P. Groenend aal Jr. hebben, die een sieraad, zij het een onmisbaar gebleken sieraad, zal zijn van Katholiek Schie dam een inrichting, die met anderen kan wedijveren, waar ieder de op zijn gebied nood zakelijke Werken of handleidingen zal kunnen vinden waar onze Katholieken op nuttige of aangename manier hun dagen of avon den kunnen dooi brengen in een gezellige en Katholieke omgeving. Wij voelen dan ook allen persoonlijk hoe jam mer het zou zijn wanneer eene zoo voorspoedig begonnen onderneming door voorloopig geld gebrek zou moeten worden stopgezet. Daarom wordt lid, begunstiger of donateur van de R. K. Leeszaal voor Schiedam en Om steken, U en ieder der Uwen. Nooit zult ge Uw geld nuttiger hebben besteed. Helpt ons de kroon op ons Werk zetten wordt lid. Reeds bij een bijdrage van ƒ1.wordt U een leeskaart uitgere'kt, zoodat iedereen lid kèn en dus ook moét worden. Wie over meer beschikt, geve meer wie over veel beschikt, geve veel. Als i§der mee werkt, is ons succes verzekerd. Helpt ons ook de idee der Katholieke Leeszaal ingang te doen vinden bij Uwe kennissen. Wie boeken heeft, helpc ons onzen boeken- voorraad aanvullen of sta althans een gedeelte ervan in bruikleen af. Dezer dagen werd ons zooals de N. Schiedam- sche Courant reeds meldde, door een vooraan staand Katholiek kunstschilder een groot (2.25 M. bij 1.25) decoratief schilderij aangeboden voorstellende de verheerlijking van de H. Liduina op te hangen in de kranten- en tijdschriftenzaal; ook nog een paar andere toezeggingen bereikten ons Aan actieve belangstelling ontbreekt het ons dus niet. Blijft nu ook gij niet achterwege, Kat holieke medeburgers, wordt lid,om het sc.hoo- ne van de zaak, maar ook vooral om U zelf en Uwe kinderen want, weet het wel, niets is meer waardande variante op een bekend spreekwoord: Zeg mij wat gij leest en ik zal U zeggen wie gij zijt. Het Bestuur Dr. J. Bauwens. LI. J. Steens. Th. J LI. Mouwens. Jac. En gering. Adr. de Koning. De Censor Kap. P AU LUSSEN. Opening van de St. Hendrikusschool. Hedenmorgen is de pracht ige R. K. Jongens school, aan de IJsselmondeschestraat, de eerste school met uitsluitend leekenpersoneel, plechtig ingewijd en geopend. Om half tien was er ter eere van deze gelegen heid in de kerk van 't LI LIart in de Gorzen, door pastoorWarnink, geassisteerd door kap. Leesberg en pater van Pinxteren een plechtig gezongen H. Mis opgedragen, die o.m. Werd bijgewoond door alle kinderen die eerstdaags deze school zullen bezoeken. Ongeveer elf uur arriveerde de hoogéerw. deken, die de inwijding zou verrichten, de pas toors der verschillende parochiën en verscheidene andere heeren geestelijken. Zij werden ontvangen door de heeren A. Zoet mulder, J. Evers, A. J. de Koning en L. W. Kramers, bestuursleden van de St. Willibrordus stichting. Behalve het onderwijzend personeel, merkten wij onder de aanwezigen op denRijks-en gemeen te-inspecteur, den Wethouder van onderwijs, den broeder-overste en eenige eerw. zusters. Allen begaven zich naar het, frisch-uitgevoerde gymnastiek-lokaal waar pastoor Ligtliart, als voorzitter van de St. Willibrordusstichting de aanwezigen welkom heette en liet woord gaf aan deken Schraag die in een keurige toespraak Wees op den grooten invloed die de school, vooral de lagere, op het kind uitoefent, een invloed die zich cloor heel zijn verder leven op aarde hand haaft. Maar ook, vervolgde de spr., omdat, wij de school beschouwen als het ontw;kkelingscentruni voor twee werelden, voor de tijdelijke en voor de eeuwige, daarom ijveren wij met alle kracht, voor ons Roomsch Onderwijs. Om dit groote doel te bereiken, eindigde spr., heeft deze inwijding plaats, die Gods genade zal afroepen over onze pogingen om de jeugd op te voeden tot burgers van de Stad Gods. Daarna verrichtte de deken, onder het bidden en zingen der mooie liturgische gebeden, de inzegening van het geheele gebouw de fraaie versiering van planten en bloemen, de misdie- naartjes in hun feesttoog, het vriendelijke in terieur, gaven aan deze treffende ceremoniën nog meer bekoorlijkheid. Na afloop der gewijde handelingen begaven allen zich weer naar het gymnastieklokaa 1 Pastoor Ligthart nam toen het Woord en wees nog eens op de beteelcenis der gestorte gebeden, hij drukte er zijn voldoening over uit dat wij een nieuwe school rijker zijn geworden en noemde de ze aanwinst, een nieuwe parel in de eerekroon, die Schiedams katholieken op onderwijsgebied verdiend hebben. Tenslotte dankte spr. den deken voor zijn moeite en hulp bij het stichten van deze school, den heer de Bruin, als Weth. van onderwijs voor zijn welwillende medewerking en de inspecteurs van het onderwijs, den architect, aannemer en uitvoerders, en het schoolbestuur, bijzonder den heer A. Zoetmulder, die de versiering had verzorgd, voor al hetgeen zij in 't belang der nieuwe school hadden Verricht. lot, pastoor Warnink richtte spr. zijn geluk- wensch met dezen vooruitgeschoven' bescha- vingspost in zijn jonge parochie en met, een Woord van opwekking tot het hoofd der school, den heer D. Flapper, en de overige onderwijzers, die Maandag den arbeid in de St. Hendrikus school zullen beginnen, besloot spr. zijn harte lijke toespraak en verklaarde de school voor geopend. Wethouder de Bruin, deelde daarna mede, dat de burgemeester verhinderd was geweest om de opening der school bij te wonen, voorts dankte spr. voor de waardeerende Woorden tot hem gericht en na gewezen te hebben op liet loyale standpunt dat de gemeente in onder wijszaken inneemt, sprak hij de hoop uit dat de samenwerking tusschen de Willibrordusstichting en de gemeente even voortreffelijk mag blijven als zij nu is. Hiermede was het officieele gedeelte afge handeld de genoodigden bleven nog even ge zellig te samen. De nieuwe school, die zoowel boven als be neden, vier lokalen telt, is naar de plannen van architect A. P. P. Roovers, in 10 maanden tijds door den aannemer Weerheym uit Ylaardingen gebouwd. De volgende plaatselijke firma's hebben er aan medegewerkt Timmerfabriek „Schiedam" firma Aleman, betonwerken Dermolyht Mij., vloeren de Goede en Mol, verlichting Mart. Soeters, Meijer en Stegman, loodgieterswerk zaamheden J. Breve, steenhouwer de bekende firma Gebr. Vincent zorgde voor de centrale verwarming terwijl de gebr. Dries de beschilde ring keurig en smaakvol uitvoerden. Er vroeg bij. Uit de bewoners van BroersVeld heeft zich een voorloopig Comité gevormd, om te komen tot een Buurtvereeniging ter herdenking van het 25-jarig Huwelijksfeest van LI. M. de Konin gin (in 1926). Eerstdaags zullen alle bewoners, zoowel man nen als vrouwen ter vergadering worden uit- genoodigd, om tot dat doel te geraken. Rosa's Bloemententoonstelling. Van 4 tot 6 uur gistermiddag was er gelegen heid voor de kinderen die aan dc tentoonstel ling hebben medegewerkt om deze te bezichtigen. Het was een gezicht, dat deed herinneren aan den distributietijd in een breede rij stonden de meer dan duizend kinderen met hunne ge leiders aangegroeid tot ruim 1500 personen, vanaf het begin der gang tot voorbij de Bran- derssteeg te wachten tot het hun beurt was om toegelaten te Worden. Dit ging met 200 tegelijk, om, zoodra deze na een kwartier verblijf in de zaal weder door den uitgang aan de Westvest waren geloosd, een nieuwe stroom te kunnen toe laten, het Welk alles zeer ordelijk verliep. Jammer dat juist op"dit uur een zware regen bui neerdaalde, doch deze kon niet verhinderen dat de wachtenden bleven waar ze waren, al leen mei, meer ongeduld nog, om binnengelaten te worden. Vele kinderen en geleiders ontvingen eadeaux. Des avonds was weder de toeloop enorm, zoo- zelfs dat ook toen een distributie voor toelating in de zaal noodig was. De 200e bezoeker de heer Meeder, Hoogstraat, de 300e de heer Faas, Amalia van Solmstraat,_de 400e de heer Wuisman, Lange Kerkstraat, de 500e de heer J. Klapwijk, Overscliie de 600e de heer M. C. Plooy, Warande de 700e Mej. van Noort, Achtersingel, dc 800e de heer Iluiskes, Raam en de 900e bezoeker de heer A. Hodes, Zalmstraat 19 ontvingen de voor hen te voren vastgestelde eadeaux en wanneer het Weer meer tot uitgaan had gelokt, Was zeer zeker het getal de 1000 ver te boven gegaan, nu Werd het, alleen voor den avond, 980. Men hoort in het algemeen één roep, n.l. dat de tentoonstelling nog mooier is dan die van verleden jaar. Hedenochtend werd de tentoonstelling be zocht door de verpleegden van 't St.. Jacobs Gasthuis en St. Liduina-Gesticht die gratis de bloemenpracht en verdere weelde der expositie konden bewonderen. Dat ze zich dankbaar toonden voor al het genotene, behoeft nauwelijks te worden gezegd- UIT ROTTERDAM. Op den Schieweg alhier ter hoogte van het terrein van V. O. C., heeft de bak ker P. van M. met zijn motorfiets, waarop mede gezeten was de bakker J.D., beiden uit Overschie, aangereden den barbier G. S. uit Overschie en W.- E. uit de Verbraakstraat alhier, die daar wandelden. De barbier Werd aan bet, hoofd ver wond en kreeg een hersenschudding, en zijn ka meraad werd eveneens aan het hoofd gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Op de motorfiets is voor loopig beslag gelegd, en de bakker P. van M. is aangehouden. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 20 SepLember 1923 het verzoek van de N.V. IJZER- EN STAAL- BEWERKING om vergunning tot oprichting van een werkplaats voor het vervaardigen van lichte ijzerconstructies, plaat- en smeedwerken, annex machine-reparatieinrichting in het pand Noordvest 93, kadaster Sectie A. No. 1647 (ged.), met 3 electromotoren van resp. 71/2, 3 en 1/8 P.K., drijvende diverse werktuigen, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 21 September, 1923. DRANKMET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van WOUTERUS WIL- LEMSEN te Rotterdam om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in a. de linker beneden-voor b. de link er-ben eden tusschen c. de linker- beneden-achter d. en de recht er-beneden- achter-localiteit van het perceel Lange Haven 115, welke localiteiten een oppervlakte hebben van respectievelijk 112,55, 192, 41.30 en 41.84 M2. herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenenvan het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingediend. Schiedam, 21 September 1923. Gemengd Nieuws. Flinke b e 1 o o n i n g. Een firma te Rot terdam, welke in Maart j.l. voor 50.000 is op- gelicht door iemand, die zich Otto Behrends noemde en valsehelijk namens die firma hande lend, een chéque liet overschrijven op een bank instelling in Den Haag, heeft thans een belooning van 2500 uitgeloofd voor dengene, die aanwij zingen verstrekt, welke leiden tot aanhouding- van den dader. Bovendien wordt 10 pet. uitgekeerd van het bedrag, dat teruggevonden mocht worden. Mondelinge of schriftelike inlichtingen te ver strekken aan de afd. centralerecherche-Alexan- derplein t.e 's-Gravenhage. De inbraak in de R. K. pastorie te V e 1 p. Het is den recherche van Velp ge lukt, na een uitgebreid onderzoek in deze zaak licht te brengen. Zaterdagmorgen heeft de re chercheur Huurman van Velp te Tilburg gear resteerd mej. M. V., die vroeger eenigen tijd als huishoudster bij den rector te Velp gediend heeft. Dinsdagmorgen heeft M. V. een volledige bekentenis afgelegd de ledige trommel is reeds teruggevonden, maar de effecten zijn tot, nu toe nog niet gevonden. M.V. heeft Zondag, ter stond na de inbraak, den- effectentrommel cloor een smid te Arnhem laten openbreken. Deze smid heeft verzuimd de polit ie hiervan in kennis te stellen. Omgeslagen. In het Woudmansdicp bij Leeuwarden is een roeibootje, waarin twee per sonen zaten, door een zeilschip overvaren. De beide inzittenden raakten te water. De een wist zich zwemmende te redden cle ander, de ruim 40-jarige korenmeter W. T., is verdronken. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Ongelukken. Woensdagmorgen is de 33-jarige H. V. te Wapserveen (Dr.) toen hij op jacht zou gaan, door een schot uit zijn eigen geweer getroffen. Hij was dadelijk dood. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Neder- landsche pelgrim Van der ITeyden, uit Weert, gisternacht, even voorbij Angoulème, uit een naar Lourdes gaande trein is gevallen. Zijn hoofd werd verpletterd. De malversatie te Maasdam. Naar het Rott. Nbld. verneemt zal vandaag voor de Rechtbank te Dordrecht worden be handeld de zaak tegen L. E. M. K., voorheen burgemeester van Maasdam. Een on geluk op de S 1 o t e r d ij k.' Aan boord van het Nederlandsche s.s. „Sloter- dijk", dat te Antwerpen ligt, heeft, volgens de ,,Msb." Woensdagmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee leden der bemanning, Piet Blïekendael van Schiedam en G. van Loonen van Rotterdam waren bezig op een met touwen vast gemaakte verhooging den schoorsteen te schilde- ten, toen een der touwen losraakte met het gevolg dat Bliekendael op dek werd geslingerd en van Loonen in een kolenbunker terecht kwam. Blie kendael werd met gebroken arm en ernstige ver wondingen opgenomen, terwijl ook van Loonen een arm gebroken heeft en tevens klaagt over inwendige pijnen. Beiden zijn in het St. Elisa- bethsgasthuis ter verpleging opgenomen. Moord in droomtoestand. De 20- jarige John Fryatt te Leyton had zich gisteren voor den rechter te verantwoorden wegens moord op zijn echtgenoot. Beklaagde, die met zijn vrouw zeer geluk kig was, kwam op den dag van den moord het huis uitloopen, schreeuwende „Mijn vrouw- is dood 1" Daarna viel hij bewusteloos neer. Toen men een onderzoek instelde, bleek het dat hij de ongelukkige vermoord had en dat hij daarna een flesch, met een gevaarlijke vloei stof gevuld, had uitgedronken. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd en kon dit, na eenigen tijd behandeld te zijn, weer hersteld verlaten. De politie-clokter, die den man onderzocht had, verklaarde, dat deze gehandeld had in een toestand van „epileptisch automatisme". Aan de jury verklaarde Fryatt, dat hij en zijn vrouw volkomen gelukkig waren. Zij za ten tezamen, toen hij op een gegeven oogenblik over al zijn leden begon te beven en in een toe stand van bewusteloosheid vervield. Toen hij weer bijkwam, zag hij, dat zijn vrouw dood was. De jury bevond Fryatt schuldig, maar on toerekenbaar en gelastte zijn verpleging als een gevaarlijke krankzinnige. Oud papier. Een Engelsch blad weet te vertellen, dat de Nationale Bank te Brussel dezer dagen een groot gewicht aan marken in bankbiljetten heeft verkocht als oud-papier. De opbrengt was ongeveer honderdmaal zoo hoog als de nominale waarde van de papiertjes volgens den huidigen koers. Overval. Uit Barcelona wordt gemeld, dat zes gemaskerde mannen een inval hebben gedaan in cle spaarbank te Tarrasa, waar zij 3000 peseta's bemachtigden. De bandieten vluchtten in een auto in de richting van Sabadell. Zij werden door verscheiden burgers achtervolgd en er werden schoten gewisseld, waarbij een burger werd ge dood en een gewond. Een bandiet werd gewond. Kort daarna reed de auto tegen een boom en werden de drie inzittenden gearresteerd. Kerkroof. Gelijk reed gemeld, werd is cle kerk van de LI. Maagd bij Gethsemane van al haar schatten, bestaande uit diamanten, juwee- len, zilveren lampen en beelden, beroofd. De regeering van Palestina treft alle maat regelen om aan de rooverijen in de betreffen de streek een einde te maken. Beroovingen langs den openbaren weg zijn daar schering en inslag. Ook cle bedoelde kerkroof schijnt cloor een der beruchte bandietenbenden in die streek ge pleegd te zijn. De kerk van de H. Maagd, waar cle roof plaats greep, dateert uit de 12de eeuw. Volgens de legende bevond zich daar ter plaatse het graf van de IL. Maagd. Op die plek werd in de vijfde eeuw een kerk gebouwd, waar deze en volgende kerken, claar opgericht, werden door brand ver nield, tot de nu bestaande kerk werd opgetrok ken. Een 120-jarige. Naar uit Bagdad wordt gemeld, leeft er in 't dorp Zobair bij Basa een man, Abu Seraih Ali ibn Abdullah geheeten, die 120 jaar oud moet zijn. Ook thans nog ziet hij er absoluut geen bezwaar in. om van Zobair tot Basa en terug te loopen, op één dag, een afstand van 22 kilometer. Hij be schikt nog over al zijn lichamelijke en geestelijke vermogens. Zijn tanden zijn nog gaaf en wit en hij is nog zoo recht als een kaars. De man heeft 14 zonen en één dochter. Tot voor korten tijd kon hij zich nog de kracht- praestatie veroorloven van een ganschen dag te jagen. Kerknieuws. Het Apostolisch Vieariaat van Batavia. Naar verluidt, schrijft „De Tijd.", zal het Vicariaat van Batavia, waarvoor sedert het •overlijden van Mgr. Luypen nog geen nieuwe Apostolisch Vicaris is benoemd, waarschijnlijk worden verdeeld. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Meest matige Z. tot W. wind, tijdelijk opklarend, later weer zwaar bewolkt tot betrokken, met regen, zelfde temperatuur. De Ambtenaarssalarissen. De regeering heeft na kennisneming van het advies dér Centrale Commissie voor georgani seerd overleg besloten niet over te gaan tot het staken over 1924 van de periodieke tracte- mentsverlioogingen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 20 Sept. 21 Sept. Londen j 11.561/g 11 56 Berlijn - IVs - 2 Parijs «*- - 15.13 - 15 05 België - 12.69V2 - 12.71 Zwitserland - 45.— - 44.9772 Weenen - 0.00s/t 0.00 45 60 - 45 75 67.60 - 67.55 40 90 - 40.77 V, Amerika 2.54°/16 - 2.547, Madrid - 34.40 34 35 -11 44 - 11.40 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 20 Scpt'. 21 Sept. Londen t 11.541/2 11.553/* - 14.97 Va -15 0272 Brussel - 12.471/2 - 12.727a - 2.547, - 2.543/4 - 17* - 2 Stockholm - 67 55 - 67.50 - 44.95 - 45.05 Kopenhagen 46.— - 45.80 - 40 80 - 40.75 -0.00353/4 -0.003574 Telegrammen. DE RAMP IN JAPAN, TOKIO, 21 Sept. (draadloos). Alle dakloozen tengevolge van de aardbeving zijn thans on dergebracht in tijdelijkebarakken in de parken. In de stad zijn op verschillende plaatsen hospitalen ingericht voor de zieken en gewon den. Uit het buitenland is tot nu toe meer dan 5 m llioen dollar voor steun ontvangen. IIET LIJDELIJK VERZET. PARIJS, 21 Sept. (draadloos). De Duitsche regeering bespreekt nu de kwestie van de op heffing van het lijdelijk verzet in het Roerge bied. Stinnes zou heden cle arbeiders hebben aangeraden, onder de Fransehen aan het werk te gaan Thijsscn daarentegen zou aanbevolen hebben den strijd voort te zetten. Intusschen zijn de gelden tot ondersteuning van het lijdelijk verzet, die de regeering te Berlijn zendt, niet meer voldoende. Uit Berlijn werd heden gemeld, dat de vakvereenigingen zouden aclviseeren, algemeen het werk te her vatten. BERLIJN, 21 Sept. (draadloos). De regee ring heeft formeel verklaard niet in staat te zijn het lijdelijk verzet in het Roergebied en het Rijnland nog langer te betalen. Vele ar beiders hervatten het werk. AARDBEVING. MOSKOU, 21 Sept. (draadloos) In het district Armour is een aardbeving waargeno men. Te Poltoratok duurde de beving 20 se conden. Er zijn geen slachtoffers. mmm mmm mmm mmm mmm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2