Bet geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 13 October 1923. No. 13768. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon letfcseoramauaal BS. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentifini 1—5 regels 1.75 «ik® regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdadeslmgen 75 ct. per regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ©p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 11. October 1923 ver gunning verleend aan A. J. A. v. d. WATER Jr. tot oprichting van een worstfabrick in het pand Beierlandscbestraat 39, kadaster Sectie M. no. 129S, met één electromotor van 1 P.K., drijvende een worstmachine. Schiedam, 12 October 1923, ITALIË. De Italiaansche regeering heeft besloten, dat de Kamer in de derde week van November hare zittingen zal hervatten. Mussolini zal dan een vernieuwing vragen van de hem in het vorige jaar verleende bui tengewone volmaeht, tot hervorming van de Italiaansche financiën en van de bureaucratie. Men leidt uit deze aankondiging af, dat, de verkiezingen voor onbepaalden tijd zijn uit gesteld, niettegenstaande het feit, dat de nieuwe kieswet reeds werd uitgevaardigd. ARBEIDSBEURS. In verhand met art. 9 der Verordening op de Arbeidsbeurs hetwelk bepaalt, dat de leden van de Commissie van Toezicht op die Beurs door den Gemeenteraad worden benoemd op aanbe veling van patroons- en werkliedenorganisaties, Wordt biermede ter kennis gebracht van de or ganisaties, die van de bevoegdheid tot het doen van aanbevelingen gebruik willen maken, dat zij tot den lsten November a.s. in de gelegenheid zijn voor de wegensperiodieke aftreding op 1 Januari 1925, ontstaande vacatures aanbeve lingen in te zenden voor de benoeming van 1 lid-patroon (vacature Th. M. A. van Dijk). 1 lid-patroon (vacature P. G. van der looien). S c h i e d a n, 13 October 1923. Buitenlandsch Nieuws. DE DUITSCHE RIJKSDAG. De Duitsche regeering heeft gisteravond nog eens doen mededeelen, dat zij besloten heeft den Rijksdag te ontbinden, ingeval de^ machti gingswet niet mocht worden aangenomen. Daar bij wordt medegedeeld, dat de rijkskanselier daartoe machtiging heeft ontvangen van den rijkspresident De regeering heeft gisteravond verschillende verordeningen aangenomen, die in werking zullen treden, zoodra de regeering door aanneming van de machtigingswet de noodige volmachten Zal hebben verkregen. Zou echter, tegen de verwachting in, de Rijksdag de machtigingswet verwerpen, dan zullen deze verordeningen als noodverordenin gen worden uitgevaardigd. Naar wij vernemen, hebben die verordeningen Vooral ten doel den minister van Financiën een meer uitgebreide bevoegdheid te geven ter bestrijding van de vermindering der geldwaar de en ter bespoediging van de invoering van het nieuwe geld. De vertegenwoordigers van den Duitschen kolenhandel hebben gister een vergadering ge houden om te spreken over het streven vande regeering tot verlaging van de kolenprijzen. Zij besloten bij een eventueele opheffing van de kolenbelasting de prijzen van de kolen te verlagen, niet slechts tot het bedrag van de belasting, maar nog 10 a 15 daar onder. Raat-door zou de tegenwoordige verkoopsprijs aan de mijnen metongeveer 35 f> 35% verminderd A'orden. De prijs voor de beste Roerkolen, die lieden 38bj goudmark bedraagt, zou dan dalen tot 25 goudmark. TURKIJE. De Temps" begroet met ingenomenheid de teekenen, die er op wijzen, dat in Turkije weldra de republiek uitgeroepen zal worden Er wordt nog over beraadslaagd, of de president van de republiek voor 5 of 7 jaar gekozen zal worden. De leden der, wetgevende vergadering zullen hoogstwaarschijnlijk voor 4 jaar gekozen worden. CHINA. De moeilijkheden voor China zijn nog niet uit de wereld. Veeleer zijn zij nog verergerd door de verkiezing van den nieuwen president Tsao-Koen Soen-jat-sen vestigt er de aandacht van dc mogendheden op, dat de geheele Chineesche natie Tsao-Koen als president verloochent. Hij noemt den nieuwen president onkundig en ongeletterd, beschuldigt hem er van, in 1922 deel te hebben genomen aan de plunde ring van Peking, en stelt hem in de eerste plaats verantwoordelijk voor den beruchten treinoverval in Tientsin. Bovendien noemt hij de verkiezing van den nieuwen president door omkooping van parlementsleden een schande en in flagranten strijd met de beschaafde ge bruiken. Ilij verklaarde verder, dat het verzet tegen den nieuwen president zich zal uiten door de stichting van een nationale regeering, terwijl hij de mogendheden er voor waarschuwt, dat hun erkenning van Tsao-Koen den binnen- landschen oorlog slechts zal bestendigen. ALLERLEI. Uit Niagarafalls. Lloyd George heeft een interview o.a. verklaard Ik ben van meening, dat er tusschen de V ereenigde Staten en Groot- Brittanrxië overeenstemming zal worden be reikt in zake een associatie, welke tot taak zal hebben, de wereld vrede te brengen. Zulk een verbond moet geen op papier opgestelde over eenkomst zijn, doch slechts de mondelinge af spraak, dat heide landen te zamen in het belang van den vrede zullen werken en dat zij dien vrede ook zullen weten te krijgen. Dat zou het meest grootsche zijn, dat kan geschieden", aldus Lloyd George. Uit Londen. De „Daily Express" schrijft, dat Hugo-Stinnes den laatsten tijd in ver schillende landen hard aan het werk is, en in een der voornaamste Londensche hotels vertoefden de laatste 14 dagen verscheiden Duitsche ver tegenwoordigers van Stinnes. Zij trachtten een leening van 5 miilioen pond tot stand te bren- gen. De leening zou loopen over 3 óf 5 jaar en zou in de eerste plaats gebruikt worden, om het onbezette Duitschland gedurende de a.s. wintermaanden van kolen te voorzien. Uit Kattowitz. De staking der spoorweg en P.T.T.-ambtenaren en mijnwerkers heeft zich verder uitgebreid Men verwacht, dat, heden over geheel Opper- Silezië de uitzonderingstoestand wordt aige- kondigd. De stakers eischen uitbetaling van het loon volgeng goudkoers. Het spoorwegver- 78 Wel, zeide Bunning ga verder, gij kunt mij Werkelijk vertrouwen. Vertel mij gerust wat be darende omstandigheid gij tegen hem ontdekt ''ebt. Ik geef u de verzekering al is het nog zoo'n heel ernstig feit, dat Jozef Evan onschuldig is. Welnu luister dan. Ik heb vorige weck ten °nbekende gesproken. Hij vertelde mij, dat de 2oon van den professor al eerder in het lard 1 ei ug Was dan men geloofde, hij wilde dit publiek ge bakt zien, hoopte dus dat Evan daarmee in ^eilijkhedèn zou komen. Later heb ik den man Ipzocht, want ik wilde hem overreden te zwijgen, 'k Plaatste daaitoe een oproeping in de courant, ^aar hij verscheen niet. Daags daarna werd in eeïi Jgrachten een lijk drijvende gevonden Vt|u een onbekend manspersoon. Men ontdekte het lijk sporen van geWeld, zoodat aangeno- nien moest worden, dat de man vermoord was daarna te water geworpen. Waarom weet p niet, maar ik ging het lijk zien. Welnu j 1 mijn groote ontsteltenis ontdekte ik, dat pt 't, ]ijk was van den onbekende, dien 'ik ?°cht. En toen moest ik wel tot de conclusie *pmen dat Jozef Evan de hand in zijn verdwij- gehad moest hebben, want hij had er het keer staat stil. In enkele steden blijven de trams nog rijden. De groote electrische centrale is door militairen bezet. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag12 October. De heer B o o n (V. B.) vraagt een interpellatie aan over de stopzetting van den postchéque-en girodienst, waarover Dinsdag zal worden he slist. De heer Troelstra fS. D.) repliceert, naar aanleiding van zijn interpellatie over de crisis in verhand met den l'inancieelen toestand. Het antwoord van de regeering is, zoo zegt hij, goeddeels langs zijn rede heengegaan, en door niet beantwoording van zijn vragen over de be raadslagingen in den ministerraad en de meening van den gouverneur-generaal heeft de regeering haar constitutioneelen plicht geschonden. Spre ker concludeert uit het regeeringsantwoord, dat de buitenlandschehoestand de vloot niet urgent maakt, waardoor aan de rechtsche leden het argument voor voorstemmen is ontvallen. De tweede millioenenrede van minister Colijn is optimistisch is de heer Colijn alleen pessimis tisch, wanneer het ambtenaren en werkloozen- zorg betreft, en optimistisch voor militairisme De voorwaarde van de vlootwetcommissie (eerst een sluitend budget) is niet vervuld. De heer Dress elhuys (V. B.) zegt dat de Regeering een minister van financiën moest hebben die met de ééne hand sterk be zuinigde en met de andere royaal is voor de Vlootwet. Zoo'n man met twee aangezichten werd gevonden. In de millioenenrede was het de heer Colijn qui pleure en gisteren was het Colijn qui rit. De begrooting is van elastiek en sluit zich zelf wel. De Regeering heeft ons nimmer iets van al die millioenen verteld, van die 127 miilioen die onnoodig zijn betaald. Spr. betreurt het dat deze debatten worden gevoerd buiten de Staats- begrooting om, waardoor het publiek een geheel verkeerden indruk krijgt. Spr. wil niet allen aanbouw, stopzetten, al was het alleen maar voor het behoud van perspectief voor het personeel. Voor iets extra's is spr. zelfs niet ontoegankelijk, maar hij wil niet het standpunt van de Vlootwet innemen, omdat wij dat niet kunnen betalen. Tenzij deze wet absoluut anders wordt, zal spr. en zijn fractie tegen die wet stemmen. De heer M a r c h a n t (V. D.) had het beter gevonden de Vlootwet na de Begrooting te behandelen. Hij gevoelt geen lust aan dit debét deel te nemen om niet twee keer hetzelfde te moeten behandelen. Spr. wenschte den Minister alleen te vragen, of hij bij zijn antwoord op de vragen over het advies van den G.-.G. wil onderscheiden de kwestie van de Vlootwet zelf en de uitvoering daarvan in 1924. m De heer Van Ravesteijn (C. Fr.) zal niet uitweiden over alle onderwerpen die aan de orde zijn gebracht. De interpellatie acht hij een onjuiste en ontijdige behandeling van zaken. De crisis had moeten worden besproken dadelijk nadat zij was ontstaan, maar de partij van mr. Troelstra heeft spr. niet willen steunen om dit te bereiken. De heer Colijn is thans de chef der regeering en zijn optreden is een stap naar dé dictatuur van het kapitaal. Spr. verwijt den heer Troelstra dat hij niet heeft meegeholpen om het referendum in te voeren waardoor een machtig middel was ver kregen tegen een wet als de Vlootwet. Dé Minister van Binnenlandsche Zaken de heer Ruys de Beerenbrouck zegt toe dat opgaven zullen worden verstrekt over de bouwkosten van de Java en Sumatra. Van de dictatuur die er heet te bestaan, heeft spr. niets ontdekt. De verstandhouding is zeer goed cn-spr. hoopt dat ze nog lang zóó blijve. (Gelach). Ver volgens herhaalt spr, dat het conflict met minis ter de Geer alleen liep over de uitvoering van de Vlootwet. Dc G.-G. heeft zich indertijd veree- nigd met de invoering van de Vlootwet in Janu ari 1923 en dus a fortiori in Januari 1924. Wat de hr. Dresselhuys wil is doorsjokken met de Marine en dat acht spr. geen systeem. Er moet vastheid van lijn zijn in de voorziening van onze Marine. Vroeger zijn wel plannen gemaakt voor 25 jaar en de Vlootwet gaat slechts over zes jaar. Spr. ontkent dat er gejaagd wórdt om de Vlootwet door te drijven. Ze is reeds een jaar uitgesteld en dus is er van doorjagen geen sprake. Ten slotte beroept spr. zich op den heer Struycken die vóór de Vlootwet was. De Minister van Financiën, de heer G o 1 ij n, verzoekt nog slechts eenige opmerkingen te maken. Zijn gegevens over Indië waren iets gunstiger dan die van Nederland maar dat is ook zóó. Aan spr.'s cijfers heeft men niet getwijfeld- maar men heelt andere cijfers genoemd, die bij een andere vloot passen. De Regeering heeft precies opgegeven wat zij vraagt heelt zij meer noodig dan zal een nieuwe wet noodig zijn. De Vlootwet bindt Slechts voor zes jaar en daarna moet een nieuwe beslissing vallen. Men stelt deze wet telkens verkeerd vast het is niet een meerdere uitgave van 300 miilioen, want men vergeet dat zonder Vlootwet ook geld zou worden uitgegeven voor de vloot. De heer f roelstra (S. D.) antwoordt nog kort. De interpellatie wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Dan is aan de orde de Vlootwet. Binnenland. R.K. Universiteit. Een convict voor priesterstudenten. Nader vernemen wij dat de door het Doorl. Episcopaat benoemde moderator aan de R.K. Universiteit de Z. E. pater J. van Rijckevorsel S. J. tevens is belast met de opdracht om de vraag van het convict voor priesterstudenten te bestudeeren en daarna een afgewerkt conkreet voorstel daaromtrent aan het Doorl. Episcopaat in té dienen. grootste belang bijdat den man het zwijgen Werd opgelegd. De vreeselijke ontdekking deed mij het vértrouwen dat Evan mij had ingeboezemd' weer verliezen. En ik helde weer over tot de meening van van Gielcn, dat dozef Evan de dader zou zijn. Aha. denkt mijnheer van Gielen dat er van, zeide de deteclieve. Komaan, mijnheer Wer ner, vertel me nu eens precies alles wat gij weet en verzwijg mij niets. Ik weet al wel 'n en ander van wat gij mij mededeelen zult, maar ik wilde liet heele relaas nog wel eens uit uw mond hoo- ren. En als u mij alles verteld hebt, dan- zal ik u ook enkele bijzonderheden vertellen, die u nog niet kent, maar die u zeker wel belang zullen inboezemen en nieuw licht op de zaak wer- pen. Frits Werner zag eens naar Bunning. Deze mocht dan fatterig gekleed gaan en meer den indruk maken van een dandy dan van een ern stig speurder, hij boezemde hem toch vertrouwen in. En Werner had werkelijk behoefte om eens vertrouwelijk met iemand te sprekeji over alles wat hem bezighield. Hij moest zijn hart ontlasten Daarom vertelde hij alles, ook van zijn ontdek kingen op den Beukenhof en van zijn liefde voor Alice Evan. Hij vond in Bunning een aandachtig toe hoorder, die hem niet een enkele maal in dc rede viel, nu en dan slechts knikte, alsof hij zeggen wilde: Juist, dat had ik Wel verwacht. Toen hij geëindigd had, vroeg Werner En vindt u ook niet deze heele geschiedenis een onontwarbaar kluwen. Ik wil wel bekennen dat alles mij als een raadsel voorkomt. Ik ver trouw eigenlijk noch den bankier, noch ook Jo-1 zef Evan. Ik begrijp hun gedrag niet, maar Weet evenmin wat Alice bezielt, dat zij zich zelf zoo geheel in de macht van den bankier acht. Het is een moeilijke geschiedenis, antwoordde de detective, maar we behoeven daarom nog niet wanhopig te zijn. Zie eens, ik héb de-paai dagen, dat ik met het onderzoek in deze zaak bezig ben, niet onbenut laten voorbijgaan. Eu ik heb een en ander kunnen ontdekken, dat vol strekt niet van belang ontbloot is. Ik heb dat kunnen doen, omdat in deze geschiedenis een jonge dame een rol speelt, die ik nog van vroe ger ken. Een jonge dame? vroeg Werner verwonderd, de eenigste dame, die in dit alles een rol speelt is Alice Evan en gij kent haar van vroeger, zegt ge ik Weineen, dat beweer ik allerminst, ik heb mejuffrouw Evan voor zoover ik mij herin neren kan, zelfs nooit gezien. Maar er is nog een dame hierbij in het spel, hoe vreemd ge daarvan ook opziet. En wie zou dat dan zijn De vrouw van Jozef Evan. De vrouw van Jozef Evan Hoe, is dc zoon van den professor getrouwd Ja, en die vrouw is de dochter van den man, die u hier bezocht heeft. De intrekking van art. 40 en salarisverlaging. De Centrale van Hoogcre Rijksambtenaren, het Permanent Comité van Christelijke organisa ties van personeel in pubiieken dienst, de FkK. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, het Comité van Neutraal Overheidspersoneel en liet Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel hebben zich d.d. 10 October met een adres tot de Tweede Kamer gewend betreffende intrekking van art. 40 van hot Bezoldigingsbesluit voor burgerlijke Rijksambtenaren en salarisverlaging. Adressanten wijzen er op, dat zich nu voor het eerst het geval voordoet, dat alle centrales van overheidspersoneel éénzelfde adres onderteeke nen. Zij zijn eenstemmig in de afkeuring van de houding der regeering. Opgeheven. Het kantongerecht van Oirschot wordt opge heven. Het zal ondergebracht worden bij het kantongerecht te Eindhoven. De gevangenis voor vrouwen Lc Tiel is even- eens opgeheven. Ge meent Janowsji. Maar ik begrijpt er niets meer van, riep Werner, de handen'voor het hoofd houdend. Het is loch waar, sprak de deteclieve kalm- en als gij luisteren wilt, zal ik u de geschiedenis vertellen. Och het is een romantische geschiedenis als zoovele anderen. Maar de houding van Jo zef Evan zal u dan misschien minder onverklaar baar voorkomen. O, riep Werner, maar u weet clan Wellicht reeds meer van de bedrijvers van dc misdaad, u kent de daders misschien reeds.' Doch de detective schudde het hoofd. Neen, zei hij, zqover ben ik nog niet, al heb ik ook een oogenblik gemeend de oplossing reeds te hebben gevonden. Maar ontdekken zal ik den misdadiger. Hij zeide dit zoo kalm weg, zonder vertoon Werner voelde, dat hij hier mei- iemand te doen' had, die de misdaad zou onthullen. Laat ik u eerst vertellen Wat ik Weet vande Vrouw van Jozef Evan. Waarachtig, zeide Werner, ik ben daarnaar zeer nieuwsgierig. Nu luister dan. Jozef Evan is in'zooverre ven zijn vader een waardig zoon, dat hij ook met een groote liefde voor de wetenschap bezield is. En Viij beschikt over een stel hersenen, die u en ik hem zouden benijden. Alleen maar, Evan is door zijn vader al vroeg met alle mogelijke vakgeleerdheid volgepompt. (Wordt vervolgd) a J n x n tPi worvoi* I 7r-, alk«9 rwffisi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1