Bet geheimzinnige raadsel Over de Wereld. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 5 October 1923. No. 13761 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. 39. per AdvertentiSn t 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatgen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. EINDIG ING ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare 'kennis, dat de stadsuur- werken in den nacht van Zaterdag 6 op Zondag 7 October a.s. te 4 uur, een uur zullen worden teruggezet en noodigen alle beheerders van openbare uurwerken uit op dezelfde wijze die uurwerken overeenkomstig de wet weder den Amsterdamsehen tijd te doen aangeven. Schiedam, 5 October 1923. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis,'dat bij hen is ingekomen een verzoek van de SOCIËTEIT „DE KATHOLIEKE KRING", alhier, om verlof voor den Verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de linker-beneden-voor-, de linker-beneden-achter-, de rechter-beneden- voor- en de rec h ter-hen ed en -acht,er 1 o ea 1 it eij van het perceel Lange Haven 92 en herinneren dat binnen 2 weken na déze be kendmaking tegen hei verkenen van het verlof schriftelijk bij luin College bezwaren kunnen worden ingediend. S c h i e d a m, 5 October 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 4 October 1923 liet Verzoek van de firma W. HASEKAMP GO om vergunning tot uitbreiding van de stoom- branderij en gistpakkerij in liet pand Willems kade 2931. kadastraal bekend in sectie L. on der no. 2270, met 17 electromotpreh van totaal 6yl/2 P.K. ter vervanging van een gasmotor van 3 P.K., en een stoommachine van 25 P.K. drijvende diverse pompen, roerwerken, gistzeef- rnachines, een compressor, een gistpakmachifte een liér en een verkoelinrichting, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 5 October 1923. Op 24 October a.s. zullen de Katholieke vrou wen van de gansche wereld zich vereenigen in een negendaagsch gebed om van God den wereld vrede te verkrijgen. De R. K. Vrouwenbond van Nederland heeft dit voorstel gedaan aan de Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden en dé Nedérla'ndsehe Vrouwen hebben dézen zomer allen tezamen gfebeden dal dit voorstel in goede aarde zou vallen. Want iets anders is het, te bidden om zegen en voorspoed voor t eigen land, dan vereenigd te smceken om den vrede in de wereld, dat is het vergeven en vergeten van geleden onrecht en geleden smaad, het niet meer triomfeeren over een gevallen vijand, het niet meer wrokken over ellende en smart, het berusten in de nederlaag. Dat is alle gedachten aan haat en wraak,, alle gedachten aan oorlogsglorie en bloedigen triomf verbannen uit het hart en daarin alléén willen 73 De detective knikte. Welnu, dan weet u ook, dat een zekere jonge man, Frits Werner, daarin een hoofdrol vervuil,. B^Werïier» jawel, de man die twee dagen gelcoen m hechtenisgenomen werd,-verdachtdenjongsten aanslag gepleegd te hebben op bankier van Gielen. Precies. Zie eens, dat jonge mensch is in moei lijkheden gekomen, die hem gespaard gebleven zouden zijn, indien ik niet hem belast had met de taak voor ons blad alle mogelijke bijzonder heden op te diepen met betrekking tot deze zaak. Wanneer droeg u hem dat op Den dag van den moord zelf. Ja, We wisten .toen nog niet, dat professor Evan vermoord zou borden natuurlijk. We wisten alleen nog-maar van dien dreigbrief doch ik had zoo de idee, dal het tot een opzienbarende zaak zou worden, Wij journalisten hebben in dat opzicht nog al een Üjnen neus en ik heb mij niet vergist,. Wij zonden er Werner op af en hij heeft ons blad goede dien sten bewezen. Wij waren de eersten, die een uitgebreid verslag van de misdaad konden geven, 'le eersten ook, die vernamen van den aanslag op doa bankier gepleegd, hetgeen we-dankten aan doen heerschen de gedachte aan liet groote gebod: „Gij zult uw naaste liefhebben gelijk u zelf." En dat die vréde, die liefde, die eensgezind heid zullen heerschen, daarvoor willen de vrou wen van dc gansche Katholieke wereld bidden. 43 bij de „Internationale "Liga" aangesloten Bonden, dus 43 verschillende volkeren hebben het voorstel van Nederland aanvaard. Millioenen vrouwen, éèn van geqst door de waarheid, zullen smeeken één van hart te worden in de liefde Millioenen vrouwen zullen op den feestdag van alle Heiligen tot de II. Tafel naderen en de Strij dende en de Zegepralende Kerk zullen dien dag zich vereenigen en den Heer van hemel en aarde smeeken „dona' nobis pacem Wij bidden om vrede tot Hem, bij Wiens ge boorte de Hemelen ruischten van vrede, Die als hoogste goed den vrede bracht aan de Zijnen na Zijn Verrijzenis. Wij bidden 'Hem niet om zegen over onze wapenen waarmee gedood zal worden, wij bidden om vrede en liefde, om de hoogste en beste gaven Gods. Zou Hij ons dan niet verhooren En we zien den vrede, dien we afbidden, niet als een tijdperk van louter stoffelijke welvaart, van loome rust en zelfgenoegzaamheid. We gelooven niet aan het Paradijs op aarde, wij ge- looven en wij hopen het Paradijs daarboven te bezitten. Wij weten dat lijden en strijd zulleii blijven. Wij willen den vrede om te werken voor God en voor den naasteom op te bouwen wat liaat eu zonde hebben verwoest. Maar dien vrede zien we als een tijdperk waarin de mensch ein delijk zich af zal keeren van oude barbaarsche opvattingen en het woord „moed" niet meer zal verbinden aan broedermoord en verwoesting. Al de vrouwen door de „Internationale Unie" saam verbonden zullen bidden. En in al die harten, besproeid door de dauw van het gezamenlijk gebed, zullen de vredesgedachten kiemen en tot daden rijpen in eigen kring en in het maatschappelijk leven. Wanneer men de georganiseerde Katholieke vrouwen heeft gemist op de Vredescongressen, dan is dit omdat de H..Vader aan de „Unie der Vrouwenbonden" verbood saam t,e werken met neutrale vereenigingen op welke wijze ook. Zeker niet, omdat zij afkeerig zijn mede te arbeiden aan lipt apostolaat des vredes,waartoe Z.H. den Paus ons wel degelijk aanspoort en oproept. Laat dan geen enkele Katholieke vrouw deze Novene verzuimen, zij weze lid van een Vrouwenbond of niet. Vooral ook de religieuzen van al onze verschillende kloosterorden moeten met haar gebed medehclpen. Moeders, laat uwe kleine kinderen meebidden, het gebed der onsehuldigen dringt door de wolken. „Geef vrede, o Heer, aan die op U hopen, verhoor de gebeden van uw volk Alb. Steenhoff-Smulders. Buitenlandsch Nieuws. HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. Rijkskanselier Stresemann is het gister gelukt, zij het dan nog officieus, met een nieuw kabinet voor den dag te komen, al is dit dan ook nog niet geheel voltallig. Van het nieuwe kabinet, dat zich karakteriseert als een coalitie van de burger lijke middengroep, bestaand uit centrum, demo craten en Deutsche Volkspart ei, staan tot nu toe de volgende namen vast Stresemann, Rijkskanselier en Buitenlandsche Zaken Gesiet;, Rijksweer en Binnenlandsche Zaken Luther, Financiën Braun, Arbeid Fueh Bezette gebieden Von Oppen, Land bouw en Voedselvoorziening. De tneeste van deze ministers zaten ook reeds Werner. Het noodlot heeft evenwel gewild, dat Werner zelf niet toeschouwer gebleven is, maar in hel ingewikkelde drama zelf een rol is gaan medespelen, tot zijn ongeluk helaas. Een o ogenblik. Waaruit besluit u dat Ts u tot die ontdekking gekomen pas nu Werner gearresteerd is Neen, ik wist het al eerder. Werner is op een dag bij mij gekomen, kort geleden pas en heeft mij dringend om ontslag uit mijn dienst verzocht Waarotn Hij wilde zich niet verbinden in deze zaak verder voor ons blad te Werken. Toen wist ik, dat hij zelf een rol er in speelde en ik heb me helaas niet vergist. Ik dacht, dat. hij allicht din gen ontdekt had, die hij meende verborgen te moeten houden. En hij wilde fair tegenover mij handelen. Hij kreeg dus zijn ontslag Ja, hij handelde voor eigen rekening dus ver der. Maar de jonge man is mij uiterst sympa thiek en nu hij iu zoo groote moeilijkheden geko men is, acht ik het mij een plicht hem te hulp t.e komen. De detective dacht even na. Toen zei hij Maar dan moet u een bekwaam advocaat nemen om hem te verdedigen. Dat zou ik zeker gedaan hebben, mijnheer Bunning, indien ik de overtuiging had, dal, Frits Werner werkelijk schuldig ware. Dan zou ik tot mij zelf gezegd hebben hij is geen misdadiger van beroep of aanleg, als hij beproefd heeft dien in het eerste kabinel-Stresemann. Van het cen trum blijven in het tweede kabinet de minister van Arbeid, Braun, die sedert Wirth nog in geen enkel ministerie heeft gemankeerd en de minister de Bezette- gebieden, Fuchs. Het plan tot in krimping van het kabinet schijnt beperkt te ziju tot de samenvoeging van Rijksweer en Binnen landsche Zaken, welke departementen aan den democraat Gesier komen. Een vcrecniging van Financiën, aan welk departement Luther komt, van de Deutsche Volkspartei, die in het eerste kabinet-Stresemann voedselvoorziening had, met Economische Zaken, is niet doorgevoerd. Dit laatste departement en Justitie zullen eerst morgen worden bezet. Een nieuwe verschijning in.de regeering is dp persoon van Von Oppen, de als landbouw-spe- cialiteit bekende boorzitter van cle Branden- burgsche Kamer van Landbouw, die dicht bij de Duitsch-Nationalen staat, zonder echter bij hen te zijn aangesloten. De sociaal-dcmocralie is niet vertegenwoor digd iri dit kabinet van Stresemann, hoewel de Rijkskanselier tot op het laatste oogenblik heeft getracht Sollmann, die tot nu toe minister van Binnenlandsche Zaken was, te houden. Pogingen van Stresemann om leidende- per soonlijkheden uit cle industrieele wereld voor-zijn Kabinet te winnen, zijn eveneens mislukt. DE ONLUSTEN TE DUSSELDOBF. Het aantal der na de botsing op j.l. Zondag naar het ziekenhuis gebrachte personen bedraagt 78. Daaronder zijn 4 dooden, 9 zwaargewonden, waarvan één levensgevaarlijk, 17 tamelijk ern stig gewonden en 48 licht gewonden. BULGARIJE. Uit officieele kringen wordt gemeld, dat de actie tegen tie communisten spoedig tot een einde zal zijn gekomen. De opheffing van den staat van beleg werd op 11 October vastgesteld. De tegen de communisten aanhangig gemaakte proceSsen zullen aan burgerlijke rechtbanken- worden overgedragen. FASCISME IN ENGELAND. Een bericht uit Birmingham aan de „Daily -Express" zegt, dat. die stad bezig is, centrum te worden van een fascistische beweging in de Midlands. De lidmaatschapsbewijzen worden thans gedrukt, en zoodra ze gereed zijn, zal een groote vergadering worden belegd. Het doel van de beweging is gelijk in een vlugschrift wordt uiteengezet, er bij alle Britten, ongeacht hun leeftijd, geslacht en maatschappelijke klasse, op aan te dringen, dat zij zich vrijwillig melden voui het verrichten van practischen arbeid ten einde een krachtig wapen te vormen ter bestrijding van de steeds veldwinnende socialistische en bolsjewistische bedreiging. DE TURKSCHE REPUBLIEK. Volgen? berchten uit Angora zijn de voor naamste bepalingen van de nieuwe grondwet dat Turkije een republiek zal worden, dat de presi dent voor 4 of 6 jaar gekozen zal worden, dat de nationale vergadering slechts wetgevende macht krijgt, -terwijl de uitvoerende macht wordt toe vertrouwd aan een ministerie, dat verantwoor ding schuldig is aan de nationale vergadering en dat de raad van state, welks leden door den president heoemd zullen worden, dc taak van Eerste Kamer zal vervullen.. CHINA. Uit Peking verneemt Reutér Het corps diplo matique overhandigde gister het atwoord op de van G iel en te dooden, dan is daarvoor een ver klaring, dan zijn voor hem in elk geval verzach tende omstandigheden aan te voeren. Die mee ning heb ik evenwel volstrekt niet, ik ben vast enjzeker overtuigd, dat Frits Werner slachtoffer •is, hoe onmogelijk dit misschien ook moge schij nen. En daarom heb ik mij tot den bekwaamsten detective gewend, dien ik bij dezen vraag alles te doen, opdat de geheimzinnige, zaak tot klaarheid kome. Het is uw taak niet schuldigen vrij te plei ten, dat verlang ik ook niet van u. Ik verzoek u echter licht in deze duistere zaak te ontsteken en de schuldigen achter slot, en grendel te brengen. Daarmee Worden de belangen van Werner, ik ge loof dit vast, het best gediend. Prachtig, antwoordde de detective, die taak heem ik met, bijzonder genoegen op me en ik hoop haar tot een goed einde te bTengen ook. Vertel me alles wat u er van weet. De hoofdredacteur van „Het Eerste Nieuws' deed nu een omstandig verhaal van alles wat er was voorgevallen, voor zooverre hij daarmede op de hoogte was en nar. Bunning luisterde met de meeste aandacht,zonder liem ook maar één enke le maal te onderbreken. Het was hem niet alles "nieuw wat de ander hem vertelde, het meeste had hij in de couranten kunnen lezen', maar hij scheen het gaarne nog eens uitvoerig te hoor en. Toen de hoofdredacteur zijn relaas beëindigd had, vroeg hij Werner kende de familie van Gielen al voordat allés plaats had Ghineesehe nota van 24 Sept. over de Lin Tsjeng- kwest ie. Het antwoord zegt, dat de feiten on weerlegbaar aantoonen, dat de rooveraanvaï bij Lin TsjRig tegen de vreemdelingen was gericht, en verklaart verder, dat de Chineesche autori teiten weinig ijver hebben getoond ten aanzien van het .bestrijden der rooveraanvallen, welke nog in de meeste provincies plaats vinden; Het corps diplomatique handhaaft derhalve geheel zijn nota van 10 Augustus cn verzoekt, de Chi neesche regeering, de daarin aangegeven maat regelen uit te voeren. ALLERLEI. Den prins van Wales is Dinsdagmiddag, toen hij uit Calgary, in Canada, vertrok om de terug reis te ondernemen, hartelijk uitgeleide gedaan. Vóór zijn vertrek getuigde hij dat zijn bezoek aan zijn boerderij hem veel'goed gedaan had Zaterdag wordt hij te Ottawa verwacht voor een afscheidsbezoek aan Lord Bygn, den gouver neur-generaal. Uit Berlijn In Ce nabijheid \an de villa van Maximilian Harden in Grünewald werd gisteravond een man gearresteerd, die er sterk van wordl verdacht, betrokken te zijn in een complot dat ten doel had e.en aanslag op Harden pe plegen. Aan het „Acht Uhr-Abendblatt" wordt mede gedeeld, dat de matroos Richard Kruse, die in den tuin van Max Harden's villa werd gearres teerd geen andere bedoeling met zijn laat be- zoek zou gehad hebben dan Harden te spreken en persoonlijk te leeren kennen. Iiij is in een zenuwinrichting ondergebracht. Uit Londen Ook rle Australische premier Bruce, die gister Lc Londen werd verwacht, om de rijksconferentie hij te wonen, behoort, tot degenen, die door den storm in Frankrijk worden gehouden. Hij was over land van Toulon ge komen, en verblijft thans in een der havenplaat sen aan de Fransche zijde van het Kanaal. Uit Griekenland wordt, gemeld, dat de italiaansche gezant le Athene een som van 2 niillioen ter beschikking lie,eft gesteld van de Griekse! u» autoriteiten om dit te verdeelen onder de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van liet bombardement van Korfoe. Uil Parijs Uit Bulgarije wordt gemeld, dat de Bulgaarsche regeering bekend maakt, dat zij ter beschikking van de Commissie van Herstel heeft gesteld een bedrag van 100 millioen pond sterling, zijnde de ultimo Juni verschenen ter mijn. Uit Berlijn Het „Acht Uhr-Abendblatt" schrijft, dat de landgoed-bezitter Von Kalme, die op zijn landgoed drie personen neerschoot, vrijgesproken is, nadat de gezworenen elk schul dig zijn van beklaagde hadden ontkend. Binnenland. Nederland in den Volken bondsraad. Naar aanleiding van het feit, dat Neder land bij de verkiezing in de vierde Volken- bondsvergadering voor zes niet-permanente le den van den Volkenbondsraad 4 stemmen kreeg ofschoon 't geenszins een raadszetel begeerde, scbrijft de Neue Züricher Zeitung, dat Neder land, wanneer, naar men hopen mag, het volgen de jaar een regelmatige wisseling onder de niet- permanent raadsleden zal in het leven treden, dan een kansrijk en gewenscht candidaat, zou zijn die in de persoon van Loudon ook een voor treffelijken vertegenwoordiger naar den Raad zou kunnen zenden, buiten twijfel staat. Ja. En de familie Evan Neen, die kende hij niet. Kunt u mij ook iets vertellen omtrent de politieke ideeën van. mijnheer Werner? Hé, vroeg de hoofdredacteur, wat zouden die in 's hemelsnaam met dit alles te maken hebben. Wat bedoelt u eigenlijk Er zijn tegenwoordig veel jongelieden, die een v einig van het revolutionnaire hondje gebeten zijn De onrijpe theorieën hebben hen het hoofd op hol gebracht. Was dat met Werner ook het geval Neen, heelemaal niet, maar Ja, m'n waarde heer, ik kan u geen uitleg geven nu, waarom ik dit vraag, het is echter voor mij van belang dit te weten. U moet me nu nog ver tellen wat voor een soort, jongmensch Werner was. Zoudt u hem bijvoorbeeld in staat achten zich te laten omkoopen Waarachtig niet, hij is iemand van karakter. Hij heeft geen geld, ik betaalde hem een aardig salaris, dat hij heel goed gebruiken kon. Maar toen hij meende nietmeer voor onsblad te kunnen werken, kwam hij mij dit dadelijk vertellen, om dat hij dan ook zijn salaris niet meer trekken wilde. Dat heb ik in hem' zeer gewaardeerd. (Wordl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1