Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. /feuilleton. 46ste Jaargang. Woensdag 12 September 1923. No. 13741. Boreait s KOEMARKT 4. Telefoon ïnteyeommona»! 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. DE ROJSR-KWESTIE. L'Oeuvre verneemt uit Brussel, dat in den loop van deze week, en misschien zelfs al heden, de Duitsche zaakgelastigden te Parijs en te Brussel aan de Fransche en Belgische regeerin gen een nota zullen overhandigen in zake de herstelkwestie en het Roerconi'lict, en waarin gezegd wordt, dat het lijdelijk verzet zal worden opgeheven. De Berlijnsche correspondent van het „Jour. nal" meldt aan zijn blad, dat een groot aantal vooraanstaande industrieelen in de laatste dagen besprekingen hebben gevoerd met generaal Degoutte te Dusseldorp. Indien de heden door Stresemann te houden rede in Frankrijk gunstig zal worden opgenomen, zullen Duitsche gezanten naar Parijs en Brussel worden gezonden. Als gezant te Parijs wordt in de eerste plaats genoemd de gezant bij het Vaticaan Von Bergen, waarnaast ook de directeur van de Münchener- Augsberger Maschinenfabrik, Guggenheimer, in aanmerking komt. Op het ministerie van Buiienlandsche zaken te Brussel is thans officieel verklaard, dat sinds Zaterdag de Duitsche rijkskanselier verschillen de gesprekken heeft gevoerd met de Margerie en graaf della Faille, resp. den Franschen en den Belgischen gezant te Berlijn, teneinde tegen over hen uiting te geven aan zijn wenschom met de Franschen en Belgen tot een accbord te komen met betrekking tot de floer-bezetting en de kwestie der schadeloosstelling. Eveneens heeft hij een uiteenzetting gegevhn van de binnen- landsche moeilijkheden, die hij te overwinnen zal hebben bij de vervulling van deze taak. Graaf della Faille heeft de Belgische regeering onmid dellijk in kennis gesteld van de door Stresemann afgelegde verklaringen. Het spreekt vanzelf, dat deze besprekingen moeten leiden tot formeele en op schrift gestelde voorstellen van de zijde der Duitsche regeering. Zoowel te Parijs als te Brussel hoopt men* dat deze voorstellen binnenkort zullen worden over handigd. De door ons verkregen inlichtingen Wettigen een dergelijke hoop. In de nieuwe Duitsche voorstellen zou in 't bijzonder de opheffing van het lijdelijk verzet Worden aangekondigd, terwijl verder serieuse garanties zouden worden aangeboden. In officieele kringen te Brussel is de stemming optimistisch. UIT HET BEZETTE GEBIED. Heden zijn te Essen op straat 30,000,000,000 M., die toebehoorden aan den Bergbauliehen Verein door Fransche politiemannen in beslag genomen. Dit g'ebeurde op straat. Het uitzetten van menschen uit de Palts duurt voort. Op één dag werden in elf kleine plaatsen 65 personen a.l. spoorwegmannen, postbeambten en zaken lui verbannen. De „Mainzer Volksztg." is voor den duur van drie maanden verboden. Nadat reeds drie redac teuren van dat blad waren uitgezet, is thans ook de vierde redacteur verwijderd. De Franschen hebben de mijn Catharina bij Essen bezet. Het personeel begon een protest- making van 24 uur. Ook de arbeiders van de mijn Plolland, die door de Franschen was bezet hebben bij Wijze van protest het werk neerge- 'egd. DUITSCHLAND. De rijkscommissaris Voor de deviezenlevering 'h zal ondanks alles beproeven het raadsel op e 'ossen, maar nu niet meer met het doel, dat journalist zich stelt, doch alleen om te han dden in het belang van Alice Evan. Hij dacht er over na, of hij bijvoorbeeld den bankier zou mededeelen, dat er geen vrees be- st-ond, dat de vreemde, handelwijze van den *oon van professor Evan bekend zou worden, mar hij besloot dit niet te doen. Niemand wilde 'J spreken over de ontdekking, die hij gedaan dat de onbekende, die zoo op de hoogte '°ek van het doen en laten van Evan, niet in leven was, doch een gewelddadigen °°d had gevonden. Hij zou deze vreeselijke fdekking voor zich houden en intusschen rachten er achter te komen, wie de onbekende man Wezen zou. gy ant dit stond bij hem vast, indien hij Alice de aU. keschermen zou, moest hij trachten achter Waarheid te komen om te Weten, welke ge- !:'n hem bedreigden. len avond zat Werner op zijn kamer en dacht Hi'^i'Ua 0Vei' dc geheimzinnige geschiedenis gpi le^ a'le gebeurtenissen, die elkaar zoo snel gevolgd waren, nog eens aan zijn geest voor heeft aangekondigd dat alle bezit aan edel me taal, zooals dat op 12 Sept. 8 uur v.m. aanwezig is, moet Worden opgegeven de termijn van aan melding staat open tot 21 Sept. Onder de ver ordening vallen goud, zilver, platina en legeerin gen hiervan, in den vorm van munten of anders zins. Vrijgesteld, zijn gebruiksvoorwerpen. Advertantiêni 15 regils 1.75 j siKi# rsgei daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madmdeslingan 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BEIEREN EN HET VATICAAN. De Romeinsche correspondent van het „Ber liner Tageblatt" meldt, dat het concordaat tus- sohtn Beieren eii het Vaticaan als gesloten kan Worderi beschouwd. ITALIË EN GRIEKENLAND. Op het meerendeel der punten bestaat geen enkele moeilijkheid. Van a.s. Maandag, 17 Sep tember, af zal de controle-commissie zich naar het district Janina begeven. Verschillende cere monieel! van boetedoening die aan Griekenland zijn opgelegd, zullen tusschen 18 en 22 Septem ber worden voltrokken. Vijftig millioen lire zijn alreeds bij een Zwitsersche bank gedeponeerd. Het overige, het opsporen en voorbeeldig straffen der schuldigen is de groote hindernis, die zich voordoet, omdat Mussolini de ontruiming van Korfoe laat afhangen van de volledige uitvoering van het programma, dat te Athene is aangebo den. In de zitting, die 7 September door den ge- zantenraad is gehouden schijnt men te zijn over eengekomen, dat de ontruiming van Korfoe onverwijld zou plaats hebben, zoodra Grieken land zich aan de uitspraak der geallieerden zou hebben onderworpen. Op deze voorwaarde alleen had de Britsche regeering toegestemd in de ratificatie, hetzij van de aan Griekenland op gelegde straf, hetzij zelfs aan het onttrekken van de zaak aan den Volkenbond. Men heeft een conrpromis-formule ontworpen en gisteren is deze door baron Avezzana aan Mussolini geseind. Voor het geval, dat de schuldigen in het geheel niet zouden worden gearresteerd, zou Italië Korfoe ontruimen, wanneer het 't rapport van de internationale commissie had ontvangen (die haar arbeid 27 September moet hebben geëin digd), in welk rapport zou zijn verklaard, dat de Grieksche regeering al het mogelijke heeft ge daan om haar verbintenissen gestand te doen en ernstige vervolgingen heeft georganiseerd. Mussolini heeft voorts Griekenland er mee gedreigd, betaling te eischen van de kosten der bezetting van Korfoe en zal het terugtrekken van zijn troepen mogelijk ook doen afhangen van deze nieuwe schadevergoeding. Men denkt dat deze kwestie voor het Intern. Hof te Den Haag zou kunnen worden ter sprake gebracht. Ditmaal wenscht de geheele Fransche pers, dat Mussolini zich moge vereenigen met deze com promis-oplossing. Het antwoord van Mussolini op de compromis formule van den Gezantenraad voor de ont ruiming van Korfoe is nog niet ontvangen. ALLERLEI. Na de drie coalitiepartijen te hebben geraad pleegd, heeft de Beiersche regeering besloten, officieel tegen de nieuwe belastingwetten der Rijksregeering protest aan te teekenen .Het schrif telijk protest is aan den heer von Preger, den Bei- erschen gezant te Berlijn, toegezonden. Deze zal dit protest heden aan den Rijksregeering over handigen. Minister-president Von Knilling zal zelf naar Berlijn gaan, teneinde de aangelegen heid met de Rijksregeering te bespreken. Betreffende de, wederbezetting van de posten van Duitsch gezant te Parijs en te Brussel bijgaan en stelde opnieuw vast, hoeveel tegen strijdigs er in die opeenvolgende gebeurtenissen viel op te merken. En hoe langer hij nadacht, hoe meer alles hem onverklaarbaar voorkwam. Terwijl hij daarover peinsde Werd op zijn deur geklopt en trad Antoon van Gielen binnen. Ik ben blij, dat ik je thuis tref, zeide hij, ik heb behoefte om vertrouwelijk met je te praten. Wil je wel gelooven, Frits, dat alles wat er ge beurd is mij als een benauwende droom gaat drukken. Frits Werner knikte. Dat is met mij eveneens het geval. O, hernam Antoon van Gielen, maar voor jou is het heel iets anders. Ten slotte sta jij geheel buiten dit alles en ben je belangstellend toe- schouwei, niet meer. Maar jij bent er toch ook niet in betrokken. Ik persoonlijk misschien niet, maar mijn vader des te meer. Ik wou dat die professor z'n vervloekte uitvinding nooit gedaan had, dan zou al dit vreeselijke zeker niet voorgevallen zijn. En ik wou ook, dat die ellendige geldzucht mijn vader niet zoo te pakken had, dan waren wij in deze bloedige geschiedenis niet gemengd. Het verschrikkelijkste is, dat naar mijn over tuiging de verwikkelingen nog bij lange niet geëindigd zijn. Professor Evan is vermoord omdat men in het bezit van zijn geheim wilde komen. Dat doel hebben de moordenaars, wie ze dan ook zijn mogen, niet bereikt. En ze zullen zeer goed Weten, dat mijn vader de bezitter is schrijft de „Zeil,," dat de bezetting dezer posten reeds onder de regeering Cuno overwogen is. Zij zal te gelegener tijd plaats hebben. De gemeente Weenen zal de eerste vijf jaren voor 400,000,060,000 kr. per jaar 25,000 woningen en een daarmee correspondeerend aantal winkels, laten bouwen. Estland heeft besloten de unie van sovjet republieken te erkennen. Binnenland. Negende diocesane Haarlemscke Katholiekendag* Gister Werd te Hoorn de negende Katholieken dag voor het diocees Haarlem gehouden. Uit geheel Noord-Holland waren de honder den deelnemers naar de „ville morte" aan de Zuiderzee, waar gister echter een ongewone drukte en levendigheid merkwaar was,opgetrok ken. Helaas wierp de dood van den diep betreur den deken en pastoor, J. H. Smeele, die acht en twintig jaar lang met de zielzorg van Hoorn was belast, een donkere schaduw op dezen, voor de Katholieken van het Haarlemsche bisdom zoo blijden en gewichtigen dag Eergistermamiddag, omstreeks vijf uur, werd Z. D. H. de Bisschop, Mgr. A. J. Callier, per auto aan het Bisschoppelijk Paleis te Haarlem afgehaald en gereden naar de pastorie te Wognum om er de gast te zijn van den Zeereerw. heer A. Vergeer, Deken en Pastoor aldaar. De kerkelijke plechtigheid. In de parochiekerk aan de Groote Noord, waar Deken Smeele, zooveel malen het Heilig Misoffer had opgedragen, voltrok gisterochtend om half tien uur, Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem het onbloedig offer van Nieuwe Verbond. Een dichte schare geloovigen vulde het kerkgebouw. Aan den ingang der kerk werd Mgr. ontvan gen en naar het altaar geleid. Terwijl zong het koor 't ,,Tu es Sacerdos" voor vierstemmig gemengd koor, van Mgr. J. A. S. van Scliaik. Op het priesterkoor hadden tal van Eerw heeren geestelijken plaats genomen. De voorste rijen van het middenschip der kerk waren ingenomen door de leden vair het hoofdbestuur en van het uitvoerend comité benevens enkele officieel genoodigden. Daar achter hadden plaats genomen de leden van het algemeen comité en van de commissie voor peis en propaganda, verder talrijk vele leden van de Katholiekendag en houders van gere serveerde plaatsen. Na deze kerkelijke plechtigheid hadden de Katholieken-bezoekers tot één uur gelegen heid Hoorn te bezichtigen. Om twaalf uur kwamen velen in het Parkhotel te zamen voor een gemeenschappelijke lunch. De Sectievergaderingen. Als algemeen onderwerp voor dezen Katho liekendag was aangegeven ,,De christelijke naas tenliefde." In de verschillende sectievergaderingen, die om één uur aanvingen,.Werd door de sprekers, de doorwerking van de beginselen dezer liefde behandeld. Zoo sprak in de kleine Parkzaal, aan het Achterom, prof. dr. Alph. Steger over de Christelijke naastenliefde in het Huisgezin". töe eerste afdeeling kwam bijeen in de groote zaal van het Gezellenhuis. Dr. L. Deckers leidde het onderwerp" in 1 „Chistelijke naastenliefde van mensch tot mensch." In de zaal ,,De Witte Engel" sprak pastoor Perquin over„De christelijke naastenliefde in het maatschappelijk leven." Om vier uur werd de algemeene vergade_ van het geheim der ontdekking.Daarom ben ik overtuigd, dat hij groot gevaar loopt, wat trou wens door den aanslag op zijn auto reeds zeer duidelijk is bewezen. Voor mij is het in de eerste plaats zaak het leven van mijn vader te be schermen. Ik voel hem ieder oogenb'ik van den dag bedreigd. Werner knikte. Ja, zei hij, ik begrijp uw.vrees volkomen. Maar er is meer, zeide Antoon van Gielen,. wat mij drukt. En ik moet daarover eens ver trouwelijk met iemand spreken. Met wien zou ik het anders doen dan met jou, Frits. Het gaat over Alice Evan. Frits Werner stond op. Hoor eens, zeide hij, je wëet, dat ik je vriend ben en als ik je op de een of andere wijze een dienst bewijzen kan, zal ik het graag doen. Maar je zegt dit, alsof je van plan bent mij vertrouwe lijke mededeelingen te doen. En dan vraag ik je toch dringend, doe dat niet. Ik heb er mijn reden voor, dat te vragen. Het is waarlijk of je vermoeden kunt waar over ik je spreken wil, Frits. Maar je zult het toch moeten hooren. Want ik moet er met ie mand over spreken, iemand, die ik volkomen vertrouwen kan. En weet je dan of je mij dat kunt, riep Werner, Weet je of je mij in deze wel om raad zou kunnen vragen. Ja zeker Neen, dat weet je niet, want waar het over ring gehouden, waarop de Z. EerW. heer pas toor J. G. van Kclckhoven uit Amsterdam het woord voerde. Nadat de voorzitter den redenaar had dank gezegd, stond de grijz Bisschop op om de ver gadering toe te spreken. Mgr. sprak zijn verheuging uit over de groote opkomst en spoorde allen aan het gebod der naastenliefde op te volgen in zijn slotwoord veroordeelde hij streng de onzedige vrouwen- kleeding. Daarna verzocht de voorzitter aan Mgr. om als onderpand van zijne liefde aan de vergadering zijn bisschoppelijken zegen te willen schenken. De vergadering knielde hierop neer om den bisschoppelijken zegen te ontvangen. Dit was oen ontroerend oogenblik. Nog vol van deze emotie zong men het Aan U, o Koning, der eeu wen, terwijl de bisschop de zaal verliet Fliermede was het einde gekomen van dezen uitmuntend geslaagden Katholiekendag, Het jubileum van dc Koningin. De Koningin heeft gistermiddag de tegenwoor dige en vroegere dames der hofhoudingen zoo wel van Haar zelve als van de Koningin-Moeder ten palcize in den Haag in de gelegenheid ge steld, Haar geluk en te wenschen met Haar 25- jarig rcgeeringsjubileum en Haar een geschenk aan tabieden een fauteuil in Louis-Quinze-stijl. Daarna heeft de Koningin in verband met Haar jubileum, audiëntie verleend aan mej. De Graeff, die vergezeld Werd door zes kinderen, te weten een kind uit elk der onderstaande instel lingen het Nederlandsch Hervormd Weeshuis de Kindertoevlucht Kinderzorg, Huis van Barmhartigheid, het Waalsche Weeshuis en de Ghristina-stichting, allen te 's-Gravenhage ge vestigd Hierna heeft de Koningin ontvangen een co mité uit het R.K. wees- en oudemannenhuis te 's-Gravenhage, bestaande uit Moeder Melitia en zuster Francisca vergezeld door de wees meisjes ITendrica Kuypers en Hendrica Kuhn. Nationaal II u 1 d e b 1 ij k. De leden van het Comité voor het Nationaal huldeblijk en dejtjverschillende provinciale sub- comité's zullen worden uitgenoodigd, tegenwoor dig te zijn bij de overdracht van het huldeblijk aan e Koningin, op Vrijdag 21 dezer, in de Nieuwe Kerk te Delft. Men denkt, dat er ongeveer 1000 personen bij tegenwoordig zullen zijn. Verzekeringskamer. Bij Kon. besl. van 30 Juli 1923 No. 386 zijn enkele artikelen van de Wet van 22 Dec. 1922 op het levensverzekermgbedrijf in werking gesteld, o.m, art. 8 waarbij een Verzekeringska mer wordt ingesteld. Wij berichttten reeds dat deze Kamer op 1 Sept. j.l. hare werkzaamheden heeft aangevangen. Naar wij vernemen bestaat het voornemen de volledige wet binnenkort van kracht te doen Worden. De verzekeringskamer houdt zich bezig met de voorbereiding daarvan en heeft een verzoek tot de ondernemingen van levensverzekering, Welke hier te lande het bedrijf uitoefenen, ge richt, waarin verzocht Wordt thans reeds de stukken in te leveren, bedoeld bij art. 17 der wet, alsook statuten, reglementen en jaarver slagen. („Vdl.") Overheidspersoneel. Het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A. C. O. P.) is gisteren bijeengekomen ter bespreking van Alice Evan gaat, Antoon, ben ik zelf partij, daar Ook van Gielen was nu opgestaan, hij legde zijn vriend de hand op den schouder. Wat, riep hij uil, je zegt dit op zoo vreemden toon, is het waar Frits, heeft zij indruk op je gemaakt, heb je haar lief Ja, antwoordde Werner op deze rechtstreek- sche vraag, je hebt het geraden, Antoon. Ik heb haar lief, we zijn medeminnaars. Natuurlijk heb ik haar niet over mijne liefde gesproken, maar Van Gielen schudde het hoofd. Hoor eens, zeide hij, laten wij elkander goed begrijpen, ik heb u niet gezegd, dal ook ik dat meisje zou beminnen. En toch En toch Wat beteekent die uitroep En toch liep ik met het plan rond haar ten huwelijk te vragen. Hoe Gij zegt Ja, luister vóór ge mij daarom zoudl veroor- decleri. Ik heb Alice Evan als een goede vriendin beschouwd, ik koester voor haar groote achting, meer vriendschap en achting dan ik voor eenige andere jonge dame zou gevoelen. Er trouwen veel mannen met een meisje, zonder dat zij voor zoo'n meisje de groote liefde koesteren, die men in boeken beschreven vindt en zonder dat men daarom nog van een huwelijk uit berekening zou mogen spreken. Dan is het toch voor mij ook geen misdaad als ik het zou doen, als ik Alice ten huwelijk vroeg. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1