Op de Zaterdagen in de maand Juni was het Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemengd Nieuws. De heer Stenhuis zag daarin een beleediging en met voeten treden van ,,het socialistisch sentiment" en een meedoen aan dc kennis der ij delheid. Op de sommatie der heer Bergmeijer en Stenhuis antwoordt thans de heer Schaper de beide andere schuldigen, de heeren Troel stra en Van Kol, zijn nog buitenslands. Het antwoord van den heer Schaper is niet steekhoudend. Niet natuurlijk, omdat wij in het afstaan van zijn portret voor een gedenkboek op zich zelf een vergrijp zien, maar omdat Schaper en de beide andere voormannen alles hadden moeten doen of niets. Er was aan die heeren een bijdrage ge vraagd, omdat de ontwerpers van het gedenk boek aan iedere politieke richting recht wil den doen wedervaren en zoo aan de drie voor mannen een artikel hadden verzocht over de sociaal-democratie. Dit weigerde ze. Toen hun daarop beleefd verzocht werd, althans" een portret te willen beschikbaar stellen, willigden ze dat verzoek in. En de heer Schaper beijvert zich nu te be- toogen, dat de waarde van zulk een gedenk boek vér boven de Oranje-verheerlijking uit gaat. Als dit juist is en wij aanvaarden het dan hadden de sociaal-democratische heeren ook geen reden gehad een bijdrage te weigeren. Nu ze dit laatste deden, had de consequen tie, het fatsoen, of hoe men het noemen wil, meegebracht, ook hun portretten niet a' te staan. Wat de heer Schaper verelt, dat hun por tretten moesten meewerken „om het boek van het jongste verleden volledig te maken", is onzin. Een artikel van zijn hand had dat kunnen doen, zijn portret niet. Het socialistisch sentiment, waarop Berg meijer en Stenhuis zich beroepen, staat buiten de zaak. IJdelheid heeft de heeren Schaper, Troelstra en Van Kol parten gespeeld, dat is de kwestie. Communisme. Wij lezen in ,,De Nederlander" Wat het communisme in de practijk betee- kent is zeer goed weergegeven in het volgende vers, welks maker ons niet bekend is, maar dat den spijker op den kop slaat. Wat is communisme Als niemand een dienst of beleefdheid meer doet, Als niemand op zij gaat en niemand meer groet, Als niemand weet wat te pas komt, of niet, Als niemand gehoorzaamt en ieder gebiedt, Als iedereen zitten gaat aan uw diner, Als iedereen zich vlijt op uw canapé Als iedereen uw wijn drinkt, uit uw glas. Als iedereen zich makkelijk maakt in uw jas. Als iedereen zijn schulden betaalt uit uw kas, Als iedereen maait en niemand meer zaait, Als iedereen stuk scheurt en niemand meer naait, Als iedereen vuil maakt en niemand meer veegt, Als niemand de flesschen vult, die iedereen leegt, Als niemanld den hamer heeft en iedereen het woord, Als allen maar schreeuwen en niemand meerhoort. Als iedereen afbreekt, en niemand meer bouwt, Als iedereen bier drinkt, en niemand meer brouwt Als iedereen hakt en niemand meer kweekt, Als niemandlmeer heel maakt,wat iedereen breekt Als niemand wat weet en toch ieder doceert, Als niemand wat heeft en toch ieder verteert. DAT is communisme. De Vrijwillige Landstorm afgeschaft Naar ,,De Msb." verneemt, behoort tot een van de door minister Colijn geë'schte bezuini gingsmaatregelen ook de afschaffing van den vrijwilligen landstorm, de zoogenaamde weer baar making buiten het leger, waarbij thans een groot aantal beroepsofficieren en onderofficieren als instructeur werkzaam zijn. Deze vooroefeningen moeten jaarlijks onge veer zeven millioen kosten, waarvan door de afschaffing en de als gevolg daarvan geheele militaire opleiding in het leger vele millioenen bespaard worden. De buitengewone vrijwillige landstorm, dat is de organisatie van geoefend dienstplichtigen, blijft echter bestaan. De Duilschc bisschoppen en de koningin. Wolfl' seint dat de aartsbisschop van Breslau, Bertram, als voorzitter van de te Fulda ge houden conferentie van bisschoppen een tele gram aan de Koningin heeft gezonden, waarin hij Haar dankt voor hetgeen Nederland voor de hongerende kinderen in Duitschland gedaan heeft en Haar met Haar jubileum gelukwenscht. De Nedcrlandschc school te Brussel. Naar onze correspondent te Brussel meldt wordt het nieuwe gebouw van de Nederlandsche school aldaar Zaterdag 15 dezer ingewijd. Dr. J. Th. de Visser, onze minister van onderwijs, zal de officieele openingsrede houden. Toenemende werkloosheid. „De Volkskrant" schrijft De toeneming der werkloosheid, waarvoor wij in Nederland thans, zoo midden in den zomer, staan, moet wel in breeden kring de aandacht trekken. Tusschen de maanden Juni en Juli was er groot verschil en een belangrijke stijging van het werkloosheidscijfer. Wij nemen ter vergelijking het percentage werkloozen onder de georganiseerde arbeiders, onder de leden der werkloozenkassen dus, om dat deze cijfers ons het meest betrouwbaar schijnen. percentage,8.6, 8.6, 8.7, 8.7, 8.7. En op die van de maand Juli was het over de vier Zaterdagen gekomen tot 9.8, 9.6, 10, 10,2. In totaal liep het aantal werkloozen onder de georganiseerden arbeiders op van 24,475 op 2 Jun tot 28.317 op 4 Augustus. Dit betreft de geheel werkloozen. terwijl als gedeeltelijk werkloozen waren aangegeven op 2 Juni 621 en op 4 Augustus 8568. Hier dus ook een procentueele stijging van 2.2 tot ruim 3 Bij elkaar was dus het tegen werkloosheid verzekerd aantal werklooze arbeiders gestegen van 30.676 op 36.885, of met 6209. Dit aantal werkloozen op de circa 300.000- leden der gesubsidieerde werkloozenkassen, geeft wel een duidelijk beeld van den omvang en de sterke toename der werkloosheid. Vooral de scherpe stijging der cijfers, zoo midden in den zomer is een verschijnsel van verontrustender! aard, en geeft uitdrukking aan een som van ellende, welke niet te beschrijven is. Vooral de stijging, die aan de werkloozen vrij wel het uitzicht beneemt om werk te krijgen en de nog werkenden voortdurend met het zwaard van Damocles bedreigt, oefent een moreelen druk, die alleen door den beproefde en bedreigde arbeiders zelf volkomen doorvoeld kan worden. Maar die stijging maakt ook het vraagstuk der werkloosheidszorg des te gecompliceerder en te belangrijker, en.eischt van allen die daar voor verantwoording dragen een toenemende zorg. Wel is het nog lang niet zoo erg als in Enge land, waar de voorlaatste week circa \1/t mil lioen werkloozen waren ingeschreven. Daar is het niet minder dan ontzettend, doch ook in ons land groeit een stabiel legér werk loozen, dat voor de zedelijke en stoffelijke positie der arbeidersmassa de grootste gevaren brengt. De hier dreigende massale inzinking onzer volkskracht wijst er op, dat er in ons land ook nog andere urgente vraagstukken zijn dan de bezuiniging alleen. Hoezeer we in Nederland den vrijhandel ook liefhebben, de noodzakelijkheid van uitbreiding der werkgelegenheid, mede door bescherming tegen de steeds toenemende buitenlandsche va- luta-concurrentie, wordt toch wel met den dag duidelijker We zullen onzen tegenzin moeten overwinnen en moeten aanvaarden wat ons door de econo mische wereldverhoudingen wordt opgedrongen. De tijd van filosofeeren is welhaast voorbij. De positie waarin zienderoogen onze arbeids gelegenheid afdaalt, eischt doortastende maat regelen. De loop der feiten spreekt een allerduidelijk ste taal. De Rocrbezelting en wij. Blijkens een opgave van de ,,N. R. C.t." zijn in de eerste acht maanden van dit jaar 6210 schepen, metende 9.586.599 ton, Antwerpen binnen gevallen, dat is 878 schepen en 1.375.900 ton meer dan in dat tijdvak van 1922. Daaren- egen is er voor den Nieuwen Waterweg een vermindering van 160 schepen en 443.656 ton, en voor Rotterdam alleen een vermindering van 267 schepen en 561.343 ton. Het aantal schepen, dat in de laatste acht maanden den Waterweg binnenkwam was 5952 met 8.279.781 ton, en Rotterdam alleen 5231 schepen met 7.391.312 ton. De Nieuwe Waterweg bleef dus met 1.306.81 ton bij Antwerpen ten achter, en Rotterdam met 2.195.287 ton. Voor den oorlog had de Nieuwe Waterweg Antwerpen ingehaald en het zelfs voorbij ge streefd. Ook na den oorlog hield de Maashaven zich vrij goed, ondanks belemmeringen, die de bezetting van het Rijnland meebracht. Maar sedert het Roergebied is bezet, gaat het aan den Nieuwen Waterweg hard achteru't. Men hoeft te Rotterdam maar de rivier langs te loopen om het verschil op te merken met de groote bedrijvig heid van vroeger. De Engelsche regeering zegt, dat de bezetting van de Roer het herstel van Europa tegenhoudt en Engeland onder den nood zwaar lijdL, maar ons land kan er van mee spre ken. Unie van R. K. Studenten in Nederland. Vanwege de Unie van R. K. SLudenten in Nederland wordt ons meegedeeld, dat het se cretariaat der Unie tot nog toe waargenomen door dr. Brom en mr. Prinzen, is opgedragen aan ir. L. J. M. Feber, van den Eijndestraat, 2, Den Haag, die deze opdracht heef! aanvaard. Het jubileum van de Koningin. De jubileumfeesten in onze stad hebben gister avond nog een waardig slot gehad. De vischmarkt en Appelmarktbrug waren versierd met oranje-lampions, die als vurige bollen hingen te gloeien en waarvan de uitwer king werd verhoogd door het water, dat in tril lenden weerschijn, de pracht herhaalde. De strenge lijnen van het stadhuis waren weer met de eleetrische lichtbronnetjes verhelderd, het Bengaalsch vuur vlamde op, en toen om halftien het „Stedelijk" in de geïllumineerde muziektent zijn program begon te verklanken kon men weldra over de hoofden loopen. De Boterstraat gloorde ook weer in feestsehijn en de bewoners van denLangeAchterweg, hadden eveneens hun fraaie straatversiering opgeluis terd, met de ontsteking, van de in nationale kleuren beschilderde lampjes, en daar waar Jan en Kaat hun houterigheid met een oranjesjerp wat verzacht hadden, sp.eelde „Harpe Davids", in lustige tonen, het eene nummer na het an dere. Een groote verrassing was het ongetwijfeld, toen de burgemeester, wethouder v. Velzen, de gemeente-secretaris en het bestuur der Oranje- vereeniging, een officieel bezoek brachten aan de straat, die in den versieringswedstrijd den eer sten prijs behaald had. "Vanaf het Weeshuis-bordes, hield de burge meester tot de bewoners een hartelijke toespraak, waarin hij hen prees, voor de waardige manier, waarop zij 't feest gevierd hadden. Ook de voorzitter van de Oranje vereeniging, sprak woorden van waardeering, en tenslotte hield de heer „Rosa", die in de versiering zoo'n voornaam aandeel heeft gehad, een geestdriftig en vlot speechje, op de liefde van de bewoners, die met weinig middelen veel had bereikt. Spr. bood daarna den burgemeester, namens de Lange Aehterwegbevolking, een oranje-dahlia- bouquet aan en vereerde den heer N. Kruines, voorzitter van het buurtcomité een zilveren medaille aan oranjelint. Voor Koningin zoowel als voor burgemeester, werd een driewerf hoera aangeheven door de groote massa belangstellenden, „Harpe Davids" liet de horens nog eens schallen en maakte daar na nog een ommegang, gevolgd door honderden in feeststemming. Ook nu had alles weer een ordelijk verloop. Jubileum - etalage-wedstrijd. Het Comité voor den etalage-wedstrijd deelt de burgerij mede, dat de oplossing van het let ter raadsel is Koopt alleen in Schiedam en Koopt steeds in Schiedam, dat de prijzen bij loting zijn toegewezen, aan le pr. van 10 Annie Kamp, Hoogstraat 128. 2e pr. 5 M. Markus, Raam 22/10 3e pr. ƒ2.50 C. Matze, Huysmanstraat 10a. Het was het Comité zeer aangenaam, de in zendingen van het letterraadsel welke in zoo ruime mate zijn ingekomen, te openen; daar uit bleek, dat zeer velen onzer burgerij den mid denstand steunen, wat bij de oplossing, zoowel in poëzie als in proza tot uiting kwam. Maar wat het Comité het meest trof was, dat velen on der de oplossingen hadden geplaatst, „dat ze 'zoo gaarne een prijs wilde hebben." Aan die velen wil 't Comité wel toezeggen, dat er dit jaar nog wel een letterraadsel voor de burgerij door den middenstand zal verschijnen. Overigens dankt het Comité de vele inzendsters en inzenders voor de moeite die zij zich getroost hebben en voor de beste wenschen, door hen geuit. Het Comité deelt mede, dat Dinsdagavond, 11 Sept. des avonds 8 uur in 't verkooplokaal, Lan ge Haven, de prijsuitdeeling zal plaats hebben van de etalage-wedstrijd en letterraadsel. De Jury zal daarbij tegenwoordig zijn, en rapport over den wedstrijd uitbrengen. Tot deze vergadering worden bij deze uitge- noodigd de prijswinners, de winkeliers die deel namen aan den wedstrijd en alle leden der algemeene Midenstand, vereeniging Schiedam, R.K. middenstandsvereeniging „De Hanze" afd. Schiedam, en de Chrstelijke handeldrijvende en industrieele middenstandsvereenigingen. Tentoonstelling. 27 October 1922 is alhier de Aquarium- en terraiiumvereeniging „De Natuur" opgelicht, en reeds nu heeft dé wakkere vereeniging een tentoonstelling georganiseerd, die hedenmorgen 10 uur door den heer G. J. de Graaf, in tegenwoor digheid van de wethouders Boddeüs, en de Bruin en de genoodigden in „Musis" is geopend. Buiten de inzendingen van 24 leden der vereeniging, zijn er ter opluistering, ook prachti ge verzamelingen van A. de Goede en Henneveld te Vlaardingen, G. Hanselman Le Rotterdam en A. v. Eyk, alhier, uitgesteld. Behalve de zeldzame halve-maan-vischjes, zwaarddragers,en sluierstaarten vindt men hier tevens, kostelijke collecties insecten en vlinders; zelfs opgezette roofdieren ontbreken niet. De tentoonstelling, die toL en met Zondag blijft geopend, is een bezoek overwaard. Postcheque en girodienst. Zooals vele onzer lezers reeds zullen hebben bemerkt, is er groote stagnatie in de afrekeningen van bovengenoemden dienst. Terwijl vroeger, toen de rekeningen over elk postkantoor afzonderlijk liepen, alles geregeld en goed ging, is, nu de dienst over de centrale in den Haag gaat, alles jammerlijk laat en in de war. Om dit euvel te verhelpen, zal het 'tbcste zijn, tijdelijk zoo min mogelijk van den girodienst gebruik te maken en maar weer den ouden weg vanaangeteekendebrieven,postwissels of kassiers te volgen, tot tijd en wijle de dienst op de Centra le in orde is. H. B. S. Op de R.H.B.S. zijn nog bevorderd de vol gende leerlingen van de 1ste naar de 2de klas, K. Mos; van de 2de naar de 3de A. Kok en Koning van de 3de naar de 4de M. Meijboom en Du- chateau van de 4de naar de 5de D. Kok. Indische dienst. Voor den Indischen dienst is bestemd J. Th G. Duffer alhier, als onderwijzer bij het O. E. L O. Bij het gister te 's-Graven ba- ge gehouden examen voor de hoofdacte, slaagde o.m. de heer A. v. Toledo, van hier. In de gisteravond gehouden vergadering van het Bestuur der Schiedamsche Zwemelub werd besloten, de op Zondag 9 Sept. vastgestelde onderlinge wedstrijden, niet te doen doorgaan, met het oog op de onvoldoende watertemperatuur. UIT ROTTERDAM. De 14-jarige L. B. is gistermor gen in een drukkerij aan de Sleephellingstraat alhier van een pers gevalllen en op een andere, in beweging zijnde pers terecht gekomen. Hij werd zwaar verwond en met ingedrukten schedel naar het ziekenhuis gebracht daar is hij over leden. De verduistering bij de fede ratie van metaalbewerkers. De Politie te Rotterdam heeft ook gearresteerd de vrouw van den gearresteerden secretaris der Federatie van Metaalbewerkers. Zij wordt ver dacht van medeplichtigheid aan de verduiste ring van 4200 uit de werkeloozenkas der organisatie, waarvan wij melding hebben gemaak Drievoudige moord. Op het Beier- sc.he riddergoed MünchenRenth nabij Plauen heeft Maandagmorgen een negentienjarige schaapsherder drie personen, o.w. baron Heinz von Ferlitzseh, die allen ongewapend waren na een hevige woordenwisseling met een mes doodgestoken. De dader, die ruzie gezocht had, wijl hij ontslagen was, is in hechtenis genomen. Ongelukken. J.l. Zaterdagmiddag 2 uur is van het zeilloggersehip VI. 6153, van de reed- rij Avenboon te Vlaardingen, over boord ge slagen en verdronken de 17-jarige B. van H., uit Rotterdam. Gisteravond omstreeks 9 uur is in de Sar- phatistraat te Amsterdam een 60-jarige man door een auto aangereden. Hij is vannacht in het Israël, ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. Bezuiniging. In de te Wijk bij Duur stede gehouden Raadsvergadering zijn de wet houderssalarissen gebracht van ƒ360 op ƒ200 per jaar. B e 1 o o n i n g. De burgemeester van den Haag, heeft rider lid van het politiecorps vier dagm extra verlof toegekend wegens de wijze, waarop ze zich in de feestdagen, van hun taak hebben gekweten. Hel spoorweg O n geluk b ij FI a n- no v-c r. Wolff seint nog over het spoorwegon geluk dar gistermorgen om 4 uur bij het blok Lohnder trein no. 10 die uit Berlijn komend Hannover om 3 u. 39 in de richting van Hamm Verlaat, op den eveneens in volle vaart zijnden trein. no. 138 geloopen is, die van Dresden ko mend, Hannover 10 minuten vroeger in de richting HammBentheimNederland ver laten had. Twee wagons zijn totaal vernield, een goederen- en een personenspoor ontzet. Op het oogenblik, dat dit bericht verzonden Werd, wa ren 10 dooden en 15 gewonden geborgen. Na dere bijzonderheden ontbraken toen nog. Later seint Wolff dat zich onder de 18 doo den de volgende Nederlanders gevinden (voor de juisLe schrijfwijze van de namen kunnen wij niet instaan. Red.) Van Kempen uit Leiden, Loebel uit Arnhem, voor een ambtenaar van dc Nederlandsche Vereeniging voor Vreem- delingenverker, wiens naam nog niet is vast gesteld. Onder de nog niet herkende dooden zijn twee Nederlandsche vrouwen en onder de zwaargewonden Gerard Knappers uit Rotterdam en F. J. Loebot, uit Leiden. Een der zwaargewonde Nederlanders., die thans in het ziekenhuis te Hannover wordt verpleegd, de heer Jan Arkema, die zich voor korten tijd metterwoon in Leislingen a./d. Saaie heeft gevestigd, deed het volgende verhaal van het spoorwegongeluk bij Wuenstorff „Ik wilde naar Holland gaan, om aan de daar te houden jubileumfeesten deel te nemen en nam in Halle a.d. Saaie in den D-trein naar Bentheim plaats. De trein was niet sterk bezet, zoodat wij het ons in den derde-klasse coupé gemakkelijk konden maken. Het zal zoowat halfvier in den nacht zijn geweest, toen onze trein in de buurt van Han nover plotseling stilhield. Het was zeer don ker en wij konden alleen in de verte de sein lichten zien. Wij zullen zoowat een tien minu ten hebben gewacht, toen wij plotseling een hevigen schok voelde, schier onmiddellijk ge volgd door akelige jammerkreten. De Wagen waarin ik zat, Werd nagenoeg ge heel vernield. Een jonge man, die tegenover mij op de bank zat, was plotseling, zonder een geluid te geven, spoorloos van zijn bank ver dwenen. Tusschen de deur van den wagen zat een man bekneld, die echter geen teekenen van leven meer gaf. Ik zelf werd in de hoogte ge tild en viel toen, met een hoop hout- en ijzer- Werk neer. Ik wist niet wat er gebeurde en had het gevoel, dat ik ieder oogenblik zou sterven. Ik leed ontzettend. Mijn linkerarm kon ik niet gebruiken en toen ik met mijn vrijen rechterarm naar mijn hoofd tastte,voelde ik het warme bloed over mijn gezicht gutsen. Een loodzware last drukte op mijn lichaam. Hartverscheurend waren de kreten, die door de gewonden geslaakt werden. Ook ik riep veel malen luidkeels om hulp. Weldra kwamen de reizigers uit de andere Wagons, alsmede het spoorwegpersoneel toe- geloopen en ik verwachtte derhalve, dat spoe dig hulp zou opdagen. Maar ik werd teleur gesteld De toegesnelden stonden hulpeloos te kijken,daar men niet wist,waar men het reddings werk moest aanvangen. Ik hield mij echter zooveelmogelijk in, daar ik nog steeds op hulp vertrouwde Ten einde raad echter en half krank zinnig van de vreeselijke pijnen, die ik leed be- ^gon ik te roepen „Ik leef nog 1 Ik leef nog 1' waarop eenige mannen begonnen mij uit mijne ellendige positie te bevrijden. Dit duurde echter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2