DAGBLADWQ&R S&HiEBMM P 46ste Jaargang. Vrijdag 21 September 1923. No. 13749 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden, 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Biiitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. In officieele kringen tc Parijs wordt er op gewezen, dat de ontmoeting tusschen Poincaré en Baldwin een diplomatieke gebeurtenis van het hoogste belang is. Door zijn onderhoud met Millerand en Poincaré wilde Baldwin laten uit komen, dat hij tusschen de beide regeeringen de verti ouwelijke betrekkingen en de samenwerking weder hersteld wilde zien die momenteel door de oppositie in officieele Engelse he kringen tegen de Roerbezetting zijn afgebroken. Poincaré is bereid de onderhandelingen met Duitschland te hervatten mits de rijksregee- ring de verordening intrekt, waarin het lijdelijk verzet wordt, gelast. Aan deze conditio sine qua non blijft Poincaré vasthouden. Wat betreft de bezetting van het Roergebied zou het mogelijk zijn aan de Engelsche bezorgd heid tegemoet te komen, waar men' bereid zou zijn zich er mede te vereenigen, dat de bezetting met een militair karakter verdwijnt, doch zulks slechts naar die mate, waarin Duitschland aan zijn verplichtingen zal voldoen. Groot-Britlannië zal trouwens geroepen zijn aan de eventueele onderhandelingen metDuitsch- land deel te nemen. In Engelsche en Fransche kringen beschouwt men den wederzijdschen indruk'als gunstig en- ziet men in de thans aangevangen besprekingen de mogelijkheid voor een nader onderhoud. De Biitsche premier, wordt hedenavond te Londen terugverwacht. Het stond nog niet vast, of hij vóór zijn vertrek uit Parijs aldaar nog een t.wcede samenkomst met Poincaré zou heb ben. Nu evenwel het ijs gebroken is, kan in de naaste toekomst gereedelijk een meer for- meele discussie worden verwacht. Baldwin zal echter eerst het Britsche kabinet op de hoogte dienen te stellen van hetgeen hij met Poincaré heeft besproken te Londen. Ook in officieele kringen te Londen is men van meening, dat de ontmoeting tusschen de beide premiers de atmosfeer heeft opgehelderd en er toe geleid heeft, dat Groot-Bnttanme en Frankrijk elkaar thans beter verstaan dan bij de jongste notawisseling het geval bleek te zijn. Een bepaalde oplossing der geschilpunten met betrekking tot de actie in het Roergebied' cn de schadeloosstellingskwestie kon niet worden verwacht van de gehouden gedachtenwisseling. Ook kunnen de Fransche en Britsche pré miers tezamen geen regeling treffen zonder overleg le plegen met de andere geallieerde regeeringen. Indien de tegenwoordige Duitsche regeering zoo verstandig is de lastgeving van het vorige Duitsche kabinet nopens het lijde lijk verzet in het Roergebied naast zich neer te leggen, zal de kwestie der schadeloosstelling spoedig genoeg geregeld kunnen worden. De stoot daartoe moet van Berlijn uitgaan. REVOLUTIE IN BULGARIJE? Geruchten loopen er over een revolutie in Bulgaiije. De Bulgaarsche delegatie bij den volkenbond spreekt echter tegen, dat in Noorcl- Bulgarije een boeren- en communisten-revolutie zou zijn uitgebroken. De toestand is volkomen ordelijk. Ondanks de tegenspraken van de Bulgaar sche gezantschappen houden de geruchten over een revolutie in Bulgarije aan. Het Pers bureau Vaz Dias ontving uit Belgrado het vol gende telegram Hevige gevechten hebben plaats tusschen regeeringstroepen en aanhangers van den overleden premier Stamboelinski. Ernstig Wordt gevochten ten Zuiden en Zuid-Westen van Sofia. Er zijn honderden dooden. De beweging kwam volkomen onverwacht voor de Zankoff-regeering, die niét op de hoogte was van dit samengaan van de boeren en communisten. De regcering zetelt nog te Sofia en weet daar haar macht te handhaven, maar te Rado- Jhir is reeds een revolutionnaire regeering ge vormd. Naar uil Sofia wordt, gemeld, hebben de com munisten gisterochtend' in eenige steden en dorpen de politiebureaux ,en kazernes aange- vallen, om de tien dagen geleden gevangen ge zette „kameraden" te bevrijden. Troepen ver spreidden de aanvallers te Starazagora werden h aanvallers gedood en eenige gewond. DE MOORD BIJ JANINA. De „Epoca" verneemt uit BariEen dringend telegram uit Uranye, dat onderteekend is dooi den chef van de persafdeeling van het Albanee- Sche ministerie van Binnenlandsche zaken, deelt mede, dat de commissie van onderzoek de moor denaars van de- leden der Ilaliaansche militaire "Ussie heeft uitgevonden. Gistermorgen hebben eenige houtvesters bij Argyrocastro een jongen Griek gearresteerd, die de Grieksche uniform ^roeg en gewapend was. De arrestant werd aan 'te politie uitgeleverd en na een langdurig vei hoor tekende hij eindelijk de namen der moordenaars en ook van hun helpers. De Albaneesche autori teiten laten zich zeer gereserveerd uit over zijn onthullingen, maar men meent thans de perso nen te kennen, die tot den moord hebben aan gezet, onder welke Grieksche beroepspolitici zouden zijn. DE PRINS VAN WALES. De „Westminster Gazette" deelt op gezag van den secretaris des konings mede, dat er tot laat gisteravond geen enkele bevestiging ten hove was ontvangen van geruchten omtrent een ernstig ongeluk, dat den Prins van Wales in Canada zou zijn overkomen. ALBANIË. Men schetst den toestand in Albanië als zeer ernstig. Het Kosovo-comité onder leiding van Avdi- Beg-Toptani, zou een staatsgreep voorbereiden van denzelfden aard, als onlangs in Bulgarije plaats had.De Albaneesche regeeting, hiervan op de hoogte gesteld houdt een aantal troepen cn gendarmerie bereid tot onderdrukking van zulk een beweging, doch het schijnt niet zeker dat zij er in zal slagen den toestand blijvendte beheerschen. Er gaan geruchten, dat Italië de actie onder steunt en als belooning daarvoor toezegging heeft verkregen dat het Kosovo-comité Yalona en eenige plaatsen in Zuid-Albanië aan Italië zal afstaan. De Ilaliaansche hulp zou, naar het heet, daarin bestaan, dat zoodra het tot onge regeldheden komt Ttalië troepen aan land zal zetten, z.g. om de Christelijke inwoners te be schermen, teneinde zoo met het comité samen te werken JAPAN. Baron Idsjoein, de nieuwe minister van bui- tenlandsche zaken, zeide ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding, dat het het ernstigste verlangen van Japan is, vastbeslotener dan ooit te streven naar internationale samenwerking en wereldvrede. ALLERLEI. Uit Brussel. De ltaliaansche bladen hebben aangekondigd, dat prins Umberto zich met prin ses Marie-José van België zou verloven, en prins Leopold met prinses Mafalda van Italië, Dit be richt is onjuist er is op het oogenhlik geen prin selijke verloving, wat niet wil zeggen, dat er in de toekomst geen zal plaats hebben. Uit Washington. Wiedfeldt, de Duitsche gezant, zal naar Duitschland vertrekken ten einde Stresemann te raadplegen over de regeè- ringspolitiek en over Amerikaansche kwesties. Uit Essen. Te Duisburg zijn opnieuw 140 spoorwegarbeiders met hun gezin, tezamen on geveer 300 menschen, uitgezet. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 20 September De loting voor den tijd van aftreding van de leden wordt gehouden. De uitslag is, dat de groe pen 2 en 4, omvattende de provinciën Overijssel, Drenthe, Groningen, Gelderland, Noord-Holland, en Friesland, over 3 jaar, en de groepen 1 en 3 omvattende de provinciën Noord-Brabant, Lim burg, Zeeland, Utrecht en Zuid-Holland, over 6 jaar zullen aftreden. Het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede wordt goedgekeurd met 35 tegen 10 stemmen Het adres zal heden op de gebruikelijke wijze aan de Koningin worden aangeboden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 20 September. Mr. Kooien aanvaardt het voorzitterschap met een rede, waarin hij zijn dank uitspreekt aan de kamer, Welke hem voor de vierde maal tot Voorzitter koos. Spr. herinnert voorts aan de omvangrijke taak, welke de Kamer voor Kerstmis wacht, als het afdoen van staats- en In dische begrooting benevens belangrijke wets ontwerpen. Verschillende commissies Worden benoemd. Het wetsontwerp tot herziening van de Gemeen tewet wordt naar een commissie van voorbe reiding' verzonden. De leden van de huishoude lijke en van de commissie voor de stenografie wor den herkozen. De vragendag wordt bepaald op Vrijdagmiddag 33/4 uur. De voorzitter stelt voor Dinsdag 2 October in de afdeelingen te onderzoeken de Staatsbegrooting voor 1934 en de Indische Be- grooling met bijbehoorende ontwerpen. Voorts stelt spr. voor Donderdag 11 October aan de oide te stellen de Vlootwet en de Indische productenbelastingen en tariefwet. De heer D r es s e 1 h u ij s (-V.B.)steltvoor de Vlootwet niet vóór de Staatsbegrooting te behandelen. De heer Troelstra (S. D.) kwam met een motie in dien geest. De v o o r z i 11 e r betoogt dat vele geopper de bezwaren thuis belmoren bij de behandeling- van de Vlootwet zelf. Al de gestelde vragen kunnen daarbij behandeld worden. Spr. heeft zijn voorstel gedaan na het ontvangen van het Advertentiën i 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cl. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. schrijven van de Regeering, waarin verdere opschorting der vlootplanncn onverantwoorde lijk geacht wordt. De Regeering heeft spr, mee gedeeld dat zij zou prijsstellen op behandeling vóór de Marinebegrooting. Daarom was het beter de Vlootwet vóór de Staatsbegrooting te stellen. Spr. gevoelt het bezwaar dat men eerst inlichtingen wil hebben over de crisis van Finan ciën en hij steunt 't denkbeeld Troelstra om de bespreking daarover te doen voorafgaan aan de Vlootwet. Spr. acht het het beste dat de lieer Troelstra een interpellatie aanvraagt over de crisis en dat deze 11 Oclober wordt gehouden. De heer Dresselhuys (V. B.) wil zijn voorstel wel wijzigen zoodat de behandeling der Vlootwet zal plaats hebben na hoofdstuk I en als de cijfers van de Indische Begrooting be kend zijn. De voorzitter heeft tegen d't voorstel- Dresselhuys bezwaar omdat hij dit onmogelijk acht. De motie-Dresselhuys wordt verworpen met 47 tegen 35 stemmen, rechts tegen links. De motie-Troelstia wordt verworpen met 47 tegen 35 stemmen, rechts tegen links. De heer Troelstra (S. D.) vraagt de Kamer verlof vragen te mogen richten tot de Regeering betreffende de oorzaak en de op lossing der crisis mede in verband met den finan- cieelen toestand van Nederland en Nederlandsch- Indië. Het verlof wordt verleend en de dag van de interpellatie wordt bepaald op Donderdag 11 October. Het voorstel van den Voorzitter komt thans in stemming. De heer J. Ter Laan (S. D.) Wenscht de stemming aan te houden tot na de interpel latie-Troelstra. Het voorstel van den Voorzitter wordt aange nomen met 47 tegen 35 stemmen, rechts tegen links. De vergadering wordt verdaagd tot 11 Oc tober. Binnenland. Nationaal Huldeblijk. Hedenmiddag, heeft te Delft de plechtige overdracht plaats gehad, van het Nationaal Huldeblijk bestaande uit de restauratie der Nieuwe Kerk aan H. M. de Koningin. Nadat Ds. v.cl. Voort van Zijp, de feestrede uitgesproken had, beantwoordde de Koningin hem met de volgende toespraak In deze voor mij onvergetelijke ure zij mijn eerste woord een van diepgevoelden dank aan mijn geheele volk voor de gansch bijzondere wijze waarop het zelve mij met zoo groote geestdrift van zijne toewijding en trouw heeft blijkgegeven en de thans achter ons liggende weken tot een nimmer te vergeten hoogtij voor mij en voor de mijnen heeft gemaakt. Niet minder warm is mijn dank aan allen, die de van zooveel kunst zin getuigende restauratie van dit koor hebben tot stand gebracht als blijvende herinnering aan mijne vijf en twintig jarige regeering. Ook U, mijnheer de Voorzitter, betuig ik mijne erkente lijkheid voor de gevoelvolle, woorden tot mij gericht. Mijn volk heeft een zeldzaam fijn besef ge toond van betgeen mij bindt aan Willem den Zwijger, wiens geesteskind ik mij in meer dan één opzicht gevoel. Het ware in strijd met zijn willen en streven hem te eeren, of lof toe te zwaaien immers onze historie is Gods werk en in dit licht zag hij de feiten. Juist dat Gods- bestier heeft de gedachte die in zijn denken ont- spioot in ons Vaderland doen wortelschieten, haar gesteld tot eene waarheid waarop zoowel liet gebouw van den staat als het rechtsbewustzijn der natie rusten. Uit dc treffende hulde, alhier door zoo zeer verschillende geledingen der bevolking gebracht, zie ik dat die waarheid begrepen en beaamd wordt en ik dank allen voor de bevestiging daarvan op dit oogenhlik. Deze breede en diepe gedachte bindt Nederland aan Oranje en omgekeerd Oranje aan Nederland. Ik dank God voor dien band die ons in staat' stelde menig gevaar te trotseeren. Nu wij geschaard staan om de rustplaats van Willem van Oranje en diens nazaten, die in zeer onderscheiden tijdperken onzer geschiedenis hunne krachten mochten geven aan de zaak des Vaderlands, ontvalle mij een uit het hart gewelde kinderlijke hulde aan mijn diepbetreur- den vader die mij vooraf ging en voortging in het hooghouden der aloude tradities en aan haat- die zijne voetstappen drukte en wier tegenwoor digheid mij met dankbaarheid vervult. Met blijdschap begroet ik de afgevaardigden van mijn volk, zoowel die uit de elf provinciën als hen die van de deelen van Nederland van overzee tot mij kwamen en die mij daarmede opnieuw blijk gaven van de hechte saamhoorig- heid des Rijks. Hierbij gaan mijne gedachte ook uit naar onze landgenooten die niet in het Vaderland wonen, maar met woord en daad in deze dagen bewezen, met ons mee te leven. Ook de gasten vertegenwoordigende onze geest en stamverwanten in den vreemde heet ik van harte welkom. Te zamen hebben wij rijke stof tot roemen in Gods trouw die menigvuldig verhoord heeft de bede door den stervenden Vader des Vaderlands gestameld. God heeft zich over het volk van Ne derland Ontfermd niet alleen in hét verleden doch ook in den tijd die ons allen nog zoo verseh in het. geheugen ligt. Verleden en heden reiken elkander de hand. Ons volk heeft in de geschie denis eene roeping vervuld. Onze worsteling tegen vreemd geweld, de heiligste rechten en vrijheden'die wij daardoor mochten verwerven, waarvan allen binnen onze grenzen de zegenin gen ondervonden, de groote mannen waarop ons volk schier op elk gebied mag bogen en die ons land tot wereldvermaardheid brachten, dit alles heeft ons in staat gesteld die roeping te vervul len, ja nog meer, ook andere volken hebben daar van den zegen ondervonden. Ook thans en voor de toekomst is er eene taak voor ons weggelegd, zoowel bmnen eigen gebied als m het groote gezin der volkeren. Mochten wij allen, ziende op den Vader des Vaderlands en willende ons zelf zijn en blijven, onverpoosd voortbouwen op de grondslagen door hem gelegd en puttende uit de schatten, ons door een groot voorgeslacht nagelaten, vooraangaan op den weg van bescha ving en vernieuwende kracht en met de hulp van God het woord in toepassing brengen „Wees een zegen." De organisatie van de hooyei-e standen. Ten einde aan de plannen van het Episcopaat uitvoering te geven, hebben de bisschoppen in ieder diocees een bekend katholiek uitgenoodigd om de oprichting van een Diocesane Vereeniging van Hoogere Standen voor te bereiden cn zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Mooie gift. Door den Iloogecrw. Pater Generaal der Karthuizers te Chartreuse de la Valsainte zijn aan de R.K. Universiteit te Nijmegen ten behoeve der bibliotheek geschonken een 50 tal diverse werken in folio van een aanzienlijke waarde. Het jubileum van de Koningin. Het regeeringsjubileum van de Koningin der Nederland zal in het Rijnland Zondag door een groote plechtigheid te Keulen feestelijk herdacht worden, 's Ochtends heeft in d'e Caeciliakerk een plechtige Godsdienstoefening plaats, 's Middags zal een optocht van afvaardigingen van alle Ka tholieke Nederlandsche vereenigingen uit Wesl- Duitschland met hun vaandels rondtrekken, waar aan ook leden van de Nederlandsche Tweede Kamer zullen deelnemen. Daarna wordt er feest gehouden in de groote zaal van de Buerger Ge- scllschaft. Tot de feestcommissie, waarvan Minister Ruys de Beerenbrouck beschermheer is, belmo ren o.a. baron van ITövell tot Westerflier, de commissaris der Koningin in Limburg, Mgr. Prin sen, voorzitter van het centrale St. Jozefscomité en de heer Habet.s, de burgemeester van Kerk- rade, eere-voorzitter van de Confederatie. De nooduitkeering. Naar de Tel. verneemt zal de beslissing der regcering in zake het intrekken der nooduit keering aan de gemeenten dezer dagen ter sprake komen in een vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Deze vereeniging, welke bijna alle gemeenten omvat en welke de belangen van de gemeenten behartigt, zal dan, naar verwacht Wordt, stappen doen bij de regeering, om in deze aangelegen heid tot een voor de gemeenten bevredigende oplossing te komen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R.K. Leeszaal en bibliotheek. Het Bestuur der R.K. Leeszaal en Bibliotheek alhier, verspreidde dc volgende circulaire Katholieke sladgenooten Eindelijk zijn we dan in het bezit van onze eigen bibiotheek, of althans van het gebouw, waar ze zal Worden ondergebracht. Veel is reeds gegeven door enkelen, veel reeds gedaan door anderen, zooals te zijner Lijd zal blijken. Van alle kanten zijn ons zoowel wetenschap pelijke- als waardevolle literaire werken toege zegd of toegezonden. Toch hebben We nog pas de eerste helft van den weg afgelegd, die lot ons doel voert, daar oprichtings- en installatiekostcn zoo enor me sommen vorderen. Immers kasten moe ten worden aangeschaft, voor vloerbedekking, gordijnen, licht verwarming cn ameublement moet Worden gezorgd. Er moet een bibliotheca resse Worden benoemd cn een concier-gebinder aangesteld, om nu niet te spreken van de eerste aanschaffing boeken Is de bibliotheek echter eenmaal op gang, dan maken we zonder moeite onze begrooting sluitend. Intusschen zoo ver zijn We nog niet en er is veel geld noodig en er zal hard gewerkt dienen te worden om op 1 October te kunnen openen. Het zullen echter geen vergeefsche kosten, het zal geen vergeefsch werk zijn wij zullen een inrichting tot onze beschikking NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1