Set geheimzinnige raadsel DE PHOENIX' DAGBLAD MOOR SGHSEDM9 EES OMSTREKEN Verven en Stoomen. FEU ILL-ETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 25 September 1323. No. 13752. Buitenlandsch Nieuws. 66 ■- Binnenland. Telef. 15. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Inteieonamnnaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regsli 1.75 «Iks rsgsl daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, Ingezonden mtdadselingen 75 ct. per reg8l. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 4 der verordening houdende eenige bepalingen in het belang van den behoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost-Frankeland "fcn wel in het gedeelte, begrensd door Bakkers haven, Groenendijk, Rotterdamschen dijk en Buitenhaven (Gemeenteblad no. 18 van 1913) Brengen ter kennis van de eigenaren, beheer ders of gebruikers van erven en gronden, langs de sloot, welke met een duiker in verbinding staat met de Bakkershaven en loopt langs den voet van den Groenendijk en de huizen en erven aan den Rotterdamschen dijk en ten slotte aansluit op een riool naar de Buitenhaven, dat op WOENSDAG 10 OCTOBER 1923, des v.m. ten tien uur, een Schouw zal gedreven worden over bovenbedoelde slopt. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorge- schrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zou de kunnen voorwenden, zal deze worden afge kondigd waar het behoort. Schiedam, 25 September 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 24. September 1923 vergunning verleend aan P. S. ENGERING tot oprichting van een bovengrondsche benzine bewaarplaats op den open grond, gelegen achter het pand Hoofdstraat 29, kadaster Sectie L. no. 1453. Schiedam, 25 September 1923. WAARSCHUWING. Opheffing Afsluiting Overwegen. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de AFSLUITBOOMEN VAN DEN OVERWEG AAN DEN LAANSLOOTSCllENWEG over de Spoorbaan Schiedam-Rotterdam den 2en October a.s. ZULLEN WORDEN WEGGENO MEN en de bewaking van dezen overweg zal worden opgeheven. In verband met het wegnemen der af sluitingen zullen bij den overweg WAAR SCHUWINGSBORDEN worden geplaatst met het opschrift „ONBEWAAKTE OVERWEG", „LET OP DE TREINEN", enz. De palen waaraan de waarschuwingsborden zijn bevestigd zullen van een rooden reflector worden voorzien. Een ieder wordt in zijn eigen belang aange maand aan het voorgaande de noodige aandacht te schenken. S c b i e d a m, 25 September 1923. HET LIJDELIJK VERZET. Gisternvddag zijn te Berlijn in het paleis van den rijkskanselier de beraadslagingen van de regeering met de Rijksdog- en Landdagafge vaardigden, de regeeringspresidenten, de ver tegenwoordigers der ambtenaren der vakver enigingen en de burgemeesters van de voor. naamste steden in de bezette gebieden, begonnen. De beraadslagingen hebben den gelieelen dag geduurd. Naar de „Vossische Zeitung" mededeelt, zal Ta, ta, wordt niet driftig, het zal u moeilijk bollen om ons daarvan te overtuigen. Ik ben ook heelemaal niet van plan daar voor moeite te doen, riep Werner. Wie heeft de kist dan vroeg JanoWski op wien de woorden van Werner toch blijkbaar Wel indruk maakten. Ik weet het niet. Ik vermoed ten naastenbij, dat, een van uw revolutionnaire bende er de ('and op gelegd heeft. Gij vertrouwt elkander immers toch niet. En gij zult elkaar wel kennen. De vreemde bezoeker repliceerde niet op deze hatelijkheid. Wij hadden zoo gedacht, zeide hij, de bankier ^vil de dochter van Evan met zijn zoon doen trou- Wen, Wij Weten, dat gij ook uw oog op hét meisje geslagen hebt. En nu wilden wij voorstellen, 'rouw haar, doch doe voor u zelf en voor baar 'stand van liet recht, dat gij op de nalatenschap Van Evan meent, te hebben. Wernei voelde machtig veel lust den onbe- Schaamden vent bij den kraag te vatten en buUen de deur te gooien. l'rouw haar, zeide hij smalend, het is waarlijk ik daarvoor uw toestemming en alleen uw de rijksregeering, nadat de vertegenwoordi gers van Rijn en Roer hun opvatt/ngen heb ben medegedeeld, na nog een enkele maal in kab netszitting bijeengekomen te zijn, haar definitief besluit bekend maken. Het blad voor ziet de mogelijkheid dal het lijdelijk verzet reeds in de eerstkomende dagen, Woensdag of Donderdag zal worden opgeheven. Het Rijks- kabinet deelt eenstemmig de opvatting, dat zuiver om financieele redenen de verordenin gen, die tot het verzet aanspoien, niet meer zijn te handhaven, terwijl dit ook de meening is van de vertegenwoordigers dei bezette ge bieden, waarmede de regeering gedurende de laatste weken voortdurend in verbinding heeft gestaan. Tot zelfs de Duitsch-nationalen uit bet Rijnland en het Roergebied zijn overtuigd van de absolute onmogelijkheid, het lijdelijk verzet op een wijze als tot dusverre voort te zetten. De „Vossische Zeitung" gelooft ook te mogen aannemen, dat tussehen de regeeringen der landen, wier minister-presidenten lieden te Berlijn vergaderen, en de Rijksregeering in dit opzicht geen verschil van meening bestaat. Het lijdelijk verzet staat voor het einde, om dat men het niet langer kan i'inancieeren. Do ofi'icieuse „Zeit." verklaart, dat, indien van het lijdelijk verzet zou worden afgezien, dit nog geenszins een capitulatie zou beteeke- nen. De bevolking van liet Rijnland en het Roergebied wenscht, een waardige behande ling en geen enkele Duitsche regeering zal de bezette geb'eden prijsgeven. De aanvankelijk op morgen bepaalde Rijks dag/.'tl'ng zal zeer waarschijnlijk moeten wor den uitgesteld, daar de regeermgsbesprekingen op dien dag nog Wel niet geëindigd zullen zijn. Een uitstel van de Rijksdagzitting tot Vrijdag is zeer waarschijnlijk. 4! I Vooral in Beieren blijft de ontstemming over de houding van Berlijn inzake liet Roer- conflict voortduren. De Generaals Heiss en Ludendorfi' spoorden dezer dagen openlijk aan tot, een opmarsch naar Berlijn, dus tot den burgeroorlog. De Rijksweerrninister Gessier heeft echter in het bestuur der Democratische partij verklaard, dat ingeval van een „Putsch" zijne bevelen niets aan duidelijkheid te wenschen zullen laten en ook even prompt door de officieren en de manschappen zullen worden ten uitvoer gelegd. Voor een en ander stelt hij zijne geheele politieke reputatie garant. DE MOORD BIJ JANINA. Tot gisteravond laat was men -in- Atheensche regeeringskringen nog niet op de hoogte van den inhoud van het eerste rapport clei Intei- geallieerde Commissie, welke een onderzoek instelt naar de omstandigheden, waaronder de moord bij Janina heel't plaats gehad, welk rap port thans in handen is van den Gezanten raad te Parijs. Men gelooft hier echter algemeen, dat dit rapport in zijn conclusies gunstig luidt voor Griekenland, daar men de Grieltsche autoriteiten vrijspreekt van eenige nalatigheid in de ver volging van de schuldigen. Alleen is men onge rust over de vraag, of de Gezantenraad genoegen zal nemen met dit rapport, dat niet door alle leden der Commissie is onderteekend. Onmiddellijk nadat de commissie de resul taten van haar voorloopig onderzoek had vast gesteld, begaven de geallieerde officieren zich naar de plaats van den moord en maakten al daar een aanvang met het verhoor der getuigen. Dit zal echter een langdurige geschiedenis toestemming behoef. Nog eens, waar bemoeit ge u mee Nog eens, gij moet niet boos worden, her haalde Janowski kalm, als gij op mijn voorstel waart ingegaan, zouden wij gezorgd hebben, dat ge met Alice Evan in het huwelijk zoud't kunnen treden. Hoe wij daarvoor zorgden, doet niets ter zake, nu ge Weigert. Maar dan wil il-c dit toch zeggen, mijnheer Werner, dat u een uiterst gevaarlijk spel speelt, als u het tegen ons durft op te nemen. Er klonk iets dreigends in den toon, waarop dit gezegd werd. Hoor eens, mijnheer, antwoordde Werner, ik ben volkomen overtuigd, dat gewetenlooze lieden als gij en uw genooten gevaarlijke vijan den zijn. Er is voor mij geen reden om het tegen u op te nemen, al zou ik nimmer met u willen sa- menzweeren. Maar u mag mij gelooven of niet, als ik u zeg, dat ik van die kist niets weet, dan zeg ik niets anders dan de waarheid. Uw bond genoot Evan hec-ft u gezegd, dat ze niets be langrijks bevatle en ik denk, dat hij gelijk heeft, wijl ik weet, dat van Gielen het verdwijnen van die kist niet telde. Ik Weet in ieder geval van de kist niets af. Als noch van Gielen noch Jozef Evan er schuldig aan staan, dan is alles mij nog meer onbegrijpelijk. De vreemdeling dacht even na. Ik wil u gelooven, zei hij, dat de kist is ver dwenen geheel buiten uw toedoen. Maar dan kom ik tot u met deze vraag Indien u met juf- worden, daar men 86 personen in verhoor zal nemen, die zich op vijl kilometer afstand van de plaats van de mesdaad bevonden. Onder deze 86 personen waren er 26 die veildaard hebben, dat zij de schoten hebben gehoord. De commissie zal zich eveneens op Alba- neesch grondgebied begeven en daar, de perso nen verhooren. wier verklaringen ertoe geleid hadden aan te nemen, dat de moordenaars Grieken waren. DE ONTRUIMING VAN KORFOE. De Britsche consul op Korfoe is er officieel door den Ilaliaanschen consul-generaal aldaar van in kennis gesteld, dat alle Italiaansche troe pen het eiland in den morgen van den 27sten September, den datum door den Gezantenraad vastgesteld, zullen hebben verlaten. Van dien dag af zal het bewind over het eiland weer ge voerd worden door de Grieksche autoriteiten. TEGEN DE SOVJETREGEERING. Volgens betrouwbare inlichtingen uit Mos kou zijn er talrijke communistische arbeiders en tal van led^n der Tsjeka naar Noordelijke provincies van Rusland verbannen Wegens on langs ontdekte samenzweringen. In officieele Sovjet-leringen wordt beweerd, dat die samen zweringen door buitenlanders werden georgani seerd, maar inderdaad geven zij uiting aan de ontevredenheid der extremistische communisten tegen de huidige économische politiek van den rechtervleugel der comm. partij, welke door den linkervleugel van kapitalistische neigingen wordt beschuldigd. De agitatie had veel vat, op do arbeiders en vooral op de tallooze werkloozen. Het politieke bureau van de Sovjet-regeering heeft een bui tengewone bijeenkomst gehouden, ten einde maatregelen tegen de heerschende ontevreden heid te beramen een aanslag, die op koning Alexander en nog eenige politieke personen gesmeed Werd. Het onderzoek, is nog niet ten einde. Nadere bijzon derheden zijn na sluiting der instructie te ver wachten. BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld Tengevolge van een splitsing t-usschen de nationaal-liberalen en de sociaal-democraten, de beide partijen van de huidige regeering, zijn de nationaal-liberalen verplicht uit het kabinet te treden en in de oppositie te gaan ITun ver tegenwoordiger in het kabinet, de minister van justitie, Smiloff, is afgetreden. De minister van arbeid heeft de portefeuille van justitie tijdelijk op zich genomen. Alleen de sociaal-democraten en de democra ten hebben thans nog zitting in het kabinet. Een koninklijk decreet, waarbij de ministe- rieele wijziging werd goedgekeurd, Werd, ge lijk gemeld, gevolgd door een tweede, Waarbij het parlement, dat sinds 9 Juni niet meer bijeen is geweest, wordt ontbonden. De nieuwe verkiezingen zullen in November aanstaande plaats vinden. De Zondag is te Sofia zonder ernstige inci denten verloopen. De regeeringstroepen gaan Voort de actie der communisten te onderdruk ken. De toestand schijnt zich gunstig voor de regeering te ontwikkelen. AANSLAG OP DEN KONING VAN SERVIE. De politie heeft te Belgrado éen Hongaar gearresteerd, op wien belangrijke documenten Werden gevonden. De bladen bevatten uitvoerige mededeelin- gen omtrent het verhoor, dat men den ge arresteerde heeft afgenomen. Het betreft hier CIIINA. Tiet ministerie van Buitenlandsche Zaken heelt, geantwoord op de nota van de mogendhe den, waarin geprotesteerd Werd tegen den trein- overval nabij Lin Tsjieng op 6 Mei j.l. In liet antwoord der Chineesche regeering Wordt, betoogd, dat, daar het incident niet het gevolg was van een demonstratie, welke tegen de buitenlanders gericht was, de Chineesche regeeiing niet gehouden is tot compensatie, maar China is bereid mt eigen beweging op billijke wijze te handelen, voor wat de kwestie van compensatie aangaat Voorts wordt in de nota de wensch van Chi na, het banditisme den kop in te drukken en de buitenlanders in het binnenland te bescher men, bevestigd ALLERLEI. Uit Praag Volgens een mededeeling van den commissaris van politie is men te Presburg dezer dagen een complot op het sj^oor gekomen, dat ten doel had een aantal vooraanstaande Slo- waakschc persoonlijkheden waaronder actieve leden vah de regeering en van het parlement, te vermoorden. Dc leider van het complot en nog twee anderen zijn gearresteerd. Uit Londen. Smuts en de andore gedele geerden van Zuid-Afrika kwamen gistermorgen te Southampton aan voor de aanstaande rijks- conferentie Uit Berlijn. De Russische commissaris voor den Buitenlandschen Handel, Krassin, is gister te Berlijn aangekomen Het patronaatwezen. Verschenen is het jaarrapport, dat een over zicht geeft van de werkzaamheden der patro naten in het bisdom Haarlem. Het voorwoord luidt als volgt Moest in de laatste jaren bijna telkens ons jaarverslag beginnen met een afscheidswoord, nu mag klinken een blij woord van welkom. Voor den rijk-verdienstelijken Voorzitter, die geprest door den last zijner jaren van ons heen ging, beladen met eere en erkentelijkheid, be groeten we heden in onzen nieuwen voorzitter een man met reeds een grooten staat van ver diensten als patronaats-directeur een met rijke ervaring, gegroeid in practisch doen, gedurende een bijna even lang tijdvak als het Patronaat onder ons werkt een die lange jaren leidde, vruchtbaar en voorbeeldig, achtereenvolgens de twee omvangrijkste patronaten in ons bisdom een voorzitter daarom, dien we aanstonds verwelkomen nis een der onzen, die met ons opkomst en ontwikkeling, groei en bloei van ons werk heeft meegemaakt en bevorderd, een voor zitter van groote beloften. Als er onder de jongere, meest verdienstelijke en meestbelovende patronaatsleiders cn de praktijk een in staat is om het nog gevoelige gemis van praeses Van Stee te compenseeren, dan is het voorzitter Lucassen. Het bestuur, het Juvenaat en zich zelf ge luk wenschend met dezen voorzitter, heeft zich met volste vertrouwen gesteld onder zijn leiding an verwacht van zijn deskundig beleid zeer veel frouw Evan trouwt is u dan genegen haar rech ten, die dan de uwe geworden zijn, aan ons over te doen. Werner zag het tanige gelaat van den man tegenover zich aan. Ach hoe haatte hij dien on- beschaamden kerel, die daar sprak als iemand, die hem een koop voorstelde en over de voor waarden van dien koop onderhandelde. Plotse ling werd het hem te machtig, hij sprong op: en ging naar de deur en met den deurknop in de hand, zeide hij Mijnheer Janowski, mag ik u verzoeken heen te gaan. Ik weet van de vervloekte uitvinding niets en ik wil er niets van weten ook. Of ik al dan niet met juffrouw Evan zal trouwen, hangt zeker niet af van uw toestemming of van voor waarden, die u daaraan schijnt te willen ver binden. Ik wil niets met u of uw eedgenooten te maken hebben, noch op eenige wijze uw bond genoot zijn. Maar mijnheer Werner Dank u, het is genoeg geweest. En Werner dit zeggende opende de deur en noodigde met een kort gebaar den bezoeker tot beengaan. Deze ging heen. U is een man van temperament., zei hij heen gaande, maar u handelt op deze wijze wel over ijld. Werner sloot de deur achter hem dicht en slaakte een zucht van verlichting. Gerechte hemel, zeide hij tot zich zelf, wat een onbeschofte rakker. De broer van Alice heeft werkelijk waardige bondgenooten. Zou hij hen het recht gegeven hebben haar als het ware te verbandelen. Dan is Jozef Evan een even groote schurk als de bankier. Toen verviel hij in gepeins. De geheimzinnige zaak leek hem al meer op een onontwarbare kluwen, waarin hij zelf ook verstrikt dreigde te raken. Maar niet over zich zelf, doch over Alice maakte hij zich ten zeerste bezorgd. Hij voelde, dat zij van meerdere zijden door groote gevaren was omringd. En alleen de wil haar te beschermen deed tn hem de lust blijven te pogen liet raadsel op te lossen. Het arme meisje stond zoo alleen En met haar bemoeiden velen zich, die bedoelingen op het oog hadden, waarbij de vraag of Alice zelf zoo iets wilde, blijkbaar niet eens in overweging genomen Werd. Van Gielen wilde invloed op haar uitoefenen en haar dwingen zijn zoon te trouwen. En daar kwam nu zoo'n anarchist en deed alsof hij Alice kon verhandelen, als ware zij een stuk koopwaar. En misschien was zoo'n kerel nog gevaarlijker voor haar, dan van Gielen, want haar broer behoorde immers zeil tot de revolutionnoiren, Alice's broer Oh wat vonxl Werner hem een lagen kerel,dat hij aldus met zijn zuster deed ver handelen, (Wovdl vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1