Het geheimzinnige raadsel DE PHOENIX" DAGBLAD IVOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verven en Stoomen. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 16 October 1923. No, 13770. Bureau KOEUAUKÏ 4. Telefoon Imleseommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. In zake het Belgische plan tot regeling der Schadeloosstellingskwestie kan nog worden ge meld hel plan beoogt het aanwijzen van sommi ge bronnen voor inkomsten van Duitschland en de opbrengsten van zekere in Duitsohlnnd in het leven te roepen monopolies ten behoeve van de schadelooss teil ingsbetaliiitgen alsmede het vestigen van een hypotheek ter hoogte van een nader te bepalen bedrag op de Duitsche in dustrie. De „Daily Telcgrai~>h" wijst er op, dat het plan op sommige belangrijke punten overeen stemt met het jongste aanbod van de regee- ring-Cuno van Juni j.l. dat door de Engel- sche regeering in overweging werd genomen als basis voor de onderhandelingen met Ber lijn. Het blad zegt, dat het een schrede in de goede richting is, dat de Commissie van Her stel thans gemachtigd is, het practische plan te onderzoeken, dat vier maanden geleden te Brussel werd opgesteld. Het onderzoek van het plan zal al dan niet resultaten kunnen opleveren. In elk geval wordt het niet beschouwd als een regeling der schadeloosstellingskwestie, daar het geen betrekking heeft op zulke belang rijke kwesties als die van de stabiliseering van het Duitsche geld of van het moratorium, maar uitsluitend de methodes aangeeft, waarop geld verkregen kan worden. Dat is echter het vitale element van het probleem. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het Belgische plan sedert de eerste aanbieding ervan in verschillende opzichten is gewijzigd. Het totaal bedrag van de Duitsche schulden wordt gesteld op 50 milliard goudmark, het maximum genoemd in de voorstellen, welke Bonar Law in Januari jl. te Parijs deed. Op een basis van 6% rente en stortingen in het amortisatie-fonds ter delging van de Duit sche schuld, zullen jaarlijks 3 milliard goud- mark worden vereischt. De „Times" zegt, dat door de Belgische com missie was voorgesteld een inventaris op te maken van de Duitsche rijkdommen, zoowel betreffende de eigendommen alsook de bronnen van inkomsten. De Duitsche regeering heeft de technische nota van België getoetst en bevonden dat zij als grondslag van een definitief plan kan strek ken. DOUANE-CONFERENTIE. Bij de opening der gister te Gcnève aangevan gen internationale conferentie over de douane formaliteiten, welke bijeengeroepen is onder de auspiciën van den Volkenbond, constateerde de voorzitter Buxton dat 34 staten vertegenwoor digd waren, onder welke de niet-leden van den Volkenbond, Duitschland en Amerika, en ver klaarde, dat liet doel van de conferentie uit sluitend is te trachten de douaneformaliteiten en reglementen te vereenvoudigen en te be perken. NIEUWE DUITSCHE DANK. Het Duitsche Rijkskabinet beeft gister be sloten een muntbank op te richten. Het papieren geld blijft wettelijk betaalmiddel, doch de uit gifte van nieuw papieren geld zal worden ge- staakt. Aan liet hoof van de nieuwe bank zal een raad van beheer van 20 leden worden ge plaatst. 80 Dat is te zeggen. Van den kant van Jozef Evan Was liet zeer zeker wel een huwelijk uit liefde, maar van haar kant ben ik daar niet zoo heel zeker van. In elk geval heeft zij zijn aanzoeken steeds geweigerd tot haar vader het beslissende Woord sprak. Zooals ik u al gezegd heb, haar Wider vertoefde in Siberië, doch 't gelukte hem mt dat verre verbanningsoord te. ontsnappen. ia Japan kwam hij naar Europa terug en voeg- zich in Zwitserland bij zijn dochter. En hij heeft ten slotte bewerkt, dat zij hem haar hand reikte. Natuurlijk omdat hij haar gelukkig wilde zieu en overtuigd was, dat zij beiden elkaar liefhad den, meende Frits Werner. Dat is nog de vraag. Ge moet niet vergeten, dat én Janowski én zijn dochter leven voor de Wraak Ufun haat tegen al het bestaande is vree wijk, zij mecnen nu eenmaal, dat aan al het on echt door bloedig geweld een einde gemaakt r,1t>et worden. Zij zetten met andere Russen een rëeks van samenzweringen op touw en zijn mede- fdichtjg aan vele bloedige aanslagen in het Rus- IN HET BEZETTE GEBIED. De Fransche spoorwegregie in het bezette gebied wil slechts een zeker percentage van het Duitsche spoorwegpersoneel weder, të werk stellen. Zij verklaart, dat zij den dienst met veel minder personeel dan vroeger hij de Duitsche spoorwegen in dienst was, kan onderhouden. DE VERREKEN BUREAUX. Duitschland hervatte de samenwerking met de verrekenhureaux, welke belast zijn met de rege ling der schulden van vóór den oorlog tus- schen Fransche en Duitsche particulieren. Deze samenwerking was door Duitschland na de be zetting van het Roergebied bij wijze van re presaillemaatregelen gestaakt. ENGELAND. De kanselier van de schatkist heeft te Bir mingham een rede gehouden, waarin hij verklaar de, dat elke minister van Financiën natuurlijk den wensch koestert de belastingen te verminde ren. Door aanzienlijke bezuinigingen op de uit- gavenwas reeds een vermindering van verschillen de belastingen-mogelijk geweest, doch de minis ter verwachtte niet, dat de begrooting over 1924 eveneens een surplus van 160 millioen pond sterling zou aanwijzen. De regeering zou dc mogelijkheid' overwegen orn dooi' bezuini gingen de belastingen te verminderen, daar dit zeer gcwenscht zou zijn, doch tegelijkertijd zou men naar nieuwe bronnen van inkomsten moeten uitzien. Adverfcsntiëni 15 regal» 1.75 elk» ragtl daarhovaa 35 cant, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madaöeeüngsn 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ANGORA HOOFDSTAD VAN TURKIJE. De Nationale Vergadering te Angora heelt het wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk Angora de hoofdstad van Turkije zal zijn. De Turksche ministerraad heeft gedelegeer den aangewezen, ten einde met de Amerikaan- sche vertegenwoordigers een regeling te l.rel'- l'en omtrent de schadevergoeding, die betaald zal worden aan de Amerikanen, wier belangen tijdens den oorlog zijn benadeeld. CHINA. In haar tweede antwoord op de nota der mogendheden, in zake den treinroof bij Lien- Tsjengj aanvaardt de Cliineesche regeering de gestelde cisclien. Zij wenscht. alleen een bespreking over het bedrag der te betalen schadevergoedingen. De Ghineesche regeering verklaart zich in haar antwoord bereid met de mogendheden samen te werken in zake de oplossing van het vraagstuk van de bescherming der spoorwegen. ALLERLEI. Uit Frankfort Eenige bankinstellingen te Mainz zijn ertoe overgegaan, hun personeel in Fransche francs te betalen. Aangezien ook door de spoorweg-regie de in haar dienstzijnde ar beiders met Fransche geld worden betaald valt dus in het Rijnland op een dubbele valuta te rekenen, gelijk een jaar geleden ook in het Saar- gebied het geval was. De Keulsche correspondent van de Times hoort uit goede bron, dat de ontworp-overecn- komst tusschcn het Wolff-eonzern en de Fransche bezettingsoverheid nog niet is getoekend, omdat de FranSehen nieuwe eisclien hebben gesteld, die Otto Wolff, de leider van liet conzem, te zwaar vindt.Niettemin nemen de andere industri eden het hem hoogst kwalijk, dat hij, in tegen stelling met. Stinnes, met de Franschen heeft onderhandeld zonder Berlijn te raadplegen. Uit Constantinopel. De regeering van Angora besloot het voorstel van de Oosten- rijksche regeering te aanvaarden, tot het voeren van besprekingen, betreffende do voorwaarden sische Rijk. Janowski bevond Jozef Evan een zeer waardevol bondgenoot, een man van weten schap wieïis laboratorium middelen leverde voor bommen en/,. Jozef Evan wist ook. van de ont dekking van zijn vader en heeft daarvan met zijn revolutiónnaire. vrienden gesproken. Welnu sinds dien is' streven vgn Janowski er op gericht dat geheim in handen te krijgen en natuurlijk zou dat zijn om de uitvinding van de nieuwe ont- plofba're stof, die een ontzettende uitwerking moet hebben, te benutten voor zijne doeleinden, Hij is juist de man om desnoods het levensgeluk van zijn dochter op te offeren, als hij dat noodig vond cm Evan voorgoed aan zich te binden. In hoeverre of er van haar zijde de liefde in het spel was, kunnen we intusschen voor het oogenbik laten rusten. Zij trouwden met elkaar Tegen den zin vanprofessor Evan, die met een en ander tamelijk op de hoogte was. Jozef Evan had dus geheel met ziin vader gebroken. Ja, of liever zijn vader met hem. Hij heeft eerst nog vele pogingen aangewend om zijn vader het geheim van diens uitvinding afhandig te ma ken. Hij wist er trouwens wel 't een en ander van en beproefde zelfstandig tot resultaat te komen, maar dat schijnt niet gelukt. En zijn vader was absoluut niet te bewegen zijn zoon nog tot zijn vertrouwde te maken. Toen is Jozef Evan piot voor een vriendschappelijke politiek en het slui ten van een economisch verhond tusschen de beide landen. Uit Berlijn. In een brief aan den Rijkskan selier heeft de" Rijkspresident verklaard, dat hij in verband met de Rijksfinanciën en de ernstige tijdsomstandigheden, in het vervolg tot nader aankondiging vijftig procent van de hem toege stane representatietoelage zal laten vallen. Uit Parijs. De Temps" meldt uitWarschau, dat de staking van de mijnwerkers en het spoor- en postpersoneel in Poolsch Silezië ten einde loopt. Het werk is voor het grootste deel her vat. Uit. Berlijn. Volgens een bericht uit Athene zijn de ministers van Oorlog- Justitie, Binnenland ache Zaken en Onderwijs afgetreden. Binnenland. - Onze Universiteit. Nijmegen in liet hijzonder Katholiek Nij megen volgt met belangstelling de organisa tie van de officieel© opening der R.K. Universi teit. Ook uit andersdenkende kringen wordt sym pathieke waardeering getoond. De liuldebetooging van katholiek georgani seerd Nijmegen' aan de professoren der R.Iv. Universiteit op den dag der officicele opening, belooft een indrukwekkende demonstratie te worden. Heel georganiseerd Katholiek Nijmegen uit alle rang en stand neemt daaraan deel. Het geschenk der Nijmeegsche burgerij, be staande o.m. uit de waardigheidsketen voor den rector magnificus zal namens de burgerij wor den aangeboden door nir. Jan Wierdels, voor zitter1 der commissie. De studenten der R.K. Universiteit hebben een R.K. Studentenvereeniging opgericht, welke op initiatief van prof. Groenen werd gedoopt „Carolus Magnus." Een tachtigtal studenten gaven op dezc'op- richtingsvergadering blijken van belangstelling. Woensdagavond organiseeren de vereenigde studenten een fakkeloptocht door de stad, waar aan twee muziekkorpsen zullen deelnemen en welke optocht tegelijk een hulde zal zijn aqn de nieuw benoemde professoren. Edo Fimmen ontslagen. In den Vrijdag j.l. gehouden vergadering van het secretariaat van het Internationaal Vak verbond heeft in vervolg op de reeds vroeger gehouden discussies in het bureau en in het bestuur vau het Internationaal Vakverbond een bespreking plaats gehad over de positie van Fimmen als secretaris van het I. V. V. In onderling overleg werd goedgevonden, dat Fimmen met 1 November a.s. zijn functie als secretaris van het I. V. V. moet neerleggen. De (lranluvet-inspeetie. Binnenkort zullen de oudste inspecteur en twee der oudste adj.-inspecteurs van de Drank wetinspectie den dienst verlaten. Het schijnt voorts de bedoeling te zijn in de toekomst den dienst zooveel mogelijk te centra- liseeren te 's-Grévenhage. Aïscheidsandicntie. De prinsen van Solo en van Djocjakarta, die den 20sten dezer ons land zullen verlaten om eenigen tijd daarna naar Inic terug te keeren, en de sultan van Boeloengan, die nog eenigen tijd hier te lande blijft, doch wiens terugkeer naar Indië ook op handen is, zullen a.s. Woensdag op Het Loo door de Koningin in afsoheidsaudiëntie worden ontvangen. De opbrengst der Indische middelen, Vólgens het „Bat. Nieuwsblad" neemt de achteruitgang van de gewone middelen een. ver ontrustend karakter aan. Indien alsnog geen strenge bezuinigingen gevonden worden, zal de begrooting 1925 niet kloppen. Het tekort op de gewone middelen bedraagt 25 millioen. De raad van Indië en de bezuinjgingscommis- sie vergaderen Woensdag tot het overgeven van nieuwe maatregelen. Een belangrijk bedrag zoek Het gemeentebestuur van Didam heelt dezer dagen een aanschrijving van het departement van financiën ontvangen, een bedrag van 25.000 terug te betalen, dat de gemeente van het rijk zou hebben ontvangen. De gemeenteraad ,1 leeft deze aanschrijving, voor kennisgeving aangeno men. De burgemeester had reeds aan bet de partement geantwoord, dat de gewenselite be taling niet zou volgen, omdat dc gemeente Di dam bedoeld bedrag nooit had ontvangen. De koleuievorantics uit hot Roergebied. He Holl. Nieuwsbur. seint uit Berlijn, dat de kolenleveranties uit het Roergebied naar Neder land, die gedurende 14 dagen niet konden plaats hebben, omdat het Fransche spoorwegbestuur de rails voor het transport, niet beschikbaar stelde, thans kunnen worden hervat, aangezien de spoorlijnen zijn vrijgelaten. De salarisvermindering. Naar men verneemt heeft het wetsontwerp, betreffend^ salarisvermindering der ambtenaren den Raad van State reeds verlaten en is de in diening bij de Tweede Kamer deze weck te wach ten. De giro-stilsthnd. Naar men verneemt, zullen de Middenstands- banken haar bemiddeling Verleenen voor reke ninghouders, die in moeilijkheden verkeeren, ten gevolge van het sluiten van den postcheque en girodienst, Waartoe in de steden, waar derge lijke banken of agentschappen zijn, commissies zullen worden gevormd, te beginnen met 's- Gravenliago. Het bestuur van den girodienst had de hulp van deze banken reeds in principe aan vaard, doch het wilde naast den moreelen waar borg, ook zekere financieel? garantie. Hiertoe zijn de Middenstandsbanken, wanneer de be dragen niet te hoog zijn, bereid. Door dezen maatregel bewijzen de banken, zoowel haar clientèle, alsook aan den girodienst een grooten dienst. Het Verbond van Nederl. FabrikantenVer- eenigingen heeft zicli tot den minister van water staat gewend met het Verzoek een algemeen vijfcents-tërief voor binnenlandsche postwissels in te voeren, gedurende den tijd, dat de sluiting van den postcheque- en girodienst voortduurt. Het verzoek is schriftelijk gemotiveerd. Een conferentie over het zevende leer jaar. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Amster- damsche wethouder van onderwijs., de heer Ed. Polak, tót de wethouders van onderwijs van Rotterdam, den Haag, Utrecht en Haarlem een uitnoodiging gericht om gezamenlijk te bespre ken of er slappen te doen zijn bij de Regeering om aan bedringen op het behoud van het zevende leerjaar, dat de Regeering wil afschaffen. Telef. 15. seling ng_ar Zuid-Amerika vertrokken, op een studiereis. Waarom hij daarheen ging, is mij duis ter.. Misschien om zich aan demaclu van zijn revo- lutionnairc vrienden tc onttrekken. Mogelijk was hij tot bezinning gekomen. De detective schudde het hoofd. Neen antwoordde hij dat kan de reden niet geweest zijn. Eenmaal lid van hun geheime or ganisatie zou het hem niet gemakkelijk vallen buiten hun invloed tc raken. En bovendien hij ging daarheen niet tegen hun zin,ik geloof eerder in opdracht Van hen, in ieder geval met hun volkomen toestemming. Volgens de bladen is hij daarvan pas teruggekeerd, maar zooals ge weet kwam hij eer terug en verbleef hij reeds hier te lande, toen zijn vader vermoord werd. Toch niet door hem. Neen, dat stond trouwens al dadelijk bij mij vast. Jozef Evan mag dan zijn wie hij wil, hij is zeker zoo diep niet gevallen, dat hij in koelen bloede, zijn eigen vader zou kunnen dooden.Maar wel heb ik er over gedacht, of misschien nietzijn v ienden den moord gepleegd hebben. Indien zij dat voor hun lugubere plannen noodig oordeel den, waren zij daa.toe zeker wel in staat. En als het hun plannen dienen kan, dan zullen zij Van Gielen evenmin sparen. Maar dat is nu juist hetgeen ik in deze geschiedenis'niet begrijp. -Van Gielen is al een paar malen bijna het slachtoffer geweest van een aanslag, aoch het kunnen Ja nowski en zijn v.ienaen niet zijn, die hem uit den weg willen ruimen'. Immers met den dood van drii bankier zofulen zij niets bereiken, want daar mee komt liet geheim van de uitvinding niet in lnm bezit. Een ander moet daar achter zitten. Men verdenkt mij, zeide Werner bitter. Te dwaas om over te spreken. Doch dien ander moeten wij vinden, want vermoedelijk is hijook den man, die den professor doodde. Dus dat zou dan de bankier niet zijn Hij speelt in dit alles toch ook een vreemde rol. Ik geef u toe. Zijn houding is mij ook onbe grijpelijk. Wat Janowski deed tot heden kan ik mij volkomen verklaren, alleen de reis vanEvan naar Zuid-Amerika daar weet ik geen uitleg voor, sprak de detective peinzend, maar watvan Gielen bedoelt,daar kan ik mij nog geen theorie over vormen. Frits Werner had met groo.te aandacht het verhaal van Running gevolgd. Die Janowski, zeide hij, is een gevaarlij ke kerel. Dat is hij zonder twijfel zooals alle dweep zieke mensc.hen gevaarlijk zijn, die zich eenmaal een ideaal gesteld hebben en meenen, dat te moeien nas*reven me4 alle middelen. Wordt vervohjd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1