Het geheimzinnige raadsel FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 11 October 1923. No. 13766 Bureau KOEMARKT 4 Teleïoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën s 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. NA HET LIJDELIJK VERZET. Te Brussel heeft gisternamiddag een minister raad plaats gehad,Welke zich bezighield met den toestand in het Roergebied. De ministerraad- kwam in overeenstemming met de Fransche re- geering, tot de conclusie, dat er geen aanleiding bestaat, de door de Duitsche regecring gevraag de Fransch-Belgische-Duit sche commissie in te stellen, welke zich zou bezighouden met het Vergemakkelijken van de hervatting van het economisch leven in het Roergebied. De Fransche en Belgische regeeringen zijn Van oordeel, dat het instellen van zulk een commissie geen nut heeft, aangezien de Franseh- Belgische autoriteiten in het Roergebied vol ledige volmachten hebben en bovendien in ver binding staan met hun regeeringen en alles, wat in hun macht is, zullen doen om de hervatting van den arbeid te bevorderen. Aan den anderen kant is alleen de Commissie van Herstel gequalificeerd óm zich bezig te houden met de door Duitschland te verrichten leveringen. Naar het schijnt, zien de industrieelen in het Roergebied af van het denkbeeld van verlenging Van den arbeidsdag. De afgevaardigden en syn dicaten van de Roer, die te Gelsenkirchen heb ben vergaderd hebben zich er mede tevreden ge steld de onwettigheid te bewijzen van het be sluit, der werkgevers tot verlenging van den arbeidsdag in de mijnen. Evenwel namen zekere elementen een aggressieve houding aan ten op zichte van de werkgevers. Aan den anderen kant hebben sommige bo- drijfsraden zich verklaard voor een algemeene neerlegging van het werk in de mijnen. Met het oog op dezen toestand hebben de mijneigenaars de aanplakbiljetten waarin aan kondiging werd gedaan, dat men zou terugkee- ren tot den arbeidstijd van voor den oorlog, doen vervangen door nieuwe kennisgevingen, Waarin wordt aangekondigd, dat voorloopig de arbeidsduur niet zal worden verlengd en dat onverwijld onderhandelingen zullen worden ge opend te Berlijn tusschen vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers ter oplossing van de kwestie. DUITSCHLAND. De Duitsche regeering zal heden terstond na de aanneming van de machtigingswet, de navolgende vijf, reeds geheel liggende, ver ordeningen uitvaardigen lo. oprichting van een valuta-bank 2o. stopzetting van de bankbiljetten-pers 3o. beperking van de rijksuitgaven 4o. beperking van den invoer 5o. intrekking van verschillende demobili satie-verordeningen. (Dit laatste beteekendt o.a. de annuleering van de verplichte tewerkstelling van oorlogs-invalieden. Rins en e regeering en industrieelen. Verschillende bladen vestigen er-de aandacht op, dat zoowel Hugo Stinnes als de overige Rijn- kmdsche industrieelen inderdaad van plan waren eerst de rijksregeering^te raadplegen alvorens •net de Fransche generaals te onderhandelen. Zij hebben met de Fransche autoriteiten be raadslaagd over het hervatten van den arbeid. Be industrieelen waren gedwongen totdergelijke onderhandelingen aangezien de rijksregeering verk.laard had voortaan geen ondersteunings- oredieten meer aan de industrieelen te zullen verleenen. Het kabinet heeft reeds een uitvoeri ge bespreking aan de actie der industrieelen ge wijd.Van officieuse zijde wordt erop gewezen, dal de eischen die Hugo Stinnes aan het rijkskabinet zou hebben gesteld niets meer zijn dan een sa menvatting van bet standpunt der industrieelen, welke het kabinet zelf heeft gevraagd. Dit stand punt der industrieelen heeft het kabinet nog niet besproken. Tot dusver zijn de 10 vragen der industrieelen slechts nagegaan door de betrokken departementen. Gisteravond zou het kabinet echter nogmaals vergaderen ter bespreking van deze aangelegenheid. DUITSCHLAND EN AMERIKA. Te Berlijn, verluidt, dat bekende Ameri kaansche bankiers, wier namen nog niet be kend gemaakt werden, op weg zijn naar Berlijn, ter bespreking van de mogelijkheid van een lecning voor Duitschland. Er loopen geruchten, dat Amerikaansche kapi talisten zouden willen deelnemen aan de uit gifte van de nieuwe munt op goud-basis. De Amerikaansche ambassade verklaarde, niets te weten van onderhandelingen over de hulp uit de Vereenigde Staten. Zij acht het evenwel mogelijk, dat na de regeling van de Roerkwestie bet mogelijk zal zijn voor Duitsch land een leening te verkrijgen. De reis van Cuno w„ordt. met een en ander in verband gebracht. BEIEREN. De „Reichsflagge" een van de belangrijkste onderdeden van den Kampfbund van Hitier, beeft in hare vergadering te Neurenberg ver klaard, dat zij zich achter Von Kahr en diens politiek schaart. Dit besluit heeft Hitier aanleiding gegeven de leiding van de Reichsflagge" neer te leggen. LLOYD GEORGE EN IIET PI^AN-HUGHES. Sprekend te Montreal over Coolidge's verkla ring dat het nog niet te laat was om het herstel plan van Hughes in overweging te nemen, zeide Lloyd George Ik vind dit uiterst belangrijk. Dit plan is ab soluut het beste plan voor een regeling der scha deloosstelling, doch liet spreekt vanzelf, dat sedert het voor het eerst ter sprake werd ge bracht, de capaciteit van Duitschland om te betalen, geringer is geworden. Ik leg er chn na druk op, dat Hughes' plan een goede hoop geeit op een succesvolle oplossing. DE TANGER-KWESTIE. Reuter verneemt uit Londen, dat de Engelsehe Fransche en Spaansche experts, die het Taflger- vraagstuk hebben besproken, thans tot over eenstemming zijn gekomen betreffende de for mule, welke, terwijl zij de respectieve regeeringen geheel vrij laat in haar handelingen, zal dienen als basis der besprekingen in de toekomstige conferentie van gevolmachtigden. 76 Ja, m'n waarde Bumrng, ze:de de comnrssars, ^oe gaat dat. Eerst hadden We den moord, op den Professor, van den dader geen spoor. De aanslag op de auto van den bank'er, we misten weer 'cdere aanwijzbig. Je begrijpt, dat bij den laat- sten aanslag, toen We tenminste eenig houvast hadden, We maar al te geneigd waren aan te hemen, dat we eindelijk den draad in handen hadden. Die journalist was overal bij, hij kon er dus de hand in gehad hebben. Nu toen is maar kbit en goed besloten hem te 0; resteeren. We hopen heel wat te ontdekken, maar We zijn wel oen beetje bedrogen uitgekomen. De resultaten zijn maar heel mager. En dit lijkt, me al wel vast ho staan, als het Werner was, die trachtte den hankierjieer te steken, dan zijn het toch anderen Scvveest, die eerder al getracht hebben hem te uooden. Apropos, hebben die mijnheer van Gielen en de C!'fgenamen van professor Evan nog geen ruzie 0rn den buit, vroeg de detective. Om den buit Wat bedoel je O, ik dacht maar zoo, dat die uitvinding van "en professor, waarvan sprake was, zeker geld 'Vaard is. En op de uitvinding zullen denk ik bei- e Partijen aanspraak maken. J^wel, maar de bankier heeft immers dadelijk DE FIUME-KWESTIE. „Polotika" meent te weten, dat de voorgeno men samenkomst van Mussolini met Pasjitsj niet plaats zal hebben, daar de huidige stand der Fiume-kwestie niet veroorlooft, er een positief resultaat van te verwachten. De ont moeting, voegt het blad er aan toe, zal meer resultaten kunnen opleveren, wanneer de in gang zijnde onderhandelingen ten einde zijn gebracht. hij het eerste verhoor al verklaard, dat hij de rechren van dc kinderen van den vermoorden professor volkomen erkentIk denk, dat die het met elkander Wel eens zijn. En bovendien men beweert, dat de zoon \an van Gielen trouwen zal met Alice Evan, Een flink meisje is zij. En haar broer O, de jonge dr. Evan. Hm, dat lijkt me een schuw type, zoo'n half gekke geleerde. Ik heb hem eenmaal gesproken. Hoeft hij zich hier in de stad gevestigd Neen, hij reist zoo wat, ik denk, dat hij wel weer studiereizen zal gaan maken. Het is en blijft een ellendige geschiedenis. Het verwondert, me eigenlijk, dal. jij er nog niet je neus in gestoken hebt, Running. Misschien, antwoordde deze diplomatisch, in ieder geval bemoei ik mij nooit, met dergelijke interessante geschiedenissen, als ik daarvoor niet van de een of andere belanghebbende een op dracht krijg. Running was intussehen opgestaan en stak den commissaris rle hand toe. Nou veel succes hoor, zeide hij. Hetzelfde met de anarchisten, antwoordde de ander. De altijd vriendelijk glimlachende detective vond de inlichtingen die hij verkregen had, blijk baar niet belangrijk. Hij ging dien dag voor de tweede maal een b ezoek brengen aan de hospita van Frits Werner, Ja, juffrouw, zeide hij, ik moet u toch nog even lastig vallen. Jü moet me eens vertellen of uw commensaal ook niet bezoek gehad heelt van RULGARIJE. Een officieel bericht meldt, dat de regeering van Bulgarije, nu de communistische opstanden geheel zijn bedwongen, een uitgebreide amnestie zal verleenen aan de gevangen genomen opstan delingen, uitgezonderd hunne leiders. De leider Wankof, die den opstand te Sofia leidde, verklaarde hij zijn verhoor voor den rechter van instructie, dat hij oorspronkelijk eën opdracht van de communistische partij had ge weigerd, daar de opstand volgens hem mislukken zou. De centrale der communistische partij over tuigde hem echter van het tegendeel en verklaar de, dat zij goede gronden had aan te nemen, dat op steun van Joegoslavië kon worden gerekend. ROEMENIE. De politie te Boekarest heeft een complot ontdekt tegen het leven van verschillende mi nisters en vooraanstaande personen op financieel en journalistiek gebied. Er zijn verscheidene personen gearresteerd, onder wie twee studenten, die een volledige bekentenis hebben afgelegd. PORTUGAL. Dezer dagen is te Lissabon reeds het derde complot tegen den nieuwen president van Por tugal, Te'xeira Gomes, ontdekt. Vijanden van den president voorspellen, dat hem hetzelfde lot zal treffen als zijn voorgangers, van wie er vijf een gewelddadigen dood zijn gestorven, terwijl de overigen zijn gevlucht. Alleen Dalmeida, de afgetreden president was de eerste, die zijn geheelen tijd heeft uitgediend. PERZIE. Uit Teheran verneemt Reuter De oud-minis ter Oawam-Es-Salteneh is gearresteerd. Een bericht uit Allahabad verklaart, dat de arresta tie werd uitgevoerd op last van den Perzischen minister van oorlog die krachtige maatregelen neemt tegen politieke tegenstanders,daarhij hen er van beschuldigt zijn val te bewerken. Er heerscht groote opgewondenheid in Teheran, Waar men verdere verwikkelingen verwacht. uitgezonden, ten einde deel te nemen aan de vijfde zitting der Internationale Arbeidsconfe- rentie, welk op 22 dezer te Genéve is bijeenge roepen. Irt die afvaardiging zijn benoemd a. tot afgevaardigde der Nederlandsche re geering, tevens voorzitter der afvaardiging, dr. W. It. Nolens, minister van staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-,Generaal, hoogleeraar in de arbeidswetgeving aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam b. tot afgevaardigde der Nederlandsche re geering C. J. P. Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid c. tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers, ir. C. F. Stork, direc teur van de N. V. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co., te Hengelo d. tot afgevaardigde, vertegenwoordigende dc Nederlandsche arbeiders, J. Nauta, 2de secre taris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, penningmeester van ylen Internationalen Bond van Christelijke Kantoor- én Handelsbedienden organisaties e. tot secretaris dei', delegatie, met den titel van technisch raadsman, dr. A. M. Joekes, ad ministrateur bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. CHINA. De nieuwe president Tsao Koen is gistermor gen in zijn ambt bevestigd. Later nam hij deel aan de plechtigheid van de afkondiging der con stitutie in het parlement, waar hij den eed af legde. De constitutie is Dinsdag gereedgekomen en goedgekeuiü, na een behandeling in het par lement, die niet minder dan twaalf jaar heeft geduurd. ALLERLEI. Uit Parijs. De „Daily News" heeft gemeld, dat prins von Bulow benoemd zal worden tot Duitsch gezant te Parijs. Te Parijs heelt men hiervan tot dusver nog geenerlei bevestiging ontvangen. Uit Berlijn. De bankbiljetten van 5 en 10 milliard mark zullen weldra in omloop worden gebracht. Ook uitgifte van biljetten van 20. 50 en 100 milliard wordt reeds aangekondigd. Uit New York Het congres der Amerikaan sche federatie van den arbeid, dat te Portland woidt gehouden, heeft met 25.066" tegen 1895 stemme een voorstel tot, prichling van een politieke arbeiderspartij verworpen. Binnenland. I)e leeftijd van toelating tot de lagere school. De parlementsrédacteur van „het Volk" meldt aan zijn blad Naar wij uit goede bron vernemen, overweegt de regeering een wijziging van het Kon. besluit waardoor de leeftijd, waarop het geoorloofd is, dat een kind tot de lagere school wordt toege laten, welke leeftijd nu minimaal 5% jaar be draagt met één jaar zal worden verhoogd en dus op minimaal 61/2 jaar zal worden gesteld. Deze wijziging zou tweeëerlei bedoeling heb ben l e. zou zij veroorzaken een vermindering van den toeloop van jonge kinderen in 1924 waar door althans dat jaar de eerste klasse minder bevolkt zal zijn, hetgeen voor genoemd jaar tot eenige bezuiniging zal kunnen leiden 2e. zou de verbooging van den toelatings leeftijd liet paedagogisch belang worden gediend, wijl volgens veler meening de tegenwoordige minimale toelatingsleeftijd van 51/,, jaar te laag is. De autoriteiten moeten nog over het voor nemen der regeering advies geven. Indien de wijziging wordt doorgevoerd zal dit nog in den loop van dit jaar geschieden. Internationale Arbeidsconlerentie. Bij Kon. besluit van 3 dezer is bepaald, dat eene afvaardiging van Nederland zal worden iemand, die niet te goed onze laai sprak O ja, antwoordde de juffrouw, er is hier zoo iemand geweest, dat was daags nadat mijnheer Werner en mijnheer van Gielen ruzie hebben gehad. Hij sprak erg krom en had een heel vreem de naam. Precies, zeide'de detective, en Weet u ook Wat hij bier kwam doen. Neen, heelemaal niet. Hij is ook niet weer terug gekomen. In orde juffrouw, ik ben u zeer dankbaar voor uw goede hulp. En als het u pleizier kan doen, dat te vernemen, dan wil ik u wel zeggen, dat mijnheer Werner wel heel spoedig uit zijn hechte nis zal ontslagen worden. Deze mededeeling deed de juffrouw blijkbaar genoegen en zij Verzekerde nog herhaalde malen, dat het ook idioot was om zoo'n goeden lieer in de gevangenis te stoppen. De detective scheen te meenon, dat hij dien. dag genoeg gedaan had. Tenminste men kon hem nadat hij op zijn gemak had gedineerd, dien avond in den schouwburg aantreffen,waar luj met de meeste aandacht volgde, wat op het tooneel voorviel. Maar in de pauzes nam hij toch ook zeer scherp het publick op. Hij had plaats ge nomen in een loge, die hij in het donker hield, zoodat hij zonder zelf in het oog te loopen, een goede kijk op de zaal had. Hij maakte gebruik bovendien van een goeden tooneelkijker en scheen zijn bezigheid zeer amu sant le vinden. Eenmaal, bet was in de pauze tusschen het tweede en het derde bedrijf, maakte hij een De ambtenaren der Kamers van koophandel. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan de Kamers van Koophandel een circu laire gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij de begrooting dezer Kamers niet zal goedkeuren, tenzij aan het personeel der Kamers een salaris verlaging van 10 wordt toegekend,'met in gang van 1 Januari 1924. De Minister motiveert dit, volgens de „Tel." door te wijzen op den zorgwekkenden toestand, waarin inzonderheid handel en nijverheid op het odgenblik verkeeren, hetgeen hem voor de nood zakelijkheid, stelt, uit te zien naar middelen die er toe kunnen leiden, bepaaldelijk op deze takken van volksbestaan van overheidswege gelegde geldelijke lasten zooveel mogelijk te beperken. De R. K. Universiteit. Ter gelegenheid van de opening van de R. K. Universiteit 17 dezer zullen in het gebouw De Vereeniging te Nijmegen het woord voeren de rector-ma gnificus dr. Jos. Schrijnen, de pause- teeken van verrassing, toen in een loge schuin tegenover de zijne, waar ook bet licht, getemperd was, een dame zich voorover hoog en zoo goed zichtbaar w'erd. Aha, mompelde Bunning. dat wordt interes sant. De bedoelde dame had zich blijkbaar in den lichtkring gewaagd, zij trok zich tenminste dade lijk weer in het half duister terug. Maar de detec- ive wist blijkbaar genoeg, Want toen het derde bedrijf aan den gang was, verliet zij z'n loge, het spel scheen hem absoluut geen belang meer in te boezemen. Hij verliet, den schouwburg en wan delde buiten een beel je op en neer, als ware het. hem binnen T,e warm geweest en schepte hij nu een luchtje. Maar intussehen nam hij terdege dc rijtuigen en auto's op,die zich in lange filevoor den schouw burg begonnen op te stellen. En ten laatste scheen hij gevonden te hebben Wat hij zocht. Het was een blauw gelakte auto. Bunning zocht nu een taxi, waarin hij plaats nam. Chauffeur, zei hij, je rijdt straks die groote aulo na onverschillig waarheen die rijden mag. Er zit een goede fooi voor je aan, als je de auto niet uit het oog verliest. Geen nood, mijnheer, dat komt in orde; ant woordde dc man. Geen tien minuten later werd de bedoelde, auto voor geroepen. Een dame stapte in, Waarna onmiddellijk werd Weggereden. En de taxi, waarin Bunning gezeten was, volgde. Wordl ueevul'jd). I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1