Het geheimzinnige raadsel EN OmSTKEK DAGBLAD IfOOR F E UI L L ET O W 46ste Jaargang. Donderdag 30 Augustus 1923. No. 13731. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert entiëni 15 regel» 1.75 t elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Het onderzoek der Fransche en Belgische nota's te Londen door de deskundigen van het- departement van financiën aangaande de dec- len, die betrekking hebben op het vraagstuk der schadevergoeding, is geëindigd. De conclusie, waartoe zij kwamen, is dat deze beide nota's in geen enkel opzicht beantwoorden aan de verwachtingen, die men te Londen koes terde, dat n.l. de beide regeeringen zich toe gankelijk zouden toon en voor de Engelsche argumenten en voorstellen. Blijkbaar staat men nog even ver van elkander als in Januari. De gezamenlijke cischen der bondgenooten beloopen nog ongeveer a 3 milliard of circa 60 milliard mark goud, terwijl Bonar Law in Januari als maximum draagkracht van Duitschland zelf in totaal van 30 40 milliard aannam, hetwelk thans Wel belangrijk lager zal zijn. In welingelichte kringen blijft men beweren, dat Parijs en Brussel op den verkeerden Weg zijn door hun eischen op te tellen en daaruit te be rekenen, wat men van Duitschland wil hebben, in plaats van na tc gaan wat Duitschland kan opbrengen en dan een schema van verdeeling vast te stellen, wat ieder krijgen kon. Ook schijnt het, dat Engeland niet bereid is te erkennen, dat België nog steeds aanspraak op de volle preferen tie van 2.5 milliard blijft behouden, hetgeen een nieuw struikelblok in de onderhandelingen zou kunnen worden. Het gerucht uit Parijs, dat op 10 September tc Parijs een ontmoeting tusschèn Poincaré en Baldwin zal plaats hebben, wordt tot dusverre le Londen niet bevestigd. Men gelooft niet, dat Baldwin een verzoek dienaangaande aan zijn Franschcn collega heeft gericht, hetgeen toch volgens protocol noodzakelijk zou zijn. IN HET BEZETTE GEBIEI). In verband met het mislukken van onder handelingen, welke de vorige week te I. on den plaats hadden tusschèn Duitsche en Engelsche groot-industrieelen zou er een volkomen om mekeer hebben plaats gevonden in de politieke stemming onder de vooraanstaande Duitsche industrieelen, die thans directe onderhandelin gen zouden trachten aan te knoopen met de Fransche grootindustrie. Naar verluidt zouden er besprekingen tusschèn Loueheür en het Stin- nes-concern te Baden-Baden te verwachten zijn. Alleen gisteren is te Dusseldorp een bedrag van 431 milliard Mark in beslag genomen. De spaarbank te Dusseldorp Werd gisteren bezet, daar verdenking gerezen was, dat deze als filiaal van dc Rijksbank dienst deed voor de betaling der loonen aan de stakende spoorwegarbeiders. DE MOORD OP DE ITALIAANSCHE MISSIE. De Italiaansche pers schrijft den moord op de leden der Italiaansche militaire commissie voor de vaststelling der grenzen Van Albanië openlijk toe aan een directe inspiratie van cle Grieksche regeeriug en vraagt onmiddellijke genoegdoe ning voor hetgeen beschouwd Wordt als een openlijke daad van vijandigheid tegen Italië. In een officieele communiqué van het agent schap „Stefani" wordt- verklaard, dat de ge beurtenissen, die aan den moord vooraf gingen alsmede de voortdurende lastercampagne, welke jn den laatsten tijd tegen de Italiaansche re- 47 De jonge Evan kon er zich absoluut niet mee vereenigen, dat de uitvinding op die wijze geëxploiteerd zou worden. Frits Werner en Antoon van Gielen hadden tot zoover aandachtig geluisterd zonder een vraag te stellen of eenige opmerking te maken. Maar nu riep Antoon Hij had daaraan groot gelijk, vader. Het was ook in het geheel niet verdedigbaar, dat u zoo'n uitvinding zoudt verkoopen aan de een of an dere regeering, die het onploffingsmiddel zou gebruiken om haar oorlogsmiddelen tc perfec- tionneeren. Men is waarachtig al ver genoeg gevorderd in de kunst om elkander tc doo- den. De bankier haalde de schouders op. Laten we daarover niet discussieeren, zeide Hijwe zouden het vermoedelijk met elkander Uiet spoedig eens worden. En in ieder geval was de zoon van den pro fessor er niet tegen uit menschlievende over wegingen. Wat wilde hij dan vroeg Antoon van Gie len. Dat zal ik u zeggen. De jonge Evan heeft, Zooals ge weet, ook aan de Luitenlandsche uni versiteiten gestudeerd. Daar heeft hij kennis geering en de militaire commissie in de Griek sche pers gevoerd is, aan de Italiaansche re- geering de overtuiging hebben geschonken, dat- de moreele en materieele verantwoordelijkheid voor deze misdaad op de Grieksche regeering rust. De Italiaansche regecring heeft door bemid deling van haar gezant te Athene aan de Griek sehe regeering een nota doen overhandigen, waarin zij zeer scherpe eischen stelt. Deze eischen zijn als volgt geformuleerd le. Er moet een officieel excuus aan de Ita liaansche regeering door de hoogste Grieksche militaire autoriteiten worden aangeboden. 2e. Er moet een plechtige begrafenis voor de slachtoffers gecelebreerd worden met een mis in de Katholieke cathedraal te Athene. Daarbij moeten alle leden der Grieksche regeering aan wezig zijn. 3e. De Grieksche vloot te Piarens zal eere- bewijzen aan de Italiaansche vlag moeten bren gen. Daartoe zal een Italiaansch vlooteskader naar Piraeus vertrekken. 4e. Dc Grieksche negeering moet een uitge breid onderzoek instellen met behulp van den Italiaansohen militairen attaché, en zich Ver antwoordelijk stellen voor de veiligheid van dezen officier. Met. dit onderzoek moet binnen vijf dagen na ontvangst der nota een aanvang worden gemaakt. 5e. De Italiaansche regeering eischt cle dood straf voor allen, die schuld aan de misdaad heb ben. 6o. De Italiaansche regeering eischt een scha deloosstelling van 50 millioen lire, welke binnen vijf dagen na ontvangst dei nota moet worden betaald. De Italiaansche regeering wenscht een spoe dig antwoord op deze nota. Naar uit Athene wordt gemeld heeft een Griek sche torpedojager den Piraeus verlaten met aan boord een commissie bestaande uil den chef van dc gendarmerie, verschillende militaire rechters, eenige officieren van gezondheid alsmede crimi neele experts. Deze commissie heeft opdracht den commandant van het vijfde leger bij te staan bij zijn onderzoek en de vervolging van de be drijvers van den moord op de Italiaansche mili taire commissie. Een telegram uit Milaan deelt mede, dat men gelooft, dat de moordenaars zijn ontsnapt, over de Albaneesche grens, welke slechts drie mijlen afstands verwijderd is van de plaats van de misdaad. Een telegram uit Athene betoogt, dat de misdaad is gepleegd door Alba neesche bandieten, welke den laatsten tijd' in deze streek zeer actief zijn geweest. Generaal Tellini was in Albanië niet populair, daar hij openlijk vóór de versterking van den Italiaan- schen invloed in Albanië heeft gesproken. IERLAND. De algemeene verkiezingen in den Iersc-hen Vrijstaat blijken een groote overwinning voor president Cosgrave en de voorstanders van het met Engeland gesloten verdrag te zullen op leveren. Ofschoon het tellen der stemmen nog enkele dagen zal duren en pas, zooals gemeld, dc uitslagen van een dertigtal kiesdistricten bekend zijn, in het geheel 150, staat het succes der re geering reeds vast. President Cosgrave is met groote meerderheid herkozen. Hij behaalde 15.000 stemmen. Men verwacht, dat de nieuwe Dail representa tiever zal zijn dan de vorige, en meer nuttigen arbeid zal verrichten. gemaakt met lieden van zeer reyolutionnairen aanleg. En hij heeft hun dwaze theorieën tot de zijne gemaakt. Llij is een volslagen anarchist, die meent, dat deze maatschappij gewelddadig omver geworpen moet worden. Ilij had niets tegen de uitvinding van zijn vader. Maar wat hij wilde was dit, de vreeselijke ontplofbare stof wilde hij dienstbaar maken aan de verwezen lijking van zijn waanzinnige denkbeelden om trent vernietiging. En als zijn vader naar zijn zin gehandeld had, zouden de bommen van ni hilisten en anarchisten met het nieuwe ontplof bare middel gevoeld zijn. Zijn vader had daar geen ooren naar. En dit is een der reden van verwijdering geweest tusschèn vader en zoon. Nu, zeide Antoon van Gielen, wat hij wilde was waanzin. Maar ik blijf er bij, dat het ook misdadig is een uitvinding voor millioenen te verkoopen, wetend, dat daardoor een groote mogendheid in staat gesteld zal wordenduizenden menschen naar de andere wereld te helpen. Ik heb dit alles niet verteld om een onder werp voor een dispuut Le hebben, antwoordde de bankier jij bent meer idealistisch aange- 'cgd dan ik. Laten we daar dus maar over zwij gen. Ik vertel jullie beiden dit om u eenig denk beeld te geven, in deze zaak, waaraan zooveel nog vast .zit. Vertel u verder, mijnheer van Gielen, zei Werner nu, wat u mededeelt, is hoogst belang wekkend. Goed luister dan. De professor had de sa menstelling van het door hem ontdekte ontplof- Het regelmatig verloop der verkiezingen bewijst, dat Ierland eindelijk een rustige ont wikkeling mogelijk wordt. Half-ambtelijk wordt medegedeeld, dat de Valera en professor Mac Neil, minister van on derwijs, gekozen zijn voor het graafschap Glare. De Valera is aan het hoofd van de lijst met driemaal het vereischte aantal stemmen. GRIEKENLAND. De eerste minister, Gonatas, heeft aan jour nalisten het volgende verklaard, betreffende den binnenlandschen toestand van Griekenland. De rcvolutionnaire regeering acht het niet juist het bestuur neder te leggen, voordat haar taak is volbracht. Zij zal de macht overgeven aan die partij, Welke bij de verkiezingen de overwinning- behaalt. Wat de republikeinsche strooming betreft, wij zullen ons, zoolang wij de macht in handen heb ben, houden aan de verklaring, afgelegd op den dag der revolutie, dat wij als de wettige erf genamen van koning Constantijn de tegenwoor dige grondwet zullen erkennen. Ten aanzien hiérvan zijn, behalve de republikeinen, alle partijen het volkomen eens. De constituante, Welke uit de verkiezingen le voorschijn zal ko men, zal een beslissing moeten nemen ten aan zien van den besten regeeringsvorm voor Grie kenland. DE ONTRUIMING VAN CON STANTINO PEL. De geallieerde generaals en de Turksche com missie hebben een bijeenkomst gehad in Verband met de ontruiming van Constantinopel. Onder de Engelsche troepen heerscht groote activiteit. Zeven transportschepen beladen met materiaal en troepen, die aan den Azialischen kant gelegerd waren, hebben Constantinopel reeds verlaten. Uit Angora wordt gemeld, dat de Nationale Vergadering een speciale wet zal uitvaardigen in zake de demobilisatie en de reorganisatie van het leger op vredessterkte. DE EIU ME-KW ESTIE In den loop van de gister gehouden vergade ring van de commissie voor de Fiume-kwestie, zou, naar wordt vernomen, in beginsel algeheele overeenstemming zijn bereikl. Officieel wordt hieromtrent echter niets gemeld. In ieder geval zullen de onderhandelingen op 31 Augustus a.s. beëindigd worden. BRITSCH-IND1E. De jongste berichten uit Saharanpoer melden, dat het oproer bij de Mohammedaansche feeste lijkheden, driehonderd slachtoffers heelt ge- eischt. AMERIKA EN MEXICO. Een draadbericht uit Washington meldt, dat de autoriteiten meedeelen, dat de erkenning van de Mexicaansche regeering binnen weinige dagen waarschijnlijk is. JAPAN. Graaf Yamamoto heeft de opdracht, tot vor ming van een kabinet aanvaard. Binnenl an d. Het jubileum vau cle Koningin. Hei huldeblijk, dat de bijzondere vrijwillige landstorm aan de Koningin zal aanbieden, bc- bare mengsel steeds meer verbeterd. En ik had intusschen de onderhandelingen, over den ver koop van het geheim voortgezet. Nu is professor Evan helaas zelf het slachtoffer geworden men heeft hem vermoord en ik heb al meer de overtuiging gekregen, dat die moord: met dc uitvinding, welke hij deed, wel degelijk in ver band staat. En de verdwijning van die kist De verdwijning van de kist ook. Maar ik geloof niét, dat het dezelfde menschen zijn, die den dood van den professor op hun geweten hebben. Maar wat meent u dan, dat het geval is Hoor eens hier. Ik weet het natuurlijk ook niet. Maar ik dénk, dat de revolutionnairen getracht hebben achter het geheim te komen. De jonge Evan staat in hun dienst. Daarvoor heeft hij dien nacht de papieren enz. onder zocht, maar hij heeft niet kunnen vinden, wat hij zocht, Hij zou er dus geen belang bij hebben, die kist te ontvreemden, daargelaten nog, dat hij er volkomen het recht toe had en deze al.s behoorende tot de nalatenschap van zijn va der, kon doen opeischen. Maar wie anders zou dan de kist hebben doen verdwijnen Ge vergeet, dat er nog andere belanghebben zijn. Ik vermoed, dat de spionnen van de een of andere groote mogendheid beproeven zoo achter het geheim te komen. Dat zij gemeend hebben door zich in het bezit te stellen van die staal uit een in vijf doelen gebonden album, waar" 'n voorkomen 34.000 handteckeri'ngen van Vrij" willigere en van leden der landstorm-comm BB'eff liet. eerste deel bevat De opdracht van den bijzónderen vrijwil'gen landstorm, de oorkonde van aanb'ed'ng, de handteek en'ngen van de nationale landstorm- conmrssie, een historisch overzicht van het ont staan cn de ontwikkeling van het instituut-, een kaartje,aangevende dc grenzen van de landstorm- verbanden, de handlcekeningen van de korpsen raotordunst, vaartuigendienst en spoorwegdienst en de handteekeningn van de vrijwilligrs uit de verbanden Friesland, Groningen, Drenthe, Vollenhove Twente en Dc IJssel. De overige verbanden zijn verdeeld over het tweede, derde en vierde deel deze bevatten eveneens de hand- teekeningen van de vrijwilligrs. Voor de hand leekeningen van de vrijwilligers van elk verband zijn die van de leden der gewestelijke commissie in het verhand geplaatst, waa.boven het wapen van de provincie, c.q. de wapens van drie be- landrijkc plaatsen in het verband. Hot vijfde deel houdt in een verzameling fo to's, welke op den bijzonderen vrijwilligen land storm en op de vrijwillige landstormkorpsen molordienst, vaartuigendienst en spoorwegdienst betrekking hebben. De aanbieding zal plaats hebben op 6 Septem ber ten Paleize tc Amsterdam, waarbij de voor zitter der nationale landstormcommissie, de heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Twee de Kamer, dc gevoelens van de bijzondere vrij willige landstorm jegens ITare Majesteit en Haar Huis zal vertolken. De deputatie, welke hierbij zal tegenwoordig zijn, wordt gevormd door de leden der nationale landstorincommssie, 80 leden van gewestelijke commissies en 20 vrijwilligers van verschillenden rang. In den loop van September zal de Koningin in verband met haar jubileum ook in audiëntie ontvangen een deputatie van Oostenrijksche kinderen en dadelijk daarna een deputatie van Hongaarsche kinderen. Prinses Juliana zal de Koningin en den Prins vergezellen bij de feestelijke intochten van de Koningin te 's-Gravenhage cn tc Amsterdam. Uit de textielnijverheid. De katholieke textielarbeidersverecniging te Hengelo heeft zich ook verklaard tegen het voorstel van de patroons om 53 uur per week te werken. Wel is ze genegen 15 weken per jaar over te werken, als de overuren betaald Worden. Geen conversie. Het „Handelsblad" vernam van de meest bevoegde zijde, dat van een conversie der 6 pCt. leeningen absoluut geen sprake is. Artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit. Het bureau van de centrale commissie voor georganiseerd overleg, aan welke commissie de regeering, zooals gemeld, advies heeft gevraagd over een ontwèrp-besluit tot intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit, heeft, naar de Res. bode meldt, dat advies reeds uitge bracht.. Het bestuur adviseert, de vraag, door de re geering gesteld, of in begijisel mag worden over gegaan tot loonsverlaging van het op 1 Juli Q922 reeds in dienst zijnde personeel, bevestigend tc beantwoorden. Het overweegt hierbij, dat het voornemen, dat de regeering thans koestert, wel kist, achter het geheim te komen van de samen stelling. Zou men voor zoo'n middel niet terugschrik ken, riep Antoon van Gielen. De bankier glimlachte. O, zei bij, ge hebt geen idee van welke midde len de spionnage-bureaux wel gebruik durven maken. En is hun opzet gelukt nu zij die kist hebben, vroeg Frits. Werner. Weineen, zoowel de zoon van den professor als zij zullen teleurgesteld zijn. liét geheim van de uitvinding is veilig in mijn bezit. Antoon van Gielen sprong op. Ik wilde, riep hij, dat die vervloekte uitvinding nooit gedaan was. U meent bet geheim veilig in uw bezit te hebben, vader, maar naar hetgeen u overkomen is lijkt het geheim voor den bezitter ervan nog al bijzonder gevaailijk. Frits Werner beaamde deze opmerking van zijn vriend vólkomen. Inderdaad, als hetgeen de bankier verteld liad,waar was, en hij kon daaraan moeilijk twijfelen, dan zouden degenen, die het geheim achterhalen wilden, voor geen middelen terugschrikken. Dit was trouwens al voldoende bewezen-. Maar al geloofde Werner, hetgeen van Gielen vertelde, hij voelde toch ook wel, dat deze 'niet alies had medegedeeld, dat hij nog hij zon derheden kende, waarvan hij niet wilde spreken. Trouwens van Gielen had immers zeil gezegd, dat hij niet alles vertellen zoude. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDA COURANT it

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1