DAGBLADWQCÜ SCHIEDAM HAf OMSTREKEN* „L. van Beethoven 46ste Jaargang. Zaterdag 13 Oetober 1923. No. 13768 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. De militaire kameleon. Naar het „Vad." verneemt, zal binnenkort een gala-uniform voor de officieren Worden vast gesteld. Deze zal bestaan uit een zwarte jas met één rij knoopen en zwarte pantalon. De aanschaffing is Voorloopig facultatief maar zal na drie jaar verplichtend worden ge steld. Wat zijn die heeren vindingrijk L Teekenen maar. „De Tribune" vertelt een mooi staaltje van het handteekenen verzamelen voor het befaamde petitionnement, dat straks wel 3 a 4 milliotn handteekeningen (of kruisjes zal verLoonen In het Amsterdamsche Werkhuis met zijn 1200 Verleegden is een van de ambtenaren van de directie twee dagen vrijgesteld van dienst om bij de verpleegden rond te gaan om ze het petitionnement te laten teekenen. De oudjes zien in dengene, die hun de lijst aanbiedt, allereerst hun superieur, Wien iets te weigeren hun zeker zuur zal opbreken. Er werd dan ook als één man geteekend. Realpolitiek en Romantiek. De Verslaggever van „Het Vaderland" die de journalistenreis naar België meemaakte, Vertelt van den maaltijd, door het gemeente bestuur van Antwerpen aan de Nederlandsche pers aangeboden, het volgende: „Wij waren vlak tegenover Kamiel Lluysmans gezeten, een der bekendste figuren uit de socia listische beweging.Huysmans stond bij de Loosten op de vorstelijke gezinnen op en zong het volks lied mee. „Zóó ver zijn uw vrienden in Holland nog niet", veroorloofden wij ons op te merken. En dadelijk was de gezellige causeur op dreef Och wat, wij zijn toch geen romantikers, wij zijn realpolitiekers; de Hollandsclie socialisten komen ook nog wel zoover. Wat wilt ge, ging de heer Huysmans voort, wij eeren het Staatshoofd, koning of geen koning, en dan (met een klap op de tafel) ik wil u zeggen, wanneer het voor mij gaat om een Koningschap zooals bijvoorbeeld iö Engeland, of om een republiek h la Frankrijk, dan kies ik voor mij het Koningschap. „Aldus Kamiel Huysmans, voorman uit de 'ftternationale socialistische beweging. En aan gezien onze socialistische collega's zoo veel verder af zaten, meenden we goed te doen deze even eerlijke als verstandige overtuiging op deze wijze °hder hun oogen en die van andere Nederland sche socialisten te brengen. Na de houding van de Nederlandsche socia listen bij het regeeringsjubileum van ons Staats hoofd schijnt ons deze uiting van Huysmans dubbel leerzaam, zegt „De Vrijheid" terecht. Gemengd Nieuws. Een gek figuur. In het „Vdl." vertelde een tooneelspeler het volgende humoristisch svontuur Het was in het gebouw voor K. en W. in den Haag, in November 1912. Men gaf de Operette Hie Försterchristel en we waren genaderd tot de litiale van het tweede bedrijf, v De Christel ligt dan op haar knieën voor Een gevoel van bedeesdheid, van eigen klein heid en ontzag maakt zich van ons meester, z°o dikwijls we het geluk kunnen bereiken, stil- uister end te mogen genieten van werken van Beethoven, den geweldigen, den genialen, den strijdenden, den oVerw'innenden Beethoven den Srootsten toonkunstenaar, dien het God behaag de de wereld te schenken, als een verheven voor beeld van een mensch in den waren zin des woords die met al zijn krachten den strijd voert om.de dorheid te vinden en te bewaren. Vurige hoogachting en diepe vereering paart Zl°h daarom met dat schuchtere, bedeesde ge- voor den man die dien zwaren levens- ijd in alle vormen zoo zuiver en schoon in ^bgerepte klankenreeksen heeft weten uit te rukken. En is 't dan vreemd te noemen, dat men over eSeheele wereld dien Beethoven eert en huldigt, eb dat zal blijven doen, allereerst door zijn on- 01 fclijlce werken zoo gaaf en waai mogelijk te polken, maar ook door zijn naam aan muziëk- ^ereenigingen te verbinden welke hem als het °°gste en schoonste ideaal voor oogen willen °uden B Hok in onze stad, men weet het, bestaat een rlr'nPh°nie-orkest, dat den naam van Beethoven ti^agt, en gelukkig, durven we te zeggen, met b. Dit kranige orkest waarvan de heer J. dj' Eeltzer op zoo waardige wijze steeds het ^acteurschap heeft bekleed viert binnenkort tje|Us(B*g 13 Nov. a.s.) zijn derde lustrum. Vijf- 1 Ja»r lang reeds is 't het bestuui en dirigent de deur van Keizer Jozef II en zingt „Herr Kaiser Du liebe Majestët" enz. enz. Het or kest zet met de triomphale opkomstmuziek in. De deur gaat open en vier Gardisten komen op en blijven links en rechts bij de deur staan. De hofhouding op het tooneel gaat in de tradi- tioneele groote hofbuiging. Ademlooze stilte Nu kom ik op als Keizer Jozef II en blijft voor de geknielde Christel staan. Plotseling begint 't publiek vreesclijk te lachen De soufleur roept mij toe Mensch je pruik Ik tast naar mijn hoofd en voel alleen de witte dames kous, welke ik over mijn hoofd had getrokken om te verhoeden, dat mijn donker haar onder de witte Allongepruik zou uit komen Het pu bliek brult De kapelmeester klopt af en kruipt van zijn lessenaar weg om zijn bril schoon te maken, hij lacht tranen. De Gardisten zijn een voor een door de deur verdwenen en ik vlieg als een aangeschoten wild zwijn naar mijn keizerlijk appartement terug Wat was nu 't geval Een haardspeld uit mijn pruik was in de franjes aan de portiére die aan de deur was aangebracht, blijven haken en zoodoende was mijn pruik in de deuropening- blijven hangen, zonder dat ik er erg in had Bij de pogingen, de pruik weer los te krijgen van de portiére, lag het publiek half flauw van den lach. Dat van de heele finale nu niets meer terecht kwam, laat zich wel denken. Mijn kei zerlijke waardigheid en autoriteit was naar de haaien Toen het doek gezakt was, kwamen mijn directeur en de regisseur mij als twee bloed honden aanvliegen. „Ich schmeisse Sie raus", 25 gulden boete, enz. enz. Vijf minuten later wordt de directeur, die in zijn kleedkamer een sigaret stond te rooken (denkelijk om zijn zenuwen weer tot rust te brengen) door een brandweerman „gesnapt" en met 25 gulden beboet. Nieuwe herrie I I I e b d r ij f9 e scene. Nu kom ik weer op als Keizer Jozef, om mijn scène met de arme Christel te spelen Maar zoo ver komt 't niet Ik ben nog niet goed en wel op, of een „Pettenklant" roept van den Engelenbak Jozef, waar heb je je kous Maar nu was 't mis Ik voelde dui delijk, dat de troon mij onder mij .wankelde Het publiek ging zóó te keer, dat ik maar heen gegaan ben, Christel aan haar lot overlatend. Na de voorstelling is de Keizerlijke Ma jesteit als een dief langs donkere grachten en straten naar huis gegaan Het was mijn eerste en tevens ook mijn laatste „Representationsrol Een figuur tegenover 2000 menschen. de bla mage was grooter dan de gage Merkwaardig geval. Mevr. S. in den Haag had sedert eenigen tijd een gevoelig plekje boven het linkeroog. Een paar dagen geleden begon het door onbekende oorzaak plotseling te bloeden en bleef pijnlijk. Op diezelfde plaats ongeveer had Mevr. S. op 18-jarigen leeftijd|een wond gekregen door een vallende glasruit en na dat het glas uit het voorhoofd verwijderd was, werd de wond door den geneesheer gehecht. Een dame, die dézer dagen bij haar op be zoek kwam, ontdekte, dat er een heel klein hard puntje uit de gevoelige plek te voorschijn kwam. Met een soort pincet probeerde zij het eruit te halen, wat haar dan ook gelukte. Een stukje glas van ongeveer 11/.i c.M. lengte kwam voor den dag 't Merkwaardige van het geval is, dat het mogen gelukken, een schare dilettanten bijeen te houden, die met hart en ziel zich aan de edele giootsche kunst der muziek willen wijden. In 1907 waren er in onze stad eenige personen, die plannen bij zich droegen tot oprichting van een strijk-orkest, dat inderdaad ook reeds den 15c!en Juni van 't volgend jaar door toetreding van 12 violisten en 1 contra-bassist onder den naam ,,L. v. Beethoven" tot stand kwam wat later voegden zich hier nog een alt en een cello bij. Den 28sten Dec. van 't zelfde jaar werd het eerste concert gegeven in de voormalige zaal der S.O.V. a.d. Vlaardingerdijlc, waartoe eveneens een pianist en vier fluitisten hun medewerking verleenden. Zoo'n succes beleefde men hiervan, dat Weldra het orkest met verschillende blaas instrumenten als klarinet, hoorn, trompet en trombone werd uitgebreid zooclat men toen dus den ouden naam van strijkorkest in dien van symphonie-orkest, moest veranderen. In April 1909 vólgde de eerste uitvoering van het vergroote orkest, en in Mei 1910 op 't vol gend concert, Werd de eerste symphonic gespeeld, een van Haydn, terwijl hierbij ook de toen nog ongehuwde Mevr. Berck-Feltzer voor de eerste maal haar zoo hoog gewaardeerde hulp als pianiste Verleende. Zij speelde bij deze première een Capricio briilant van Mendelssohn. Nadien ging het met „Beethoven" steeds in stijgende lijn, orkest-werken werden vertolkt van Beethoven zelf, van Mozart, Schubert e.a., Welke uitvoeringen, vervolmaakt nog door de medewerking van de steeds goede solisten, on verdeeld succes behaalden voor' uitverkochte zalen. Op 't oogenblik is het orkest 45 leden sterk en scherpe glas, zonder haar te hinderen 28 jaar lang op dezelfde plek is blijven zitten en nu nog zonder verdere onheilen aan te richten verwij derd kon worden. De paniek op de Londensclie mark t. Wat er eigenlijk dezer dagen op de kanariemarkt (eigenlijk Club-row Market), in Betlmal Green te Londen gebeurd is, wèórdoor de paniek, die oorzaak is geworden van het lichamelijk letsel van zooveel menschen en den dood van zooveel gevleugelde zangers en vier voetige huisdieren, is. ontstaan daarover tast men nog in het duister en daarnaar is de politie nu ijverig op zoek. Vaststaat, dat er op gen gegeven oogenblik ,jEen aardbeving geroepen werd, onmidellijk gevolgd door de kreten „Een paard óp hol en „Daar is cr een met een revolver De men- schenmassa, die al Wat geestelijk geïnfecteerd was door de griezeligste voorspellingen voor dé zen Zondag, die, naar het zeggen van duistere, astrologen en koffiedikjuffrouwen, vreesciijke aardschokken te Parijs en te Londen moest bren gen, nam de zaak voor echte munt op. Het ver dere verloop blijft dan niet in nevelen gehuld. Op iédere vijftig meter in de straat is wel een over prikkelde joffer, die den kreet overneemt ze sleept haar zeven kinderen achter haar rokken aan en kiest het hazenpadde psychose wint veld kooien, hokken, honden- en katten-, daar na kinderlevens verliezen hun beteekenis. Een een paar uur later liggen de kermende slacht offers in de ziekenhuizen. Zoo is het gebeurd. Kort na half twaalf, toen de kooplui in hun stalletjes, gelijk ter plaatse gebruikelijk is, hun waar bij opbod aan het ver- koopen waren, en zeker 4000 menschen de markt vulden, begon het gegil, en het gedrang naar de beide uiteinden van Sclater Street, waar de markt gehouden wordt. De eerste patiënten verloren er het evenwicht bij en geraakten onder den voet. De stalletjes vielen om, nadat de sta ken, Waarop ze steunden, als lucifershoutjes Waren doorgeknapt. De kooien moesten het bitter ontgelden weldra lagen tallooze kanaries en andere vogels dood op het plaveisel.Katten en honden, die niet tijdig uit hun hokken en boxes konden wegkomen, ondergingen hetzelfde lot. Een groote ramp dreigde een oogenblik, toen een kraampje met patentbranders tegendengrond ging en de aanwezige petroleum vlam vatte, waarbij de brandende \loeistof zich een weg baande tusschen het publiek. Maar dit gevaar was gelukkig gauw ondervangen. Van tijd tot tijd werd een groote volière alleen maar opengetrapt, zonder dat de bewoners letsel bekwamen. Dan hoorde men boven het gegil van de menschen uit een hevig getjilp en dwarrelde een brigade „pietjes" het luchtruim in. Wat roerend was, was het gedrag van. de kin deren tegenover den doodsnood van hun grootste vriendjes de vogels. Honderden dezer dierljes- zijn door kinderhanden gered en talloos Waren de tranen, vergoten door de kleinen bij het zien van het lijden der verminkte dieren. Deze laatste hebben Wel ontzettende verliezen geleden. Zoo zag men, toen de paniek voorbij was, in den win kel van een der grootste vogelhandelaren een grooten korenzak bijna vol met vogellijkjcs. Een klein meisje van 12 jaar, een buurmeisje van een schildpaddenkoopman, dat dezen verzocht had op zijn levende koopwaar te mogen passen, werd bij de vervulling van die taak door de vluch tende menschenmassa verrast. Zij wist de kisten beschikt over bijna alle instrumenten, Welke in' t. kader van een symphonisch werk thuishooren. Niet alleen echter de vereeniging jubileert, maar ook haar directeur, de heer J. C. M. Felt- zer, die van 't begin af aan, dus nu 15 jaar, deze functie vervult en tevens nog een andere heugelijk feit herdenkt n.l. een 30-jarige muzika le loopbaan. Reeds als 12 jarige jongen bracht hij het klaar gunstig proefspel le leveren voor liet Schied.-Symphonie-ork'st,-dat onder leiding stond van Julius Egencr en onder bescherm heerschap van den Schutterij-majoor A issor. Als 3e fluitist werd hij aangenomen en gal zijn eerste voordracht met de ouverlure Lohen grin. Spoedig hierna werd de jonge kunstenaar fluitist bij de Stafmuziek der Schutterij, van welk gezelschap eerst eveneens Egener dirigent was, later Bart Verhallen. Elf jaar lang bleef Feltzer aan de stafmuziek alhier verbonden, in Welke periode hij slechts een zomerseizoen uit kwam voor het Rotterdamsche Schutterij-corps, dat Arthur Zeidel dirigeerde. Van 1903 1914 had hij het voorrecht als fluitist geëngageerd te zijn bij het beroemde Residentie-orkest, dat hij in 1914 verliet, om meer zelfstandig werk te beginnen. In den mobilisatie-tijd was bij van Aug. 1914- Dec. 1915 kapelmeester van het 33ste landweer- muziekcorps in Rockanjc, in welken tijd hij ook dikwijls voor de soldaten soleerde en hen met zijn prachtig spel een aangename afwisseling in hun eentonig leven wist te bezorgen. Ieder Weet ook, dat de heer Feltzer de laatste jaren hier cn in Rotterdam'en elders meerdere malen als so list of medewerker bij concerten is opgetreden. Zijn groot kunstgevoel en vaardige techniek is met schildpadden met haar eigen lichaam te beschermen maar geraakte zelf onder den voet en werd vrij ernstig gewond. Van één koopman beloopen de verliezen alleen al tusschen acht- en twaalfhonderd vogels, die een kapitaal vertegen woordigen van meer dan 300 pond sterling. En de meeste van deze verliezen worden, als men bij die eenvoudige menschen kan verwachten, niet door verzekering gedekt. Eenige honderden vrouwen zijn bij deze tragi komische historie flauw gevallen. Een juffrouw gdde boven de menigte den naam uit van haar tWeejaiig dochtertje, dat ze reddeloos verloren dachV-en waarnaar ze als krankzinnig liep rond te zoeken. Wie schetst haar vreugde, toen ze door omstanders opmerkzaam Werd gemaakt op een baby, die door een krachtige mannenhand hoog boven de tierende volksmassa werd uit gedragen, uit vrees dat ze verpletterd zou wor den, en toen ze in die kleine haar lieveling her- leende Sluwe dieventruc. Te Antwerpen, in een café aan de Keyserlei, is dezer dagen een Amerikaansch echtpaar de dupe geworden van een buitengewoon handig stel oplichters. Deze Amerikanen schatrijke lieden, waren al te Harwich in „aanraking" gekomen met een der schavuiten, die hen later van hun hebben en houden ontlastten. Toep ze n.l. de boot naar Antwerpen wilden nemen, liep een goedgekleed heer tegen den echtgenoot aan. Uit deze botsing distilleerde de vreemde lieer een kennismaking, waarbij hij zich voorstelde als hoogleeraar uit Missouri, zoon van eën ouden vriend van den Amerikaan. Achteraf is gebleken, dat deze „hoogleeraar" zijn slachtoffers al van Londen - uit gevolgd was. Toen men te Antwerpen was aangekomen, werd opnieuw een „toevallige" ontmoeting geënsceneerd, en later een afspraak gemaakt voor een samenkomst in bovenbedoeld calc. De nieuwbakken vriend wilde niet buiten zitten, want, zoo gaf hij voor, hij moest binnen iemand spreken. De beide Amerikanen gingen mee naar biijnen. Nauwelijks zat men, of epn vierde per soon kwam bij liet gezelschap, die voorgesteld werd als taxateur. De vriend ging even met dezen taxateur apart, blijkbaar om een diaman ten ring te laten schatten. Toen hij terugkwam, scheen hij teleurgesteld en verklaarde dat hij „bekocht" was en dat de ring waardeloos was. De Amerikaanschc dame keek daarop bezorgd naar haar eigen ringen. „Hebt u die in Amerika gekocht vroeg de „taxateur". „Neen", was het antwoord, „te Parijs." Toen de man aan stalten maakte heen te gaan, werd hij door den Amerikaan teruggeroepen, die hem beleefd verzocht, ook de ringen van zijn vrouw eens te schatten. De taxateur haalde een loupe te voor schijn en ging met de ringen naar het raam, om beter te kunnen zien. Opeens viel er een glas wijn op den vloer. Consternatie. Toen de Amerikaan opkeek, zag hij don „taxateur" juist door het deurgat ver dwijnen, met de ringen. De „vriend" schreeuw de dat hij don bedrieger wel zou krijgen, en holde zijn medeplichtige achterna. Beiden waren zoo verstandig, niets meer van zich te laten zien. En toen de Ameriknansche echtelieden naar hun plaats waren teruggekeerd, kwamen ze tot de ontdekking, dat zij behalve van de ringen ook nog van hun tasch met geldswaarden, een gouden beurs en andere dingen van w-aarde waren be roofd. hem natuurlijk niet met den wind komen aan waaien, maar dankt hij aan zijn met zorg Ver volmaakten aanleg enlangejarenvan onvermoei de studie. Van zijn moeder ontving hij de eerste piano-lessen, van zijn broer Willem, die thans in Rotterdam zijn musicus-carrière maakt, de eerste vioollessen en van Bastiaan Visser de eerste fluit-lessen. Vooral van zijn 1621ste jaar pakte hij hard aan en studeerde hiervan 2 jaaraandeToonkunst-muziekschool teRotterdam en 3 jaar aan het Conservatorium In den Haag. Nu al 28 van de 30 jaar geeft de heer Feltzer los, niet alleen in fluitspelen, maar ook in viool- en piano en steeds hebben velen van zijn onder richt willen profiteeren. Voor zijn dirigentschap is hem vooral het engagement bij het Residentie orkest een flinke school gfeweest, waar 1 e m aller lei müziek werd voorgelegd, die tot in e'è uiter ste finesses moest worden ingeleefd en begrepen. Men ziet dus, dat én orkest én dirigent wel reden hebben, om hun jubilea waardig te vieren, wat dan ook met een feestconcert zal gebeuren op Dinsdag 13 Nov. in den R.K. Volksbond, waar dan ongetwijfeld zeer velen tegenwoordig zullen zijn, om van het hun gebodene te genieten en voordeel te trekken. Muziek toch, welgezind en aandachtig beluisterd,, verkwikt niet alleen den mensch, maar veredelt hem ook. Niemand was hiervan meer overtuigd, dan de grccte B( d- hover^ zelf. „Gij.zult mij slechts groot terugzien",sprak hij eens, „niet.alleen als kunstenaar zult- gij mij grooter vinden, maar ook als mensch beter cli volmaakt NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5