Gemengd Nieuws. föozérf steèïfs gestegen, waardoor de intkee- ringsbedragen ver boven die der inkomsten blij ven. Het dagelijksch bestuur is van meening, dat geen andere maatregelen kunnen worden ge troffen dan het aantal dagen van uitkeering belangrijk in te korten voor de restende maan den van dit jaar. Óver dit voorstel zal het hoofdbestuur in zijn eerstvolgende vergadering beslissen. Vliegtocht naar Indie. Dit kloeke plan is, naar men weet, gerijpt in hef hoofd van eenigeimannen, die de groote toe komst van hét luchtVérkeêr inzien en niet willen dat Nederland daarbij achteraan komt. Dc ontworpen vliegtocht is geen sportieve daad en men moet er ook geen direct commercieel of 'financieel voordeel van verwachten. Het be oogde doel is drieledig Je. Studie van ^le Iuchtverbinding Neder land—Indië en wel vooral het opdoen van kennis en ervaring van de atmosferische toestanden, den invloed der snelle klimaatwisseling, enz. 2e. Demonstratie, die moet bewijzen, dat Nederland ook klaar is, als Engeland zijn lucht lijnen naar het Oosten heeft georganiseerd en dat het b.v. de verbinding SingaporeArchipel —Australië op zich zou kunnen nemen. Het ver richten dus van een daad ter verzekering van een eigen zelfstandig aandeel in het Wereldlucht- verkeer. 3e. Een prikkel te geven, om het vliegverkeer in. Indië zelf aan te wakkeren. Trots de goede Paketvaart zijn de eilanden onderling toch nog onvoldoende verbonden. Het vliegverkeer zou daarin groote verbeteringen kunnen brengen, vooral zoodra de in Indië ontstane grootindustrie tot ontwikkeling gekomen is. Van de 150.000 zijn reeds 70.000 bijeen. Na lang overleg, verkenning en studie van het terrein is de volgende route gekozen Am sterdamPraagBelgrado Constantinopel AmbajaAllahabadCalcutta-Rangoon-Bang kok"Singora(Banka)Batavia. De route heeft 'n lengte van 15000 K.M., af te leggen in 16 eendaagsche' etappes, de langste etappe is 1300 K.M. Men zal geheel op eigen bedrijfsstof moeten rekgnen cn daarnevens benzine en olie naar de stations .vooruit zenden. Ér moet een ontzaggelijk kaartmateriaal worden meegenomen. De Engelsche -admi raliteit verstrekt uitmuntende .meteorologi sche gegevens. Men heeft alle hoop op politieken steun van het buitenland. Negentig percent voor het slagen van den vliegtocht, hangt af van den motor. Met 100 vlieguren - meer zal niet van hem gevraagd wor den is de Rolls Royce niet overbelast. De proefvlucht zal geschieden met een Fokker- landvliegtuig en 16 dagen duren, maar ieder be grijpt, dat het later, als een geregelde luchtdienst. is-,Ingesteld, veel sneller zal gaan. Dan gaat het gemakkelijk in 10 dagen en, als de nachtvluchten mogelijk zijn geworden, wat zeker gebeuren zal, wordt de reis zes dagen. Pensiocuinisbruili. Nu in de komende dagen diep ingrijpend bezuinigd moet worden, nu zeer velen van een klein inkomen nog een belangrijk deel moeten missen, willen We eens de aandacht Vestigen op een toestand, die niet geheel zuiver is. We denken hier aan het pensioenstelsel, zooals dit. langzamerhand meer en meer in gebruik komt. Tegen een pensioen op zekeren leeftijd, wanneer men invalide Wordt, als voorzorg voor den ouden dag, zal niemand eenig bezwaar heb ben. Integendeel, wij beschouwen dit als plicht, vooral wanneer werkgevers en weikneme;s beiden bijdragen in de kosten hiervan. .Maar hoezeei Wordt, tegenwoordig door leden van openbare lichamen dit mooie stelsel mis. bruikt,. Wanneer men eenige jaren een goed bezoldigd pnibt heel't vervuld, trekt men van de gemeen schap tot zijn dood toe een pensioen, ook al is men nog in de kracht van zijn leven en tot eiken arbeid in staaf. Dezer dagen kregen we in Den Haagschen Raad de mededeeling, dat aan de twee afge treden wethouders, een levenslang pensioen was toegekend van 3500 of f 70 in de week. En dat voor slechts enkele jaren arbeid, terwijl beide personen nog in de volle kracht van hun leven zijn en direct in een ander ambt overstap pen. Dit is één voorbeeld uit vele. Met liet gevolg, dat we b.v. nu Kamerleden 'hebben, die schadeloosstelling genieten en daar naast pensioen, wachtgeld en tract'ement. We hebben ministers, zeer hooge ambtenaren, die naast hun hoog tractement ettelijke duizen den guldens pensioen genieten. Dit is een mistoestand, die in de laatste jaren, toen maar al te royaal door belanghebbenden niet het overheidsgeld werd omgesprongen, is gegroeid, maar die in deze dagen noodzakelijk tot Nêibittering moet leiden. En de invoefing van de aangekondigde in grijpende bezuiniging zeer moeilijk, maakt. Ook daarom lijkt het ons gewenscht, dat ons huidige pensioenstelsel van al die uitwassen Worde ontdaan. En wij weer tèrugkeeren t ot het gezonde stel sel pensioen als voorzorg tegen een invaliden Ouderdom. „Rsb."' Naar de oude t ij d e n terug. Ber lijn krijgt vermoedelijk een nieuw vervoermiddel, een,soort kleine rijtuigjes op drie wielen en met twee zitplaatsenDeze rijtuigjes zullen door een man worden getrokken. Een rit met een derge lijk vehikel zal ongeveer 50 pet. goedkoopcr zijn dan met een gewoon rijtuig. De wagentjes zullen van taximeters zijn voorzien. Zeggen en doen. Een correspondent der ,,N. R. C." is op bezoek geweest bij den sov jet-diplomaat, en handelsagent te Angora. Uit de beschrijving van den bezoeker kan men op maken, hoever de communisten in de practijk afstand doen van alle „kapitalistische voordeelen. Het gezantschapsgebouw van Sovjet-Rus land te Angora, waar „kameraad" Soeritsj ver blijf houdt, bevindt zich aan het. noordeinde van de stad, aan den weg naar Djebedjiler, waar de welgestelde Angoristen hun zomer verblijven hebben. Op het ruime plein van Enu, te midden van. hoog geboomte, valt dade lijk een groot huis, blankwit gekalkt, in liet oog, waar van het dak een opvallend groote vlag waait van bloedrood doek, in liet midden voorzien van de bijna een meter hooge Kvril- lische letters in verguld P C O G P (d. i. R. S F. S. R„ hetgeen uit. het Russische vertaald b.e- teekent Russische Socialistische Federatieve Sovjet-Republieken). Voor de deur wacht steeds, dag een nacht, ten minste één automo biel, met sowjet-vlag. In den ruimen voorhof klatert in het midden een fontein in een mar meren waterbekken. De vestibule van liet gebouw wordt bewaakt door twee schildwachten van het Roode leger, in de Sowjet-uniform, lange kaftan met, ge kleurde trossen, en met kogelvormigen in een punt uitloopende helm van donkerbruin me taal of astrakan. Overal, in de gangen, op de trappen, in alle bureaux, zijn groote plakkaten in schreeuwende kleuren aangebracht, met het bekende parool „Proletariërs van alle landen, vereenigt u, schaart u onder mijn roode vaan De werkkamer van kameraad Soeritsj is naar Oostenrijksehen stijl rijk en smaakvol ge meubeld. Een groot portret van Lenin neemt de eereplaats aan een der wanden in. De heet en der Sowjet schijnen toch ook het hunne te nemen in deze „kapitalistische samen leving." Jawel Zeggen en doen is twee I n t e r n a t i o n a 1 e w o 1 k e n w e e k.I et Koninklijk Nederlandseh Meteorologisch Insti tuut in De Bilt deelt ons liet volgende mee ln de week van 24 Sept. f/m. 1 Oct. zal door den Franschen ri.eteorologischen dienst een bijzondere proef worden genomen, bestaande in een systematische studie van het uiterlijk van den hemel met de daaraan zichtbare wolken. Reeds sedert eenige jaren wordt in de weertelc- grammen een meer gedetailleerde beschrijving van de wolken gegeven dan vroeger het, geval was De bedoeling van den directeur van den Fran schen metcorologischen dienst is, gedurende één weck driemaal daags en wel op dé uren, waarop de instrumenten voor de weerteltgramir.en wor den afgelezen, een folo van de wolken te laten maken en aldus dé in het telegram gegeven op gaven omtrent de bewolking en verder liet gc- heele aanzien van den hemel over groote ge bieden in een beeld vast te leggen. Op deze wijze hoopt men tevens een systematisch overzicht te verkrijgen van de verdeeling van de wolken soorten rondom slecht- en goedweergebieden n den voortgang cn de bestendigheid van bepaalde wolkensystemen te kunnen nagaan. Foto's zullen worden verzameld uit geheel West-Europa. Ook aan de Fransche stoomvaart maatschappijen is gevraagd wolkenfoto's te maken op zee, waar de bewolking, voornamelijk dc lagere bewolking, dikwijls zeer verschilt van die"boven het land. 26, 27 en 28 September zul len bovendien op groote schaal waarnemingen van temperatuur en vochtigheid worden gedaan om den bcwolkingstoestand te kunnen beschou wen in verband met den physischen toestand der atmosfeer. Een voorloopige proef, die zich alleen tot Frankrijk uitstrekte, werd genomen in de week van Tb tot 21 Januari 1923. In het geheel zonden 255 medewerkers, van wie 233 in Frankrijk en 22 in aangrenzende landen, 2747 foto's in, ge nomen hoven een gebied van 2700 K.M.3 opper vlakte. Voor de week van 24 Sept. t/m. 1 Oct. is ook de hulp ingeroepen van rle vereenigingen van amateurfotografen te Amsterdam, Utrecht en Den Haag alsmede van de militaire luchtvaart diensten voor wolkenfoto's uit vliegtuigen. Tr einroof. Een Fransch diplomaat, die uit Boedapest met vacantie naar zijn vaderland reisde, had juist het traject van Vintimille naar Marceille afgelegd, toen hij bij het uitstappen bemerkte dat zijn reistasch, die juweelen en effecten bevatte ter waarde van honderdduizend francs was verdwenen. De diefstal schijnt te zijn begaan, toen de trein door een tunnel stoom de. Een koopman uit Marseille is in den snel trein tusschen die stad en Toulouse van zijn portefeuille beroofd en een Italiaansche werd haar reiszak, die geld en kostbaarheden inhield, ontstolen. Een raadslid wetsovertreder. Tegen den sigarenfabrikant v.E., raadslid van Meppel, is, naar aan de Tel. wordt bericht, pro ces-verhaal opgemaakt wegens het gebruik van banderolles, welke reeds om sigaren geplakt waren geweest. Het naderend einde der tasch- j e s. Het schijnt eindelijk waar te worden, dat wc onze handbagage kunnen afschaffen. In Engeland heeft de taschjesrace voor een zak- ken-dito plaats gemaakt. Het is niet alleen op het sportcostuum, doch ook op de tailleurs en visite-toiletten, mantels en rokken, dat het zakje isi aangebracht. Nóg 'is het heel klein, zoodat er alleen een zakdoekje en wat platte voorwerp jes in geborgen kunnen worden, maar, veel symp tomen wijzen op de komende crinoline en dan is 'er overvloed van ruimte voor boerinnezajvken, en is 'I. finaal uit met de slanke lijn Er is nóg een nieuwtje dat aan de crinoline herinnert we hebben laatst 'n wintermantel gezien, waarvan het onderste gedeelte wijd was en een klokmodel had. Een andere droeg een op kniehoogte aangezette strook we gaan dus zoetjes en geleidelijk weer 25 jaren terug. Voor herfstmantels is tabaksbruin de tint, terwijl voor gekleedere toiletten het cérise ve lours met ingeweven grijze bloemen dezen win ter'veel opgang zal maken. Die kleurcombina tie is ook heel geschikt voor een tailleur bv. "van grijslaken met mouwopslagen en een vestje van cérise-velours of satijn. Een dierenbeul. Het gemeentebetuur van Boedapest laat een aantal politieagenten in burger zich onder het publiek van den dierentuin mengen, om zoodoende te ontdekken wie de laatste dagen verscheiden waardevolle dieren •gédood heeft, meldt.de „Daily Mail" De dieren die het slachtoffer van deze laaghartige daad «werden, zijn een nijlpaard, dat gevoerd was met kogels en jam-blikjes, drie krokodillen, die met, steenen werden blind gegooid, een oude bewoner van dep tuin, n.l. een grijze baviaan, die werd vergiftigd en een struisvogel, die werd 'gevoerd met stukken brood vol spijkers. De eenige aanwijzing die tot nu toe ontdekt is, is een vinger, gevonden in de leeuwenkooi, vermoedelijk door den leeuw Hercules van de ,hand van den moordenaar afgebeten. Wetenschap en opoffering van een Franschen dorpspastoo r. Fran cois Veuillot schrijft d.d. 6 Sept. uit Parijs Het was een algemeen vooroordeel, dat het Katholicisme gekant is tegen de wetenschap en de beschaving. Men dacht er niet aan, dat de opvoedkundige werken der Broeders op de alge- meene Tentoonstelling een aantal groote prijzen verwierven dat een van de professoren van het „Institut Gatholique", Lapparent, secretaris werd van de Academie van Wetenschappen, en een ander, Branly, zich onderscheidde door de uitvinding van de draadlooze telegrafie. Maar dat is nu veranderd. Thans eert de regeering de katholieke wetenschap en menig vrijdenkers- blad heeft onze geleerden gehuldigd. Branly, dien ik reeds noemde, is door den Minister van Ónder- wijs gedecoreerd. Pasteur is het voorwerp ge weest van een werkelijk nationale hulde. Het is voortaan onder het volk niet onbekend meer, dat de grootste geleerdheid kan samen gaan met het sterkste geloof. Een vrijzinnig blad, niet het eerste het beste, de „Petit Parisien", die in een oplage van bijna "2 millioen exemplaren verschijnt, heeft zoo juist ,een eenvoudige dorpspastoor gehuldigd. Het blad zelf heeft hem niet ontdekt. Dat heeft de jGarnegie-stichting" gedaan, die aan abbé Tauleigne, pastoor van. Pontigny, een medaille ;en een prijs heeft toegekend. Maar hij is dan nu bekend, dank zij ook de onpartijdige voorlichting van de „Petit Parisien". Abbé Tauleigne is een van die wakkere be- joefenaars der radiografie, welke hun gezondheid en hun leven wagen voor de wetenschap, voor de Ontwikkeling der industrie, en ten bate van de lijdende menschheid. Tijdens den oorlog vond hij twee nieuwe zaken le. met het men- schelijk oog door te dringen tot in de dichtste -gedeelte van het organisme en 2e. in de spieren of in het weefsel de juiste plaats van een pro jectiel of onder vreemd voorwerp vast te stel- 4en. Wat deze laatste vinding betreft, hij deed geen enkele proef dan op zichzelf. Hij nam hagel in, teneinde den weg ervan na te gaan en in de plaats ervan in zijn lichaam te vinden. Hij begreep de gevolgen, maar vreesde die niet. Hij wilde zijn doel hereiken, hij bereikte het, hij vroeg niet meer. Tegen de vergiftiging der geheimzinnige stra len heeft men héden voorbehoedmiddelen, die het gevaar beperken. De pastoor kende die mid delen niet.Zoo gaat hij sterven, na een nieront steking, na een hevig lijden zijn nieren zijn uit geteerd, zijn rechterarm is bijna verlamd, zijn kaken half verrot, zoodat de tanden er uit val len, zijn handen, door brandwonden verteerd, zijn oogen bedreigd. Hij berust in alles. „Moet het groene hout"niet dor worden zeide hij tot den correspon dent van de „Petit Parisien." Kerkdief. Te Legden heeft de politie jn een koffiehuis den handelaar August Welle uit Munster opgepakt, die seder t.1913 niet an ders deed dan in kerken in Munsterland in te breken en daar hoofdzakelijk kandelaars en oudheden te stelen. Op deze wijze had hij in 35 kerken ingebroken. Een nobel plan. In de Ver. Staten wil men een fonds van 1.000.000 dollar bijeenbren gen voor de stichting van een universiteit, waar alles er op berekend is dat. minvermogenden er zullen kunnen studeeren. Zij zal de Abraham Lincoln Universiteit heeten, en men zal er 's avonds en 's nachts (na de gewone dagtaak van nienschen die in hun beroep of vak reeds hun dagtaak achter den rug hebben) terecht kunnen en ook den geheelen Zondag. De bedoeling is, dat lieden, die door dagolijk- schen arbeid in hun levensonderhoud moeten voorzien, niet al om die reden behoeven te zijn uitgesloten van de kans op een universitaire op leiding. De gestolen paarlen. Sir Basil Thom son, de vroegere chef van den crimineelen speur- dienst van Scotland Yard, vertelt in het Ameri- kaandsche maandschrift „Cosmopolitan" een aardige herinnering. In 1913 Werd er door de Parijche firma Max Meijer een paarlen collier, ter waarde van ongeveer honderdduizend pond naar de Lon- densche zaak der firmz gezonden. Het was ver pakt in een doosje, waaromheeneen papier Was gewikkeld, dat van acht lakken, die de initialen M. M. droegen, was voorzien. Een lid der firma bracht het in Parijs naar een post kantoor en verzond het «angetcekcnd. Toen het pakje in Londen aankwam, waren de zegels intact. Maar toen men het openmaak te, zonder de zegels te verbreken, vond men geen paarlen, doch kleine stukjes steenkool. Sir Basil vernam tertond van zijn tafidarts, dat gips' het snelste vormmateriaal was. Op zijn bureau kon hij binnen vier minuten een der zegels zoo bcdricgelijk namaken, dat geen lid van zijn staf het echte van het nagemaakte kon onderscheiden. Daaruit bleek, dat hei. pakje in enkele minuten had kunnen worden geledigd en opnieuw verzegeld. De verdenking viel al spoedig op een viertal mannen, maar het was onmogelijk, hen ook maar een oogenblik te zamen aan te treffen. Zij werden vooródurend door detectives gevolgd, die voortdurend van vermomming wisselden, maar zij hadden al zooveel routine, dat de po litie hen niet kon verschalken. Yen slotte kon een detective, als politieagent vermomd, twee der mannen in de straat nade ren, hun gesprek afluisteren en hun plannen te Weten komen. Zoo konden ze -alle vier wor den gearresteerd in het station „Oxford circus", van den ondergrond-spoorweg. Het denkbeeld dezer vermomming ontleende Sir Basil aan Pe's vertellen „De Gestolen Brief." Een detective is eeB als burger ver momd politieagent. Deze dieven nu Wren volkomen op de hoogte van alle politie-trucs. Zij wisten dat een agent in uniform nooit, met de observatie van hen zou worden belast of zelfs van hun betrekking tot het geval op de hoogte zou zijn gesteld. Een hunner, Grizzard', had het plan uitge dacht en den postbeambte honderd pond' be loofd, als hij, zoodra hij Weer. eens een pake voor Meijer had, hem dat een oogenblikje wilde leen en. Toen het eindelijk kwam werd het pakje geledigd en Weer dichtgemaakt in den Winkel van zekere Marks. De derde man nam de paarlen mee naar huis zoodra zijn vrouw van de arrestatie van haar man hoorde, deed zij de paarlen in een lucifersdoosje, en liet dat in de goot vallen. Daarna liet zij -de politic rustig huiszoeking doen. De paarlen i de hoot Werden gevonden door een loodgietersknecht die zijn pijp wilde aansteken en dacht, dat hij wel een licifer in dat doosje zou kunnen vin den. Maar zijn vondst had grooter waarde. De Stormklok in Spanje. De Spaansche correspondent van de „Tijd" schrijft „Gode zij dank Dat is de verzuchting die men hier overal hoort. Gode zij dank, ciat de generaals de tragische klucht der regeerende politici hebben omvergeschopt. Men kan zeggen dat het geheele volk in al zijn lagen met den ko ning aan het hoofd, zich solidair met dezen op stand heeft verklaard. De groep, die hier tegen stand zou willen bieden, bestaat uit de kliek der Weggejaagde polititci en do socialisten, anar chisten, communisten, terroristen, die zich ech ter steeds op hun internationaliteit beroemen en die men dus niet tot het Spaansche volk behoeft te rekenen. De politieke toestand van dit land was onhoudbaar geworden. Ministeries volgden elkander op met ontzettende snelheid en in die kort-ievende kabinetten Werd de eene crisis na de andere in nog veel sneller tempo afgewikkeld. Glimlachend verscheen de eene minister na de andere in zijn mooi officieel costuum en niets Werd er gedaan in het belang van het land. In den nacht van 12 Sept. was de regeering ingelicht geworden, dat er in militaire kringen iets werd voorbereid. Haar eerste daad van zelf verdediging was de gewelddadige afzetting van generaal Primo de Riveira, militair gouverneur van Catalonië. Daarom begonnen de samen zweerders hun werk iets vroeger. Primo de Ri veira ging niet heen, maar kondigde den staat van beleg in Catalonië af. Onmiddellijk verklaar den de garnizoenen van Zaragosa, Bilbao, Sevil- la, Valencia, Coruna zich met hem solidair. In deze onderscheiden provincies werd de staat van beleg afgekondigd. De militairen bezetten overal de centra van post, telefoon, spooiwegen, verlichting, waterleiding, leyensmiddelenvoor- raden, alsmede de banken. In Spanje is men niet gewend aan zulk een goede organisatie en het publiek was er dan ook verrukt over. Het openbare leven gaat overal zijn gewonen gang en van de afschuwelijke terroristen-moor den en aanslagen hoort men op eens niets meer. De koning was in San Sebastian met vrouw en kinderen hij wist van den prins geen kwaad. De regeering te Madrid vocht als gewoonlijk met haar parlementaire wapenen, maar vond die plotseling afgestompt. Onmiddellijk na de aan komst van Alfonso te Madrid bleek het den markies de Alnucefas, president van den minis terraad, dal de vorst aan de verandering genegen was en hij diende het ontslag in van het geheele kabinet. De koning nam het aan en riep daarop Primo dc Riveira van Barcelona naar Madrid en belastte hem met het vormen eener nieuwe constilueele regeeiing. Op het perron van het station van Barcelona ontving deze zoogenaam de oproerige generaal vóór zijn vertrek naar de hoofdstad den zegen van den aartsbisschop, die daar afscheid' van hem was komen nemen. Een wonderhaas, Te Cramons, in de Fransche Jura, heeft een jager, de heer Jacquot een wonderhaas gedood het dier had één kop, twee lichamen, drie ooren, waarvan er één mid"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 6