Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. kan zijn, waren daar tegenwoordig de vele prijs- winners van Bloemencorso, de Waterfeesten, en de Gondelvaart, enz. alsmede dc beide elftallen die aan den landenwedstrijd hadden deelgenomen en nu met een lach van geluk op hun belooning wachten. In de zaalhoeken en bij den ingang had bloe mist vanDijk een frisschen palm gepoot,het nieu we vaandel fleurde bij het tooneel, op de galerij had het in dezen tijd alomtegenwoordige ,,St. Ambrosius" plaats genomen, gereed om met koper en kalfsvel, de aanwezigen op te monteren en goedgeefsche jongedames deelden overal oranjeboeketjes uit. Acht uur trad de burgemeester de zaal bin nen gevolgd door wethouder Houtman en mr. Sickenga. De muziek speelde het Wilhelmus, allen zongen staande mee en toen de twee coupletten ge ëindigd waren klonk, geestdriftig een driewerf Leve de Koningin De voorzitter der Oranjc- vereeniging, de heer G. S. Mentfoort beklom het podium en sprak een woord van welkom tot allen, speciaal tot burgemeester en wethouder den burgemeester dankte hij bovendien voor de zijn groote bereidwilligheid waarmede hij Oranje-ver. steeds ter wille was geweest. Spr. memoreerde dan de feestelijkheden ter eere van onze bemindeKoningin. in zoo'n uitstekende geest gehouden, en grootendeels georganiseerd door de O. V., die over haar arbeid voldaan kan zijn. Hoeveel tijd de goede voorbereiding en uit voering van elk nummer vergt, weet alleen een ingewijde, maar dank zij de krachtige hulp zij ner medebestuurderen, is spr. er in geslaagd, om alles behoorlijk te voleinden. Maar behalve de steun van het bestuur heeft spr. ook de medewerking moge ondervin den van vele anderen, die hij bij deze, daarvoor wil bedanken. Spr. richt dan sympathieke woorden tot B. en W., politie (hoofdinspecteur v. Veen kreeg een extra pluimpje), Havendienst, Gemeentewerken, pers, muziekkorpsen, „Kon. zangver. „Or pheus", mandolme-club „O.N.I.", den Midden stand (voor het beschikbaar stellen van prijzen, firma Smulders, directie N. Waterweg, buurt- commissics, deelnemers aan de wedstiijden en lest best de verschillende jury's. Na al deze lofuitingen gaf spr. tenslotte het woord aan den burgemeester die de volgende rede hield Onder de ambtelijke verplichtingen is er haast geen meer aantrekkelijk, dan gevolg te kunnen geven aan het verzoek iets te geven of uit te deelen. Temeer nog als het gelclt een prijs, die immers niet alleen vertegenwoordigt een stoffelijke waarde, doch ook tevens de erkenning insluit, dat men heeft uitgemunt door inspanning, volharding of wilskracht, of wel door het na streven van een goed doel. Zóó opgevat is het mij dubbel aangenaam hier hedenavond namens Uw Bestuur de met zooveel inspanning behaalde prijzen in handen der winnaars te doen overgaan. Doch aan dit alles is veel voorafgegaan. Wij behoeven daartoe slechts het programma nogmaals in te zien van de gehouden feestelijk heden op de dagen die achter ons liggen, de dagen van 31 Augustus en 1 September. En dan komt er een groot gevoel van dank baarheid bij ons op voor het Bestuur der Oranje- Vereeniging, dat dit alles heeft voorbereid, ge organiseerd, geleid, en zoo goed heeft doen sla gen. Vooral toch in den tegenwoordigen tijd, nu bij velen het nationale gevoel dreigt te verslap pen en de nationale saamhoorigheid afneemt, is het zoo noodig dat alle Nederlanders, die het Vaderland en het Vorstenhuis willen hoog hou den en eeren, elkander vinden en samenwerken. Welnu van deze plaats is het mij een behoefte bij velen Uwer in herinnering te brengen de gebeurtenis van de oprichting Uwer Vereeni- ging, zooals ik dit in de mij welwillend ter in zage gegeven bescheiden heb gevonden. Ik zag daaruit hoe in het jaar 1907, nadat een driemanschap bestaande uit de heeren F. J. Smit, C. J. Blommendal en N. J. Dresch daartoe het eerst een plan had geopperd en besproken (de heer Blommendal hier tegenwoordig komt daarvoor zeer zeker een woord van hulde toe) na een gloedvolle, van groote vaderlandsliefde getuigende rede van Schiedams oud-ingezetene Dr. Vinkensteyn, de Oranje-Vereeniging werd opgericht. „Deze drie mannen hier haal ik de toen gesproken Woorden van den heer Vinkensteyn aan hebben met opzijdeschuiving van alle verschillen van Godsdienst en politiek, zich ten taak gesteld te zorgen, dat in Schiedam de nationale feestdagen Weer in eere zullen worden gesteld feestdagen waarop Schiedam steeds met trotsch heeft mogen terugzien." En thans kunnen wij met recht zeggen Zij hebben die taak volvoerd. Toen daarna. de heer Smit als Voorzitter af trad en tot Eere-Voorzitter werd benoemd, hebt gij een waardig opvolger gevonden in den heer Montfoort, voorwaar een Voorzitter van den daad, zich in het belang der hem toever trouwde werkzaamheden niet sparende, om deze te volvoeren en tot een goed einde te bren gen. fn dit alles ijverig bijgestaan door uw bestuurs leden, die wij overal onvermoeid hebben bezig gezien, zich geheel belangloos gevende, reeds lang bij de voorbereiding, en tenslotte op de beide feestdagen zelf. Welnu, hieraan danken wij dat wij thans met groote voldoening op deze dagen kunnen terug zien. Op deze feestdagen, op ernstige wijze ingezet door koraalmuziek en gevolgd door de treffende bede voor het behoud van onze geliefde vorstin. Onze geliefde vorstin, waarvan liet pas uit gekomen gedenkboek getuigt „Zij leeft mede met haar volk, heeft met hen geleden. Zij, het kind van staat, is de landsmoeder ge worden, de moeder en leidsvrouw, ook van haar, die eenmaal geroepen zal worden over onze kin deren te regeereii. De banden tusschen haar volk en haar ge slacht, heeft zij nauwer aangehaald. Niet in het minst omdat zij de eerste was bij het aanvuren tot 's lands verdediging, de eerste bij het lenigen van 's lands nood, de eerste bij hef behartigen van 's lands ongerepte eenheid." Haar jeugd was voor ons volk vol beloften. Deze zijn vervuld veel meer dan dat. Na een regeering van een kwart eeuw, zien wij op naar dc vrouw in de kracht van haar leven, de landsmoeder, wier karakter- en levens opvatting ons waarborgen zijn, dat onze toe komst veilig mag heei.cn, indien wij haar voor beeld volgen. Voorzitter en leden van het Bestuur, tot U tenslotte nog een enkel woord Straks zal ik, volgens Uw verzoek bekend maken aan wie de prijzen zijn toegekend, doch alvorens dit te doen kwijt ik mij gaarne van de aangename opdracht, namens het gemeentebe stuur, een bekroning van Uw Vereeniging uit te reiken. Inzonderheid aan Uw Voorzitter en bestuurs leden, voor de moeite en zorgen door U allen besteed, om het jubileumfeest onzer Koningin waardig te vieren. Het is een gulden medaille om aan Uw vaandel gehecht te worden". Wanneer de burgemeester zijn keurige rede en 't verrassende slot heeft uitgesproken, don dert de muziek de heer Montfoort bestijgt het podium, aanvaardt de medaille, en dankt ont roerd den burgemeester. Het zijn emotievolle dagen voor dc O.V. zegt spr. eerst de verheuging van 't vaandelgeschenk, toen de aanbieding van den vaandelmarsch door den heer Smits, en nu dit onverwachte. Inmiddels was de heer Smits ontboden en wanneer ook hij het podium had bereikt, be tuigt. de heer Montfoort hem nogmaals zijn dank voor zijn compositie en bood hem tenslotte een prachtige bloemenmand aan. Toen de heer Smits zijn erkentelijkheid had geuit en zijn korps den nieuwenlevendigenmarsch nog eens uitvoerde, ving de prijsuitdeeling door den burgemeester aan. Achtereenvolgens bestegen de uitverkorenen de trappen, en namen den gelukwensch en de enveloppe met inhoud van de burgemeester dankbaar aan. De heer H. Schaap ontving bij den prijs, dien hij voor de Heerenstraat afhaalde, een extra compliment voor de eerepoort, die hij had ontworpen en vervaardigd meer dan een half jaar had hij zijn vrijen tijd daarvoor opgeofferd. Ook de elftallen was een verrassing bereid. Hun voormannen werden opgeroepen en ontvingen behalve een fraaie vlag voor de club, een kistje sigaren voor eiken speler. De gevreesde sherif O'IIara, het rancho-ju weel van Lamarie, was mede aanwezig; had al leen zijn roodgeruiten kiel en rcvolvergordel ver wisseld voor een colbertcostuum de breede glimlach op zijn gelaat wekte de veronderstelling dat ook hij voor zijn scheidsrechterlijke talenten passend beloond was. Na afloop der prijsuitreiking was het de heer „Rosa" die namens de burgerij de O.V. bedankte en meer bijzonder het bestuur hulde bracht voor de medewerking die hij had mogen ondervinden. Nadat „Ambrosius" nog de Faust-fantasie, bad uitgevoerd was 't officieele gedeelte afge- loopen en kreeg het factotum Carter het tooneel ter beschikking, om de aanwezigen zijn duizend- kunstenarij te toonen. De heer Carter en zijn hulp bleken van alle markten thuis te zijn en met veel geest en ge zonde humor verrichtte hij achtereenvolgens goochelen, jongleeren, snelteekenen, buikspre ken, muzikale wondertoeren, gedachtenlezen, hondendressuur, kunstschieten en rijwielacro- batiek. Alles bij elkaar genomen een feestvergadering die uitstekend geslaagd mag heeten. R. K. S. V. „Excelsior." Tot besluit van de Groote Onderl. Atletiek wedstrijden dezer vereeniging, had de commissie belast met de regeling der wedstrijden, zeer te recht gemeend, een kleinen feestavond te moeten organiseeren, teneinde de verschillende prijswin- ners te huldigen en de overige leden eenige uren aangenaam te kunnen verpozen. Zondagavond j.l. vereenigden zich allen dan ook hiertoe in de zaal „Musis Sacrum".Vertegen woordigd waren o.a. de Geest. Adv. Pater v. Noord, alsmede alle heeren senioren en junioren leden, terwijl de talrijke schaar damesleden niet ontbrak. Onder de vroolijke tonen van een strijkje werd deze avond ingezet. De voorzitter der commissie, nam hierop het woord, opende den feestavond met den Ghriste- lijken groet en richtte vervolgens het woord tot den Geestelijken Adviseur waarin hij laatstge noemde hulde en dank bracht voor al datgene, wat hij in den loop der jaren voor de R. K. Sport in het Algemeen, maar in het bijzonder voor Excelsior heeft, tot stand gebracht. In het kort memoreerde spr., de moeilijkheden waar mede pater van Noord heeft te kampen gehad, om 't te brengen tot 't bezit van 'n alleszins begeerlijk en goed ingericht sportterrein. Te meer was dit 'n zware taak, waar de financieele toestand hierin een groote rol speelde. Alles bijeengenomen, kon spr. dan ook niet nalaten, nogmaals den Geestel. Adv. namens de geheele vereeniging geluk te wenschen, met z'n 25-jarig Priester-jubileum en hem te huldigen en te danken, voor datgene wat is tot stand ge bracht., alsmede de hoop uitsprekende, dat het Pater van Noord nog vele jaren gegeven zij, te mogen arbeiden voor God, en onze vereeniging „Excelsior." Vervolgens had hierna, een bescheiden huldi ging plaats van mevr. Wolf-Janse, die zich gc- ruimen tijd zeer verdienstelijk heeft gemaakt als leidster der Damesgymnastiekvereeniging. In een kernachtige speech, bracht ook li r de voorzitter dank en hulde, voor datgene wat mevr. Wolf gedaan heeft voor de vereeniging, temeer waar het hier goldt een geheel belangelooze taak. Als blijk van waardeering, werd haar hierop aangeboden een, met vergulden lijst omgeven portret, voorstellende de damesgymn. afd. in haar geheel, alsmede werd haar aangeboden een fraai bewerkt fauteuilkussen. Het heengaan van mevr. Wolf-Janse zal voor zeker genoegzamen indruk bij de vereeniging achterlaten. Mevr. Wolf bedankte hierop voor de haar ge brachte hulde en sprak de hoop uit, dat zij nog vele jaren, getuige zou mogen zijn van den groei en bloei der vereeniging. Ook Pater v. Noord bracht dank voor de hem toebedeelde hulde en zette in liet kort zijn werken en streven alsmede zijn priesterlijk ver langen, dat „Excelsior" niet alléén in woord maar ook in daad „Roomsch-Katholiek" zou zijn, uiteen. Spr. uitte tevens het verlangen, dat. men, vooral in deze moeilijke tijden, even als hij, zijn troost en kracht zal zoeken bij Godin het TI. Sacrament. Na deze meer ernstige beschouwingen, ging men over, tot het uitreiken der verschillende prij zen aan diverse-winners. Aan den clubkampioen voor 1923, den heer J. Waltman, werd onder felicitatie der jury, uitgereikt een verguld zilveren medaille, (welke was geschonken door de R.K. Damclub „I.D.O." alhier). Voorts werd aan den heer J. v. Slobbe de 2e en aan den heer C. Groenewegen de 3e prijs der 7 kamp uitge reikt. De diverse prijzen, der ondergeschikte nummers, werden vervolgens uitgereikt, door den heer J. IToppstein. Aan de junioren werden hierna, door den heer W. Jagers de verschillende fraaie prijzen, uit gereikt, o.a. aan den kampioen der junioren 7 kamp, 'den jongeheer E. de Groot, de prijs, be staande uit een rookgarnituur, onder bijzondere felicitaties der jury overhandigd. Als slot dezer prijsuitdeeling, werden, door mevr. Wolf, aan de dames-winnaars, de meest aardige prijzen overhandigd. Na afloop hiervan, bracht de voorzitter, nog eens speciaal z'n dank, voor de prettige wijze, waarop de jury gedurende die dagen had saam- gewerkt tot het verkrijgen van 'n goed geheel. Het verdere gedeelte van den avond, werd hierna in 'n meer feestelijke stemming doorge bracht. Zoo is dan, de eerste athletiekwedstrijdenreeks voor deze nog jonge vereeniging, gestegen tot 'n groot succes en zien wij dientengevolge met ver trouwen de toekomst tegemoet Laten wij hopen, dat „Excelsior" in November a.s. op de wedstrijden, uitgeschreven door den „Dioc.. Haarl. Gymn. Bond" te Rotterdam een verhooging van succes moge boeken met haar zoo zegenrijke en veelbelovende onderafdeeling Als leider der damesgymnastiek afdeeling, zal met ingang van October, optreden, de hier ter stede welbekende gymnastiekleeraar, de heer Simons uit Rotterdam. Districts-Arbeidsbeurs Schiedam. Op 31 Juli 1923 stonden ingeschreven 3018 personen. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Augustus bedroeg 563 afgevoerd wer den in dezelfde maand 427 inschrijvingen het aantal plaatsingen bedroeg 88, zoodat op 31 Augustus nog ingeschreven bleven 3066 per sonen. Feesten en Kermis. Door het raadslid, den heer T. Slavenburg is verzocht de volgende vragen te mogen stellen le. moet uit het Weder gelegenheid geven door het College van B. en W. tot het houden van kermis worden afgeleid dat zijn standpunt te dezer zake een wijziging heeft ondergaan 2e. Ligt het in de bedoeling van het College bij Oranjefeesten in den vervolge eveneens die gelegenheid open te stellen 3e. Is het College van B. en W. niet van oor deel dat het karakter dier feesten daardoor Wordt geschaad Door het raadslid den heer van der Hoek werd verzocht de navolgende vragen te mogen stellen le. Wat is de aanleiding dat B. en W. zonder overleg te plegen met den Raad, de kermis weder hebben ingevoerd. 2e. Welke zijn voor de gemeente naar de inzichten van B. en W. de financieele voordeelen daarvan. 3e. Hoeveel bedraagt de opbrengst der ver- pachtingsgelden voor de tenten en welke zijn de onkosten. De kwestie-van Wingerden. De Burgemeester deelde hedenmiddag in den Raad mede, dat de termijn van beroep in zake benoeming van den heer van Wingerden als raadslid is verstreken zoodat dat in beroep is gekomen bij de Kroon, waardoor de niet-toe lating als lid van den Raad onherroepelijk is geworden. De Voorzitter is nu voornemens het Centraal Stembureau a.s. Zaterdag bijeen te roepen om in de niet vervulde plaats te voorzien. De Welhoudersverkiezing. In de hedenmiddag gehouden raadszitting werden de vier aftredende wethouders, de heeren Boddeüs, de Bruin, Houtman en Mr. v. Velzen, allen met hijna algemeene stemmen herkozen. De heer Collé verklaarde vooraf n iet aan de stemming deel te nemen. De laatste dagen zijn verschil- lende ingezetenen lastig gevallen door een Duit- scher, zekeren M. F. B„ met bedelbrieven en zoo men durfde weigeren hierop in te gaan, slingerde hij de personen van alle leelijks naar het hoofd. De politie werd hiervan in kennis gesteld en heeft den man aangehouden, 't Bleek dat hij wel een geldigen pas had, maar tevens, dat hij zich schuldig maakte aan bedelarij. De commissaris heeft daarom den inspecteur der marechaussee, in Den Haag, Verzocht, het visum van B. in te trekken, waaraan ook gevolg is gegeven, zoodat de lastige klant heden weer over dc grens zal worden gezet. UIT ROTTERDAM. De gemeentesecretaris. Bij don gemeenteraad is van B. en W. de mede- deeling ingekomen, dat mr. Heijnsius, de secre taris der gemeente, zich bereid heeft verklaard alsnog gedurende de maand October zijn betrek king te blijven vervullen. Naar aanleiding daarvan stellen B. en V voor den datum van ingang van het hem ver leende ontslag nader op 1 November a.s. te bepalen. De wethoudersbenoeming. In de gisteravond gehouden vergadering van de federatie Rotterdam der S.D.A.P. is met meer derheid van stemmen besloten tot het aanvaar den van het accoord met de kerkelijke fracties. Hoogstwaarschijnlijk zullen dus vanmiddag tot wethouders worden gekozen de heer mr. A. dc Jong, mr. A. v.d. Hoeven, F. L. D. Nivard, A. W. ITeykoop en A. B. de Zeeuw. De nijvcrheidstentoonstelling. Prins Hendrik, heeft gistermiddag, vergezeld van zijn adjudant, kapitein ter zee von Mühlen, een bezoek gebracht aan de nijverheidstentoon stelling in het Doelecomplex. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 4 September des nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester Allereerst heeft de beëediging en installatie plaats van den nieuwen raad, alle nieuw be noemde leden zijn tegenwoordig (er bestaat nog een vacature in verband met de kwestie van Wingerden). Nadat ieder voor zich de bij de gemeentewet voorgeschreven eed of beloften heeft afgelegd en de burgemeester de nieuwe vroedschap heeft toegesproken met woorden van gelukwensch en opwekking, neemt ieder der leden den voor hem bestemden zetel in. Vaststelling der notulen heeft in deze zitting niet plaats. De voorzitter doet mededeeling van het op 31 Augustus j.l. aan H. M. de Koningin ver zonden telegram van gelukwenschen en voorts dat bij het college is ingekomen een schrijven van Ged. Staten bericht gevend van goedkeu ring der ingezonden rekening dienst 1920, het welk voor kennisgeving Wordt aangenomen. Ingekomen stukken: Van B. en W. voorstel om aan den heer E. F. Buitelaar, onderwijzer van school HII over eenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te ver- leenen zulks met ingang van nader door hem te bepalen datum. Hiertoe wordt besloten. Van de Bouwvereeniging „Eendracht" het jaarverslag över het boekjaar 1 Juni 1922-31 Mei 1923. Wordt opgenomen in gemeenteverslag. Ziüiny duuri voort). Te water. Zaterdagavond 10 uur is een autobus van den dienst tusschen Giesendam en Dordrecht, even voorbij de Herv. kerk te Papen- drecht van den rivierdijk gereden. De twintig inzittenden kwamen er met den schrik af. Gelukkige Blokkers. De burgemeester der Noord-liollandsche gemeente Blokker ge tuigde dezer dagen in den raad,dat devrijgroote schuldenlast van vóór 4 jaar thans zoo goed als geheel gedelgd is. 't Is om te watertanden I n b r a a k. Zaterdagnacht heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor van de Fede ratie van metaalarbeiders aan de Josephstraat te Rotterdam. Er werd een bedrag van 4200 aan bankpapier en zilver gestolen, waaronder 500 nieuwe zilveren guldens en nieuwe tiengul den biljetten van de serie A.T. 27190. Tevenswer- den er een 300 postzegels vermist. Een anecdote over de Koning'11 De Daily Chronicle vermeldt een grappige anec dote. Toen de Koningin een jong meisje was en zij Koningin Victoria in Windsor Castle bezoek vroeg Koning Eduard, destijds nog prins van Wa les, haar wat haar het meest in Engeland had getroffen. Naievelijk antwoordde 't prinsesje) dat de Engelsche vrouw haar 't meest had ge troffen. Zij wist niet dat deze zoo bekoorlij4 was, want zij dacht dat ze allen zoo waren ah haar Engelsche gouvernante Inderdaad, meende Eduard, ik heb altijd wel gedacht, dat de Engelsche gouvernantes geen reclame voo' ons zijn in het buitenland. Moor d. Gistermorgen heeft de 37-jarig'- losse werkman S. te IJsselstein zijn vrouw >IlC' een zwaren hamer de hersens ingeslagen. Sede' eenige weken leefde het echtpaar in onmin. Gister kwam het tusschen beide echtelied® wederom tot een hevige ruzie, waarbij de niau

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2