Het geheimziuuige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAMEPS EU »L Lef O N. 46ste Jaargang. Dinsdag 4 September 1923. No. 43734 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 post 2,50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco 39. per Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, lord Gurzon, die gisteravond te Londen is aangekomen, heeft in een interview ver klaard, dat het onmogelijk was in het korte onderhoud, dat hij met den Franschen premier Poincaré, heeft 'gehad, belangrijke politieke vraagstukken te bespreken. Over het Grieksch-Tlaliaansche conflict Wensch- te Gurzon zich niet uit te laten. Hij wees echter op cle beteekenis van het feit, dat de Volken bond deze aangelegenheid heeft ter hand ge nomen en verklaarde, dat dit hem een eerste stap toescheen. Ieders streven, aldus lord Curzon, moet gericht zijn op versterking van de positie van den Volkenbond ITALIË EN GRIEKENLAND. Reuter verneemt, dat de Italiaansche ver tegenwoordiger bij den Volkenbond instructie heeft ontvangen, zich van iedere verdere dis cussie aangaande het Grieksch-Italiaansche con flict te onthouden. Volgens de Italiaansche bladen, blijft de Italiaansche regeering nog steeds bij hare mee ning, dat de Volkenbond niet competent- is een oordeel te vellen in het Italiaansch-Grieksche conflict, daar dit een kwestie is, welke de eer en de waardigheid van Italië en het IcVen van zijn onderdanen betreft. Intusschen verluidt, dat de Italiaansche re- geering niet ongeneigd is, toe te staan, dat, in dien hare houding door den Volkenbond niet wordt, goedgekeurd, het Hof van Internatio nale Justitie te 's-Gravenhage met het onder zoek betreffende de competentie van den Vol kenbond wordt belast. De optimistische gevoelens omtrent het Grieksch-Italiaansche conflict, blijven te Genève onveranderd. De Fransche delegatie heeft in structies ontvangen om het Britsche, of' liever gezegd het Volkenbondsstandpunt,, te onder steunen. Daarbij moet zij alle mogelijke con cessies doen, ten einde de Italiaansche gevoelig heid te ontzien. Het wachtwoord in Italiaansche kringen is, dat alles goed gaat. Niemand twijfelt eraan, dat een vriendschappelijke oplossing van het conflict zal worden bereikt. De eenige vraag, welke open blijft is. welke rol de Volken hond cn welke rol 'de Raad van Ambassadeurs in deze kwestie zullen spelen. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Tegen alle verwachting in is het Zwitsersche bondsraadlid Motta, gister niet tot voorzitter van de Volkenbondsvergadering gekozen. Op het laatste oogenblik werd van Fransche zijde candidaat gesteld de Gubaansehe gedelegeerde Delia Torriente, die 24 stemmen verkreeg (waar onder de Fransche en die van de meeste Zuid- Slaten), tegen 19 stemmen Amorikaansche uitgebracht op Motta, waaronder die van de gedelegeerden van Bolivia, Guatemala, Hon duras, Nicaragua en Peru. De lieer Delia Torriente nam, nadat hij dank voor zijne benoeming had uitgesproken, on middellijk den voorzitterszetel in. SPANJE. Het kabinet werd gister gereconstrueerd. Alleen de portefeuilles van Financiën* Openbare Werken en Arbeid gingen in andere handen °ver. het geheele bezette gebied om onbekende rede nen het postvervoer gedurende een week hebben stop gezet. IN HET BEZETTE GEBIED. De bladen vernemen uit Münster in Westfalen dat de Franschen gisterochtend vroeg in 49 Zij vreezen, vervolgde Werner, zonder op die °P sarcastischen toon geuitte woorden te letten, dut u zeer in ongelegenheid zoudt komen, in dien het bekend werd,Mat gij reeds hier waart, j-oen uw vader werd begraven, misschien al toen hij werd vermoord. Ja, zei Evan heftig, toen mijn vader werd Vermoord, was ik ook reeds terug. Ei zoo, en de 'meren Van Gielen zijn wel zoo goed te veron derstellen, dat ik daarom schuldig zou zijn. Mis schien insinueert de bankier wel, dat ik zelf mijn vader vermoord heb. De ellendeling is er toe in staat. Of gelooft u dat soms ook Werner haalde de schouders op. Wat wij zouden gelooven of niet zouden ge- 00ven, zeide hij, doet heel weinig ter zake. Ik Vul u wel verklaren, dat ik niet geneigd ben op c"hele aanwijzingen iemand, wie dan ook van ?°0 iets afschuwelijks te beschuldigen. Maar mor eens, u zult me moeten toegeven dat het t n 'mei vreemden indruk maken moet om geen s erker woord te gebruiken, als men verneemt, U' t u zich hier schuil hield toen uw vader ver stoord werd, dat u zich niet vertoonde bij zijn ALLERLEI. Uit Essen De Fransche mijnehregie heeft aan liet bestuur van de mijnen in het gebied van Recklinghausen den eisch gesteld, de levering van kolen aan Italië op rekening van het herstel te hervatten. De ai beid eis hebben zich in een personeelvergadering in principe hiertoe bereid verklaard, indien aan eenige door hen gestelde voorwaarden voldaan wordt, o.a. het beschik baar stellen van een spoorlijn voor het vervoer der kolen. Uit Brussel De Nationale Bond voor de Verdediging van de Gentsche Universiteit heeft besloten Lot de stichting te Gent van een hooge- scbool, waar in het Fransch zullen worden ge geven die colleges, welke volgens de wet van 8 Augustus slechts in het Vlaamsch zullen wor den gegeven. Uit Berlijn Bij den gister door de natio nalistische verbonden gehouden „Deutschen Tag" kwam het in den avond Lot hotsingen Lusschen „Hakenkreuzler" en communisten, waarbij een zekere Studienrat Braun den 50- jarigen sociaal-democraat Kramer heeft dood geschoten. Tevens werd nog een arbeider door schoten gedood Binnenland. Het jubileum van de Koningin. Brief van den Paus. Tot de gezanten, die op 29 Augustus door de Koningin zijn ontvangen tot het aanbieden van geschenken of brieven, behoorde ook de inter nuntius mgr. Gesar Orsenigo, die aan de Konin gin een persoonlijken brief van gelukwensch van den Paus heeft overhandigd. De dankdag. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat op den Alg. Dank- en Biddag op 5 September a.s. het militair- en burgerpersoneel van Land en Zeemacht, indien zij den wensch daartoe te kennen hebben gegeven, in de gelegenheid moe ten worden gesteld, om de godsdienstoefening hunner gezindte hij te wonen. Iemand, die onbekend Wenscht te blijven heeft een bedrag van 1 milliard mark ter be schikking van de Koningin gestéld ten behoeve van de noodlijdende Nederlanders in Duilsch- lancf, ten einde ook deze in de gelegenheid te stellen het regeeringsjubileum der Koningin feestelijk te herdenken. Door tusschenkomst van Ilr. Ms. gezant te Berlijn wordt dit bedrag namens H. M. toegezonden aan het hoofdbe stuurvan den Bond van Nederlanders in Duitsch land. Audiëntie van het Episcopaat. 13 Sept. zal de Koningin het episcopaat der Ned. R. K. Kerkprovincie injjjplechtige audiën tie ten paleize ontvangen. Het Nederlandsch gezantschap in Japan. Naar men aan het Ministerie van Buitenland sche Zaken meedeelt, was er gistermorgen nog geen enkel bericht ontvangen van het Neder- landsche gezantschap en het consulaat te Tokio. Vau het consulaat te Kobe was bericht ont vangen, dat het gespaard is. Aan onzen Gezant te Tokio is opgedragen de deelneming van de Nederlandsche Regeering aan de Japansche regeering' te betuigen met dc ramp, Welke Japan heeft getroffen. begrafenis. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De Provinciale Staten hebben gister verga derd onder leiding van den voorzitter baron Sweerts de Landas Wyborgh. Na opening der vergadering heeft de voor zitter eenige woorden van waardeering gespro ken voor de werkzaamheden van het vertrokken statenlid den heer van der Heijden. Nadat de geloofsbrieven waren onderzocht en in orde bevonden van den opvolger van den heer van der Heijden, werd de heer Hellebrekers als lid van de Staten geïnstalleerd. Gratie. Gisteren is een Kon. besluit van 29 Augustus verschenen, houdende bepalingen ter verleeniug van gratie ter gelegenheid van Harer Majesteit's 25-jarig regeeringsjubileum van veroordeelin gen op grond der wetten van 3 Augustus 1914 (St.hlno. 344) en van 31 December 1915 (St.bi. no. 533), zooals deze laatstelijk gewijzigd zijn. Het sclioenenwetje. Naar het Alg. Nederl. Corr.bureau te 's-Gra venhage verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen een wetsontwerp in te dienen tot tijdelijke verlenging van den termijn, waarvoor de wet tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk van kracht is. De zomertijd. Het staatsblad no. 413 zal een Kon. besluit van 21 Augustus j.l. bevatten, tot beëindiging van den Wettelijken tijd. Dit besluit bepaalt, dat in 1923 de vervroeging met een uur van den Wettelijken tijd, zal ein digen den zevenden October. U zult daarvoor een zeer aanneme- ijke reden moeten opgeven of ieder zal gelooven gaan, dat u aan de misdaad minstens mede plichtig geweest zijt. Dat is gelogen, gelogen, riep de ander met woesten hartstocht. Goed ik neem het aan. Maar hoe verklaart ge dan uw vreemd gedrag. Daarvoor kan ik thans geen verklaring geven. Werner schudde het hoofd. Maar, zeide hij, u voelt toch zelf, dat men u dan wel verdenken moet. En die verdenking zult ge toch zeker niet aangenaam vinden. Daar om, al beschouwt ge Van Gielen blijkbaar als uw vijand, moet ge het toch waardeeren, dat hij medewerkt om dit verborgen te houden. Daar heeft hij andere bedoelingen mede dan mij een dienst te bewijzen. Toen zij bij de bank gekomen waren, zeide de zoon van den professor Hier kunnen we ongehinderd praten, mijnheer Werner. Gij hebt zeker in de courant gelezen, dat ik pas in het vaderland teruggekomen ben. Wat hebt ge daarbij gedacht Wat ik daarbij gedacht heb, vroeg Werner voorzichtig, hoe bedoelt ge dat. Wel gij zult geweten hebben, dat dit bericht niet geheel overeenkomstig de waarheid is. Ik heb dat later vernomen. Later vernomen Men heeft u dus niets ge zegd, dat ik reeds eerder teruggekomen ben. Dc hoogerc ambtenaren. Het bestuur van den Gentralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel heeft den Directeur-Generaal ver zocht de vakorganisaties in de gelegenheid te stellen alsnog vertegenwoordigers in de commis sie van onderzoek in zake de tewerkstelling van het hoogere P.T.T.-persqncel aan te wijzen. De vereeniging van directeuren en commiezen der P. en T. heeft aan de Tweede Kamer het verzoek gericht, een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop bij het staatsbedrijf de af vloeiing van het te veel aan hoogere ambte naren plaats vindt. Volgens dc regeling, door de centrale com missie voor georganiseerd overleg in zake het ontslag aan overcompeet Rijkspersoneel ontwor pen en door de regeering overgenomen, zou aan alle 62-jarigen ontslag worden verleend, ten zij hiertegen uit een oogpunt van dienstbelang bezwaar bestond. De bedrijfsleiding van P. en T. heeft bovendien uitgezonderd de ambte naren die te beginnen met den rang van direc teur, bij keuze zijn benoemd. Vele ambtena ren, die wél hun ontslag kregen, achten nu dc bij keuze benoemden bevoorrecht. Onbevredigd door een met de bedrijfsleiding over deze zaak gevoerde briefwisseling, heeft de Vereeniging thans gemeend, het oordeel der Tweede Kamer te moeten vragen. Twente-Rijnkanaal. Men meldt ons, dat de voorbereiding voor den aanleg van het Twente-Rijnkanaal zoover is gevorderd, dat het voorloopig tiacé voor de kanalen in Twente is vastgesteld. Aan het de partement van waterstaat wordt nog de uit drukking „voorloopig" gebruikt met het oog op onvoorziene moeilijkheden, Welke zich bij de uitvoering zouden kunnen voordoen en ook In Neen. De ander zag hem even vair terzijde aan zijn oogen las Werner wantrouwen. Wat méént ge, vroeg hij, denkt ge dat ik u misleid. Ik meende, dat de jonge Van Gielen u gezegd zou hebben, dat hij mij eerder al onder eenigs- zins vreemde omstandigheden had ontmoet. Dat heeft hij niet gedaan. Hm, als gij dit zoo pertinent beweert, dan moet ik u gelooven. Maar ge weet het nu dan toch. Ja, ik weet het nu. En met welk doel hebben zij het u thans ver teld, terwijl zij daarover vroeger niet gesproken hebben. Dat zal ik u ook zeggen, mijnheer Evan. Toen ik vanmorgen bij mijnheer Van Gielen kwam, wist ik, dat u al eerder terug waart gekomen. Ik wist dat uit andere bron. En toen Ja, ik begrijp het al, viel Evan hem levendig in dc rede, toen moesten zij u wel in vertrouwen nemen. Zij hadden het om uwentwille verzwegen. Och hoc lief van den bankier. Laat hij het doen, waarom hij wil, als gij zeil ook liever niet weten wilt, dat gij al hier waa l, kan u dat niet anders dan aangenaam zijn. Zeg mij eens eerlijk, mijnheer Werner, waar om denkt u, dat hij dan zoogenaamd de bescher mende hand over mij uitstrekt. Werner weifelde een oogenblik. Mocht hij met het oog op bezwaren van andere departe menten (Oorlog b.v.). Het is echter onwaar schijnlijk, dat cr nog belangrijke wijzigingen zullen worden aangebracht. Aan de contribuanten zal, in verband met de gemaakte bedenkingen tegen de aanvanke lijk vastgestelde overeenkomst, een nieuwe overeenkomst ter teekening worden voorge legd, waarbij zij zich verbinden, hun bedragen te storten hetzij ineens op 1 Juli 1924, hetzij in tien jaarlijksehc termijnen van 7 pet. van het bedrag, te beginnen met 1 Juli 1924 en nog- 5 jaarsche termijnen van 6 pet. van het bedrag, te beginnen met 1 Juli 1934. De duur van het geheele werk wordt op 15 jaar geschat, waar mee de indeeling van termijnbetalingen ver band houdt. In de eerste 10 jaren zal het ge deelte ZutphenTwente, in de laatste vijf jaar het pand Boven-RijnAlrnen worden ter hand genomen. De vlaggenkwestic te Zaandam. De commissie tot herdenking van het 25- jarig regeeringsjubileum van de Koningin heeft tot den nieuwen, thans in meerderheid burger lijken raad, een adres gericht, houdende ver zoek in tc trekken het raadsbesluit, waarbij het uitsteken van vlaggen van openbare gebouwen cn torens ter gelegenheid van feestdagen van 't Koninklijk Huis, werd afgeschaft en te be sluiten, om op en 6 September a.s. de vlaggen te doen wapperen, van alle torens en openbare gebouwen behoorende aan de gemeente. Gezien de nieuwe raadssamenstelling is de kans groot, dat bij de te houden Zaandamsche jubileumfeesten op a.s. Woensdag het nationale dundoek weer lustig van het gemeentehuis wa- pert. Julii Ieu uilen toonstelling 1923. In liet nieuwe gebouw van het Koloniaal Instituut te Amsterdam dat nog slechts gedeel telijk voltooid is, maar een welkome gelegenheid bood voor het houden van een tentoonstelling, is gistermiddag in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, de Jubileum-tentoonstelling- 1923 door minister-pres. Ruys geopend. Het hoogovenbedrijf te Velscn. liet, Duitsehe stoomschip Fafner is gister nacht als eerste ertsboot voor het Ned. hoog ovenbedrijf van Oxelosund te IJmuiden aan gekomen. De aangevoerde hoeveelheid be droeg ongeveer vierduizend ton. De Verzekeringskamer. Zaterdagmorgen heeft de installatie plaats gehad van de Verzekeringskamer, ingesteld bij de wet op 22 December 1922 op het Levensver- zekeringsbedriji'. De voorzitter van de Verzeke ringskamer, de heer L. H. van 't Sant, is 's morgens door den minister van justitie beëedigd terwijl de voorzitter later de twee leden den secretaris, twee referendarissen en den commissie beëedigd heeft. De Verzekeringskamer is gevestigd Heeren gracht' 257 te Amsterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De feestavond. 't Was gisteravond in den Volksbond een pret- entree. Zelden hebben wij een gezelschap reeds bij het begin eener bijeenkomst in prettiger stemming aangetroffen. Geen wonder Behalve toch het bestuur der Oranj overeen iging dat over het welslagen zijner Verrichtingen der afgeloopcn dagen tevreden tig met dezen man over zijn vermoeden spieken. Maar hij was toch de broeder van Alice en dat hij een moordenaar zou zijn, daarvoor bestond toch geen enkel bewijs. Bovendien Werner ge loofde het niet. Evan berrterkte zijn aarzeling. Welnu riep hij, zeg het mij, waarom meen je, dat de bankier er prijs op stelt, dat mijn naam niet door het slijk gesleurd wordt, dat de pu blieke opinie niet mij met den vinger nawijst. Ik zal het u zeggen. Ik weet, dat de bankier gaarne zou zien, dat uw zuster met zijn zoon in het huwelijk treedt. En dat reeds verklaart vol doende, waarom hij Verder kwamWerner niet, wantEvan was opge sprongen, aan hevige gemoedsbeweging ten prooi. Wat riep hij, neen hij schreeuwde het bijna uit, de schurk zou dat willen. Hij zou Alice aan zijn zoon willen koppelen, die Frits Werner hief de hand op om hem het zwijgen op te leggen. Pardon, zeide hij bedaard, wat gij van den bankier denkt, gaat mij minder aan. Maar ik - moet u opmerkzaam maken, dat Antoon van I Gielen'mijn. vriend is. Hij is iemand dien ik niet laat heleedigen, ik ken hem en sta niet toe, dat gij van hem kwaad zoudt vertellen. Evan lie]» met groote passen voor de 1 ank op en neer. Blijkbaar deed hij moeite om zijn drift meester te worden. Ten slotte zeide hij Wordt vervolgd) cSK I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1