Bet geheimzinnige raadsel 0 DMGBLMD VOOR ÖMSTOEIÊEM. miSS FEUILLETON. i i A| I I Mmê k 4Mm M 46ste Jaargang. Maandag 10 September 1923. No. 13739, vJÊk fel ill Bureau s K OEHAB KT 4. Telefoon laïereosafficsaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2,per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. SK Jt» Buitenlandsch Nieuws. GRIEKENLAND EN ITALIË. De nota van den gezantenraad aan de regee ring te Athene is nu gepubliceerd. De nota vangt aan met de mededeeling, dat acte is genomen van het Grieksche antwoord aan den gezanten- raad betreffende den moord bij Janina en in het bijzonder van het feit, dat Griekenland zich bereid verklaart om, in het geval dat haar ver antwoordelijkheid is bewezen, elke genoeg doening te geven, Welke de gezantenraad nood zakelijk mocht achten, en dat de Grieksche regeering de benoeming voorstelt van een enquê te-commissie, die tot taak zal hebben de op sporing van den schuldigen te bespoedigen. De gezantenraad besloot van de Grieksche regeering te verlangen de hieronder volgende genoegdoening en schadeloosstelling lo. Door de hoogste- militaire autoriteiten moeten verontschuldigingen Worden aangeboden aan de diplomatieke vertegenwoordigers te Athene van de drie geallieerde mogendheden, wier delegaties deel uitmaken van dc commissies voor de afbakening der grenzen. 2o. Te Athene moet ter eere van dc slacht offers en rouwdienst worden gehouden in de katholieke kathedraal in tegenwoordigheid van alle leden der Grieksche regeering. 3o. Op den dag, waarop de rouwdienst plaats vindt zullen oorlogsschepen van de drie geallieer de mogendheden na acht uur 's morgens voor Phaleron (een kustplaats in de onmiddellijke nabijheid van Athene. Red.) arriveeren, cn wel met de Italiaansche oorlogsschepen aan het hoofd. De Grieksche vloot moet de Italiaansche, Fransche en Brilsche vlaggen salueeren cn wel met 21 schoten voor elke vlag. 4o. Militaire eerbewijzen moeten door een Grieksch oorlogsschip gebracht worden aan de lijken van de slachtoffers, wanneer deze te Prevesa aan boord zullen worden gebracht. 5o. De Grieksche regeering neemt de ver plichting op zich om de opsporing van de schul digen met alle mogelijke middelen te bespoedi gen en de moordenaars voorbeeldig te bestraffen. 60. Een speciale commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Italië en Japan zal onder voorzitterschap van den Japanschen gedelegeerde de maatregelen voor de opsporing dei' schuldigen controleeren. Deze maatregelen moeten uiterlijk op 27 September 1923 zijn uitgevoerd. 7o. De Grieksche regeering neemt de ver plichting op zich om aan de Italiaansche re geering als schadeloosstelling voor den moord op haar gedelegeerden de som te betalen, die door het Internationale Gerechtshof te 's-Gra- venhage in kort geding zal worden vastgesteld, en welk Hof zich bij de beoordeeling van de te vragen schadevergoeding zal baseeren op het rapport van de commissie. Dit rapport zal door den gezantenraad tegelijk met zijn opmerkingen aan het Hof worden toegezonden. De Grieksche regeering moet onverwijld bij de Zwitsersche Nationale Bank een som van 50 millioen Lire als waarborg deponeeren. De indruk te Genève, Een zucht van verlichting ging door de Bomls- kringen, toen de tekst van dc nota van den Ge zantenraad aan Griekenland bekend werd. Het is duidelijk, dat de beteekenis dezer nota de oplossing beteekent. van hetGrieksch-Ilaliaan- sche geschil, terwijl de vraag van de competentie van den Volkenbond tot rustiger tijden is op geschort. De oplossing van deze vraag zal dan waarschijnlijk worden gegeven door het Inter nationale Gerechtshof te Den Haag, althans Italië schijnt zulks voor te stellen. 54 Wat is het mijnheer Werner vroeg hij u is zoo ontsteld kent u dezen man Die vraag bracht Werner tot de Werkelijk- Heid terug. Hij wist nu dat hij voorzichtig moest zijn. Neen antwoordde hij ik weet absoluut niet wie de ongelukkig is. Maar ik voel me plotseling ongesteld het zien van een lijk grijpt me on willekeurig aan. Dab hebben heel veel menschen. Maar wij Wennen er wel aan. Werner nam met eenige korten woorden afscheid. Hij moest alleen zijn. Hij was boos op zkh zelf dat hij zoo duidelijk zijn gemoedsbe weging verraden had. Maar hij had zich onmoge lijk kunnen beheerschen toen hij zoo onverwacht ''et lijk herkend had van den man dien hij zocht, duizenden gedachten bestormden zijn geest en ZlJ Waren niet van de aangenaamste integendeel, wie had dien man vermoord want hij was niet door een ongelukkig toeval om het leven ge komen. Wie was degene die zijn dood moest ^nschen Nieand anders dan Evan de zoon ^an den professor. Deze immers Wilde niet weten hij zich schuil gehouden had toen men hem Griekenland heeft in antwoord op de nota van den gezantenraad geantwoord, dat het be reid is de besluiten van den gezantenraad te aanvaarden. DE VOLKENBOND EN IERLAND. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de zesde commissie van den Volkenbond, onder presidium van Iiymans (België), werd eenstemmig besloten de Volkenbondsvergado ring van Maandag a.s. te adviseeren, tot toe lating van Ierland tot den Volkenbond. FRANKRIJK EN DUITSCIILAND. De „Daily Mail" verneemt Een bericht dat gisteravond uit Berlijn te Parijs ontvangen is, behelst dat de Duitsche regeering vandaag of morgen een nota aan Frankrijk en België zal zenden, voorstellende om over de kwestie van het Roergebied in rechtstreeksche onderhande lingen te treden. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Fransche krijgsraad te Dusseldorp heeft Raab, den twintig-jarigen student uil. Dusseldorp ter dood veroordeeld. Raab heeft, in het eind van Juni in de buurt van het magazijn van Tietz te Dusseldorp een bom geworpen naar de Fransche troepen, die de wacht betrokken. Daarbij werden twee Franschen en verscheidene Duitschers min of meer ernstig gekwetst. Mr. van Houten, de Nederlandsche verdediger, heeft terstond hooger beroep tegen het vonnis van den krijgsraad aangeteekend. In verband met den aanslag zijn indertijd ook de vader en de broer van Raab" in hechtenis genomen, zij hebben daarmede echter niet te maken. Wel moeten zij zich verantwoorden Wegens het in bezit hebben van een wapen en van anti-Fransche strooibiljetten. Te Vinnum aan de Lippe is de landbouwer Hoening door een Belgische schildwachL dood geschoten. Nadat de gasvoorziening weken lang spaak was geloopen ten gevolge van de onlusten onder de mijnwerkers, is de straatverlichting te Essen nu Weer aangestoken. Hier zijn nieuwe Fransche troepentransporten aangekomen. De bezettingsoverheid heeft de groote tentoon- stellingsloodsen in beslag genomen. RUSLAND. Het te Helsingfors verschijnende Russische blad „Roeskaja" verneemt, dat te Petrograd 2000 roode gardisten, die wegens desertie waren gevangengezet, aan het muiten sloegen, hun be wakers dooden en zich in de straten der stad verspreidden. Troepen van de Tsjeka slaagden erin, het grootste gedeelte der muiteis te arres teeren 3000 hunner zouden zijn gefusileerd. H ALLERLEI. Een bericht uit Riga meldt, dat de oogst van dit jaar slechts ten deele aan de verwachtingen beantwoordt, die de Russische regeering er van had gekoesterd. In verschillende streken heeft het koren zeer veel van de sprinkhanen en andere schadelijke insecten geleden. Ook dezen winter zal de broodvoorziening een der voornaamste kwesties zijn, waarmee de Sovjet-regeering zich zal hebben bezig te houden. Ten aanzien van de dreigende moeilijk heden in de Berlijnsche metaal-industrie, is men voorloopig weer tot overeenstemming gekomen. Door bemiddeling van den minister van Advert «ntiëm 15 regsk l.?5 dke regel daarboven -35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madsdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteerea. Tarieven werden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ,,A AiM nog op reis dacht in Zuid-Amerika. En had hij zelf niet gezegd dat hij niet geloofde dat de onbekende bewogen zou kunnen worden daar over te zwijgen. Welnu thans behoefde dat niet meer den onbekende was voor altijd het zwijgen opgelegd. Het was vreeselijk. Firi.s Werner zou niets liever willen dan te gelooven dat de broer van Alice onschuldig was. Maar deze nieuwe misdaad deed zijn geloof in de onschuld van Evan weder wankelen. Want hij kon onmogelijk aannemen dat hij van dezen nieuwen moord niets zou weten. Was Evan dan toch de misdadiger waar voor van Gielen hem hield En had hij zich den vorigen dag door hem laten misleiden Werner was weder geneigd dit te gelooven. Hij walgde van alles. Het was hem alsof hij eenigszins medeplichtig was aan den moord op den onbe kende alsof men hem mede verantwoordelijk kon stellen althans voor deze misdaad. Leek het alles niet een kwade droom deze heele geheim zinnige en bloedige geschiedenis Maar wie was de man die heden morgen uit het water Was opgevischt. Niemand kende hem niemand wist vanwaar hij kwam en de politie hoopte wel dit spoedig te ontdekken maar Wer ner geloofde niet dat haar dit zou gelukken. Dc politie trouwens had niet de minste idee dat de nieuwe misdaad die er gepleegd was in eenig verband kon staan met de zaak Evan. Hij kon den naam van den vermoorde weliswaar niet noemen maar dat kon hij toch wel mededee- Dit practische costuum met zijn handige zakken, is gemaakt van zware wollen jersey en omboord met leder. Het was eerst gemaakt in een mooie, reebruine kleur en afgezet met bruin leder en Ccrrie nam het bij haar uitzet, c- Zij droeg het gedurende een schitterende maand in Zwitserland. En toen begon het haar natuurlijk te vervelen, maar zij was ver van winkels verwijderd, waar men nieuwe kon koopen. Zij loste het probleem op door het te twinken in een mooie, warme, groene tint, welke haar kleur en frissche teint goed deed uitkomen. Zij zag er uit als een boschnimf, die zich voordeed als een volwassen mensch, zooais wij. Lever's Zeep Maatschappij Vlaardingen arbeid zal dc mijnwerkersstaking in Tsjecho-Slo- wakije worden bijgelegd. De onderhandelingen met de arbeiders in len. En eenige oogenblikken had Werner Werke- lijkaandrang dit te doen. Hij had het wel willen uitschreeuwen ik heb met clit alles niets te maken ik wil in geen enkel opzicht meer iets te maken hebben met degenen die voor dit alles op eenige wijze verantwoordelijk gesteld kunnen worden. Maar dan dacht hij aan het meisje dat hij liefhad: aan Alice Evan. Wie dan ook schuldig mocht- zijn van Gielen of Evan of misschien beiden dit was toch zeker dat zij met dit alles niets te maken had, dat zij van dit alles niets wist. En nu juist om haar was het, dat hij niet buiten dit alles blijven kon, dat hij er zich wel mee bemoeien moest. Evenwel de medeplichtige worden van wien ook, dat wilde hij niet. Zijn taak was het, Alice te beschermen, meer niet. Ten slotte was het zijn werk niet den wa-en 'schuldige op te spo cn, hij kon dit aan de justitie ove:laten. Frits Werner ging naar het bureau van zijn courant, en zocht er den hoofdredacteur in zijn privé-kantoor op. Deze begroette hem vriendelijk. Welnu, Werner, vroeg hij, hebt ge wat nieuws. Neen mijnheer- antwoordde hij en ik zal u ook niet meer nieuws omtrent de zaak Evan kunnen aanbrengen. Kom kom dat klinkt al te pessimistisch. Je hebt in deze prachtig werk geleverd en de eerst dagen is het je erg meegeloopen. Ik kan me be grijpen dat je in jeugdig enthousiasme gemeend hebt dat dit in hetzelfde teinpo zou doorgaan. de Hongaarsche steenkolenmijnen hebben tot een bevredigend resultaat geleid, zoodat de voor genomen staking niet zal doorgaan. En nu dit niet gelukt nu ge voor onverwachte moeilijkheden komt te staan, voelt ge u teleur gesteld. Dat. is volkomen begrijpelijk. Maar ge behoeft niet daarom den moed nog op te geven. Pardon, mijnheer, antwoordde Werner, u begrijpt mc verkeerd. Ik wil volkomen eerlijk tegenover u blijven en daarom kom ik juist hier. Ik heb u beloofd, dat ik alles zou doen om van deze geheimzinnige zaak voor de courant zoo veel mogelijk te maken.En u leeft dus in de ver onderstelling, dat ik ook zal doen. Ja, natuurlijk doe ik dat. Juist, maar daarom kom ik nu hier om u te zeggen, dat ik mijn woorden terugneem. Ik verzoek u mij van mijn werk te ontslaan. De hoofdredacteur van „Het Eerste Nieuws" keek zijn ondergeschikte yerbaasd aan. Heb ik u goed verstaan, zeide hij, gij zoudt het zoo mooi begonnen Werk willen neerleggen. Maar dat ware toch al te dom. Waarom wilt ge dat Frits Werner haalde de schouders op. Ik kan u daaromtrent geen naderen uitleg geven, zeide hij, het werk staat mij legen. Zoo, dat is dan nog maar sinds kort het ge val. Wat is er gebeurd, dat u zoo geheel van opinie heeft doen veranderen Wilt ge het mij niet toevertrouwen (Wordt vervolgd) t» 0 01

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1