hem zal plaats hebben op 11, 12 en 13 October van tien tot, twaalf uur, in het hoofdgebouw Kei zer Karelpiein. Inschrijving-collegegelden wor den gestort in het bureau van den secretaris dei- curatoren, aldaar gevestigd. Om als student te worden ingeschreven is verplicht hetzij een door de Hooger Onderwijs wet gevorderd getuigschrift, hetzij een ander binnen- of buitenlandseh getuigschrift, ten ge- noege van den rector-magnificus. Gemeente-archivarissen. Tot voorzitter van de ver. van gemeente archivarissen afdeeling van de vereeniging van Archivarissen in Nederland is gekozen de lieer N. J. Dreseh, archivaris van Alkmaar, voor dien in dezelfde functie te Schiedam werkzaam. De postcheque- en girodienst. De directeur van den postchéque- en giro dienst heeft, na overleg met de regeering, beslo ten den postchéque- en girodienst met ingang van gistermiddag 5 u. 30 tijdelijk te sluiten. Een groot aantal fouten in de administratie van voormelden dienst is de reden, die tot dezen maatregel noopt. Het is noodzakelijk, dat die l'outen eerst worden opgespoord, hetgèen thans alleen mogelijk blijkt bij sluiting van dtn dienst, om te voorkomen, dat het aantal fouten nog grooler wordt. Een controlebureau is reeds in werking om te trachten met spoed de gemaakte fouten te achterhalen en te verbeteren. Zoodra dit bureau met zijn arbeid gereed is, kan her opening van den dienst eerst in overweging ge nomen worden. De regeering overweegt, welke maatregelen zij zal kunnen nemen ten behoeve van die reke ninghouders, die. door de sluiting van den post chéque- en'girodienst in ernstige ongelegenheid zouden geraken. Voor de behandeling van daarop betrekking hebbende zaken zijn voorloopig aan gewezen de thesaurier-generaal van het departe ment van financiën, de algemeen secretaris dei posterijen en telegrafie en de beheerder van de schaf kistpostrekening. Het Ned. Corr -bureau te 's-Gravenhage Ver neemt nog, dat rekeninghouders bij den post cheque- en girodienst, die in ernstige moeilijk heden komen tengevolge van de beslissing, üat voorloopig over het tegoed bij voornoemden dienst niet kan worden beschikt, zich tot de daarvoor aangewezen commissie kunnen wenden met verzoek om uitkeering van een zoodanig gedeelte van hun saldo, als ter vermijding dier moeilijkheden noodzakelijk is. Zij zullen daartoe gebiuik moeten maken van met ingang van Zaterdag 6 October a.s. op cie postkantoren verkrijgbare formulieren. Slechts verzoeken, waarvoor van de hierbedoelde for mulieren wordt gebruik gemaakt, worden in overweging genomen. De rekeninghouders wordt in het belang van een spoedige afwikkeling van zaken, dus in hun eigen belang, dringend verzocht van het voren staande niet af te wijken. Gehuwde ambtenaressen. Naar men verneemt, heelt de Kegeering be sloten, met ingang van 1 Januari a.s. ontslag te geven aan alle gehuwde ambtenaressen. Dezen worden daaitoe verdeeld in twee groe pen Groep A zijn die ambtenaressen, die reeds een minimum pensioen hebben bereikt, en wor den zonder meer ontslagen. Dit zijn zij, die 7 of meer dienstjaren hebben. Tot groep B behooren zij, die nog niet voor pensioen in aanmerking komen en op wachtgeld zullen worden gesteld. Zij zullen dan evenveel maanden wachtgeld krijgen als zij dienstjaren stellen. Verder zullen geen gehuwde ambtenaressen meer in rijksdienst worden genomen en zal aan ambtenaressen, die in het huwelijk treden, eer vol ontslag worden verleend. Dr. W. J. Viljoeu in ons land. Gisterenavond hebben het Algemeen Neder- "landsch Verbond en de Nederlandsch-Zuid-Afri- kaansche Vereeniging aan dr. YV. J. Viljoen, super-inlendant-gencraal van het onderwijs in de Kaapkolonie, ter gelegenheid van zijn bezoek aan ons land, in restaurant Trianon te Amster dam een feestmaaltijd aangeboden. Daaraan zaten o.a. aan de Minister van Binnenlandsche Zaken, de Minister van Onderwijs, de waar nemend burgemeester van Amsterdam de heej Wibaut en een aantal andere autoriteiten. In den loop van den avond heeft de heer De Kanter dr. Viljoen namens de twee hjerboven genoemde vereeniging en toegesproken. Ten slotte heeft dr. Viljoen lret woord gericht tot zijn stamverwanten en vrienden, in het bij zonder wees hij op de groole beteekenis van de gelijkstelling der talen in de Linie van Zuid-Afri- ka en Len slotte zegde hij dank voor de hem ten deel gevallen ontvangst.. Petitionnement en referendum. Bij de behandeling van de Grondwetsherzie ning in de Tweede Kamer stelde een o.mcnde- ment-Marchant voor, het referendum in te voe ren. liet. amendement bedoelde niet alle wetten aan iet referendum te onderwerpen. Alleen bij cAnïïPf1 wets°nlwcrpen, voor welke door 50, U kiezers een referendum werd gevraagd, zou dit plaats vinden. Hef amendement werd het felst bestreden door Troelstra. Hef is ten slotte verworpen met 71 tegen 14 stemmen. Tegen stemden"27 R. K. 13 A. R., 12 V. B., 5 Chr. llist., 14 S.D.A.P. Tot' de tegenstemmers behoorde ook de heer Schaper, die in zijn nota bij het rapport der Staatscommis sie het referendum verdedigd had. De overgroole meerderheid in de Tweede Kamer, onder wie de overgroole meerderheid der S. D. A. P.-sche fraclie, heeft, zich dus tegen het referendum uitgesproken. Hiermede is komen vast te staan, dat niet de massa, maar de door het volk gekozen parlementsleden een beslissend oordeel moeien uitspreken over de wetsontwer pen van de Régeering. In het licht van deze feiten beschouwd, is het zoogeïiaamde volkspetitiönnement, dat de S.D. A.P. tegen de Vlootwet organiseert, een bespot telijke vertoon ing. I)e ambtenarensalarissen. De Res.bode" verneemt in aansluiting op Wat bekend is, dat de periodieke verhoogingen voor 1.924 vooralsnog wel zullen worden toege kend, dat. de minister van financiën last gegeven heeft alle extra rangsverlioogingen, die gepaard zouden gaan met buitengewone tractements- verhooging te schrappen. Gebroken zal ook worden met het systeem der automatische promoties zonder dat er een vaca ture is of verandering van werkkring een promo tie wenschelijk maakt. Aan den toestand, die aan verschillende depar tementen bestaat, dat hoofdcommiezen met salarissen van oOUO en meer den dag doorbren gen met eenvoudig agendeeringswerk, een werk, dat zij als schrijver op jaarloon ook reeds deden, zal een eind"worden gemaakt. Commissaris der Koningin te Utrecht. Aangezien de groot-meesteres van de Konin- g:n in Den Haag moet wonen, zal, naar wij uit de beste bron vernemen, als gevolg van de benoe ming als zoodanig van ric echtgenooLe van den Commissaris der Koningin in de provincie ü- trecht gravin Van Lynden van Sandenburg geb. baronesse Van Nagell, de betrekking van Co m- missaris der Koningin in die provincie omstreeks Februari van het volgend jaar openvallen. De Vlootwet. Naar de „Tel." verneemt doet in parlemen taire' kringen het gerucht de ronde, dat de re geering, alvorens tot de behandeling der Vloot wet in openbare zitting overgegaan wordt, aan de Tweede Kamer in comité-generaal mede- deelin'g zal doen van de motieven, die haar op een onverwijlde behandeling van dc Vlootwet doen prijsstellen. Mgr. Orseuigo. De „Msb." verneemt uit Home Z. H. de Paus ontving gister Mgr. Cesare Orsenigo, Pauselijk internuntius te 's-Graven hage in bijzondere audiëntie. Vaststelling van prijzen. Enkele besturen van gemeenten, o.a. van de gemeenten Heliendoorn en Zwijndrecht hebben op grond van art. 135 van de Gemeentewet ver ordeningen uilgevaaidigd betreffende de vast stelling van prijzen, Waartegen in die gemeenten levensmiddelen ten hoogste mogen worden ver kocht. Van de zijde van den landbouw zijn daar tegen thans bezwaren geuit voor zooveel de prijs vaststelling van landbouwproducten betreit.. Deze bezwaren geven, zoo meldt he.. „Hdbl.", den minister van binnenlandsche zaken en land bouw aanleiding nader fc overwegen, óf hand having ran de bedoelde verordening mag worden geacht niet te zijn in strijd met het algemeen belang, De minister heeft in verband hiermede Ge deputeerde Staten der onderscheidene provin cies uitgenoodigd, hem mede te deelen, in welke gemeenten verordeningen als bovenbedoeld zijn vastgesteld. De salarisverlaging. De Minister van Financiën heeft, schrijft het „Vdl." de vriendelijkheid gehad ons in te lichten omtrent zijn meening in zake de salarisverlaging. Volgens Z.E. heeft de ambtenaar minder van den algemeenen linancieelen druk te lijden dan welke andere salaris- en inkomentrekker ook. Immers het nationale inkomen daalde tusschen 1922 én 1923 met 1 milliard twee honderd millióen. De ambtenaarsstand maakt ongeveer 1/12 van de bevolking uit. Hij zou dus, gelijk omgeslagen, 100 millioen minder inkomen moeten hebben. In werkelijkheid deelt de ambtenaar maar voor 35 tot 40 millioen in den nationalen achteruitgang. Verder vernameif wij, dat de Minister bij de tweede lienpercentsverlaging wel degelijk van plan is individueel te werk te gaan en den last naar draagkracht, en dus ongelijk te verdeélen. Te laat is, volgens Z.E., ingegrepen en daarom moest nu dadelijk krachtig worden gehandeld. De tijd ontbrak voor het opmaken van een ver deeling als Z.E. voor de toekomst overweegt. Een autobaan AmsterdamRotterdam. Den 29sten Juni van dit jaar heeft in den Haag met verscheidene autoriteiten, een be spreking plaats gehad over een groot plan van een particuliere combinatie onder leiding van den heer S. ten Bokkel Huinink te Amsterdam tot den aanleg van een autobaan tusschen Am sterdam, den Flaag en Rotterdam op een viaduct van gewapend beton ter hoogte van 5 meter. Het denkbeeld heeft in dien kring veel belang stelling gevonden en aan principiëele toezeg gingen tot verleening van medewerking heeft het niet ontbroken. Waar men mededeelt, dat het voor het werk benoodigde kapitaal van ruim 50 millioen reeds is toegezegd van Engelsche zijde en de verwezen lijking van het plan alleen nog afhankelijk is van een garantie van 2/3 der rente over de eerste vijf jaren door rijk, provincie en betrokken ge meenten, lijkt het oogenblik aangebroken om van het ontwerp en de exploitatie-voornemens een en ander te vertellen. Wil men de door mechanische kracht gedreven voei tuigen op een afzonderlijken weg de moge lijkheid van onbeperkte snelheid geven, dan zullen de kruisingen met de bestaande wegen niet op het gewone niveau mogen olaals hebben. Vandaar kdat de autobaan op 5 meter hoogte is gedacht. Ook de meeste schepen kunnen dan zonder opening van bruggen doorvareii. De vooral in den omtrek van Amsterdam en Rotterdam slechte bodemgesteldheid dwingt tot een fundeering van het viaduct van gewapend beton met bet.onpalen op steunpunten met een onderlingen afstand van 40 meter. De wegbreed- te wordt op 15 meter aangenomen, tusschen trottoirs die wellicht ook als rijwielpad zullen zijn te gebruiken van 1 meter breedte. Het rijvlak zou worden afgewerkt met een laag as phalt. Hoe heeft men zich nu voorgesteld de kosten van den bouw te dekken Tweeërlei inkomsten komen in aanmerking a. die uit entree- of tolgelden b. die uit subsi dies of ondersteuningen door rijk; gemeenten, provinciën of anderen. Geen van beide openen echter het uitzicht op waarborging van de renta biliteit van dezen weg, zoodat men in de eerste plaats de middelen denkt te vinden uit de ex ploitatie van autobusdiensten voor passagiers en eventueel ook uit vrachtvervoer. Eenig in haar soort is de onderneming on getwijfeld, terwijl zij bij de heerschende werk loosheid ook een welkome Werkverschaffing zou kunnen zijn. De weg zal worden aangelegd van Rotterdam via Soetermcer-Zegwaard en verder door de Haarlemmermeer naar Amsterdam Schiedam laat men links liggen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, T.A.V.E.N.U. Alhier is een nieuw dilettanten-tooneelver- eeniging opgericht, T.A.V.E.N.U. genaamd, waarbij zich reeds 25 leden hebben aangesloten. Het vooiloopig bestuur is samengesteld uit de hceren M. J. Kramers (voorzitter en tevens .regisseur) JMulder (secretaris) en A. Douw (pen ningmeester). Drie Octobcr-feestviering. Ter herdenking van het ontzet van Leiden in 1573 heeft gister in de Sleutelstad op de gebrui kelijke wijze de 3 October-feestviering plaats gehad. De herdenking begon met een reveille van den torentrans van het stadhuis, aangeboden door het Leidsch Muziekgezelschap van den Politie bond. Het hoofdnummer v«n het feest was een histo rische gecostumeerde optocht, in beeld brengen de Intocht van Willem I, Prins van Oranje-, binnen Brussel op 23 September 1577. De op tocht was samengesteld door ongeveer 370 deel nemende personen, van welke 180 te paard. Na den rondgang door een groot gedeelte der stad had de landing plaats van den Prins met gevolg, aankomend in drie historisch-getrouwe trek schuiten, op het feestterrein aan dc-n Hoogen Rijndijk, "waar na verwelkoming van het aan zienlijk gezelschap, openlucht- en ruiterspelen te aanschouwen werden gegeven, in verband staan de met het onderwerp der plechtigheid. Te ''s-Gravenhage verwierf on ze stadgenoot J. Stolk, het politiediploma. INGEZONDEN. Een groot stadsbelang. Een klein lichtpuntje begint in deze moeilijke tijden voor de gemeente Schiedam te gloren, biet pompstation gaat n.l. zijn voltooiing ge naken. Is dit geheel gereed dan verkrijgt de gemeente Schiedam het recht de gelden van de gemeente Rotterdam te innen welke deze ver schuldigd is voor de aan haar verkochte gronden. Deze gelden vertegenwoordigen een vrij belang rijk kapitaal, hetwelk wij te Schiedam uitstekend kunnen gebruiken. Wellicht heeft menigeen zich al reeds afgevraagd op welke wijze ons stads bestuur deze gelden zal benutten. 0 Een groote behoefte, dat is zoowel in den raad als aan elk burger van Schiedam bekend, is de verbetering van onze Koemarkt brug. Men be koelt slechts enkele minuten een kijkje bij dit drukste punt van onze stad te gaan maken om de overtuiging te krijgen dat het zoo niet langer kan. Reeksen auto's, wagens, zoowel met paar den als handwagens moeten op elkaar wachten daar de brug te smal is om aan beide kanten tegelijk op te rijden. Voor voetgangers is liet gevaarlijk om over de brug te gaan wanneer daarvan tegelijk een auto of een ander vervoermiddel gebruik maakt om van kinderen maar niet eens te spreken. Zooals gezegd, nu reeds is de toestand onhoud baar, hoe moet dat worden als de Rotterdamsche havens in de Mathcnessenpolder welke men bezig is te graven gereed zullen zijn en ook de weg langs de werf Gusto is doorgegraven, zoodat dan het geheele verkeer van Schiedam met Rotterdam grootendeels over dc Koemarktbrug wordt ge leid. Dan gaat het toch zeker niet meer. Zijn wij goed ingelicht dan bedraagt de som die de gemeente Schiedam van de gemeente Rotterdam heeft te ontvangen 2.500.000. De kosten verbonden aan liet bouwen van een brug die geheel aan de eischen voldoet, welke men in de toekomst daaraan stellen moet, be dragen ongeveer 500.000. Het bouwen van deze brug zal ongeveer twee jaar in beslag nemen. Be rekend tegen een rente van ö1/^ geeft hot eerstgenoemde bedrag in ruinr drie jaar tijd de benoodigde som. Indien men met den bruggen bouwer een accoord maakt waarbij de betaling wordt bepaald in drie termijnen, n.l. elk jaar na den aanvang van de bouw het derde deel van de totaalsom, heeft de Gementc Schiedam nog een jaar na de voltooiing een derde deel der te betalen som in handen zoodat men rustig kan conlroleeren of de brug inderdaad voldoet. De gemeente inclusief de toch al zoo buitengewoon met belasting bezwaarde bürgers, komt hierdoor zonder een cent kosten in het bezit van een brug, waarvan de noodzakelijkheid toch absoluut on aanvechtbaar is. Wordt deze nu niet gebouwd dan zal zulks in de toekömst toch onvermijdelijk zijn en de kans, zoo gunstig als nu, zal zich zoo goed als zeker niet meer voordoen, reden waprom wij de betrokken autoriteiten ernstig in overwe ging zouden willen geven zoo spoedig mogelij afdoende maarregelen te willen treffen. Gaat men nu nog niet tot het bouwen van een nieuwe brug over dan zal men binnenkort de oude toch moeten repareeren, hetgeen naar onze schatting een kosten van 20.000 met zich zal brengen. Dat geld is dan weggegooid, want in de naaste toe komst is een nieuwe brug zeer zeker 'n vereisehte. Ten slotte zij nog opgemerkt dat de terreinen die terzijde van de nieuwe brug vrij komen de gemeente zelfs nog geld op zullen brengen. Dit toch is het centrum van de stad en dus bij uit stek geschikt tot het bouwen van cenige llinkfc winkelhuizen. Benige industrieel en. Gemengd Nieuws. De inbraak in de bioscoop. De drie mannen, die verdacht worden zich schuldig te hebben gemaakt aan de nachtelijke inbraakmet geweldpleging in de Cinema Royal aan den Nieu- wendijk te Amsterdam, zijn thans in handen van de politie. Twee hunner zijn resp. controleur en noodhulp in de Cinema waar zij hun slag hebben geslagen de derde is een vriend van de beide employés. Een gedeelte van het ontvreemde zil vergeld dat grootendeels in geldzakken was opge borgen, is het bezit van de verdachten gevonden. Intusschen heeft de controleur bij genoemde Cine ma reeds een bekentenis afgelegd. De drie ver dachten zullen waarschijnlijk Viijdag a.s. ter beschikking der justitie worden gesteld. Overreden. Bij het station Papenburg (vlak bij Bellingwolde) is Dinsdagavond de inge nieur der spoorwegen, de heer Würdemann, door den trein aangereden en gedood. Brand te Leiden. Gisteravond om streeks halfclf, juist toen op het Schuttersveld, te Leiden, het vuurwerk ter gelegenheid van Leiden's ontzet werd afgestoken, is er brand uit gebroken in het perceel Morsclrstraat 5, waarin een mandenmakerij is gevestigd van J. Schouten. Het vuur vond gretig voedsel in den daar aan wezigen voorraad manden en teen. Een oogen blik dreigde ook voor de auto-garage van de L.A. T. O. ge.vaar, doch door het krachtig optreden van de brandweer werd debrandtot eerstgenoemd perceel, waarvan het bovengedeelte geheel is uitgebrand, beperkt. De oorzaak is onbekend. Bate uit een faillissement. Een firma te Doelinehem had dezer dagen het buiten kansje als bate uit een Duitsch faillissement een bankbiljet van 100Ö Mark thuis gestuurd te krijgen. De aangeteekende brief, waarin het geld was verzonden, was met. .een millioen mark ge frankeerd. Royaal bedacht. Een rijksinstelling te Utrecht, die gewoonlijk bij den postchéque- en girodienst een saldo heeft loopen van ongeveer 16.000, ontving in een der vorige weken van dezen dienst bericht, dat haar saldo ruim 6 mil lioen vier ton bedroeg, Waar dit cijfer blijkbaar op een fout bij den postcheque- en girodienst berustte, werd door het bestuur der instelling in. een ernstig kabi netschrijven aan den directeur-generaal van dien dienst op deze grove fout gewezen. Taal noch teeken werd echter op dit schrij ven vernomen, maar wel ontving, volgens het ,,U. 1).", de Utrechtsche instelling dezer dagen een nieuwe afrekening, waarbij het saldo was gebracht van 6 millioen 4 ton op 6 millioen 9 ton. De bereidwilligheid om mede te werken aan een goede functionneering van den postcheque- en girodienst werd dus blijkbaar beloond met een douceurtje van 5 ton Overleden: De heer H. J. van Waes, burgemeester van Westdorpe (Zeeland), is de vorige week Woensdag in de weide door een woedenden stier aangevallen en gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. Bekentenis. Enkele weken geleden heeft een vrij ernstige inbraak plaats gehad bij den pastoor te Sint Jansteen. Als verdacht van deze inbraak en nog enkele andere bevonden zich J. d. V. en A. de V. in voorloopige hechtenis te Mid delburg. Dezen hebben thans een volledige be kentenis afgelegd. K o n i n k 1 ij k bezoek Alkmaa r.Te Alkmaar is een spontane beweging ontstaan om te trachten dat Prinses Julian# haar ouders bij het voorgenomen bezoek aan Alkmaar zal ver gezellen. Bij de burgerij circuleeren voor dat doel on derling lijsten, waarop reeds vele honderden hebben geteekend, om van hun instemming met het denkbeeld te doen blijken. Verduistering. Een commies bij de politie te Djokja heel't, 10.000 verduisterd. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. Het banditisme in China. Om trent de ontvoering van de beide Britsche vrouwelijke zendelingen, de 60-jarige miss Dar- f (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2