit Berlijn. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken heeft, op grond van dc wet ter bescherming der republiek, de centrale commissie van de Groot-Bei lijnsche Bedrijfs- reden opgeheven en verboden, alsmede alle daaraan verbonden uitvoerende raden en sub commissies. Dit besluit is gegrond op het materiaal, dat j.l. Zaterdag bij een huiszoeking in de communistische centrale Werd gevonden. Verdere politioneele en strafmaatregelen wor den verwacht. Uit Rome. De Tsjeclïo-Slowaksche minister van buitenlandsche zaken Benes had gistermor gen een onderhoud met Mussolini over de prac tische economische kwesties, waarbij beide landen belang hebben. De genomen besluiten, zullen heden aan den plenum-ministerraad voorgelegd worden. Benesj vertrekt heden naar Genéve. Uit Berlijn. De besprekingen in zake het ontslag van het lid van den bedrijfsraad der Rijksbank Grossmann, welke gister voor de bemiddelingscommissie van Groot-Berlijn zou den plaats vinden, zijn uitgesteld, daar het Landgericht III de voorstelling van het gebeurde door de directie der bank onderzoekt. Dr. Hoei'le, centrumafgevaardigde in den Rijksdag, is tot rijksminister van posterijen benoemd. Dr. Hoefle, die 41 jaar oud is, heef een leidende rol in de katholieke vakbeweging gespeeld. WAT 15 HET dat Erdal een wonder doel zijn? De kwaliteit door eed'le was en zuivere terpentijn. Binnenland. Het jubileum van de Koniugin. Heden heeft de Koningin te haren Paleize in het Noordeinde in Den Haag, tusschen 3 en 6 uur, de gezanten van Frankrijk, China, Polen, Engeland, den Pauselijken Stoel, Brazilië, Tsjecho-Slowakije, Griekenland en Hongarije ontvangen tot het aanbieden aan H.M. van ge schenken of eigenhandige brieven van geluk- Wenschen van de door hen bij Hr. Ms. hof ver tegenwoordigde souvereinen of staatshoofden. De leden van de Eerste Kamer, die, gelijk vroegen is gemeld, Zaterdagochtend 1 September om half-elf door de Koningin officieel en cere monieel zullen worden ontvangen ter aanbieding van een adres van gelukwensching, zullen zich, volgens vroeger door de Kamer genomen besluit, en corps raar het paleis begeven. Zij zullen zich om 10 uur bevinden in het gebouw der Eerste turner aan het Binnenhof en van daar in auto s naar het palcis rijden. Het uur, waarop de Koningin den 5den Sep tember uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt, om daar haar intocht te houden is vastgesteld op des namiddags te 12.u. 33 min. van het sta tion Hollandsche Spoor. Mevrouw Melvil barones van Lyndcn t Na een langdurige ziekte is te Loenen op de Veluwe overle'den de grootmeesteresse van het Huis van de Koningin, mevrouw de douaurière C. J. Melvil barones Van Lynden, geboren jonk vrouw Van Weede. De overledene was op 1 December 1912 tot de functie van grootmeesteres benoemd. In de laatste tijden werd zij door haar ongesteldheid Verhinderd deze functie uit te oefenen. ALLERLEI. Naar uit Lissabon aan de „Times" wordt gemeld, is er in verband met de stijging der broodprijzen aldaar door de. voornaamste ar beiders-organisaties een algemeene staking af gekondigd. De bouwvakarbeiders, metaalbewerkers en drukkers hebben aan den stakingsoproep ge Vlootwet-debat. In de groote zaal van het Vereenigingsge- bouw in dc Willemstraat te 's-Gravenhage, is gisteravond op initiatief van de R. K. Kies- vereeniging in deiTRijkskieskring 's-Gravenhage, een vergadering gehouden, waar kapitein J. A. J. Lambooy en prof. dr. J. A. Veraart resp. het pro en contra van de Vlootwet uiteenzetten. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer Heystek, die het nut dezer uiteen zettingen bepleitte, alvorens de kiezers in de vergadering van 11 September hun meening over de Vlootwet uitspreken, was het woord aan kapt. J. A. J. Lambooy, die de Vlootwet verdedigde. Spr. vroeg of men de Regeering wel mag af vallen, die het program der vorige Verkiezingen thans uitvoert Weerloosheid van onze rivieren delta en onze eilandengroep in de Oost beteekent voor ons in den oorlog te Worden meegesleurd in de nieuwe Vlootwet beteekent, zeide spreker, alleen het brengen van enkele offers voor het behoud van den vrede. Wat de financieele zijde van het vraagsl.uk betreft, de kosten der schepen verdeelt men over 12 jaar, die der bases over 30 jaar de bouw der schepen en de bedrijfskosten dragen Neder land en Indië beide die der bases draagt Indië alleen. De invoering der Vlootwet beteekent. voor Nederland een vermindering der marine- begrooting van 35.2 millioen op 32.6 millioen, terwijl het eindbedrag der begrooting 1929 voor Indië zonder Vlootwet 34 en met Vlootwet 48 millioen zou zijn. Indië heeft zich reeds in den [Volksraad met 37>8 stemmen vóór de vloot uitgesproken. Daarna was het woord aan prof. dr. .J. A. Veraard, die op dèn voorgrond stelde, dat het belang voor Indië oor Nederland en omgekeerd buitengewoon groot is. Het gaat er echter om, of de Vlootwet van thans doelmatig is en nu is het wel heel mooi, dat zooveel wijze mannen de Vlootwet prachtig vinden, maar de kiezers laten daarom hun gezond verstand met op stal zetten. Spr. herinnerde in dit verband aan de ideeën van Stniycken over gezonde politieke democratie De Vlootwet besprekende, zeide spreker, dat men de houding der marinemannen met buiten gewone voorzichtigheid sedert 1892 moet be zien, omdat er vaak terecht een stemming van wantrouwen kwam. Spr. verklaarde geschrokken te zijn van de verdediging der Vlootwet door commandant Gooszen, die geheel zwijgt over de bezwaren en de volstrekte ongelijkwaardigheid van ons kleine macht jeHij schakelt het hoogstbelangrijke element als hét vliegWezen totaal uit, terwijl deskundigen ons den komenden oorlog als een luchtkrijg teekenen Als men geen gelijkwaardige macht heeft, noemde spr. het misdadig, dat men zulk een onbeteekenende macht tegenover Amerika en Japan durft stellen De memorie van toelich ting zegt, dat men klein materiaal bouwt, niet, omdat dat doelmatig is, maar, omdat men voor het andere geen geld heeft Dat is paradoxaal Spr. concludeerde, dat men slechts hoopte op een voor onze vloot gunstige constellatie en daarmee het klein-materiaal gunstig tracht voor te stellen. De financieel-economische zijde van de zaak besprekende, - betoogde sprekerdat minister De Geer terecht alles wilde aanpakken, omdat anders ieder zijn heilig huisje zou verdedigen. Dit vlootapparaat. echter kan en mag niet die nen tot verdediging, omdat het ongelijkwaar dig is, maar bovendien de wet beteekent vermeerdering der schuld met 1 milliard. Dat Indië het grootste deel betaalt, beteekent druk ken op de Nederlandsche Welvaart. Het verzet van Patijn, Trip en De Geer gaat tegen het op nemen Van nieuwe lasten in dezen nijpenden tijd. Waarop zal men die kosten moeten ver halen Er zullen offers worden gebracht, die ons verpletteren, omdat de welvaart er aan ge offerd wordt, en de cultuurbelangen er door te niet gaan. Wat de staatkundig-ethische zijde betreft, men moet er al zijn krachten op zetten om de Wereld in een andere richting te drijven dan tot 1914 en sinds 1918. Er moeten andere inter nationale verhoudingen komen, die een wereld vrede zullen bestendigen, gunstig zoowel voor kapitaal als Voor arbeider. Dat brengt risico met zich, maar dat is te verkiezen boven een onge- lijken strijd, waaruit wij verpletterd te voor schijn zullen komen. Nederland heeft bij een wereldvrede als kleine staat zeer groot belang. Later wij daarop onze krachten richten. de Koningin van Rijkswege jubileumpostzegels worden uitgegeven in de waarden van 2, 5, 7V2, 10, 20, 25, 35 en 50 cent en van 1. 21/ en 5 gulden. De jubileumpostzegels van 2, 71/2, 10, 20, 25, 35 en 50 cent dragen de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin, die van 5 cent en van 1, 21'2 en 5 gulden vertoonen eene tronende figuur met scepter en Rijksappel. Op de jubileumpostzegels zijn de bepalingen van toepassing, welke gelden voor de gewone postzegels zij zijn mede geldig in het interna tionaal verkeer. Van 31 Augustus af zullen bij de post-, bij en hulppostkantoren eenige soorten van de hierbedoelde zegels verkrijgbaar zijn. De overige soorten jubileumpostzegels worden na gereed komen geleidelijk verkrijgbaar gesteld. De ouderdomswet. De wet tot wijziging van de Ouderdomswet zal 1 Sept. in werking treden. De slroo-uitvoer. Volgens mededeeling van den Rijksland- bouwconsulent te Brussel is de uitvoer van stroo uit België weder vrij. Prov. Staten van Zuid-Holland. Ingevolge het in de Statenvergadering van 27 Juli j.l. genomen besluit wordt de zomerzit- ting Maandag 3 September voortgezet. De ver gadering wordt gehouden in de vergaderzaal der Eerste Kamer en wordt om 11 uur geopend. Aan de orde zijn de voortzetting van de alge meene beschouwingen over de provinciale be grooting voor 1924, de verdere behandeling van die begrooting en de overige, nog niet afgedane punten van de agenda der zomerzitting. Salarisverlaging Rijkspersoneel. Naar „Het Seinlicht", orgaan van den P. C. B. van Spoor- en Tramwegpersoneel, meldt, is door de Regeering aan de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg bij het Rijks personeel een ontwerp-besluit, ten advieze toegezonden, strekkende tot intrekking van arti kel 40 van het Bezoldigingsbesluit. Geen extra uitkeering aan de werkloozen. De Kroon heeft het besluit van den Haag- schen gemeenteraad van 26 Maart j.l., betreffen de het toekennen van een extra uitkeering aan werklooze arbeiders, vernietigd bij besluit van 25 dezer. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad, |gDe nieuwe Gemeenteraad van Schiedam ver gadert voor de eerste keer op Dinsdag 4 Sept. 1923, des n.m. te 2 u. in gebouw „Eendracht.' Allei eerst komt aan de orde de beëediging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden De agenda bevat o.m. de volgende punten 1. Benoeming van 4 wethouders. 2. Benoeming van de leden der vaste raads- commissiën, t.w. Voor a. de Technische Bedrij ven b. de Gemeentewerken c. de Gemeente lijke Woningdienst d. het Grondbedrijfe. de Gemeente-Reiniging f. de Financieele Com missie g. Onderwijszaken h. Algemeene Per soneelsaangelegenheden i. de Strafverorde ningen; j. het onderzoeken der rekeningen (voor zitter en leden) k. het onderzoeken der be zwaarschriften tegen aanslagen in de Gemeen telijke Inkomstenbelasting (voorzitter en leden) en 1. die bedoeld bij art. 120 der Bouwveror dening (voorzitter en leden). 3. Benoeming van 3 leden van de Commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis in verband met het aftreden der raadsleden Mev'r. E. Koeten- Ooms en de heeren A. J. Schreuder en J. H. Evers. 4. Benoeming van een Voorzitter en 2 leden van de Commissie voor het Algemeen Handels- Entrepot in verband met het aftreden van den wethouder en raadsleden de heeren C. Houtman, J. van den Tempel en L. van Pelt. 5. Benoeming van 4 leden van het Burger lijk Armbestuur in verband met het aftreden der raadsleden de heeren J. M. van Pelt, J. G. H. Brounts, A. P. S. Swartjes en L. van Pelt. 6. Aanbeveling van hetBurgerlijk Armbestuur ter benoeming van een lid dier instelling ter vervulling der vacature, ontstaan door de perio dieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den heer J. A. M. Meijer inge zetene der Gemeente, geen lid van den Gemeen teraad. Aanbevolen wordt de lieer J. A. M. Meijer (aftredend lid). 7. Benoeming van een gedelegeerd lid van de Vereeniging „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" in verband met de aftreding van het raadslid den heer J. M. van Pelt. 8. Benoeming van een gedelegeerd lid van de Vereeniging „Schiedamscli Volksbadhuis" in verband met de aftreding van het raadslid, den heer D. Boddeüs. 9. Trekken der afdeelingen voor het onder zoek der gemeente-begrooting, dienst 1924. Ontstemming. In ambtenaarskringen wordt ernstig overwogen in verband met de berichten omtrent een voornemen van de 'regeering om art. 40 van het Bezoldigingsbesluit in te trekken, als protest geen gebruik te maken van het door baar toege stane verlof op 6 September voor de jubileum feesten. Het ligt in de bedoeling, deze quaestie tot een onderwerp van bespreking te maken in de samen werkende organisaties in een der eerstvolgende bijeenkomsten. Opening Staten-Gencraal. De Koningin zal Dinsdag 18 September per soonlijk het nieuwe zittingjaar der Staten-Gene- raal openen. De jubileumpostzegels. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend,-dat ingevolge het Kon. be sluit van 16 Juni 1923 (Stbl. no. 271) ter gele genheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van De Wethoudcrszetcls. In de gisteravond gehouden vergadering der drie rechtsche raadsfracties is besloten, om voor de a.s. wethoudersverkiezingen de beide aftre dende rechtsche wethouders Mr. van Velzen en Boddeüs candidaat te stellen, zoodat bijgevolg de twee andere zetels door links zouden kunnen worden ingenomen. Het geschenk voor de R. K. Leeszaal. De kunstschilder G. v. d. Heijden, die, zooals we gister meldden, de R. K. Leeszaal en Biblio theek een schilderij, voorstellende de H. Liduina, ten geschenke heeft aangeboden, zendt ons thans een verklaring van het kunstwerk, gemaakt Volgens de onderstaande beschrijving, door Joannes Brugman, vertaald door pater G. A. Meijer O.P. Ofschoon de Maagd voorzegd had, dat zij te midden der grootste smarten zou sterven en er bij haren dood geen wonder zou plaats hebben, droeg haar gelaat geen lijkkleur, noch pijnlijke trekken, maar blonk en straalde er een glans uit, zooals men nooit bij een sterveling aanschouwd c

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2