Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Voor liet Paleis wordt lront gemaakt. Dan, plots komt er het groote moment. H. M. de Koningin verschijnt op het balcon, buigend. Een daverend gejuich, zoowel van be- toogers als van het duizendkoppige publiek, doet de lucht trillen. De muziek zet het Wilhelmus in, oude toon zetting. En onder de klanken van het mooie lied brengen de duizenden betoogers en betoog- sters met vlaggen en banieren een lang en eer biedig saluut. Nadat de laatste tonen der muziek wegge storven waren, heffen een duizendtal zangers het huldigingslied aan ter eere van H.M.'s jubileum vervaardigd door den heer A. E. Du- dok van Heel, op toon gezet door den bekenden componist Cor Kuiler uit Groningen. Wonder mooi is de melodie. Dan openen een tiental huzaren en rijdende artilleristen den baan. Zuiver en helder klinkt het klaroengeschal van deze .herauten" door de lucht. Het is een der plechtigste momenten van den dag. Niet zoodra heeft dit een einde genomen, of door alle betoogers en betoogsters klinkt forsch den eed van trouw aan „Wilhel- mina van Nassauwe, Vorstin van Nederland." Even was het stil, dan barstte uit duizenden en nog eens duizenden kelen een oorverdoovend gejuich los. Eindelijk verliet Hare Majesteit het balcon. Ten Paleize wordt Hare Majesteit toen door 11 mannen en vrouwen uit de Oranje-vereenigin- gen een oorkonde aangeboden. Hare Majesteit betuigde Hare groote inge nomenheid met dit geschenk. Even later trad de lloogc Vrouwe opnieuw op het balcon van het paleis, hartelijk toegejuicht door de menigte, ten einde de défilé van de vereenigingen, welke pro- vinciegewijs plaats vond, gade te slaan. De duizenden betoogers en betoogsters ver lieten door de Paleisstraat en Mozes en Aeron- straat den Dam. Om kwart voor vijf werden op het Paleis ont vangen de deputaties, die geschenken kwamen aanbieden. Nieuwe adeldom. Naar men verneemt, zullen er dezer dagen een aantal personen, waaronder verscheidene katho lieken, in don adelstand worden verheven. Ook zullen er enkele tot den adel behoorendc perso nen tot een hoogeren titel worden bevorderd. De ramp in Japan. Blijkens een relegrem uil Osaka in Londen ontvangen is volgens een betrouwbaar bericht ook lut Nederlandsche ge antschapsgebouw totaal verwoest. Er zijn evenwel, naar het in het zelfde telegram luidt, geen verliezen van men- sehenlevtns onder het personeel van de ambas sades of legaties. Vereeniging van hoogere of leidende standen. Maandag, 3 Sept. had te Utrecht op uitnoodi- ging en onder leiding van het Dag. Bestuur der K.S.A. eene bespreking plaats van bestuurs leden van de Fed. v. Ft. K. Werkgeversvereeni- gingen, het verbond van Werkgeversvakvereeni- gingen, de Alg. Ft. K. Officierenvereeniging en de R. K. Kunstcnaarsvereeniging, over het vraag stuk der organisatie van hoogere of leidende, standen en vrije beroepen. De Alg. R. K. Ambtenarenvereeniging en de R. K. Artsenvereeniging hadden bericht gezon den, dat hare bestuursleden verhinderd waren de bespreking bij te wonen. Na eene uitvoerige en van groote homogeniteit van opvatting bij de aanwezige afgevaardigden blijk gevende bespreking, werd besloten de ver dere bestudeering en behandeling van deze be langrijke doch delicate aangelegenheid toe te vertrouwen aan de reeds op hare vergadering van 1 Juni 1920 te Maastricht door de Algem. R.K. Werkgeversverenigingen in het leven geroepen commissie tot uitbrenging van een rapport in zake dc Vereeniging van Hoogere standed, welke commissie, na contact gezocht te hebben met de A. R. K. A., de A. Ft. K. O. en de R.K. Art senvereeniging den 1 Sept. 1920 haar rapport vaststelde. K. S. A.-examens. In de maanden Juli en Augustus 1924 zal er voor een ieder gelegenheid zijn om zich te on derwerpen aan een mondeling examen Sociale economie alsook in Sociologie. Deze examens, georganiseerd door het Centraal Bureau der K. S. A.. worden in meedere plaatsen des lands afgenomen. Degenen, die een examen met gun stig gevolg afleggen, ontvangen een diploma, met de qualificatie„Uitmuntend", „Goed" of „Voldoende." Een zwartkijker. Iemand is in twijfel geraakt, of de huiseige naren het Koninginnefeest moeten meevieren. Een maand geleden ontving een der medewer kers van „Ons Eigendom", mr. B. FI. Vos te 's-Gravenhage, van een der voornaamste leden zijner vereeniging het volgende briefje Hoe zijn wij in deze 25 jaren behandeld De Woningwet voorbereid en ingevoerd. De uit- vpering van die wet in handen van plaatselijke autocraten, die over onzen eigendom heersehten. De particuliere eigendom van den grond om gezet in een belachelijke gemeentelijke erfpachts exploitatie. Een opeenstapeling van belasting verhocgmg van de grondlasten, straatgeld, sluisgeiden en hoe heeten al die uitvindsels van de gewijzigde Gemeentewet meer. In Augustus '11 mochten wij een steunbon- regeling aanvaarden 50 pet. van de huur voor het restant een moreele vordering op de huur ders. De huurwetten Fluurcómmissiewet 1917 uitbreiding over de geheele linie 1918. Geen. liquidatie na ophouden van de bijzondere om standigheden. 1 luuropzeggingswet. Huuraanzeg- gingswet. De Woningnoodwet met dwangbepa- lingen, die van den eigendom een aanfluiting maken. Geteisterd, vernederd, geplaagd, beschimpt, uitgebuit tot op de grens van de armoede Ziedaar wat de huiseigenaar van de laatste 25 jaar Regeering kan zeggen. De heer Vos zegt, dat zelden een briefje hem meer pijn heeft gedaan dan dit, omdat alles, wat erin staat, waar is. Alleen zijn de dwangmaat regelen nooit toegepast. Hij is echter van oordeel, dat de huiseigenaars toch wel feest kunnen vieren, omdat de persoon lijke bemoeiing van Hare Majesteit Wilhelrnina en dat is buiten kijf zooveel heeft bijge dragen tot het behoud voor ons volk van dé „bijna brutale neutraliteit" in den algemeenen oorlogsroem, waardoor ons volk zooveel minder geplukhaard is dan die onze nabuurstaten. Want waren Gort van der Linden en Loudon de eene helft der Regeering, Wilhelrnina was de andere en daarom kan heel Nederland feestvieren. Heel juist opgemerkt. De heer Vos had er nog kunnen bijvoegen, dat alleen een heel groote dwaas of een heel dwaze kribbebijter de Koningin aansprakelijk kan stellen voor de kwellingen, die ons nog door het buitenland hoofdzakelijk worden aangedaan. Het jubileum van de Koningin. Naar wij vernemen zal behalve het Stad huis, de brug bij Appel- en Visehmarkt, heden avond ook verlicht worden. P rogra m m a v o o r d en uilvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op heden 6 September 1923. des avonds 91/» uur, op de Groote Markt. 1. Volksliederen 2. Regiments kinder Marsch Jul. Fueik3. Ouverture,.Lichte Cavallerie", Fr. Suppe 4. Verschmahte Liebc, Wals, P. Lincke 5. Rhapsodic Hollandais, ScAwe/ns- bery 6. Turf in je ransel. Marsch, Fr. Dun! Fr. Hedenmorgen werden de Singel bewoners verrast met een schitterenden stoet 't was de historische optocht, door Overschie dat heden feest viert, ineengezet en die nu heel vriendelijk, Schiedam binnentrok. De waarlijk mooie stoet begaf zich naar de Broersvestjhoog toen naar de Overschieschestraat en keerde zoo weer naar zijn uitgangspunt terugj Bezoek. Een gezelschap Engelsche ingenieurs met hun dames, ongeveer 69 personen,onder leiding van den hertog van North Sunderland en baron van Haorsolte, kwam hedenmorgen met een extra- trein uit Seheveningen hier aan. Per auto's wer den allen naar de werf Gusto gereden, waar zij door het lid van den Raad van beheer, den heer Fr. Smulders en diens echtgenoote werden ont vangen. Nadat de werf en de reusachtige drijven de kraan was bezichtigd, vertrokken de bezoekers ongeveer elf uur naar Rotterdam naar dc ter reinen van de Rollerdamsche droogdok Mij. en vandaar naar de „Furness" alwaar een lunch aan boden werd. De middag werd verder besteed met een be zoek -san Wiltons werf en fabrieken en na het gebruik van de thee, reed de extra-trein, het ter rein van Wilton op, om allen weer naar Seheve ningen terug te brengen. Het gezelschap was ten hoogste voldaan. Loop der Bevolking. Bevolking op 31 Juli 12895. Vermeerdering in de maand Augustus door vestiging 228 door geboorte 95, totaal 323. Vermindering door vertrek 193, door overlijden 19, totaal 212. Totale vermeerdering 111. Bevolking op 31 Augustus 1923 13006. Voltrokken werden 31 huwelijken. Lijst van onbestelbare brie- ven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de 2e helft der maand Augustus 1923. Brieven binnenland: Jan Martijnse, Janttanstraat 76(76) Maasbode 59506, Botter dam Rademaker's Cacaofabriek, Den Haag Jan Buven, Zijlweg, Haarlem Visser Auto On derneming, Stryen J. Dijksman, Poelstraat 30, Rotterdam Handelsregister, Vlaardingen Han delsregister, Vlaardingen. Briefkaarten binnenland: Anna Schneider, Park de Kieviet, Wassenaar IJeine- man, IJmuiderstraat 14, Seheveningen Zoete- wijn, Gasfitter, Groningen W. Hofman, poste restante, Laren J. de Laat, Stampioenstraat 30 Rotterdam Mej. Fillikis, Multatulistraat 30, Spangepolder; fam. J. van der Hoven,Fraustraat 242 II, Schiedam Klaas Gorter, Visschestraat 23, Den Haag; Mej. M. v. Vlaardingen Paul Krugerlaan 186, Den Haag IL van den Heuvel, van Leeuwenhoeckstraat 4 1?ehiedam J. Boesiek, le J. v.d. Ileidenstraat, Amsterdam. Brieven buitenland: A. v.d. Stel, Mach s.s. „Loevenstein", Madeira A. B. den Boer, 8527 Woodhaven Boul. Brooklijn Hilde Kraft, Goldbach Gotha. Briefkaarten buitenland: Mej. A. Meijer, La Rochette Carolina van den Berg, Tarhaven No. 12-10 Hubert Winker Kosgrasse N. 29 C. v.d. Meerendonk, LondonG. v. Leeuwen, rue Marnielle 29, Pont Hainant Mons. en Mad. Prevot, Bruxelles. 2 briefkaaren zonder adres. Gister is door onze recherche te Nieuw-Beijerland aangehouden zekere B. M. ,v. E. 20 jaar, brood hakkersknecht, zonder vaste woonplaats, die zich in Juli, alhier heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel, ten nadee- le van M. De te koop aanbieding van het rijwiel, aan een ingezetene van N. Beijerland, die de zaak niet vertrouwde, heeft tot zijn arrestatie^geleid. De politie stelt naar aan Fe i- ding eener klacht van eenige huismoeders uit de van Beveren- en Brugmanstraat een onder zoek in naar een dame, die. ruim 2 maanden ge leden aanbiedingen deed, tot het vergrooten van portretten voor geringen prijs, op voorwaarde, dat de helft vooruit betaald moest worden, maar tot nu toe, niets van zich heeft laten hooren. De firma Sprecher, waar zij vertegenwoordig ster van moest zijn, blijkt niet meer te bestaan. UIT ROTTERDAM. Hel nieuwe college van B. en IV. Naar wordt meegedeeld, zal in het nieuwe college van B. en W„ wethouder Van dei I I oeven van de afdeelingen onderwijs overgaan naar de financiën en bedrijven de financiën heeft hij vóór het eerste wethouderschap van mr. Van Aalten vroeger reeds onder zich gehad. Wet houder de Jong zal zich, evenals Lot dusverre, met de afdeelingen plaatselijke werken en reini ging belasten. Wethouder Nivard neemt, bij de -tot dusverre door hem vervulde zorg voor den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon en de zieken in richtingen, den dienst der werkloozen- veizekering onder zich. Wethouder De Zeeuw zal, evenals van 1919 tot 1921, het departement onderwijs en volksontwikkeling behartigen. En Wethouder Heykoop zal de afdeelingen volks huisvesting en algemeene personeelsaangelegen heden, daaronder ook pensioenen-, weer onder zich hebben. Het Ooster Theater. Gistermiddag heeft in het notarishuis de voorloopige afslag plaats gevonden van het Ooster 'theater, dat zoeals bekend reeds ge- ruimen tijd wegens faillissement gesloten was. Het weid op ƒ183000.afgemijnd door den heer T. L. W. Bröuwei te 's-Gravenhage. Voor den aanvang werd een circulaire uit gegeven door het bestuur der bedrijfsafdee- 101» Filmverhuurders \an den Nederlandschen Bioscoop Bond waarin werd medegedeeld dat er in verband met filmhuurschuld een boycot, Hist op het theater. Deze schuld bed.aagt ongeveer zes duizend gulden. Er rust op het gebouw een eerste hypotheek van 250.000.en een tweede van ƒ200.000. Het gebouw, dat een hal mei kantoor, groote zaal met. tooneel en balcon, cabine met werk plaats, 3 foyers, werkkamer en proefkamer, 5 kleedkamers, toiletten, alsmede complete installatie a oor centrale verwarming en elec- trische licht omvat, heeft ƒ750.000.— gekost. UIT VLAARDINGEN. De jubileumfecslcn. Eeristeren werd hier de historische optocht gehouden, voorstellende het bezoek van prins Willem V en prinses Wilhelrnina met gevolg aan Vlaardingen op 15 Juni 1778 er was veel be langstelling. Gister Werden de feestelijkheden voortgezet met. eei optocht, waaraan ruim 6000 kinderen deelnamen. {Slot). 9. Trekken der afdeelingen voor het onder zoek der gemeente-begrooting, dienst 1921. 't Resultaat der loting is, dat voor sectie I worden aangewezen weth.de Bruin (vooiziller) en de heeren Ingclse, v. Noord enne, Swartjes, v. d. Kraan, v. d. Floek, Collé en mevr. Koeten Ooms voor Sectie II weth. Houtman (voor zitter) en de heeren Korpel, Evers, Dirkelaar, J. M.\. Pelt, Slavenburg, v. d. Schalk en Hijman; voor Sectie III weth. Boddeüs (voorzitter) en de heeren v. Dorp, L. v. Pelt, Kavelaars, v. d. Valk, Scheffers, Brounls. 11, Voordracht van B. en W. ter benoeming van personeel aan ae Nijverheidsavondschool. Voorgedragen worden voor een definitieve benoeming J. H. de Wit als leeraar in Werk tuigkundig- "en Smidsteekenen A. G. IJ. Slot als leeraar in dezelfde vakken L. H. Pomes als leeraar in Lijnteekenen en Projectieleer J. Joosten als leeraar in Wis-, Natuur en Werk tuigkunde. Voor een benoeming voor den cursus 1923/ 1924 C. H. v. Amerom als leeraar in Bouwkun dig teekenen. De heer Slavenburg zou deze voordracht als ei tenminste geen haast bij is, nog wel willen aanhouden, omdat ze nog niet in de c mmissie vooi Onderwijszaken in behandeling is geweest. Do beer Evers is het mee deze zienswijze eens en vraagt bovendien, waarom de laatste leeraar slechts tijdelijk en dë vier overigen allen definitief worden aar gesteld. De heer H ij m a n pleit eveneens voor aan houding. Weth. de B i u in wil er op wijzen, dat het Nijverheidsonderwijs feitelijk niet onder de onderwijs commissie valt, maar bij de rijks commissie voor M. O. thuis hoort. De voordracht had natuurlijk de O. C. wel kunnen passeeren, principieel bezwaar zou doar tegen niet hebben bestaan, maar in de maand Aug. heeft de com missie niet eens kunnen vergaderen, terwijl toch vóór 1 Sept. dc voordracht opgemaakt moest zijn. Bovendien zijn alle voorgedragenen reeds eenigen tijd in dezelfde betrekking werkzaam, de vier eerst genoemden nu 2 jaar, na verloop van welken Lijd zij definitief moeten Worden aangesteld. Daar de heer v. Amerom nog geen 2 dienstjaren heeft, kon zijn vaste aanstelling- ook niet volgen. De. heer vers blijft, omdat de weth. geen bezwaren erin ziet, de voordracht onder de oogen der O. C. te brengen, er op aandringen de voor dracht nog aan te houden. De raad vereenigt zich hiermee. 12. Vooistel van B. en W. tot overplaatsing van onderwijzend personeel van School Cl naar School CII. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten Lot overplaatsing zulks in verband met de split sing van deze school van rje dames Klein, Veen- st.ra, A. Bijloo en den heer A. de Jong. 13. Voorstel van B. en V tol het verleenen van een crediet groot 1000,voo: de inrich ting van een gedeelte van den SI. Joris Doele en voorstel tot verhuring hiervan als consultatie bureau aan de Vereeniging ter bescherming van Zuigelingen, zulks met inbegrip van vergoeding voor schoonhouding tegen 300.'s jaars. Hiertoe wordt besloten. 14. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de Afdeeling Schiedam van de Nederlandsche Vereeniging van Glas- en Aarde werkers om toeslag op dc uitkeering uit de werk- loozenkas. Liet advies van B. en W. luidt, zooals men weet, afwijzend. De heer Korpel is er van overtuigd, dat het advies van B. en W. groote teleurstelling bij de betrokken gezinnen heeft verwekt, 't Gaat hier enkel om 't principe wie moet betalen 't rijk of gemeente en niet om de kosten op zich, zegt 't slot van het advies, maar daarom juist wil spr. er nog eens extra'op wijzen, hoe onbillijk de regeering is, waarbij iemand trek kend van de crisisregeling veel voordeeliger uit is, dan hij, die steun uit de werkloozenkas ont vangt. Werkt iemand niet, dan ontvangt hij ƒ19,50 p. w. en werkt iemand onafgebroken 6 Weken, dus toont hij zijn goeden wil om te werken, dan krijgt hij maar 15.60. Zelfs een ongeorganiseerde werklooze komt er veel beter af. Nogmaals doet spr. daarom een beroep op den raad, om de billijkheid te betrachten en het advies van B. en W. te verwerpen, 't Gaat hier bovendien om vrij groote gezinnen, waarop hel euvel dus nog meer drukt. Hun aantal bedraagt echter slechts 12, waardoor de kosten der toe slagen bijna geen rol spelen. Ook de minister maakt geen bezwaren er tegen, dat de gemeente bijbetaalt. De heer G o 11 sluit zich volkomen hierbij aan. Ook wil hij nog naar voren brengen, dat het hier speciaal om groote gczinr.cn gaat, die zonder den toeslag er niet kunnen komen. Weth. Boddehs zegi, dat de aanvallers van het advies een dankbare taak hebben, want er zijn motieven, die een verhooging van de n it - keeringen wel billijken. Spr. zelf is persoonlijk ook niet tegen die toeslagen, maar de kwestie komt tenslotte hier op neer, dat de gemeente ze moet betalen. De heer Korpel zegt wel, dat de kosten geen rol spelen, maar volgens weth. zijn de kosten niet eens te ramen, daar men irel weet, hoeveel personen er in de toekomst in bedoelde situatie zullen komen. En dat kan de gemeente niet op zich nemen, die toch in principe zeker niet geroepen is, om een door het Rijk ge maakte fout goed te maken liever had weth. nog met het advies gewacht tot na de indiening der begrooting van 1924 waarvan men nu reeds kan zeggen dat ze er alles behalve florissant zal uitzien. Verder merkt weth. nog terloops op dat men hel karakter der werkloosheidsuitkeeringen gaat ontwrichten wanneer- men deze toedeelt niet volgens de contributie-regeling, maar vol gens de grootte der gezinnen. Dit wil echter nog niet zeggen, dat Weth. tegen kindertoeslag is gekant, integendeel, maar de hoofdzaak in deze toeslag-kwestie blijft toch, dat de gemeentekas de kosten niet kan dragen. De heer Kor p e 1 wijst er nog op, dat Ook de socialisten voor bezuiniging zijn te vinden, maar niet voor verkeerde bezuinigingspolitiek. Spr. houdt vol, dat de kosten van de toeslagen met- zoo hoog zullen loopen, daar niet zoo veel ge zinnen voor den toeslag in aanmerking zullen komen. Hij vindt daarom de verdediging van weth. Boddeüs zwak en blijft bij zijn eeist-in- g en o men standpunt. De heer D i n k e 1 a a r pleit voor' toeslagen, omdat de menscben dan eerder weer aan 't werk gaan en dat geeft weer bezuiniging over 't geheel der werkloosbeidsuitkeeringen. 't Bedrag hierbij betrokken, is bovendien maar klein en de minis ter heeft er geen bezwaar tegen. De kwestie der contributie op groote gezinnen moet men z. i- hier buiten laten. De heer Gol 1 blijft het noodzakelijk ach ten. dat vaders van groote gezinnen in dit geval meer geld krijgen. Bezuinigen kan men volgens hem nog wel op andere uitgaven. Welh. et e Bruin zegt, dat 't voor hem hier niet op de eerste plaats om de guldens gaat, maar om de kwestie van billijkheid, 't Is voor hem ook duidelijk, dat de minister de thans aan den dag tredende fout in de regeling niet be doeld heeft en daarom moet de gemeente maar bijbetalen nu 't Rijk 't niet doet, anders zou de prikkel tot werkzoeken ook nog verloren gaan- Tenslotte zou weth. gaarne welen, of het Burgerl. Armbestuur nu nog de bevoegdheid heeft, zooals sinds Jan. j.l„ om' in bijzondere gevallen een toeslag te verleenen De heer Swartjes stelt er prijs op te ver klaren, dat ook veel rechtsche léden tegen liet advies van 't. College zijn en vóór het verzoek dei' Ver. van Glas- en Aardewerkers. De heer v. Noordenne zou gaarne we ten, of dat verzoek ook geldt voor gevallen over 1922, wat Weth. de Bruin ontkent, waarop spr- verklaart eveneens tegen B. en W.'s advies te aijn. De heer v. d. Valk was niet voornemens m deze eerste zitting reeds het Woord te voeren maar werd er toch toe gedwongen, nu hier de i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2