Binnenland. Slads- cn Gewestelijk Nieuws, I Ér l I Gemengd Nieuws. Voering der Vlootwet mededeelen 7. Acht dé Regeering de voorwaarde der Staatscommissie (conclusie 155) vervuld, dat geen besluit van verre strekking, als de Vloot wet bevat, de geldmiddelen van Nederland en Ned.-Indië voor de toekomst nog meer vast zal leggen, dan toch reeds het geval is, tenzij gelijktijdig gedaan wordt, wat noodig is om het geheel verbroken budgetaire evenwicht te her stellen 8. Kan met name de Regeèring de verant woordelijkheid op zich nemen voor een ver slechtering van dien toestand, in verband ook met het geheel of gedeeltelijk stopzetten van belangrijke sociale en cultureele maatregelen, zoowel in Nederland, als in Ned.-Indië 9. Is er op de Regeering van buitenlandsche zijde eenige directe of indirecte aandrang ge oefend of acht zij zich, met hét oog op aan gegane verlichtingen, gebonden de onverwijlde aanneming der ingediende lootplannen door te drijven? Komend tot het slot van zijn rede betuigt spr., dat de Regeering niet yoldoende luistert naar het volk en nog altijd aan de oude denkbeel den, omtrent internationale verhoudingen vast houdt. Antwoord der Regeering. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck ant woordt De Regeering is bereid inlichtingen te geven, maar kan niet altijd ingaan op de zijwegen waarop de heer Troelstra haar wil leiden. liet resultaat van de besprekingen in den Ministerraad wil spr. meededen maar niet de besprekingen zelf. Evenmin kan de regeering meededen hoe het standpunt van den Gouverneur-Generaal is. Overlegging van het advies van den G.-.G. acht de Regeering niet in 's lands belang. Welke G.-.G. die de Vlootwet afkerde, zou op zijn post blijven om de uitvoering van die wet tot stand te brengen In den Volksraad is tweemaal ge bleken dat de G.-.G. niet tegen de Vlootwet was. De Vlootwet is verleden jaar niet uitgesteld met het oog op de financiën des lands, maar wel met het oog op een nieuw onderzoek. Minister dc Geer kon zich niet vereenigen met de opvatting der Regeeiing ten aanzien van de Vlootwet. Alle leden van het Kabinet behalve de heer de Geer waren van hetzelfde gevoelen. Het budgetair evenwicht zal worden hersteld, hetgeen voorop moet staan Verschillende wij- zigingsontwerpen op de begrooting voor 1924 zullen spoedig worden ingediend. Wij zullen daarbij vele offers moeten brengen. In de conclusie 140 en 141 van de Vloot- commissie wordt de urgentie van de Vloot wet krachtig bepleit en de Regeering gaat met dit pleidooi accoord. Wat het zwaarste is, moet liet zwaarste wegen en spr. acht het onvermijdelijk voor de handhaving van onze overzepsche gewesten een offer te brengen. Bezuinigingsmaatregelen en nieuwe belastingen zijn noodig, maai: ook al was er van geen Vloot wet sprake geweest. De kostenberekening van de Regeering acht spr. juist en het antwoord op vraag 5 luidt be slist ontkennend. Op vraag 9 wil spr. wel antwoorden. Deze vraag verraadt allesbehalve een juist begrip van de Nederlandsche staatkunde. Voor bui tenlandsche pressie bestaat daarin geen plaats. Zoolang de wereld er uit blijft zien als thans het geval is, is de instandhouding van de noodige maritieme middelen, voor de hand having der zelfstandigheid onmisbaar. Neder land heeft er voor te waken dat het zijn souverei- nitiet handhaaft en dat geen andere Staat Indië in zijn sfeer gaat betrekken. Nederland zou aan den vrede van de wereld geen dienst bewijzen als het zijn waardevol bezit in Indië aan zijn lot overliet, Bij conflicten tusschen andere mogendheden valt rckeivng te houden met de volkenrechtelijke verplichtingen. De conferentie van Washington heeft de spanning in het Oosten verminderd maar men is van den dag van morgen niet zeker Minister C o 1 ij n zegt, dat de regeering ver wacht in 1925 een sluitend budget te verkrijgen voor ons land. In Indië is de toestand niet on gunstiger dan in Nederland en men verwacht dat de begrooting voor 1923 reeds zal sluiten. Voor 1924 is een tekort geraamd van 22 millioen maar spr. hoopt, dat de uitkomst gunstiger zal zijn. Het is mogelijk gebleken op de gewone uit gaven in drie jaar tijds 20 pCt. te verminderen. De militaire uitgaven zijn gesteld op 35.433.000 gulden waarbij nog niet zijn ge bracht dc kosten van den aanmaak van vlieg tuigen, nl. 500.000. Indië betaalt 2800.000 voor haar aandeel. De totale druk is dus 33.076.000 gld. Dat is als de Vlootwet niet Wordt ingevoerd. Als de Vlootwet Wordt ingevoerd hebben er eenige mutaties plaats. De begrooting wordt met diverse posten ontlast tot een bedrag van 12.390.000 gld. en wordt belast met 9.450.000 Er blijft dus een verlaging met 2.940.000 gld., waarvan afgaat een bedrag van 2.875.000 gld. dat Indië heeft te betalen. Er blijft dus een voordeel van 83.000 gulden (groot gelacht) als de Vlootwet in 1924 wordt ingevoerd. Voor Indië staat het anders. Het totaal bedrag is zonder Vlootwet in 1924 23 millioen en het eindcijfer wordt dan 31.550.000 gld. Na aftrek van het jaarlijksch beschikbare bedrag is er een stijging van 3.350.000 gld. Dit bedrag stijgt geleidelijk tot't in 1929 is 18.350.000 gld. Hiervan gaat af wat toch uitgegeven zou moeten worden voor materiaal, dat in aanbouw is en blijft er over ruim 12 millioen gulden. Vervolgens geeft spr, nog eenige inlich tingen over de financiering van de kasvoor- schottèn, die zonder bezwaar kan geschieden De heer T r o e 1 s t r a (S. D.) is aan het woord maar spreekt morgen De vergadering wordt verdaagd loL lieden 1 uur. Hel R. K. Vakbureau en de arbeidswet. Bg dr ij fscom missies gewenscht. Woensdag j.l. vergaderde het R. K. Vakbu reau met de Hoofdbesturen van zijn aangesloten bonden ter bespreking van het vraagstuk van den arbeidsduur, alsmede om zijne houding te bepalen ten aanzien van het streven veler werk gevers, dat zich richt tegen de sociale wetgeving in het algemeen en de Arbeidswet in het bijzon der. De vergadering bepaalde haar standpunt door met algemecne stemmen de volgende motie aan te nemen „De besturen van dc bij het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie aangesloten Vakbonden, op 10 October te Utrecht bijeen o.m. ter bespre king van de positie waarin de Wettelijke 48-uren week verkeert constateerende eenerzijds de actie in de kringen der werkgevers om voorloopig te komen tot een 56-urige werkweek, anderzijds het standpunt, hetwelk door de Reg coring wordt ingenomen, daarbij voorgelicht door het hoofd der ai^eids- inspectie, met betrekking tot het op zeer ruime schaal verleenen van overwerkvergunningen overwegende dat de actie der bedoelde werk gevers blijkbaar voortspruit uit een zeer sterk verlangen naar een verkeerde reactie, gericht tegen de sociale wetgeving in het algemeen en tegen de arbeidswet in het bijzonder dat de sociale Wetgeving in het algemeen en de arbeidswetgeving in liet bijzonder een groot goed is voor de gezonde ontwikkeling van ons volk en met alle kracht moet worden beschermd tegen het streven veler werkgevers om cle „oude vrijheid" te herwinnen dat het van algemeen belang is, dat ook de arbeidswet in haar tegenwoordigen vorm be houden blijft dat art. 28 der Arbeidswet evenals de ar tikelen 25, 26 en 27 voldoende gelegenheid biedt om de industrie door de moeilijkheden van dezen tijd heen te helpen spreken uit le. dat de Arbeidswet onver zwakt dient gehandhaafd le blijven 2e. dat de uitvoering der Arbeidswet voor kantoren, winkels, apotheken, koffiehuizen cn hotels urgent is, evenals de totstandkoming van de Landbouwarbcidswet 3e. dat in overeenstemming met het bepaalde in art. 28 der Arbeidswet de Katholieke Vak beweging ook thans nog bereid gevonden wordt in ernstig overleg met. de werkgevers na te, gaan, wat met betrekking tot den arbeidstijd in het belang der industrie dient te geschieden 4e. dat het onder ten 3c genoemde het best ware te bereiken, wanneer desnoods onder drang van bovenaf opgelegd, werden gevormd met behoorlijke bevoegdheden toc-geruhte „Bedrijfs- commissies", waarin zitting hebben vertegen woordigers der Régeering, Werkgevi rs en werk nemers, waaraan gegevens dienen te worden verstrekt, waaruit, duidelijk blijkt de gronden waarop van den Wettelijken werktijd onder bepaalde voorwaarden, eventueel zou kunnen- Worden afgeweken en die naast de vraag van den arbeidsduur eveneens zouden kunnen na gaan met welke verdere middelen de industrie ware te helpen besluiten in tleze richting pogingen aan te wenden en gaan over tof de orde van den dag." De tijdelijke invoerbeperking van schoenwerk. Naar wij vernemen heeft een wetsontwerp tol verlenging van den geldigheidsduur der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperl sing van den in voer van schoenwerk het departement van arbeid handel en nijverheid verlaten. Bedrij fsorganisatic. Gelijk bekend, heeft de Hooge Raad van Arbeid in meerderheid als zijn oordeel uil ge sproken, dat de Overheid thans geroepen is tot het nemen van een aantal maatregelen, die be vorderlijk kunnen zijn voor den vrede in lult bedrijfsleven en die kunnen dienen om de zoo: geWenschte decentralisatie bij opbouw en uit voering der sociale wetgeving te verkrijgen. Bij' de wet zou thans kunnen worden voorbereid de instelling van bcdrijfsraden in de takken van handel, nijverheid, transport en landbouw, waar reeds geruimen tijd sprake is van regelmatig overleg tusschen de organisaties van Werkgevers en Werknemers. De besturen van het Christelijk Nationaal Vakverbond en het Bureau voor de R. K. Vak organisatie hebben in deze uitspraak aanleiding gevonden zich te Wenden lot dc R. K. en Chris telijke organisaties van Werkgevers en Land bouwers met het verzoek door een gezamenlijke bespreking na te gaan, of de Christelijke Vak organisaties van patroons en arbeiders het stand punt van den H. R. v. A. als basis zouden willen nemen voor een vruchtbare samenwerking. Alle bedoelde organisaties, te weten het R. K. Verb, van Werkgevers-Vakvereenigingen de Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandelaren in Nederland de R. K. Mid denstandsbond de Vereeniging van den Christc- lijken Handeldrijvend en en Industrieelen Mid denstand in Nederland de Nederlandsche Boen renhond en de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond hebben geantwoord aan de bespreking, welke op Dinsdag 16 Octobei te Utrecht gehou den wordt, te zullen deelnemen. De ambtenaarssalarissen. Door de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg in ambtenaarszat en is eind-advies uitgebracht. De commissie, welke zich op het standpunt blijft stellen, dat een eenzijdige aan tasting der salarissen niet mogelijk is, meent afwijzend te moeten adviseeren ten opzichte van het haar toegezonden ontwerpbesluit, strekken de tot een algemeene salarissenverlaging van 10 percent. Juhileumzcqels. De jubileumzegels van 20 cent en van 50 cent zullen reeds deze week aan de kantoren der pos terijen Worden toegezonden. De Leerplichtwet. Naar aanleiding van een bericht in het „Hd.bl." van Woensdagmorgen dat in parle mentaire kringen een gerucht zou loopen over plannen der regeering om niet alleen het 7e leer jaar niet verder in te voeren, maar ook de leer stof van de overige 6 leerjaren zoodanig te be perken en samen te dringen, dat met een 4-jarige school kon worden volstaan, zegt het Nederl. Corespondentiebureau te 's-Gravenhage dat ge rucht als bepaald onjuist te kunnen tegenspreken Vjjat bij de regeering in overweging is, schijnt niets anders te zijn dan effect te geven aan wat bij de Lager Onderwijswet van 1920 reeds in beginsel is vastgelegd (art. 29, 133, 135), maar tot nog toe niet tot uitvoering is gekomen, de' gedach e namelijk om het onderwijs in de lagere leerjaren te doen geven door onderwijzeressen van eenvoudiger opleiding. Door deze onderwijzeressen gelijdelijk de plaats te doen innemen van een deel der tegen woordige leerkracht en, zal op den duur een be langrijke besparing 'verkregen kunnen worden ook bij de opleidingsinrichtingen. De stopzetting van den postcheque- en girodienst. Gistermorgen heeft mr. R. G. Bakhuizen van den Brink te Haarlem aam de giroafdeeling van het postkantoor aldaar een chéque ter betaling aangeboden, omdat hij zich niet wenscht, te on derwerpen aan de sluiting van den girodienst, die hem rechtens ongeoorloofd voorkomt. De be taling werd echter door den betrokken postbe ambte geweigerd, omdat hij geen advies voor betaling ontvangen had. Thans zal tot dagvaar ding worden overgegaan. Premiebetaling invaliditeitswet. De Raad van Arbeid te Delft deelt ons mede, dal meermalen rentekaarten worden ingeleverd waarop onvoldoende zegels zijn geplakt. Tot op heden werden zonder meer de niet be taalde premiën bij dc werkgevers nagevorderd. Thans nu de verzekering echter bijna 4 jaar werkt en derhalve de aan de werkgcveis opge legde Verplichtingen gcaehL kunnen worden als voldoende bekend te zijn, moet met dit stelsel worden gebroken en moet, indien een Werkgever verzuimd tijdig premie te betalen in vele geval len tot strafvervolging worden overgegaan (art. 380 I.W.). Ieder weikgever drage dus zorg vóór of ge lijktijdig met de uitbetaling van het loon aan zijn arbeiders zoo noodig premie te betalen, wil hij niet de kans loopen met den strafrechter in aanraking te komen. Vooroefeningen. Wij herinneren onze lezers aan de bespreking over de zoogenaamde Vooroefeningen, welke door den Commandant van het Landstormver- band 's-Gravcnhage morgenmiddag zal worden gehouden. Zooals wij reeds mededeelden, heeft deze plaats in het gebouw van den R.K. Volksbond aan de Lange Haven des n.m. 3 uur. Rosa's 2e bloemententoonstelling. Gisteren heeft de heer Krabbendam de netto opbrengst der tentoonstelling a 191.24, welke ten goede zou komt n aan de Algemecne en R.K. vereenigingen ter bestrijding van tuberculose aan den burgemeester ter verdeeling overhand igd Gouden Jubilé. Zaterdag a.s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de heer C. Noordijk in dienst trad hij de Maatschappij Kappelhof en Lloving. g Gcv. en Verk. Onroerende goederen. j Notaris: D. B o d d e s. Afslag 12 Oct. Een Hoerenhuis met tuin en erf-, Tuinlaan 36. In veiling voor 10.000 niet verkocht. Een nieuwgebouwd Heerenhuis mét erf en tuin, loods en zijgang gelegen aan de Willem dc Zwijgcrlaan No. 10 in de nabijheid van het Volks park, groot 4 aren 46 centiaren. In veiling 14.500 verkocht voor 14.500. Een Winkel- en Woonhuis en erve te Schiedam Groenelaan 24, groot 53 c.A. met recht van door gang door de daarnaast gelegen gang. In veiling 7000 niet verkocht. Gisteravond negen uur brak er in een loods van de aannemers de W. en cle G., achter de in aanbouw zijnde woningen aan de Nieuwe Haven, brand uit in een partijtje hout, vermoedelijk ontstaan door ongebluschte kalk die ook in het loodsje bewaard werd. De brandweer was spoedig aanwezig en had in een minimum tijd het vuur gedoold een groote menigte belangstellenden was op de been. Hedenmorgen even voor half negen kwam bij de Hooge Boomen cle Rotter- damsche autobus Spangen-Oostplein in botsing met het acliterbalcon der electrische tram. Een glasruit van de tiam sprong in stukken, waardoor een juffrouw vrij ernstig aan de hand werd ge kwetst overigens liep alles nogal goed af. UIT ROTTERDAM. Cursus voor andersdenkenden. De bekende geloofsprediker pater Fr.Hendrichs S.J. houdt ook dit jaar alhier wederom een cur sus voor andersdenkenden Reeds eenige malen beeft pater Hendrichs zijn voordrachten, welke ditmaal in de kerk van den H. Antonius van Padua worden gegeven, gehouden. Ieder maal was de kerk tot de uiterste boeken gevuld, terwijl onder de toehoorders tal van vooraanstaande andersdenkenden werden aan getroffen. Op het kantje af. Men meldt aan de „Geld." dat, de reizigers in den Middel-Europai- sche Express van VlissingenBerlijn te Oss aan een groot, gevaar ontsnapt zijn. Het moet Woensdagavond gebeurd zijn op den laatsten wissel, welke uitgaat van Oss naar Nijmegen. In bliksemsnelle vaart stoof de lange „har- monicatrein" over den wissel tot plots de res tauratiewagen uit de rails vloog. De passa gier schrokken, werden tegen elkander opge worpen, de kopjes en schoteltjes met koffie, thee en melk vlogen links en rechts van de tafeltjes. Er heerschte oogenblikkelijk een ontstel lende angst onder de talrijke passagiers. Weldra keerde de rust terug toen men ze kerheid had dat alles zonder verdere ongeluk ken zou alloopen. De volgende wagens hadden door de groote snelheid den even gederailleer- den restauratiewagen weer in de spoorlijn ge duwd en in razende vaart joeg de van het onge val onkundig machinist zijn trein naar Nijmegen. Een Nijmeegschc passagier, die in verbou wereerdheid even zijn valiesje met horloges had laten staan, attrapeerde 'n Engelsche reis genoot, die juist bezig was dat valiesje weder rechtelijk open te breken. Men veronderstelt, dat het even uit dc rails vliegen van den restauratiewagen zijn oorzaak kan vinden in het even onklaar zijn van den wissel als gevolg van de vele regens. Het is maar een veronderstelling even goed als men beweert, dat de machinist met te groote snelheid over den wissel zou zijn gegaan. Hoofdzaak is, dat het déraillement geen ernstige gevolgen gehad beeft voor de vele passagiers. De schi peb reuk van de „Nor- in andi Omtrent de in liet kanaal gezonken baggermolen meldt men nog het volgende De „Normandië" was een van de grootste baggermolens die te Havre Lhuisbehoorde en op dc werf Gusto" van de firma Smulders alhier was gebouwd en in Frankrijk geëxploi teerd zou worden door 't te Havre gevestig de Fransche filiaal van dc Antwerpsche firma Ackermans A Van Haaren. Deze firma is belast geweest met de uitvoering der groote baggerwerken voor 1 liet uitdiepen en ver- grooten van het kanaal, dat de haven van Caën met de zee verbindt, welke werkzaamheden reeds van 1918 ai' voortduren en juist gereed waren gekomen. De werf van deze zeer uitgebreide werken bevindt zich halverwege hel kanaal te Blain- ville. De met dc werkzaamheden gereed ge komen „Normandië" had opdracht gekregen naar Havre terug te koeren en wilde die reis, die door den kapitein- reeds meermalen met de baggermachine gemaakt was, den 3cn October volbrengen. Volgens een der ingenieurs oor deelde men, dat liet zeer wel ging en zoo moet ook de schipper geoordeeld hebben, niettegen staande op de Semaphore van Quiestreham, waar het kanaal in zee uitmondt, de waarschu- wingsseinen waren geheschen en dc haven meester van Quiestreman zijn groote verbazing er over uitte, dat men bij zulk een dreigend weer zee koos. Reeds een half uur, nadat de baggermolen buiten de haven wasj kon duide lijk worden opgemerkt, dat zij zich in moei lijkheden bevond. Men vermoedt dat behalve den schipper en den hulp, die aan dek moest blijven, de overige bemanning zich in de kajuit heeft bevonden en dit zou een verklaring zijn, waarom geen lijken nog zijn aangespoeld. De equipage be stond uit 13 man, doch wegens bet terugkeeren naar Le Havre hadden de-schipper cn de,molen- meester hun vrouw cn ook 3 kinderen aan boord meegenomen, vandaar dat het aantal slachtoffers 17 bedraagt. Een nuffige studente. Een inzender schrijft in „Neérlandia" Zwaantje Hendrika M ongehuwde stu dente in de moderne letteren, verzocht aan dc rechtbank te 's-Gravenhage haar voornamen te mogen veranderen in Emmy Harrietzij voerde als gronden daarvoor aan, dat zij haar voorna men leelijk vindt, voor Nederlandsche ooren belachelijk, althans de eerste voornaam en voor buitenlanders onverstaanbaar. De officier van justitie concludeerde tot af wijzing van liet verzoek deze vond liet inzicht van adressante in haar voornamen van de al gemeene opvattingen afwijkend en integendeel de voornaam Zwaantje, als het symbool van blanke sierlijkheid en statigheid, voor een on gehuwde studente in de moderne letteren bij zonder aantrekkelijk bovendien zou de conse quentie van het standpunt van adressante er toe moeten leiden, dat specifiek Nederlandsche namen zouden moeten wijken voor exotische voornamen als Emmy cn Harriet. De rechtbank was mede van oordeel, dat de voornamen van adressante geenszins leelijk of belachelijk zijn, veeleer bet tegendeel en zelfs de eerste voornaam vol karakter en beide in alle11 gevalle veel meer passend voor een Nedorland- sche vrouw dan de vreemde voornamen, die f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2