Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 7 September 1923. No. 13737 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE VERGADERING VAN DE VOLKENBOND. Het hoofd der Fransche delegatie Lebrun heeft in de ontwapeningscommissie van den Volkenbond verslag uitgebracht over de voor stellen van lord Robert Cecil en den Franschen kolonel Requin. Onder de behandelde kwesties bevonden zich die van de controle van den handel in wapenen, de oorlogvoering met vergiftige gassen en de uitbreiding der beginselen van het vlootverdrag van Washington tot de niet onderteekende mogendheden. Het ontwerp-verdrag, dat aan bet derde co mité ter behandeling werd voorgelegd, omvat het algemeen verdrag van wederkeerigen bij stand, dat zich uitstrekt zoowel op militair, financieel als economisch gebied en wordt aange vuld door bijzondere conventies betreffende een onderwerp, dat speciaal in de algemeene conven tie is omschreven. AMERIKA EN HET HERSTEL. He invloedrijke republikeinsche leider, Uphan, Welke onlangs uit Europa, is teruggekeerd, heelt het voornemen opgevat president Coolidge.te verzoeken, tusschenbeide te kon en in het scha- devergoedingsvraagstuk. IJphan wil een Ameri kaan sche commissie benoemd zien, ter vast stelling van de Duitsche betalingscapaciteit Zoodra deze commissie het bedrag zal hebben vastgesteld, moet tof Frankrijk hef verzoek vv<ird. n gericht, dit te aanvaarden. Mocht Frank rijk dit weigeren, dan zal Amerika onmiddellijk ''ij Frankrijk moeten aandringen op voldoening v'an zijn schuld aan Amerika. HET BEZETTE GEBILD. Het stedelijk bestuur van Dusseldorp heeft de voorstellen der Fransche bezettingsautoriteiten °m hun wekelijks bepaalde goederen te leveren, verworpen. De Fransche autoriteiten hebben verklaard, dat zij dan weer tot het in beslag uemen van goederen zullen overgaan. Dienten gevolge is ook reeds gisteren een transport van 32 milliard in den tuin van bet oude raadhuis m beslag genomen. DE GRIEKSCH-1TALIAANSCHE KWESTIE. Het schijnt, dat de kwestie der bevoegdheid van den Volkenbond in zake het Grieksch-Ita- 'iaansch geschil met toestemming en zoo moge lijk op initiatief van Italië zal moeten worden Verwezen naar het Permanente Hof van Inter nationale Justitie. Dit standpunt schijnt de overhand te hebben gekregen in den boezem van den Volkenbondsraad en de instemming van alle leden te hebben. In voltallige zitting van hedenavond zal een zoodanige beslissing waar schijnlijk hekend worden gemaakt. Ten einde te voorkomen, dat de Gricksche Vloot in contact zou komen met de Italiaanschc vloot, heeft eerstgenoemde instructie ontvangen 'rich in de golf van Volo aan de-Egelsche Zee terug te trekken. Reuter meldt uit Athene, dat de Griekschc Ram van Koophandel op een buitengewone Vergadering unaniem besloten heeft, alle han delsbetrekkingen, niet alleen met Italië, maar °ok met alle Italiaansche firma's in Griekenland al te breken. He gezantenraad te Parijs zal weer bijeen komen, ten einde de wijze van het onderzoek, 52 Er klonk zooveel oprechtheid in den toon dezer woorden, dat Werner aan de waarheid ^ryan niet langer twijfelen kon. En weer voelde 'dj een groote vreugde. Als het waar was, dat Ahce hem beminde, o dan voelde hij zich tot 'dies in staat, dan zou hij strijden voor baar en niets, niets zou hem te veel zijn om haar geluk kig te maken. Wat verlangt ge van me, vroeg hij. Hat heb ik u al gezegd. Alleen ditbescherm ""ju zuster tegen van Gielen. Als hij haar dwin- jd"1' wil te trouwen met zijn zoon, welnu, dat is Wt aan u dit te beletten. En anders vraag ik n,ets van. u. Hoed, zei Werner, dat zal ik dan beletten. X. .1 Oen Frits Werne. aan Evan beloofde, dat, "J verhinderen zou, dat diens zuster tegen haar m het huwelijk zou treden, toonde deze zich ieer voldaan. Et dank u voor die toezegging zeide hij, nu vh ik gerust en kan ik mijn eigen gang weer a®, zonder mij over Alice al te bezorgd te maken. J dat hij zal doen instellen voor de ontdekking van de moordenaars van de Italiaansche militaire commissie, vast te stellen. De „Tribuna" schrijft, dat Brazilië en Uruguay besloten hebben, hun gedelegeerden bij den Volkenbond op te dragen, zich solidair te be- toonen met de houding van Italië. Dat zou dus beteekenen, voegt het blad hier aan toe, dat indien Italië uit den Volkenbond zou moeten gaan, Brazilië en Uruguay dit voorbeeld zouden volgen. Het. bericht is niet zeer betrouwbaar. ALLERLEI. Cuno is met het stoomschip Reliance naar New-York vertrokken. Voor de eerste week van September is het loon der Duitsche typografen bepaald op 57 mil- lioen mk. Dientengevolge is het indexcijfer in den boekhandel tot 1,600,009 verhoogd. Op de Berlijnsche levensmiddelenmarkt zijn de meeste prijzen sedert gisteren verdubbeld. De voorloopige groot-handelsprijzen, welke waar schijnlijk wederom in den loop van den dag zul len moeten worden verhoogd, bedragen voor 1 pond vet 3,7 a 3,9 millioen mark, voor margarine 2,5 tot 2,7 millioen, voor 1 pond boter, welke vaak niet te krijgen is, 4,9 millioen mark. De eieren, die in den groothandel 24 millioen mark per schok kosten, kosL.cn in den kleinhandel 440,000 a 450.000 mark per stuk. De aanvoeren waren zeer klein. De vleesch- prijzen zijn sederl gisteren bijna: zonder uit zondering verdubbeld. Ook de prijzen voor fruit en vc-rsche groenten zijn sterk gestegen. Van Maandag af zal op 30 lijnen van de Berlijnsche tram een beperkte dienst worden ingevoerd. Wegens financieele moeilijkheden zal de dienst, op de Hochbalin te Hamburg worden in gekrompen. Naar vernomen wordt, zijn bij het Saksische ministerie van Arbeid alleen in de maand Augus tus meer dan 2000 berichten over voorgenomen stopzettingen van bedrijven ingekomen. Dit geeft eenigszins een beeld van den omvang, dien de werkloosheid zal aannemen, indien de wette lijke termijnen voor de tariefluonen voorhij zijn en aan deze voornemens gevolg zou worden ge geven. Het Albaneesche gezantschap spreekt met nadruk 't gerucht in de bladen tegen, volgens hetwelk de algemeene mobilisatie in Albanië zou bevolen zijn. De regeering heeft om op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn, slechts maat regelen getroffen om de grens te beschermen. Binnen land. Het jubileum van II. M. de Koningin. Omtrent de intocht in Amsterdam kan nog worden gemeld Reeds uren tevoren begon zich met Johannes Vermeerplein cn omliggende straten gestaag se vullen met een menschenmenigte. De Commis- taris van Politie, de heer Tinholt, had echter zorg gedragen dat het plein vrij bleef. De manier van afzetting was in alle opzichten voortreffelijk. Tegen éénen zag men, waar mende blik ook wendde, een enorme rnenschenmassa. Onder de autoriteiten,die zich op het plein bewogen,merkt- ten wij op den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. G. .Th. de Visser, die daar reeds eenige uren eer de stoet binnenreed, heen en weer wandelde. Circa half twee begaf zich Amsterdams burgemeester, de heer W. de Vlugt van zijn woning aan het Vermeerplein Maar, vroeg Werner, wat zijt gij van plan O, antwoordde Evan, ik zal spoed'g weer van Ir'er verdwijnen. Al ben ik overtuigd, dat van Gielen de ware schuldige is, ik zal hem volstrekt niet aanklagen. Er zijn omstandigheden die mij dit verhinderen. Luister eens, zei Werner, ik ben zeer beslist overtuigd, dat gij u vergist. Het kan zijn, dat. de bankier zich niet gedragen heeft, zooals dat behoort, maar dan hij uws vaders moordenaar zoude zijn, neen, dar geloof ik zeer beslist niet. de ïol, die hij in dit drama speelt is mij e\ enzeer onverklaarbaar als vele van uw handelingen. Ik heb hem zelfs een oogenblik ver.dacht, maar er is te veel, wat. daarmee absoluut in strijd is. Ik Nyil u van het tegendeel niet overtuigen, antwoordde Evan, ik begrijp heel goed, dat gij in mijn woorden niet te veel vertiouwen stelt. Alleen dit ïaad ik u aan. Vertrouw hem niet en zie goed uit uw oogen. Als zijn opzet met betrek king tot be' huwelijk van mijn zuster maar mis lukt, dat ben ik al zeer tevreden. En nu geloof ik, dat wij afscheid kunnen nemen. Een oogenblik nog, zeide Werner, ik wil u nog vertellen, welke ontmoetingpk heden morgen gehad heb, toen ik van uw zuster kwam. Mis schien geeft u dit eenige aanwijzing, waarmee gij uw oordeel kunt doen. En bij vertelde Evan zijn ontmoeting met den onbekende, van wien hij het eerst vernomen had, dat Evan reeds tijdens den moord in het naar de plaats van aankomst van H. M. de Ko ningin, het. Willemsparkwegstation. Half twee' reed een aantal auto's het plein op en hield stil voor het huis van den boer de Vlugt. De Indische prinsen, die ter eere van het jubileum van H.M. de Koningin, uit Indië waren overgekomen, stap ten uit en namen plaats achter de vensters van de hurgemeesterswoning. Het zal tegen drieën geweest zijn toen een levendig gejuich in de verte het bewijs gaf, dat de stoet in aantocht was. En werkelijk even later reden de rijtuigen van den hoofdcommissaris van politie, de heer Marcusse en van den burgemeester bet plein op, terwijl een oogenblik later de caléché verscheen waarin II. M. de Koningin, en Z. K. IT. Prins Hendrik hadden plaats genomen, met tegenover zich Prinses Juliana. Het gejubel van de ontelbare rnenschenmassa nam geen einde. De ITooge Gas-, ten groetten links en rechts, tot de calèche in de onmiddellijke nabijheid van de burgemeesters woning stilhield, waarna een groep Hervormde Doaconessemeisjes en burgerweesmeisjes, in bet wit gekleed een tweetal liederen zongen onder leiding van mcj. Middelraad. Na afloop werd deKoningin door de meisjes bloemen aange- boden. De stoet zette zich weer, onder het ge juich der menigte in beweging. De plechtigheid op het Johannes Vermeerplein'was voorbij. Op den Da m. De stoet reed ongeveer vier uur den Dam op. Het geheel afgezette plein werd rondgereden, terwijl de Marine muziek bet Wilhelmus speelde. De Koninklijke Familie ging het Paleis binnen om eenige oögenblikken later toen de talrijke vaandels zich op het Damplein verzamelde op het balkon te verschijnen. Ook de Koningin- Moeder was daarbij tegenwoordig. Luid gejuich werd gehoord dat overstemd werd door hel Wilhelmus. De menigte zong het lied mede. Nau welijks waren dc tonen van bet. volkslied ver stomd of van de Nieuwe Kerk klonk spontaan ,,Dat 's Heeren zegen op U daal." wat weldra door het geheele publiek werd overgenomen. Nogmaals een Wilhelmus cn toen bogen de honderden vaandels. Deze grootsche buldebetooging behoorde tot de geschiedenis. Langzaam werd het plein ontruimd. Cour van geluk w ensehe n. Van 5 tot 6 uur waren ton Paleize cour van gelukwcnschen en wel om 3 uur voor de dames en om 6 uur voor de militairen. Tot circa honderd dames die voor de cour waren ingeschreven be hoorden verschillende vooraanstaande kunste naressen, zooalsMevr. Royaards-Sandberg, Mej. Georgine Schwartze, mej. Lizzy Ansingh, Mevr. Emma Morel en ook mej. Dusault, de spreekleerares. Voorst verdient vermelding, dat mevr. Miolee- van der Weyde, de echtgenoote van den consul, van Nederland in Rhodesia (Z. A.) namens de Nederlanders, oud-Nederlanders en stamverwan ten daar te lande een adres van hulde aanbood. IV er siering van de Troonzaal. De Aalsmeersclie Tuinbouwbond beeft als geschenk aan IT. M. de Koningin de versiering van de Troonzaal tenPaleize in groen en bloemen uitgevoerd. Bij de aankomst ten Paleize heeft de Koningin dadelijk de deputatie der tuinbou wers in gehoor ontvangen. Daarbij was aanwezig de heer Casteleyn, bur gemeester van Aalsmeer. Naar den Stadsschouwburg. Reeds onmiddellijk na afloop van de Natio nale Huldebetooging op den Dam begonnen gistermiddag de menschenstroomen te golven in de richting van Leidschestraat en Leidsche- vaderland vertoefde. Evan luisterde aandachtig. Die man wilde dus bekendheid geven aan mijn verblijf hier Ja. En gij hebt de overtuiging dat hij dit doen zal ook Ja, daarom wilde ik hem opzoeken en trachten te achterhalen met Welk doel hij dat wenscht. Misschien kan ik hem overhalen zijn mond te ho uden. Evan schudde het hoofd. Ik twijfel of dit zal gelukken. Maar gij kunt het beproeven. Wat er ook gebeuren moge, mijn heer Werner, ik stel er prijs op u te voren te verzekeren, dat ik aan den dood van mijn vader onschuldig ben. Wel is de schijn tegen mij en wel valt er op mij misschien zeer veel aan te merken Maar een vadermoordenaar ben ik niét. En nu scheiden zich onze wegen.. Hij stond op en wilde heengaan. Werner stak hem de hand toe. Ik geloof u, zeide hij eenvoudig. Evan drukte de hem tegestoken had. O, riep hij, gij weet niet boe een genoegen liet mij is, deze verzekering te hooren. Ik ben meer ongelukkig dan slecht. Toen verwijderde hij zich, zonder verder nog om te zien. Frits Werner zag hem een oogenblik na. Een reeks van verwarrende gedachten verdron gen zich in zijn geest. Hij bezat een zeer 'plein, en zich over (1 en heelen Weg van het Palcis naar den Stadsschouwburg te verdeden. Ieder w'as er op uit, zich een plaats te verzekeren, waar hij een goed gezicht zou hebben op de Koninklijke familie in de gouden koets. De tribune op den Dam was ditmaal voor het ge ringe entreegeld van twee kwax-t.jes opengesteld en was dan ook tegen acht uur vrijwel geheel volgeloop en. Op het Leidscheplein was gisteravond de druk van de menigte op het politiecordon zoo geweldig sterk, dat deze op een gegeven oogenblik terugdrongen werd. De politiemannen lieten, om den mensdien ontzag in te boezemen, hun paar den stijgeren dat het vuur uit het asphalt sloeg, wat telkens onder de van achteren met onweer staanbare kracht opgeduwde voorste rijen een kleine paniek veroorzaakte. Vrouwen en kin deren gilden van angst, en het werd er niet rustiger op, toen de eerste slachtoffers uit de opgeperste menigte Werden gebaald meest vrouwen, cn ook eenige mannen, wien het midden in liet gedrang al te benauwd was ge worden en die in zwijm waren gevallen. Ten lotte, de hofstoet was toen reeds in den schouw burg, liet de politie meer ruimte, waardoor er Vanzelf een aanmerkelijke ontspanning kwam. Wij vernamen dat cleze minder aangename in cidenten voorkomen hadden kunnen worden als hst tramverkeer dwars over het Leischeplein en in de lengde van het plein wat eerder stop gezet was geworden. Met ambulance-auto's, werden eenige van de bezwijmden naar de ziekenhuizen vervoerd; anderen werden bijgebracht door den genees kundigen dienst op in de buurt ingerichte pos ten voor eerste hulp Later in den avond werd de afzetting hersteld, waarbij de polite een nog wijdergedcoltc van het plein geheel vrijmaakte door cle menschenmenigte over groote uitge strektheid i.e verspreiden. Ook op andere gedeelten van den weg hebben later in den avond vele vrouwen de krachten begeven, zoodat de auto's van den geneeskundi gen diensL ai' en aan reden om flauwgevallenen op te halen. Geen nooduitkeerinjj aan de gemeenten. Naar de „Tel." verneemt is namens den mi ni.-.!.er van BinnenUmdseiie Zaken aan Lal van gemeentebesturen medegedeeld, dat in verband met den zorgwekkenden toestand van 's lands financiën, de Regeering er niet toe heeft, kunnen overgaan voorstellen te doen, ten einde aan de gemeenten boven de uitkeering op grond van de wet van 1897 over 1923 en volgende jaren een zoogenaamde nooduitkeering te verzekeren. De textielindustrie. De R. K. Werkgeversvereniging in de Textielindustrie heeft besloten tot stopzetting van haar bedrijven in het geheele land indien met de vierde loonweek van September de sta king te Hilversum niet geëindigd is. Een vrouwelijke wethouder. De gemeenteraad van Gasselte (Drente) heeft mej.E. ten Bos-ITarkema tot wethouder benoemd Wat hun parten speelde. „De Volkskrant" schrijft Eerst de heer Rergnieijer, daarna de heer Stenhuis hebben drie partij-genooten-Kamer- leden ter verantwoording geroepen. Wat deze gedaan hebben Hun portret afgestaan voor een der gedenk boeken, bij gelegenheid van het regeeringsju- bilé der Koningin verschenen. evenwichtige natuur en liet zich niet gemakkelijk in de war brengen. Maar thans miste hij ieder houvast. Hij had dien morgen zooveel vernomen en zoo verschillende indrukken ondcrgcan.dat het hem niet mogelijk geweest was deze alle te ordenen. Hij voelde echter een groote vreugde cn nieuwen lust in zich om dc raadselen te ont warren. Thans was zijn eerste taak niet meer den mooidenaar op te sporen, doch Alice Evan te beschermen. Hij had daartoe het recht, omdat haar eenige nat uurlijke beschermer lieni dit had opgedragen. Want de bankier rnocht dan zoo'n ongunstig beeld van Evan gegeven hebben, per slot van rekening was tegen dezen toch niets bewezen. Err mocht zijn gedrag al vreemd en onverklaarbaar zijn ook bankier van Gielen ge droeg zich uiterst geheimzinnig en gaf reden hein te verdenken. Maar Werner wilde ook te genover hem niet onbillijk zijn. En toch, ondanks zich zelf, was het hem, alsof hij van Gielen thans met andere oogen bezag. Want ook al was deze aan den dood van professor Evan geheel onschul dig, dan toch was Werner thans overtuigd, dat liij tegenover Alice voornemens koesterde, die haar geluk bedreigden. Haar broeder mocht dan zijn, wat men van hem vertelde,^klaarblijkelijk ging hem hei, geluk van zijn zuster na aan het hart. Eu bovendien Frits Werner was overtuigd, dal Evan niet schuldig was aan den moord op zijn vader. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCNE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1