GEZANT WIEDFELDT. Alvorens naar Europa te vertrekken verklaar de de Duitsche gezani te Washington, Wiedfeldt, dat Duitschland zou trachten, een groote leening voor het herstel op te nemen, zoodra het lijdelijk verzet in de Roer zou zijn afgeloopen. Wiedfeldt gaat naar Berlijn om een conferentie van Duitsche gezanten, die door Stresemann is bijeengeroepen, bij te wonen. ALLERLEI. Dit Katlsruhe De toestand is hier sedert gisteren belangrijk verbeterd. De politie-troepen konden uit Lörrach woiden terug getrokken. Te Heidelberg en Freiburg moest de politie echtei nog eenige malen groote samenscholingen van meest communistische elementen uiteen jagen. Als protest tegen het optreden van oir politie te Lurracb hebben de communisten een oproep uitgevaardigd tot de algemeene staking. De vakvereenigingsleiders hebben echter bewerk stelligd, dat hierover bij referendum zal worden beslist. Uit Tokio Overeenkomstig de bepaling van het verdrag van Washington betreffende de v I o o t on t'wapen in g zijn negen slagschepen van de vlootsterkte afgevoerd. Uit Constantinopel. Moestafa Tsjeref Bey is belast met de leiding van de onderhandelingen over een Turksch-Amerikaansqh verdrag, welke te Lausanne werden uitgesteld. Binnenland. Het jubileum van de Koningin. Het .nation aal h u 1 d e b 1 ij k. Betreffende de plechtigheden in de Nieuwe Kerk te Delft, Wordt nog het volgende gemeld Vóór het grafmonument van prins Willem van Oranje, waaromheen zich alles concentreer de, was een vrij groote ruimte opengelaten. Onmiddellijk rechts van het monument (bij het binnenkomen) stonden de 4 voor de Konin- lijke familie gereserveerde zetels en onmiddellijk links de katheder voor den spreker, ds. Van dei- Voort van Zijp. Het volle koor bood met zijn be zoekers in ambtsgewaad of rok en hun dames een bont en boeiend schouwspel. Daar waren o.m. de ministers Buys de Beerenbrouck en De Visser als eere-voorzitters van het nationaal comité, oud minister Idenburg, commissarissen der Koningin in verschillende provinciën, de prinsen van Solo en Djokja, de sultan van Boelóengan, de burge meesters van Den Haag, Rotterdam, Schiedam en Arnhem en andere gemeenten, de leden van het comité, een vertegenwoordiger uit Zuid- Afrika, leden van de Eerste en de Tweede Kamer, enz. Ook de arbeiders, die met zooveel toewijding- liet mooie Werk der restauratie hadden verricht in zoo korten tijd, waren niet vergeten, maar hadden een goed plaatsje gekregen en ontvingen een hartelijk, gevoeld woord van dank van den spreker. Tegen 1 uur ving het orgelspel van dr. Johan Wagenaar zacht aan een fantasie op oud-Hol- landsche liederen en om 1 uur werd de Koningin- Moeder binnengeleid door jhr. mr. dr. De Vos van SteenWijk. Eenigen tijd later treden, terwijl weer allo aanwezigen opstaan, H. M. de Koningin de Prins der Nederlanden en Prinses Juliana door het middenpad het koor binnen e'u nemen naast de Koningin-Moeder in de. voor hen be stemde zetels plaats. Dan zingt onmiddellijk de Madrigaalvereeni- ging, den 138sten Psalm, getoonzet door J. P, SWeelinck, waarna ds. Van der Voort van Zijp zijn rede uitspreekt. Na zijn rede, eindigend met het „Mijn schild en mijn betrouwen," heffen de aanwezigen, staande, spontaan het oude Wilhelmus aan en ds. Van der Voort van Zijp legt een krans bij het eeremonument van het Huis van Oranje. Nu verheft zich de Koningin en spreekt met zeer duidelijke stem haar antwoord uit. Na haar met kracht uitgesproken ,Wëes een zegen" klinkt een „Leve de Koningin" en een driewerf „hoera" en wordt haar het „Dat 's Heeren zege op U daal" toegezongen. Terwijl dan het orgel en het koperensemble het „Komt, dankt nu .allen God" inzetten, wordt de vorstelijke familie door het gerestaureerde koor en den kooromgang rondgeleid, waarbij IT. M. van haar bewondering voor het volbrachte werk getuigde. Ter herinne ring hieraan is in den Noordhóek van het koor een gedenksteen aangebracht met de woorden „In het jaar van het zilveren regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina werd deze gedenksteen door Hare Majesteit onthuld op den 21sten September bij het tot stand komen van het herstel van het koor dezer kerk," Nadat de Koninklijke familie weer Heeft plaats genomen, klinken het „Gelukkig Vaderland" en „O Heer die daer" uit Valerius' Gedenck- clanck, uitgevoerd door Dresdens Madrigaal- vereeniging. Onmiddellijk daarna zetten orgel en koper weer in met Handels „Halleluja" en de vorstelijke personen Verlaten de kerk. De ambtenaarssalarissen. De regeering heeft zooals wij reeds meldden besloten niet over te gaan tot het stopzetten over 1914 van periodieke traktementsverhoogin- gen. Wij vernemen nader, dat dit besluit ge baseerd is op de overweging dat bij de herzie- nmg der salarisregeling welke vóór 1925 tot stand zal komen, het vraagstuk der periodieke verhoogingen m zijn geheel onder de oogen zal worden gezien. Staking als profest tegen de Vlootwet. Naar wij vernemen wordt in de kringen van de Besturen van het Nationaal Arbeids-Secre- tariaat ernstig overwogen,om op den dag waarop het ontwerp-Vlootwet in de Tweede Kamer in behandeling komt eene algemeene staking te proclameeren en dan tevens in Den Haag eene demonstratie op touw te zetten. Nobel. De minister van staat jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lobman heeft zich per brief tot den minister van Financiën, gewend met het verzoek, op zijn pensioen een gelijke korting toe te passen als zal worden toegepast op de wedden van de lands dienaren in actieven dienst. Aan de Duitsche grenzen. Van regeenngswege zijn aan de grenzen maat regelen getroffen tegen overstrooming van ons land door ongewenschte elementen uit Duitsch land, in verband met de onlusten aldaar. De Troonrede. Het wederantwoord van TI. M. de Koningin op het adres van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal ter beantwoording van de Troon rede, luidt als volgt Mijne Heeren, Ik verzoek U aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal mijnen dank over te bren gen voor haar Adres van Antwoord. Het was mij aangenaam te' vernemen, dat ik kan rekenen op de volle toewijding van cle Eerste Kamer bij de behartiging van 's Lands belangen. Van ganschcr harte hoop ik, dat Gods ze gen moge rusten op haren arbeid. De schadeloosstelling der Kamerleden. Dezer dagen namen wij een bericht over uit de „Maasbode", dat de president der Tweede Kamer een voorstel aan dé leden zou doen om vrijwillig een gedeelte van de grondwettelijk vastgestelde schadeloosstelling terug te storten. Mr. Troelstra deelt nu in „Het Volk" mede, dat hij mr. Kooien daaromtrent inlichtingen heeft gevraagd en deze daarop mededeelde, dat van dit voornemen, hem toegeschreven, geen sprake is en dat hij geen enkel verbapd ziet tus- schen de door de Regeering beraamde verlaging der ambtenaren salarissenen deschadeloosstelling. der Kamerleden. Mr. Troelstra voegt hieraan nog toe, dat de Kamerleden, die tegen een salarisverlaging der ambtenaren zijn, dus die der S.D.A.P., geen aanleiding hebben een salarisverhooging op hun eigen toe te passen Zoo komt de aap uit dc mouw Bezuinigiiigsinspeeteur. Volgens het Volk zal generaal Boellaard, in specteur van de infanterie, die met 1 October den militairen dienst zal verlaten, benoemd worden tot bezuinigingsinspecteur. Staatsbegrooting voor 1924. Blijkens de recapitulatie op de begrooting van Staatsuitgaven voor het dienstjaar 1924, waar in de geraamde bedragen voor de verschillende Hoofdstukken afzonderlijk vergeleken worden met de toegestane bedragen voor 1923, blijft de totale raming voor 1924 beneden het bedrag toegestaan voor 1923 met 52.156.276.201/2. Actie van R. K. Overheidspersoneel. Donderdag hebben de R. K. Centrale van burgerlijk nijverheidspersoneel, de R. K. bond van spoorweg-personeel St, Raphael en de R. K. bond van politiepersoneel St. Michael vergaderd, ter bespreking van cle actie, die speciaal door het R. K. Overheids- en semi-overheidspersoneel zal Worden gevoerd tegen de regeeringsplannen inzake de salarisvermindering. Besloten Werd, zoo mogelijk in d'e eerste helft van October te Utrecht een protestvergadering, te houden, en voorts aan de onlangs in het leven geroepen en over het geheele land verspreide comité's van actie te verzoeken, plaatselijk of gewestelijk soortgelijke vergaderingen te beleg gen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag 28 September 1923, des n.tn. te 2 uur in het gebouw „Eendracht." De agenda vermeldt o.m. 't volgende 1Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Gemeenteraad, den heer N. Kramer Freher. 2. Benoeming van een gedelegeerd lid van de Vereeniging „De Ambachtsschool voor Schie dam en Omstreken" in verhand met de aftreding als raadslid van den heer J. M. van Pelt. 3. Aanbeveling van Curatoren van het Gym nasium ter benoeming van een Curator in ver band met de periodieke aftreding als zoodanig van den heer Ds. J. F. Jonkers Aanbevolen wordt de heer Ds. J. F. Jonkers (aftredend). 4. Voordracht van B. en W. ter benoeming van personeel aan de Nijverheidsavondschool. Voorgedragen worden voor een definitieve benoeming J. H. de Wit als leeraar in Werktuigkundig en Smidsteekenen A. C. IT. Slot als leeraar in dezelfde vakken L. H. Pomes als leeraar in Lijn- teekenen en Projectieleer J. Joosten als leeraar in Wis-, Natuur- en Werktuigkunde voor een benoeming voor den cursus 1923/24 C. H. v. Amerom als leeraar in Bouwkundig teekenen. 5. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen in het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1923 kasgeld op te nemen tot een bedrag van ten hoogste 1.300.000. 6. Voorstel van B. en W. tot aankoop van J. Dries van de woningen van Leeuwenhoeckstraat 42, 44, 46 en 48. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening, waarin voor de verkiezingen van de-leden van den Gemeenteraad, de kieskringen worden verdeeld in stemdistricten en de loka len worden aangewezen zoo voor de stembureaux als voor de hoofdstembureaux en het -Centraal Stembureau (Gemeenteblad 1922 no. 4.) 8. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen gesteld door de raadsleden, de heeren W. v.d. Hoek en T. Slavenburg, met be trekking tot het plaatsen van inrichtingen van vermaak op de Broersvest bij gelegenheid van de Huldigingsfeesten van H. M. de Koningin. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de ISen eden-Maas. Vergadering gehouden op Woensdag 19 Sep tember 1923 in het Handelsgebouw te Vlaar- dingen. De Voorzitter de heer J. H. van Linden van den Heuvel opende deze vergadering met het uitspreken van de volgende rede Verblijdende omstandigheden hebben ons verhinderd op den eersten Woensdag dezer maand samen te komen. Niet alleen in ons dis trict maar in Heel Nederland Werd in die dagen met opgewektheid feest gevierd. Met opgewekt heid, ondanks de moeilijkheden en zorgen waar mede wij allen te kampen hebben, maar die wij een oogenblik Iconden vergeten, omdat er in ons hart slechts plaats was voor dankbaarheid. Nederland heeft het niet genoeg te waardeeren voorrecht een Koningin te bezitten, die als Oran jetelg reeds bij voorbaat verzekerd kon zijn van de liefde van haar volk, maar die bovendien gedurende vijf en twintig jaren een voorbeeld is geweest van plichtsbetrachting en toewijding. Wij kennen de warme belangstelling die H. M. steeds aan den dag legde voor nijverheid, scheep vaart en visscherij en meenden daarom, dat het zeer zeker op den weg der Kamer lag bij het Zil veren Regeeringsjubilée van onze gevoelens te doen blijken. Te dien einde Was het bureau der Kamer Zaterdag j.l. tegenwoordig op den cour. van gelukwensching ten Paleize. Ik vertrouw, dat dit Uwe goedkeuring zal kunnen Wegdragen en dat U met mij instemt, wanneer ik de wensch .uitspreek, dat onze geëeibiedigde Koningin nog- lang gespaard moge blijven'tot heil van Haar gezin en van geheel Nederland. Vervolgens was aan de orde de installatie van den heer G. J. V. Janse, dien de Voorzitter aldus toesprak Van de Commissie in de vorige vergadering benoemd tot het nazien der geloofsbrieven van den heer G. J. V. Janse is bericht ingekomen, dat deze in orde zijn bevonden, zoodal de heer Janse is toegelaten als lid onzer Kamer. Namens de Ka mer wensch ik den heer Janse geluk met zijne benoeming en heet ik hem van ganseher harte Welkom in deze vergadering.Gedurende het jaar, dat de heer Stolk lid der Kamer Was, hebben wij op prettige wijze samengewerkt aan hem hiervoor een Woord van oprechten dank. Mijnheer Janse, U zijt gekozen als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voorde Afdeeling Kleinbedrijf als vanzelf zullen dus de belangen dezer afdeeling U het naast aan het hart liggen. Daarnaast echter zal Uwe be langstelling gevraagd worden voor veel, dat- niet speciaal den Middenstand of het Klein bedrijf raakt, maar van gewicht is voor handel en bedrijf in het algemeen. Een zeer wijd arbeids veld ligt alzoo voor U open ik hoop dat dit IJ niet zal afschrikken maar integendeel moge aansporen om met lust en opgewektheid werk zaam te zijn in het waarachtig belang van ons geheele district. Na een woord van dank van den heer Janse, Werden hierop de ingekomen stukken afgehandeld. Besloten werd de Inter nationale Kamer van Koophandel te berichten, dat de Kamer ten aanzien van het door de Inter nationale Kamer gedane voorstel inzake de afgifte .van certificaten van oorsprong en het verkeer van handelsreizigers en hunne monsters in principe gaarne Lot medewerking bereid was lid te Worden van de Nederlandsche Kamer van Koophandel in Londen bij den Minister van Waterstaat op verlaging aan te dringen van de hooge ihschrijvingskosten van telegram adressen, waarvoor het tarief in Holland 60. bedraagt en b.v. in Amerika slechts 2,50 nog maals bij het Hoofdbestuur der Posterijen op verbetering der Engelsche postbestelling aan te dringen en Tevens op de wenschelijkhcid te wij zen, dat een N. V. al bestaat ze uit verschillende bedrijven met één postbox behoort te kunnen volstaan eenige accijnskwesties in handen te stellen van een Commissie ad hoe bestaande uit de heeren Houtman, Jansen en Nolet. Vervolgens Werd de begiooting- voor 1924, die in ontvang en uitgaaf bepaald was op 15690 post voor post, nagegaan en tenslotte in haar geheel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierop werd de wenschelijkheid van hel al of niet sluiten van een handelsverdrag nyitRus- land besproken besloten werd de Kamer van Koophandel en Fabrieken yoor Haarlem, van wie te dezer zake een adres ontvangen was te be richten, dat het op prijs zou Worden gesteld wanneer zij ter bespreking van dit onderwerp met de verschillende Kamers in overleg zou ■willen treden. Vervolgens Werd besproken het handelsver drag met Tsjecho Slowakije. Besloten werd bij be langhebbenden in dit district naar de verschillen de in het handelsverdrag genoemde artikelen informaties in te winnen en voorts de Regeering te Verzoeken om voortaan bij het afsluiten van handelsverdragen eerst het praeadvies te vragen der Kamers van Koophandel. Tenslotte deelde de Voorzitter inzake het Streeknet der Telefoon mede, dat hij met den heer Jonckheer de verschillende groote bedrijnen in Schiedam bezocht had, terwijl het in het voor nemen lag spoedig ook de andere veelsprekers te bezoeken dat van deze zijde alle mogelijke medewerking was ondervonden en dat reeds bedragen' van 1000.—1200.—2500.— en f 5000.waren toegezegd, zoodat de tot standkoming van het Streeknet zich zeer gunstig liet aanzien. Na de Rondvraag werd de openbare vergadering gesloten, waarna een besloten ver gadering plaats vond. Lustrum Katholiek Streven. Met genoegen maken wij er melding van, dat op het eerste Lustrum der Burger-jongelingen Vereeniging „Katholiek Sreven" te vieren' in den R.K. Volksbond op Vrijdag a.s. het Orkest van de muziek- en Tooneelblub „Banzaï", on- derafdeeling van de R.K. Studenten vereeniging „Sanctus Virgilius" te Delft zich welwillend be reid heeft verklaard het muzikale gedeelte te verzorgen. Men voorzie zich tijdig van kaar ten, want het zal vol worden. Rosa's bloemententoonstelling. Gistermorgen op het daarvoor vastgestelde uur verzamelden zich, zooals reeds in 't. kort gemeld, in de Koffiekamer de ouden van dagen, uit liet St. Liduinagesticht onder geleide van enkele Zusters en die uit het Gasthuis aan de Hoogstraat. Nadat de lieer Krabbendam in een hartelijk speechje het welkom had toegeroepen aan de 92 oudjes met, te zamen een leeftijd van 6088jaren werden eenige versjes, herinneringen uit de kinderjaren gezongen, begeleid op piano en viool door den heer en mej. Flakkert, welke laatste namens de oudjes, door de oudste vrou welijke verpleegde onder hen van 90 jaar een bouquet aangeboden werd. Bij het aangeboden kopje koffie of een glas bier werd door den heer Langendoen een gebak je, terwijl door een vriendelijken gever den man nen een sigaar werd gepresenteerd. Mevrouw Herr, in de tentoonstellingsannalen reeds eerder genoemd veraangenaamde het ge- zellig ^amenzijn door eenige liederen voorte- dragen, waarvan het refrein door de oudjes dap per werd medegezongen. De heeren Pietersen en Leenmans gaven ook nog een voordracht ten beste. Het was een genot die oude ■menschen zoo opgewekt rond dc tafels geschaard te zien, dank baar dat ook hun,door vriendelijke menschen om geven, aan hun levensavond nog iets schoons, werd geboden. Na een rondgang door de zaal werd door den heer Leenmans „de Bekroonde Ster" aan alle oudjes een banaan aangeboden. De heer G. B. van Noort, had zich inmiddels in de bovenzaal bij de piano gevoegd en vertolkte met zijn sonore stemgeluid op eminentewijze „Memento viverfe" van D. Witte (2 maal) en „Het Ouderhuis" van Joh. FI. Loser. Het geheel maakte op alle aanwezigen een diepen indruk en den dank aan den heer Krab bendam aan het slot door een der zusters ge bracht werd dan ook onder spontaan applaus van alle 'aanwezigen ondersteund. De heer Krabbendam heeft door het uitnoodi- gen van alle die oudjes een daad van piëteit ver richt, welke hem en zijn vrouw groote voldoening moet hebben gegeven. De heer Langendoen bood aan de oude bezoe kers bij het verlaten der zaal nog een zakje bon bons aan. Gusto's Muziekvereeniging zal hedenmiddag tusschen 4 en 6 uur een marsch door de stad maken en gaat langs den volgenden weg Rozen burgerplein, Enkele straten nieuwe gedeelte Gorzen, Groenelaan, Maasstraat, Dwarsstraat, Leliestraat, Groenelaan, Wilhelmina plein, Brou werstraat, Hoofdstraat, Lange Nieuwstraat, Gerritverboonstraat, Koemarkt, Broersvest, L. Kerkstraat, Groote Markt, Hoogstraat, Dam, L. Haven, R.K. Volksbond. Loting. Aan de gisteren alhier plaats gehad hebben de loting voor de Militielichting 1924 hebben deel genomen 339 lotelingen; de 1 of niet dienstplichti- tigen nummers kunnen nog niet worden medege deeld de belanghebbenden zullen later hiermede in kennis worden gesteld. Het vorig jaar voorlichting 1923 was 't aantal lotelingen 329 en liep het dienstplichtig nummer tot 206. Rinso-reelame. Wederom verrast DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ de huisvrouwen van Neder land met een nieuw product, dat wonderen zal doen in de huishoudens. Al het zware werk van den wasehdag is thans overbodig geworden, 's Avonds zet de huisvrouw het waschgoed in een RINSO-sopje, 's morgens spoelt zij het uit, zie daar alles. De wijze waarop de huisvrouw ter kennisma king met RINSO wordt uitgenoodigd, is ook heel «origineel. Achttien jongedames, wier oud- hollandsche costumes den lof verkondigen van Hollandsche reinheid en van de deugdelijkheid van RINSO reizen alle voorname plaatsen van Nederland af met een keurig versierden praal wagen. 24 en 25 September zullen zij in de straten van Schiedam -te zien zijn, druk bezig met het uitreiken van proefpakjes RINSO, te vens onze huisvrouwen tot een bezoek aan de RINS O-demonstraties uitnoodigend, welke ge durende bovengenoemde dagen gehouden worden in gebouw „Eendracht", Eendrachtsplein, waar onze huisvrouwen in de gelegenheid zullen zijn alle inlichtingen omtrent RINSO te bekomen Pandora. Pandora heeft voor deze Week nen uitgebreid programma in haar doos. Niet minder dan twee, 6 acten lange hoofdfilms worden gegeven. De eerste „De dolle prinses" wordt kluchtig gespeeld in het land van ,,'t gemeste varken", waar kromzwaarden worden gekruisd, tulbanden worden gedragen en tol-op-den-neus-gesluierde dames met de oogen glimlachen. „als rustig,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2