Het geheimziauige raadsel FEUILLETON. 48ste Jaargang. Woensdag 10 October 1923. No. 13785 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. MILITIE MACHTIGEN De burgemeester van Schiedam, vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat op Advertentiën; 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. cern ook buitenlandsch, nl. Nederlandscli en Zwitsersch, kapitaal zit. De door het Wolff-concern met de Fran- schen gesloten overeenkomst zegt de betaling van de kolenbelasting toe, dezelfde belasting, welke de Stinnes-groep van de Daitsclie regee ring terug verlangt. Verder verbindt het Wolff-concern zich tot levering van kolen en industrie-producten aan Frankrijk tot, een zekere hoeveelheid, waar boven ook aan Duitschland en het buitenland Zaterdag 13 October a.s. des n.m. te drie uur in j de bovenzaal van het Gebouw van den Ned. R.K. «eleveid kan worden, zij het ook onder bransche Volksbond, Lange Haven 71, alhier^ door den Commandant van het,,Landstormvcrbond 's-Gra- venhage I en II en Leiden" een bespreking zal worden gehouden omtrent de voordeden welke verbonden zijn aan de zoogenaamde VOOROEFENINGEN. In het algemeen heeft "hij, die de vooroefenin gen met goeden uitslag heeft gevolgd, slechts zes weken in de kazerne te dienc-n. Na de loting kan men tot deze oefeningen niet meer worden toege laten Waar het voor belanghebbenden van groot gewicht moet worden geacht van de bepalingen betreffende de vooroefeningen kennis te nemen, Worden ouders of voogden van jongelieden, ge boren in 1905 en 1906, evenals de jongelieden zelf, uitgenoodigd bij bovenvermelde bespreking tegenwoordig te zijn. Schiedam, 10 October 1923. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de ELECTRISCHE TIMMER- EN MEU BELFABRIEK „ZUID-HOLLAND" om ver gunning Lot oprichting van een timmerfabriek in het pand Warande 36-38, kadaster Sectie M. No. 2500, met 11 electromotoren 1—15, 2—56/S, 75 en i4 p.K. drijvende diverse houtbe werkingsmachines. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 24 Oct. 1923, des v.m. ten 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van uit verzoek in te brengen en aie mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 10 October 1923. Buitenlandsch Nieuws, UIT HET BEZETTE GEBIED. Te Berlijn hebben de mededeelingen over de stappen van Stinnes en de zijnen hij deFransche bezettingsautoriteiten, zonder dat de Duitsche regeering daar iets van wist buitengewone sensa tie gewekt. Daaruit blijkt o.a. dat behalve Stinnes ook het door den Keulsohen ijzerhandelaar Otto Wolft' geleide concern aan de Franschen een overeenkomst heeft voorgesteld, en dat hij meer succes heeft gehad. Terwijl toch Stinnes afgewezen werd, heeft Wolff een overeenkomst geteelcend, Welke reeds aan de Commssie van Herstel ter goedkeuring is voorgelegd. Het blijkt, dat Wolff te Parijs een goede pers heeft, waarbij er op gewezen wordt, dat in zijn con- 76 O neen, heelemaal niet., juffrouw. Kijk eens,-ik Weet niet eens of dat nu juist zoo'n goed vriend Van mijnheer Werner is. Nu knikte de hospita van Werner toestem mend. Ik zal u eens zeggen, wat het is, mijnheer, zeide zij. Kijk eens, mijnheer Werner was be vriend met mijnheer van Gielen, ik bedoel de jonge mijnheer, de student. Ze zeggen, dat Wer ker ruzie met z'n vader gehad heeft, maar ik Weet, dat van te voren de beide jongelui mei elkaar overhoop lagen. Mijnheer Antoon van Hielen is hier op een avond kwaad weggeloopen. Ik heb het wel bemerkt. Zoo, vroeg de detective, hadden zij oneenig- l'cid en waarover Ik zal niet doen of ik er meer van Weet, maar oit weet ik toch heel goed, dat het ging over een Jonge dame. Ik heb natuurlijk niet geluisterd, Kaar toen ik over het portaal ging heb ik toch wel zooveel opgevangen. De heeren waren nogal heftig. En weet u niet over welke jonge dame het ging'? Neen, maar dat is ook hetzelfde. Ik wil maar controle. Het Wolff-concern bevat de Phoenix, het grootste gemengde bedrijf van de Duitsche kolen- en ijzerindustrie, benevens talrijke an dere groote bedrijven, en staat in verbinding met de wijdvertakte groep, waartoe ook Krupp, de A.E.G. en de Hapag behooren. Feitelijk is dit concern, dat ijzer-, kolen- en electricileils- bedrijven benevens de scheepvaart in zich vt-r- eenigt, dus nog grooter dan liet Stinnes-con- cern, zij het ook niet in zoo aangesloten vorm als laatslgenoemde groep. Het merkwaardige is, dat terwijl beide con cerns met elkaar concurreeren, tussohen Stin nes en Woll'f ten gevolge van den eigenaar- digen samenhang in het economisch leven toch ook wreer belangengemeenschappen bestaan, zoodat men kan zeggen, dat beidé groepen Wel gescheiden marcheeren, maar t.z.t. vereenigd zullen slagen, meent de „Tel." De Duitsche regeering heeft, haar zaakge lastigden te Parijs en Brussel opgedragen tot de Fransche en Belgische regeeringen of ficieel de vraag te richten, of zij thans bereid zijn met de Duitsche regeering in onderhan deling Le treden over de hervatting van den. arbeid in het Roergebied. Bij de publicatie van dezen slap wordt te verstaan gegeven, dat de regeering de hervat ting van den arbeid in liet Roergebied tot on derwerp van onderhandelingen tussohen de Duitsche en de Fransche en Belgische regee ringen Wenscht te maken. De onderhandelin gen van de indust.rieeleu met generaal De- goutte toch, hadden plaats zonder medeweten van de regeering. Havas meent te weten, dat Poincaré het verzoek zal afwijzen, daar de geallieerden niet wenschen te praten met dezelfde overheid, die het verzet op touw heeft gezet, maar slechts be reid zijn niet de plaatselijke overheid of plaatse lijke groepen de noodige regelingen te treffen over het herstel van den normalen toestand Na de f e i t e 1 ij k e opheffing van het lijdelijk verzet zal Stresemann zijn bedoelingen aan de commis sie van herstel kenbaar kunnen maken. Eerst dan zullen wezenlijke diplomatieke onder handelingen met Duitschland mogelijk zijn. Raad van Rijkspremiers over de buitenlandsche aangelegenheden worden beraadslaagd. Bij deze gelegenheid zal lord Gurzon, de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, opnieuw hel woord roeren', terwijl ook lord Robert Cecil een rede zal houden. Het is niet waarschijnlijk, dat de redevoeringen, Welke zullen worden gehouden, gepubliceerd zullen worden. De Raad van Rijks premiers moet toch wórden beschouwd als een vergadering van het „Rijkskabinet" en het is in Groot.-Brittannië evenmin als in andere staten gewoonte, de beraadslagingen van het kabinet openbaar te maken. In de rede, welke lord Curzon Vrijdag jl. hield, gaf hij een uiteenzetting van den politic- ken toestand dei' wereld en een samenvatting der gebeurtenissen sedert de laatste bijeen komst der rijkscónferentie twee jaar geleden. De redevoering werd gehouden, nadat de pre mier den tekst had doorgelezen en goedge keurd. De feiten, Welke daarin werden ge noemd, zullen, naar men aanneemt, als basis dienen voor de discussies der premiers en ver wacht kan worden, dat hieruit een buitenland sche politiek van Engeland zal voortkomen, welke gerugsteund wordt door het geheele rijk. De dominions hebben reeds te kennen ge geven, dat zij het volkomen eens zijn met de Britsche regeering in haar verlangen, alles te doen, den Volkenbond krachtiger te maken ah middel om in Europa en in de geheele wereld den vredestoestand te herstellen en te handhaven DE VER. STATEN EN EUROPA. Uit Washington meidi Reuter Bij de huidige omstandigheden in Europa ziet Coolidge weinig heil in een algemeens oeconomische conferentie.. De Amerikaansche regeering, die eenmaal het voorstel heeft gedaan een commissie te vormen om Duitschlands draagkracht vast te stellen, is niet voornemens verdere stappen dienaangaande te ondernemen. DE ÜU1TSCIIE RIJKSDAG De Rijksdag heeft gisteravond de machtigings wet in 2de lezing aangenomen met de stemmen van de vier coalitie partijen voor ett die der Duitseh-nationalen, Beiersche. volkspartij en der communisten tegen. De derde lezing van de machtigingswet zal morgen plaats hebben. Heden zijn enkele kleine wetsontwerpen aan de orde. Het ligt in de bedoeling den rijks dag, in weerwil van de machtigingswet,de volgens de Week nog bijeen te roepen ter behandeling- van de Wet. op den arbeidstijd cn den 8-urendag. DE BRITSCHE RIJKSCÓNFERENTIE. Uit Londen verluidt Morgen zal in den zeggen als die mijnheer vunGielen nu eens ergens haat had opgevat tegen mijnheer Werner, dan is het toch ook best mogelijk, dat het mes daar kwam. Nou, nou, juffrouwzei Bunning glimlachend, u zult toch niet veronderstellen, dat die mijnheer van Gielen hier het mes weghaalde en daar zijn eigen vader een por mee gaf, om zoo den schijn tegen Werner te Wekken. Neen, dat zou Wel erg raar Wezen, gaf de juf frouw toe, maar in ieder geval, ik vertrouw die familie van Gielen niet Wie Weet of die bankier wel eens gewond is De detective, die merkte, dat de kost-juffrouw van Werner, een wel zeer rijke phantasie had, deed echter, of hij haar onderstelling nog zoo kwaad niet vond. Hij praatte nog eenigen tijd met haar en scheen, toen hij eindelijk heenging, over de inlichtingen, die hij gekregen had, niet onvoldaan. Tenminste hij keek opgewekt naar de grijze lucht, waaruit het zachtjes was begin nen te regenen en scheen het niet erg te vinden, dat zijn mooie nieuw-modischc kleeren van dien regen nog al te lijden zouden hebben. Hij liep peinzend langs 't trottoir en lette niet op de modderspatten, die zijn schoenen bevuilden. Eensklaps echter scheen hij t ot de Werkelijk heid terug te koeren. Hij riep een huurrijtuig aan, ctal juist passeerde en liet zich naar het hotel brengen, waar hij reeds te voren logies besproken had. Zijn eerste zorg was daar zijn bemodderde RUSLAND. Volgens hardnekkige berichten uit betrouw bare bron is de economische toestand van Rus land, Welke na de invoering van de N.E.P. eeni gen tijd beter werd, thans op verontrustende wij ze achteruitgaande. De prijzen stijgen voortdu rend en het valt de bevolking steeds moeilijker met haar inkomen rond te komen. Wegens gebrek aan papiergeld zijn de Ko nen der laatste Weken niet uitbetaald. De ar beiders weigeren het nieuwe papiergeld, de z.g. „Tsjernowits" te aanvaarden en op de muren van vele fabrieken staat met groote letters geschreven„Weg met de Tsjerno wits". Dit nieuwe papiergeld heeft den ouden Roebel nog meer waardeloos gemaakt. De Sovjet-Staatsbank weigert wissels, die in de nieuwe muntsoort luiden, te disconlee- ren. en gemeld wordt zelfs, dat de wissels van twee der grootste coöperatieve Vereenigingen in Rusland niet worden gehonoreerd. Talrijke fabrieken zijn gesloten, daar de hooge grondstoffenprijzen den verkoop der producten onmogelijk maken. Rusland staat voor een ernstige commerciecle en industrieel® crisis. De jongste arrestaties van vooraanstaande personen hebben de spanning nog verergerd. Georganiseerde opstanden z]Jri nog niet gemeld, doch de ontevredenheid stijgt niet de prijzen. en heden zou het ALLERLEI. Uit Londen. In Juni werd te Glasgow vrouw mrs. Newell, ter dood veroordeeld gens moord op een jongen. Een verzoek een we- om schoenen weer in orde te laten brengen. En on derwijl won hij inlicht ingen in naar het adres van Alice Evan. Spoedig was hij naar haar onderweg en verzocht om een kort onderhoud. Maar hem Werd gezegd, dat juffrouw Evan niemand ont vangen kon. Bunning verzocht toen, haar een klein briefje te overhandigen, doch als hij daar van uitwerking verwacht had, Vergistte hij zicli toch, want. de dienstbare kwam terug niet dë boodschap, dat zij mijnheer Bunning niet ont vangen wilde. De detective nam met. zoo groote vriendelijk heid deze mededeeling in ontvangst, dat men waarlijk bijna zou denken, dat de Weigering hem genoegen deed, terwijl deze hem toch in Werke lijkheid teleurstellen moest. Toen liet hij zich naar het hoofdbureau van politie brengen, waar men hem wel kende. Hij werd op zijn verzoek door den hoofdcommissaris ontvangen, die hem stevig de hand drukte. Zoo mijnheer Bunning, ook weer op 't oorlogs pad, vroeg hij. Ja, zoo voor uitspanning een beetje. Ik zou hier graag eenige inlichtingen willen op doen. Geheel tot je dienst, zooals ge wel weet. Wel ben je wild op het spoor. O, het is niets bijzonders. Ik zoek naar- een paar buitenlandsche anarchisten. Zijn er hier in de stad nog .verdachte vreemdelingen? Die zijn er altijd m'n waarde en wij houden ze zooveel mogelijk onder controle. Dat tuig brengt gratie is thans verworpen, vonnis worden uitgevoerd. HfDil is het tweede doodvonnis, dat dit jaar in Engeland aan een vrouw wordt voltrokken. Uit Londen. Een Exchange telegram uit Washington meldt, dat president Coolidge den post van Amerikaansch gezant te Londen heeft, aangeboden aan den bekenden rechtsgeleerde James Beek. Deze publiceerde tijdens den oor log het bekende geschrift „De zaak van België. I il Dusseldorp. Mgr. Testa heeft, namens de Paus generaal Dcgoutte gratie verzocht voor verschillende Duitschers, die om politieke mis drijven veroordeeld zijn. Generaal Degoutte heeft een Welwillend onderzoek van de verzoe ken toegezegd. Bin nenland. De slopzetting van dén girodienst. Aan het Nederl. correspondentiebureau in Den 1 laag wordt meegedeeld, dat alle betalingen ter zake van vorderingen ten laste van het Rijk, zooals opvorderbaar wordende termijnen, trac- tementen, wachtgelden, toelagen, vorderingen wegens leveringen, enz., in verband met de tij delijke stopzetting van den postcheque- en gi rodienst tot nader bericht zullen geschieden door lusschenkomst van de Rijksbetaalmeesters of van de Nederlandsche Bank. Men deelt ons mede, dat de clausule in de for mulieren ter uitbetaling van gelden op post rekeningen, welke betrekking heelt op de erken ning van de juistheid der administratieve be slissing omtrent het tegoed, blijkens berichten bij een deel van het publiek bezwaar heeft ont moet. Daar de administratie, mede tengevolge van deze omstandigheid, op deze clausule, welke van juridische zijde werd aanbevolen, geen bijzonde ren prijs stelt, is men tot schrapping daarvan overgegaan. De Unie van Volkenhoinlsvereenigingen. Gister is in de zitting van de Union des Asso- calions pour la Société des nations in Den Haag tot voorzit,ter gekozen, in de vacature van den aftredenden president Adelsward, prof. mr. M. W. F. Treub. De heer Adelsward werd tot eere president benoemd. De benoeming van prof. Treub gaat einde 1923 in. Tot vice-president werden gekozen de heeren Bernsdorff (Duitschland), Dickinson Willoughby (Engeland), Dembinski (Polen) en Appeil (Frank rijk). De forensenbelasting. Op de vragen van den heer Van Lanschot betreffende de wijziging van de wettelijke rege ling van de forensenbelasting, heeft de minister van binnenlandscbe zaken, mede namens minister Colijn, geantwoord dat liem de bezwaren aan de toepassing van de thans van kracht zijnde wettelijke bepalingen, regelende de forensenbe lasting, bekend zijn. Een wetsontwerp, dat beoogt tegemoet te komen aan die bezwaren, is bij hun departemen ten voorhereid en zal weldra de Sta ten-Generaal bereiken. Opheffing hiiureominissics. Naar men verneemt betreffende een circulaire van den minister van Arbeid in zake de opheffing van huurcommissies, is deze gezonden aan een 120-tal gemeentebesturen van kleine gemeenten, waarvan Veendam, Bolsward, Dokkum, Assen, Coevorden en Blokzijl de grootste zijn. In deze gemeenten meent de minister moet het vrije verkeer voor de woningmarkt worden hersteld. voor onze recherche heel wat last mee. Je kunt. de lijst inzien met bijzonderheden en wat over hen zooal gerapporteerd is. Gaarne, antwoordde de detective. De hoofdcommissaris belde en liet de bedoelde lijst brengen, waarvan Bunning aandachtige studie maakte. Hij bromde nu en dan wat en maakte in een zakboekje enkele aanteekeningen. Nog bekenden erbij vroeg de commissaris. Och ja, eenige van die knapen ken ik Wel, ik ben met hen in aanraking geweest ol' heb er van gehoord. Ik dank u zeer voor uw welwillendheid en ben gaarne tot wederdienst bereid. Ik wou dat je ons maar eens helpen kon met die ellendige geschiedenis Evan. Zoo, zei de detective, schiet het onderzoek niet op Opschieten Er komen telkens nieuwe feiten, die even zoovele verrassingen zijn, bij en met elkaar wordt de zaak hoe langer hoe meer on duidelijk. Liet is een wanhopige warboeldreig brief, moord, aanslag op van Gielen, nog weer een aanslag. Ma'ar van dien laatsten aanslag hebt ge den dader immers gepakt Het mocht. wat. We hebben aanwijzingen tegen dien Werner, maar meer ook niet dan aan wijzingen, cn het lijkt absurd daaruit te conclu- deeren, dat hij den bankier heeft willen dootlen. Men is anders nog al vlot geweest om hem in hechtenis te nemen. Wordl vervolgd.) '•if. W b

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1