Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemengd Nieuws. H. v.d. Poel van Nieuwenhoorn, een d6 het verhandelde in de Zaterdag gehouden ver gadering van de Centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken. Besloten werd de R.K., Christelijke en Neu trale centrales van overheidspersoneel tot een nadere bespreking uit te noodigen. Autobaan Amsterdam - Rotterdam. In aansluiting met een onlangs vermeld be richt over een plan tot den aanleg van een auto baan van Amsterdam naar Rotterdam, meldt men nu, dat er reeds eenige malen daaromtrent besprekingen hebben plaats gehad, tusschen en kele gemeentebesturen en eenige personen uit financieele en handelskringen. De bedoeling zou zijn, dat de baan een breedte van 10 meter zal hebben en op een verhooging zal worden aange legd. Het zou voorts in de bedoeling liggen, op de baan een 10-minutendienst in 'te stellen. Voorloopig verkeeren de plannen echter nog geheel in een begin stadium. Salaris verhooging. In verband met de omstandigheden, dat de rechterlijke macht en de leden der hooge colleges van staat niet vallen onder het Bezoldigingsbe sluit, overweegt, naar het Hdbl., meldt, de mi nister van financiën de indiening van een wets ontwerp, waarbij ook voor deze ambtenaren salarisvermindering mogelijk wordt. Tweede Kamer. De Tweede Kamer komt a.s. Dinsdagmiddag 3 uur bijeen voor de aanbieding van de staats- begrooting voor 1924 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Artikel 40 Bezoldigingsbesluit. „Patrimonium", het anti-rev. weekblad, be gint een reeks hoofdartikelen over art. 40 van het „Bezoldigingsbesluit" en het aangekondigde voornemen der Regeering dit artikel in te trek ken. In zijn eerste artikel komt het blad tot deze conclusie „Art. 40 schijnt ons een fout. Maar dat is zeker geen voldoend motief, om thans te zeggen de belofte van 1920, in 1922 herhaald en op nieuw vastgelegd in een Koninklijk besluit, moet worden ingetrokken. Moreel is men gebonden aan een belofte, ook al was het afleggen van die belofte een fout. Dit is niet alleen waar voor een particulier, maar het geldt stellig in niet mindere mate voor de Overheid, Gods dienaresse, die aan het volk moet toonen, dat zij hooge beteekenis hecht aan een woord, dat zij eenmaal uitsprak. Wij vinden dan ook het voorstel inzake art. 40, dat de Regeering dezer dagen bij de Commissie voor Georganiseerd Overleg aanhangig maakte, een zaak van bijzonder groot gewicht. De „be zuiniging" is een eminent volksbelang. Maar de handhaving van beloften is waarlijk van niet minder beteekenis voor het volksleven Nu mag men stellig aannemen, dat de Regee- geering 't voorstel alleen aanhangig heeft ge maakt, omdat de bittere nood dringt en zij geen anderen uitweg ziet. Zij meent de belofte niet te kunnen houden, tenzij dan ten koste van het volksbelang. Men komt hier dus voor de vraag te staan, in hoeverre deze „noodstand" moreel rechtvaar digen kan, dat men een gegeven woord niet ge stand doet. Ook is natuurlijk moreel alles in orde, wanneer de Regeering het met de vertegenwoordigers harer ambtenaren eens wordt over een wijziging van art. 40, over maatregelen, die, gezien de zeer bijzondere tijdsomstandigheden, thans in het waarachtig volksbelang zijn geboden." „Patrimonium" verwacht echter op grond der ervaring en gezien de stemming in sommige ambtenaarskringen, waar het besef van den ernst der huidige situatie nog vrijwel schijnt te ontbreken, van het overleg niet een zoo ver blijdend resultaat. Onze industrie. De Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers heeft gister in het gebouw De Tent in het Agnetapark te Delft haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden. De vergadering, welke door een 150 leden werd bij gewoond,is door den voorzitter der vereeniging, den heer ir. C. F. Stork, directeur der Naaml. Venn. Machine fabriek Gebrs. Stork en Co. te Hengelo, geopend met een rede, waarin hij allereerst eerbiedige' hulde bracht aan H. M. de Koningin. Daarna wees hij er op, dat deze bijeenkomst door de leden der Vereeniging over het algemeen in nog minder gunstige omstandigheden wordt bijgewoond dan ten vorigen jare verwacht mocht worden. In bijna alle industrieën van ons land heerscht een malaise als bij menschen-heugenis niet is voorgekomen en wat nog erger is, de voor uitzichten voor de toekomst zijn ongunstiger dan wij deze ooit te voren hebben gekend. Na er aan herinnerd te hebben, dat de ver eeniging nu bijna 25 jaren geleden werd op gericht met het doel door bestudeering en be spreking van sociale maatregelen en wetsont werpen invloed op de wetgeving uit te oefenen, „zullende," zooals de term luidde, „te vér ge dreven sociale wetgevingen moeten voeren tot bescherming," wees hij er op, dat helaas bij ons te lande de ontwikkeling der politieke denk beelden vooral geleid heeft tot groote over drijving in, reeds bij oprichting der Vereeniging, gevreesden zin. Protectionistische maatregelen zijn nog niet genomen, behalve in een enkel uitzonderingsgeval. Indien men er thans over spreekt, >s dit slechts ten deele aan de sociale wetgeving te wijten. Sedert eenige jaren heeft de Vereeniging het exclusief vrijhandelsstandpunt verlaten in dien zin, dat de leden door het feit van hun lidmaat schap niet geacht mogen worden de beginselen van den vrijhandel te aanvaarden. De etalage-wedstrijd. In het verkooplokaal aan de Lange Haven waren gisteravond de winnaars van den etalage wedstrijd en het letterraadsel bijeen gekomen om hun prijzen in ontvangst te nemen. Aan de bestuurstafel had het uitvoerend comi té plaats genomen, dat bestaaL uit de voorzitters en eenige bestuursleden van de drie plaatselijke middenstandsvereenigingen. Half negen opende de lieer Brounts de verga dering en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Wij mogen constateeren zeide spr., dat het doel wat met dezen etalage-wedstrijd beoogd werd, volkomen is bereikt, en tevens is bewezen dat samenwerking tusschen de drie middenstands vereenigingen heel goed mogelijk is. Zich vervolgens richtend tot de verschillende prijswinnaars, wenschte spr. allen hartelijk ge luk en moedigde hen tevens aan, op den inge slagen weg voort te gqan. De heer Hijman, die vervolgens het woord voerde, stelde in het licht de prettige samenwer king tusschen de drie zusterverenigingen, die het mogelijk heeft gemaakt, dat dez'e etalage wedstrijd, hoewel op een ongunstig tijdstip ge houden, zoo goed is geslaagd. Behalve dat de opvoedende waarde van dezen wedstrijd den burgerij ten goede komt, hebben de winkeliers, door hun willen en kunnen te de monstreren, eveneens getoond nog levenskracht te bezitten. De middenstand heeft recht van bestaan en haar noodzakelijkheid voor de maatschappij is wel duidelijk bewezen door het falen van de overheid, toen die als middenstander wilde op treden. Spr. besluit met de hoop op betere tijden uit te spreken. De heer Iloogendam richtte een dankbetui ging speciaal aan de jury-leden, de heeren Stahlie v.d. Laan en v.d. Willige voor de wijze, waarop zij hun moeilijke en ondankbare taak hadden vervuld. Na dit alles gaf de voorzitter aan de jury ge legenheid hun rapport uit te brengen. Liet luidde als volgt „Volgaarne heeft de Jury voldaan aan het, door Uwe Commissie, tot haar gerichte verzoek, de beoordeeling der etalages te doen vergezeld gaan van een kort rapport. Volgaarne, ook, omdat de wijze waarop de Schiedamsche winkeliers aan dezen wedstrijd hebben deelgenomen, de moeilijke taak der Jury zeer heeft veraangenaamd. Slechts enkel onder de, aan hare beoordeeling onderworpen etalages, moesten tot de minder goede erkend worden het overgroote deel kon den toets der kritiek in verschillende opzichten, ruimschoots doorstaan. Uwe commissie kan, naar de meening der Jury dan ook met groote voldoening' op dezen, met succes bekroonden arbeid terugzien. Uiteraard kan van een afzonderlijke bespre king der verschillende etalages in dit rapport geen sprake zijn de bescheiden omvang ervan, laat slechts ruimte voor eenige algemeene op merkingen. In de eerste plaats moet de Jury opmerken, dat een groot aantal etalages een „teveel" wil den geven. Ofschoon volkomen begrijpende, de moeielijkheden, welke een winkelier met be perkte etalageruimte en een groot aantal uit- eenloopende artikelen, moet overwinnen en welk een voorsprong, in dit opzicht, een collega met meer rubnte en minder verscheidenheid heeft, meent de Jury toch, en verschillende etalages bevestigden die meening dat bij eenige be perking, een meer regelmatige groepeering en een meer juiste keuze der bij elkander te plaatsen artikelen, een beter geheel te verkrijgen ware ge weest. In de tweede plaats moest de Jury constatee ren dat nog te veel deelnemers gestreefd hadden naar een „mooie" etalage. Terwijl, mede met het oog op de aanleiding tot dezen wedstrijd,een kleine versiering zeer zeker op haar plaats was, waren verschillende winkeliers hierin veel te ver gegaan en hadden door het aanbrengen van allerlei meer pompeuze en met hun artikel in geen enkel verband staande versieringen,' de aandacht van het geëtaleerde teveel afgeleid. Ook en vooral, geldt dit voor de verlichting. Deze moei, de uitstalling zoo mogelijk meer tot haar recht doen komen, zij mag voor de meeste etalages desgewenscht, overvloedig wezen en zelfs, uit, een reclameoogpunt, van verre de aan dacht trekken, maar zij mag niet zoodanig zijn aangebracht dat zij zich aan het oog van den beschouwer opdringt en het bekijken der etalages bemoeilijkt. Ten derde is aan de Jury opgevallen dat meni ge winkelier angstvallend vermeden had, op de uitgestelde artikelen den prijs te vermelden. Toch is dit, naar de meening van het, in dit op zicht meer deskundige lid der Jury, ook bij een wedstrijd, in een etalage een zeer belang rijke factor. Met bovenstaande opmerkingen meent de Jury ongeveer te hebben aangegeven naar wel ken maatstaaf de beoordeeling heeft plaats ge had. Evenwel mag zij h. i. dit rapport niet eindi gen, zonder een enkel woord te hebben gezegd over de indeeling der groepen. In enkele daarvan, met name de groepen „Kleeding" en „Voedings- en Genotmiddelen", was de verscheidenheid der deelnemers zoo groot, dat het toekennen der 3 beschikbare prijzen, aan de Jury groote moeilijkheden moest opleveren. Temeer waar juist in deze groepen de deelname ook kwalitatief, zeer goed was, moesten verschil lende etalages, welke naar het oordcel der Jury, een prijs ten volle verdienden, tot haar spijt, on- hekroond blijven. Ook een te- ver doorgevoerde splitsing zal hare bezwijren medebrengen, maar toch is de Jury van meening dat bij een volgende gelegenheid nog eens speciaal de aandacht zal moeten gewijd worden aan het vraagstuk der groepenindeeling. Ongetwijfeld zal bij eenige uit breiding van het aantal groepen, een zuiverder vergelijking mogelijk zijn en daarmede nog een meer juiste beoordeeling kunnen worden ver kregen. Nadat de heer Brounts de jury voor hun rapport had bedankt ging men over tot het uitreiken van diploma's en prijzen aan de be kroonden van den etalage-wedstrijd en aan de winnaars van het letterraadsel (van dit laatste, waren niet minder dan 76 goede oplossingen ingekomen). Toen allen hun prijzen in ontvangst hadden genomen vroeg de heer v. Alphen het woord. Spr. bracht hulde aan het bestuur voor zijn plan om een etalage-wedstrijd te houden waar door ten eerste de jubileumdagen meer luister is bijgezet, ten tweede den middenstanders gelegen heid is gegeven om te toonen wat zij kunnen en ten derde het publiek is geleerd, dat het heusch niet noodig is, om in andere plaatsen hun in- koopen te doen. Tevens brengt spr.. dank aan het uitvoerend comité en aan de jury. Daarna vroeg en verkreeg de heer Kamp het woord, die speciaal een woord van dank sprak tot hen, die het initiatief hadden genomen tot het uitschrijven van een letterraadsel. Tenslotte ontspon zich nog een levendige en aangename discussie tusschen leden en besturen die zich tot voldoening van iedereen afwikkelde, waarna de vergadering door den heer Brounts werd gesloten. Rosa's 2de Bloemententoonstelling. Wij kunnen thans mededeelen dat deze ten toonstelling zal worden gehouden van 18 tot en met 22 September a.s. in het Gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven alhier. De officieele opening zal op Dinsdag 18 dezer n.m. 3 uur plaats hebben door den Edelacht- baren Heer A. J. Gijsen, Burgemeester der Ge meente Schiedam, welke voor deze tentoon stelling het eere voorzitterschap Wel heeft willen aanvaarden. De Commissie van Toezicht bestaat uit de heeren S. Hijman Lid van den Gemeenteraad M. Bijl Mzn. directeur der N. V. Stoom- Wasch- en Strijkinrichting v./h. M. Bijl Mz.. A. Korsten lid der firma P. Korsten en Zn., Th. J. M. Mou- Wens, voorzitter van het bestuur van den R. K. Volksbond afd. Schiedam, W. van Zon Jr., Di recteur Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand. In de jury hebben plaats genomen de heeren D. Baardse I)zn„ handelskweeker te Aalsmeer, voorzitter, TI. Nederliof, G. Olieman, N. Schou ten en P. Stam. In de „Handleiding" welke in 10.000 exem plaren gratis wordt verspreid, schrijft de heer van Zon Het is een verblijd, ad teeken, dat in deze tijden van malaise en alles overheerschende werkeloosheid er mensehen zijn die energie en durf toonen om, ondanks groote onzekerheid omtrent het slagen daarvan, een onderneming op touw te zetten als die, waarvoor dit „voor woord" een inleiding mag heeten. Met groot genoegen aanvaard ondergeteeken- de weder de uitnoodiging van den man, in de wandeling „Rosa" genoemd, om deze 2e ten toonstelling van den zelfden naam, bij het Pu bliek in te luiden en op te wekken tot een bezoek daaraan. Het is haast overbodig, doch lijkt, het ons niet ondienstig, de schitterend geslaagde ten toonstelling van 1922 in herinnering te brengen. Het bezoek, hetwe!k-de belooning was voor den moeizame arbeid van den heer Krabbendam en zijn staf van medewerkers, aan de in een lusthof herschapen gehoorzaal van het Gebouw van den R. K. Volksbond met het in een feeënrijk om gezette t'ooneel, was overweldigend. En terecht, hier werd iets geboden dat in jaren voor Schie dam onbereikbaar scheen. Ook aan deze 2e tentoonstelling ligt dezelfde mooie gedachte ten grondslag welke de le be- heerschte, n.l. „de jeugd belangstelling bij te brengen en liefde aan te kweeken voor wat de natuur biedt." Het is zelfs een punt van overheidszorg de onlangs verschenen brief aan hoofden van scho len, door den heer Burgemeester is daarvan het bewijs het vandalisme der jeugd in stads parken en platsoenen. Deze tentoonstelling kan dan ook het hare ertoe bijdragen om dit schenden van natuur schoon tegen te gaan. Aan een 1000-tal kinderen werd eenzelfde aantal stekjes uitgereikt en zal deze expositie Weder het bewijs kunnen leveren van de meer dere of mindere zorg aan het opkweeken ervan besteed. De inzendingen der kinderen gaven reeds verleden jaar in vele gevallen verrassende resul taten te zien. En al is het niet altijd de schuld van een minder goede behandeling, dat een stekje niet tot bloei is gekomen, immers „elk zaadje wordt geen boom," de gezichten der kinderen vertellen het u of met het stekje door hen al dan niet Werd medegeleefd. Het was voor de jury geen gemakkelijke taak om uit al die inzendingen een keus te doen voor de bekroningen. Niet in het minst ook voor de exposities der kweekers welke met bijzonderen ijver medewerkten het geheel te doen slagen. De toezeggingen voor deze 2e tentoonstelling Van kweekers van naam,doen het beste verwach ten voor het welslagen. Ook op ander gebied zijn er voor het publiek aantrekkelijke inzendingen. We noemen b.v. een - inzending witte eendjes in een vijver' en opge zette vogels. Voor aquaria liefhebbers is er iets interessants te genieten terwijl tevens als een bijzonderheid vermeld zij, de aanwezigheid van een „Boa Con strictor" welke men beter in een glazenkastje kan bewonderen dan in de natuur tegenkomen. Tenslotte wordt ditmaal aan amateurfoto grafen de gelegenheid geboden hun meerdere of mindere prestaties op het gebied der fotografeer kunst te toonen. Voor een en ander Worden Weder'verschillende medailles (voor de kinderen nuttige voorwerpen alsmede een door het Gemeentebestuur beschik baar gestelde bronzen medaille voor de mooist opgekweekte plant) als prijzen beschikbaar gesteld. Vertrek. Het lid van onzen gemeenteraad den heer J. M. van der Schalk, zal binnenkort onze gemeente verlaten en zich in Noordwijk vestigen. Zijn opvolger in den gemeenteraad is, de heer E. G. v.d. Bovenkamp, welke de derde plaats, op de candidatenlijst van den Vrijheidsbond inneemt. Nieuw raadslid. Door het Centraal Stembureau is in de plaats van den heer G. van Wingerden, tot lid van den Gemeenteraad verkozen verklaard, de heer N. Kramer-Freher, zijnde no. 3. van de lijst S.P., van wien bericht is ingekomen,dat hij de benoe ming zal aanvaarden. Te 's-Gravenhage slaagde gis- ter voor diploma A. van het machinisten-exa men, cle heeren A. Gille en J. Jongejan, van hier. UIT VLAARDINGER-AMBACHT. De voorloopig vastgestelde rekening der ge meente over 1922 sluit met een nadeelig saldo van 3361. De gewone inkomsten bedroegen ƒ49.16, de uitgaven 52.477. De rekening voor den buitengewonen dienst geeft 22.000 in uit gaven en ontvangsten. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten, de steunregeling aan werkloozen te verlengen tot 1 Januari. UIT ROTTERDAM. Koninklijk bezoek. Naar men verneemt, zou 't in de bedoeling van H. M. de Koningin liggen binnen kort een be zoek aan Rotterdam te brengen. Loonsverlaging bij de Rottcrdamsche tram. Nu in het afgeloopen jaar hét autobusverkeer in Rotterdam en omstreken zeer was toegenomen zoodat thans een kleine honderd diensten daar mede worden onderhouden begint, de Rotterdam- sche electrische trammaatschappij daarvan na- deelen te ondervinden. In Juli en Augustus van dit jaar werden 1.288.346 passagiers minder vervoerd dan in de overeenkomstige maanden van het Vorig jaar, waardoor de opbrengst 145.785.99 minder was. De directie is daarom gekomen met voor stellen tot loonsverlaging voor het uit 1300 man bestaande personeel Gisterenmiddag heeft de directie met de hoofd besturen van de Nederlandsche Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel, de R. K. Vereeniging St. Raphael en den Chr. Bond ge confereerd over deze loonsverlaging. De directie stelde een verlaging voor van 20 pCt., waarvan 5 pCt. op 1 December zal worden ingevoerd. De overige A5 pCt. verlaging zullen met korte tusschenpoozen daarna worden in gevoerd. Tevens deelde de directie mede dat de vol gende week een verzoek aan den Gemeenteraad zou worden verzonden, tot goedkeuring van de loonsverlaging. De hoofdbestuurders wezen er op, dat de loonen van het trampersoneel door de indertijd in den Raad aangenomen motie-Schouten vast gekoppeld zijn aan de loonen van de gemeente werklieden. De conferentie leidde tot geen resul taat. De vakvereenigingsbesturen zullen nu met hun leden de plannen der tramdirectie bespreken. Van de toenemende autobusdiënsten onder vindt ook de scheepvaart ernstig nadeel. Als gevolg hiervan heeft de reederij Fop Smit be sloten een van haar groote booten, die plaats biedt aan 1200 personen uit de vaart te nemen- Het varend personeel van een dier booten is reeds ontslag aangezegd. Die booten onderhouden o.a. den dienst op Vreewijk, Gorcum en Oost-Voorne. UIT DELFT. Het aantal auto-o mnibusse® dat den dienst Delft-'s-Gravenhage onder houdt neemt steeds toe. Thans zijn er reeds 1^ van deze voertuigen, zoodat men elke 5 minuten kan vertrekken, ongerekend de Haagsche Stoom tram, die om het half uur rijdt. Ongelukken: Tusschen Ileeze en Gel- drop is Zondagavond de 45-jarige ongehuwde Van W„ uit Leende, die op een fiets zat, doof een auto uit Eindhoven aangereden. De man sloeg tegen den grond en overleed bijna onmid dellijk. Maandag is de weduwe A. v. R., te Eindho ven, die j.l. Vrijdag door de stoomtram aldaai werd overreden, aan de gevolgen daarvan over leden. De 82-jarige juffrouw Van H„ te GeldroP die Vrijdag brandwonden kreeg, is aan de gevol ge overleden. Haar gehuwde dochter, die vaU schrik een beroerte kreeg en da spraak verlO°r» is ook gestorven. In het Winschoterdiep te Foxholsterbm'v is gisteren het' 3-jarige zoontje van R.M". vet dronken. In de Haagsche Trekvaart nabij Delf 1S Maandagavond een wherry, waarin drie person1 zaten, omgeslagen. Twee der opvarende wiste^1 zich te redden, de derde, de marktkoopman uit Rotterdam, is verdronken. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2