DM&BLMD VOORSGHSEBMM Octobermaand. 46ste Jaargang. Zaterdag 29 September 1923. No. 13756 Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën t 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor- fleschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken hek end, dat op WOENSDAG, den 3 OCTOBER a.s., des n.m. te l1/^ uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot KOSTELOO- ZE INENTING en UERINENTING van de mgezetenen, die zich daartoe in den St. Joris Doele hij den Gemeente-geneesheer Dr. J. Endtz aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccinehc- )vijzen van 'de NAMEN en GEBOORTEDA TUMS der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht TROUW BOEKJES der ouders ol GEBOORTEBEWIJ ZEN der kinderen. S c h i e d a m, 29 September 1923. Beursbrug gesloten. 'I'er algemeene kennis wordt gebracht dat de Beursbrug vanaf Dinsdagavond 10 uur tot na der aankondiging voor alle verkeer zal zijn af gesloten. S c h i e d a m, 29 September 1923. October Triestige, maar toch heerlijke maand. Triestig, omdat de herfst volop is ingezet en al de zomerweelde aan 't vergelen en verflensen is. In de bosschen zijn prachtige kleurschakeerin- gen te bewonderen, maar toch blijft 't triestig den blijden, zonnigen zomer te zien heengaan Riestiger nog, als we tegelijk bedenken, dat die Octobermaand nog maar een voorbode is van de maand der dooden, de Növembermaand, als de dood komt in de natuur. Heerlijke maand toch ook, want het is de Hozenkrans-maand, de maand van onze Lieve Moeder. Heerlijk is bet Rozenkrans-gebed, 't gebed, dat 'n trouw katholiek 't heele jaar door iederen dag bidt 't gebed met zijn wonderen eenvoud, 't gebed dat een dagelijksche levensspijs was en is zoowel voor 't simpelste moedertje als voor den diepzinnigsten geleerde.. Gelukkig bet gezin, waar iederen avond ge zamenlijk het Rozenkrans-gebed gebeden wordt. Gelukkig ook de parochie, het grootere ge zin, waarvan de leden iederen avond in de Octo- Termaand samenkomen om gezamenlijk de hu-lp der Moeder Gods door het Rozenkrans-gebed in Te roepen. In October de Rozenkrans bidden in de Kerk, dat is voor een Christen anders dan in de.overi ge maanden dat is gehoor geven aan de roep stem des Pausen, die alle geloovigen oproept om Tijzonder in de Octobermaand het gezamenlijk Rozenkransgebed als een zoeten bedezang te doen opruischen ten hemel. Laat dan in de Octobermaand ons kerkgebouw vol zijn met een biddende schare, samen gekomen °m de hoogverheven Vrouwe te prijzen en de Voorbede, welken we allen zoo noodig hebben, ai te smeeken van Haar, die zoo veel vermag Tij haren Zoon. Wij weten, Maria, Dat Jezus het woord Der heiligste Moeder Nog immer verhoort. V. A. Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN DEUTSCHEAND Volgens de tot gisternamiddag ontvangen berichten was de toestand in het Duitsche Rijk °Veral, en in het bijzonder ook in München en de bezette gebieden, rustig. Daar ook in Saksen alle demonstraties verboden zijn, hoopt men, dat ook daar de rust zal terugkeeren reeds te Bresden kon die Worden geconstateerd. hi Saksen vonden, zooals men Weet, de laatste dagen plunderingen van aardappelvelden plaats door met knuppels gewapende benden. De hoop bestaat thans, dat eindelijk ook aan deze com- munistische excessen een einde zal worden ge haakt. BULGARIJE. Volgens een bericht van het Bulgaarsche telegraaf Agentschap is de stad Ferdinand, fUit laatste steunpunt der communistische revo- "tionnairen, door de militairen bezet. Raar de Rjetjs" nog uit Sofia mededeelt, de zware gevechten in Noord-Bulgarije dsschen de regeeringstroepen en de opstande- hftgen niet een nederlaag van laatstgenoemden ^ëindigd. De hoofdcentra van den tegenstand, Berkowitsa en Ferdinand zijn in handen der peering. GRIEKENLAND EN ITALIË. Volgens instructies vau de Grieksche regeering aan de Grieksche Nationale Bank, heeft deze aan de Zwitsersche Nationale Bank telegrafische opdracht gegeven de 50 millioen lire, Welke door de Grieksche regeering aldaar waren gestort, over te maken aan de Banca d'Italia te Rome op rekening van de Italiaansche regeering. TURKIJE. Te Wecnen loopt het gerucht, dat in Turkije de republiek" zou zijn geproclameerd. Volgens .inlichtingen, ingewonnen in bevoegde Turksche kringen te Parijs, verneemt Havas, dat de nationalistische partij in Turkije zekere hervormingen in den staatsvorm heeft ingevoerd. VOLKENBONI). Nadat de zesde commissie van de Volken bondsvergadering gisteren een telegram uit Abessynië ontvangen had, waarin alty door de, commissie voor opneming gestelde voorwaarden aangenomen werden, bleef de Raad niets anders over dan zich eenstemmig voor opneming te verklaren. Abessynië is alzoo het 54ste land, dal lid van den Volkenbond Wordt. ENGELAND EN SPANJE. Uit Madrid meldt Belga De A. B. C. ver neemt uit Londen In goed-ingelichte kringen verzekert men dat, ten gevolge van de thans gevoerd wordende besprekingen, Engeland Gi braltar aan Spanje zou afstaan in ruil voor Ceuta. DE TANGER-KWESTIE. Gister zou te Londen in 't Foreign Office een bijeenkomst worden geopend van Britsche, Fransche en Spaansche deskundigen in zake de Tanger-kwcstie. Up de eenige maanden geleden te Londen gehouden bijeenkomst bleek hel meeniugsverschil te groot om toen succes te kunnen opleveren. ALLERLEI. Uit Hamburg De plunderingen op het platte land in de omgeving van Liibeck, nemen steeds meer toe. Groote troepen trekken het land op de dorpen in en eisehen daar al'gifLe van de levens middelen. Vaak zeggen zij, in opdracht van het „Lübecker Wohli'ahiTsamt" op te treden en- leggen dan machtigingen' over, welke door de betrokken ambtenaren zijn onderteekend. Ook treden zij dikwijls zeer dreigend op. Dc op deze wijze afgedwongen goederen worden op wagens geladen en weggebracht. Do politie te Liibeck is thans doende drastische maatregelen tegen deze brandschattingen te nemen. De Zwitsersche Nationale Raad heeft een crediet van 60 millioen francs gevoteerd ten behoeve van de electrificatie der Zwitsersche staatsspoorwegen. Uit Rome Het hoofdbestuur der fas cistische partij heeft bij Mussolini zijn ontslag ingediend. Aanleiding hiertoe is het royement van Massimo Rocca, een der oorspronkelijke leiders van het fascisme en lid van den Grooten Raad der fascistische partij. Binnenland. De bezuinigingsplannen van de regeering. Naar de Res. bode verneemt heeft de regeering besloten, het advies van de centrale commissie voor het georganiseerd overleg niet op te volgen en met ingang van 1 Januari a.s. een algeheele loonsverlaging van 10 pet. in te voeren. Het desbetreffende Koninklijk besluit is reeds in bewerking en zal dezer dagen afkomen. Verder verneemt het blad,* dat er zeer groote kans bestaat, dat de tweede salarisverlaging van 10 pet. welke tegen 1925 was aangekondigd, niet zal doorgaan, wijl er hoop is, dat langs a>nde-, ren weg het resteerende tekort zal kunnen wor den gedekt. Hieromtrent zullen binnenkort mededeelingen worden gedaan. De ramp in Japan. De N e d,e r 1 a n d s c h e getroffenen. Zooals reeds werd medegedeeld zijn de heer en mevrouw van de Polder om het leven ge komen, terwijl de oude mevrouw Stornebrink, de heer Hielkeina, mevrouw van Doorn en haar zoon en mevnouw Gasille nog zijn ge mist, zoodat gevreesd moet worden dat deze alle zijn omgekomen. Aangezien van den vice-consul W. D. Visser die zich op den dag van den ramp op zijn post te Yokohama bevond, niets meer is vernomen, moet thans wel als vaststaat worden aange nomen dat ook deze veelbelovende jonge amb tenaar bij den ramp het leven heeft gelaten. De afvloeiing bij de P. en T. Met ingang van 1 Januari 1924 zal, naar de Msb. verneemt, aan een groot aantal post ambtenaren, die, hoewel jonger dan 62 jaar, recht hébben op dadelijk ingaand vol pensioen, wegens overcompleet ontslag verleend worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. \Vie had Verwacht, dat vanwege de kleine, feitelijk onbelangrijke agenda, de zitting in een wip Wel voorbij zou zijn, is bedrogen uitgekomen, want nog bijna twee uur achtereen is er gekabbeld en gekeuveld, schijnbaar omdat, men niet veel lust had, zoo gauw weer naar zijn ander werk te gaan. Terecht maakte de heer Scheffers de op merking, dat de leden bij een korte agenda steeds alles tot in de fijnste naadjes willen napluizen. Lang en breed Werd gediscussieerd over de verbouwing van de havenmeesterswoning en de z.g. kermis met. de jubileumfeesten. Vooral het eerste geval, waar liet om 1200 ging, verwekte heel Wat storm, maar dank zij zijn gehardheid tegen stormen - hij heeft langen tijd op zee gevaren - behaalde de havenmeester tenslotte toch de overwinning. Met de jubileumfeesten maakte de.z.g. ker mis ook een storm door, echter met minder succes daar de tenten tamelijkgeruineerd werden. Gister evenwel doorstond de Oranje-Vereeniging den rooden stormvloed schitterend en ook 't College kwam er met achterlaten van een enkel veertje nogal vrij goed af. 't Was Wel duidelijk, zooals ook de heer v.d. Valk zeiüc, dat de roode actie eigenlijk niet tegen de kermislol, maar tegen de oranj lol ging. Aan 't eind der Vergadering deelde welli. v. Vclzen nog mede, dal er van Wege'den slechten lihantiën-stand van Rotterdam, waar men be halve op salarissen ook op de technsche diensten begint te bezuinigen, men ook hier genoodzaakt is, Versobering van den licht-dienst in te Voeren. Dit zal 6060 besparen en toch geen onverstan dige, gewaagde bezuiniging blijken te zijn. Het kleerenmagazijn en „het wagentje". „Aanzien doet gedenken" Dit spreekwoord is de eenige reden van de volgende regelen. Het kleerenmagazijn van den R.K. Volksbond ver heugt zich in blijvende sympathie,van alle zijden. Van den eenen kant komen de menschen graag om er te halen wat ze noodig hebben van den anderen kant staan velen er graag aan af, wat. voor hun zeiven ongeschikt geworden, toch nog zod goed te pas komt aan anderen. Toch is het wél eens goed verfrischt te worden in 't geheugen en vooral geholpen te worden in de opruiming. Daarom de aankondiging langs dezen weg de volgende week rijdt weer hel wagentje. Woensdag reclamedag, Donderdag inzameling. De heer Ileggelman geeft het goede voorbeeld. Als directeur der N.V. Auto Maatschappij Schie- land, omnibusdienst op Overschie en Delft, stelt hij voor beide dagen geheel belangeloos zijn persoon en het wagentje ter beschikking. Onze goede dames zullen allen ijver aan den dag leg gen om de inzameling zoo goed mogelijk te doen slagen. Nd is 't woord aan ons. Zij gunnen alles ge bruiken en wij hebben allen wel iets wat gemist kan worden. Voor de zakelijke verwachting en verdeeling uwer gaven staat de reputatie van 't kleerenmagazijn In. En mocht ge alles al heb ben opgeruimd of weggegeven. .de dames heb ben nog een bus bij zich, waar Uw geldelijke bij drage gaarne in wordt ontvangen, die haar in staat stelt te koopen wat ze noodig hebben naast het gekregene. Roomsch Schiedam houdt U goed en zorgt dat de opbrengst van dien aard is dat de dames en, vooral voor den slechten tijd, dien we beleven ..,,er den moed in houden." Ie Lustrum „Katholiek Streven." Een zaal die door een hoffelijke vergeetachtig heid van „Rosa," waardig versierd was, het Studentenstrijkje dat van geen vermoeidheid en wanklanken wist, een compagnie frissche knapen, de jongste recruten uit ons Roomsche legc:r, in vroolijke feeststemming en glorend van genoegen, nu al die groote menschen, in een veelheid die"alle hoekjes vulde, waren gekomen op het lustrum van hun feest't is te hegrijpen hoe prettig de stemming was. De voorzitter van de jubileerende vereeniging, de eerw. pater Biesta, riep de aanwezigen het elkom toe op de feestelijke bijeenkomst, die was georganiseerd, om na de ernst van het 5- jarig vereenigingsleven in een passende ont spanning weer kracht te putten voor den ver deren strijd. Toen Frans van Dijk, 2e secr. van „Katholiek Streven" van de hem gegeven gelegenheid had gebruik gemaakt om met heldere stem een be knopt verslag uit te brengen over het ontstaan, doel en arbeid van zijn vereeniging, nam pater Biesta weer het woord voor een hartelijke geluk- wenscli aan leden en bestuur, en een krachtige opwekking om schouder aan schouder en in hei onderhouden der statuten de toekomst tegemoet te gaan. De eerw. spr. dankte daarna met een geestig' woordspeling op hun namen de heeren J. N Post en dr. J. Bauwens, die van de oprichting der vereeniging af ijverige bestuursleden zijn, en op eenzelfde origineele manier, de jongere be stuursleden, de heeren G. Kramers en G. Kley- e N. pool. Na nog een toespraak, recht uit het hart, tot zijn jongens, waarin hij hen wees op het voor beeld van hun patroon, den H. Thomas van Aquine en hen aanspoorde om het lidmaatschap der vereeniging zoo op te vatten dat het een hechte grondslag mocht, zijn voor hun verder leven, eindigde de eerw. spr. zijn gloedvol be toog, dat onmiddellijk gevolgd werd door een spontaan applaus. De violisten lieten hun instrumenten weer jodelen van hoog tot laag, de pianist zijn gamma's gleden als van een rutschbaan, 'n opgewekt geroezemoes van stemmen en lachjes toen klonk het belletje, het scherm kromp in elkaar en we bevonden ons te Berlijn ten huize van den heer Frits Noll en wel in zijn belangloos en met smaak door den heer P. F. Smeets gemeubileerde huiskamer, waar het eerste bedrijf speelt van het blijspel „Met Pleizier." Dit geestige tooneelstuk, rijk aan komische conflicten, dat met de gebruikelijke amoureuse zoenoffers eindigt en door de schrijvers bijna natuurgetrouw naar het leven is geteekend, hebben wij reeds eerder in onze kolommen be handeld, zoodat wij nu volstaan kunnen mlt enkele woorden over spel en spelers. Over het, geheel genomen is er nog beter spel gegeven dan de eerste keer. De rollen zaten er goed in, de uitspraak was vrijwel ongedwongen, de mimiek natuurlijk en levendig. De rol van Frits Noll die behalve een slecht zakenman een opvliegcrffle zenuwknobbel en een jaloersch echtgenoot is, werd door alle be drijven heen, onverzwakt en uitstekend weer gegeven door den heer J. Zoetmulder. Hij had een waardige tegenspeelster in zijn zus ter, mej. Toost Zoetmulder, die als Wally, het liefdevolle maar 'n tikje onverstandige en daar voor vreeselijk gestrafte vrouwtje voortreffelijk spel gaf. De onuitsaanbare tante Mathilde, die bij de jonggetrouwden toevlucht heeft gevonden en kost en inwoning tracht te vergoeden, door haar verzuurde levenswijsheid, kurkdroog rond zich te strooien, vond een knap vertolkster in mej. Ph. Engering, De succesrol had J. Blaisse, die de oude zwart gallige Schwarzkopf moest uitbeelden en dit op zoo'n wijze deed, dat de isegrinunige brombeer geen tooneelheld bleef, maar een stuk werkelijk heid werd. Zijn innemend nichtje, mevr. Rademaker Nolet, dat hij te ldeilsalz kwijtraakte inplaats van zijn kwalen, kweet zich al even goed van liaar taak, als haar gewiekste en galante ver overaar, de heer Rademaker, het van de zijne deed. Ook de andere rollen zooals Thorwart (P Engering), de zakelijke compagnon van Noll, de lakonieke baddokter de Münnich (A. Dubbel man), het hardleersche hoewel voor fooien zeer gevoelige dienstmeisje (mevr. Dubbelman Nolet), Lehman, de rentenier uit Berlijn die zijn millioen en zijn hart met standvastigheid en groote dagbladen verdedigt, Karei, die met zijn koel kellncrsgezicht al zijn excentrieke badgasten kalm bekijkt, de hanige inspecteur van politie en de kromme kruier van de dienstverrichting werden met talent en toewijding vertolkt, zoodat de R.K. Schiedamsche Tooneelclub haar goeden naam ten volle heeft gehandhaafd en bovendien aan de jubileerende vereeniging en de vele aan wezigen een genotvollen avond heeft gegeven. Het hartelijk en herhaald applaus was een klinkend bewijs hoe de kunst en het geschonken genoegen waardeering vonden. De heer J. N. Post dankte daarna nog kort maar krachtig, den eerw. voorzitter pater Biesta voor al hetgeen hij voor de vereeniging reeds had gedaan. Vervolgens werd de verloting gehouden waarna het uur van scheiden geslagen was. De jonge vereeniging kan met blijdschap aan dit eerste lustrum terugdenken. ,,Alberdingh Thym." Door de tooneelverepniging „Alb. Thym" zal op Zondag 14 Oct. een liefdadigheidsuitvoering worden gegeven, geheel ten bate van de II. Hart kerk, met de ópvoering \an het tooneelwerk „Triomf des Kruises." Niel juist. De heer J. M. v.d. Schalk Verzoekt ons te melden, dat wc hij het gister gepubliceerd be richt over den verkoop van zijn woonhuis aan het Weeshuis aan den L. Achterweg, onjuist wa ren ingelicht deze transactie is niet geschied. Nieuw muziekkorps. Uit de werkloozen te dezer stede heeft zich een muziekgezelschap gevormd met het doel, door het maken van straatmuziek eenigermate in hun onderhoud te voorzien. Dit gezelschap onder den naam van ,,'t Ensem ble" heeft van den Burgemeester vergunning verkregen ieaeren Vrijdag langs den openbaren weg muziek te maken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nv.ir.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1