- o.oo*/, zou in drift ontstak, dat hij den hamer greep en zijn vrouw daarmede den noodiott.igen slag toebracht,. De vrouw was onmiddellijk dood. S. is daarop naar Utrecht gevlucht. Twee veldwach ters trokken, na van den moord in kennis ge kregen te hebben dadelijk naar Utrecht waar zij, in samenwerking met twee Utrechtsche recher cheurs, al spoedig den moordenaar arresteerden. Op het hoofdbureau van politie legde hij on middellijk een volledige bekentenis af, waarna hij werd overgebracht naar IJsselstein. Ook de officier van justitie en de rechter-commissaris begaven zich naar IJsselstein. Het verg a am van de Klöpfel. Gister is te IJmuiden binnengekomen de treil- logger KW 97 (Van cler Duyn van Maasdam), waarvan de schipper Jan Hoek rapporteerde dat hij Vrijdagmiddag op de Noordzee drijvend heeft gevonden een omgekeerde scheepsboot van het verongelukte Duitsche stoomschip Klöpfel. Toen men trachtte cle boot recht te keeren, bleek zij een groot aantal lijken te bevatten, van welke er twee onder de boot uitschoten, naar gissing die van jonge zeelieden van omstreeks 18 of 20 jaar. Van deze beide lijken heeft de schipper de zwemvesten meegenomen en den lijken daarna een zeemansbegrafenis gegeven. Het was hem niet mogelijk, zeide hij, de scheepsboot met de overige lijken mede naar IJmuiden te nemen. Wel was het hem opgevallen, dat de riemen van de scheepsboot nog binnen de boot geschoeid lagen, waaruit hij afleidde, dat de boot reeds moest omgeslagen zijn,nog voor men de riemen had kunnen grijpen. Oplichting. Eenige weken geleden ont vingen verschillende der grootste Nederland sche Fabrieken een onderteekende circulaiie. De circulaire bevatte mededeeling dat de onder teekenaars een comité hadden samengesteld om namens de Nederlandsche grootindustrie aan H. M. de Koningin een huldeblijk aan te bieden bij gelegenheid van haar jubilé. Die genen, die wat voor dit plan voelden, moesten ƒ25.op een aangegeven nummer gireeren. Tevens moesten zij op een blanco vel papier hun handteekcning laatsen, teneinde die op de oorkonde te kunnen overnemen. Verschillende fabrikanten hebben aan dezen oproep gevolg gegeven. Thans blijkt het echter, dat men met oen oplichterstruc te doen heeft. Het spreekt van zelf dat de meeste fabrikanten nog meer spijt hebben van de door hen in blanco gegeven handteelcening dan van de verloren 25. Een moutfabriek afgebrand. Te Gennep heeft gisteren een hevige brand gewoed in de moutfabriek van de N.V. Aurora. De brand weer stond tegenover de vuurzee machteloos. De fabriek is giootendeels uitgebrand. De ma chinekamers bleven behouden. Ongeveer 250 ton gerst en mout is verbrand. De ooizaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Ongelukken. Zaterdag is een man van omstreeks 30 jaar Lusschen Aalsmeer en Lei- muiden met zijn fiets in de ringvaart van de Haarlemmermeer gereden. Hij werd spoedig °P het droge gebracht, doch bleek toen reeds overleden. De man schijnt uit Amsterdam te zijn gekomen -Te Zevenbergen is gisterochtend de 60-ja- Hge landarbeider C. de B. bij het vlasroten ten gevolge van een toeval in een sloot gevallen en ■verdronken. Te Utrecht is gisterochtend op den Malie singel een juffrouw, vermoedelijk door verkeerd uitwijken, onder een auto geraakt en gedood. Toen Zaterdagavond de 40-jarige gasfitter S. te Goor de gasilluminatie aan een huis wile aanbrengen voor de jubileumfeesten, kwam hij m aanraking met de electrische draden, wat zijn dood ten gevolge had. De man was ^a der van vier kinderen. Te Smilde is gister de vrouw van den arbei der G.K.,van den zolder gestort en op slaggedood. De burgemeester van Eindhoven is Zater dagavond bij het vuurwerk door een mis lukte vuurpijl aan het hoofd gewond. A u t o-o n g e 1 u k. Naar uit Schladmindt Wordt gemeld, is bij Gnadenfall op de Tauern- strasse een Amerikaansche auto, Waarin een Hollander met zijn vrouw, zekere Karl Hoff mann en vrouw uit Praag en de chauffeur zaten, 'dj het dalen ten gevolge van het breken van een hek gevallen. De chauffeur werd gedood. De overige inzittenden kregen min of meer Cnstige verwondingen. De ramp in Japan. Het laatste nieuws js; dat te Tokio 150.000 menschenlevens ver leren zouden zijn gegaan en dat 200.000 huizen Z'jn verwoest. Voorts wordt gemeld, dal er v°ortdurend erupties plaats hebben van den wdkaan op het eiland Oshima nabij de baai van 1 okio. Het zwaarts getroffen gebied ligt tusschen okio en Osaka. Gemeld wordt, dat verscheidene Vulkanen in werking zijn. Het slechtste nieuws komt uit Tokio, waar de 'f van de stad schijnt te zijn verwoest, voor- "mnelijk door branden. Geenerlei bericht is ontvangen omtrent de (l'"'enlanders en omtrent hun lot heerscht e grootste ongerustheid. Alle Japansche troe- he'b die men ter beschikking heeft, zijn naar f oon cel van de ramp overgebracht om de 'j/ "jte bewaren en de branden te bestrijden. °kio en Yokohama hebben plunderingen mts gehad, hetgeen geleid heeft tot de afkon- iging van den staat van beleg, he wordt, dat Tokio levensmiddelen v°°r vijf dagen. Het probleem der voed- -'mzianing is zeer ernstig. Verscheidene marine-schepen zijn op weg naar Yokohama met rijst en andere noodzakelijke levensbe hoeften en buite.ilandsche oorlogsschepen aan de Chinecsche kust hebben order ontvangen om met. medische en andere artikelen Tiaar Japan te vertrekken. Gemeld wordt, dat een trein op den spoor weg van Tokio naar Sendai in een rivier is gestort, toen de trein over een brug zou gaan, die door de aardbeving beschadigd was. Alleen dit ongeluk heeft aan 500 mensehen het leven gekost. De Japansche ambassade te Londen, die ge woonlijk dagelijks een telegram uit Tokio ont-i vangt, heeft sedert Vrijdag niets vernomen. Er wonen 2000 Engelschen te Tokio, maar slechts van een hunner heeft men iets vernomen. Deze, een missie-secretaris, Barclay genaamd, heeft betvolgende aan zijn familicgescind:,,Ongekwetst aardbeving" verder zijn naam er onder en geen woord meer. Men neemt aan, dat ook de overige leden van demissie gered zijn en dat dit te dan ken is aan het feit, dat, de missie in dezen tijd van het jaar gewoonlijk met vacantie in de provincie vertoeft. Het lot van de ambassades en legaties is onbekend. Geruchten zeggen, dat de Brilsche, Amerikaansche en Fransche ambassades zijn verwoest. Het lot van de consulaten te Yoko hama is eveneens onbekend, maar men veron derstelt, dat zij alle totaal verwoest zijn door de aardbevingen en branden. De commandant van de vlootdivisie te Na- goya heeft een rapport ontvangen van den mili tairen vlieger Isjida, die eenigen tijd boven Tokio heeft gevlogen. In het rapport wordt verklaard, dat bijna de geheele stad verwoest is en dat bijna alle gebouwen van beton en steen zijn in gestort. Te Yokosoeka kon de vlieger geen enkel huis Waarnemen. Ook de marinekazerne te Yokosoeka is blijkbaar met den grond gelijk gemaakt. Enosjima, een der heilige, Japan sche eilanden en een druk bezocht vacantie- oord, almede het Kamekoera-district staan onder water. De vliegér verklaarde, dat het moeilijk was over de stad te vliegen wegens de hitte en den verstikken den rook. Te Nikko, waar de keizer verblijf houdt, werd geen ernstige sdhade aange richt. Het paleis is opengesteld voor opneming van vluchtelingen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke W. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, later toenemende be wolking', Waarschijnlijk droog weer, iets warmer. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 3 Aug. 4 Sept. Londen 11 53 V2 11 527/8 Berlijn - r 0.0000225 0.000018 5 Parijs - 14 381/2 - 14 30 België - 11.82 - 11-761/2 Zwitserland - 45 82V2 - 45.80 Weenen - 0,008/p Kopenhagen M M - 46 25 - 47.221/2 Stockholm - 67 671/2 - 67.471/a Christiania - 41 25 - 41 20 Amerika - 2.54 s/i8 - 2.541/a Maurid - - 34 05 -33 70 Milaan - 10.79 -10.78 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 3 Sept. 4 Sept. Londen 11.53V8 H.541/2 Parijs - 14.40 -14.35 Brussel - 11.83 - 11.80 New-York - 2.54V4 - 2.541/4 Berlijn - 0 000022 0 000016 Stockholm - 67.85 - 67.55 Zwitserland - 45.87V, - 45.80 Kopenhagen - 46.35 Christian ia - 41.40 - 41.22.i/2 Weenen - 0.00— -0.00353/4 Telegrammen. BOTSING. PRAAG, 4 Sept. (draadloos) Gister heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen, twee tramwagens, 18 personen werden gewond, o.W. 1 ernstia. ITALIË EN GRIEKENLAND. ROME, 4 Sept. (draadloos) De opwinding in Italië over het geschil inet Griekenland is een Weinig geluwd en langzamerhand worden de berichten over een Italiaansch-Griekschekwestie op de eerste pagina's der bladen, verdrongen door de telegrammen over de ramp in Japan. DE NEDERLANDSCHE LEGATIE TE TOKIO PARIJS, 4 Sept. (draadloos) Een bericht uit Tokio meldt dat de Nederlandsche legatie te Tokio noch andere landgenooten door de aard beving getroffen zijn. DE RAMP IN JAPAN. LONDEN, 4 Sept. (draadloos) Alhier is nog bijna geen enkel bericht ontvangen omtrent de buitenlandsche gezantschappen, 't, Schijnt reeds vast te staan, dat de Fransche en Italiaan- sche ambassadegebouwen zijn verwoest. Alleen reeds in Tokio moeten meer dan 150.000 slacht offers zijn gevallen. Van alle zijden daagt hulp op, om de dakloozen van den hongerdood te redden. De volgende steden zijn geheel verwoest en als van de aarde Weggevaagd Kamakura, Jokosulsa, Alame, Ito, Amakusa en Inoshima het kleine eiland, dat voor vacantieoord dienst doet en geheel door de zee is opgeslokt. Het belangrijkste gedeelte van Tokio is verwoest of door cle aardbeving of door brand, clie nog voortduurt. Kunst en Letteren. Professor G. Kalff. f Te Leiden is bericht ontvangen, dat de hoog leeraar in de Nederlandsche letteren Dr. Gerrit Kalff tijdens een reis door Zweden is overleden. Na leeraarscbap te Haarlem en te Amsl erdam is hij in 1896 hoogleeraar in taal- en letterkunde te Utrecht, en in 1901 hoogleeraar in de Neder landsche letterkunde te Leiden geworden. De acht deel en van zijn Geschiedenis der Ne derlandsche Letterkunde blijven zijn meest be kende werken. Louis Bouwmeester. De toestand van Louis Bouwmeester was Zon dag en gisteren minder gunstig. De verbetering in den toestand gedurende de vorige week heeft zich de laatste dagen niet voortgezet. Gis terenavond was de toestand weer langzaam voor uitgaande. Kerknieuws, Eerste plechtige IJ. Mis. Zondagmorgen droeg onze oud-stadgenoot de Weleerw. Heer Joannes Zoetmulder, Lazarist, zijn eerste plechtige H. Mis op in de kerk van 0. L. Vr. van Goeden Raad, Bezuidenhout te 's-Gravenhagc. De Zeercerw. Heer H. Meuffels, overste Van het Missiehuis te Helden-Panningen, hield de feestrede, naar aanleiding van de woorden uit de H. Schrift Priester des Hceren looft den Heer dienaren des Heeren, looft den Heer. Hel zangkoor voerde onder leiding van den lieer W. van Meel, directeur-organist, de Mis van Joh. Meuerer, voor gemengd koor, uit, na de Mis „Haec dies" van Thiele. Met een plechtig Lof werd de feestdag beslo ten. Mgr. Szeptycki. Een A.T.A.-telegram uit Warschau meldt De berichten betreffende een beweerde in- terneering van mgr. Szeptycki, den Grieksch- Katliolieken aartsbisschop van Leopel (Livow) in het vroegere Oost-Galicië, die na de laatste jaren in den vreemde vertoefd te hebben, naar Polen terugkeerde, zijn geheel valsch. 11 September. Dat wordt voor het Bisdom Haarlem een belangrijke dag. Dan moet het in 't, oude Hoorn dat daar anders zoo stil en rustig ligt, weer levendig worden. Want dan Wordt daar gehou den de 9e Katholiekendag voor het Bisdom Haarlem. Honderden Roomschen, van Helder tot Vlis- singen, zullen deze oude stad binnentrekken om getuigenis af te leggen van hun eeuwig-jong geloof. Zoo zij eenigen zin hebben voor historisch schoon, zullen zij ongetwijfeld genieten van een stadsbeeld als maar weinig steden in Nederland te genieten geven maar toch, daarom komen ze niet. Zij komen om den Katholiekendag, om in dezen tijd van druk en lijden weer eens bijeen te zijn als kinderen van hun Moeder, de H. Kerk, om te luisteren naar mannen als Pastoor van Kelekhoven, Pastoor Perquin, Prof. Steger en Dr. Deckers, die hun zullen spreken over de Naastenliefde in haar verschillende uitingen. Zij komen vooral voor die Algemeene Vergade ring, wacr de aanwezigheid van hun beminden Bisschop en het enthousiaste woord van Pastoor Van Kelekhoven hun harten in vereering en geestdrift zullen zetten en zij luide zullen uit jubelen Roomschen dat zijn wij, met ziel en harte Ja, zoo moet het zijn. Op den Hen September moeten drommen van Katholieken door Lloorn's straten optrekken naar de sectie-vergaderingen om aan 't eind bijeen te komen en die slotver gadering te maken tot een machtige demon stratie voor ons heerlijk Rooinsch leven. Katholieken van Helder tot Vlissingen zien elkaar op 11 September a.s. te Hoorn. Het uitvoerend Comité van den negenden Diocesanen Katholiekendag in het Bisdom Haarlem deelt mede, dat op de onlangs gepu bliceerde conclusiën van de sprekers geen amen dementen zijn ingediend. SPORT. De westelijke le klasse. In zijn gisteravond te 's-Gravenhage gehouden vergadering heeft het N.V. B.-bestuur de heide le klassc-afdeelingen in het Westen als volgt samengesteld Afd. A. H. F. C., R. C. H., H. V. V., Ajax, Feyenoord, V. O. G., D. F. C., Gooi, S.V.V., Z. F. C. Afd. B. Haarlem, Quick, IJ. B. S., Blauw Wit Sparta, Excelsior, O. D. S., U. V. V., A. S. C., Stormvogels. Rurgelijke Stand. Geboren. Aug. 29. Teuntje d.v. J. Kool en D. C. v.d. Sar, Oude Dijk. 30. Meindert z.v. M. van Lienden en H. Korpel, Zwartewaal- schestraat. 31. Adrianus z.v. A: Bleiksloot en N. M. Könemann, Wattstraat. Sept. 1. Maar ten z.v. R. Onink en M. Sitton, Heerenstraat. Gornelis z.v. R. v. Oort en J. E. v.d. Giessen, Rozenburgschestraat. 2. Teunis z.v. W. J. F. 't Hoen en J. Suttorp, Gedempte Broersvest. - 3. Dirk Martien z.v. J. v. Wieringen en W. G. Meijer, Priris Mauritsstraat Overleden: Sept. L. E. J. B. Amman n eclitgen. v. G. Jagers, oud 32 j. en 11 mnd, Lange Achterweg. Jan Touw, oud 18 dagen, St. Pieterssteeg. 2. W. Hcrsbach oud 78 j. en 1 mn Nieuwe Haven. -W. G. Lankamp, 1 j. en 6 mnd, Nassaustraat. Onderwijs. Opening der lt.K. Universiteit. De opening van de R.K. Universiteit den 17en October zal plaats hebben in tegenwoordigheid van het Doorluchtig Episcopaat. Des morgens zal Z.D.ll. Mgr. II. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, een Pontificale Hoogmis opdra gen. Bevordering Katholiek onderwijs. Z. D. TL de Bisschop van Haarlem, heeft tot Voorzitter van de vereeniging tot bevordering van Katholiek Onderwijs in het bisdom Haarlem benoemd, den zeereerw. zeergel. Pater dr. Th. Waar, Rector van het R.K. Lyceum te Haarlem. Fin. en Econ. Mededeelingen. De Iïanzebank te 's-Hertogenboscli. Aan de crediteuren van de Credietvereeniging „De Iïanzebank" te 's-Hertogenboscli is door het „Comilé ten belange van het middenstand s- crediet in liet Zuiden" en „namens de R.K. Mid denstandsorganisaties in het Zuiden" een circu laire verzonden, waarin herinnerd wordt aan de plannen tot het stichten eener geheel nieuwe credieünstelling, die door overname der daar voor in aanmerking komende activa van de te liquideeren Hanzebank eene bespoedigde uit- keering aan crediteuren der bestaande instelling zou willen bevorderen. De voornaamste taak van de nieuwe instel ling zal hierin bestaan, dat zij, naast de andere noodzakelijk voor de uitoefening van haar be drijf noodigc activa, van de te liquidéeren Han zebank overneemt, de aan debiteuren verleen de credieten, die uit banktechnisch oogpunt bezien, als alleszins gezond kunnen worden aan gemerkt. Met deze overname beoogt zij een twee voudig doel te bereiken 1. door herdiseonto dier credieten de directe beschikking te verkrijgen over de noodige con tanten, teneinde te bevorderen dat aan crediteu ren een zoo groot en zoo spoedig mogelijke eer ste uil keering zal kunnen worden gedaan 2. het door den huidigen toestand zoozeer ge schokte economisch leven in het Zuiden te her stellen en die bedrijven, welke als alleszins cre- dielwaardig kunnen worden beschouwd, weder in staat te stellen op regelmatige wijze voort gang te hebben. Het maatschappelijk kapitaal wordt gesteld op 10.000.000, verdeeld in 7.000.000 gewone aandeelen en ƒ3.000.000 preferente aandeden. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 4 Sept. v.m. 8.50, n.m. 9.18. 5 Sept. v.m. 10.04, n.m. 10.43. 6 Sopt. v,m. 11.38, n.m. 12.06. 7 Sept. v.m. 12.49, n.m. 1.—. LIZARD, 2 Sept. Gepasseerd s.s. Seapool, ledig van Schiedam om de West naar Cardiff. HULL, 3 Sept. Aangekomen s.s. Con ia, ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 4 Sept. Vertrokken Driemast motorschoener „San Antonio", ledig naar hel Prins Hendrikdok te Rotterdam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 4 Sept. Officieele noleering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de notecring. LI. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 4 Sept. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Scbied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.20 per ketel. ROTTERDAM, 3 September. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 378 vette runderen, 340 vette kalveren, 996 schapen of lammeren, 816 varkens. Prijzen per 1/2 k.g. koeien van 40/42V2ct. tot 521/a/55—öO/öW/a ct„ ossen van 45 ct tot 50/ 52Va55/571/2 ct., kalveren van 60 ct. tot65/ 67V2—75 ct., schapen van 40 ct. tot 45 ct. zuig-lamméren van ƒ30—/40 per stuk varkens van 38 ct. tot 40—41 Va ct. per k.g. Binnenl. Granen. Tarwe wederom met zeer ruim aanbod, verkocht tot ongeveer vorige prijzen, f 11.1511./0, afwijkende 10..kt 11. Rogge iets vaster 8—8.50. Gerst Winter- en zomer- 8.50—9, chevalier 10—11. B uilen 1. Granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek en Van der Schalk.) Stem ming vast. Rogge. Pacific disponibel f 10, Petersburger dito ƒ9, Western No. 2 naar kwaliteit ƒ8.60 9.10. Gerst 49 pd. Malting aangekomen 166/168, dito stoornend 167, Canada No. 3 dito 171, 62/63 kg. Donau disponibel 175, 60/61 kg. Zuid-Russische aangekomen 173, 60/61 dito stoornend 170. Haver. Canada No. 3 stoornend 10.60 10.75, dito No. 2 ladend/geladen ƒ11, Donau disponibel naar kwalite.il. 9.209.30. Mais, per 2000 kg. La Plata disponibel f 192 195, dito spoedig gewacht 190, dito stoornend naar aankomst ƒ188186, dito ladend /geladen 183, witte platte Natal aangekomen incl. baal 196, dito stoornend incl. baal ƒ195, Galfox sloomend 186188, Bessarabisohe spoedig gewacht 192. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt Rrielschc eigen heimers 3.754, Zeeuwsche eigenheimers 3.25 '3.75, blauwe eigenheimers f 3.754, poters f 1-1.75, blauwpitteis 4-4.50. Met tamelijke aanvoer weinig vraag. Zee u w s c li e e i e r e n 6.508.50, ovcr- maasche eieren 6.508.50, per 100 stuks. 1 M m «r=. mm mm n. m m mm m<m mm, mmm T-r- mm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3