Een Vrije Middag. VOOR SCHIEDAM 46ste Jaargang. Maandag 8 October 1923. No. 13763 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnem enten per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. HET NIEUWE M ITSUI E KA BINET. Eindelijk is Stresemann er in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Als volgt is het samengesteld Rijkskanselier Stresemann blijft do leiding Van het departement van Buitenlandsche Zaken behouden. Smidt wordt minister voor den Wederopbouw. Sollmann minister van Binnenlandsehe Zaken Dr. Luther minister van Financiën, (voorloopig hi de plaats van den soc. dein. Hiljferding) Dr. Koeth minister voor Economische Zaken, (in de plaats van von. Raumer,) Dr. Brauns minister Van Arbeid Dr. Radbruch minister van Jus titie Dr. Gessier minister van Rijksweer Dr. Hoefier minister van do Rijksschatkist; Oeser, minister van Verkeer Fuchs minister voorde Bezette Gebieden. Het ministerie van Voedselvoorziening is nog niet bezet. Tenslotte na overwinning van tal van gewilde en ongewilde misverstanden en na herleving van de groote coalitie kon Zaterdag dus de Rijksdag- bijeenkomen om de regeeringsverklaring van den Rijkskanselier aan te hooren. Stresemann verklaarde allereerst, dat het nieuwe kabinet zonder inmenging van Stinnes tot stand was gekomen. Hij drukte er echter zijn spijt over uit, dat hij nog zoo weinig medewer king van de industrie in het algemeen had mo gen ontvangen, die er blijkbaar naar streefde een eenzijdige, opdrijvende prijzen-politiek te voeren. Hij hoopte daarom dat de Rijksdag hem zou helpen, om de noodige ingrijpende maat regelen ter saneering van den bimienlandschen toestand te kunnen nemen. De Rijkskanselier gaf toe, dat het lijdelijk verzet noodgedwongen had moeten worden opgeheven en verwachtte nu redelijke onderhandelingen met de geallieer den. DE REDE VAN CURZON. Persstemme n. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" prijst de rede van Curzon hoofd zakelijk als uiteenzetting, doch zijn waardeering Van de politieke beteekenis bepaalt zich tot de verklaring dat niets beslistere en tegelijkertijd hoffelijkere en vricndschappelijkers tegenover de bondgenooten had kunnen gezegd worden. Daarom behoort zij in het buitenland gewaar deerd te worden. De „Morning Post" verneemt, dat Curzon bedoeld heeft te zeggen, dat de regeering, proli- teerend van het succes door Baldwin te Parijs behaald, verlangt een politiek van samenwerking met Frankrijk verder te voeren, welke politiek Volgens het blad de eenige is die in staat is Euro- Pa weder ep de been te helpen. De „Times" haalt de zinsneden aan, die er op berekend zijn in Frankrijk kwaad blodd'to zetten, terwijl andere de hoop op een initiatief van de zijde van Engeland den bode#i -schijnen in te slaan. De premiers van de'dominions en het Engelsche publiek zullen vermoedelijk niet hij deze aandendaglegging yan onmacht berusten. ,h h De Matin" schrijft Men is te Parijs aan de taal van lord Guijïop gewend geraakt en men zal Verstandig doen niet de verbazingwekkende gedeelten daarvan .te onthouden ma-r 'wel de dotpassuges, waarin de Engelsche regeering zich bereid vei'klaart in vriendsohappelijken zin alle voorgtctfen te overwegen, die de Franscbe rc- geei iiig zou willen doen betreffende, maatregelen Mi, liet bezette gebied te nemen. AMERIKA'S SCHULDENAARS. lil zijn verklaring omtrent de schulden aan dc Vereenigde Staten gaf president Goolidge nog te hennen, dat volgens zijn gevoelen de Vereenigde Staten geen ongepaste pressie op een van hun schuldenaren mogen uitoefenen en een liberale bonding moeten aannemen hij dc regeling dier Schulden.' Voorts -is de president van meening, dal een voorbeeld van den wensch daarbij een liberale houdinsr aan te nemen, kan worden ge- vonden in de met Groot-Brittannië getroffen 'Vgeling, welke, van een streng wiskundig Stand- Punt bezien, Engeland van een deel van zijn Verplichtingen ontslaat. De kwestie der diverse schulden is in handen gesteld van de fundeeringscoinmissie, welke in ''et leven is geroepen overeenkomstig een door het Congres aangenomen wet en het, is de over tuiging van president Goolidge, dat de Vereenig de Staten slechts een regeling, kunnen treffen hénnen het kader van bedoelde wet. RUSLAND. Dit Moskou wordt gemeld, dat bij de behande- h>g van een protest van de bevolking van Tur kman tegen de Russische graanuitvoeren naai puilschland, terwijl in Turkestan nog steeds h°Ögerenood dreigt, Trotzki in den raad van Volkscommissarissen de cynische opmerking ujuakte, dat de communistische revolutie in Eüilschland meer waard is dan het leven van iclfs iQ raiHioen bewoners van Turkestan. JAPAN EN RUSLAND. De Russische bladen ontlecnen aan de Japan- sehe pers een bericht volgens hetwelk de Japan- sche regeering voornemens is op 20 October de onderhandelingen pret Sowjet-Rusland te her vatten. Advertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BULGARIJE Daar de onlusten, ontstaan door het optreden der communisten, definitief gedempt zijn, heeft de Rulgaarsche regeering den staal van beleg opgeheven. TURKIJE. Ei is een proclamatie uitgevaardigd, waarhij de jaarklassen van 1894-1898, voor zoover die bestaan uit burgers uit de zone van.Constantino- pel, ten getale van 40.000 man onder de wapenen worden geroepen. De militaire diensttijd bedraagt dlïe jaar. Christelijke inwoners kunnen zich van ck-n dienst vrijkoopen door 300 Turksche ponden per jaar te betalen. CHINA. Omtrent den gekozen nieuwen president Tsao Kun der republiek vallen nog de volgende levens bijzonderheden te melden Maarschalk Tsao Kun is 60 jaar oud. Geduren de 38 jaar diende hij als gewoon soldaat. In 1895 werd hij -tot directeur van het militaire oplei- dings-instituul te Shiao Ghan benoemd. In de daarop volgende jaren doorliep Tsao Kun snel de verschillende legerrangen. Volgens den „Daily Mail "-correspondent te Peking moet de president langen tijd verantwoordelijk zijn geweest voor de Chineesche campagne tegen de vreemdelingen, in het bijzonder tegen de Engelschén. Tsao Kun, was in zijn jongste betrekking inspecteur-gene raal van de Ghihii-, Shantoeng- en Honan-pro- vincies. Als militair-gouverneur beheerschte hij het geheele Pekingsche kabinet. LLOYD GEORGE IN AMERIKA. David Lloyd George, de ex-premier van Groot- Brittannië heeft Zaterdag voet gezet op Ameri- kaanschen bodem om een tournée te maken door de Vereenigde Staten en Canada. Bij zijn aan komst te New-York werd hij luide toegejuicht. ALLERLEI. Uit Frankfort. De mijnwerkersstaking in Bohemen, die juist zeven Weken geleden uitge roepen was, is Zaterdag geëindigd. De mijnwer kers hebben genoegen genomen met een loons verlaging. Binnenland. Een middag met vrouw en kinderen uit wandelen gaan is thans geen uitzondering meer. Door het gebruik van RIN SO, de zuivere zeep in korrelvorm,is de wasch thans vroeg gereed, het werk van den waschdag bestaat eigenlijk niet meer. Want RINSO wascht het goed 's nachts, terwijl U slaapt. Alleen 's morgens uitspoelen, meer behoeft U niet te doen. Koopt nog heden een pakje. R. K. Universiteit. De nieuwe bibliothecaris. De Kommissie van Organisatie verzoekt ons mede te deelen dat het Bestuur der Sint Radboudslichting heeft benoemd tot Bibliothe caris van de R.K. Universiteits-bibliótheek te Nijmegen tevens tot Buitengewoon Hoogleeraar in de Diplomatiek en Palacographie Dr. H e r- man de Vries van Heekelingen. Dr. de Vries Werd geboren te Groningen in 1880. Hij is o.a. een broer van Prof. de Vries te Rotterdam cn verwant mét de Dau- hanton's. In 1908 is hij overgegaan tot het Katholicisme heeft daarna klassieke talen ge studeerd en zich doen inschrijven in de Facul teit van Letteren en Wijsbegeerte aan de Univer siteit te Freiburg in Zwitserland. In 1916 promoveerde hij magna.cum laude" tot Dr. in de Letteren op proefschrift Geneve Pepiniéie du Calvinisme Hollandais" clat met grooten lof-sin de pers van verschillende landen Werd besproken. Hij is lid van het Zwitsersch historisch genootschap en andere geleerde krin gen en leverde historische bijdragen voor tijd schriften. Hij is medewerker o.a. aan Lc livre francais". Van zijn hand verscheen nog H. de Vi ies de Heekelingen Correspondence de Bona- ventura vulcanius pendant son sejour a Cologne, Genéve et Bale, La Haye Marlimis Nijhoff 1923" Door zijn langdqrigen arbeid in archieven en bibliotheken (o.a. ordende hij de heraldische bibliotheek- te Freiburg)- en zijn_ uitgebreide relaties met boekhandelaren en antiquariaten in verschillende landen heelt hij zich eeri breede bibliographische kennis verworven. De nieuwbenoemde zal den lslen Nov. a.s. in functie treden. ft Het Doorluchtig Episcopaat heeft benoemd tot Moderator aan de R. K. Universiteit te Nij megen den Zeeieerw'. Pater J. van Rijckevorsel S.J. onder mededeeling, dat ZEerw. tevens Directeur zal wezen der aldaar op te richten Maria-Congregatie der R. K. Studenten. kei trad op mr. dr. J. V. Best uit Eindhoven. Tenslotte werd de volgende conclusie aange nomen Erkennende den moeilijken toestand, waarin het land zich bevindt, wijzen We af elke schuld Welke op de regecring mocht worden geworpen vragen algemeene doeltreffende maatregelen, waarbij .bescherming van den ngtionalen arbeid tot verbetering van den algemeenen slechten toestand zal leiden vragen met aandrang, dat geen offers op de ambtenaren zullen worden geschoven, alvorens is komen vast te staan, dat door de geheele ge meenschap gedragen Worden de lasten van den huidigen toestand en wijzen op de dringende 'noodzakelijkheid, dat geen maatregelen zullen worden genomen zonder voorafgaand overleg." Dc commissaris van dc koningin in Utrecht. Naar de „N. A. Ct." verneemt wordt de oud- minister van Financiën, jhr. D. J. de Geer, ge noemd als opvolger van den legenwoordigen Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, graaf Van Lynden van 'Sflndenburg, die, zooals gemeld, zijn functie omstreeks Febr. a.s. zal neerleggen. Salaris-meeting afgelast. ITet, bestuur der Federatie van Algem. Dio cesane vereeniging van R.K. Onderwijzers had met algemeene stemmen besloten op 20 Octo ber in Den Haag een groote meeting, enkel voor onderwijzend personeel, te beleggen tegen de huidige salarisregeling der Regeering. Ingevolge een mededeeling van den Zeereerw. adviseur van het Federatiebestuur moet deze actie worden gestaakt. heven en de daaronder ressörteerende lijnen bij de aansluitende secties worden ingedeeld. Alkmaar's ontzet. De minister van oorlog zou heden, vergezeld van zijn adjudant, kapitein van den genéralen stad Carstens, de feesten van de 350-jarige her denking van Alkmaar's ontzet te Alkmaar bij wonen. Burgemeester van Dordrecht. Binnenkort is de benoeming te verwachten van den heer P. L. de Gaay Fortman, thans bur gemeester van Ridderkerk, tot burgemeester van Dordrecht. Protestvergadering. Gistermiddag hield te Tilburg de R. K. Cen trale van Overheidspersoneel een drukbezochte protestvergadering tegen de voorgestelde wijzi ging van het bezoldigingsbesluit 1919. Als spre- Salarisvermindoring. Naar wij vernemen zal aan instellingen welke uit 's Rijks schatkist subsidie genieten, door de regeering de eisch worden gesteld van 1 Januari 1924 af de salarissen van het personeel dier instel lingen op dezelfde wijze te verminderen als waar toe voor de Rijksambtenaren is besloten. De subsidiebedragen zullen dan met liet bedrag der 10 pet. salarisvermindering worden vermin derd. Faillissementen» Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf C.o's Bureaux voor den Handel zijn over de afgcloopen week, eindigende 5 October in- Nederland uitgesproken 128 faillissementen tegen 81 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 5 October 1923 3138 faillissementen tegenover 2340 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Spoorwegen. Als bezuinigingsmaatregel' zal de sectie-Leeu warden van den dienst van weg en werken der Nederl. Spoorwegen 1 November worden opge- De Vlootwet. Het lid der Tweede Kamer.de heer Dresselhuys heeft aan den minister van koloniën gevraagd Is de minister bereid mede te deelen, of aan Zijn Excellentie bekend is, welke thans 'de inee- ning is van den gouverneur-generaal van Ne- deriandsch-Indiö over het aanhangige ontwerp Vlootwet en de daaruit voor Ned.-Indië voort vloeiende geldelijke gevolgen Zoo ja, wil de minister dan dit oordeel kenbaar maken vóór of tijdens dé op 11 October in verband met dit ontwerp in de Tweede Kamer te behandelen interpellatie De postcheque- en girodienst. Mr. R. G. Bakhuizen van den Brink heeft een exploit inzake den poslchéque- en Girodienst aan den directeur van het postkantoor te.Haar- lem doen .uitbrengen. Daarin wordt de rechts kracht van de sluiting ontkend en gesommeerd ■en.chéque Donderdag 11 October uit te betalen. Bij niet-uitbetaling zal dc Slaat in gebreke ge steld worden en voor Vergoeding van schade aangesproken worden. ïin Oplossen in kokend water volgens gebruiksaanwijzing. Overgieten in de kuip. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLaARDTUOEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1