Het geheimzinnige raadsel DE PHOENIX" DAGBLAD WG&R SCHIEDAM Verven en Stoomen. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 20 September 1923. No. 13748 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden/2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. Baldwin en Poincaré. Het volgende officieele communiqué is gister te Parijs gepubliceerd na de lunch op de Britsche ambassade, waar Baldwin een ontmoeting had met Poincaré De bijeenkomst van de Fransche en Britsche premiers vond hedennamiddag plaats. Van deze ontmoeting werd door hen gebruik gemaakt Voor een gedachtenwisseling over den algemee- nen politieken toestand. Men kan niet Verwach ten, dat Poincarétm Baldwin in den loop van één samenkomst reeds tot overeenstemming zouden geraken omtrent een definitieve oplossing, doch zij hadden het genoegen te kunnen constateeren, dat er omtrent geen enkele kwestie verschil van opvatting ten aanzien van het doel of het begin sel bestaat hetwelk een samenwerking tusschen de beide landen, waarvan in zoo groote mate het herstel en de vrede in de Wereld afhangen, zou kunnen bemoeilijken. De toon van dit communiqué heeft een goe den indruk gemaakt in politieke kringen te Lon den, waar het als een beslist bemoedigende me- dedeeling Wordt beschouwd. Uit telegrammen uit Parijs blijkt, dat een zelfde voldoening in Fransche politieke kringen wordt uitgesproken. Na de lunch vertrok Baldwin, vergezeld van den Britsehen gezant Lord Crewe, van het ge- zantschapsgebouw naar Rambouillet, waar hij een onderhoud had met Millerand, dat anderhalf uur duurde. Dit onderhoud Was van een zeer hartelijken aard. Baldwin heeft besloten heden nog niet naar Londen terug te keeren. Dit rechtvaardigt de meening, dat de besprekingen een bepaald poli tiek doel hebben en dat het hier niet een beleefd heidsbezoek betreft, zooals eerst was verwacht. Reuter verneemt, dat het voorbarig is te spreken van de spoedige bijeenroeping van den ministerraad na Baldwin's terugkeer uit Parijs. Het staat echter vast, dat uit het onderhoud tusschen de beide premiers niets dan goeds kan voortkomen. DE CRISIS IN DUITSCIILAND. De socialistische rijksdagfractie heeft gister een vergadering gehouden, meldt de „Msb." Er werd eenstemmig de Wensch uitgesproken, dat de regeering alles doen moet, om zoo spoedig' mogelijk tot onderhandelen met Frankrijk te komen en'de-Roer-affaire te liquideeren. Wat de binnenlandschc aangelegenheden betreft, legden alle leden den^nadruk op den ernst van den toestand, die door markval, werk loosheid en duurte, vooral voor kolen en levens middelen, ingetreden is. Als voorloopige maatregelen ter bestrijding zijn noodig' ten eerste verbod van allen niet strikt noodigen import, ook van dien van kolen, daar men in de inkrimping van de bruinkoolin dustrie het bewijs heeft gezien, dat de indus trie zich Weer op kolen heeft ingesteld. Verder moet het stilleggen van bedrijven nauwkeurig gecontroleerd worden. Mocht zulk een stillegging ongerechtvaardigd zijn, dan moeten alle aan wezige grondstoffen in beslag genomen worden. Ten derde zekerstelling van de voeding. Het bestuur kreeg opdracht met andere partij en over de bijeenroeping van den rijksdag in Verbinding te treden. een onderhoud gehad met den vroegeren Duit- schen rijkskanselier, dr. Cuno, die, zooals bekend is, naar New-York is vertrokken, ten einde al daar zijn oude relaties weder aan te knoopen. Naar men weet, werd dr. Cuno kort na zijn af treden als rijkskanselier benoemd tot voorzitter van den raad van commissarissen van de Ham burgAmerika Lijn, van welke maatschappij hij vóór zijn optreden als rijkskanselier lid der directie was. Bij zijn aankomst aldus de „Times"-corres- pondent, verklaarde dr. Cuno, dat hij geheel uit de politiek was getreden en naar de Ver- Staten was gekomen zuiver als particulier per. soon en als reeder, ten einde de tijdens den oor log afgebroken zakenrelaties Weer aan te knoopen Hij liet zich niet nader uit omtrent den gang van zaken aan de Roer. Hij herhaalde echter, dat het Roergeschil nooit kon worden opgelost, indien het uitsluitend als een politieke aange legenheid wordt behandeld. Voorts verklaarde hij, dat zijn schatting, vol gens welke Duitschland dertig milliard goud mark kon betalen, nog steeds van kracht is. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. In politieke kringen wordt medegedeeld, dat Jonnart om gezondheidsredenen tegen half Oc tober het gezantschap bij het Vaticaan zal ver laten. Men spreekt van Hebrard De Villeneuvc als opvolger. IERLAND. In het gedurende den laatstcn tijd zoo rustig geworden Ierland zijn in de laatste dagen weder om afkeurenswaardige daden voorgekomen. Te Kildorrery nabij Cork is Zondagmorgen een zekere Walsh, toen hij uit de H, Mis kwam vlak bij zijn woning zoo ernstig door geweer schoten getroffen, dat hij enkele minuten later overleed. Te Kilmore drongen Zondagmorgen om 1 uur acht gemaskerde mannen de woning van een zekeren Glennon binnen. De mannen ver klaarden, dat hij ter dood was veroordeeld, wijl hij een ex-sergeant van het republikeinsche leger was en ondanks de ontvangen waarschu wing naar zijn district was teruggekeerd. Het smeeken der vrouw en kinderen baatte niet, de geheele familie Werd uit het huis verdre ven. Te Nenagh zijn schoten gelost op de woning van den ex-soldaat Maher, die bij een arbeiders geschil Was betrokken geweest. Niemand van de bewoners, die zich ter ruste hadden begeven, werd getroffen. Het nieuwe Iersche Parlement kwam gister te Dublin bijeen. De Iersche republikeinen beslo ten geen zitting te nemen. Een hunner deelde me de, dat men zich zou wijden aan een agitatie tot vrijlating van drie-en-dertig republikeinsche leiders, die door de regeering Worden vastge houden. Cosgrave is herkozen als president van den lerschen vrijstaat. Hij werd door alle leden met uitzondering van de Labour-afgevaardigden geestdriftig toegejuicht. DR. CUNO IN AMERIKA. De ,,Times"-correspondent te New-York heefp 63 Maar vader, Alice Stik zeg je, als het eenige waarde zal hebben, moet gij en Alice de wereld als het v are er mee Verrassen. Binnen eenige weken moet ge ge trouwd zijn. Antoon van Gielen zag zijn vader zeer ontsteld aan. Maar dat kan niet, riep hij, dat is onmogelijk. Gesteld al dat ik het zou willen, hoe kan ik Alice dan nog zooiets voorstellen. Zij zal verstandiger zijn dan gij en minder bezwaren maken. Meent ge weikelijk, vader Ja, zeker. En waarom zou ze niet. Alice boudt van je. De rouw over den dood van haar Vader zal haar niet beletten te doenWat hij gaarne zou willen. Want het was niet alleen mijn wensch, doch ook de zijne, dat onze kin deren met elkaar in het huwelijk zouden tre den. En Alice staat geheel alleen op de we- 1(dd. Zij heeft niemand, die haar beschermen kan, zij wordt bedreigd door haar eigen broeder, hi deze omstandigheden moet niets haar liever Zljn dan spoedig iemand te hebben op wienze Vertrouwen kan. DE FIU ME-KWEST1E. Volgens een bericht in de „Corriere della Sera" komen de jongste voorstellen van Mussolini omtrent de oplossing van de Fiume-kwestie op het volgende neer 1. De haven van Barros en de Delta zal aan Joegoslavië komen. 2. Italië zal het overige gebied van Fiume behouden. 3. Joegoslavië neemt genoegen met den ruime ren Italiaanschen corridor tusschen Fiume en Italië. 4. Als vergoeding daarvoor geeft Italië aan Joegoslavië het vrije gebruik van de haven vaa. Fiume gedurende een tijdvak van 99 jaar. En die iemand zou ik zijn vader, ik die haar niet liefheb, ik die haar trouwen wil, omdat gij het verlangt. Bedrieg ik haar niet. Neen, gij wilt haar gelukkig maken, dat kunt ge eerlijk getuigen. Vraag haar ten huwe lijk, morgen al. Morgen. Maar waarom toch die vreeselijke haast Het moet, het moet, riep de bankier met groo- ten nadruk. Welaan, zeide zijn zoon met een diepen zucht, ik zal Alice vragen en als zij wil, geheel vrij willig toestemt, maar ook in dat géval alléén zal het geschieden. Goed, m'n jongen, zei van Gielen, hem harte lijk de hand drukkend, ik dank je, dat je dat voor mij doen wik. Ik wil het doen, herhaalde Antoon, maar vader, geef me dan antwoord op deze ééne vraag Dwingt gij Alice niet tegen haar zin. Is het Werkelijk uit vrijen wil, indien zij mij aanneemt. O, als gij wist, wat Werner mij gezegd heeft. Werner, riep de bankier, Wat zegt hij Hij zegt, dat gij Alice dwingt om Ilij weet niet, wat hij zegt, hij kan alleen Weten, dat ik gaarne dit-huwelijk wenschte Maar dat andere, dat andere liegt hij. Van Gielen had voor hij deze laatste woor den sprak even geaarzeld, als kostte hém deze leugen moeite. Maar zijn zoon bemerkte het a iet. SPANJE. Naar de „Daily News" uit Barcelona ver neemt, heeft Koning Alfonso een deereet ge- teekend, Waarbij in geheel Spanje een burger- leger wordt ingesteld. Door de ontbinding van het parlement zjjn de grondwettelijke waarborgen opgeheven, waar door dus onder meer de militairen iemand zonder speciaal bevel kunnen arresteeren en huiszoe kingen kunnen verrichten. Te Sabadell, een stad van 30.000 zielen, dicht bij Barcelona, is de burgemeester wegens separa tistische uitlatingen gevangen genomen en de Catalaansche Club gesloten. Ook te Barcelona zelf verwachten de Separatistische leiders elk oogenblik hun arrestatie. Hier en daar is de acht-urige arbeidsdag afge schaft en vervangen door dien van tien-uur- werlc. Geen wondei, dat, volgens berichten van de Fransch-Spaansche grens de opwinding in arbeiderskringen groot ïs. Reeds is de algemeene staking in Bilbao geproclameerd en een Alge meen Comité van Actie gevormd. Er komen wegens de censuur slechts weinig be richten door. Toch worden nog enkele bijzonder heden bekend. Al de bij de beweging betrokken generaals zijn persoonlijke vrienden des Konings en be- hooren tot de aristocratie. De beweging is uiterst-conservatief en heftig anti-liberaal. De publieke opinie werd door de gebeurte nissen verrast en menfkan nog niet zeggen, welke houding de natie tegenover de gebeurtenissen zal aannemen. Uit Berlijn De onlusten in Baden breiden zich sLeeds meei uit. Overal heerscht een commu nistische terreur. Verscheidene werkgevers wer den mishandeld en eenigen van hen werden als gijzelaars naar Lörrach gevoerd. De communistische partij in Baden heeft een oproep tot de algemeene staking uitgevaardigd. In Freiburg Werd gisteren aan dezen oproep gevolg gegeven. In verschillende plaatsen in Zuid-Baden, onder andere ook te Lörrach, is de staat van beleg afgekondigd. Sta ten-Generaal. ABESSYNIE EN DE VOLKENBOND. In de zesde commissie van de Volkenbondsver gadering kwam gister het verzoek van de Abes- synische regeering tot toelating tot den Volken bond ter sprake. Er zijn echter bezwaren, o.a dat in Abessynië nog steeds de slavernij bestaat. Vooral de gedelegeerde van Nieuw-Zeeland was sterk tegen toelating. Ten slotte hakte Motta den knoop door. Hij zeide dat Abessynië aan een drietal voorwaarden moest beantwoorden en wel 1. Afschaffing van eiken vorm van slavernij. 2. Toetreding tot het verdrag van St.Germain. 3. Aanvaarding van een Volkenbondscontrole op de uitvoering der Lwee eerstgenoemde voor waarden. Als hieraan voldaan is, zal men het volgend jaar over de toetreding van Abessynië beslissen. ALLERLEI. Uit NeW-York De directeuren der bladen verklaren, dat de staking onwettig is, omdat de menschen het werk verlieten, zonder hiervan mededeeling te doen. Daarom zullen zij er niet in toestemmen om met de vertegenwoordigers der plaatselijke vak- vereeniging een bespreking te houden, hoewel zij geneigd zijn met officieele vertegenwoordigers van den Noord-Amerikaanschen typografen bond te onderhandelen. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag19 September. Resultaat van het onderzoek der geloofsbrie ven is, dat alle gekozenen worden toegelaten. De leden worden dan beëedigd. In een korte rede spreekt devoorzitteide hoop op een aangename en vruchtbare samen werking uit. Bij het voorstel tot het zenden van een ant- vvoord-adres op de troonrede bepleit de heer Men dels (S.D.) afschaffing van deze zin ledige formaliteitDe heeren de Vos van S t e e n w ij k (C. hl.), Idenburg (A. R) Wenschen handhaving. De heer van E m b- den (V. D.) wil meer den vorm van een for- mcele dankbetuiging. Het voorstel wordt aangenomen rftet 39 tegen 11 stemmen. Na het trekken van de afdeelingcn gaat de Kamer in de afdeelingcn voor het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. De V o o r z i 11 e r deelt mede dat benoemd z.jn tot Voorzitters der afdeelingcn de heeren De Vos van Steenwijk, Idenburg, Polak, De Vries, Verstegen »n resp. tot ondervoorzitters de heeren v. d. Lande, Haffmans, mevr. Pot huisSmit, v. d. Maesen de Sombref en de Gijse- laar en dat benoemd zijn tot lid der commissie van redactie van het Adres van Antwoord de hee ren v. d. Hoeven, Idenburg, Slingenberg, Wittert van Hoogland en Dobbelman. De Kamer gaat hierna in de afdeelingen ter be handeling van het Adres van Antwoord. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag elf uur. Binnenland. Limburg leidt. Ja Limburg leidt met 2—0. En datLimburg tegen heel het overig Ne derland. Maar is het voetbalseizoen dan al Stil, wie spreekt er nu van voetbal en nog wel van competities in het midden van Septem ber. En toch, Limburg leidt En toch, er wordt een match gespeeld. En die match is nog lang niet uit. O -Neen Nog lang geen rust Dus Limburg moet oppassen, anders keeren de kansen. Want Brabant was het haast voor geweest. Maar wat is er dan aan de hand Heel eenvoudig ditTien dagen geleden kreeg de tijdelijke bibliothecaris van de Katholieke Universiteit een brief uit Brabant, waarin hem het voorstel werd gedaan, in alle eenigszins belangrijke plaatsen menschen op te zoeken, die bereid zijn, boeken voor de Universiteitsbiblio- Telef. 15. Ik ben blij, dat u deze twijfel bij mij weg neemt, vader, zeide hij, nu kan ik met een gerust geweten doen wat gij verlangt. Goed, goed, antwoordde van Gielen haastig, laten wij thans er niet over spreken. Het blijft zooals afgesproken dus en het is zoo ook het beste. Maar vadër, vroeg Antoon van Gielen nog, hoe staat het met, uw geldzaken. Gij hebt van avond een onderhoud met zakenvrienden ge had. Zij bevroeden toch niet, dat uw finan ciën zich in zoo desoiaten toestand bevinden Weineen, jongen, maak u daarover maar niet meer ongerust. Het komt nu alles in orde. Als ik de onderhandelingen tot een goed einde gebracht heb over de nieuwe ontplofbare stof, en dat zal nu zeer spoedig het geval zijn, dan is met een slag ons vermogen hersteld zijn, wij nog rijker dan ooit. En Antoon van Gielen voelde uit den toon, waarop dit gezegd werd, opnieuw, hoeveel rijk dom voor zijn vader beteekende. XII. Frits Werner had het droef gestemd, dat zijn vriend kwaad Was heengegaan. Even- Wel had lvij niet anders tegen Antoon van Gie len kunnen spreken, dan hij gedaan had. Warn deze mocht dan groot vertrouwen stellen in zijn vader, voor Frits Werd het al duidelij ker, dat de bankier in deze geschiedenis een zeer leelijke rol speelde. De mededeelingen van Alice's broer, met wien hij zoo onverwacht kennis maakte, hadden hem hiervan over tuigd. De onverwachte ontdekking, die hij gedaan had, dat de onbekende, voor wien Evan veel te vreezen had, een geWelddadigen dood was gestorven, had zijn overtuiging om trent de onschuld van Alicejs broer Weer aan het wankelen gebracht. En hij had zich af gevraagd, of hij aan de mededeelingen, die hij hem gedaan had, wel eenige waarde kon hechten, of niet werkelijk Jozef Evan een ge meen misdadiger was, die in geen enkel op zicht eenig vertrouwen verdiende. Evenwel was toen Antoon van Gielen met zijn ver trouwelijke mededeelingen gekomen, dat de bankier Werkelijk met alle hem ten dienste staande middelen zijn zoon dwong Alice ten huwelijk te vragen. En toen was het Werner duidelijk geworden* dat Alice's broer wat man deze overigens mocht zijn, inderdaad goed gezien had, toen hij beweerde, dat het van Gielen's sterkste Wensch Was, dit huwelijk door t' zetten. Jozef Evan mocht dan in veel opzich ten geen vertrouwen verdienen, klaarblijkelijk wist' hij precies Welke gevaren zijn zuster be dreigden En het stond bij Werner vast, dat de man, die op zoo ignobele wijze zijn zoon dwong, er werkelijk niet tegen op zou zien, ook Alice door bedreigingen zijn wil op te leggen. [Wordt vervolgd NIEUWE OURANT 7 a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1