I DAGBLAD WGOH SCHIEDAM OMSTREKEN* DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 22 September 1923. No. 13750 Dit nummer bestaat uit twee bladen ©Reen Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Binnenland. p NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KO EM AR KT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Mobilisatie-onthullingen. In de „N. Ft. Crt." van Zondagmorgen schrijft de oud-minister van Oorlog tijdens de mobilisa tie, Dh. Bosboom, een artikel, waarin hij een en ander mededeelt omtrent de motieven, welke de Ftegeering bewogen op 31 Maart 1916 plot seling de verloven stop te zetten, een maatregel, welke in die dagen én in het leger én bij de bur gerij veel beweging veroorzaakte. In den namiddag van 30 Maart, kort voor het aanvangsuur van den ministerraad, kreeg 'k in mijn kabinet onverwacht bezoek van jnijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken, vergezeld door dien van Marine. Het betrof een ernstig geval. Zoo juist was vanwege de Duitsche re geering de niededeeling ontvangen, dat haar nit de meest betrouwbare bron was bekend ge- Worden, dat in Engeland een landingspoging °p groote schaal werd voorbereid. Men had de °Vertuiging dat een ontscheping van troepen °P den linkeroever van de Wester-Schelde werd beoogd en men Vreesde, dat onze strijdkrachten Mdaar niet voldoende zouden zijn om een aanval af te weren. Wanneer dientengevolge gevaar zou te duchten zijn voor de Duitsche stellingen in België, dan hoezeer men ook begeerde onze onzijdigheid te eerbiedigen zouden de militaire autoriteiten niet mogen aarzelen al die maatregelen te nemen, die door den toestand zouden worden gevorderd, in het uiterste geval zelfs ten koste van onze onzijdigheid. Daar hadden wij hetNot kennt kein Gebot I De mededeeling der veronderstelde Engel- sche plannen maakte Weinig indruk op mij Ik geloofde er niet aan. Evenwel wat moest door ons op de mededeeling van Duitsche zijde worden geantwoord Vanzelfsprekend zou door den minister van buitenlandsche zaken bij voorbaat het gebruikelijke protest te Berlijn tegen moge lijke schending onzer onzijdigheid worden in gediend maar zoo luidde diens vraag koncffen we niet op eenigerlei wijze aap dat pro- lest, klem bijzetten, door een daad aantoonen, dat het ons ernst zou zijn met ons verweer tegen bibreuken op ons recht. Ik ontbood den opper bevelhebber. Deze was met'mij van oordeel dat er uit een militair'oogpunt, voor het nemen Van bijzondere maatregelen geen aanleiding bestond. Het eenige middel om wat nadruk aan ons protest te geven, zag ik in het stopzetten der verloven. Ik verzuimde nochtans niet er op te wijzen dat °°k deze maatregel ontsteltenis zou teweeg brengen, te meer daacook dit bevel automatisch 8°mmige militaire handelingen zou medebrengen, geschikt om de gemoederen nog, meer te veronlrustem Daar het voorts geen aanbeveling- kon verdienen de reden van den maatregel in bij zonderheden wereldkundig te maken, zou het mocht na eenigen tijd blijken dat wij met eon loos alarm te doen hadden niet gemakke lijk zijn, het juiste oogenblik voor het intrekken er van te bepalen. Allicht zou dan de regeering De invloed der natuurverschijnselen op het menschelijk gestel is niet te loochenen zelfs hun vooruitwerkende, onheilaankondigende kracht, wordt algemeen' aanvaard. Wie trouwens geplaagd is met eksteroogen of honderd andere lichamelijke hebbelijkheden, zal zijn barometer-vaardigheid aan den lijve kunnen Waarnemen. Een typisch staaltje, waarin het geloof, ook aan fijnere weerglastalenten, tot uiting komt,is het gezegde van de huismoeders, wanneer de Jeugd wat woelig is ,,Wat gaan die jongens weer "-e keer, er is zeker harde wind op til." Zouden de zee- en aardbevingen, de vulcani- sehe uitbarstingen en orkanen, die de wereld logenwoordig teisteren, mogelijk de reden zijn Van de woeligheid der volkeren Banditisme in China, Turkije Albanië en Roergebied opstand in Rusland en Marokko (Wat in 't laatste land altijd de befaamde toe stand schept) ruzie in het Rijnland, revolutie 'n Spanje, onrustige Italianen, hondsdolle Fran- Schen de kleinen bijten elkaar in de kuiten, de Sfooten vliegen, zonder motor, elkander naar 0 keel. Slechts één lichtpunt de manncn- ïangvereeriiging ,,St. Cecilia" zong Dinsdagavond 'euwenhovens „Hymne aan den Vrede" dat »oudt er den moed Weer in. Het scheelde niet veel of vanaf den Balkan, e beruchte vuurplaat van Europa, was de oorlogsvlam weer over de aarde geslagen. Waren vrijwel dezelfde omstandigheden als I(J14 een p0id,ieke moord door eenige heet- Wd'dcn 'n ronkend, in de eerste woede opge- eld, ultimatum van het beleedigde land, veel - scherp geformuleerd, maar dat later om 't den schijn op zich laden zonder oorzaak onrust te hebben verwekt en daardoor het vertrouwen in haar beleid zien schokken. Wat. ik verwacht had gebeurde. Nauw was het stopzetten der verloven bekend geworden, of het land kwam in rep en roer wilde geruchten werden verspreid de meest fantastische ver halen deden de ronde de beurs reageerde in sterke mate. De pers kapittelde de regeering dat zij geen nadere mededeelingen deed en het publiek in onwetendheid en onrust liet. Ook de buitenlandsche pers bemoeide zich met het geval v^n Duitsche zijde werd het vuur aangestookt en openlijk geinsinueerd over plannen der Entente tegen onze kust, waartegen van Engelschen kant alle' geruchten omtrent landingsplannen voor Duitsche verzinsels werden verklaard. Inmiddels miste het leger zijn verloven en Werden daar teekenen van ontevredenheid merk baar. Voorziende dat deze ontevredenheid met het Paaschfeest dat aanstaande was (Goede Vrijdag viel op 21 April), aanleiding zou geven tot een naar huis toe gaan zonder vergunning, bracht ik de zaak reeds in den ministerraad van 13 April opnieuw ter sprake en deed hef voorstel den op 31 Maart genomen maatregel met Pasclien in te trekken. Dit denkbeeld had de volle instemming van den opperbevelhebber, met Wien ik mij te voren had verstaan. Mijn ambtgenoten konden er zich echter niet mede vereenigen. Nu is het Waar, dat men geen enkele plausibele reden kon aanvoeren om de intrekking reeds op dat oogenblik te doen plaats hebben in de Kamer zou men ongetwijfeld meer willen weten men zou vragen of de „toeneming der ge varen, waaraan ons land bloot stond" reeds tot staan was gekomen Men kon toch niet ant woorden, dat de maatregel een diplomatieke strekking had gehad, niet op militaire noodzaak was gegrond geweest. Maar met dat al zaten wij in dc impasse, die ik op 30 Maart had voor zien, n.l. de moeilijkheid bij de keuze van het tijd stip der herroeping. Men scheen niet te beseffen, dat in de gegeven omstandigheden het menscli- kunóiger was den te duchten exodus te voor komen, dan dien gelaten af te wachten. Met de Paaschdagen verlieten duizenden militairen zonder vergunning hunne korpsen, waarbij als eenige lichtzijde viel op te merken dat het groote meerendeel der overtreders bestond uit jonge mannen, die nog slechts zeer kort onder de wapenen stonden. Gevolg was uiteraard een terecht repressief optreden van de militaire autoriteit middels zware straffen wegens het begane plichtsverzuim. Daarmede was intusschen de moeilijkheid niet uit de Wereld. Er moest een uitweg gevonden Worden de algemeene verloven moesten weder kunnen worden ingesteld, zonder de regeering te nopen tot het afleggen van een bezwaarlijk te geven verklaring. Ik vond dien uitweg in de omstandigheid dat op 1 Juni een landweerlich- Ling aan de beurt kwam om te worden afgelost, door een pas geoefende ploeg nieuw geworven landstormers, die uit de depots naar het front werd gezonden. Stelde ik het vertrek dier land- weerlicliting uit tot Weder een volgende groep landstormers uit de depots kon worden afge leverd 10 Juli), dan onderging de frontsterkte der eenheden een vermeerdering, die het mogelijk maakte weder verloven te verleen enFeitelijk werd nu door die voorshands achterblijvende landweerlichting het offer gebracht, waardoor de schijn werd gered. Den 12en Mei werd daarop te algemeener kennis gebracht dat de landweerlichting 1913 op I Juni niet zou vertrekken en met dien datum Weder verloven zouden worden verleend. Denkrichtingen. Een lezer schrijft aan de „Tijd." Naar aanleiding van een rapport der R.K. Volkspartij over het Rapport-Barge waarin wordt voorgesteld, de Katholieken voorshands in drie groepen te verdeelen, n.l. Democraten, Conser vatieven en Agrariërs, heb ik aaft 25 mijner be kenden, voor de hand weg, enkel mannen en kiezers, een briefkaart geschreven met betaald antwoord. Daar geen van allen agrariër kon wezen, vroeg ik „Vriend, amice, deel me s.v.p. eens mede, of ge een democraat of een conservatief zijt. Ik stel daar pi-ijs op met het oog op het ook u bekende rapport der R.K.V." Ik kreeg van alle 25 antwoord en vindt het wel eens aardig, daaraan publiciteit te ge ven. Drie antwoorden „Democraat." Drie „Conservatief." Vier „Ik weet het niet." Eén „Dat hangt ervan af." Eén „Loop naar de maan." Twee „Zal er over denken." Vijf „Gewoon Roomsch." Eén „Conservatief met een rood randje." Eén „Bij de Vrijwillige' Burgerwacht." Twee „Allebei gelijk." Eén „Grappenmaker Eén „Sta1 in de grondverf." Nu weet ik wat ik aan mijn vrienden heb fatsoen niet verzacht kon worden; een tegenpartij welke men de schuldige heet, en die de vernede rende vergifl'enis-voorwaarden ook alweer ter- wille van haar nationaal fatsoen, niet kan aan vaarden ziedaar de brandstof. Italië neemt een pand er vallen dooden; de stand is opgehouden, maar het gevaarlijke vlam metje huppelt. Griekenland om zijn prestige durft het niet te dooven de doodendans kan beginnen. Dat het volk in zijn breede lagen den oorlog vreest en ervangruwt,dat duizenden en nogmaals duizenden jonge menschen, als ongedierte ver nietigd worden om zoo'n hol l'atsoens- en stands begrip wat geeft een dictator-raddraaier die zijn hoogen moed aan zijn hoogen hoed verschul digd meent te zijn er om, of een gegalonneerde diplomaat: zij zitten veilig; typen hoogstens van uit een bomvrije kelder iederen morgen een geestdriftige dagorder naar hun dapper leger en wanneer dan alles kapot geschoten en alles van bloed doortrokken is dan gaat men toch onderhandelen, dan laat 't fatsoen 'twèl toe. 't Is gelukkig de Volkenbond geweest die de dollemannen met een zacht lijntje tot rede heeft gebracht en 't ezelbruggetje heeft gebouwd over de kloof, welke de vechtjassen alweer met, lijken wilden dempen. Op zoo'n manier heeft de Volkenbond het geld dat aan heni besteed is dubbel en. dwars verdient en zijn recht van bestaan bewezen. Niet genoeg kan men hopen, dat deze instel ling in de toekomst nog sterker mag worden, aan beteekenis en waardigheid nimmer blijft winnen en ten-slotte zooveel invloed verkrijgt, dat haar uitspraken voor ieder bindend zijn. Mussolini bromde nu nog wel wat valt „in deze niet bevoegd" enz., maar inwendig zal hij blij geweest zijn voor de gesmade tusschenkomst; het zou heusch niet de eerste maal zijn geweest, Bezuiniging. Men meldt uit. Den Haag aan de O. H.Crt. dat de Minister van Justitie zeer ernstig over weegt om uit een oogpunt van bezuiniging de Strafgevangenis en het Iluis van Bewaring te Haarlem tot één inrichting te combineeren en onder één directie te plaatsen. Staatsmuntbedrijf. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een ontwerp tot, regeling van de inkomsten en uit gaven van het Staatsmuntbedrijf voor het. dienstjaar 1924. Met betrekking tot, de begrooting wordt medegedeeld dat bij de raming der verschil lende uitgaafposten gerekend is op de vervaar diging ten behoeve van Nederland van 25.000.000 aan 1-guldenstukken, door omwer king van bestaande munt,. Naar te verwachten is, zal toch in 1921 met die omwerking verdere voortgang kiïnnen ge maakt worden. Katholicisme, protestantisme en revolutie. In „De Nederlander" van j.l. Zaterdag komt een oproep tot Protestanten voor, om naar W it tenberg op te gaan, ter herdenking op 23 Sept. a.s., van den „beroemden Kirchentag in Sept. 1848", waar Wichern zijn rede hield over de zending ter bevestiging en uitbreiding van Luther leer Daartoe koos men de classieke plaats Wit tenberg. Waar Luther hoogleeraar is geweest, waar hij aan-de Slotkerk de stellingen aansloeg waar in dc Slotkerk aan den voét van den kansel zijn graf is. In die Slotkerk heeft de groote plech tigheid plaats. Men is dan op den classieken bodem derRefor- matie. Op bereikbaren afstand van Eisleben en Eisenach, van Erfurt en Leipzig en Wartburg alle geteekende plaatsen uit Luthers leven. En in groot-Saksen, dat heden ten dage nog op 8.600.000 inwoners 8.500.ÓQ0 Protestanten telt. Dit alles ontroert steeds." Inderdaad, dit alles ontroert, maar wel het meest om de tragische bijzonderheid, welke „De Ned." verzwijgt n.l. dat van de 8.500.000 Saksische inwoners, welke „De Ned." als Protestanten hoekt, meer dan de helft als volslagen socialisten en communisten de re volutie, welke Luther in hun godsdienstig leven verwekte, óp hun manier hebben voort gezet, voor een deel en aanvankelijk als zoo genaamde religieuze (protestantsche) socialis ten, thans als volslagen revolutionnairen. Indien er dan ook een gewest in Duitschland is, waar de bevolking rood op dc graat kan worden ge noemd,- dan is het wel, „de classieke bodem der reformatie", gelijk de herhaalde pogingen van een raden-regeering in Saksen getuigen. Wij gelooven, dat „De Standaard" een juister beeld van den toestand teekende, toen haar redactie in een hoofdartikel eveneens in haar nummer van j.l. Zaterdag dus op den zelfden dag als de „Ned." schreef In Saksen, Thüringen en kortgeleden ook in Brunswijk leefde men onder een schrikkelijke roode terreur, «die zich vooral op schoolgebied laat gelden. Overal waar de revolutie bet krach tigst om zich heen greep, werd aanstonds ge tracht de laatste resten van het christelijk geloof in de Kerk en in de school te treffen. Men denke aan den nood der Saksische en Thiiringsche pre dikanten, die op eens van alle inkomsten wer den beroofd. Ook wat het Rijk betreft wil de socialistische overmoed zich dadelijk laten gelden, maar deze poging stiet voor een deel af op het verweer van de Roomsch-Katholieke Staatspartij, het Cen trum, en ook het verweer dat in de rijen van het Protestantisme wakker werd. De Roomsch-Katholieke Kerk met haar krach tige eenheid en haar gehandhaafde belijdenis, stond tegenover de revolutie veel sterker, dan het zeer door twijfel en ongeloof verzwakte Pro testantisme." Inderdaad beteekent „het zeer door twijfel en ongeloof verzwakte Protestantisme" weinig meer tegen de revolutie op den „classieken bodem der Reformatie." dat een oorlog werd begonnen om de houding te redden van eenige heeren, die in onbezonnen heid meer gezegd hadden dan ze verantwoorden konden. Een verrassing was het, dat Frankrijk, het met den Volkenbond eens was, dat het bij voor baat nemen van een pand het bezetten van Korfoe door de Italianeneen onrechtmatigheid is, hoewel het eenzelfde streek in Duitschland uithaalde. Zou Poincaré' bevreesd zijn geweest, dat de aandacht van hem en zijn heldendaden, waarme de hij zoo gaernè pronkt, zou afgeleid worden. Edele bewèegredenen kan men nauwelijks veronderstellen bij een man, die als een razende Roland van stad naar dorp rent om oorlogs monumenten te onthullen, waarbij hij altijd maar weer zijn vrees uitschreeuwt voor het Duitsche volk, wiens wraak zijn schuldig geweten vreest ook de apostelen van den haat wandelen niet op rozen. Waar de heele wereld uit haar lood is geslagen, ligt het voor de hand, dat ook in ons landje de gemoederen niet onbewogen zijn. We zijn gelukkig te verstandig om er dadelijk maar op te slaan we maken het met protestjes afen is eenmaal een onzer begonnen, de an deren doen het van de weeromstuit. De ambtenaren, die reeds aan de wet „in 't zweet des aanschijns zult ge uw brood ver dienen", zijn ontkomen en den paradijstoestand van een onbezorgd bestaan mitsgaders een „ver zekerde" toekomst, wonderdieht nabij waanden, zijn natuurlijk danig van de wijs over de dreigen de loonsverlaging cn als zoo'n gemengd koor- van een dikke 40.000 leden ontstemd is, blijkt de gehoorstreeling „verre van-nabij" te zijn. Kleerekoper protesteerde tegen de Oranje feesten. Als massel-man wilde hij er een slaatje Uit de textielaijverhed. Naar de Textielarbeider meldt, is de finan- cieele toestand van de werkeloozenkas van den Nederl. Bond van Textielarbeiders De Eendracht van dien aard, dat, na de reeds op 1 Mei inge voerde bezuinigingsmaatregelen, thans opnieuw op de uitkeeringen zal moeten worden bezuinigd. Den laatsten tijd is nl. het aantal werke- uit slaan en hij zei tegen zijn getrouwen viert geen feest, het geld, dat je bespaard geef je aan mij dan hebben jullie een blijvend aandenken. Week aan week rammelde hij met zijn centen bus in „Volk" en „Voorwaarts" zijn arm uit 't lid maar 't verwachtte tonnetje rolde niet binnen. De oplossing van 't raadsel is, dat natuurlijk zijn partijgenooten gewoon meegefeest hebben waar ze gelijk in hadden, want als je niet zooals Wijnkoop, Troelstra en consorten van het avond rood in Noorsche of Zwitsersche bergen kunt genieten, dan moet je je wel met een Hollandsch oranje-zonnetje tevreden stellen. Ook in onze goede stad is het geprotesteer in vollen gang. Protesten tegen de ordelijk verloo- pen kermis», protesten van de openbare onderwij zers en protesten van de S.D.A.P. aan den Maas kant, tegen deVlootwet [uitgesproken door Brau- tigam, ex-matroos, dus zeer bevoegd. En of dat nog niet mooi genoeg is Zondag liep ik in de Tuinlaan een optocht voorbij fanfare voorop (weinig muziek, veel groote trom) daarachter een honderd mannen, die hoewel zc er tamelijk vergenoegd uitzagen op schriften droegen om van te rillen en tot besluit een juffrouw met platvoeten en een kinderwagen, waarin'eenige jonge S.D.A.P.'ers op een „lolly" zogen. Ik vroeg aan een der deelnemers waar het naar toe.ging. Naar Rotterdam, zei hij, daar houden we een protestmeeting. Waar tegen, vroeg ik. Dat weet ik niet 1 Nu dan zou ik,maar liever niet mee doen 1 't Zou wat, wierp- hij tegen, zou een werkman nooit eens 'n pretje mogen hebben. Maaslandus, I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5